SPORT TeyUU Als de kikkergroene tropenpokjes oangaan wordt het echt bij de verkiezingscampagne RADIO die dag IN BROKJES Belangrijke nieuwe factor Bedriifspensioen of Katholiek Onderwijzersverbond vergadert te Utrecht Middenstand en Communisme DE SPEURHOND LOGBOEK VAN EEN Ze hebben de meisjes gemist Taak en werkwijze der burgerlijke comite s in Italie De jeugd en het filmgevaar Rector Brans spreekt op K.J.M.V.-Congres Staatspensioen PAG. 4 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdag 7 April 1948 afschaffing der CL ASSIFIC A TIE WErfKAisr PROGRAMMA Knoeiende ambtenaren veroordeeld Scheepsberichten Apostolisch Delegaat bezoekt Bandoeng FEUILLETON van de zee maar niet te spreken. Het heeft alles de prettige bekoring van het nieuwe. Ja het is waarlijk met gering, wat ze allemaal mee- maken, deze knapen uit alle oorden van het vaderland. Wie zal het verbazen, dat" zij het een paar jaar geleden niet hadden durven dromen, dat ze vandaag zouden kijken naar de scholen vlie- gende vissendie als een zwerm zilvervleugelige libellen scheren over de golven van de Rode Zee. Nederland ligt nu acht en twintig- honderd mijlen achter ons en wij zouden hier totaal verge ten zijn dat op dit ogenblik in Nederland de nachtvorsten nog behoorlijk kunnen zijn, wanneer het scheeps- krantje ons niet geregeld op de va- derlandse weerberichten vergastte Maar de jongens op de ..Volendam" hangen, v66r ze 's avonds aan dek zich in de koele hangmat slingeren P°*5 .?ven over de verschansing om te kijkeh naar het wondere lichten van de zee. het fascinerende spel duizenden glinsterende vonkjes, die opflitsen in het schuim van de steeds wegschietende witte boeggolf. Overdag is de hitte als een gloei- Aan boord s.s. ..Volendam, Maart'48 Nu is het plotseling ,.echt" ge- worden. Ineens zijn ze te voor- schjjn gekomen, de tropenpakjes. De dunne, flodderige grasgroene- kikkerachtige broeken en jasjes en niet te vergeten de wijd be- faamde vechtpetjes, de roem en de glorie van elke soldaat in In die. De mannen dragen we zijn nu in" de Rode Zee het tro- penuniform. Het is al de tweede verandering van het decor nadat we Woensdagochtend vroeg uit Port Said zijn vertrokken. De schielijkheid. waarmee, sinds we Woensdagavond bij Suez het kanaal verlieten, de temperatuur steeg, was verrassend. Bij Port Said nog hadden wij persmensen 's avonds allemaal onze winterjas- sen te voorschijn gehaald, zo fris was het na zonsondergang en nie- mand, die er spijt van had. En nu, na twee dagen, lopen we alien rood- verbrand te puff en van de zomer- se hitte en zijn er karrevrachten zonnebrandolie en nivea creme uit koffers en plunjezakken te voor- schijh getoverd om het kreeftachti- ge rood om te zetten in een goud- doorbakken zigeunerbruin. Want diep donkerbruin worden is, paradoxaal genoeg, toch maar een van de innigst gekoesterde ide- alen van het zichzelf blank noe- mende ras. Een en ander ongetwij- feld zeer ten gerieve van de porte- monnaies der fabrikanten van de olie- en vetachtige zalfjes en cri mes, die de roekeloos uitgelokte binnen- en buitenbrand weer moe ten bestrijden. Donderdag hing er al iets in de lucht: we voelden de pret aankomen. Die dag toch werd de order uitgegeven: militairen in Nederlandse zomeruniform. Temet was de vertrouwde winterse batt- ledress definitief van de baan. De eerste vroege vogels, voorlo- pers van de komende hoogzomer, verschenen 's avonds natuurlijk al hier en daar aan dek in het slobbe- rende, maar practische jungle-groen een dracht, zeker meer verantwoord uit het oogpunt van doelmatigheid dan uit dat van schoonheidszin. Maar ook op een troepenschip zijn vogeltjes die te vroeg zingen voor de poes. En prompt werden deze vlugge knapen teruggestuurd om zich te verkleden. Die dag daarna was het menens. En de jongens waren er direct in; ze vonden het prachtig. De genoe- gens van het tropen-regiem zijn velerlei. Daar is dus allereerst het Pakje, waarmee ze de eerste dag fier hebben lopen paraderen hier op het schip. En indien ooit, dan hebben ze die dag, op deze zee tus- sen twee woestijnen, de meisjes ge mist. Want die hadden hun de por- tie bewonderende blikken moeten uitkeren, waarop ze die dag toch zeker aanspraak meenden te mogen maken. En die portie zou hun roy- aal zijn uitbetaald, dat verzeker ik' u. Er is meer Maar er is nog v£61 meer dan die f.