Sensotionele documenten over de nauwe samenwerking tussen Berlijn en Moskou Voor Alkmaar en omgeving Joden plegen massa-moord oponschuldigeArabische burgers Liberalen en Conservatieven vormen somen een kabinet Rusland hanteert zijn Veto-recht Voorstanders van dictatuur Russen eisen sluiting van Britse en Amerikaanse service-stations mmk Voor de Kerk Strijd om fort Castel duurt voort DRAMA VAN DEIR YASSIN DE TO EST AND IN COLUMBIA Revolutie is gebroken Tegen Italie1 s toelating tot de U.N.O. ACTIE TECEN DE KERK IN TSJECHO-SLOWAKljE geweerd uit verenigingen van het voormalig verzet Appel te Hilversum tegen communisme Ook een meeting te Gennep Prijzen voor motor- en rijwielstalling Ongeldige kolenbonnen Ned. troepen naar Palestina AMSTERDAMSE K.A.B, BESTAAT 60 jAAR Voorzitter Steinmetz krijgt „Pro Ecclesia" Staat van Beleg af^ckondigd De Bond Wij gaan er binnenkort een bloemlezing van geven Telefoonverkeer tussen Berlijn en't Westen onder controle Geen passen meer voor technici W' Sterk ver hoc Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; f 1.30 per ma and. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) MAANDAG 12 APRIL 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11503 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank IN HUN gemeenschappelijk schrijven hebben de Bis- schoppen van Nederland giste- ren de verkiezingen in Italie om begrijpelijke redenen niet genoemd, maar wij mogen ge- rust zeggen, dat vanzelfspre- kend o.a. de komende gebeur- tenissen in het land van Rome en de Paus een van de aan- leidingen zijn, «die het Hoog- waardig Episcopaat ertoe be- wogen, alle katholieken van Nederland thans op te roepen tot een bijzondere gebedsactie. Trouwens, het gaat inder- daad niet alleen om Italie. ..Over bijna de gehele wereld worden, thans, meer dan ooit, felle aanvallen gericht op onze Moeder de H. Kerk, en haar eerbiedwaardig opperhoofd, onze H. Vader de Paus De meest lasterlijke beschul- digingen worden inderdaad 'te- qen Haar geuit en op allerlei wiizen tracht men Haar kin- deren van Haar af te trekken en in een heidens en godde- loos leven te doen ondergaan.« In de Paasboodschap heett de Paus de volkeren opgeroe- pen tot waakzaamheid en ge- bed. De Bisschoppen organi- seren nu voor geheel Neder land een bijzondere gebed- actie van morgen, Dinsdag lo April af tot Woensdag 21 April, dat is in het gehele octaaf van het Beschermfeest van Sint Jo- zef, dat a.s. Woensdag plaats heeft, en a.s. Zondag plechtig wordt gevierd. In alle kerken moet openlijk worden gebeden het Rozen- hoedje met de Litanie van Ma ria en het gebed ter ere van de H. Joseph, zoals in de Oc- tobermaand. Op Zondag 18 April de gehele dag, of ten- minste gedurende enige uren, aanbidding van het H. Sacra- ment. Laat men massaal aan deze qebedactie meedoen en gevolg geven aan het Bisschoppelijk verzoek, om Zaterdag 17 April „een bijzonder werk te doen van boete en versterving God moge de Kerk, door de bijzondere voorspraak van Ma- *T t 1a a, a.. 1 a V I ria en Sint Jozet beschermen! JERUZALEM, 11 April (A.P.) Een gecombineerde strijdmacht van de joodse verzetsorganisaties Irgoen Zwai en Stern heeft Vrij- dag, in de vroege morgenuren, een aanval gedaan op het Arabi- sche dorp Deir Yassin en daarbij 254 personen, waaronder 130 vrou- wen en kinderen, met geweer- schoten en handgranaten om het leven gebracht. 150 overblijvende vrouwen en kinderen werden op vrachtwagens geladen en door de Joodse gebieden vervoerd, waar men hen bespoog en stenigde. De lijken van de slachtoffers wer den in een put geworpen. Het inter- nationale Rode Kruis is in het dorp aangekomen: Het. Arabische hoge comite heeft bij monde van de se- cretaris, Dr. Hussein Khalidi, een beroep gedaan op alle Mohammeda- nen en christenen om een onder - zoek naar deze massamoord in te stellen om daardoor hun standpunt te kunnen bepalen. Khalidi ver- klaarde, dat er onder de slachtoffers ook 25 zwangere vrouwen. 