Niet de Geallieerden, maar de Russen plunderden Duitsland Voor Alkmaar en omgeving GOLF VAN ARRESTATIES in de Russische zone Arabische leider Hoesseini .bij Jeruzalem gesneuveld Regering voor West-Duitsland spoedig gevormd? Beroep op „Befehl" geldt niet Nieuwe Russische beschuldiging VRIJDAG 9 APRIL 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11501 BUREAUX: Woorden-duel op Bestuursbureau Jelisarof: „Waarom waren de Britten niet het eerst in Berlijn?1' Meisje van 5 jaar verbrand Volgende week een ei SCHOENENBONNEN VOOR KINDEREN A. H. Gerhard krijgt „de Leeuw" Ex-koning Michael uit Amerika vertrokken Hevige strijd op de berg Castel Amerikaans voorstel ontmoet bezwaren van Parijs De schoolstrijd TEGENSPRAAK VAN WASHINGTON De premie voor woningsplitsing Twee kinderen Overreden. en gedood Samenwerking van gemeenten WIJZIGING VAN DE WETTELIJKE REGELING GEWENST? Daden Tribunaal te Neurenberg Amerikaanse en Engelse vliegtuigen overtreden dagelijks de verkeersregels Engeland overweegt opnieuw escorte DE „KORTENAER" was 24 uur te Lissabon Hoe staat het met de bollenvelden? SOLDAAT EVEN SCHUL- DIC ALS ZIJN MEERDERE Europese arbeiders naar de Verenigde Staten GENERAAL CLARK krijgt* Italiaanse onderscheiding Wapens bij Milaan ontdekt Sforza in Zwitserland ,,SCHOOLSTAD" trekt veel bezoekers Handwerken Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum'/4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig Vondel ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank TIJDENS DE BIJEENKOMST van het Geallieerde militaire be stuursbureau te Berlijn heeft de Britse algevaardigde, bri- gade-generaal Benson, de Sovjet-beschuldiging van 2 April aan- gaande ..plundering van Berlijn" door de drie1 Westelijke ge allieerden weersproken. De betrokken beweringen, aldus Benson, waren blijkbaar geuit om de Sovjet-maatregelen met betrekking tot het verkeer te rechtvaardigen, maatregelen, die de spoorweg- faciliteiten ,.op het peil van de negentiende eeuw brachten". „Het goederenvervoer wordt onmogelijk gemaakt door de on- doelmatige en onzakelijke Sovjet-controle". aldus Benson. Sovjet-Unie werd ge- In Mei en Juni 1945 heeft de Sov jet-Unie volgens Benson de Britse sector „genadeloos uitgeschud". In die maanden hebben de Sovjet- autoriteiten 92 pet. van het totaal aantal der machines der vijf grote fabrieken van Siemens en Halske, Siemens Schuckert, A.E.G., Osram en Telefunken meegenomen, aldus Benson., Veertig procent der Ber- lijnse electriciteitsproductie en 52 automatische telefooncentrales zijn eveneens verwijdetd. Verder is vol gens Benson velerlei meegenomen uit drukkerijeji, houtzagerijen, ban- ken en safes. De plaatsvervangende Sovjet- commandant, kolonel Jelisarof, sprak na Benson twintig minuten. Volgens een Amerikaanse woordvoerder zou hij onder meer hebben gezegd: „Waarom heeft het-Britse leger niet gezorgd het eerste in Berlijn te zijn, als zij alle dingen, die de Sovjet- Unie zou hebben genomen, had wil- len hebben? Als de Britse vertegen- woordigers zo snel zijn met het tel- len van machines in dit land, dan herinneren ze zich misschien ook, hoe zij toekeken terwijl Hitler's le ger het Donbekken plunderde. De Britse regering en monopolisten hebben Hitler de wapenen bezorgd om oorlog te voeren en hebben later toegekeken, toen deze machinerie Te Boven-Smilde in Drenthe is Donderdag het 5-jarig dochtertje van de familie v. d. V. bij het spe- len met lucifers in de achtertuin verbrand. Het meisje stak asfalt in brand. Haar kleren vatten vlam en in enkele minuten was zij zodanig verbrand, dat zij overleed. In de bonnenlijst van Donderdag 15 April zal voor alle leeftijdsgroe- pen een bon worden bekend ge maakt, recht gevende op het kopen van een ei. 