®" tweede verbetering, welke aife pakjes alleen. Daar is nog het zon- "Jdelijke toelagen op vaste ende wolk om ons heen en teyer- geefs fcoeken we op het dek naar een koeltje. We moeten het nog le- ren om de hitte van de dag te dra gen. Daarom wordt hier in de Rode Zee begonnen met het zonnebaden. Want wanneer ze niet tijdig en met beleid een bruine huid wordt aan- gemeten. dan is straks in Indie, de eerste de beste keer dat de jongens gaan zwemmen, Leiden in last. Ze moeten het nog ondervinden wat het zeggen wil, dat het land daar onder de klapperbomen het land is van de beruchte ..koperen ploert". die stromen schroeiend vuur neerstort over de'hoofden van hen, die onder zijn stralen durven wan- delen. Het zonnebaden gaat op comman do: drie minuten braden aan de voorkant, drie aan de achterkant en dan de koele schaduw weer in. Alles op medisch voorschrift. Niet onverstandig, zo'n reglementering, want als je de resultaten ziet, die een enkele vurig rode, door alle porien vlammenschietende, roeke- loze zonaanbidder heeft weten te bereiken, die op het luik van het laadruim zich stiekum eens lekker liet roosteren, dan begin je te ver- moeden, dat tropische zonnebrand nu niet zo n heel prettige gewaar- woraing moet wezen, en dat zelfs de koele dronk limonade, die el- ke dag aan de mannen wordt uit- gedeeld daartegen wel geen leni- ging zal kunnen versch'affen. In het enkelspel Van het Interna tionale tennistournooi te Monte Carlo won de Hongaar Asboth met 64 64 van onze landgenoot Van Meegeren. Verdere uitslagen: Belardinelli (I.)Destremeau (Fr) 63 61; Garaculis (Roemenie) Sydney Wood (V.S.) 8—6 6—3; Drobny (Tsj.-Sl.)— Bossi (It.) 64 6—1. Kwart finales herendubbelspel om de Butler-beker: Patty en S. Wood (V.S.)—Colin' en Thomas (Fr.) 6—2 5 79 97; Ducelli en Del Bello (It.)Grandet en Remy (Fr.) 63 6—1 6-4; Asbeth en Stolpa (Hong.)- Bossi en Sada (It.) 7—5 64 6—2' Drobny en Dernick (Ts.-Sl.)— Belar dinelli en Del Bello (It.) 6—3 6—1 7—9 9—7. In de enkelspelen voor de Ma- comber-beker, waaraan alleen spe- lers van minder dan 23 jaar deel- nemen, won v. Meegeren met 64 6—0 van Caocia (It.) Het was reeds bekend, dat het parcours der ronde van Frankrijk dit jaar ook over Zwitserland zou lopen en dat Lausanne etappe-stad zou worden. Volgens ..Sport Suisse" zal de rit verder gaan over Bern, Zurich en Basel naar Mulhouse als volgende etappe-stad. Deze Zwitserse etappe zou dan met 336 KM de langste van de hele ronde worden. KPV inj Ne,|erland was in verbondsvergadering te Utrecht bueen. Naast het Verbondsbe- stuur, de afgevaardigden der Af- delmgen, waren o.m aanwezig PeL, C5 Kamerlid, de heer Peters de heer Djjkman, oud- voorzitter van de Katholieke On- derwuzersbond in Indie en vele geesteRjke adviseurs en bisschop- Pelijke inspecteurs. In zijn openingswoord behandelde de voorzitter, de heer Wiltschut de volgende punten: 1. De nieuwe Catechismus is op en za' spoedig verschijnen. Hij lijkt wel op de oude maar houdt rekening met vele geuite wensen Speciaal met het formuleren der begnppen in meer kinderlijke taal. Toegestaan is ook bij de behande- Ung zich aan te passen aan de tijden van het Kerkelijk Jaar. Alles onder controle der bisschoppelijke inspec- 2 Bij de plechtige opening van Sch«olstad in Den Haag is hulde en dank gebracht aan het werk der Katholieke onderwijzers en onder- wijzeressen verricht voor het Ne derlandse volk gedurende de afge- lopen eeuw. 3. Mededeling over het K.B. over salarissen, volgens de salariering Neher. Ingaande 1 Juli 1947 komt de z.g. 10% van Gielen er boven- op. Ingaande 1 Januari 1948 volgt nebaden, het aan dek slapen en de limonade, om dan van meer sub- tiele geneugten als het kijken naar de vliegende vissen en het lichten P!?AN£o\ m brengt. zonder gebonden te.zijn aan een grens. De ongehuwden-aftrek is vervallen en de pensioenpremie voor eigen pensioen is teruggebracht gebracht van 4i£ op 2%. De vbr- hoging. welke 1 Januari 1948 in- gaat is nog niet in een K.B. ver schenen. 4 Gehandhaafd in voile omvang blijft de strijd voor afschaffing der classificatie. 5. Aandacht werd gevraagd voor de vernieuwingscursussen, in Ja nuari j.l. plechtig geopend. Aange- drongen werd om het goede werk der voorbereidingscommissie neer- gelegd in 'n rapport als leidraad te nemen. 