fi DE ARABISCHE LIGA IS DETOESTAND IN ITALIE KRITIEK? K.L.M. goat zelf verkeersvliegers opleiden Priorij „Marienkroon te Nieuwkuijk Waarom Arabisch verzet tegen verdeling van Palestina Het alarm van de Gasperi was brood nod ig BLOEMENSPROOKJE IN DE BOLLENSTREEK vierde 850-jarig bestaan Zwakke plekken in de rechtse partijen De constellatie PLESMAN'S PRAATJE BIJ DE HAARD De nieuwe dienstregeling Jantje precies NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdag 7 April 1948 PAG. 3 Witte Paters naar de Missie Noodvoorziening Kinder- bijslag zelfstandigen De tekorten van. het Spoorwegpensioenfonds Mevrouw Roosevelt, die in Engeland vertoeft om op 12 April a.s. een standbeeld van wijlen haar man te onthullen, heeft een rustig weekend doorgebracht in Windsor, waar zij de gast was van de Engelse Koninklijke Familie. Aan boord van de „Volendam"' was de belangstelling voor de schaakwedstrij den om het wereldkampioenschap zeer groot en de jongens speelden aan dek de wedstrijden mede, uiteraard in een luchtig costuum door de zeer hoge temperatuur. SLUITING BIOSCOPEN Vanuit Eindhoven ver- trokken 21 witte paters nit Boxtel naar Algiers voor de missie; als bij- zonderheid dient ver- meld te worden, dot zij de reis maakten met het eerste wildevaart- vliegtuig van de Aero- Holland. (Van onze bijzondere medewerker) DE ARABISCHE LIGA is een der voorbeelden van een zoge- naamd regionale, streeksgewijs opgebouwde organisatie binnen de Verenigde Naties. Zij ontstond vlak voor de conferen- tie van San Francisco, evenals de Pan-Amerikaanse Unie. Beiden wisten in San Francisco door te zetten, dat het Handvest der U.N.O. het bestaan en de oprichting van regionale overeenkom- sten en instellingen binnen de U.N.O. mogelijk maakten en goed- keurde. De Pan-Amerikaanse Unie telde toen 20 leden (alle Zuid- en Middel-Amerikaanse Republieken) en de Arabische Liga zes. Somen hadden zij dus de meerderheid van de 51 te San Fran cisco vertegenwoordigende landen. (Van onze bijzondere correspondent) ROME, 31 Maart 1948 DE REGERINGSINSTANTIES, belast met de handhaving van de publieke orde in het land, leggen de laatste hand aan het pl^n van verdeling van de eenheden, die hun tot dit doel ter beschikking staan. De regering is de toestand geheel en al meester en heeft voldoende manschappen tot haar beschikking, om de publieke orde op alle punten van het schiereiland te ver- zekeren. Voor 18 April en de gehele tijdsperiode voor en na de verkiezingen zullen tot dit doel niet alleen het corps van de cara- binieri gebruikt worden en dat van de burgerlijke politie, welke beide versterkt zi}n, maar ook alle onderdelen van het landleger, van de zee- en hichtvloot. Dit zijn de kersverse mededelin- gen, deze morgen door het Ministerie van Binnenlandse Zaken gedaan, voorgezeten door de zonder ophou- den naar verborgen wapens speu- rende Minister Scelba, een der krachtigste figuren van het chris- ten-»democratisch kabinet van De Gasperi. Bij het lezen van deze mededelin- gen schijnt het, dat Italie in staat van beleg is en zou men de toestand uiterst kritiek kunnen noemen. Maar zo men dezellde mededelingen leest in verband met het globale van de toestanden, geven ze reden zelfs vertrouwen te koesteren. Uit het 22-jarig fascistisch regiem, waarin aan de jongere generatie alle politieke scholing onthouden is, kwamen de ouderen van de pre- fascistische politieke partijen met hun verouderde leuzen voor de dag, waaraan onze tijd voor een groot deel ontgroeid is. Vandaar het ont- staan in Italie in deze naoorlogse jaren van een zeer groot aantal po litieke partijen en partijtjes, welke alle hun program als het beste aan hun kiezers voorstellen. Maar