'Dit is in afwijking van het aanvankelijke distributieschema als gevolg van exportmogelijkhe- den. tegen de bruikt". Benson protesteerde tegen Jeliza- rof's uitlatingen over de Engelsen. In de erkenning van „de dapperheid van het rode leger" bleef hij bij niemand achter. De Amerikaanse voorzitter, Wil liam Babcock, achtte de Britse ver- klaring duidelijk en beknopt. Hij verzocht Jelizarof een lijst van din gen op te stellen, die naar zijn me- ning uit de Amerikaanse sector ge- roofd zouden zijn. Jelizarof ant- woordde, dat hij, gezien de loop der discussie, niet kon beloven, dat hij zo'n lijst zou geven. Aan kinderen, geboren in de maanden April of Mei van een der jaren 1932 t.m. 1946, alsmede aan kinderen geboren in Juni 1947 een schoenenbon zal worden uitgereikt, van de soort en maat, als overeen- komt met leeftijd en geslacht van het kind. Bon 606 zal van het in- legvel worden verwijderd. Bij K.B. is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw de heer A. H. Gerhard, een der op- richters van de S.D.A.P., oud-lid van de Tweede Kamer en oud-lid van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland te Amsterdam. De heer Gerhard bereikte een dezer dgaen zijn negentigste verjaardag. Ex-koning Michael van Roemenie is Donderdag in gezelschap van zijn moeder, Koningin Helena, per vlieg- tieg uit New-York vertrokken met bestemming Londen. BERLIJN, 8 April) (A.P.). Vol gens berichten in de Berlijn.sc socia- listische bladen van heden gaat er over da Russische zone van Duits land een nieuwe golf van arresta- ties van anti-communisten. De Rus sen nemen speciaal maatregelen om de bevolking, die nerveus is gewor- den door de verscherping van de meningsverschillen der geallieerden te Berlijn, te kalmeren. De leider van de Russische voor- lichtingsdienst, kolonel Sergei Toel- panof, hee^t tot de Duitsers van de Russische zone de scherpe waar- schuwing gericht, dat zij de Russen moeten steunen in hun geschillen met het westen en dat onwilligen zullen worden gestraft. Te Leipzig is volgens de berich ten een journaliste gearresteerd omdat zij gewerkt zou hebben voor een door de Westelijke mogendhe- den toegestaan blad, Ook zijn men- sen gevangen gezet wegens het ver- tellen van politieke grappen. De ar- Deviezen glijden te water. Te Capelle a. d. IJsel is een 3800 ton motorschip voor Brazilie met goed gevolg te water ge- alten. Op die manier moet onze deviezenpot t.z.t. tpch eens overlopen. i OP -SCHOOLSTAD, de grote onderwijstentoonstelling van katholiek Nederland in Den Haag, ziet men ook een stand van de Katholieke Volkspartij, die, zij het dan in de gedaante van haar voor- ganger, de Katholieke Staatspartij, nogal het een en ander te maken heeft gehad met het behalen van de overwinning in de schoolstrijd! Het is daarom ook begrijpelijk, dat de KVP dezer dagen een bro chure liet uitkomen, geschreven door de kundige hand van de heer G. J. Rooymans, waarin enerzijds de loftrompet gestoken wordt van alles, wat sinds de verankerihg van de onderwijsvrijheid, in de Grond- wet, nu honderd jaar geleden, werd bereikt, ajiderzijds nog eens de na- druk wordt gelegd op de belangrijk- heid en noodzakelijkheid van eigen, katholiek onderwijs, en ten derde duidelijk wordt gemaaakt, dat al deze mooie resultaten bereikt zijn door onze politieke eenheid, mooie en kostbare resultaten", schrijft de heer Rooymans terecht. Dit boekje maakt met evenzoveel woorden nog iets anders duidelijk: het verworvene moet worden uitge- bouwd worden behouden. Wij behoeven niet te alarmeren, maar wij weten toch, dat er op politiek gebied gevaren dreigen en als dat zo fs, dan dreigen er ook gevaren op het terrein van het on derwijs! „Onze strijdlust moet geprikkeld worden", wij zijn met onze taak nog niet gereed. Er is reden tot veel en grote dank, maar wij zijn nog niet voldaan. Het ideaal: gelijkstelling van de bewaarschool tot de universiteit, is nog niet verwezenlijkt. Dus moe ten wij ook onze politieke