Robertson wekt de Duitsers op front te moken tegen het Oosten REGERING KIEST SCHIPHOL als centrale luchthaven Voor Alkmaar en omgeving nergens veilig B •J* Eenheid van tweederden van Du it si and is nog mogelijk Plan-Burgerveen van de baan COS A Laatste nieuws Marshall-hulp is ook nodig voor de Spoorwegen DONDERDAG 8 APRIL 1948 IJzerengordijn als feit aanvaard „De kansen zijn goed, pak ze" NAAR EEN VRIJE DUITSE REGERING e NIEUWE OVERVAL NABIJ BATAVIA Vier politiemannen gedood 82 missionarissen Rotterdam krijgt zijn vliegveld Klein meisje verdronken A.T.O. neemt geen particulier vervoer over D Gebedsactie der Katholieke Jeugd Vluchtende Tsjechen LANDEN PER VLIEGTUIG IN BEIEREN De wilde luchtvaart Welk weer morgen BEKERING van de communisten FRONTVERBREDING VAN DE GEBEDSACTIE Kravchenko EXTRA-KINDERBIJSLAC GEVRAAGD Verzoek van de Textielnijverheid VERPLEGERS IN CAIRO IN STAKING Ziekenhuisdeuren onder stroom Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteuri Fr. Otten. Directeur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Daqblad All m M Buiten God is 't (Vondel) baar is, „absoluut moeten weigeren zich door deze zenuwoorlog in de war te laten brengen." Hij verklaarde dat de Bizonia- administratie in Frankfurt tot eer- ste taak heeft de economische toe- stand in West-Duitsland te herstel- len, „opdat het zijn volledig deel kan bijdragen tot het herstel van Europa en nieuwe welvaart bren gen." Als uiteindelijk doel zag hij het leggen van een basis waarop de Duitse eenheid opnieuw gebouwd kan worden. „Met eenheid," zei hij, „bedoel ik werkelijke eenheid met een on- afhankelijke en vrijelijk gekozen regering, die de volkswil verte- genwoordigt. Politici nit de Ooste- GENERAAL SIR BRIAN ROBERTSON, de Britse militaire gou- verneur van Duitsland, is, onmiddellijk na het diner te Ber- lijn, waar hij tegelijk met Montgomery de gast was van de Rus- sische opperbevelhebber in Duitsland, maarschalk Sokolovsky, naar Dusseldorf gereisd, waar hij in een rede voor de Landdag van het Noordelijk Rijnland en Westfalen (provinciaal parlement) het Duitse volk heeft aangespoord zijn lot te verbinden met de Westelijke democratieen bij de „zenuwoorlog" met het Oosten. De Britse generaal verklaarde, dat op het ogenblik het feit aan vaard moet worden, dat een ijzeren gordijn Duitsland in tweeen scheidt en dat de Duitsers tevreden moeten zijn met de eenheid van slechts tweederden van hun land. „Treedt vastberaden naar voren," aldus Rober^on, „om het beste te maken van dat gedeette van uw land het grootste dat aan de goede kant van het ijzeren gordijn ligt." Zonder Rusland of het communis- me bij de naam te noemen, waar- schuwde Sir Brian voor de gevaren van het totalitaire stelsel, „welke u uw Duitse vrijheid zou ontne- men." Het is minder belangrijk goede partijleaen te zijn, dan goede Duit sers te zijn. „Indien u dat niet bent, dan zult u op een goede morgen bij het opstaan tot de conclusie komen, dat uw partij niet meer bestaat. In de hel is er slechts een partij en dat is de partij van de duivel." Zonder de communistische een- heidspartij te noemen, vervolgde de generaal zijn betoog met: „Neemt het besluit front te ma ken tegen deze heren, die met de democratic op hun lippen en een gummiknuppel achter him rug, u uw Duitse vrijheid willen ont- nemen. Dan behoeft u niet bang te zijn. De kansen zijn goed. Gaat voort en pakt ze." „Het is vreemd, dat ik in deze geest tot u moet spreken. Ja, dat is zo. Maar dit zijn vreemde tij- den. Er bestaat geen overeenkomst in de geschiedenis." Bij een bespreking van de kan sen op oorlog en vrede, voorspelde sir Brian voorlopig vrede. „Is er iemand in Europa, die nu een oorlog wenst?" „Mijn antwoord op die vraag is: neen, en indien niemand op het ogenblik een oorlog wenst, dan zal er ook niet een komen. Ik kan niet in de toekomst zien, maar voor