onder de drang van het wereldgebeuren van de laatste maanden, kan men al deze partijen in twee hoofdgroepen verdelen: de anti-communistische en de pro-communistische, de eerste onder leiding van de Christen-De- mocratische Partij (de Katholieke Volkspartij in Italie) en de andere onder hoofdaanvoering van de-com- munistische partij. In het raam van de wereldpolitiek is de plaats, welke Italie daarin in- neemt, zeer voornaam. Dit dankt het aan zijn geografische ligging, aan de omstandigheid, dat zijn noord- oostelijke grens en zijn havenstad Triest betwist worden door de na- burige, cOmmunistische staat Joego- Slavie en uiteindelijk ook aan zijn economische toestand, die door de oorlog tot het punt van inzinking gebracht, het land tot een gemak- kelijk object maakt voor de com- munistische inlandse en buitenlandse penetratie. Zo men de binnenlandse toestan den van het land beschouwt, zijn er hoopvoller tekens. In 1945 was het land reddeloos: zonder financiele middelen, zonder levensmiddelen, zonder politietroepen. Van de sleu- telposities van de regering bevond het Ministerie van Binnenlandse Zaken, waaronder de zorg voor de handhaving van de publieke orde ressorseert, zich in handen van een uiterst-linkse socialist en het Mi nisterie van Justitie met de recht- spraak dus, onder het beheer van de communistische leider Togliatti. Daarbij waagde het land zich nog aan een nieuw experiment om van een monarchistisch bestuur in een republiek over te gaan, waarvoor 'n nieuwe Grondwet moest worden op- gesteld. Op het ogenblik dat de wet- telijke verkiezingen voor het eerste pariement van deze nieuwe repu bliek voor de deur staan, geniet het land credieten van millioenen van dollars, is het goed voorzien van le- vensmiddelen, bevindt het ministe rie zich onder de voortstuwende werkkracht van christen-democraten en zijn politiecorps en legertroepen gezuiverd van alle communistische elementen. Aan de stemming voor republiek of monarchie in Juni 1945 heeft slechts 60 pet. van de bevolking deelgenomen, aan die voor de Con- stituente in hetzelfde jaar 72 pet. Het politieke geweten van de kie zers was, bij gebrek aan politieke scholing, bij een groot gedeelte van het volk gedurende de laatste 22 jaren, ingedommeld en bij een ander gedeelte bestond het in het geheel niet. Maar beide stemmingen had den uitgewezen, dat deze politieke indommeling en het gebrek aan po- litiek geweten voor het grootste ge deelte bij de leden van de rechtse partijen bestonden en dat het pro- cent stemmers van de uiterst links- socialistische en van de communis tische partij de 100 benaderde. Daarbij moet men nog toevoegen, dat de oppositiepartijen hun oppo- sitie gedurende het laatste jaar te gen de regering van De Gasperi met beslist anti-patriottische middelen gevoerd hebben, dat cl communis tische organen in het bezit bevon- den zijn van grote hoeveelheden van moderne wapens en zich met hand en tand verzetten tegen een allian- tie met Amerika, maar openlijk strijdt voor een vriendschapsver- drag met Rusland. In het licht van deze omstandig ken geleden, de verkiezingscampaghe ingezet met redevoeringen van een felheid van taal, welke men niet van hem gewoon is. Vergete men niet, dat vele weldenkende Italianen in de periode van 1945 De Gasperi verweten hebben te lankmoedig en te toegevend te zijn voortde com munistische beroeringen en hun eisen. De Gasperi heeft met deze redevoeringen het land gealarmeerd, een alarm, dat broodnodig was en in het geheel niet overdreven. De Gasperi heeft het geweten van zijn keizers wakker geschud. Hij weet immers. dat het bestuur van de communistische partij of door in- timidatie of met geld, zijn