Molotof en Pekkala tekenen verdrag van vriendschap, samenwerking en bijstand Clandestine social isatie van het verkeer De Marine in de Senaat Bevin dringt aan op spoedig onderzoek inzake vliegramp te Berlijn I Voor Alkmaar en omgeving van Helsinki zeer beperkt SIR STAFFORD CRIPPS kondigt- nieuwe belastingen aan Nederlandse Bank beleende goud om dollars te krijgen WOENSDAG 7 APRIL 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11499 BUREAUX: Militaire clausules op ver Thans wachten ap ratificatie GEEN RUplSISCHE BASESf IN FINLAND Montgomery te Berlijn Elf doden bij aanval op dessa AMERIKAANSE BOOTWERKERS weigeren Russisch schip te laden Prins-Regent op het Witte Huis §P Radiografische loto. Na de vliegramp te Berlijn, waarbij 14 per sonen om het leven kwamen. Russische officieren en soldaten houden nieuwsgierigen op een afstand van de plaats (zie pijl) waar het vliegtuig neerstortte. Minister Vos gaat „eigendoms- verhoudingenregelen Begrotingsoverschot dient groter te worden om inflatie tegen te gaan Bankbiljettencirculatie met 17 millioen gedaald Engelse hulp Een smal- deel is genoeg Nieuwe opleidingscentra De Marva is onmisbaar. „Wij geven ons recht op vrije toegang tot onze sector niet prijs Negentien eeuwen zien hier neer op een mensenm'enigte te Rome. Nabij het Colosseum, het reusachtige circus in de eerste eeuwfen onzer jaartelling, onder Jceizer Vespasianus gebouwd en door Titus ingewijd, houdt ed communistische volksmenner een toe- spraak. Het modeme hulpmiddel van de radioJauto is een schrille tegenstelling met de pachtige ruine uit de tijd der Romeinse wereldmacht. BEVIN, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft giste ren in het Lagerhuis, in antwoord op een vraag van de lei- der der oppositie, Winston Churchill, over de huidige toestand te Berlijn verklaard, dat hij, via generaal Robertson, bij de Rus sen heeft aangedrongen op een spoedig onderzoek inzake de vliegramp boven Berlijn. Wat het verkeer betreft tussen de Britse zone en de Britse sector van Berlijn, zeide Bevin, dat de gehele kwestie thans met de Sovjet-autoriteiten wordt besproken. Wij zouden een overeenkomst toejuichen. Wij kunnen ons recht op vrije toegang tot de bezettingszone en de Berlijnse sector niet prijs geven, daar het noodzakelijk is voor de verzorging van onze troepen en de vervulling van onze verplichtingen als bdzettende mogendheid. Bevin wilde een reeds moeilijke situatie niet ver- ergeren. Indien er goede wil aanwezig is, is 'n oplossing mogelijk" Zwart op wit gevraagd van Sokolovsky Bevin drong aan op gema- tigdheid in de beoordeling van deze kwestie en verzekerde, dat de Britse bevelhebber en de Britse autoriteiten in Duits land het voile vertrouwen geno- ten van de regering bij de be handeling van deze moeilijke kwestie. BRITSE SOLDATEN bij Joodse aanval gedood Romme naar Mechelen De minister, de dokter en de auto Boycot van adverteerders in ,,De Waarheid" AMERIKAANSE PARADE IN TRIeST Straatgevecht-en te Napels Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Directeur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2-50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestsaat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 {red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). ©ank: Noorderbank MOLOTOF EN PEKKALA hebben gisteren te Moskou het ont- werp-verdrag van vriendschap, samenwerking en weder- zijdse bijstand tussen de Sovjet-Unie en Finland getekend. Het verdrag zal gelden voor tien jaar, doch er zijn bepalingen opge- nomen voor vemieuwing.