het ogenblik houd ik het op vrede. Maar er wordt vandaag de dag een oorlog van een andere soort ge- voerd, de zenuwoorlog." Hij spoorde de Duitsers aan, dat zij terwille van alles wat hen dier- lijke zone praten veel oyer een heid, maar dat, heren, is geen werkeljjke eenheid..Het is de een heid met de Tsjechen en de an dere volken van Oost-Europa in een gcmeenschappelijke slavernij, beroofd van alle vrijheid van den- ken en handelen. De bevolking van West-Duits land zal zich niet door deze ca mouflage laten bedotten, evenmin als de bevolking van Oost-Duits- land, ofschoon zii thans misschien gedwongen worden deze te aan- vaarden." „De tijd is gekomen, dat men zich moet realiseren, dat de belangen van alle Europeanen op het spel staan. Onze behoeften en uw be- hoeften kunnen niet afzonderlijk bezien worden, want wij zijn alien een deel van Europa," zei generaal Robertson. Voorts deelde generaal Robertson de West-Duitsers mede, dat hun voornaamste hoop voor de toekomst belichaamd is in het Europese her- stel-programma, waaraan West- Duitsland deelneemt. ,.Maar onthoudtT zei hij. „dat het Marshall-plan niet slechts een plan is voor het verschaffen van economische hulp aan Duitsland en andere behoeftige landen. Het we- zen ervan is, dat al deze landen dienen samen te werken in een gemeenschappelijke poging tot her stel van de verwoestingen, die de oorlog aan de economische struc- tuur van Europa heeft toegebracht. Van ieder land wordt niet slechts gevraagd te ontvangen maar ook zijn eerlijke samenwerking te ge- ven in een geest van zelfzuchtig- heid. Van het Duitse volk wordt gevraagd zich goede Duitsers en goede Europeanen te tonen." Veldmaarschalk Montgomery is bij zijn bezoek te Berlijn op het vliegveld Gatow geland, vlak bij de plek waar de Britse machine na botsing met een Russische machine in de lucht, neerstortte. Montgomery had een onderhoud met generaal Robertson. Tijdens de begroeting op het vliegveld Gatow. 44e JAARGANG - NUMMER 11500 Behalve de aanval door 'n bende van 40 man op de desa Tjibitoeng in de nabijheid van Batavia, waar- van, naar Aneta thans meldt het aantal doden tot 15 gestegen is ge- stegen, heeft er Donderdag een overval plaats gevonden door een 80 man sterke bende. gewapend met vuurwapenen, op het politie- posthuis van Tjineam bij Tasik- malaja. Vier der uit vijf man bestaande bezetting der post werden gedood. De vijfde ontsnapte en kon een mi litaire post te Tjiamis waarschuwen. De bende had de politiepost om- singeld. De assistent-wedana tevens dessahoofd van Tjineam, die opge- schrikt door de schoten, zich buiten zijn huis begaf om te kijken, kreeg een schot in de borst. Nadat er mi litaire hulp was aangekomen nam de bende de vlucht. De gevallen po- litie-slachtoffers zijn Zaterdag j.l. begraven. DOOR CHINESE COMMU- NISTEN VERMOORD VATIGAANSTAD, 7 April (A.P.) Het Vaticaan heeft Woensdag bekend gemaakt, dat er vol- gens het Katholieke Persbureau „Fides" tussen Februari 1947 en Februari 1948 in China 82 missionarissen als „slachtoffers van de Chinese communisten" zijn gedood. De verbinding met de missie- posten, die in de door de com munisten bezette gebieden ge- legen zijn, is zeer moeilijk en men vermoedt, dat de cijfers niet volledig zijn. OUDESLUIS. Woensdagmid- dag om vier uur is het twee-en- een-halfjarig dochtertje van de fa- milie De Jong aan de Kneesweg in de sloot voor de woning gelopen en jammerlijk verdronken. Da moeder was juist te voren even naar Schagen gegaan om een paar boodschappen te doen en had de drie kinderen, van 1, 2en 5 jaar toevertrouwd aan de zorgen van een buurvrouw. Toen de kleine in het water werd ontdekt, bleken de levensgeesten al geweken. de ijlings ingeroepen hulp van dr. v. d. Sluis kon niet meer baten. D DE BEHANDELING van de begroting voor Verkeer en Wa- terstaal heeft minister Vos gisteren in de Eerste Earner