6. Een Katholiek Indisch Jeugd- centrum wordt voorbereid in samen- werking met St. Bonaventura. R.K. Kweekschoolbond, Katholiek Nijver- heidsonderwijsorganisatie en ge- schiedt met steun van het Ministe- rie van Overzeese Gewesten. Met een beroep op frontvorming voor het behoud van ons katholiek onderwijs en ook voor bescherming van andere katholieke nationale be. langen eindigde de voorzitter zijn openingswoord om dan over te gaan tot huldiging van de heren J Wijnen. voorzitter K.O.B. Limburg, die tot Ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote is benoemd: W A Blokker lid van het Hoofdbe- stuur van de K.O.B. Limburg, die het Kruis pro Ecclesia ontving; E. J. Luyf (St Lebuinusl die tot Rid der in de Orde van Oranje Nassau is benoemd De heren Wijnen en Blokker kregen deze Pauselijke derscheidmg bij gelegenheid van het gouden feest van de KO.B in S!„Jl?f2m...Ro,ern}pnd. In de mid- dagzitting werd allereerst de heer ?vermdn begr°et Hi' zou spreken vonr Tde wervjng van leerkrachten voor Indonesie. Hij verzocht, dat het K.O.V. intensief zou gaan wer- ken aan de uitzending van katho lieke onderwijzers naar Indie, naar het woord van Mgr. Willekens. dat 5e Pu de Uid en het uur was voor het behoud van het geloof in Indo- nesie. Een zeer belangrijk punt kwam vervolgens aan de orde: de afdeling Bergen op Zoom verzocht het Ver- bondsbestuur te onderzoeken hoe de school jeugd kan beschermd wor den tegen het filmgevaar. Er werd gewezen op de totale onvoldoend- heid der centrale keuring. Daarbij komt nog dat de na-keuring door de K.F.C voor het Zuiden in vele plaatsen bindend is maar dit in het Noorden niet bestaat. Films die door de K.F.C. afgewezen worden voor personen beneden de leeftijd van veertien jaar, worden elders rustig gedfaaid. Een ontstellend fei- tenmateriaal dat ter tafel kwam be- wees. dat het de hoogste tijd is dat het K.O.V, stappen onderneemt om hierin zo spoedig mogelijk verbete ring te brengen. Met algemene stemmen werd het voorstel aan- vaard. Joe Verdeur heeft een nieuw we- reldrecord voor de 200 M. school- slag gevestigd door in een van de series van de kampioenschappen der National Ameateur Athletic Union een tijd te maken van 2 min. 31.3 sec. Het oude wereldrecord stond op zijn naam met 2 min. 32 sec. en werd op 14 Februari van dit jaar te New- Haven gevestigd. Tijdens het dezer dagen gehouden boksgala heeft de Groningse half- zwaargewicht Douwe Bakker in acht ronden op punten gewonnen van Knud Christoffersen, ex-ama teur zwaargewicht kampioen van Denemarken. Onze landgenoot v. Meegeren be- haalde in de kwart-finale van het intern, tennistournooi te Monte Carlo nog een overwinning op de Italiaan Scribani met 62 36 64 doch in de halve finale moest hij In iJei Bello (Italie) zijn meerdere er- kennen en verloor met 1—6 3—6 De uitslagen van de kwartfinales van het heren-enkelspel luidden: Asboth (Hongarije) slaat Del Belle (Italie) 6—3 6—3 6—2; Patty (V.S.) slaat Bellardinelli (Italie) 7 5—7 75 5-7 6-1; Cucelli (It.) slaat Abdesselam (Frankrijk) 46 6-4 6—2 63; Drobny (Tsj. 91.) slaat Caralulis (Roemenie) 6—3 7-9 4—6 7—5 6—3. Zondagmiddag is te Croix de Berny een ploeg-omiyumwedfctrijd verreden met deelneming van de koppels Derksen—Lapebie, Senfft- leben—Dousset en Gosselin—Girard om de Aerts—Seres-prijs. Het Fran- se koppel Senfftleben—Dousset plaatste zk^i eerste in het eind- klassement voor DerksenLapebie en GosselinGirard De sprintwedstrijden, welke gis- terenavond op de Oerlikonbaan te Zurich werden gehouden. werden gewonnen door van Vliet. terwijl de tweede plaats bezet werd door Derksen. De internationale voetbalwed- strijd EngelandFrankrijk voor amateurs eindigde in een 2—0 over- winning voor het Franse elftal. ROME. 5 April. Het is zeer wel mogelijk, dat een doorslaggeven- de factor b(j de a-s. Italiaanse verkiezingen gelegen zal zijn in 't work van de Burgerlijke Comite's welke de Italiaanse katholieken in het gehele land hebben geor- ganiseerd. Deze comite's hebben een niet-politiek karakter. Zij richten zich in de eerste plaats tot de katholieken en hebben ten doel, hen aan te ^poren van hun stemrecht gebruik te maken en dit niet uit gemakzucht of laks- heid na te laten. Slagen deze co mite's hierin, dan kan Italie van een groot aantal niet-communis- tische stemmen verzekerd zijn. De organisatie Zowel voor wat hun doel als wat hun aard betreft. betekenen* deze Burgerlijke Comite's een nieuwe invloedrijke factor in Italie. Hun naam houdt reeds in, dat zij uiter- aard noch een