^ De Russen hadden tevoren er in toe- gestemd, dat de bepaling zou worden opgenomen in de militaire clausules van het Verdrag, waardoor Finlands activiteit in geval van oorlog wordt beperkt tot de verdediging van het eigen grond- gebied eii Finland zal zeli beslissen, wanneer het met een aan- val wordt bedreigd. Ook zouden de Finnen verzachting gekregen hebben van de clausules, die bepalen, dat beide landen hun buitenlandse politiek dienen te coordineren. Het verdrag bestaat uit acht arti- kelen en in totaal 2000 woorden. Het voorziet niet in Sovjet-bases in Finland. Finland wordt door de on- dertekening van het ontwerp-ver. drag niet gebonden. Eerst moet het Finse Parlement het nog ratificeren. Het ontwerp is een verslag van de overeenkomsten, die tussen beide regeringen zijn bereikt, maar vol- gens de Finse grondwet kan de re- gering geen officieel verslag sluiten, dat bindend is voor het Finse volk zonder de toestemming van het volk, vertegenwoordigd door het Parle ment. Men verwacht. dat het Parle ment het ontwerp zal ratificeren. Ingeval Finland bedreigd wordt door agressie of de Sowjet-Unie wOrdt bedreigd door agressie via Finland, zal Finland weerstand bie- Jen aan 3eze agressie. indien nood- zakefijk met hulp van de Sowjet- Unie. Het verdrag voorziet in over- leg ingeval er agressie dreigt. Fin land *zal met alle beschikbare krach- teri strijden om zijn grondgebied te verdedigen, indien het wordt aang#» fallen of indien de Sowjet-Unie via zijn grondgebied door Duitsland of door welke andere jnet Duitsland verbonden staten ook wordt aange- vallen. Beide partijen beloven elkaars souvereiniteit te eerbiedigen en zich niet te mengen in elkaars bin- nenlandse aangelegenheden. Volgens artikel vijf van het ver drag komen de beide partijen over- een, dat zij de economische en cul- turele betrekkingen zullen blijven ontwikkelen en versterken. In arti kel zeven wordt gezegd, dat de'uit- voering van het Verdrag in overeen- stemming zal zijn met de principes van«de V.N. Het verdrag zal van kracht worden op de dag van de uitwisseling der ratificatie-docu- menten, hetgeen zo spoedig mo'ge- lijk te Helsinki zal geschieden. In dien geen der beide partijen het verdrag een jaar voor het eind van de periode van tien jaar beeindigt, zal het vervolgens voor een peridde van vijf jaar van kracht blijven. Op dezelfde voorwaarde voor opzegging van het verdrag (een jaar voor het eind der periode) zal het telkens voor vijf jaar van kracht zijn. VSldmaarschalk Lord Montgome ry is gisterenmorgen in zijn eigen vliegtuig, zonder escorje, uit Melle bij Hannover op het vliegveld Ga- tom in de Britse sector van Berlijn aangekomen. Gisterenavond dineerde hij met Maarschalk Sokolofsky, de Sowjet- Russische Commandant, Lt.-Gen. Dratvin. Sowjet-Russisch plaatsver- vangend militair Gouverneur, en Generaal Sir Brian Robertson, de Britse commanddant, die als gast- heer optrad. Molotof verklaarde tijdens een toespraak ter gelegenheid van de ondertekeninf van het verdrag: „Dit verdrag is gericht tegen een herhaling van Duitse agressie en dient tot ontwikkeling van de vriendschappelijke betrekkingen tussen onze landen en de consolida te van de vrede in Europa". De Finse premier, Pekkala, zei, dat het verdrag was „een daad van grote betekenis. Het weerspiegelt een grote prestatie op het gebied der buitenlandse politiek gebaseerd op de na-oorlogse vriendschap tussen de Sowjet-Unie en Finland". Hij dankte de Sowjet delegatie voor .,de welwillende houding, ten opzichte van ons land ei\_ zijn regering tij dens de onderhandelingen betoond, dank zij welke het mogelijk is ge- weest resultaten te boeken, in over- eenstemming met onze bijzondere omstandigheden en voor beide par- otijen bevredigend, zoals reeds dui- delijk werd op de eerste