geant- woord op de vragen van vele Kamerleden naar zekerheid om- trent de plannen der regering ten aanzien van de vliegveld- kwestie. Hierbij heeft de minister zich met evenveel woorden voor het plan Schiphol-Schieveen uitgesproken en gezegd dat hij, ook na het belangrijke rapport van de K.L.M. over een te projecteren centraal vliegveld in Burgerveen, geen aanleiding kan vinden om van vroegere beslissingen, waarbij de regering Schiphol had gekozen, af te stappen. De minister heeft het rapport van de K.L.M. begin Februari ontvan gen en het door zijn meest deskun- dige ambtenaren grondig laten be- studeren. Het advies, dat zij hebben uitgebracht, heeft geleid tot deze mening. Men heeft aan het plan van de K.L.M. alle aandacyrbesteed, die het ongetwijfeld verdient, maar om verschillende redenen houdt de minister zich aan de twee hoofd- luchthavens bij Amsterdam en Rot terdam, met een uitwijkhaven bij Eindhoven. De aanlegkosten zullen volgens nauwkeurige becijfering on- geveer gelijk blijven, terwijl ook de exploitatie geen verschil in kosten op zal leveren. In dit opzicht is het K.L.M.-rapport niet helemaal juist. Tegenover de dubbele exploitatie van twee luchthavens staan weer voordelen, zoals de kortere afstand voor de reizigers, het gemakkelijker onderbrengen van personeel enz., terwijl ook het inter-Europees ver keer hiervan zekere voordelen zal ondervinden; dit gaf de minister toe, al liet hij er op volgen, dat de heer Kraayvanger, die het verschil in tijd voor een reiziger van Rotterdam via Schieveen naar Londen anderhalf uur gunstiger had genoemd, dan via Burgerveen overdreven had. Een van de voornaamste argumenten was echter, dat wanneer men zou besluiten tot een centraal vliegveld in Burgerveen, altijd grote kans zou blijven bestaan, dat toch nog een apart vliegveld bij Rotterdam later nodig zou blijken. Bij de bestude- ring van het gehele vraagstuk was dan ook reeds een nieuw aspect naar voren gekomen. nl. dat men eigenlijk tegenover elkaar zou moe ten stellen een plan Schiphol-Schie veen en een ander, nL Burgerveen- Schieveen. Ook het feit, dat de lig- ging van Burgerveen, in de zak van de Haarlemmermeer. tussen dijken besloten, dit punt minder geschikt maakt voor eventuele latere uitbrei- dingen, was een zwaar argument, terwijl voorts de kwaliteit van de bouwgrond, die dit stuk van de Haarlemmermeerpolder zou eisen, de onteigening van Burgerveen een al te kostbare geschiedenis zou ma ken, zowel om financiele redenen op korte termijn, als wel in verband met de schade, die hierdoor aan het cultuur-areaal van ons land zou worden berokkend. Over dit laatste kon de minister nog mededelen, dat men deze ver- mindering van cultuurgrond door onteigening voor verkeersdoeleinden inderdaad als een probleem ziet. De vliegvelden eisen nog maar een klein deel daarvan op, maar nu er regelmatig een 2000-tal ha per jaar voor dit doel onttrokken wordt aan zijn bestemming. zou het nuttig zijn hier eens ernstig aandacht aan te besteden. De Russische autoriteiten te Wc- nen hebben de opheffing bevolen van het automatisch Amerikaans radiostation. in de omgeving van Wenen, in de Sovjet-Russische zone gelegen. Het geallieerd militair bestuur van Triest heeft gisterenavond besloten met ingang van 12 April de uitvoe- rende macht van het gemeentebe- stuur van Triest aan burgers in handen te geven, uitgezonderd in de kustgemeente Muggia bjj de Joego- slavische grens, waar de communis ten zeer actief zfln. kE VERDERE BEHANDELING van de Verkeersbegroting bracht in de Eerste Kamer o.a. aan het licht, dat onze spoorwegen thans mede van de hoognodige Marshall-hulp zullen moeten pro- fiteren, wil men het treinverkeer zoals dit met man en macht na de bevrijding hersteld is, blijven vol- houden. Dit deelde de minister mede naar aanleiding van vragen hoe het staat met de electrificatie- plannen. Als