Brits transportvliegtuig en Sovjet-jager na botsing boven Berlijn neergestort Voor Alkmaar en omgevmg neraens veilia Persoonlijk protest van Robertson bij maarschalk Sokolovsky Politie van Alexandria en Cairo |Felle demonstrates in staking Viermogendheden-bijeenkomst over Berlijnse impasse Marshall-hulp: perspectief van gestadige opgang en economische onathankelijkheid M Gromyko boycot besloten zitting van de Veiligheidsraad VIJFTIEN DODEN BIJ VLIEGRAMP Grote tijd mssn Compromis inzake Oostenrijk Botsingen tussen agenten en soldaten Regering-Nokrashi Goederenveryoer weer nor maal stelt ultimatum te Madrid Pax Christi-Congres Arabieren enJoden yerwerpen beheerschap over Palestina DINSDAG 6 APRIL 1948 44e IAARGANG - NUMMER 11496 BUREAUX: Incident bevredigend geregeld Het Britse vliegtuig, dat van Londen via Hamburg naar Ber lijn vloog, stortte neer nabij het vliegveld Gatow te Berlijn. Het toestel, een Viking, kwam bij de botsing in aanraking met de commandotoren op het vliegveld. De Viking kwam in botsing met een Russische jager boven HOOGSPANNING IN BERLIJN V Russen (Tekening van RUSSEN GRAVEN LOOPGRAVEN Jeugdtoneel terug uit Indie TEGEN DE VER. STATEN TE KEVELAER TEN EINDE m Na de omsingeling Russische spoorweggebouw in de Amerikaanse zone van Ber lijn. Een Russische officier, wie de toegang wordt geweigerd, geeft een pak cigaretten af, om zijn landslieden, die in het gebouw vertoeven, de tijd te doen korten. Winst voor de Gaulle te Algiers PARIJS, 5 April (A.P.) Ge neraal de Gaulle heeft de ver- kiezingen in Algiers, die voor- afgegaan werden door een fel le verkiezingsstrijd, gewonnen. Zijn „volkspartij" heeft 27 van de 60 zetels in het eerste col lege van - de Algerijnse verga dering veroverd. Krupp gedeeltelijk vrijgesproken NEURENBERG, 5 April (A.P.) Alfred Krupp en 11 directeuren van de Krupp wapenfabrieken zijn vandaag door een Ameri- kaans tribunaal voor de be- rechting van oorlogsmisdadi- gers vrijgesproken van de be- schuldiging een aanvalsoorlog te hebben beraamd. Myron Taylor bij Z. H. de Paus Myron Taylor, persoonlijk vertegenwoordiger van Truman bij het Vaticaan, is Dinsdag- avond op audientie bij Z. H. de Paus geweest. Het oezoek duurde drie kwartier. Over het onderwerp is niets bekend ge- worden. Naar later vemomen werd heeft Taylor de H. Vader een brief van president Truman ter hand gesteld. Men verwacht dat hij ditmaal twee of drie maanden in Rome zal blijven. FINS—RUSSISCHE BESPREKINGEN thans in eindstadium Amnestie aan Sanches Gouvemeur Brons van Suri- name heeft, in verband met de grotere staatkundige onafhan kelijkheid van Suriname, am nestie verleend aan Simon San ches en de vijf militairen, die onlangs werden veroordeeld wegens samenzwering tegen het gouvemement. Nieuw Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Direct eur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollancls Daqblad Iff Buiten God is Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank BERLIJN (Reuter en A.P.) Een transportvliegtuig van de British European Airlines is, na een botsing met een Russisch gevechts- vliegtuig boven Berliin, neergestort, waarbij 10 passagiers, waar- onder een vrouw en de uit vier koppen bestaande Engelse be- manning, om het leven is gekomen. Ook het Russische vliegtuig stortte neer. KlU IS HET, ondanks alle teleur- I'I stellingen en tegenheden op alierlei gebied, wel duidelijk, dat we in een grote t ij d leven. Daar is de inwerkingtreding van het z.g. Marshall-plan, de hulpverle- ning tot economisch herstel van Europa. Minister Lieftinck heeft terecht aan het Amerikaanse volk hulde gebracht voor wat het, ook nu weer, voor ons land doet. Het is, zo- als president Truman zei, een ant- woord op