eenheid blijven inzetten, om tot die verwe- zenlijking te komen. Ha de „verankering" van de vrij- heid, is de gelijkstelling nog maar met stukjes en beetjes gekomen. Wij spreken van een eeuw onder wijsvrijheid, maar de gelijkstelling is nog geen dertig jaar. Er valt dan ook nog veel te doen, want van een volkomen gelijkstelling is nog geen sprake. En dan: Wij hebben, zeker in deze tijden, meer dan ooit, „met hetzelf- de idealisme, geestdrift en offerzin zoals Rooymans schrijft „de- zelfde moed en energig, waarmee onze voorvaderen streden en leden voor de verwerving van eigen op- voeding en onderwijs, te strijden voor de verdediging, handhaving en voltooiing, waarbij onze politieke eenheid, belichaamd in de KVP, een onmisbaar wapen zal blijken". Reuter's diplomatieke correspon dent te Londen heeft vernomen, dat de Ver. Staten een program van v(jf punten voorgesteld heb ben voor de vorming van een West-Duitse regering binnen de tfld van ruim een jaar. De 5 in het plan genoemde stadia zouden zijn: 1. De vorming van een voorlo- pige regering voor de Engels-Ame- rikaanse en Franse zones. 2. Territoriale reorganisatie van de staten (Laender) wier huidige grenzen worden bepaald door de zone verdeling van Duitsland. 3. De verkiezing van een consti- tuerende vergadering. 4. Het opstellen door deze ver gadering van een Grondwet. 5. Officiele instelling van een nieuwe West-Duitse regering. Het Amerikaanse voorstel heeft bij Franse functionarissen te Parijs groot misnoegen gewekt. Het Fran se ministerie van Buitenlandse za- ken verklaart niet officieel in ken- nis te zijn gesteld van het voorstel. De verkiezing van een constitueren- de vergadering voor geheel West- Duitsland zal, zo vrezen de Fran- sen, leiden tot de vorming van een sterk gecentraliseerde regering, m- plaats van een federale regering, gebaseerd op sterk georganiseerde afzonderlijke staten. De Amerikaanse, Franse en Britse militaire gouverneurs hebben giste- ren te Berlijn lange besprekingen gevoerd met Couve de Murville, de politieke directeur van 't Franse ministerie van buitenlandse zaken, om van Bizonia een Trizonia te ma" ken en het tot een bolwerk voor t Europese herstelprogramma te doen worden. Zij hebben ook met elkaar be- sproken spoed te zetten achter een QVER DE WIJZE waarop de on- langs aangekondigde premie- regeling voor het splitsen van wo- ningen, zal worden toegepast, blijkt misverstand te bestaan. Naar wij van het Departement van Wederopbouw en Volkshuisvesting vernemen zal deze regeling alleen betrekking heb ben op woningen, die na splitsing volwaardige huisvesting aan meer dere gezinnen zullen opleveren. De practijk van de regeling is als volgt: Een eigenaar, die tot splitsing van een - woning wil overgaan, wendt zich met zijn plannen tot het betreffende bureau in zijn gemeente. Deze instantie bepaalt aan de hand van de plaatselijke woonveror- dening of de voorgenomen ver deling wel of niet met steun van de overheid kan plaats vinden. Naar 't Departement mededeelde, wordt door de gemeentebesturen met grote soepelheid gewerkt. Donderdagmiddag zijn op de weg Eindhoven—Weert bij Maarheeze 2 kinderen van de heer J. Himbergen uit Maarheeze, een jongen en een meisje van resp. 5 en 7 jaar, die na het passeren van enkele militaire wagens de weg overstaken. door 'n luxe auto, naderend uit de tegen- pvergestelde richting, gegrepen en op sla'g gedood. De bestuurder treft geen schuld. ontwe'rp voor West-Duitsland, dat aan de volgende vergadering van de Benelux-landen zal voorgelegd wor den. Een Amerikaans woordvoerder verklaarde hierover: »„Wij hebben een kleine vooruit- gang geboekt, maar wij zijn toch niet veel verder gekomen, dan wij enige weken geleden in Londen wa ren". „De Fransen zijn het in principe met een fusie van hun zone met Bizonia eens, maar wij hebben nog een lange weg af te leggan, voordat wij dit tot stand kunnen brengen. WASHINGTON, 8 April (A.P.)