52 moe- ders van kinderen en 60 andere vrouwen bevonden. Dr. Khalidi zei, dat de koning Abdullah van Trans- jordanie en de andere Arabische vorsten reeds van de misdaad op de hoogte waren gesteld. Khalidi richt- te een bitter verwijt tot de. politie, het leger en het hoofd van de Pa- leStijnse regering, Sir Henry Gur- ney. omdat zij geen medewerking hadden verleend om de lijken van de Arabieren van het slachtveld te verwijderen. De Joodse verzetsorganisatie Ha- ganah heeft verklaard, bij de over- val op Deir Yassan niet betrokken te zijn geweest en heeft hierbij te- vens uiting gegeven aan zijn ont- zetting en afschuw over de wijze, waarop de actie bij Deir Yassan ten uitvoer is gebracht. De strijd om het betwiste fort Castel, dat boven op een bergtop is gelegen duurt nog steeds voort. Volgens Engelse legerberichten, zijn de Arabieren een hevige aan val op het fort begonnen. Dit fort is, sinds het negen dagen geleden door de Haganah veroverd werd, bijna dagelijks -in andere handen overgegaan. Er werd in dit gebicd hevig gevochten. De Haganah deel de Zondagavond mede, dat zij het dorp Kolonia, ten westen van Cas tel, verwoest hadden en de mees- te huizen hadden opgeblazen. Een grote hoeveelheid munitie was ver overd. De Palestijnse regering heeft Zon dagavond bekend gemaakt, dat het reizigersverkeer per trein tussen Palestina en Egypte tot nader order is stopgezet. Reeds enkele weken ging het gerucht, dat de verbin- ding zou worden stopgezet wegens de herhaalde aanvallen der Joden en Arabieren op de treinen. Reuter verneemt uit betrouw- bare bronnen te Jeruzalem dat het bestuur van het Jewish Agency ge- hoor heeft gegeven aan de oproep van sir Cunningham, de Britse hoge commissaris in Palestina, tot het staken van het vuren. Het Arabische hoge comite heeft de oproep tot een wapenstilstand naar de politieke commissie van de Arabische Liga, die thans te Cairo bijeen is, verwezen, aldus Arabische bronnen. w-zm&v-wm In verband met de plannen tot drooglegging van de plassen len Oosten van Giethoorn, waarover in de pers nog al wat deining is ontstaan, bracht minister Gielen, vergezeld van het Kamerlid jr. mr. van der Goes van Naters, de Commissaris der Koningin in Overijsel en nog anderen, een bezoek aan het droog te leggen gebied, ncrtuurlijk in een punter. Op het Vaticaan komen ver- ontrustende berichten uit Tsje- cho-Slowakije binnen betreffen- de de houding van de regering ten aanzien van de Katholieke Kerk. In vele onder directie en aa- mixiistratie van nonnen staan- de ziekenhuizen worden de nonnen geleidelijk door leke- zusters vervangen. Het college van kathqlieke studenten te Praag is reeds door de communisten overge- nomen en het is duidelijk, dat de eerste klap tegen de Katho lieke Actie in Tsjecho-Slowaki^e niet de laatste zal zijn. Enkele katholieken, „ambi- tieus en moreel zwak", hebben, naar gemeld wordt, de zijde van de communisten gekozen. Volgens het Vaticaan berei- kende berichten wordt de posi- tie van de Grieks-Katholieke Kerk in Oost-Europa hoe lon ger hoe moeilijker. Ten Vati- cane komt men tot de conclu- sie, dat deze kerk daar in feite heeft opgehouden te bestaan. De Nationale Federatieve Raad van het voormalig verzet in Ne derland heeft de onder zijn auspi- eien staande verenigingen (afde- lingen en districten) in overweging gegeven haar statnten en regle- menten, voor zover nodig, in dier voege te wijzigen, dat geen lcden worden toegelaten of gehandhaafd, die „in welke vorm ook, positieve voorstanders zijn van enigerlei dictatuur, hetzjj van fascistische of z.g. volksdemocratische of an dere inslag". In zijn motivering zegt de Raad: ..Het voormalig verzet heeft zich tijdens de