de uitdaging tot de vrije wereld. Wellicht het grootste waag- stuk op het gebied van opbouwend staatsipanschap, dat ooit door enige natie is ondernomen. Even dwaas als het is te beweren, dat Amerika alleen door altruisti- sche, laat staan menslievende be- doelingen wordt geleid, even on- juist is het, er van uit te gaan, dat de Verenigde Staten egoisme als enige drijfveer hebben. De Amerikaanse leiders staan wel degelijk op de bres voor de ware vrijheid in de wereld en voor de rechten van de menselijke persoon- lijkheid, die thans het eerst en het meest door nieuwe dictatoriale agressie worden bedreigd. Een extra-voordeel van de Mar- shall-hulp is het, dat het ons, nuch- tere Nederlanders. leert althans kan leren de zaken om ons heen meer universeel te beschou- wen! Deze zaken van economische en financiele ontwikkeling hebben bre- dere vergezichten dan menigeen beseft, die niet gewend is, verder te kijken dan zijn neus lang is! Voorts hebben wij reden tot dank- baarheid: door de inwerkingtreding van het Marshall-plan is voor heel Europa een catastrophe op economisch en financieel gebied af- gewend. En hopelijk ook gedeel- telijk althans mede daardoor op politiek gebied! POLITIEK van verre strekking en van grote allure is ook het pact van Brussel, het z.g. Vijf-mogend- hedenverdrag, waarvan de ratifica- tie (goedkeuring) nu aan de Twee- de Kamer is voorgesteld. Dit pact bewijst nog eens, dat een oude tijd voorbij is. Een oude tijd overigens, die op dit gebied zijn ver- dienste heeft gehad, in het licht van de toen geldende omstandigheden, waarin men die tijd beoordelen moet. Hier gaat het om het begin van uitgesproken samenwerking met andere West-Europese landen, voor de opbouw van een nieuwe rechts- orde. De oude „beproefde" zelfstandig- heidspolitiek van Nederland heeft hiermede een einde genomen. Moge dit, onder Gods Zegen tot voordeel van Europa zijn. En van ons land. Maar eerst van Europa, met welks veiligheid en welvaart wij nu staan of vallen. Ook dit leert ons te den- ken in groter verband! HET DERDE symptoom van de grote tijd komt overigens even. min onverwachts; het definitieve voorstel tot wijziging van de Grond- wet. Deze wijziging strekt ertoe. in de geest van het rapport der Grond- wetscommissie, bepalingen op te nemen betreffende de regeling van de nieuwe verhouding met Indie. Dat wordt. om met het Manifest van de K.V.P. te spreken een nieuw Rijksverband, met hechte staatkundige, economische en cultu- rele grondslagen voor een duurza- me Nederlands-Indonesische Unie, onder reeel Koninklijk Gezag. Dit betekent, dat in de wet zal worden vastgelegd, wat in de Ko- ninklijke rede van 7 December 1942 is beloofd. Dit is historie op zich zelf. Er zijn in het verleden meer beloften door het Nederlandse Gezag aan de In- dische volkeren gedaan, die niet verwezenlijkt werden. Toen zag men de zaken nog wel eens klein en de rest van de wereld had andere zorgen. Nu dwingt ook de belangstelling van anderen ons, ook deze zaken in groter verband te zien. En de drie hier genoemde feiten de Marshall-hulp, het Pact der vijf landen en de nieuwe constitutie voor Indie, houden met elkaar verband! Zij zijn drie aspecten van een grote t ij d die wij, als goede Christenen, en dus als goede bur gers, met juist besef moeten bele- ven! de rand van de Sovjet-zone toen het rondcirkelde om te landen. De lucht was betrok- ken en de wolken hingen laag, terwijl het bovendien nog mot- regende. De piloot van het Rus sische jachtvliegtuig is even- eens om het leven gekomen. Tot de 14 inzittenden van het Britse toestel behoorden twee Amerikarten. Beide vliegtuigen kwamen brandend neer. Vol- gens berichten uit Berlijn ge- schiedde het ongeluk boven de