Tealefjj) Er komt tekening in de strijd om de K.N.V.B.-beker Go Ahead verrast Heerenveen in eigen home Grote zege van K.F.C. op R.F.C. Enkele minuten voor het einde kwam de E.D.O.-zege De selectiewedstrijden te Hoorn Verdiende overwinning van Alkmaarse Boys DE 1-0 ZEGE VAN B.V.V. DE SPEURHOND J Uitstekend van spel Noordholland Zei U iets? een te k/eine beloning voor haar superieur spel NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Maandog 5 April 1948 COMPETITIE- EN BEKERWEDSTRIJDEN Zal MFC de laatste plaats nog weten te ontlopen? n PROMOTIECOMPETITIE Vitesse door Zaondijk geklopt De Boys wint van Meteoor PAG. 3 Beter spelend Zaandijk zegeviert over Vitesse Goede zege van Zouaven. op L.S.V.V. Italie wint verdiend van Frankrijk FEUILLETON BekerwedstrUden District I: Zeeburgia—Watergraafsmeer 1—2 Alcmaria VictrixZFC 13 de KennemersAFC 34 DOS—VSV 3—2 't GooiVelox 01 ElinkwijkHercules 4 10 WestfrisiaVolewijckers 23 OSV—WFC 2—0 IJtormvogelsVolendam 33 DWVHilversum 61 RCH—TOG 1—1 DWSHVC 0—0 SDW—Spartaan 11 HelderTexel gset. 01 BKCWieringerwaard 41 OudesluisBerdos 22 RKAFC—HRC 3—5 DTSRanders 91 PurmersteijnSt. George 12 SiibekarspelPurmerend 34 DEM—IEV 4—2 BeverwijkODIZ 61 HSVUSVU 1—4 ADO '20—WE 1—0 CSV—TYBB 1—0 WBTerrasvogels 30 KinheimETO 21 COMPETITIE- EN BEKERWEDSTRIJDEN 4e klasse B ZouavenLSW MFCVrone 4—1 1—1 BKC Wieringerw. Helder Watervogels Texel 0 4 1 2 1 0 1 0 0 0 7—1 5—7 3—4 0—3 0—0 In afdeling .7 weerde R.K.A.F.C, zich geducht tegen de hoger geklas- seerde H.R.C.-ers doch moesten uit- eindelijk toch he); qnderspit delven. D.T.S. verrastte met de hoogste score in dit toumooi. 91 op Ran ders. De stand is hier: HRC 2 2 0 0 4 10—4 DTS 2 110 3 11—3 Berdos 2 0 2 0 2 4—4 Oudesluis 2 0 111 37 RKAFC 1 0 0 1 0 35 Randers 1 0 0 1 0 19 In afdeling 8 de Forward-Hollan- dia afdeling wefd niet gespeeld. We volstaan met de stand: Alw. Forward 1' 1 0 0 2 20 Hollandia 1 1 0 0 2 5—4 Andijk 1 0 0 1 0 45 Zouaven 1 0 0 1 0 02 Tenslotte afdeling 9 waar St. Ge orge een keurig resultaat in Pur merend behaalde met daar de 3e klassers te kloppen. Purmerend won in Sijbekarspel De stand is nu: St. George Purmerend DES Purmersteijn N. Niedorp De Rijp 1 1 2 1 1 0 2—1 4—3 6—4 1—2 0—3 0—0 OVERZICHT In haar strijd om de onderste plaats in de 4de klasse B nog te ontlopen wist M.F.C. een kostbaar puntje op Vrone te be- machtigen. Zal M.F.C. het nog ha- len? Zouaven boekte een stevige zege op L.S.V.V. Voor de overige men de uitslagen. wedsttijden zie K.N.V.B. KAMPIOENSCHAP Uitslagen: HaarlemEDO 1 2 HeerenveenGo Ahead l-»2 BW-PSV 1—0 OVERZICHT De grootste tele«rstelling in de strijd om de Gouden Plak was de Heerenveen- nederlaag thuis tegen Go- Ahead en dit nogwel na haar sublieme spel van vorige week in Eindhoven. PSV boekte haar tweede nederlaag. De 6nige goal van B.V.V. bestiste de strijd.' Verder bleek ook het Haar - lems aanvalsquintet niet bij machte eeri behoorlijke bres in de EDO-defensie te schie- ten. Het bleef by e£n doai- punt, waartegenover EDO er twee stelde. 't Lijkt ons een misrekening voor de roodbroeken. Inmiddels is de stand in dit tournooi: BW EDO Heerenv. Go Ahead Haarlem PSV 1—0 2—1 5—4 3—3 33 2—5 Programma landskampioenschap 25 April: Den Bosch: BVVEDO Haarlem: HaarlemGo Ahead Heerenveen: Heerenv.PSV. 2 Mei: Haarlem: Haarlem—Heerenv. Deventer: Go AheadEDO Eindhoven: PSVBVV De zeer harde wind, die van doel tot doel stond, heeft veel afbreuk aan het spel gedaan. Ook voor de rust toonden de Noordelijke kam- pioenen tegen de' halve storm in het beste spel. Aan de afwerking der aanvallen ontbrak echter veel, hetgeen voor een groot deel zijn corzaak vond in het feit, dat Abe Lenstra door de rechtsbinnen van GoAhead, Haes, gedurende de ge- hele wedstrijd werd geschaduwd. Ofschoon hij er zo nu en dan in slaagde aan zijn bewaker te ont- snappen, kreeg de Friese voetbal- virtuoos weinig gelegenheid de aan vallen der thuisclub op te bouwen. Na de rust, toen de Stand 1—0 voor GoAhead was, verhuisde Abe naar de rechtsbuitenplaats, welke echter later, gedurende een wan- hoopsoffensief der Herenveners, door zijn broer Jan werd ingeno- men, terwijl rechtsbuiten Molenaar in de* achterhoede belandde. Het baatte echter weinig. want de ge hele?" Deventer achterhoede en J»m- denlinie had zich toen voor hot doel van Brand geposteerd. Het spel van de Oostclijke kam- pioenen heeft. uit technisch uogpunt bezien, in Heerenveen geen