kiezers naar de stembus sleept. Het geval Tsjecho-Slowakije, dat zich juist in de eerste dagen van deze verkie- zingscampagne voltrok, en dat zich in Italie nooit op dezelfde wijze zal herhalen, was voor De Gasperi en de propagandisten van de rechtse partijen een pracht gelegenheid een mogelijke rode terreur in Italie in voile kleuren te schilderen. Dit alles met het gevolg, dat in regeringskrin- gen vandaag reeds meer en meer de verwachting veld wint, dat het procent stemmers aan de stembus- sen op 18 April a.s. ver over 90 zal gaan en niet ver van de 100 zal ver- wijderd blijven. Dit doel moet door de christen-democraten bereikt wor den, want hiervan hangt hun red ding af. Op deze felle actie van De Gas peri is een nog feller reactie van de communisten gevolgd, welke re actie des te feller kan zijn, daar zij door een doortrapt leugenachtige campagne van volksredenaars en pers gesteund wordt. Deze campagne heeft zich natuurlijk ook vergrepen aan de geestelijke autoriteiten en zelfs aan het Opperhoofd van de Kerk, die als Bisschop van Rome vitale belangen in deze verkiezin gen heeft. Maar Togliatti en de communisten zijn van antwoord gediend in de duidelijke en krachtige woorden, door Pius XII gebezigd in Zijn toe- spraak aan het Romeinse volk op de Eerste Paasdag van het balcon van de St. Pieter. De goed gelovige Romefnen, en hun aantal loopt ver over het millioen, hebben door hun ovaties duidelijk blijk gegeven, dat de Pans hen in een zeer duidelijke taal heeft toegesproken. In de kerken van Noord- en Midden- Italie, zoals we zelf hebben kun nen zien, hangt boven de wijwa- terbakken het gebod, dat aan leden van de communistische partij de H.H. Sacramenten moe- ten geweigerd worden. Toch blijven er nog wel zwakke plekken bestaan voor de rechtse partijen en in het bijzonder voor de christen-democraten met het oog op deze verkiezingen. In het zuiden van Italie, in 1945 in meerderheid christen-democraat, schijnt het com- munisme niet onbelangrijke vorde- ringen gemaakt te hebben. Voorst is het blok der anti-communistische partijen niet heterogeen: het is een mozai'ek van partijen, die door het verschil in partijprogram niet zel- den opponenten van elkander zijn. Dit verzwakt de positie van het blok tegenover de kracht van een- heid, welke het communistisch blok vertoont. Daarom moet, wil deze eenheid ook in het anti-communis- tisch blok bestaan, de grootste partij daarvan. die der christen-democra ten, met een flinke meerderheid uit deze verkiezingen te voorschijn komen. We willen geen profeet zijn, maar geven liever de indrukken weer van personen uit Vaticaanse en rege- ringskringen. En in deze kringen zijn er niet weinigen, die hoopvol gestemd zijn op een bevredigende uitslag van deze verkiezingen voor de christen-democraten. DEZE Arabische Liga is meer dan een politieke groepering alleen, omdat ook de Mohammedaanse godsdienst tussen de volkeren dier landen nu eenmaal een zeer sterke band legt. Zij is het werk van de energieke en verziende Egyptenaar, Azzam Pasha en bestaat thans uit Egypte, Syrie. Libanon. Transjor- danie. Irak. Saoudi. Arabie en Ye men Behalve Egypte is geen dier staten erg belangrijk of welvarend. Hun gezamenlijke bevolking is omtrent 33 millioen. die echter met allemaal Mobammedanen zijn. In Syrie en de Libanon b.v., maar ook in Palestina. Trans-Jordanie en Irak wonen vrij veel Arabieren die Christen zijn Veelal zijn zij Grieks- Orthodox, maar niet zelden ook be- horen zij tot een der Oosterse ker ken. die weer met Rome verbonden in vrede en gemeenschap leven met de H. Stoel. De slimme EgyP- tenaren hebben dan ook met iang gewacht om diplomatieke bct'^PK- kingen aan te