bezetting georganiseerd met het doel onze democratische volksvrijheden te herwinnen en vei lig te stellen. De basis, waarop het verzet na de oorlog staat, kan niet gedogen, dat op welke wijze ook, deze nu worden aangerand. Even- als in zijn oorsprong zal de raad ook nu de zenuw van het verzet zijn tegen machtswellust en dictatuur en in die geest blijven handelen. Ieder lid, dat op enigerlei wijze deze doel- stelling uit principe of door de daad aantast, dient te worden geweerd, wil het voor de organisatie niet in feite onmogelijk worden de door haar nagestreefde doelstelling te verwezenlijken." De raad geeft tenslotte haar ver enigingen het advies in de statu ten en reglementen deze doelstellingen duidelijk te concretiseren. Nadat de Veiligheidsraad zich met negen tegen twee stemmen had uitgesproken voor toelating van Italie tot het lidmaatschap van de Ver. Naties, heeft de Russische afgevaardigde, Gromyko, zijn veto hiertegen uitgebracht. Gromyko motiveerde zijn gebruik van het vetorecht met de verkla- ring. dat het verzoek om toelating van Italie een „tactische manoeuvre" betekende „om stemmen te winnen bij de verkiezingen in Italie". De Sovjet-Unie, aldus Gromyko, onder- steunde het verzoek van Italie om lid te worden van de Ver. Naties, doch het wil niet, dat dit de toe lating van andere staten in gevaar zou brengen. Gromyko herinnerde er aan, dat ook vredesverdragen ge- sloten waren met Bulgarije, Roe- menie, Hongarije en Finland en dat al deze landen hetzelfde recht heb ben op het lidmaatschap van de U.N.O. De Amerikaanse afgevaardigde. Warren Austin, zeide hierop, dat de algemene vergadering de mogelijk- heid moest overwegen van een maat- regel, waardoor Italie toch een stem zou krijgen in de V.N. r iihu *-«!« T i* ft*** Ook Italie kent zijn April-grappenmakerij en dat men daarbi] zeer origineel uit de hoek kan komen, bewijst deze politieke punt teqen de volgelingen van Moskou gericht, die de lachers ,en dacrrmee de kiezers) op de Gasperi's hand zal gebracht hebben Men ziet hier viermaal het z.g. Aprilvisje afgebeeld. Het opschrift boven de visjes luidt steeds: Stemt op het Democratisch Volks front (de coalitie van communisten en linkse socialisten Red.). Maar dan komt de aap uit de mouw, want onder de visjes leest men dan respectievelijk: boven links:en gij zult de eeuwige vrede hebben, gelijk de hangende Petkof en de uit het roam geworpen Masarijk"; boven rechts: en gij zult met alleen Triest, maar ook Milaan, Turijn, Genua, Rome, Napels Palermo en alle andere steden hebben.... in de handen van Moskou onder links:en gij zult brood hebben - slechts dne dagen in de week, want de andere vier dagen eten wij Amenkaans brood"; onder rechts: en gij zult arbeid hebben dwang- arbeid in Siberie. De samenwerkende katholieke organisaties van Hilversum beleg- den Zondagmiddag in de grote St. Vituskerk aldaar een groot katho- liek appel tegen het communisme. In deze massale bijeenkomst traden als sprekers op dr. A. Olierook, Directeur van de Ohtwikkelingscen- trale van de K.A.B. en de burge- meester van Arnhem, de heer Ch. Matser. De redevoeringen werden omlijst door zang van het KRO-koor o.l.v. Gerard Vermeulen, dat. o.a. met medewerking van verschillende so- listen en met Willy Frangois aan 't orgel een meerstemmig Wilhelmus zong en composities van Bruckner en Mozart ten gehore bracht. Op het Gemeent&plein te Gennep waren Zondagmiddag duizend Nrd.