- Woordvoerders van het Amerikaans ministerie van buitenlandse zaken hebben Donderdag verklaard, dat n bericht, dat in Europa gepubliceerd wordt als zou Amerika een progTam in 5 phases aangekondigd hebben voor de vestiging van een West- Duitse regering, ongegrond is. Abdoel Kader Hoesseini, de Arabische guerilla-leider en bloedverwant van de moefti, is Donderdag tijdens een treffen tussen Joden en Arabieren op de berg Castel, 8 KM ten Westen van Jeruzalem, gedood. Hoesseini speelde een belangrijke rol bij de ongeregeldheden in Pa- lestina in 1938. Bij een treffen met Britse troepen werd hij gewond. Hij vluchtte het land uit toen de Pa- lestijnse regering 200 pond sterling voor zijn gevangenneming uitloofde. Aan het eind van het vorig jaar keerde hij in Het geheim naar Pa- lestina terug om het verzet van de Arabieren te organiseren. Onlangs werd hij commandant van de Ara bische strijdkrachten te Jeruzalem en omgeving genoemd. In Februari jl. verklaarde hij verantwoordelijk te zijn voor de zware explosie in de Ben-Jehoedastraat te Jeruzalem. waarbij vele Joden om het leven kwamen. Volgens de Arabieren verloren de Joden ongeveer vijftig man aan do- den, toen zij bij Castel door de Ara bische omsingeling braken. De Ha- ganah verklaarde, dat er drie Joden gedSbd zijn en zeven gewond. De Arabieren deelden mee, zes doden en vijftien gewonden te heb ben. Officieel wordt thans meegedeeld, dat de Arabieren het strategisch be langrijke dorp op de berg Castel hebben heroverd. Britse militairen hebben van een groep van 30 Joden, van wie de meesten gewond waren, vier zwaargewonden naar Jeruzalem teruggebracht. Een dode en negen gewonde Arabieren zijn naar het regeringshospitaal vervoerd, zo wordt officieel gemeld. Gevechtswagens van het Britse leger verschenen op het toneel van de strijd om de belegerde man schappen van de Haganah, die de laatste vijf dagen onafgebroken Arabische tegenaarwallen te verdu- ren hebben gehad, te evacueren. Volgens een Joodse ooggetuige hebben de Britse troepen verschei- dene vrachtauto's vol dode en ge wonde Joden naarJeruzalem ver voerd. Een vrachtauto met gewon den kantelde op weg naar de stad. Joodse vliegtuigen hebben aan de strijd om het dorjp deelgenomen. De Arabische aanval werd door Abdoel Kader Hoesseini persoonlijk geleid. Een aantal der belegerde Joden is er onder hevig vuur in geslaagd het Arabische cordon te doorbreken. Zij slaagden er in de Joodse nederzet- ting Motza, ongeveer twee kilome ter verder, te bereiken, waar de zware gevechten nog voortduren. Grote menigten Arabieren verlie- ten Jeruzalem om aande laatste aanval deel te nemen, die met mor- tiervuur werd gesteund. restaties op grond hiervan zijn vol gens de bladen verricht in cafe's en trams. Het aantal niet-commumsten, dat om arrestatie te ontgaan, naar W.- Duitsland vlucht, neemt toe. Volgens het met Amerikaanse vergunning verschijnende blad „Ta- gesspiegel" is de laatste leidende persoonlijkheid, die tot heden ont- snapt is, de minister van financien van Brandenburg, dr Kunze, lid van -de rechtse liberaaUdemocratische partij. UITGEBRACHT is het rapport van de commissie, welke was ingesteld door het Centrum voor staatkundige Vorming (van de Ka tholieke Volkspartij) inzake het vraagstuk van de samenwerking der gemeenten en de al of niet wense- lijkheid van een wijziging der wet- telijke regeling, welke thans bestaat. De commissi^ komt in haar inte- ressant rapport, dat nadere beschou- wing zal verdienen. o.a. tot de ge- volgtrekking. dat vrijwel steeds de gemeenten elkaars hulp en bijstand behoeven, wat geen afbreuk doet aan de gemeentelijke zelfstandig- heid en zelfwerkzaamheid. In tal van gevallen blijkt. volgens het rap port, dat z.g. miniatuurgemeenten en sommige kleinere gemeenten ook met de