Sovjet-Russische zone. Britse militaire politie heeft de plek in de Britse sector, waar de Russische jager is te- rechtgekomen, afgezet. Een aantal Sovjet-officieren haast- ten zich naar de plaats, doch niemand mocht het vliegtuig dichter dan 200 meter benade- ren. Dp Britse generaal Sir Brian Robertson heeft persoonlijk een protest ingediend bij maarschalk Sokolofsky, de Sowjet-bevelheb- ber, wegens het feit, dat de Sow- jet-jager zich ter plaatse van de botsing in de lucht bevond. Vol- gens een officiele woordvoerder te Londen zal Bevin, de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dinsdag in het Lagerhuis een ver- klaring afleggen. Uit Britse bron wordt nader vemomen, dat de Sowjet-jager, een yak, zijn positie niet had opgegeven, hetgeen vol- gens de thans geldende regeling verplicht zou zijn. Generaal Ro bertson heeft bevolen, dat alle Britse vliegtuigen voortaan door jagers geescorteerd worden. Robertson heeft na zijn confe rence met maarschalk Sokolofsky, onmiddellijk getelefoneerd met Be vin. De stap van Robertson, zich per soonlijk naar het algemeen Sowjet- kwartier te begeven, om te pro- testeren tegen het incident, is ge- heel zonder precedent in de geschie- denis van de viermogendheden-re- gering. Het is voor de eerste maal, dat Robertson zich in de tegenwoordig- heid van Sokolofsky bevond, se- dert deze op 20 Maart de controle- raad verlaten heeft. Sedert die datum hebben de Sow- jetautoriteiten afzonderlijk met elk der gewestelijke geallieerden onder- handeld. Een Britse woordvoerder heeft Maandagavond bekend gemaakt, dat de Russen een bevredigend antwoord gegeven hebben op het protest van de Britten inzake de botsing tussen een Russische jager en een Engels verkeerstoestel. De Britse militaire regering heeft de order om de Engelse toestellen vanaf Dinsdag door jagers te laten escorteren, geannuleerd. Sokolofsky heeft Robertson ervan verzekerd, dat hij nooit de bedoe- ling gehad heeft of had om het ge- bruik van de luchtweg door de En- gelsen tussen Berlijn en West-Duits- land te hinderen. De woordvoerder heeft verder verklaard, „dat Sokolofsky gezegd heeft het te betreuren, dat de ramp, die zoveel slachtoffers gekost heeft, plaats gevonden heeft. Hij heeft er aan toegevoegd, dat hij onmiddellijk orders zou geven, opdat de Engel- sen toegang verkrijgen tot de plaats, waar zich de lijken en de bagage van de verongelukten be- vinden." STATIONS VERKEERSWEGEN SPOORUJNEN 1 REGER/NGS GEBOUWEN 2 ANHALTER BAHNHOF 3 TIERGARTEN 4 TEMPELHOF vu 5 GATOW 6 JOHANNISTH)I FRANSE ZONE EINICKE PANKOW ISSENSEi SPA NO A U CHARL RUSSISCHE ZONE HOOFDGEBOUW SPOORWEGEN WJLMERS, V NEU$0LLN\ P't TO KOPENICK EHLENDORF: ZONE 6RENZEN BEBOUWD GEBIED k.m. 14 B 3Q1V PFLTll in deze kaart zijn opge- lomen de vliegvelden I'empelhoi en Gatow, /ia welke rnomenteel de anige verbinding van de .ngelse en Amerikaan se bezettingsautoriteiten oopt. De Russen bedie- len zich van het vlieg- /eld Johannisthal. Het oofdgebouw van de poorwegen, waarin nog ussen verbleven, is de lfgelopen 24 uur door e Amerikanen omsin- jeld, waarna dit door verlaten. Pelt; Londen, 5 April (AP). De waarnemende ministers van bui tenlandse zaken der Grote Vier hebben vandaag belangrijke voortgang geboekt bij hun bespre- kingen over het Oostenrijkse Yre- desverdrag. Zij zijn tot een com promis gekomen inzake drie be langrijke Russische eisen betref fende de petroleumexploitatie, welke de tegenhanger vormden van het afzien van Rusland van de Duitse activa in Oostenrijk. Het accoord houdt in: a Rusland ontvangt 58 a 60 pro- cent van de huidige olieproductie De eis was oorspronkelijk 2/3. b. Deze toewijzing geldt voor 30 jaar. Bovendien mag Rusland nieu we bronnen aanboren gedurende 