godsdienstige noch een politieke organisatie vormen. Zij zijn in het leven geroepen, om een „burgerlijk" goed te bevorde- ren. Dit betekent natuurlijk niet 'n ontkenning van hun werk ter ver- dediging van de katholieke begin- selen; ook kan er geen twijfel be- staan dat vnl. de Christelijke De- mocratische Partij bij hun activi- teit gebaat is. In feite houden zij het midden tussen een louter reli- gieuze macht, gelijk de Katholieke Kerk er een is, en een politieke partij. Aangezien de Burgerlijke Comity's uit een initiatief van de Katholieke Actie zijn voortgeko- men, vallen zij onder de verant- woordelijkheid van de leken, die in de K.A. georganiseerd zijn om de christelijke beginselen in de wereid te yerwezenlijken. De Burgerlijke comite's zijn georganiseerd volgens de kerkelijke bestuursindeling van Italie: plaatselijke comite's in de parochies, districtscomite's voor de bisdommen, en een nationaal comi- te met hoofdkwartier te Rome. In tegenstelling tot de Katholie ke Actie, welke overwegend gods dienstige doelen nastreeft en we- reldlijke problemen slechts in alge-' mene termen pleegt te behandelen, zijn deze comite's opgericht om een bijzonder probleem van politieke aard onder ogen te zien. ..Stem en spoor aan tot stemmen!" Dit is het wachtwoord, door de Burgerlijke Comite's uitgegeven ter bestrijding van het zich onthouden van stem- men. Want dit is het grootste ge- vaar in Italie, dat door onverschil- ligheid velen hun stemplicht niet zouden vervullen en daardoor in direct de bevorderaars van de on- rust en de chaos zouden bevoorde- len. Voor wat de activiteit dezer Bur gerlijke Comite's vergeleken bij die der politieke partijen betreft, zij erop gewezen, dat zij bij hun cam- pagne geen propaganda voor enige politieke partij maken. Zij willen de mensen alleen tot stemmen bren gen. Maar alleen reeds door dit te doen, is hun activiteit edn hulp voor alle niet-communistische par tijen, in het bijzonder voor de Chris- ten-Democraten. ledere stemgerechtigde persoonlijk in contact. De plaatselijke comite's zijn dusdanig georganiseerd, dat een ieder stemgerechtigde in de paro- chie afzonderlijk bereikt kan wor- den. De parochie is ingedeeld in huizenblokken en zelfs voor ieder huis zijn propagandisten aangewe- zen. De richtlijnen van het Nationale Comite te Rome leggen in het bij zonder de nadruk op de noodzaak, dat ieder stemgerechtigde, die niet meedeed aan de laatste verkiezin gen ..bewerkt wordt". Ook heeft het Nationale Comite de parochiele lei- ders gevraagd, lijsten op te stellen van families en personen, hun po litieke sympathieen en of zij al dan met hebben gestemd bij de laatste verkiezingen". Deze lijsten verge- makkelijken het werk der propa gandisten. Uit de richtlijnen blijkt voorts, dat het erom gaat: 1. Allen, die zelfstandig kun nen denken, te overtuigen. 2. Het absenteisme tegen te gaan. De stemgerechtigden voor te 3. Werkwijze der Comite's Om te zorgen dat iedereen ter stembus gaat, treden de Burgerlij ke Comite's zo veel mogelijk met DONDERDAG 8 APRIL HILVEJtSUM II: 7.45 Morgenge- bed; 8.15 Pluk de dag. 9.00 Voor de vrouw; 9.45 Schoolradio, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Strijkifwartet. 12.03 Orkest van Klaas van Beeck; 12.55 Zonnewijzer; 13.20 Licht orgel- spel; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.30 Gram, platen; 15.00 Benedict Silber- man; 17.00 Radiojeugdjournaal 17.30 Pianokwartet; 18.00 Pianoduo An dre de Raaf, Jacques Schutte; 18.30 middenstander, ..Die Haghe Sanghers", 19.45 Schu- b.ert-programma, 20.15 Studio-Ster- avond, 22.00 gram.platen. 22.35 So- nate van Hindemith, 23.15 Musica Nova, 23.45 Slot-accoorden. HILVERSUM I: 7.30 Ochtend- rythme. 8.15 Gram.platen, 9.15 Mor- genwijding, 10.30 Voor de vrouw, 10.50 Voor de kleuters, 11.45 Proza van Nederlandse schilders. 