grote indruk gewekt. Het Was geheel op afbraak ingesteld. De beste spelers van GoAhead waren de beide vleu- gelspelers Kolkman Sr en Bloemen- dal. Vooral deze laatste veroorzaak- te dikwijls gevaarlijke situaties voor I de Heerenveenveste. Over de eerste goal der gasten waren de meningen verdeeld. Velen Nu is de stand: Gesp. WW Gtasshopp. Vrone RKAFC Randers Zouaven Zouaven LSW '26 N.Niedorp Andijk De Rijp MFC Nog te spelen: MFC: uit LSW gew. gel. vrl. pnt. 20 13 2 5 28 20 11 4 5 26 19 8 7 4 23 20 9 3 8 21 18 8 4 6 20 18 8 4 6 20 17 7 4 6 18 18 6 4 8 16 20 6 4 10 16 20 6 4 10 16 19 5 3 11 13 18 2 7 9 11 en D« Zouaven. De Rijp: thuis LSW. Het begint er naar uit te zien dat De Bekerwedstryden een spannend verloop zullen krijgen.' In afdeling I waar de le klasser Zeeburgia nog steeds teleurstelt moest Alcmaria gisteren in Z.F.C. haar meerdere erkennen. Deze laat ste en Watergraafsmeer hebben de leiding. Men zie de stand: Afd. 1: 2 2 0 0 4 9—2 2 2 0 0 4 4—1 2 10 12 3—3 2 10 12 4—5 2 0 0 2 0 1—3 2 0 0 2 0 4-11 meer Watergr. ZFC Alkm. Victrix AFC Zeeburgia Kennemers Ook in afdeling II stellen de le klassers teleur. 't Gooi zag zich door Velox geklopt. D.O.S, won van V.S.V. De Utrechtse club D.O.S, heeff hier de leiding. In afdeling 3 moest West-Frisia nu tegen een le klasser capituleren al was het dan ook slechts met 32. Volendam wist Kraak en zijn mannen een gelijk spel af te snoe- pen. De stand is hier: 2 2 0 0 4 6—2 2 110 3 3—1 2 Volewijckers OSV Volertdam W.-Frisia Stormvogels WFC 5—4 4—6 0—5 In afdeling 6 is het B.K.C. dat de toon aangeeft. Ook gisteren werd weer gewonnen. Men zie de stand: Naar de le klasse District I: KFC—RFC 4—0 District II: SW—Emma 2—2 District III: PEC—Hengelo 2—0 TEC—Vitesse *2—1 District IV: HelmondDESK 20 District VI: KerkradeSittard 22 LAGERE AFDELINGEN Naar de 2e klasse District I: a. VitesseZaandijk 14 MeteoorAlkm. Boys 12 b. CDN—ZW 1—0 RapiditasSchoten 31 Naar de 3e klasse a. RipperdaZilvermeeuwen 24 c. JOS—EHC 1—0 Naar de 4e klasse a. UitgeestLimmen 1'1 c. JVCBergen 12 OVERZICHT De grote verrassing in d» promo- tiecompetitie was de stevige zege in haar strijd naar de le klasse van K.F.C.' op de le klasser R.F.CJ. Met niet minder dan 40 konden de Rotterdammers, die vorige week in Utrecht naar de schotloosheid van haar beiderivalen in U.V.V. K.F.C. zaten te staren, inrukken. Dat de Grote Koogse nu een aar- dige kans maakt, bewijst verder on- derstaande stand: K.F.C. 2 1 1 0 3 4—0 U.V.V, 10 10 1 0—O R.F.C. 1 0 0 1 0 0—4 In afdeling II konden de beide 2e klasse kampioenen het niet eens worden. Het werd een gelijk spel waardoor we nu de volgende stand verkeerden in de verondersteiling, dat de mriker er van, Kolkman Jr. 10 minuten voor de rust, buitenspel stond, toen hem het leer werd toe- gespeeld. doch de prima leidende scheidsrechter Twisterling, alsmede de betreffende grenAechter, warer. zeer positief in hun verklaring, dat van buitenspel geen sprake was <&-»■ Fraai samenspelend en met tech nisch welverzorgd spel drongen de Noordelijke kampioenen tegen de wind in de Deventenaren in de ver- dediging. Schoten werden echter slechts van verre gelost en doelman Brand wist er wel raad mee. Na de rust legden de roodgelen zich vrijwel uitsluitend op verde- digen toe. Niettemin ontstonden uit de enkele GoAhead-uitvallen voor het doel van Veenstra verscheidene gevaarlijke situaties. Jan Lenstra voorkwam een doelpunt, toen zijn doelverdediger reeds was gepas- seerd. Het was ecljter uitstel van executie. in de 29e minuut dreef Bloemendal het leer vrij op. een hge voorzet volgde en linksbinnen Kolkman Sr kopte bnhoudbaar in Hoe Heerenveen het ook probeer- de, de achterhoede der bezoekers wist van geen wijken en eerst in de laatste seconden pikte Abe Lenstra een pass van rechts op, dribbelde er even mee en loste een schodat doel trof, waarmede hij de eer red- de. Met 2—1 voor GoAhead kwam het einde. krijgen: Emma 2 1 1 0 3 42 S.V.V. 2 1 1 0 3 6—3 Excelsior .2 0 0 2 0 1—6 In het Oosten is men ook gestart in de strijd naar hoger. De le klas ser deed het niet best® en verloor uit van T.E.C. Ook in P.E.C,—Hen gelo won de thuisclub. De stand is nu: P.E.C. 1 1 0 0 2 2—0 T.E.C. 1 1 0 0 2 2—1 Vitesse 10 0 10 1—2 Hengelo 1 0 0 1 .0 0—2 In afdeling IV verging het de le klassers beter. Ze klopte D.E.S.K. met 20. We beginrien hier: Helmond 1 1 0 0 2 2—0 D.E.S.K. 1 0 0 1 0 0—2 Dosko In afdeling V. is