hulpvaardigheid van zuster- gemeenten niet in staat zijn de zo- zeer in omvang toegenomen ge meentelijke taak te verzorgen. zodat alsdan niet gesproken kan worden van locale gemeen!.chappen, die be- antwoorden aan gestelde eisen In de ze gevallen dient opheffing. ook van de juridische zelfstandigheid, aan de orde te worden gesteld. Het rapport verdedigd verder de grote stad in bepaalde gevallen en meent, d^t in afwachting van nade re omstandigheden een» oplossing voor de moeilijkheden van de min of meer vergroeide gemeenten kyi worden gezocht in de vorming vlh „districten" volgens het rapport van de commissie-Koelma. Naar de mening van de commissie is voor het beperkte Nederlandse grondgebied geen nut gelegen in nieuw gebiedscorporaties als zelf- standige bestuurslichamen. OVER DE WONINGBOUW is al heel wat te doen geweest. Wij kennen het rijtje, van al de opeen- volgende ministers, die meestal met gering succes hun Vrachten tegen het woninggebrek hebben ingezet: te weinig materiaal, te weinig ar- beidskrachten, te weinjg geld (de- viezen) enz. En altijd maar gelijk nu weer in de memorie van ant- woord van minister in 't Veld aan de Eerste Kamer wordt gezegd, dat zoveel duizenden woningen te- kort zijn, dat we uit de misere ko men, als we er zoveel duizend per jaar bouwen...., maar dat we daar niet aan toekomen, omdat enz. enz., zie boven. Met het resultaat, dat we met deze zaak op het dode punt blijven. - Soms, maar dat zouden we van de nieuwe minister toch .niet graag willen beweren, krijgt men weleens de indruk, dat de ernst van de toe- stand op dit gebied, vooral ook ter- wille van de morele verhoudingen, in leidende kringen niet voldoende wordt beseft. In elk geval: met het registreren van de moeilijkhedan kan niet wor den volstaan. In verband met het tekort aan geschoolde arbeidskrach- ten kan de vraag worden gesteld: hoe staat het met de scholing? In de genoemde memorie van antwoord deelt de minister rriede, dat de scho ling van arbeidskrachten boven de 18 jaar voor de bou#vakken op de rijkswerkplaatsen voor vakontwik- keling er toe geleid heeft, dat in 1947 ongeveer 2000 personen deze werkplaatsen hebben verlaten en in het bouwbedrijf zijn gaan werken. Voor 1948 kan, mede in verband met het toenemen van het aantal werkplaatsen, op een groter aantal worden' gerekend. Dat is een bemoedigend resultaat, hetwelk oris de vraag doet stellen, of hier niet meer kan worden ge- daan, ook in ons gewest, ook met medewerking van gemeenten, wel- licht ook door intercommunale re geling. Er is aan de woningbouwmogelijk- heden een te groot belang verbonden dan dat men niet alles op alles zou zetten. om na het yele' praten op dit gebied, nog meer tot vei*standige en verantwoorde dajlen te komen! De Sowjet-luchtveiligheidsaiensi te Berlijn heeft Donderdag be- weerd, dat Amerikaanse en En gelse vliegtuigen bUna dagelijks de door de vier mogendheden vastgestelde Iuchtveiligheidsbepa- lingen schenden. Acht tot tien Engelse' en twaalf tot dertien Amerik. vliegtuigen per maand zouden de huidige bepalingen voor Berlijn en de Sowjet-zone schenden. In deze schendingen waren be- grepen vluchten op zeer lage hoogte over Sowjet-vliegvelden in de Sow- jet-sector van Berlijn en in de Sowjet-zone. De vliegtuigen zouden soms op een hoogte van 150 meter vliegen. Volgens de huidige bepalingen, aldus de Sowjet-mededeling, mag geen enkel vliegtuig zich boven 't 'vliegveld van een andere natie be- vinden, tenzij het gaat landen, en mag geen toestel dichter dan twee mijl bij het vliegveld van een an dere natie komen en niet lager dan 850 meter vliegen. Waarnemers te Berlijn. zeggen, dat ck bovenvermelde verklaring op een toekomstige Sowjet-Russische poging wijst om Britse en Ameri kaanse vliegtuigen te binden aan nieuwe verkeersregels, „als onder- LISSABON, 8 April (A.P.) De Nederlandse