12.33 In 't spionnetje, Joh. Liiger, 13.15 Me- tropole-orkest, 15.00 Voor zieken en gezondrn, 16.40 Vergeten Neder landse muziek, 17.20 Welk dier deze week, 17.30 Muzette-orkest, 18.30 Programma Nederlandse Strijd- krachten, 19.15 Radio Volksmuziek- school, 20.15 Concertgebouw-orkest met Beethovenprogramma, 22.10 Me- lodieen van vroeger en nu. 23.15' The Skymasters, 23.45 Gram.platen In een schitterend betoog heeft rector H. Brans, de nationale aal- moezenier van de KJMV, Zondag- morgen de taak van de Midden stand uiteengezet tijdens de slot- vergadering van het KJMV-Con- gres. Willen we het communisme be strijden, dan dienen we allereerst kennis te nemen zowel van de rijkdom van het Christelijk geloof als van de leer en de tactiek van het communisme, want de strijd tegen 't communisme is de strijd voor Christus. De leer van Marx gaat' uit van de stof als het middelpunt van alles, als de hoofdzaak van het leven. Er is geen waarheid boven of buiten de stof, waarin het communisme overeenstemt met het pantheisme en het nationaal-socialisme, die zich alien baseren op Hegel. Al hun streven is gericht op de hoogst mogelijke stoffelijke wei- vaart, wat tegelijk aangeeft, dat zij lijnrecht staan tegenover het Chris tendom. want de mens ging onder in het kruis. Maar daarmee is er geen einde, maar juist verlossing gekomen. De ontplooiing van de menselijke geest in opgaan naar God is het ide- aal van het Christendom, het on- derwerpen van alles, ook van alle menselijke ei^enschappen aan de stof is het ideaal van het commu nisme. Als de waarde van de, menselijke geest niet wordt erkend, dan er- kent men ook geen geweten meer. De mens wordt ondergeschikt en er is geen behoefte meer aan een per- soonlijkheid. Er zal geen vrije wil en geen zonde meer zijn. Slechts het direct nut, wat een mens oplevert voor de stoffelijke welvaart, bepaalt dan zijn waarde, al het andere is daaraan onderge schikt. Er is dan ook geen stand, welke zo gemakkelijk tegenover het com munisme kan staan, als de midden stand. Want in deze stand zijn de beste v\orwaarden aanwezig voor de ontplooiing van de persoonlijk- heid. De middenstander is zelfstan dig, kan zijn persoonlijk initiatief het best doen ontplooien, heeft eigen grond en zaak, welke hij met zijn eigen ideeen kan bevruchten. Dit geldt zowel voor de zaken- als voor de werk- te maken. Het noodzakelijke even- wicht tussen grootbedrijf en de ar- beidersmassa moet gevormd worden door een zich bewuste middenstand, die er midden tussen staat. Een derde wapen is het particu- liere bezit. dat de mens een zekere zelfbeschikking geeft. Bezitssprei- ding is een van de grote voorwaar- den voor een betere maatschappij. Door deze drie wapens, welke de middenstander in zijn gewone da- gelijks leven kan hanteren, kan een machtig bolwerk opgeworpen wor den tegen het communisme. Maar in deze tijd van federalisme zullen we de samenwerking niet mogen verwaarlozen. Wij jonge middenstanders zullen samenwer- ken met Kajotters en Jonge boeren in de N.K.J.B. Want deze samen werking kan iets tot stand bren gen, kan ops redden van een vol gende oorlog. We moeten een kring vormen met alle andere katholieke organisaties, stevig de handen ineenslaan, boe ren, middenstanders, arbeiders stu- denten, jongeren, vrouwen en gees- telijken, alien bezield door de geest van de Katholieke Actie. Het moet een gesloten geheel zijn, waar al les in elkaar grijpt, en geen bin- nendringen mogelijk is. Ons parool is: Man van karakter en Katholiek van de daad. Wanneer we daaraan beantwoorden, zijn er slechts weinigen nodig, om de zaak los te slaan. De vooroorlogse tijd ligt achter ons, we bezinnen ons op deze tijd, we beginnen te streven naar een nieuwe en, betere wereid. Weest vrienden onder elkaar, in de afde- lingen, en voert een propaganda door je levende persoon in vriend- schap met de andere leden. Bidt en werkt, opdat wij deze tijd mede mogen maken. Een langdurig en enthousiast ap- plaus maakte duidelijk, dat dit woord begrepen was en een aantal jonge katholieke middenstanders huiswaarts gingen, bezield met een groot ideaal en ,bewust van hun taak. De voorzitter van het bondsbe- stuur Wim van Koningsbruggen uit Amsterdam dankte aalmoezenier Brans voor zijn schitterende uiteen- zetting. Hij dankte de aanwezigen en de gasten van wie wij noemen: Deken v. d. Meer en kap. Herzberg, de bestuursleden van de K.A.B. afd. Hoorn, de districtsleider van de N. K. J. B. uit het dekenaat Wervers- hoof, Cor Karsten van de Zuider- meer. Het bestuur betreurde het, dat het bestuur van de N.R.K.M. niet vertegenwoordigd was. Hopen- lijk dat deze jonge middenstanders hun taak beter begrijpen dan de ouderen. Hiermede kwam tevens een ein de aan het twee-daags congres in het Missiehuis te Hoorn, waar meer dan zeventig jonge middenstanders zich beraden hebben over hun zo maatschappelijke taak. lichten en te helpen bij het uitoefe- nen van hun kiesrecht. De Burgerlijke Comite's