25 jaar. Aanvankelijk had Rusland de ze termijnen op 50 jaar vastgesteld willen zien. c. Rusland krijgt raffinadenjen met een capaciteit van 420.000 ton in plaats van 450.000, zoals eerst geeist. e is BERLIJN, 5 April (A.P.). De En gelse en Franse autoriteiten heb ben vandaag het Russische aan- bod tot bespreking van de im passe over de door de Russen in- gevoerde verkeersbeperkingen aan- vaard, en voorgesteld om deze be spreking op een voltallige vier- mogendhedenbijeenkomst te hou- den- De Ver. Staten hadden dit voor stel al eerder aangenomen. Van Britse en Amerikaanse zijde is medegedeeld, dat het goederen- vervoer per spoor naar Berlijn thans weer nomaal is. Gedu&ende het week einde liepen er drieTlritse goederentreinen naar Berlijn, terwijl vanmorgen ook een tweede Amerikaanse goederentrem zonder incident de Sowjet-spoor- wegcontrole op weg naar Berlijn is gepasseerd. Het personenvervoer per trein tussen het Westen en Berlijn is ech- ter nog steeds opgeschort, omdat de Russen er nog steeds op staan, dat zij in de treinen de papieren en de bagage van de passagiers moeten controleren. Het personenvervoer geschiedt nog steeds over de autobahn en door de lucht. Ook 't binnenscheepvaartverkeer tussen de Britse zone en Berlijn is thans hersteld. De kwestie van de vergunningen voor de schippers zal door de Britse en Russische over- heid besproken worden. De soldaten van het rode leger graven zigzagsgewijze loopgraven op een 15 kilometer ten Noorden van Helmstedt, waar de Engelse en Amerikaanse militaire treinen de vorige week vastgehouden werden. Het nieuws. dat door de Duitse politieautoriteiten verstrekt werd, beeft in geallieerde kringen een ze- kere sensatie verwekt, hoewel men daar geneigd is te denken, dat de loopgraven, die reeds langs de Rus sische demarcatielijn gegraven wa- ren, bestemd zijn om het verkeer van Duitse voertuigen, die clande- stien de lijn overschrijden, tegen te houden. Duitse politiepatrouilles hebben gemeld, dat aan de Sowjetzijde van de demarcatielijn in de omgeving van Oebisfelde in Neder-Saksen, de bomen, die hinderlijk zouden kun- nen zijn bij het vuren, omgehakt zijn. ALEXANDRIE, 5 April (A.P.) Vanmorgen is de gehele politie- macht van Alexandria 3000 of- ficieren en manschappen sterk in staking gegaan. Reeds in de vroege morgen hielden de agen ten optochten door de stad en brachten luidkeels hun eisen hogere lonen en verbetering van hun positie te berde. De poli- tiediensten worden thans waarge- nomen door officieren van het le ger, terwijl de soldaten in de stra- ten patroiiilleren en het verkeer regelen. Ook in Cairo zii». de poUtieoffi- cieren in staking gegaan. Zij pro- testeren tegen de overplaatsing naar dorpen van een aantal collega s en vragen eveneens loonsverhoging. Het personeel van de hoofdpost van de brandweer heeft zich bij de sta- kers aangesloten. Er vonden te Alexandria verschil- lende ordeverstoringen plaats. In het havendistrict van de stad werd een politiebureau en een pakhuis van de douane in brand gestoken. Ook tussen de stakende politie en het leger vond een botsing plaats. Het leger opende het vuur op de agenten. Twintig personen werden gedood, waaronder zeven politie- agenten Op het voornaamste plein van Alexandria, het Mohamed Ali- plein, zetten enkele duizenden stu- denten en arbeiders een betoging op touw, waar zich een aantal po- litieagenten bijvoegden. Het verkeer in de dichtbevolkte gebieden staat bijna stil als gevolg van de onerva- renheid van de soldaten, die de taak der verkeersagenten overnamen. Op verschillende punten van de stad plunderden baldadige menig- ten winkels en staken tramwagens in brand. De middagtrein op Cairo werd aangehouden, terwijl alle passagiers