torpedojager „Korte- naer" is vandaag om 18 uur naar Nederlands Oost-Indie vertrokken, na hier nieuwe brandstof ingenomen te hebben! Het schip heeft 24 uur in Lissabon gelegen. De Nederlandse Gezant heeft de Nederlandse kolonie v66r het ver- trek een receptie aan boord aange- boden. De crocussen zijn nu bijna geheel uitgebloeid, slechts hier en daar ziet men nog een veldje. De narcis- sen staan in bloei. Ook de vroege hyacinthen en de vroege tulpen ver- tonen hun kleuren. Naast de extra-stoptreinen, die des Zondags naar de bollenstreek gaan rijden, zullen er nu ook extra treinen rijden op Zaterdag 17 April. deel van de Sowjet-campagne om de Westelijke geallieerden uit Ber lijn te dringen". In zijn brief aan Robertson zegt Sokolofsky: „Ik hoop, dat gij strenge orders zult uitvaardigen, dat de Britse toestel- len in de toekomst de door de ge allieerde bestuursraad opgestelde luchtverkeersregels moeten opvol- gen." Dit zou hem, Sokolofsky, onthef- fen van de plicht maatregelen te treffen om de veiligheid in de lucht boven de Sowjet-zone en in het bij- zonder boven de vliegverden in Ber lijn te beschermen, aldus de brief. Een officiele woordvoerder te Berlijn heeft Donderdagavond ver klaard, dat de Britse regering „op- nieuw overweegt", in de lucht-cor- ridor boven de Russische zone naar Berlijn een politiedienst in te stel len door middel van Britse ge- vechtsvliegtuigen. Dit als resultaat van het onvol- tussen een Brits en een Russisch doende Russische antwoord op de Britse protesten inzake de botsing vliegtuig. NEURENBERG, 8 April (A.P.). Een Amerikaans Hof heeft van daag uitgesproken, dat een sol- daat, die onschuldige burgers ver- moordt, precies zo schuldig is als de meerdere die het bevel er toe heeft gegeven. Hiermede heeft het Hof het hoofdargument in de ver dediging van 21 S.S.-officieren, die beschuldigd worden van het vermoorden van een millioen jo den, zigeuners, communistische partisanen en anderen tijdens de Duitse inval in Rusland, ont- zenuwd. De verdachten. met Otto Ohlen- dorf aan het hoofd, die 90.000 moor- den door zijn einsatz-commando heeft toegegeven, bestaan uit vijf S.S.-generaals, vijf kolonels, zes lt.- kolonels. drie fnajoors en drie la- gere officieren. De einsatz-groepen werden geor- gahiseerd door 't hoofd van de Ge stapo Reinhard Heydrich, die bevel van Hitler had gekregen alle uit rasoogpunt ongeWenste elementen, vooral joden, uit te roeien. Dit ge- schiedde meedogenloos, aldus het Hof. De grondige en zo op „orde" ge stelde S.S. heeft alles nauwgezet ge- rapporteerd om te kunnen bewij- zen, dat de bevelen werkelijk wa ren uitgevoerd. Een millioen moor- den is een te lage schatting. Daar de meeste verdachten hun onschuld bepleitten. omdat zij or ders van Hitler hadden ontvangen, hield het Hof zich uitvoerig met dit punt bezig. Het kwam tot de volgende conclusie: „De gehoor- zaamheid van de soldaat is niet de gehoorzaamheid van een automaat. Een soldaat is een redelijk wezen, De schelpenvissers zijn. hun werkzaamheden weer begonnen nu het weer iets beter is geworden. Hoevele tonnen van die schel- pen zullen in de loop der eeuwen reeds uit de zee gewonnen zijn? De schelpen dienen hoofdzakelijk els' grondstof voor de kalkindustrie. Het is een misleidende voorstelling van zaken geven, wanneer men be- weert, dat een soldaat gehouden is alles te doen wat zijn meerdere hem beveelt te doen. Als dat zo zou zijn, aldus het Hof, zou een sergeant een korporaal be vel kunnen geven zijn luitenant dood te schieten, en dan zou hij vrij uit gaan. Hierbij wordt aan- getekend, dat de Russische militaire reglementen van 1945 ook deze re- denering bevatten. Elke S.S.