gronden hun Activiteit op de overtuiging, ,,dat niet-stemmen, stemmen voor de communisten is". „Wie niet voor Christus is, is tegen Christus. De K»k van Christus bestrijdt het atheistische communisme officieel over de gehele wereid. Thans tracht de Italiaanse communistische partij haar doelstellingen te verwerkelij- Aangezien het communistische blok alle pogingen in het werk stelt zijn ware doelstellingen te ontken- nen of te camoufleren, gebruiken de Burgerlijke Comite's het nieuwe weekblad „Ora del 'Azione'", om nun propagandisten op de hoogte te brengen van de communistische tactiek: „De communistische partij spreekt niet over bolsjewisme, noch over een Sovjet-republiek en de dictatuur van het proletariaat, doch zij verbergt haar revolutionnaire symbolen achter het portret van Garibaldi en spreekt van nationale onafhankelijkheid. Wij moeten dit bedrog en deze leugens als zodanig aanduiden, en door onze redenering het gezonde inzicht doen zegevie- ren". Door duidelijk te maken, dat het communisme tegemoet moet wor den getreden als de vijand van het Christendom, trachten de Burgerlij ke Comite's „een algehele mobili- satie te bewerkstelligen van alle ware zonen der Kerk; alle katho- :ek?n, lid of geen lid van de Ka tholieke Actie, al onze organisaties en mstellingen, de leken zowel als de wereid- en ordesgeestelijken, zij moeten gemobiliseerd". IN VERSCHILLENDE Noordhol- landse plaatsen ontwikkelt de Ned. Bond voor Staatspensioen, een propaganda-aetie, om te ko- men tot uitbreiding van zijn le- dental, met het oogmerk, aan zijn streven meer kracht bq te zetten. De bedoeling van dit streven komt zeer duidelijk tot uitdrukking in zUn naam. Een ieder, zonder on- derscheid van stand en religie kan lid worden, tegen betaling van fl-per jaar. Vanzelfsprekend dringt zich de vraag op. of ook een Hatholiek lid dient te zijn van deze Bond, of dat hij zich misschien beter afzijdig kan houden. De propagandisten van be- doelde bond zullen zonder aarzelen wijzen op de passage in de propa- gandafolder, waarin wordt verteld dat er geen onderscheid gemaakt wordt, maar voor een Kath. is dat geen doorslag gevend argument. Wij dienen ons af te vragen of wij door het verlenen van steun aan deze Bond, niet ons zelf tegenwerken. Is dat het geval, dan diene men zich afzijdig te houden van elk streven naar Staatspensionering. De rechtbank te Arnhem heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak tegen enige ambtenaren van de Rijksverkeersinspectie. die zich hadden laten omkopen en tegen de Nijmeegse vertegenwoordiger F. C. K die een der ambtenaren had om- gekocht en deswege conform de eis Hrerd veroordeeld tot 7 maanden gevangemsstraf. De ambtenaar R. W. A. H„ selectiechtf van de afde ling personenvervoer bij de R.V.I, te Arnhem kreeg 8 maanden met aftrek van het voorarrest van 6 Oc tober af. De afdelingschef der RVI te Nijmegen C. J. de J. kreeg 8 maanden met aftrek van 19 Maart af. Tegen laatstgenoemde 3 perso nen was een jaar geeist. Abbekerk, 5 April van Karachi naar Bombay. Alcone, RotterdamBuenos Aires pass. 6 April Ouessant. Aldabi, Bahia—Rotterdam, 5 April 250 mijl Zd. Ouessant. Algorab, BaihaAntwerpen, pass 5 April Beachy Head. Alpahrd, Rotterdam-Buenos Aires 5 April te Rio de Janeiro. Alphacca, 6 April van Manilla te Hongkong. Boissevain, 5 April van Singapore naar Batavia. Eemdijk, 6 April van Havanna naar Rotterdam. Groote Beer, Amsterdam—Batavia pass. 6 April Gibraltar. Johan van Oldenbamevelt, Am sterdam—Batavia, pass. 5 April Mi- nicoy. Kertosono, RotterdamJava, 5 April van Genua. Kota Baroe, RotterdamBatavia pass. 5 April Kaap St.- Vincent. Kota Gede, Batavia—Rotterdam, pass 5 April II uur Finisterre, wordt 8 April 22 uur aan de Hoek van Holland verwacht. Maaskerk. Amsterdam—West Afri- ka. 6 April te Dakar. Sibajak, BataviaRotterdam, 5 April van Aden. Talisse, RotterdamAustralie, 5 April van Marseille naar Genua Ternate, Java—Rotterdam, pass. 5 April 14 uur Point de Galle. Welnu, het moge als bekend wor den verondersteld, dat de Kath. or- ganisatie's zowel politieke als socia- le, streven naar Bedrijfspensioen, en als zodanig tegenstanders zijn van de gedachte aan Staatspensioen. In dien men nu individueel lid werd van boven gesignaleerde Bond, dan zou men het streven der Kath. or- ganisatie's doorkruisen, ja zelfs te genwerken. dat zal men ongetwij- feld niet willen. dus