gedwongen werden uit te stappen. Een officier van het leger werd bewusteloos geslagen door stokken en stenen gewapende bur- gers. In Cairo riepen stakende agenten „Weg met Nokrashi". Een militair heeft de toegangen tot de officiers- club van de politie afgezet. Nokrashi is per vliegtuig naar Alexandria vertrokken om een on- derzoek naar de situatie aldaar in te stellen. Honderd politieagenten in ae Suezkanaal-zone besloten eveneens te staken uit solidariteit met hun Egyptische collega's. De Egyptische regering heeft Maandagavond een ultimatum aan de stakers gesteld, waarin hen be volen wordt Dinsdag aan het werk te gaan onder bedreiging van ont- slag. Voorts heeft Nokrashi Pasha de onderofficieren bij de politie be dreigd met het militaire tribunaal, wanneer zij hun kameraden zullen trachten over te halen aan de sta king mee te doen. In Alexandria en Cairo bevinden zich op het ogenblik veel soldaten en de regering ziet de toestand rus- tig onder ogen. De meeste provinciesteden heb ben zich buiten de staking gehou- den. Het Nederlandse Jeugdtoneel is na een tournee van drie maanden door Indie in ons land teruggekeerd In deze tijd werden 84 voorstellm- gen gegeven voor ruim 43.000 kin- cjeren, terwijl bovendien nog 25 hoorspelen werden uitgezonden. Eind April gaat het toneel weer door eigen land reizen, maar ook Indie staat weer op het programma, want voor het seizoen 194849 is een tournee van vijf maanden uitge- schreven. MADRID, 5 April (A.P.). Te Ma drid zijn vandaag felle demon- straties gehouden tegen de Ame rikaanse regering. De menigte wilde zich onder het roepen van ..Franco si, Truman no" naar de Amerikaanse ambassade begeven, maar de weg werd haar door de politie versperd. De demonstratie was georgani- seerd door phalangistische studen- ten, die de Argentijnse ambassade de dank van het Spaanse volk wil- den betuigen voor de Spanje verstrekte credieten. Arbeiders en nieuwsgiengen voeg den zich bij hen, waardoor er zich een menigte van 150.000 mensen vormde. In de stoet werden Spaanse en Argentijnse vlaggen meegedra- gen en spandoeken, waarop de Ver. Staten en president Truman wer den aangevallen. Een duizendtal demonstranten wilde zich ook naar de Britse am- bassade begeven, maar zij werden door de politie uiteengedreven. Kevelaer, 5 April (AP). Meer dan 20.000 katholieken uit zeven Europese landen hebben Zondag plechtig beloofd al hun krachten aan de bevordering van de vrede en de beeindiging van het natio- naiisme te wijden. Zij deden dit tijdens de slotplechtigheid van het vierdaagse emigres van de Pax Christi beweging, dat Zondag be- eindigd werd met een massa- vredes-demonstratie voor de oude kapel van Kevelaer. De menigte werd toegesproken door bisschop Aloysius Muench, de apostolische vicaris van Duitsland, en door monseigneur Theas van Lourdes. De Stichter en voorzitter van de Pax Christi beweging. Mgr. Theas verklaarde zijn krachten te zullen wijden aan het totstand- brengen van een verzoening tussen Frankrijk en Duitsland „zonder enig voorbehoud". „Het werkelijke chnstelijke Frankrijk vergeeft Duitsland in alle liefde", aldus de bisschop. Kardinaal Frings, de Aartsbis- schop van Keulen, zegende de me- De deelnemers aan het Congres zijn Maandag weer naar hun lana teruggekeerd. Zij waren afkomstig uit Frankrijk, Belgie, Nederland, Zwitserland, Italie, Luxemburg en Duitsland. INISTER LIEFTINCK heeft in een radio-rede gisterenavond gezegd, dat de Marshall-hulp weer het perspectief biedt van gestadige opgang en economische onafhankelijkheid. Hu schetste de betekenis van deze hulp, die het mogelijk heeft ge maakt, af te zien van het „catastrophe-plan", dat de regering omtrent de jaarwisseling heeft moeten overwegen. De