knopen met het Va- ticaan Zeker is, dat Azzam Pasha een staatsman is van heel wat gro- ter formaat. dan de enkele staat" kundig-gereformeerde en christe. lijk-historische politici, die nog maar steeds niet over het gezant- schap bij de Paus heen kunnen ko- Macht van hetekenis. Al zijn de landen der Arabische Liga niet erg volkrijk en behal ve Egypte ook nog maar weinig ontwikkeld zij zijn niettemin een macht van betekenis, reeds nu. Vooreerst door hun aaneensluiting. Vervolgens door hun strategische ligging tussen Azie. Afrika en Euro- pa; tussen Middellandse Zee en Per- zisphe Golf, aan het Suez-Kanaal Ten derde door het zeer rijke olie- bezit van met name Irak en Saoudi- Arabie, dat tot nog toe ten koste van zeer grote .royalties" (vergoe- ding per geproduieerde eenheid olie), die ten goede komen aan de plaatselijke heersers in handen is van de Britten en de Amerika- nen. Tenslotte zijn zij van belang om hun politiek leiderschap, als voorbeeld voor de nog niet zelf- standige en onafhankelijke Arabi sche gebleden. Geringe eensgezindheid Overigens moet men niet denken dat er van meet af aan grote eens gezindheid heeft bestaan tussen de leden dezer Arabische Liga. De vorstenhuizen van Trans-Jordanie en Saoudi-Arabie zijn elkaar van- ouds vijandig gezind en in vele ve- ten en twisten. deels van godsdien- stige, deels van politieke aard. ge. wikkeld. De recente moordpartij in het koningshuis van Yemen duidt ook niet op al te grote vredigheid en Arabische, maar buiten Yeme- nietische, invloeden hebben daarbij zel^er een rol gespeeld. Trans-Jor danie is door Engeland afgesplitst van Palestina, om een Koninkrijk te scheppen voor de familie der Kasjemieten, die door Saoudieten, die nu in Saoudi-Arabie regeren, van de troon waren gestoten. De Trans-Jordaanse koning droomt echter van een Groot-Syrisch Rijk, dat behalve zijn tegenwoordig koninkrijk zowel de huidige re publiek Syrie, als geheel of ten dele Palestina omvat Om verschil- lende redenen wordt koning Ab- dallah in Trans-Jordanie dus door verschillende zijner Arabische Liga genoten niet erg vertrouwvol be- keken. Ook tussen Egypte en Saou di-Arabie is het niet allemaal ro- zengeur en maneschijn. Sedert de ondergang van de glorie van het oude Turkse sultansrijk hebben de Mohammedanen niet meer het zgn. Khalifaat. De Khalif is de geestelijk-politie- ke (en ook militaire denk aan de ..Heilige Oorlog" opperleider der Islamitische wereld. Het her- stel van het Khalifaat is een ideaal, waarvan de Mohammedaanse we reld altijd is blijven dromen. Die gedachte leeft in Pakistan, zo goed als in Indonesie en in het Nabije Oosten Zowel de Koning Faroek van Egypte nu, als de Koning van Saoudi-Arabie streven naar een geestelijk en politiek leiderschap en dromen ongetwijfeld beiden van een hersteld Khalifaat. Azzam Pasha groot staatsman "Het grote staatsmanschap nu van Azzam-Pasha heeft daarin bestaan, dat hij, boven al die wir-war van tegenstellingen, belangenbotsingen, veten, vijandschappen en eerzuch- ten uit, niet enkel die Liga heeft kunnen tot standbrengen maar haar ook maakt tot een groeiende macht. waarvan de innerlijke eensgezind heid zeer waarschijnlijk zal toene- men. Het grote middel dat hij daar- toe heeft aangegrepen is de Pales- tijnse kwestie geweest. Alle Liga- Arabieren. doch niet de Liga-Ara- bieren alleen, heeft hij weten te verenigen op dit ene doel: een vrij onafhankelijk en ongedeeld Palesti na nu! Vandaar het felle verzet van ge heel de Arabische wereld tegen el- ke verdeling of zelfs maar verde- lingspoging van Palestina. En Az zam Pasha heeft daarbij de zaak z6 krachtig in de hand, dat prac- tisch zijn Liga de strijd voert en de dienst