- Limburgers bijeengestroomd om een meeting te houden in het kader van de grote actie. die in Limburg tegen het communisme is ingezet. De de- monstranten trokken met ruiters en muziek op naar het plein, om te luisteren naar de waarschuwende woorden tegen „het communistische gevaar in West-Europa". De heer J. de Zwart uit Nijmegen belichtte het politieke schaakspel, dat momenteel gespeeld wordt en waartegen volgens hem een posi tieve bestrijding door een vooruit- strevende politiek op sociaal-econo- misch terrein, alsmede een grole politieke en godsdienstige eensge- zindheid geboden is. Kapelaan Bettonville uit Ottersum wees er op. dat de communistische strijd rechtstreeks tegen „de Rots van Petrus" gaat, en dat „wij pal moeten staan voor ons zieleheil en dat van' onze kinderen." Het tarief voor fietsenstallingen is met ingang vap 17 April 1948 in het gehele land uniform geregeld. In een niet-overdekte stalling bedraagt dit per keer voor fiets of motor- fiets ten hoogste 5 cent. In een over- dekte stalling per dag voor een fiets f 0.10, voor een motorrijwiel bene- den 125 cc f 0.15 en boven 125 cc f 0.20. Wordt het voertuig niet terug- gehaald dan mag voor elke vol- gende dag resp. f 0.05, f 0.10 en f 0.15 worden berekend. Voor een maandabonnement be draagt het tarief resp. f 1.f 2. f 3.50, voor een motorfiets met zij- span f 6.In Amsterdam zijn deze maandtarieven iets hoger, namelijk f 125, f 2.50. f 4.— en f 7.50. Elke stallinghouder is thans ver- plicht, indien dit wordt gevraagd, week- of maandabonnementen af te geven. Na 17 April a.s. zijn niet ineer geldig" bon 76 BV der brandstoffen- kaarten TA 707 en TB 707. de bon- nen lste t.m. 12de periode der brandstoffenkaarten WA 707 en WB 707 (voor b-, c- en d-kleinverbrui- kers), de rantsoenbonnen „een een- heid 1947—1948" voor brandstoffen. Warren Austin verklaarde later ten aanzien van zijn suggestie ter vergadering, dat het misschien mo- gelijk zou zijn een regeling uit te werken volgens welke een land, dat zowel in de Veiligheidsraad als de algemene vergadering de steun van de Vereiste meerderheid had ver- kregen, behandeld zou kunnen wor den als ..toegevoegd lid" in kwesties waarbij zijn eigen nationale belan- gen betrokken waren. NEW YORK, 12 April (Reuter) De correspondent van de New- York Times te Lake Success meldt, dat de Amerikaanse de legate bij de V.N. de moge- lijkheid bespreekt Belgie, Bra- zilie, Nederland, Noorwe- gen, Denemarken en Zweden of enkele van deze landen te bewegen troepen naar Palesti na te zenden voor het hand- haven van de orde tijdens het voorgestelde tijdelijke beheer- schap. Dit plan zou buiten de Veiligheidsraad om gaan en de beslissing over het gebruik van militaire macht van bui ten laten aan een gouverneur- generaal die zou optreden on der leiding van de beheers- raad. Van Amerikaanse gede- legeerden kon geen bevesti- ging van dit bericht verkregen worden. In een der zalen van „Krasna- polsky", daartoe feestelijk met bloe- men en planten gesierd, zetelde Za- terdagmiddag het bestuur van de Amsterdamse afdeling van de ka tholieke arbeidersbeweging om de talloze gelukwensen in ontvangst te nemen, die men haar kwam aan- bieden bij gelegenheid van haar 60-jarig bestaan. Een grote rij van sprekers bracht uit naam van het landelijk hoofdbe- stuur der K.A.B., de besturen der verschillende vakbonden, de pro- pagandaclub, de Haarlemse Dioce- sane Bond, de Kajotters, het katho lieke onderwijzersgezelschap, de r.k. ambtenarenorganisatie, de Amster damse r.k. studentenvereniging, de Amsterdamse bestuurdersbond en vele andere organisaties de bewon- dering en erkentelijkheid tot uiting voor wat de jubilerende K.A.B.