conferentie. Moge dit verdrag bijdragen tot de nog verdere verdieping en consoli date van de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en Finland". BAT A VI A, 6 April (Aneta) Dertig met handgranaten en auto- matische wapens bewapende ben- deleden hebben Zaterdag j.I. een nachtelijke overval gedaan op de feestvierende kampongbevolking van de dessa Tjibitrfeng bij Tam- boen, 20 K.M. ten Oosten van Ba- tavia. Hierbij werden 11 personen gedood en 15 zwaar gewond. In de dessa werd een tweedaags feest gevierd ter gelegenheid van de terugkeer van rust en orde ter ere van de daar tijdelijk gestatio- neerde veldpolitie. In de kring van de feestvierenden veroorzaakte de eerste handgranaat reeds slachtoffers. Daarop werd nog vuur op de menigte afgegeven. Un der de slachtoffers bevinden zich de loerahs (dorpshoofden) van Tjibi- toeng en Tjiboentoe. die op het feest aanwezig wareir. Sjouwers te New-York hebben geweigerd het Sowjet-schip „Ros- sia" te laden, „omdat zij geen mate- riaal .naar de Sowjet-Unie wilden zenden." „Laten de Congresleden uit Washington komen en het zelf doen", zo zei een der dokwerkers. De vorige week heeft de S.U. ge- protesteerd tegen het vasthouden van. het schip op last van het Fede- rale Gerechtshof. Twee Ameri- kaanse passagiers hadden namch.lk een schadevergoeding van 75.000 dollar geeist, otndat zij aan boord gewond waren en hit schip met zeewaardig zou zijn. i Prins-Regent Karel van Belgie is thans door President Truman der V.S. op het Witte Huis ontvangen. De Prins blijft daar. tot 10 April te gast. Blijkens de verkorte balans van de Nederlandse Bank, is de goud- voorraad met 27,6 millioen gulden gedaald nl. van 508,8 op 481,2 mil lioen gulden, welke daling, vol gens de toelichting, veroorzaakt is door het belenen, bij wijze van tijdelijke voorziening, van een hoeveelheid goud bij de Federal Reserve Bank of New York, ter verkrjjging van dollars, nodig voor de overbrugging van de periode, die nog zal moeten verlopen voor- dat uit het European Recovery Program contante middelen ter beschikking van Nederland ko- rtlen. De post beleningen, die vorige week onder invloed van de ultimo was opgelopen tot 175,1 is thans aanzienlijk gedaald en teruggelopen tot 146,6 millioen, een peil, dat in geruime tijd niet werd bereikt. De geldmarkt is ruimer geworden en de koers van daggeld is vandaag van 1 procent op 3/4 procent terug gelopen. Men neemt aan, dat de markt voorlopig nog ruim zal blij ven, temeer daar dd middelen uit de obligatielening van Philips nog niet zijn besteed en nog in de markt liggen. Sedert de vorige opgave werden van het crediet van 195 millioen dollar, door de Internationale Bank voor herstel en ontwikkeling aan Nederland verleend, verschillende bedragen opgenomen tot een geza- menlijke waarde van 31,4 millioen dollar. In totaal is thans over dit crediet beschikt tot een bedrag van 138,5 millioen dollar, terwijl bij het internationale monetaire fonds se dert de vorige opgave geen vreem- de valuta mfet guldens meer gekocht werd. De aanwas van de deviezen- portefeuille blijkt uit de post totale vorderingen op het buitenland, die met £irca 60 millioen gulden is aan- gegroeid tot 440,7 millioen gulden, terwijl de diverse rekeningen debet- zijde bovendien zip? gestegen vari 148,2 tot 185.9 millioen gulden. De bankbiljetten-omloop, die de vorige week met bijna 50 millioen was toegenomen, zag hiervan thans circa 17 millioen afgaan, waardoor de totale circulatie beland is op 2931,7 millioen gulden. Nadat de Eerste Kamer gisteren- middag de begrotinS van Marine had aangenomen, is ze begonnen met de debatten over Verkeer en Water- staat, waarbij twee sprfikers