wij electrificeren, dan is dat reeds bittere noodzaak. Dagelijks wordt er op het departement over beraadslaagd wat er gedaan moet worden om de achteruitgang van het locomotievenpark op te vangen en hoe men de slijtage van het ma- terieel door intensief onderhoud kan bestrijden. Vandaar dan ook. dat het plan om reductie op de tarieven voor reizen in gezelschap nog steeds een ideaal is gebleven. Vandaar ook dat men niet moet mopperen op de vaak primitieve rijtuigen die aan onze treinen gehaakt worden. Er zijn vaak wagons van Duitse her- komst onder en die gaan wij heus niet oplappen, want er bestaat zelfs kans dat wij ze nog eens terug moe ten geven. wist de minister nog mede te delen. De electrificatie zal echter van deze^iood kunnen profi- teren. Als in Mei van 1949 het nieu we spoorboekje verschijnt, zal de Verbinding met het Zuiden geelec- trificeerd zijn. Daarna zal men gaan bekijken welk traject het meest efficient kan worden aangepakt. Ook in dit opzicht zal de Marshall hulp te pas komen. En de minister liet er een waarschuwing op volgen om niet al te optimistisch te zijn. Het plan kon in het komende jaar. waarin ook de Amerikaanse verkie- zingen vallen, wel eens andere uit- voerders krijgen. Men weet nooit wat in de politiek uitgebroed wordt, zo ongeveer luidde de ministeriele vermaning aan het Ho6g College van Senatoren. De minister verdedigde voorts zijn beleid ten aanzien van de ontwikke- ling van het A.T.O.-bedrijf der Spoorwegen. Evenveel tonnen goe- deren als de A.T.O. thans vervoert, vervoert de N.S. er minder dan voor de oorlog. Wanneer wij de betere bruikbaarheid van het vervoer per vrachtauto dan nog buiten beschou- wing laten, kan men toch niet zeg- gen, dat hier van een bevoordeling van overheid boven particulier be- drijf sprake is. De minister wil ook niet anders dan de verhouding goed ordenen. Als hij socialisatie werke- lijk zo hartstochtelijk voorstond zou hij de zaak helemaal vrij moeten laten. Dan werd het een chaos en dan konden de communisten dankbaar zijn, dat de weg voor hun socialisa tie zo mooi was opengelegd! Dr. van Velthoven, die de spoor- wegbelangen van Brabant verde- digd had en met name gewezen had op de schamele verbindingen met Belgie. kreeg ten antwoord, dat in de Benelux-commissie die deze kwestie zal bestuderen, deskundigen van beide partijen zitting hebben. De begroting werd, evenals die van de P.T.T. en van het Zuiderzeefonds z. h. st. aangenomen. IN VERBAND MET DE 18e APRIL Te IJmuiden werden op de motorreddingboot „Neeltje Jacoba" onderscheidingen uitgereikt aan de bemanning voor de redding van de opvarenden van het Deense s.s. „Lotte Skou op e- bruari j.l. De heer de Booy reikt onderscheidingen uit. V.l.n.r.: Stam, Smit, schipper Meulen, F. Markenvisser en D. de Konrng. MUENCHEN, 7 April (A.P.). Een vliegmachine met 26 personen, waaronder 5 piloten aan boord, die uit Tsjecho-Slowaijke waren gevlucht, is Dinsdagavond in Beieren geland. Dit werd Woens- dagavond door Amerikaanse au toriteiten medegedeeld. Het onder Russische controle staande persbureau A.D.N, had eer- der verklaard, dat de Tsjechen door de Amerikanen gedwongen waren te landen". Dit persbureau had ook beweerd, dat de Tsjechen op weg waren van Praag naar Bra tislava, doch in de storm waren ver- dwaald en toen door Amerikaanse vliegtuigen gedwongen werd te lan den. Dit bericht is echter door de Amerikanen bestreden. De „Aero-HollandT Maatschappij van Frits Diepen N.V. is officieel met haar vluchten begonnen. De eerste trip ging naar Noord-Afrika en bij terugkomst was er op het vliegveld Ypenburg te Rijswijk een korte plechtigheid, omdat daar nu de Dakota's mogen landen. In Mei wordt de tweede Douglas- machine verwacht. Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. KOUDER DES NACHTS Wisselende bewolking met enkele regen- of hagelbuien. TUdelUk krachtige Westelijke wind. Kouder des nachts. Overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. H.M. de Koningin heeft een bezoek gebracht aan de 50ste Jaar- beurs te Utrecht. Voor de rondgang toonde mr. Fentener van Vlissingen aan H.M. de plattegrond van de Jaarbeurs. De VERKIEZINGEN, die op 18 April in Italie zullen worden gehouden, hebben een betekenis, die verre de landsgrenzen over- sehrijdt. Op die dag zal beslist wor den of het land waar de Plaats- bekleder van Christus zijn zetel heeft, in de naaste toekomst ehris- telijk of anti-christelijk zal wor den geregeerd. Beslist zal worden of van Italie de vijanden van het geloof met nog groter kracht het communistisch stelsel over West-Europa zullen kunnen verspreiden. Wellicht staat zelfs het al of niet christelijk blijven van geheel West-Europa op het spel. Nu zulke gevaren het Christen dom z61f bedreigen. mag de Katho lieke jeugd van Nederland niet wer- keloos blijven. Verschillende instanties van de Katholieke jeugdorganisaties heb ben het initiatief genomen tot een oproep, die gaarne wordt onder- steund door de nationale leiding van alle in de Katholieke Jeugdraad van Nederland vertegenwoordigde orga- nisaties. De katholieke jeugd van Neder land wordt opgeroepen om in de negen dagen, die vooraf gaan aan de 18e April, hetzij in groepsverband, hetzij individueel, waar een geza- menlijke deelname niet mogelijk is: a) een speciale gebedsactie te ont- plooien; b) naar omstandigheden speciaal voor dit doel te kiezen. offers te brengen; c) waar mogelijk iedereen te bewegen hetzelfde te doen. In een gezamenlijke gebeds- en offeractie zal aldus de Katholieke jeugd van Nederland de Hemel ge- weld aandoen, opdat het Christelijk geloof in Italie en geheel West- Europa moge worden bewaard. DE GEBEDSACTIE om waaraCh- tige christenen, die een jaar ge- leden is begonnen, heeft in Neder land overal weerklank gevonden. De Katholieke Actie heeft meer dan een half millioen plaatjes met het betreffende gebed op aanvrage verzonden. Deze gebedsactie gaat nu om practische redenen haar front enigszins verbreden en vraagt van hen, die er aan deelnemen, te bid den voor de bekering van alle god- lozen, zeer bij zonder echter voor hen, die door het godloze commu- nisme zijn aangetast. Daartoe zijn in het tot nu toe gangbare gebed slechts enkele woorden veranderd, zodat zij, die het vroegere gebed bidden, dit gevoeglijk kunnen be- houden. Het zal nu meer dan ooit zaak zijn, dat alle katholieken mas- saal aan deze kruistocht deelnemen. Plaatjes zijn verkrijgbaar bij het Landelijk Secretariaat der K.A. Postbus 2, Heemstede. BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank VERWONDERING heeft het ge- wekt, dat er van communisti sche zijde nog zo goed als niet ge- reageerd was op de scherpe be- schuldigingen, welke. voor 't eerst in Amerika in het daar al in 1943 gepubliceerde boek „Ik verkoos de vrijheid" geuit zijn door de vroe gere medewerker van de Sowjets, Victor Kravchenko. Al zou maar een tiende gedeelte waar zijn, van wat Kravchenko zegt, dan ware het reeds genoeg, om het Sowjet-systeem, ten over- vloede nogmaals, in de ogen van normale mensen te veroordelen. Thans is voor de eerste maal een ernstig offensief van de zijde der communisten geopend. Een Frans letterkundig, communistisch getint weekblad, „Les lettres Frangaises", heeft enige maanden geleden beweerd, dat Kravchenko niet de schrijver van het boek is, maar alleen maar ondertekend heeft, wat anderen, en dat zouden dan figuren uit het z.g. Wit-Rusland geweest zijn, voor hem hebben opgeschre- ven. Bovendien wordt Kravchenko beschuldigd van fraude in een fa- briek te Nikopol en verder wordt gezegd, dat hij niet over zijn geest- vermogens beschikte! Men had deze beschuldiging wel aardig in elkaar gestoken, gelet op de moeilijkheden, welke rond een eventueel proces zouden