niet gespeeld terwijl in District VI Kerkrade en Sittard de punten deelden. De stand is hier nu: Kerkrade 2 1 1 0 3 42 Sittard 10 10 1 22 Vlissingen 1 0 0 1 0 02 De lagere klassen District I In haar strijd om de 2e klasse te bereiken moest Vitesse in eigen huis de vlag strijken tegen het con stant spelende Zaandijk. Hiertegenover stelde Alkm. Boys een z£ter goed resultaat met bij Me teoor te winnen. De stand is nu: Zaandijk 2 2 0 0 4 62 Alkm. Boys 2 1 1 0 3 43 Vitesse 2 0 1 1 1 36 Meteoor 2 0 0 2 0 2 4 In de andere afdeling ziet het er naar uit dat de ..outsider" C.D.N, met de buit gaat strijken. Zelf won ze van de schotloze 2e klasser ZW terwijl Rapiditas Schoten practisch alle illusies ontnam. De stand is nu: De stormachtige wind, in de kuip van het Olympische stadion nog wonderlijke capriolen makend bo- vendien, stelde zulke hoge eisen aan de technische vaardigheid der meeste spelers, dat zij stuk voor stuk, op enkele uitzonderingen na, zoals Schijvenaar bij EDO en Van Gooi bij HAARLEM, voor het r.a- tuurelement capituleerden. In plaats van de bal zoveel mogelijk langs de grond af te geven, werden de bal- len hoog door de lucht geplaatst. De biina 60.000 toeschouwers heb ben meue door het zenuwaehtig ge- doe van de meeste spelers, die mede daardoor ver beneden hun gewone spel bleven, weinig te genjeten ge- kregen. -»• In de tweede helft de rust was ingegaan met blanke stand werd het tempo wat opgevoerd, nadat r - binnen Verdam uit een door Kick Smit onnodig weggegeven hoek- schop EDO de leiding had gegeveo. De ex-internationaal wilde de bal blijkbaar niet voor doelman Kluit laten lopen. alhoewel de laatste er gemakkelijk had bij gekund en trapte de bal tot corner. Het was opvallend. dat de Haarlemspelers nOoit op hun doelman terugspeel- den, waaruit slechts de conclusie kon worden getrokken, dat de sa- menwerking in de „Haarlem,,-de- fensie hoogst onvoldoende was. Trouwens, dit was het grote ken- merkende verschil tussen de beide Om 1 uur werd begonnen met een Wedstrijd van Junioren van Alk- maar tegen de Kop van Noordhol- land, welke wedstrijd in een 33 gelijk spel eindigde. Hierdoor kreeg Alkmaar iets meer dan haar toe- kwam. De Kop kwam vrijwel het zelfde' uit als op Zondag 14 Dec. te Hoorn en was ook nu weer de beste ploeg van de middag. Voor de rust wisten zij met dfe wind mee de stand tot 20 op te voeren en waren ook sterk in den aanval geweest. Na rust maafcte Alknraar al gauw gelijk waarbij v. d. Oord o.i. niet geheel vrij uit ging. Hierna bracht voor beide partijen de paal en de lat eenmaal redding wat even zoveel keren een mooi doelpunt had kunnen zijn. Toch had elke partij nog 1 maal succes en kwam het einde waarbij Alkmaar iets hneer kreeg dan het toekwam. Hierna kregen we de strijd tus sen de beide Senioren elftallen van de Kop. van N.H. en Westfriesland. Voor Westfriesland is dit een grote mislukking geworden en het handje vol publiek dat hiervan ge- tuige is geweest is dan ook 'onvol- daan huiswaarts gegaan, ondanks de negen doelpunten (1 werd er afge- keurd) die men voor zijn geld kreeg. Het was voor W.-Friesland dat deze middag. in het rood gestoken was, geen gemakkelijke opgave om tegen dit elftal van de Kop waarin tot nu toe nog weinig of geen ver- andering werd aangebracht sinds de wedstrijd op 30 November te Anna Paulowna en toen reeds een goede naam had verworven, een uitste kend figuur te slaan. Onze ver- wacljtingen waren dan ook ten op- zichte v. d. roodjakken niet te hoog gespannnen, doch dat zij het tot geen enkel doelpunt konden bren- gen viel een ieder tegen. Aan een beschouwing der spelers zullen wij ons%iaar niet wagen aan- gezien de r6odjakken over alle li- nie's de mindere waren yan de jon- gens uit de kop van Noordholland. Het moet ons van het hart dat ge- bleken is dat men daar over spelers kan -beschikken die de kunst van voetballen verstaan en dat dit ma- teriaal in ruimte mate ook aanwe- zig is. De thuisblijvers hebben nu eens geen ongelijk gehad want de wei- nige die ondanks regen en wind toch waren opgekomen om te zien wie de uitverkorenen waren van de N.H.V.B. in dit rayon zijn dan ook C.D.N. Rapiditas Z.V.V. Schoten 4—0 3—1 0—1 1—6» 4—2 2—4 onvoldaan naar huis gegaan. Twee maal 3 kwartier is er dan ook maar een elftal geweest dat heeft gespeeld en deze wedstrijd verdiend gewonnen. Zelfs het *e- genpunt van W.