uitmaakt en met meer de Groot-Moefti van Jeruzalem, die zich berucht maakte, door tijdens de oorlog in Berlijn hand- en span- diensten te bewijzen aan Himmler bij diens Jodenvervolgingen. Een volgende maal hopen wij stil te staan bij dit Palestina-probleem en bij de andere pijlen, die Az zam Pasha nog op zijn boog heeft, om zijn Liga sterk te maken en e6n. (Van een onzer verslaggevers) CEN VERRASSEND VROEG VOORJAAR had met de Paasdagen t reeds een kleurige proloog gegeven van het bloemenjaar 1948 dat volgens de mensen van'tvak schoner beloofd te worden dan ooit tevoren. Duizenden trokken tegen het afsluiten van de laatste wintermaand, Maart, naar de bollenvelden die Jeeneke streek achter de duinenrug tussen Leiden en Haariem. EenJr ditionele trek, welke evenwel altijd nieuw blijft door de tintelen- de frisheid van het bloementapijt, dat zelfs voor degenen, die er ggboren en getogen zijn, immer een specifieke bekonng b ij behouden. De fel gele kleur der narcissen overheerst thans het panorama, straks, over enkele weken, zullen de vloeiende tinten der tulpen en het zachte geel der hyacinthen het natuur-schilde- rij voltooien tot iets wat geen mensenhand zal kunnen nabootsen mozai'eken en gevel- en straatver- sieringen. Het belooft een festijn te worden met een Rivierastijl, wel- licht nog majestueuzer. 't Hoogte- punt der feestelijkheden, 28 April t.m. 1 Mei, vindt op de sluitings- (Eigen reportage) ALS DE HEER PLESMAN, directeur van de K.L.M., in hoogst eigen persoon een „praatje bij de haard" ensceneert in het riant gelegen K.L.M.-internaat ,.De Wiltzangk" te Wassenaar, en daarbij 130 weetgierige persmensen om zich heen verzamelt. dan kan men er van op aan, dat hij iets te vertellen heeft, dat het aanhoren waard is. Twee onderwerpen stonden deze middag in het midden der belangstelling: de nieuwe dienstregeling en de opleiding voor verkeersvlieger. Semper crescendo! Op vrij joviale wijze, doch daarom niet minder met rechtmatige trots liet de directeur van de K.L.M. de nieuwe dienstregeling, die 18 April a.s. ingaat, de revue passeren. Nieuwe lijnen zullen worden inge- legd naar Antwerpen, Aalborg, Munchen, Tunis, Cairo, Sjanghai, Athene, Teheran en Istanboel, ter- wijl de frequentie van de dienst op Oslo zal worden opgevoerd tot zes maal per week. Voortaan zal ze.ven maal per dag op Londen gevlogen worden, waardoor deze dienst een der drukste in Europa wordt. Am sterdamParijs wordt tweemaal per dag en Amsterdam—Brussel eveneens tweemaal dagelijks gevlo gen. Tunis wordt een aanknopingspunt met Zuid-Afrika. Amsterdam—Pa lestina krijgt een nachtvertrek, waardoor men de volgende morgen in Rome kan ontbijten. In de, combinatie van binnenlands en Europees verkeer zal Eindhoven een rol gaan spelen. De dienst Lon den Eindhoven Frankfort Munchen is in de nieuwe regeling opgenomen. Het verkeer op Twente zal deze zomer hersteld worden. Vanaf 7 Juni kan men viermaal per dag van en naar Maastricht. De vliegvelden van Texel en Haamstede hoopt men volgend jaar hersteld te hebben. Naast deze prachtige dienstverbe- tering is er een klein „maar"-tje. De prijzen op de Zuid- en Noord-Atlan- tische route 'zijn verhoogd, evenals die op enkele Europese lijnen. Deze prijsverhoging is een gevolg van het omhoog gaan der landingsgelden, der benzine-prijzen en der voor re- paratie benodigde machine-onder- delen. De K.L.M. heeft momenteel in be- drijf: 32 Dakota's, 7 C-54, 6 DC-4, 6 Lockheeds 49. 11 Lockheeds 749, 7 DC-6, terwijl een 7-tal nieuwe toestellen van het type DC-6, als- mede 12 twee-motorige Convairs zijn aangekocht en binnenkort in bedrijf komen. 