- Amsterdam in de afgelopen 60 jaar heeft bereikt. De geestelijk adviseur van de Amsterdamse afdeling. rector C. Klaver, besloot zijn felicitatie met de mededeling dat het Z. H. de Paus heeft behaagd de voorzitter In Columbia is een nieuwe regering gevormd van libe ralen en conservatieven. Het nieuwe kabinet is ge vormd als resultaat van een overeenkomst tussen president Perez en Dario Echandia, die beschouwd wordt als de opvol- ger van Gaitan, de vermoorde leider van de liberalen. De por- tefetiilles zijn in het nieuwe ka binet gelijkelijk onder conser vatieven en liberalen verdeela Minister van buitenlandse za ken isZuleta Angel, de voor malige Columbiaanse gedele- geerde bij de V.N. Het nieuwe Columbiaanse e°ali- tiekabinet heeft Zondag onmiddel- lijk de staat van beleg afgekondigd totdat de toestand weer normaal is. De revolutie schijnt gebroken te zijn, hoewel er hier en daar nog geweersalvo's weerklinken. Het le- ser tracht stellingen van sluipschut- ters in de verschillende delen van Bogota op te ruimen. Volgens een regeringsverklaring is de orde in ae hoofdstad hersteld, Toch laat de ernst van de toestand niet toe, dat de censuur op persberichten opge- heven wordt. Het is nog met geheel zeker, dat Gaitan tengevolge van de moordaanslag. die de aanleiding van de revolutie vormde, inderdaad dood is. Volgens berichten uit het zieken- huis, waarheen hij is vervoerd, zou hii nog in leven zijn. De hoofden der delegates op de PanAmerikaanse conference ziin in de ambassade van Honduras bijeen- gekomen om te beslissen of de con ferences al dan niet voortgang zal vinden. Volgens een door buitenlandse correspondenten te Bogota opgesteld bericht, dat door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is ontvangen, zijn de gehele uitrus- ting en de bescheiden van de Pan Amerikaanse conferentie te Bogota vernietigd. De zakenwijk zou na de onlusten verwoest zijn. Zaterdag toen nog branden woedden en er geplunderd werd, bedroeg de laat ste schatting van het aantal doden 300. Lijken rondom de Amcrikaanso ambassade waren niet verwijderd. Kerken zouden zijn geplunderd en in brand zijn gestoken, terwijl een voedselschaarste zich begint te ont- wikkelen. Zaterdagavond werd in Washing ton het bericht ontvangen, dat dr Gomez, de leider der conservatie ven, zich ter ambassade der V.S. in Bogota in veiligheid bevond. De caolitie-regering meldt de ar- restatie van verscheidene personen, die hebben deelgenomen aan de ver- overing van het radio-station, van waaruit de revolutie Vrijdag j-1- werd geproclameerd. De radio meldde, dat er zich twee Russische agenten" bevonden on der een aantal buitenlanders, dat sedert het begin van de revolutie werd gearresteerd, aldus de berich ten. van de feestvierende afdeling, de heer W. Steinmetz, te begiftigen met het erekruis „pro ecclesia et pontifice". pVE BOND ZONDER NAAM heeft Ldan gisteren zijn tienjarig be staan officieel gevierd. Alleen met een kerkelijke herdenking en met duizenden vlaggen overal in den lande. Pater Henri de Greeve droeg de solemnfcle Hoogmis op in de Kathedrale Kerk van Sint Bavo te Haarlem. De K.R.O. zorgde voor een uitstekende uitzending. Wij hebben de prachtige zang van het kathe drale koor bewonderd. En, de Gree ve sprak. Lang, nadrukkelijk en overtuigend. Overstelpt blijkbaar van begrijpelijke ontroering. Hij stond daar, zei hij, alleen om God te bedanken. Want uit het eenvou- dige begin van het werk van de Bond, nu tien jaar geleden, is een grote beweging gegroeid, die duizen den heeft gepakt. Wij zeiden het al eerder: helaas beheerst de christe- lijke naastenliefde de wereld nog niet. Maar velen hebben de weg tot de liefde toch weer geleerd. Dank zij het werk van de Bond zonder Naam, dat in het wekelijks lichtba- ken van Zaterdagavond zovele tien- duizenden bereikt. Gods zegen moge ook verder op het werk van de Bond rusten. Opdat het rijke vruch- ten voortbrenge. Dan is het Geleof gered, de eenheid bewaard en zal de Liefde triomferen! Toen het Derde Rijk begon te kraken en de Amerikanen op Duitse bodem voorwaarts stormden, ont- BERLIJN, 11 April (Reuter). De Sovjet-autoriteiten hebben de sluiting geeist van de Britse en Amerikaanse Ser vice-stations voor auto's aan de 160 km. lange verkeers- weg van Berlijn naar Helm- stedt, die door de Sovjet-zone gaat De Russen betogen dat deze stations alleen des win