-man kende van het be gin af Hitler's houding t.o.v. de Joden. Zou hij dezelfde fanatiek^ haat gekoesterd hebben tegen alle mensem met grtjze ogen. dan zou den deze hetzelfde lot gedeeld hebben. ROME, 8 April (A.P.) De per- manente coordinatiecommissie voor de economische samenwerking in Europa zal de Verenigde Staten ver- zoeken 20.000 Europese arbeiders toe te laten, op* grond van de quota, welke van kracJit waren voor de oorlogsjaren, toen geen arbeiders konden emigreren. SAN FRANCISCO, 8 April (A.P.) Giovanni Bosio, de Italiaanse Consul-General, heeft Generaal Clark vandaag op het hoofdkwar- tier van het 16e Amerikaanse leger 't Grootkruis van de Italiaanse mi litaire orde. de hoogste Italiaanse onderscheiding, overhandigd. MILAAN, 8 April. (A.P.). De Carabinieri hebben vandaag be kend gemaakt dat zij een reusach- tige wapenopslagplaats bij Milaan hebben ontdekt. Er werd o.a. een m'ortier kaliber 81 m.m. gevonden. De wapens werden in grotten bij Senago ontdekt, zaten in het vet en verkeerden in goede toestand. De wapens waren minstens iedere twee maanden een voor een nage- zien. BERN, 8 April (A.P.) Graaf Sforza de Italiaanse Minister van Buiten landse Zaken, brengt op het ogen- blik een officieel bezoek van drie dagen aan Zwitserland. Hij wordt vergezeld door zijn echtgenote. De Graaf is Donderdagmiddag ont vangen door de Zwitserse Bondsraad De katholieke nationale tentoon- stelling op onderwijsgebied „School- stad" in de Houtrusthallen te Den Haag trekt nog steeds vele bezoe kers. Gisteren passeerde de 40.000ste de ingang. Het ligt in de bedoeling van de organisatoren de 50.000ste bezoeker of bezoekster, die a.s. Za terdag of 2Jpndag/wordt verwacht, een verrassing te !bereiden. De ten- toonstelling wordt' 22 April a.s. ge- sloten. Paul Hoffman, president van de Studebaker-fabrieken, die door Trumann is aangewezen om de uitvoering van het Marshall-plan te leiden en toe te zien op de besteding van geld en goederen. WENEN, 9 April (Reuter) Ru dolf Bilek, de door de Russen aan- gestelde beheerder van de leder- fabriek Atzgersdorf te Wenen. is door de Oostenrijkse politie gear resteerd. Hij wordt beschuldigd van onrechtmatige toeeigening van 1 millioen pond sterling. Bilek was op zijn post gehandhaafd, nadat Oostenrjjk om zijn ontslag had ver zocht. DE POLITIEK moet groot gezien worden, betogen wij herhaalde- lijk, en toch moet ook op de kleine dingen gelet worden. Het zijn de kleine geschenken, die de vriend- schap ook hier onderhouden en de dagelijkse narigheden, die soms ver- bitteren! Zo hebben wij voorheen meei- malen gewezen op de ellendige ge- volgen van de textielnood voor het handwerkonderwijs. Er is een heel geslacht jonge meisjes van de la- gere school opgegroeid, dat nooit handwerkonderwijs gehad heeft, om dat het materiaal er voor. niet be- schikbaar kon worden gesteld. En dan las men wel hephaaldelijk van fraude met textielpunten hier en fraude met textielpunten daar en dat liep in de tienduizenden. Maar voor het handwerkonderwijs kon er geen puntje af. En nu mag het zijn, dat de zaak op die manier wel wat al te een- voudig-propagandistisch wordt voor gesteld en dat het aantal textiel punten voor een zeer elementaire voorziening voor het handwerk onderwijs nogal danig in de papie- ren liep, daar stond en staat toch tegenoyer, dat een redelijke verzor- ging van dit onderwijs voor de toe komst van het jonge meisje, voor de gezinszorg e.d. van zeer groot belang -is. Daar zou men wat voor over kunnen hebben. Nu is dan eindelijk een regeling getroffen, waarbij ten behoeve van dit handwerkonderwijs, extra-tex- tielpunten zullen worden verstrekt. De inspecties zullen voor de verde ling zorg dragen, als de hoofden van scholen opgaven omtrent de behoeften hebben verstrekt. Dat zullen ze zeker gauw *doen en als dan spoedig wordt vastgesteld, hoe- veel punten per leerling zullen wor den uitgereikt niet te veel bureau cratic a.u.h. dan is een vervelende pijnlijke ^ak ook weer de wereld uit.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1