40 tot 45 pet. der piloten zijn bui- tenlanders. Van het totale personeel is echter 95 pet. Nederlander. En nu toch met cijfers bezig zijn, zie- 317.874 passagiers, 5.124.042 K.G. vracht, 1.423.628 KG post, en er werden 25.030.967 kilometers gevlo gen. Het pei'soneel is thans 12.000 man groot, waarvan 332 vliegers. Cursus in „Rust en Vreugd" „U kent me zeker nog wel", glim- lachte de blondgelokte steward, die ons met een gracieuse buiging een toastje offreerde. Kleine kinderen worden groot. Ja, we kenden hem nog uit de tijd, toen wij B.P.'s rim- boerok droegen en deze jongeman met een hoogrood gezicht naar onze woudlopersverhalen luisterde. Een frisse Limburger, die nacht en dag in een ronkende Lockheed boven wijde wereldzeeen en verre onbe- kende landen door de cabine zal lopen met hetzelfde gracieuse ge- baar en dezelfde glimlach: ..U wenst mijnheer?" Plesman's figuur, leunend tegen een tafeltje, vroeg al weer de aan- dacht. Op 10 Augustus a.s. zullen een dertigtal jongemannen gedurende een jaar een cursus gaan volgen voor verkeersvlieger in het KLM- internaat ,.Rust en Vreugd" te Wassenaar. Het doel van deze voor- opleiding tot verkeersvlieger is, dat men jongens van 16 jaar, welke roe- ping gevoelen tot de luchtvaart, reeds vroegtijdig geheel in deze richting kan stuwen. Nadat de leer- ling zijn vervroegde militaire dienst- plicht vervuld heeft, komt hij ge durende 1 jaar en 9 maanden bij de Rijksopleiding. waarna hij vrij en tree kan maken bij de KLM, waar hij na 8 tot 10 jaar dienst het mas- ter-pilot-schap kan behalen en aldus de hoogste sport op de ladder naar de luchtvaartkundige volmaaktheid bereiken. De kosten, aan deze cur sus verbonden. zijn tamelijk hoog, doch de KLM geeft aanmerkelijke feductie wanneer de financiele draagkracht der ouders ontoerei- kend is. Door dit initiatief om zelf jeug- dige aspirgnt-vliegers te gaan oplei den, verricht de KLM dus opnieuw pioniersarbeid, en toont zij, dat het haar ernst is. waar het er om gaat de Nederlandse luchtvaart op te stuwen en te perfectioneren tot een der beste van de wereld. heden"heeft "De^Gasperi, enkele we- hier wat de KLM in 1947 vervoerde: DE BOLLENVELDEN toveren een kleurenweelde zonder weerga te voorschijn, een pracht, welke door haar ongekunstelde frisheid, deels romantische, deels kinderlijk blijde gevoelens opwekt bij al dege nen, die met eigen ogen dit wijdse panorama zien en bewonderen. De bloemenslingers, waarmede fietsers en auto's zich laten omhangen, zijn daarvan de uiterlijke kentekenen. De maand April zal echter het bloe menjaar 1948 tot iets onvergetelijks maken. Een organisatie-comite, waarin o.a. verschillende burge- meesters van plaatsen in dit bloe- menparadijs zitting hebben, heeft een programma samengesteld, waar in uiteraard de bloem de hoofd- rol vervult, doch waarin men de kleurenpracht nog rduidelijker wil demonstreren dan de velden reeds doen. Langs de hoofdwegen worden moza'ieken aangelegd, niet in het wilde weg, doch volgens welover- wogen plannen en schema's. Bloe- menoptochten, bloemencorso's, fees- ten met volks- en reidansen, waar aan zelfs Brabanders zullen mee- doen, rondvaarten per trekschuit of een rit njet een ouderwetse dili gence door de bollenvelden, speciaal uitgeschreven wandeltochten, kort- om men wil alles doen om de bol- lenstreek op haar mooistr te tonen aan de eigen mensen en aan de vreemdelingen. Nuttige reclame UITERAARD neemt bij al deze festiviteiten de reclam'4 een be- langrijke plaats in. Overigens geen wonder, want deze streek be vat een belangrijke bron aan deviezen voor ons land. In 1947 bedroeg de export van bollen rond zeventig millioen gulden; de opbrengst aan deviezen was om en bij de 68 millioen, een bedrag. dat men gerust als