beslissing. welke toen genomen is, en die voorkwam, dat ons land zou moeten terugvaUen tot het economische niveau van 1942 en 194J, is genomen, in de tot vertrouwen uitgegroeide hoop, dat het economisch herstelprogramma van Amerika tijdig gereed zou zijn. Dit is verwezenlijkt en de V.S. hebben ruim zes milliard beschikbaar gesteld aan de Europese landen. van Nederland zal zijn evenredig deel daarvan ongetwijfeld ontvangen, aldus de minister en ik houd mij, zo zei hij, overtuigd te spreken na- mens het gehele Nederlandse volk, wanneer ik het Amerikaanse volk voor deze daad onze hartgrondige dank betuig. De minister heeft in het begin van zijn rede uiteengezet, dat de verbetering in de economische toe- stand van ons land sinds de bevrij- ding volstrekt onmogelijk geweest zou zijn zonder buitenlandse hulp. Het is te verwachten, dat de Amerikaanse hulp, die nu is toe- gezegd, zich niet tot een jaar zal beperken. Het programma, dat thans is aanvaard, maakt eon onderdeel uit van een 4-jarenplan, dat ten doel heeft Europa de gelegenheid en de middelen te verschaffen om zich inmiddels zodanig te herstellen, dat het economisch weer op eigen benen kan staan, zonder verdere bijzondere hulp. Dat wil zeggen, dat de Europese landen bun betalings- balansen tegenover het dollargebied in die periode dienen sluitend te maken, rechtstreeks of via het drie- hoeksverkeer met andere delen der wereld. Dat wil met andere woor- den zeggen, dat het woord en de daad thans aan ons zijn. Het Europese herstelprogramma is bedoeld als een stimulans, niet als een zitkussen. Het brengt geen blij- vende oplossing voor de moeilijk- heden van dit werelddeel, maar is een kans, die ons en andere landen wordt geboden om binnen een be- trekkelijk korte tijd voor onze moeilijkheden zelf een blijvende op lossing' te vinden, Daartoe moeten de Europese landen zich zowel ge- zamenlijk als afzonderlijk gezond en sterk maken. Een intensiever hervatting van het handelsverkeer met de Duitse zones is niet minder dan een le- venskwestie voor ons land. Aan- gezien alles wat wij uit deze zo nes invoeren, nog steeds in dollars moet worden betaald, is het moei- lijk te begrijpen en te verdragen, dat de dcuren voor onze uitvoer over de Oosteluke grens nog niet wijder zijn opengesteld. Mogelijkerwijs zal de Marshall- hulp er toe bijdragen aan de bezet- tingszones de koopkracht te ver schaffen om ook van Nederland in de nabije toekomst een behoorlijk kwantum goederen en diensten af te nemen. Voor de totstandkoming van het Europees herstel is mscha- keling in ruime mate van het Duit se achterland in het Europees ver keer een onmisbare voorwaarde. Nederland zal in het algemeen op de bres moeten staan in de strijd voor de doorbreking van alle han- dels- en betalingsbelemmermgen, die aan een hervatting van de nor- male goederenstroom in de weg staan. Slechts in de mate, waarin dit laatste geschiedt, zal Nederland zelf in staat zijn een bijdrage te le- veren tot de bevrijding van het goe deren- en deviezenverkeer van de kluisters, waaraan dit thans is ge- bonden. Niet minder vitaal dan een her vatting van het handelsverkeer met de Duitse zones is yoor ons land het opvoeren van de zich langzaam her- stdllende uitwisseling van goederen met de overzeese gebiedsdelen, in t bijzonder met Nederlands-Indie- Voor het sluitend maken van onze dollarbalans is dit een zaak van de eerste orde. Aangezien Indie van ouds in staat is geweest een uitvoer- overschot naar het dollargebied te kweken en bij voldoende herstel daartoe zeker opnieuw in staat zal zijn, moet Nederland niet alleen dat herstel zo veel mogelijk bevorderen, maar op zijn beurt, evenals vroeger, een exportoverschot van goederen en