daarom geve geen enkel Kath. zich op voor de Bond v. Staatspensioen. Waarom zijn de Kath. organisa- tie's voorstander van Bedrijfspensi oen en tegenstanders ,van staatsuit- voering? Het antwoord kan kort zl)n: om- dat wij katholieken, het subsidiari- teitsbeginsel aanvaarden. D.w.z. dat lagere gemeenschappen in onze sa- menleving het eerst in aanmerking komen voor het behartigen van de belangen der leden dier gemeen- schap, binnen het raam van het al- gemeen belang. De hogere organen hebben een aanvullende, stimule- rende en leiding gevende taak; maar dienen niet zelf de taak tot zich te trekken. In onze samenleving onderschei- den we o.m. de Staatsgemeenschap, maar ook de Bedrijfsgemeenschap. De laatste is een lagere dan de eer ste. Welnu, dan dient ook de Be drijfsgemeenschap, welke zich steeds meer bewust wordt van haar eigen taak, en in staat is om die taak op zich te nemen, deze ter hand te nemen. De hogere gemeenschap, de Staat, moge daarbij leiding geven, toezien en eventueei aanvullen. maar neme zelf de taak van de Bedrijfsgemeen schap niet op zich. Tot de taak van de bedrijfsge meenschap behoort o.m. de verzor- ging van alle mede-producenten, in alle omstandigheden van hun leven, by ziekte, ongevallen, werkeloos- heid, ouderdom. Dit geldt zowel voor werkgevers, arljeiders, kleine zelfstandigen en middenstanders. Deze producenten geven indien zij in goede gezondheid verkeren, in de kracht van hun leven zijn. alle beschikbare energie aan het bedrijf (bedrijfstak) dus hebben zij recht op steun van het bedrijf indien zij door omstandigheden niet meer in staat zijn mede te werken aan dat bedrijf. (bedrijfstak) Alzo is het een taak van de be drijfsgemeenschap, om de pensioen- verzekering op zich te nemen, en met een taak van de Staat. De Noodwet-Drees is dan ook slechts als ..NOODWET" door de Kath. aanvaard, bij het tot stand komen van een definitieve wet, moet er een andere grondslag "gelegd wor- den. Thans reeds zijn meerdere be- drijfspensioenfondsen gevormd. ter- wiji bij de totstandkoming van de Publiekrechtelijke bedrijfsorgamsa- tie een en ander nog beter tot zijn recht zal komen. Gezien Ket bovenstaande. zal het een ieder duidelijk zijn, dat een Kath. steunende op het subsidiari- teits beginsel, hetwelk door de Pau- sen in de encyclieken wordt verde- digd, geen steun dient te verlenen aan de Bond voor Staatspensioen. Alkmaar L. v. JAARSVELD Zaterdag heeft de Apostolische delegaat. Mgr. de Jonghe d'Ardoye, een orienterend bezoek aan Ban doeng gebracht. Zaterdag had er een kerkelijke ontvangst plaats dor de Apostolisch Vicaris te Ban doeng. Mgr. Boomans, in de kerk aan het Pieterspark. Zondagochtend was er een druk bezochte receptie in het Zusterhuis, waarbij o.a. aan wezig waren de regeringscommis- saris voor West Java, de resident van Bandoeng en de commandant der Zeven December-divisie. Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven nemende middenstander, die altijd een vertrouwenspositie bekleedt, waar volop gelegenheid is voor het zelfstandig uitwerken van eigen ini tiatief. Dit is dus het eerste wapen te genover het communisme, welk wa- pfen de middenstander in zijn ge- woon dagelijks leven voert: de per- soonlijkheidsvorming. Het tweede wapen is het natuur- lijke evenwicht, wat de midden stand moet brengen tussen het grootbedrijf en de arbeider. De middenstander is steeds de schakel tussen producent en consument, tussen staat en burger. Immers, zo zei spr.. stel, dat geheel Nederland eens was aangesloten bij de K.A.B., dan was 6en klap voldoende om geheel "Nederland communistisch Iemand in het bezit van 'n hand- pers, die de moed bezat te drukken zonder de proeven naar het bureau van de censuur te brengen, zo iemand was met 'n lantaarntje te zoeken. „Eet dan toch", zei-ie hem aan- moedigend, maar Puschkin stond op. Hij had haast om weg te ko men. Hij wist nu genoeg. Over tien minuten zou-ie kunnen telefoneren naar de grote bakkerij in de Wi- borgse zijde, waar Tegleff sinds enkele weken z'n kantoor had: „Matwjij", het code-woord voor ..Gevonden". En over 'n uur zou deze jongeman ingerekend zijn. „Ik dank u vriendelijk voor uw menslievendheid", zei de bezoeker en zette z'n kapotte muts op. Als ik u^ooit van dienst zou kunnen zijn, niets zou ik liever wensen." ..Morgen _moet ik weer aan de overzijde zijn", zei Michael, „mis- schien hebt ge wel wat boeken, die