aan het woord kwamen, die Widen scherp tegen minister Vos te velde trokken over zijn neiging tot socialisering van het verkeer. Het waren de he- ren Hommes (A.R.) en ir. Kraay- vanger (K.V.P.), die beiden van de minister nadere verklaringen wens- ten omtrent verschillende kwesties, alvorens hun fracties deze begro- ting zullen goedkeuren. De heer Kraayvanger merkte op, dat de 12e van deze maand nieuwe rijvergunningen voor het personen- vervoer zullen worden gegeven. Wanneer de minister nu niet op de proppen komt met de richtlijnen, die hij heeft toegezegd en die hier bij in acht moeten worden genomen, blijft dit alles een leeg gebaar en weet de volksvertegenwoordiging nog niet waar het bedrijfsleven aan toe is. Voor de streekvervoerbedrij- ven heeft de minister laten door- schemeren. dat hij „eigendomsver- houdingen" wil gaan regelen tussen Ned. Spoorwegen, overheidsbedrij- ven en particulieren. De katholieke fractie kan daar onmogelijk vertrouwen in hebben en ziet de zaak zo, dat de minister, nu aigehele sociaiisatie geen kans heeft, op deze manier toch twee derde van zijn plan er door sieept. Met de toewijzingen van materieel aan het A.T.O.-bedrijf, met achter- stelling van de particuliere .bcdrij- ven, is het al precies zo gesteld. De Ned. Spoorwegen slokken de devie- zen, die beschikbaar zijn voor im port van materieel. bijna geheel op, terwijl er voorts nog gevallen be- kend zijn van busdiensten, die door de Spoorwegen parallel met bestaan- de spoorwegverbindingen onderhou- den worden. Hierbij had dan tech zeker materieel voor particulieren uitgespaard kunnen worden. Dat er in deze tijd, waarin efficiency meer dan ooit geboden is, niet maar voor iedere particulier vrij baan is, ac- coord, maar er moet toch' zo ruim mogelijk baan zijn. Daarna kwam de heer Kraayvan ger nog over de actuele vliegvelden- kwestie te spreken, waarbij hij het opnam voor zijn stadgenoten de Rotterdammers, die met behoud van Schiphol een eigen vliegveld Schie- veen nodig achten. Afgezien van het feit, dat het centrale luchtvaartter- rein Burgerveen duurder zou zijn en bovendien 400 ha beste bouw- grond aan de gemeenschap zou ont- trekken, zouden Rotterdammers, wanneer zij naar Londen wilden vliegen, daar ruim anderhalf uur later aankomen, dan wanneer zij in hun eigen gemeente konden instap- pen. Ook met het oog op de te ver- wachten sterke ontwikkeling van het vrachtvervoer door de lucht zou dit plan te prefereren zijn. volgens deze K.V.P.-spreker, die betoogde, dat de K.L.M. te weinig rekening hield met de behoeften van de tweede der grote steden van ons land en de gehele zakelijke sfeer daai*omheen. Heden wordt het debat voortge- zet. Sir Stafford Cripps, de Britse minister van financien, heeft in het Lagerhuis zijn begroting voor het nieuwe belastingjaar inge- diend. In zijn begrotingsrede waarschuwde Cripps voor het ge- vaar van inflatie. Het is duide- lijk, zo zeide hij, dat het grote be grotingsoverschot, dat het afgelo- pen belastingjaar heeft opgele- verd. de inflatie-druk nog niet in noemenswaardige mate heeft ver- minderd, zodat er in het komende belastingjaar naar gestreefd moet worden een uitzonderlijk groot overschot te bereiken. Cripps deelde mede, dat de Britse regering haar uitgaven in het ko mende financielle jaar zal verlag^n met naar raming 205 millioen pond sterling tot 2.976 millioen p.st., uit- gaande van het huidige niveau der belastingen raamt Cripps, dat de ontvangsten 3.754 millioen p.st. zul len belopen, zodat er dus een over schot kan worden verwacht van 778 millioen p.st. Met betrekking tot de resultaten van het afgelopen financiele jaar zei de minister dat de totale ont vangsten