diensten tegenover Indonesie scheppen, dat in dollars kan worden afgedekt. Nog afgezien van onze historische plicht en verantwoorde- lijkheid is het alleen reeds daarom noodzakelijk, dat wij ons grote of fers getroosten, ook in de vorm van reghtstreekse leningen en eventueel in die van garanties voor leningen door derden aan Indonesie te ver- strekken, om dat land, rijk aan pro- ducten, waaraan de gehele wereld behoefte heeft, weer zo snel moge lijk tot bloei te brengen in 'n sfeer van nauwe en hartelijke samen werking onder waarborging van rust, orde en rechtszekerheid. De- zer dagen heeft de regering een daartoe strekkend wetsvoorstel in gediend, welk ontwerp van wet spoedig zal worden gevolgd door een ander, betrgkking hebbend op de stichting van een herstelbank voor Indonesie. Ook op deze wijze zal ons land een belangrijke bij drage kunnen leveren tot de ver- wezenlijking van de Marshall-ge- dachte: het economisch herstel van Europa en van de rest der demo- cratische wereld als geheel". NEW YORK, 5 April (A.P.). De Russische gedelegeerde Gro- myko heeft de besloten zitting van de Veiligheidsraad, die de trusteeship voor Palestina zou be- handelen, geboycot. Ook de afge- vaardigde van de Sowjet-Oekrai ne was afwezig. De acht andere afgevaardigden Columbia was aanvankelijk ook ab sent kwamen bijeen in de New- Yorkse appartementen van de Ame rikaanse gedelegeerde, Warren Aus- Zii waren door hem uitgenodigd om de bijzonderheden te vernemen van de interim trusteeship, die de Ver. Staten hebben voorgesteld om in de plaats te komen van het door de algemene vergadering aangeno men verdelingsplan. Austin legde hun de algemene principes in 15 punten voor en was van plan afschriften te sturen aan de afwezige Russische en Oekrain- se afgevaardigden. Het Amerikaanse plan houdt in de vorming van een trusteeship-be- stuur met aan het hoofd een gou- verneur-generaal, die benoemd wordt door de Trusteeshipraad van de Ver. Naties. De orde zou gehand- haafd worden door ter plaatse gere- cruteerde en door vrijwillige poli- tietroepen. Zouden deze hiertoe niet in staat zijn, dan zouden bepaalde tevoren aangewezen landen opge- roepen worden om assistentie te verlenen. Een zegsman verklaarde, dat de Ver. Staten niet bereid waren >>m aan te geven hoe deze assisterCnde landen zouden worden aangewezen. Op de vraag of de Ver. Staten bereid waren te helpen bij de hand- having van de orde in Palestina, verklaarde de zegsman, dat mr Aus tin er de nadruk op had gelegd, dat de Ver. Staten het probleem op multilaterale basis willen aanvatten. Het Amerikaanse plan zou toege- past worden zonder een uiteindeiij- ke politieke regeling in Palestina in gevaar te brengen. De trusteeship zou van onbepaalde duur zijn, maar onmiddellijk beeindigd worden, in- dien de joden en arabieren tot overeenstemming zouden komen. Het Amerikaanse voorstel zou speciale bepalingen bevatten voor immigratie en landaankoop in Pa lestina. Inmiddels heeft het officiele Ara- Bische Hoge Comite bekend ge- maakt, dat de Palestijnse arabieren geen trusteeship zullen aanvaarden. Het Joodse agentschap zou even eens het trusteeship-plan verwoJ> pen hebben. HELSINKI, 6 April (A.P). Volgens de dagbladen in Helsinki zouden de Fins-Russische onder- handelingen over een vriend- schaps- en bijstandspact „zich in het eindstadium bevinden". Vermoedelijk wordt hiermee be doeld, dat de tekst van de overeen- komst nog geformuleerd moet wor den. Er waren tot nog toe geen ver dere bijzonderheden verkrijgbaar. Er is nog geen officiele verklaring afgelegd. Te Moskou verwacht men, dat de Finse delegatie voor het einde van de week naar Helsinki zal terug- keren.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1