ik kan gebruiken enen aarzelde hij, „misschien heb ik wel wat voor u te drukken." ..O, u kunt nergens goedkoper terecht en vlug dat ik werk, vlug. in <§en dag klaar. Om hoe laat komt u?" „Tegen tien uur in de voormiddag. Bent u er dan?" „Ik zal thuis blijven, want als ik vandaag geen werk vind, moet ik er morgen toch weer op uit. De eigenaar laat me eigenlijk meer uit meelij nog 'n poosje in dat pand zltten, begrijpt u? Maar dat stuit me tegen de borst. Dus, tot morgen, zullen we dan maar zeggen. Onthou goed 't nummer39. En duizend- maal bedankt!" Toen-ie de deur uit was en door de gelige sneeuw-brei naar de gore fabrieksromp in de verte strom- pelde en zich uit het gezicht voelde, bleef-ie staan, grinnikend, dan spu- wend op de grond: „Bah, dat zure brood en dat stinkende vet! Dan heb ik thuis anders." Hij stak 'n cigaret op uit 'n zilveren koker en mompelde: „Als ik ooit iets goo- chem heb opgeknapt, is het wel dit Prawda-zaakje." De vogel vliegt de .kooi biftnen, die ik heb opengezet. Heerlijk als je ..Matwjij" kunt tele foneren. Maar Tegleff moet morgen voormiddag zelf bij het onderhoud tegenwoordig zijn, dan kan je me weer toesnauwen: „Dat heb je goed gedaan, Puschkin!" En dat heerlijke betalen van Tegleff. Hij geeft ca- deautjes. maar nooit- zelf. Hij laat ze brengen op het onverwachtst. door personen, van wie je dat het allerminst verwachten zou. Enkel om je te laten voelen: „Denk nou niet, dat jij zelf ook niet een mi- nuut van de dag of de nacht, onge- controleerd blijft". 'n Treffende gelijkenis. Michael lag die voormiddag te bed, terwijl daar buiten de sneeuw in dikke, dichte vlokken neer- dwarrelde. Hij had zich voorgeno- men heel die dag te blijven uitrus- ten van de vermoeienissen van die nacht, want van £en tot half vijf, had-ie te samen met z'n vriend Jewssje, door de stad gelopen. steeds op hun hoed'e, steeds vrezend dat iemand hen bespieden zou, wan neer ze een van hun biljetten in de bus van een patriciershuis stopten. Ze waren niet bang voor hun leven. Jewssje vooral niet. Deze had al 'n paar maal gezegd: „Of ik nu, of over 'n paar jaar sterf, dat is me precies hetzelfde, maar, twee jaar werken voor onze zaak, kan toch prachtige vruchten voor de toe- komst afwerpen. 't Had gevroren die nacht, de vrieswind had hun de kaken doen verstijven en de honger had hen geplaagd, maar ze hadden volge- houden, en al hun manifesten waren daar recht gekomen, waar ze dat wensten. Hij sliep die dag, omdat le dan minder last zou hebben van de kou en de eetlust. Vanavond om zes uur had-ie drie Franse lessen te geven, die brachten hem enkele roebels per week op: z'n enige in- komsten. Vanavond wilde hij ook nog naar Newsky-Prospect, om te zien of in de bibliotheek dat ouwe heertje weer zat dat zo met z'n voorzichtig geuite gedachten over de nodcn van t volk sympathiseerde, 'n oud heer- j,tje dat gezucht had: „Ja, als ik nog n twintig jaar jonger was, dan zou ik in staat zijn hardop te denken zoals u nu durft." Hier had-ie plots gezwegen, als geschrokken van zichzelf en Michael smekend ge vraagd: ;,U is toch 'n eerlijk mens? Geen spion?" Michael had toen z'n hand ver- trouwelijk op z'n schouder gelegd: >,Ik denk als u, met dit onderscheid, dat ik er ook naar handel." Maar toen had-ie 't raadzaam ge vonden op te staan en te vertrekken de vroegere keizerlijke bibliotheek was nu 'n broeinest van spionnen geworden. Mensen, die niet lezen, zijn niet gevaarlijk. Hier kwamen mensen bijeen diq dachten, die we ten wilden, en die "moesten in't oog gehouden worden. Zou dat ouwe heertje daar weer zitten? Dan kon- le proberen hem voor zich te win- nen. Misschien wilde deze hem wel finanoieel helpen, want de onbe- kende ouwe heer zag er deftig uit. Alsdm met z'n geestelijke of licha- melyke krachten niet kon of durf- de s'eunen, dan maar met z'n geld. Michael Gorocha sliep die avond om vijf uur nog vast, toen er tegen het kleine vensterluik geklopt werd dw, j rde- Deed dat de wind? rioite de sneeuw van 't aetperrip dak? Nogmaals klonk hetgekTop ^arhn,u dringender. Hij sprong van b.ed' sloeg z'n oude pels om, schoot in z'n leren pantoffels en plaatste zich achter het luikje ter- hinnpn w®rktuigelijk tajstte naar z'n binnenzak, waarin ie z'n revolver hf.iwen nist' Er stond iemand »D°f open, alstublieft", spreken ;23 geroePen- -ik wil u (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 4