de raming met 346 mill, p.st. hebben overtroff^n. Ondanks de zeer hoge belasting, is het tabaksverbruik niet vermin- derd, zoals de regering had gehoopt. De nieuwe belai»Ting op voetbal- pools en totalisatorweddenschappen bij hondenrennen heeft resp. 2 mill, p.st. en 13/4 mill. p.st. opgeleverd. (Deze belasting werd in Januari j.I. ingesteld.) Vervolgens kondigde de minister aan. dat hij voornemens is verschil lende belastingen op verbruiksarti- kelen in het komende belastingjaar nog verder te verhogen en wel de belasting op bier met 1 penny per pint, op whiskey met 28 pence per flCS, op buitenlandse wljnen met 6 pence a 1 sh. per fles, (naar gelang van het alcoljolgehalte), en op tabak met 40 pence per pound. De belas ting op voetbalpools zal van 10 pet. tot 20 pet. worden verhoogd. Daar de invoering van een ver- mogensbelasting momenteel op ad- ministratieve moeilijkheden stuit, stelde Cripps voor over te gaan tot ten speciale „heffing ineens", die grotendeels betaald zou moe ten worden uit het kapitaal van personen, die inkomsten uit be- leggingen genieten, en die geba seerd zou moeten worden op het bedrag dezer inkomsten over het afgelopen jaar. Als inkomsten uit beleggingen zullen voor dit doel gelden alle ren- ten, dividenden, interest en soortge- lijke uitkeringen. Voor de heffing ineens zullen uitsluitend zij worden aangeslagen, wier totale inkomsten meer dan 2000 pond per jaar be- BU de behandeling van de be groting van Marine heeft minister Fievez Dinsdag in de Eerste Ka mer met voldoening melding ge- maakt van de medewerking die ons land bij de opbouw van zijn vloot ondervindt van Engelse zijde. De Engelsen hebben, aldus nigral/ a, ii „Uit de mij verstrekte inlichtin- gen aldus Bevin, blijkt niet, dat het gedrag van het Russische vliegtuig op een of andere wijze het gevolg zou zijn geweest van rechtstreekse instructies van de Sovjet-autoritei ten". Bevin verklaarde voorts. dat een schriftelijke verzekering van maar. schalk 6okolovsky wordt verwacht, volgens welke het Britse vliegtuig dat gebruik maakte van de veilig- heidscorridor naar Berlijn, ..in over- eenstemming met onze wederzijdse overeenkomst" niet gemolesteerd zou kunnen worden. Generaal Robertson heeft maar schalk Sokolofsky verzocht om een onmiddellijke verzekering zijne'r- zijds, dat hij even krachtig als ge neraal Robertson het feit veroor- deelt, dat het Russische vliegtuig zonder voorafgaande kennisgeving werd gevlogen ,',op een manier, die een ongeluk zou kunnen veroorza- ken". Bevin vervolgde: „Generaal Ro bertson heeft eveneens alle rechten van de Britse regering voorbehou- den. In een onderhoud met maar schalk Sokolofsky maakte hij het duidelijk, dat hij niet op de oorzaak van de ramp wilde vooruitlopen voordat een behoorlijk onderzoek had plaats gehad. De wijze en omvang van dit on derzoek worden thans onder het oog gezien". Naar aanleiding van maarschalk Sokolofsky's verzekeringen had ge neraal Robertson de eerder gegeven instructies, dat Britse passagiers- vliegtuigen bescherming van jagers moesten hebben, herroepen. Generaal Robertson heeft een no- ta aan maarschalk Sokolofsky, de Sovjet militaire gouverneur, gezon- den, waarin bepaalde verzoeken worden gedaan met betrekking tot het onderzoek, dat zal worden in gesteld naar aanleiding van het on geluk. Bij een Joodse aanval op het Britse legerkamp te Pardes Had- da, tussen Haifa en Tel Aviv, wer den acht Britse militairen gedood, onder wie de commanderende officier van het 12e anti-tank- regiment. De Joden reden met twee gevechtswagens rondom het kamp en beschoten het met auto- matische wapens. Ten tijde van de overval was men bezig het kamp te ontruimen. De