een re cord in de deviezenpolitiek mag beschouwen. Deviezen, altijd maar weer deviezen. Het begint vervelend te worden, doch zonder deviezen wordt Nederland een dood land. Niemand wil dat. Vandaar deze reclame, vandaar deze feesten, wel ke een groot contingent buitenlan- ders zullen lokken, waarvan de Belgen als vanouds het leeuwen- aandeel zullen vormen. Tram-, bus- en spoorwegondernemingen zien uiteraard het nut van deze bloemen- reclame glashelder in. Extra stop- treinen worden er op de bollen- Zondagen ingelegd, terwijl de Bel- gische Spoorwegen op 25 April en 2 Mei speciale treinen naar de bol lenvelden zullen laten lopen. Wat men te zien krijgt TENSLOTTE laten wij nog een korte, meer gedetailleerde sa- menvatting volgen van hetgeen de verschillende bollenplaatsen op het programma hebben staan. Een grootscheeps nationaal bloemencorso wordt er op 17 April georgani- seerd door Hillegom, Sassenheim en Lisse. De optocht zal ongeveer twee kilometer lang zijn; bij begint om 2 uur bij Hiilegom. Van 17 t.m. 21 April vinden bloemenoptochten en reidansen plaats in .Voorhout. Tc- vens kan men zich in die periode vermaken in een lunapark. Noord- wijkerhout brengt op 18 April grote volks- en reidansen. De intieme badplaats Noordwijk viert haar 5de bloemenlustrum. Het feest, 't eerste na 1940. zal alle voorgaande, naar de plannen te oordelen, in alle op- zichten overtreffen. De zee is Noord wijk door de natuur geschonken. Zijzelf wil een tweede zee aanleg- gen: een bloemenzee. De boulevards met haar plttoreske hotels „Noord- zee" ..Palace", ..Poolstar" en het schilderachtige ..Seinpost" zuRen worden bedekt met een bloemen tapijt. De schooljeqgd zal met elkaar wedijveren in het aanleggen van dag plaats met een weelderig bloe- mencorso. De buitenlanders zullen stellig komen; zij zijn er reeds, veel Belgen en enkele Britten. -Wij zul len ze met open armen ontvangen sprak tot ons een hotelhouder niet enkel om de deviezem maar om Noordwijk, dat het geluk heeft gehad vrijwel ongeschonden uit de oorlog te zijn gekomen, wijd en zijd over de wereld bekend te maken. Wij leven immers van de propa ganda. Het Tweede Kamerlid de heer Andriessen heeft heden aan de mi nister van Sociale Zaken gevraagd of het juist is, dat de z.g. technische commissie-van Rhijn, opdracht ge- kregen heeft advies uit te brengen met betrekking tot een noodvoor ziening in de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen? Zo ja, wil de minister dan mededelen of deze voorziening op korte termijn kan worden tegemoet gezien? Volgens het verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „Dek- king tekort spoorwegpensioenfonds" werd, met het oog op de desbetref- fende mededeling in de toelichting nopens het tekort in het spoorweg pensioenfonds per 1 Januari 1935 en 1 Januari 1938 door verschillen de leden gevraagd naar de thans be- staande tekorten bij de vetschillen- pensioenfondsen. Er werd op gewezen, dat uit dit ontwerp de nadelige gevolgen van de goedkope rentepolitiek der re gering blijken, nu immers wordt voorgesteld de oorspronkelijke an- nuiteit van f 16.296.000 te verhogen tot f 22.483.174. In verband met de in de laatste jaren verkregen bedrijfsresultaten bij de Nederlandse Spoorwegen werd door verschillende ledeq de vraag gesteld, of de regering bereid zou zijn met de directie der Spoor wegen in overleg te treden over de in de jaren 1936 tot 1940 toegepaste pensioenkorting van 10 pCt. Door een bijdragt van het bedrijf en de regering zou thans het wel- licht njogelijk zijn aan belangheb- benden, die toch bedoelde korting nog steeds als onrechtvaardig aan- voeleh, tegemoet te komen. In verband met de exploitatie- overschotten