-Friesland namen zij nog voor hun rekening door een mooie kopbal van Leegwater welke o.i. Kant makkelijk had kunnen ke ren indien hij niet te vroeg was uit- gelopen,, doch nu kansloos werd ge- slagen. Voop de rust speelde de roodjak ken tegen de zware storm- in maar aldra nam de kop het spel in han- den en kwamen gevaarlijk voor Vorst die alreeds bij deze eerste aanvallen geen al te betrouwbare indruk maakte. Na een kwartier was de stand al reeds 2—0 en toen hadden de rood jakken alreeds moeten inzien om uit een ander vaatje te tappen wil- den zij tegenover dit elftal enig succes boeken. O.i. hadden zij tot rust sterk moeten stopperen en niet zo aanvallend spelen aangezien zij toch geen kans hadden om tot Kant door te dringen, laat staan het hem moeilijk te maken. Wel ge- teld heeft hij tot rust twee aanval len moeten afslaan met geen enkele corner. De Kop echter wist de stand op te voeren tot 60 waarna men ging rusten. Het werd nu na de rust een hele opgave voor de roodjakken om deze achterstand in te halen doch men speelde nu immers met regen en wind .mee. Aldra nam de Kop het spel weer in handen en het spel van W.-Friesland zakte als een kaarten- huis ineen. Ook nu weer speelde ef maar een elftal en dat was de Kop. De roodjakken namen steeds meer een afwachtende houding aan wat de nederlaag ten slotte moest kos- ten. Steeds weer tornde de Kop tegen regen en wind op en maakte het Vorst danig lastig. Ook nu weer gaf hij blijk. evenals voor de rust, geen betrouwbare keeper te zijn, wat hem dan ook weer op een doelpunt kwam te staan. Het is ons een raad-. sel hoe men een dergelijke speler kan opstellen temeer nog daar hij aan geen enkele selectiewedsrijd had deelgenomen. O.i. had men een betere keus kunnen doen uit St. Victor of Strandvogels. Hoe de roodjakken het steeds pro. beerden de vlijmende aanvallen v. de Kop af te slaan. steeds kwamen* zij terug en men mocht in het kamp der roodjakken van geluk spreken dat het hierbij bleef want zij ver- dienden gezien hun spel geen enkel tegenpunt. De keuzecommissie had deze mid dag een gemakkelijke taak. Naar de 3e klasse 't Lijkt er op dat Ripperda met haar toch zeer goed^ ploeg de vlag zal moeten strijken. In de eerste wedstrijd thuis tegen Zilvermeeu wen ging ze reeds met 42 ten onder. We beginnen hier: Zilvermeeuwen 110 0 2 Ripperda 10 0 10 Monnikendam In de andere afdeling wist J O S ook haar tweede wedstrijd te win nen, nu van E.H.C. zodat de stand hier is: n TOe 22004 2—0 VVZ 1 0 0 1 0 0-1 FHC 1 0 0 1 0 0-1 In de Schagen—V.V.W. afdeling is niet gespeeld. Naar de 4e klasse In hun strijd om in de grote bond te komen deden Limmen en Bergen het lang niet slecht. Limmen speelde nl. m haar afde ling te Uitgeest gelijk tegen de club van die naam, zodat we hier begin nen met: Limmen 1 J.J J J Uitgeest 1 0 1 0 l kampioensploegen. By EDO een sterke volkomen betrouwbare ach terhoede, met internatioilaal Schy- venaar, die Roozen bewaakte, als uitblinker. Bij „Haarlem" een vaak aarzelendedefensie, welke zwa\ wegwerkte en de EDO-rechtervleu- gel Verdam-Spek, nog al eens ge legenheid gaf door razend snelle aanvallen tot het doelgebied door te dringen. De gelijkmaker kwam pas na ruim een kwartier; een voortref- felijk doelpunt, waarvan Van Gooi de basis had gelega. Deze halfspe- ler plaatste' keurig naar Roozen. die met de rug naar het doel en zwaar gehinderd door Schijvenaar, het le- der in de doelmond kopte, waar Groeneveld kwam aanremfen en van korte afstand inschoot (1—1). Een stevig „Haarlem"-offensief volgde, maar Schijvenaar c.s. hiel- den stand, al had men niet over ge luk te klagen, want Kick Smit schoot een keer van zes meter af stand voor open doelover. Maar EDO had. ook voor de rust, met pech, ten minste zoveel pech te kampen gehad. want de lat trad verscheidene malen als Tedder op, zodat recht|f>uiten Spek er moede- loos onder werd. Iedereen had zich al verzoend met een gelijk spel, maar enkele minuten voor het emdc profiteerde Verdam weer van een zwak momentje in de .Haarlem - defensie en bezorgde zijn vereniging I de overwinning. De K.V.P.