kunnen worden verwacht, nu de feiten in het geding zich alle in het buiten- land hebben afgespeeld en de Fran- se wet inzake laster nogal zware bepalingen bevat. Zo moest het beschuldigende Franse blad binnen tien dagen zijn getuigen opgeven en de benodigde documenten overleggen en het was merkwaardig, dat het punctueel binnen deze gestelde termijn in orde kwam, hoewel de getuigen bijna alle uit Rusland moeten ko men! Men kan daaruit constate- ren, dat de „regie" ook nu in orde is! Voorts hadden de beschuldigers van de befaamde Rus, (die zoals men weet. thans in New York woont), blijkbaar gehoopt, dat de- viezenmoeilijkheden Kravchenko zouden verhinderen te voldoen aan een andere bepaling van de Franse wet, n.l. dat bij voorbaat de waar- borgsom voor proces-kosten e.d. ge- stort moet zijn. De heren hadden deze som bepaald op het kleinig- heidje van 1 millioen 700.000 francs. Ook Kravchenko bleek echter niet van gisteren. dank zij zijp Ameri kaanse relaties was het geld prompt op tijd aanwezig! Zo ziet men. dat ook achter dit proces, dat in eerste aanleg reeds is begonnen, maar waarvan de verdere behandeling nu is uitgesteld tot 29 Juni a.s., de Amerikaanse contra de Russische stukken op het schaak- bord staan opgesteld. De Franse krant de Verschillende getuigen. en zelfs in zekere zin Kravchenko zelf. zijn de pionnnen, die in het tournooi meespelen. Vooraanstaande Russen. de vroe gere en de tegenwoordige echtge- note van Kravchenko en enige voor aanstaande communisten uit Parijs, zullen als getuigen optreden. Het zal een geruchtmakend proces zijn. waarbij Victor Kravchenko vermoe- delijk zelf tegenwoordig zal wezen. Het zal niet alleen een proces zijn. om de eer van deze schrijver. maar in wezen om de waarheid over Rus land. Dat deze voor het international forum nog weer eens kan worden vastgesteld wij hopen althans, dat het Franse gerecht erin zal sla- gen, tot een objectieve behandeling te komen kan alleen maar wor den toegejuicht." De Ned. R.K. vereniging van werkgevers in de textielnijverheid en de R.K. Textielarbeidersbond St. Lambertus, hebben bij het col lege van rijksbemiddelaars goed- keuring van de extra-kinderbijslag voor de bij genoemde fabnkanten- vereniging aangesloten werkgevers aangevraagd. Woensdag diende ook de vereniging van Tilburgse fabri- kanten van wollenstoffen en de RK. organisatie van de Tilburgse wolindustrie bij genoemd college eenzelfde verzoek in. De kosten van de hier bedoelde extra-kinder- bijslag kan worden geschat op 1K a 2 pet. van de totale loonsom. Naar uit goede bron wordt ver- nomen, zullen de twee katholieke textielfabrikanten verenigingen bi.i eventueel afwijzende beschikking toch pogingen in het werk stellen om deze extra-kinderbijslag in te voeren. De stichting van de arbeid staat welwillend tegenover het voorstel. Egyptische troepen en gevechts- wagens zijn Woensdag naar een ziekenhuis te Cairo gezonden, nadat 1500 stakende verplegers met succes weerstand hadden geboden aan po gingen van de politie om hen uit het ziekenhuis te verdrijven.. Een sterke politiemacht werd van het dak af met stenen bekogeld. Ook water werd met emmers naar bene- den gegooid. De politie opende het vuur en verwondde een aantal sta- kers. De politie gebruikte toen traan- gasbommen, doch toen ook dat niet baatte. riep zij de hulp van het leger in. De stakers sloten alle deu- ren van het ziekenhuis en zetten ze onder stroom, waardoor dokters en chirurgen niet binnen konden gaan. Zij weigerden besprekingen met de Minister van Openbare Gezondheid en verklaarden, dat zij slechts wil- den luisteren naar een afgezant van Koning Faroek»of de eerste minister Het leven van bijna 1000 patien- ten van twee ziekenhuizen te Cairo staat volgens berichten op het spel als gevolg van deze sj^king, die Dinsdag begon.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1