der spoorwegen werd ten slotte nog gevraagd, of het niet mogelijk zou zijn. daaruit thans de tekorten in het spoorwegpensioen fonds te dekken. yAN TOP TOT TEEN loopt bij hem de lijn van geleidelijk- heid. De scheiding van zijn haar is even onberispelijk recht als de plooi in zijn broek. Hij is een keurig man in zijn uiterlijk, een heer ook in zijn bonding en optreden, een echte „gentle- man" in zijn opvatting en me- ning. Hij werkt met stiptheid en nauwgezetheid. Niets is bij hem verwaarloosd. Alles draagt het stempel van zorg en toewijding. Zijn jiets glimt tot op de veiling en zijn schoenen zijn netjes ge- poetst. Hij is op redelijke wijze zuinig op zijn dingen en laat niets slingeren of rorhmelig ach ter. Er ontbreekt geen knoop aan zijn jas of overhemd, even- min als er ook maar iets valt aan te merken op zijn werk. Laat ze hem maar plagen of eens grapjes met hem maken. Voor orde en netheid behoudt hij zijn voile tien. MARCUS x- Het Hoofdbestuur van de Neder landse Bioscoop Bond heeft aan zijn leden geadviseerd de bioscopen op de Nationale Herdenkingsavond, op Dinsdag 4 Mei a.s. van 18 uur af te sluiten. (Van onze speciale verslaggever) WANNEER ge in Vlijmen 't voor- historische treintje verlaat met zijn blinkend koperen muts, dan voelt ge u verplaatst in de goede oude tijd. Alles doet er denken aan Brabant van weleer. Ge weet er de kleine woningen waarin eens de mandenvlechters hun schone ambacht uitoefenden. En in- Nieuwkuijk voert een landelijk pad u naar de priori) Marienkroon. Weerszijden van de weg een rij knoestige wilgenbomen als sym- bolen van stoerheid en ouderdom. Zij passen wonderwel in de geest van deze Zondag waarop het 850- jarig bestaan van de Cistercienser- orde werd herdacht in het enige klooster der orde in Nederland, dat de stormen van de tijd over- leefde. De viering Zondag was dan de jubeldag om het 850-jarig bestaan van de orde. De K.R.O. zond de solemnele Hoog- mis uit, welke werd opgedragen door de Prior, de hoogwaardige heer A. Lieven, terwijl de paterS op luisterrijke wijze de Gregoriaanse gezangen uitvoerden, zo schoon als men die alleen in de kloosters van de beschouwende orden hoort. Ter gelegenheid van het feest hadden de Cisterciensers, die vooral op het gebied van de liturgie zich een naam hebben verworven, een uitermate fraaie expositie op dit terrein ingericht. Zeldzaam mooi uitgevoerde misgewaden in streng I liturgische stijl met decoratief uit gevoerde symbolen tot neobarok toe waren er te bewonderen, kelken en monstransen, fonkelend van goud en diamanten, benevens kunstzinnig werk van de paters zelf. Huldiging Om half twee was er een receptie. tijdens welke burgemeester van Hout van de gemeente Vlijmen in joviale, ronde woorden de dank van zijn gemeentenaren overbracht en het gebed voor zijn gemeente vroeg. Bijzondere woorden van er- kentelijkheid loofden voorts de gastvrijheid van de paters tijdens de oorlogsdagen, toen vele burgers van Vlijmen een onderdak vonden in het klooster. De Commissaris van de Koningin in de provincie Noord Brabant kwam persoonlijk zijn gelukwensen aanbieden. In welgekozen bewoor- dingen prees de gouverneur het be langrijke werk van de Cistercienser- monniken. Nadat de dorpsharmonie en de zangvereniging de paters muzikaal hadden gefeteerd werd om half zes een herdenkingsplechtigheid gehou- den. waarop wederom de burge meester van Vlijmen het woord voerde. Pater Arnoldus, als rector van de kloosterschool. gaf een over- zicht over de geschiedenis van de orde. De opvoering van een religieus spel door leerlingen van de jon- gensschool te Vlijmen besloot dt feestelijkheden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3