-Partijraad heeft zich anderhalf uur bijna bezig gehouden met de vraag, of een voorstel van het bestjiur „tot vereenvoudiging van het stem- bilfet voor de groslijststemming voor dit j a a r, een „regle- mentswijziging" zou zijn. We hebben daar hoofdelijk over ge- stemd! En daarna hebben we nog weer eens gestemd over de vraag, of die wijziging par don, die afwijking! niet „in strijd" was met het reglement. Ik vreesde dat we, na dit alles ondergaan te hebben, nog zou- den gaan stemmen over de vraag, of hier nu eigenlijk wel van een „afwijking" sprake was, maar dit zou het vermoeden van een collectieve geestelijke afwij king voltooid hebben. Naast me vroeg temand, of de K.V.P. in deze tijd niets anders te doen heeft; als je je oor op de grond legt, hoor je het gedreun van de legioenen, die de vrede in Europa bedreigen. De Partijraad beiteedt de kostbare tijd aan futiele twistvragen over de ver eenvoudiging van een stembiljet. Maar wij staan dan ook op een keerpunt in de geschiedenis! En wij pleiten voor een politiek op hoger plan.'! k Een zwaarbewolkte hemel hangl boven het Vitesse-terrein te Castri- cum, waar de promotie-wedstriju VitesseZaandijk moet worden ge speeld. Een straffe bries blaast over de lengte van*het veld. Zaandijk wint de toss en verkiest met wind mee te spelen. Na de aftrap door Vitesse neemt Zaandijk al direct het initiatief en na tien minuten speler. trapt de linksbuiten J. Burgers de bal onhoudbaar in het Vitesse-doel 01. De gevaarlijke aanvallen van Zaandijk nemen in aantal regelma- tig toe en het was dan ook niet te verwonderen, dat na 25 minuten spelen de rechtshalf van Zaandijk T. Kat met een ver schot de voor- sprong vergroot. 02. Even begint Vitesse los te komen. Dit kan niet verhindgren, dat de midvoor van Zaandijk Floor met een pracht om- haal de stand op 0—3 brengt, waar na de rust ingaat. De*regen, die bij het begin van de wedstrijd begon te vallen, neemt in intensiteit toe. Het veld wejd dan ook steeds gladder. Waren.de verwachtingen hoog ge- spannen nu Vitesse na de rust met wind mee zou spelen. Vitesse sfelt echter in alle opzichten teleur, want na 20 minuten spelen brengt Zaan dijk de stand op 0—4. Dan wiprdt t oude, enthousiasme over de Vitesse- naren vaardig en alles wordt er op gezet de eer te redden. De Wildt komt naar voren, maar blijkt te stug, waarna v. Velzen naar voren komt en inderdaad het genoegen smaakt met een mooi doelpunt de eer,van Vitesse te redden. 1—4- Terugziende op deze wedstrijd moet gezegd worden. dat Zaandijk een verdiende zege behaalde. De midvoor. de rechtsbtelf en de_ links buiten blonken uit bij Zaandijk, wijl het gehele team op een tech nisch uitstekende wedstrijd kan terugzien. De thuisclub. Vitesse, stelde teleur Keeper v. Velzen en Tool traden het meest op de voor grond. i—i i—i In de andere afdefing deed Bergen het nog beter. Ze slaagde er nl. in met de voile buit uit Julianadorp te komen. Hier is de beginstand: Bergen 1 1 0 0 2 2—1 JVC 1 0 0 1 o 1—2 Aanvankelijk liet het weer zich goed aanzien, naarmate de wedstrijd naderde werd het echter slechter. De sterke Z.W. wind maakt goed voetbal onmogelijk; de Z. hadden minder moeite de bal onder controle te krijgen, wat hen uiteindelijk de overwinning opleverde. De Zouaven zijn zonder v. d. Zel, waarvoor Th. Kok inviel. L.S.V.V. verscheen met 3 invallers. De sterke wind .die dwars over het veld Joeg. deed aan windvoordeel niet veel af. Aan beide zijden werd flink gewerkt om 6nig overwicht te forceren. doch de verdedigingen hebben er goed 't oog op. In deze eerste periode is Z. wel het meest in de aanval, waarvan J Smit de eerste goal produceert. Bij een der. vele corners op het L.-doel werkt een der achterspelers de bal in eigen doel. Na de rust is P. Bakker vervangen door G. Kok. wat echter geen ge- vaar opleverde, daar de LSW niet over goede schutters beschikte, waardoor de inv.-doelman practisch geen moeilijke ballen te verwerken kreeg. Ook de regen-laat zich nu gelden. Het veld wordt er niet beter op. Dan weet L. tegen te scoren. Dit is het sein voor de Zouaven de za- ken even flinker aan te pakken, wat tot resultaat heeft 'n goede kopbal van Stap en na Jn goed opgezette aanval 'n prachtschot van F. Vriend. De toeschouwers geven er de brui aan en verlaten langzamerhand het veld. De wedstrijd' verloopt op een kalme manier. Als 't einde wordt gefloten heeft Z. 