soldaten zouden met verlof naar huis gaan. Volgens een speciale correspon dent van Reuter zouden de Britse soldaten door de aanvallende Joden tegen een. muur zijn opgesteld en ..vanuit een snel voorbijrijdend ge- pantserd voertuig" in de rug zijn geschoten. Alle joden zijn met een hoeveel heid wapens en munitie ontkomen. De aanvallers hebben de radiomast opgeblazen. de minister, een open oog voor de moeilijkheden <Jic onze pogingen belemmeren. Nog oclangs hebben zij de termijn voor de betaling van het nieuw vliegtuigmoederschip, dat wij ge kocht hebben in plaats van de in bruikleen v^rkregen „Karel Door man", met enkele jaren verlengd en wij hebben b.v. weer twee Britse onderzeeboten in bruikleen gekre gen, hetgeen voor het in stand hou den van de geoefendheid van ons marinepersoneel van het hoogfste belang is. Ten aanzien van het sterk geredu. ceerde vlootplan, dat van (Trie tot een smaldeel is teruggelopen. zeide de minister, dat wij hieraan onze handen reeds meer dan vol hebben. Wij moeten reeel blijven Ai inzien, dat wij onmogelijk meer kunnen ondernemen thans. Dit alles was vooral gericht tot de heer van Voorst tot Voorst, die de zaken nog al erg scherp had gesteld en o.m. het verschijnen van onderzeeboten van Oost-Europese herkomst in de Atlantische Oceaan had aatgevoerd om te betogen dat het nu toch geen tijd is om vlootplannen te reduce- ren. Nederland zou een heel wat beter figuiir tussen de mogendheden hebben geslagen wanneer dit vloot plan van 3 uitgevoerd. smaldelen nu eens was De minister sprak over deze alar- merende duikbootgeschiedenis met geen woord, hij had het echter wel over een marinebasis in de West, die daar onder de oorlqg gebouwd is en waarover hij de Kamer van- wege het geheime karakter van deze kwestie geen andere biizonder- heden kon mededelen. Wel heeft hij het advies van de heer van Voorst ter harte genomen om sneciagl aan de kadervorming aandacht te be- steden. Er zullen zelfs mettertijd nieuwe opleidingscentra voor ko men. Met een slag op de katheder kwam de heer Brandenburg zijn be- toog kracht biizetten. dat de eom- munisten geen last van angst heb ben. Ook niet wanneer vriiheidslie- vende Nederlanders bij monde van de heer Molenaar de minister sug- gereren om bedrijven waar marine- opdrachten worden uitgevoerd. te zuiveren van communistische ele. menten onder de arbeiders. De heer Vivsebovse Had hef niet op Marvas en V.H K. begrepen. maar minister Fievez vond een 700- tal van deze vrouwdijke krachten eenvoudig onmisbaar. De begroting wer<T alleen door de communisten niet goedgekeurd. Prof. dr. Romme, zal op 15 April voor de ..Kaholiek Vlaamse Hoge- schooluitbreiding" te Mechelen een voordracht houden over Indonesie. dragen en wier inkomsten uit be leggingen bovendien meer dan 250 pond per jaar bedragen. Het tarief zal van 10 op de in komsten uit beleggingen, welke tus sen de 250 pond en de 500 pond per jaar bedragen, oplopen tot 50% op dergelijke inkomsten, die groter zijn dan 5000 pond per jaar. Anderzijds kon Cripps enige ver- lichting aankondigen in de belas- tingdruk voor de personen, die een inkomen uit arbeid hebben. De grens der belastingvrije inkomsten en der inkomsten, die volgens een gereduceerd tarief worden belast, is aanzienlijk verhoogd. Cripps stelt verder voor: verla- ging van de vermakelijkhedenbelas- ting voor schouWburgen. teneinde 't „levende amusement" (in tegenstel ling tot de film) aan te moedigen. Voortzetting van het versirekken van subsidies door de regering ten einde de prijzen van voedingsmid-. delen laag te houden. Deze subsidies kosten de staat jaarlijks 400 mill, pond. Verhoging van de uitgaven voor sociale diensten, inclusief 