'n verdiende .41 ze'ge behaald. Het spel begon door fanatiek op de bal zitten van de PSV-ers een hard karakter te krijgen. Nauwe- lijks was Scholten, die bij te laag koppen een bloedende hoofdwonde had opgelopen, terug in het veld, of Maessen sprong met beide voeten vooruit op de BVV-linkshalf Sluiter in die met een scheenbeenkneuzing door Weber moest worden vervan gen' Inmiddels had Donhuysen. na goed werk van Swanenburg BVV reeds na 4 minuten de leiding be- zorgd, welk doelpunt na later zou blijke©. het enige van de gehele wedstrijd zou worden. Ondanks deze handicap bleef BVV het spelbeeld beheersen. Met afwis- selend kort en lang spel zetten de Bosse aanvallers de PSV-verdedi- gers voortdurend onder hoge druk. Slechts eenmaal kreeg Mulders, de beste PSV-aanvaller, bij een door- braak een mooie kans. die hij te loor liet gaan door naast te schie- ten. Overigens hield het prachtig spelende BW-achtertrio. met stop per Krijgh aan het hoofd de PSV aanval gemakkelijk in bedwang. De rustige zelfverzekerdheid voor het BVV-doel was een markant verschil met de gejaagdheid en het ansstige wegwerken van de bal door de P- SV-verdedigers. die' daarbij met over geluk hadden te klagen. toen Maessen tot driemaal toe de bal uit de doelmond werkte. De BVV- midvoor v. d. Langenberg dribbelde kort voor de rust Trines en Maes sen en zelfs de uitgelopen Steiger voorbii. om tenslotte op^ de te .hulp gesnelde Bloemsma te stranden. Bij de hervatting bleek. de PSV- rechtsbuiten Bakers vervangen door Beven, die er nog minder van te- recht bracht. terwijl BW haar op- stelling had gewijzigd met Huij- bregts linkshalf. wat de stuwkracht nog yergrootte. Hij en Remmers be- heersten het middenveld volkomen. PSV raakte volkorpen ingesloten, maar nu kwam weer de grote te- kortkoming van de Bosse aanval aan het licnt.Fraaie combinaties, m- dividuele handigheidjes schiepen kans op kans. Midvoor v. d. Lan genberg en rechtsbuiten van Over- beek. een spelertje met natuurtalent, konden zich nog zo gewiekst van hun fanatieke tegenstanders ont- doen. als zij in het strafschopgebied opereerden. liet de rust en het zeif- vertrouwen hen in de steek, waar door verdere goals uitbleven. E.D.O. EN HAARLEM NIET MEER IN HET STADION? De verenigingen van de le, 2e. 3e en 4e klasse van Amsterdam heb ben bezwaaf gemaakt tegen het spe len van de kampioenswedstrijden van Haarlem en EDO in het Olym- pisch Stadion te Amsterdam. De Amsterdamse t ^verenigingen hebben- nl., in verband met de be- kerwedstrijden, hiericgen bezwaren geopperd, althans tegen het feit, dat die wedstrijden op Zondag zouden worden gespeeld. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat EDO en/of Haarlem enkele wedstrijden voor de kampioenscompetitie op een Zater- dag in Amsterdam zullen spelen, waartegen de Amsterdamse vereni gingen zich niet zullen verzetten. In Amsterdam herkenden we voor het eerst sinds lange tijd de Alkm Boys weer. Een in alle op zichten uitblinkende ploeg verde- digde hier zijn plaats in de tweede klasse en door het toebrengen tan een 21 riederlaag zien de kansen er niet ongunstig uit. Goed klop- pend samenspel en, ondanks ue straffe wind, een goed plaatsen maakten, dat de Alkmaarders ver de meerderp van de Meteoor wa ren. Jammer was het, dat de voor- hoede nog steeds niet over spelers beschikt, die men schutters kan noemen. Was dit wel het geval, dan was de Meteoor ongetwyfeld met grotere cijfers gestagen. De Meteoor win^jde toss en kiest wind tegen, maar ondanks dit zijn de eerste aanvallen voor de thuis club. Langzamerhand komen de Bovs iets meer los en meerdere malen komt het M.-doel in gevaar. Corner op corner word" genomen, maar het schot, dat de Alkmaar ders de leiding moet geven blyft uit Na 30 min. ziet de linksback van M. geen kans de bal we8 werken en hij schiet in eigen doel (0—1). Even later wordt de keeper van de M. voor de tweede maal ge- passeef-d, maar linksback Bruyms werkt, op de doellijn staande. de bal met een mooie kopbal weg. Hoewel de Amsterdammers nu even meer in de aanval komen blij- ven doelpunten uit. De oorzaak is grotendeels toe te schrijven aan het technisch slechte spel van de Me teoor. dat over het geheel genomen zeer tegenvalt. Toch weet de links binnen Holewijn 1 min. voor de rust Kramer met een kopbal te p^sseren en gaat de rust met dubbel 1 in. Vyf minuten voordien moet van der Meulen. mawelijks genezen van een -- -- •- uit de kom geschoten arm. hefcveld gespeeld. De voorhoede der gasten met een-zelfde blessure verlaten. Hij bleef uiterst gevaarlijk en de rechts- is uitstel van executie, want de toe- gekende penalty wordt door Admi- raal zonder fouten genomen (l-«>. Hoewel de Meteoor het hier met bij laat zitten. is het met haar felle aanvallen gedaan. Wel moet Kramer nog enige malen redding brengen, maar tot het spel van de eerste 10 min na de rust brengt de M. het niet meer. De krachf van de Boys- aanvallen neemt zienderogen toe en gedurende 't laatste half uur wordt nog menige mooie aanval opgezet. Eerst is het de Grand, die de doel- verdediger van de M. op een felle schuiver tracteert. Even later bre- ken Blok en Indri er gezamenlijk tussen uit, maar hun aanval heeft evenmin succ.es. Ook alleen probeert Blok het nog eens, maar de paal zit hem lelijk in de weg en hierdoor lukt het hem evenmin de voor- sprong te vergroten. Tot het einde blijven de Boys aanvallen en door de enkele tegen- aanvallen van de Meteoor blijft ook de spanning tot de laatste minuut. In de 34e minuut werd de score geopend door de Italiaanse linksbui ten Carapellese, die prompt van een fout van de Franse verdediging pro fiteerde. De ..Azuren squadra" kwam nu sterk in de meerderheid en vijf minuten later wist de middenvoor Gabetto de voorsprrfng te vergroten met een prachtschot. Weer kwamen de Italianen razend snel terug. Ga betto ontliep Jonquet, die hem moest bewaken, en knalde op doel. De bal ketste terug van de bovenlat maar Carapellese stond klaar i*n het was 0—3. Er was toen 40 minuten wordt vervangen door J. Indri. Met selaar valt' in de rust uit en voor hem wordt Krul opges-teld. Hoewel de wedstrijd uiters sportief werd gespeeld heeft ook de Meteoor na de rust twee uitvallers. Ondertussen is het gaan regenen en het veld is hierdoor glad gewor- 'den. Toch wordt na de rust het mooiste gedeelte van de wedstrijd gespeeld. Aanvankelijk blyven de Boys zeer passief. Hun aanvallen leverden weinig gevaar op en zijn gering in getal. De Meteoor maakt van deze tijdelijke inzinking een gretig gebruik en het regen^ ballen op het doel van Kramer. Veelal worden de ballen van een te grote afstand geschoten en zij worden zonder moeite door- Kramer ver- werkt. Aan gevaar ontbreekt het echter niet. In 10 min. tijd brengt de Meteoor het tot vijf corners en me- nigmaal ontstaat een hachelijke si- tuatie. Kramer 'speelt echter een van zijn beste wedstrijden van dit seizoen en laat zich niet meer pas- seren. Dan breken de Boys er plot- seling tussen uit. De te ver naar vo ren opgedrongen achterhoede van de Meteoor wordt gepasseerd en de bal wordt keurig achter de M.-kee- per geplaatst. De linksback steekt op het laatste ogenblik zijn hand uit en slaat de bal uit het doel. Het Oorspronkelijke romon uit het Russische spionnenleven 2^ Onver- zoenlijke tegenstanders onschadelijk te maken, kan iedere gek. was zijn lijfspreuk, maar om van onverzoen- lijke tegenstanders trouwe mede- werkers te maken, dat valt niet mee. En dat kunstje verstond Tegleff zeer goed. Dat had hem als gewoon politleagent, de gunst van z'n chefs doen verwerven, dat had hem com- missaris van politie in 'n gouverne- ments-stad gemaakt, dat was de re- den geworden, waarom ie eerst tot inspecteur en spoedig daarop tot chef van d*- spionnagedienst be- noemd werd. „Kijk es, Tegleff", zei Krylow, hem het ro(}e papier toereikend. „Je snapt zeker al wel, wat er aan de hand is?" Zonder te anfwoorden haalde Tegleff 'n papier uit z'n binnenzak. legde dit op tafel voor de minister neer; ..Alstublieft. het onderzoek is al begonnen." Krylow schoot in 'n harde lach: ..Bravo, Tegleff. ik heb m# niet in je vereist, je bent 'n actief man. Heb je -nog iets te zeggen?" ,.Ja, ik heb vannacnt overdacht: dat geval behoort onder de rubriek honing en azijn". ..Precies mijn inzicht; arresteren. opsluiten. proces voeren, Siberie of ophangen, allemaal moeite, die niets afwerpt'.' „Begrepen", zei Tegleff, „hij gooit z'n stenen de verkeerde kant uit." ..Breng 'm hier. Ik wil met hem spreken. zonder dat ie vooraf weet, waarom het gaan zal." Tegleff vertrok, verliet de woning van de minister langs de uitgang, die voor het personeel bestemd was Terwijl ie 'door de lange gang liep. trok ie 'n aonkergroene pet diep over de ogen, zette eey bril op met donkere glazen en steunde moeilijk op z'n stok: Tegleff was een voor- zichtig speurhond. Als gedachten en wensen konden doden, zou ie al duizend maal gestorven zijn. Zijn vijanden, de contra-revolutionnai- ren, tvisten, dat er 'n chef van de spionnagedienst bestond, maar hoe die heette en hoe die er uit zag, wist alleen Krylow en diens absoluut- vertrouwde personeel. In de dag- bladen had zelfs het bericht gestaan, dat Tegleff vetmoord was gewor den. De speurhond had verschillen- de namen, verschillende functies en wisselde, soms drie keer per dag van uiterlijk. Tegleff's gelaat, dat overigens niets terugstotends had. vertoonde steeds 'n ontevreden uit- drukking. 