30 millioen pond meer voor onderwijs, 14 millioen pond meer voor woning- bouw en een geraamde uitgave van 143 millioen pond voor de nieuwe gezondheidsdienst. De uitgaven voor defensie worden geraamd op 693 millioen pond. Cripps raamt, dat de voedselsubsidies een uitgave vertegenwoordigen van 12 a 14 sh. per week per gezin, en dat de uit gaven voor sociale diensten onge- ve»r op eenzelfde bedrag neerko- men. De minister verklaarde ten aan zien van de door hem voorgestelde verlichting van de inkomstenbelas- ting voor loontrekkers, dat hij hier- mede beoogt deze categorie van be- lastingbetalers tot grotere productie te prikkeleri. Het is niet mogelijlj om, zoals van sommige zijden is voorgesteld. de uitbetalingen voor overwerk en de premies voor extra- productie vrij te stellen van belas ting, doch de nieuwe belastingrege- ling komt practisch neer op een vermindering van de belasting op overwerltgeld, terwijl bovendien 't aantal personen. dat geen inkom- stenbelasting betaali, hierdoor met een half millioen wordt uitgebreid. MEN WEET men heeft bet al-4 thans in ons blad kunnen lezen dat bij de behandeling van de strafzaak tegen een paar ambtena- ren van de Rijksverkeersinspectie te Arnhem door de verdediger gezegd is, dat de betrokkenen pas tot hun corruptieve handelingen waren ge- komen, toen gebleken was. dat een broer van minister Vos in Novem ber 1946 een mooie auto had gekre gen. hoewel hij er niet om gevraagd had. Zich nu verdedigend tegen deze beweringen, heeft minister Vos in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Hacke medege- deeld, dat de toewijzing van deze auto geschied is op grond van het ongeschikt en onbetrouwbaar zijn van het gebruikte vervoermiddel, de aankoopvergunning was wel aange- vraagd. De zaak is, ondanks de fa- milierelatie met de minister, niet op bijzondere wijze behandeld. en ook op het type van de wagen heeft de minister geen invloed uitgeoefend. Van het ontslag van een inspecteur is geen sprake, dit is volkomen uit de lucht gegrepen. Een adjunct- inspecteur is vrijwillig heengegaan, omdat hij een betere betrekking In Indie kon krijgen. Deze mutatie heeft niets te maken met de kwestie van de auto van dr. Vos. De Middenstandsvereniging te So- meren (N.B.) heeft op .haar verga- dering van 5 April besloten geen artikelen te kopen van of te verko- pen aan firma's of zaken. die na 15 April aanstaande advertenties plaat- sen in het dagblad ,.$e Waarheid". De vereniging heeft de Diocesane Bond te 's Hertogenbosch op de hoogte gesteld van dit besluit en verzocht er bij alle plaatselijke Mid- denstandsverenigingen op aan te dringen eenzelfde standpunt in te nemen. TRIEST, 6 April (A.P.). Ame- rikaanse troepen hebben alhier van daag ter gelegenheid van de Army Day een parade gehouden. Vijfdui- zend soldaten trokken, met tanks en motoryoertuigen, langs de kilo meters lange route. Ongeveer 100000 toeschouwers sloegen de parade gade onder het uitroepen van „Leve Amerika". De Amerikaanse bevelhebber, ge- neraal-majoor Bryant O. Moore, sloeg de parade op het Piazza Unita voor het paleis van de gouverneur gade. Het was het grootste militaire machtsvertoon sinds de vrije stad Triest bijna 7 maanden geleden. NAPELS, 6 April (A.P.). Ver schillende mensen werden Dinsdag gewond, toen straatgevechten uit- braken tussen communisten en de leden van de rechtse partijen. Op de Via Roma werden twee communisten gewond, toen zij in een gevecht gewikkeld waren met de jeugdbeweging voor nationale een- heid. Later werden verschillende mensen gewond op Piazza Augusto, waar communisten vochten tegen een aanval rechtsen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1