'n soort onrust. alsof ie in zichzelf 'n droevige gedachte na- jaagde, 'n gedachte. die hij maar niet bemachtigen kon. Alles was echter slechts iets uiter- lijks, innerlijk was hij verschrikke- lijker, onbarmhartiger en wreder dan de wreedste onder de bewakerj in de strafgevangenissen. Zijn on- derhorigen wisten nooit wat ze aan hem hadden. Hij strafte hen lachend en belosjjde met 'n nors gezicht, zo dat zij 'n bijgelovige vrees voor hem koesterden. Om hen te controleren hield hij er zeer bizondere systemen op na. Hij stelde zichzelf aan tot een der nieuwe cipiers of 'liet zich als gevangene in een der cellen opslui ten. Krylow wist dit alles en liet hem begaan, omdat'hij de vruchten van dit systeem elke dag voor zich zag. Nu weer vandaag: Hij wilde Tegleff 'n opdracht geven. en ze was al voor driekwart volbracht. Ditmaal echter, voor 't allereerst in z'n leven, zou Ruslands slimste speurhond zich deerlijk in de vinger snijden. Zodra ie het rood-bedrukte papier in handen had, was ie naar't Hoofdcommissariaat van politie ge gaan, in dikke. zware pels gehuid, zoals ie zich bij de minister had la- ten aandienei) en had daar per tele- foon en telegraaf z'n geheime orders uitgedeeld. Zij, die ook maar enig spoor wisten van de personen, die dit manifest hadden verspreid, moes ten onmiddellijk al hun andere ar- beid in de steek laten en dit spoor volgen. Tegleff werkte. in het aan- stellen van zijn agenten, eveneens op zeer bijzondere wijze. Zijn spion- nen waren geen, in civiel rond loe- rende agenten, zijn spionnen waren: 'n slager in 'n volksbuurt, 'n brie- venbesteller, 'n arm drukkertje, dat zich onverwacht vestigde in 'n buurt waarin hij vermoedde, dat contra- revolutionairen woonden. Het waren herbergiers. bedelaars. studenten en boekhandelaren. In alle standen za- binnen Loik kon een harde kogel afvuren. welke Domingo echter op zijn post vond. In de tweede helft hadden de Fransen het voordeel van de wind, waarvan ze aanvankelijk geen ge bruik maakten. Toen kwam er wat meer leven in hun voorhoede en losten Ben Barek en Cuissard en kele harde Schoten. Toch kwamen de Fransen aan een tegenpunt uit een strafschop, toege- kend wegens een overtreding tegen Vaast. Deze strafschop werd twee- maal genomen: de eerste keer hield Bacigalupo de kogel van Baratte, maar hij had zich bewogeh voordat de Franse middenvoor schoot. Nu «caoot hij het leer in de touwen. 1—3. Nagekomen voetbaluitslagen Kes. 2 klasse A: AFC 3—KFC 3 3—2 EDO 2—Helder i 1—2 Res. 3e klasse A: ZFC 3—OSV 3 3—0 Zeeburgia 3KFC 4 20 CNF 2—WFC 3 0—12 Kennemers 2—AFC 4 v 40 Res. 3e klasse B: Alkm. Boys 2Hollandia 2 01 Kes. 3e klaske E: ZSGO 2Ahrends 2 02 Mad joe 2Helder 3 00 ten Tegleff's helpers, tegenover wie hij niet karig was. Aan de geheime Opsppringsdienst had de Republiek bianco crpdiet geschonken, en als er geen -fondsen waren, werden die eenvoudig genomen. Zo kwam het, dat Michael Goro- cha die donkere nacht van de ver- spreiding van z'n manifest, tegen 't aanbreken van de morgen, aan de oever van de Newa kwam. om zich door 'n bootsman te doen overzetten toen 'n donkere figuur achter hem kwam aangehold en naast hem in de boot ging zitten. Michael lette niet op deze figuur. 't Was zeker 'n werkman, die zich naar de Peters-* burgzijde begaf, om daar te gaan ar- beiden. De brug, die van de vaste wal naar 't eiland leidde, was ty- dens de revolutie opgeblazen en zij. die nu rechtens of onrechtens het be wind in handen hielden, moesten nu wel aan iets anders denken dan aan het bouwen van bruggen. Al 't beschikbare geld werd nog steeds voor de aanmaak van oorlogsmate- naal verbruikt. ,,'t Is bitter koud. broeder", zei de onbekende tot de bootsman, „als 't straks gaat vriezen, zullen we over de ljsschotsen terug moeten. Is er werk te vinden a«fn de overkant?" .,Werk?" gromde de ander. ..zoekt ge werk? Ga vechten. dan hebt g» te eten, kleren en soldij. Zo doe ik hier vast vriest." „Gy! De veerman?" ,.Welja. waarom niet? 'k Mot'toch pacht betalen, of ik varen kan of met, eii er is geeb brood in huis Wie vecht gaat goed gekleed. kriigt elke dag z'n portie vlees en wodka en steelt z'n soldij, als die niet uit- betaald wordt." (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3