ters dienst mogen doen. Deze stations zijn gebleken van onschatbare waarde te zijn voor geallieerde voertui- gen, die tussen Berlijn en ,het Westen rijden. In verband met de eenzame ligging van de weg boden de stations behalve technische hulp ook gelegen heid tot versterking van de in- wendige mens en telefoneren. Slechts voertuigen in prima conditie zullen de service-sta tions kunnen ontberen. Het Amerikaanse station verleen- de service aan gemiddeld 125 voer tuigen per maand. In de brief van Dratvin, de plaats- vervangende Russische militaire gouverneur, aan de Amerikaanse autoriteiten. waarin de sluiting van het Amerikaanse service-station wordt geeist, verklaren de Sovjet- autoriteiten, dat er langs de ver- keersweg twee Sovjet-stations zul len worden opgericht op commer- ciele basis: service zal worden ver leend tegen contante betaling. Een officiele Britse verklaring ten aanzien van deze nieuwe Russische maatregel luidt: „In 1946 werd met de Sovjet-autoriteiten afgesproken een Engels service-station te bou- wen aan de verkeersweg Berlijn— Helmstedt. ten gebruike van voer tuigen tijdens de winter. De Sovjet- autoriteiten verzoeken thans, nu de winter ten einde is, de stations te sluiten. Een Brits antwoord wordt overwogen". Gebruikers van het verkeersweg zijn van mening, aldus Reuter's cor respondent, dat voortaan in con- vooi gereden zal moeten worden bij gebrek aan een betrouwbaar ser vice-station. De sluiting van het Amerikaanse station wordt als on- vermijdelijk beschouwd, daar de overeenkomst betreffende 't station inderdaad alleen voor de winter geldt. Het Amerikaanse service-station zal v66r 30 April gesloten worden, aldus wordt door Amerikaanse krin- gen officieel bevestigd. Radio Coblenz heeft medege- deeld, dat de Sovjet-Russische autoriteiten de Amerikaanse heb ben doen weten, dat zfj de Ame rikaanse telefoonverbindingen tus sen Berlijn en Frankfort van 15 April af zullen controleren. De Russen hebben verder geiwei- gerd de sectorpassen voor de Britse en Amerikaanse telefoontechnici, ge- detacheerd bij het versterkersstation bij Maagdenburg inde Sovjet-Rus sische zone, te vernieuwen. De pas- sen lopen Donderdag a.s., 15 April, af. Het versterkersstation bij Maag denburg verwerkt het grootste ge- deelte van het verkeer tussen Ber lijn en de Britse zone, Groot-Brit- tannie en elders. De Amerikaanse technici in de Sovjet-Russische zone onderhouden de kabelverbindingen tussen Berlijn en de Amerikaanse zone. Zondagmiddag is officieel bekend gemaakt. dat Britse functionarissen van de posterijen en telecommuni cates de Sovjet-Russen verzocht hebben hun besluit om technisch personeel na 15 April niet meer in de Russische zone toe te laten, op- nieuw in overweging te nemen. Men verwacht dat generaal-ma- joor Westropp, de Britse plaatsver- vangende opperbevelhebber, een officieel protest zal indienen. Naar gemeld wordt, zou generaal- majoor George Hays, de Ameri kaanse plaatsvervangende militaire gouverneur, reeds een officieel pro test ingediend hebben bij de Russi sche autoriteiten. ving deze baron een telegram uit Berlijn met de opdracht de mappen met documenten te vernietigen. Maar hij deed het niet. „Ik heb ze bewaard, opdat de toekomstige ge- schiedgchrijvers zullen kunnen uit- maken, wie de verantwoordelijkheid voor deze verschrikkelijke oorlog draagt", aldus sprak de baron, toen hij de documenten aan de Ameri kanen overhandigde. In tweehonderd Amerikaanse le- gertrucs werden de geheime docu menten. afkomstig van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken, naar Marburg en vervolgens naar Berlin-Tempelhof vervoerd, waar een staf van deskundigen er zich in ging verdiepen. Onder, de talloze dossiers, die gelukkig met de be- kende Duitse zin voor orde en regel- maat waren samengesteld, bevond er zich een, dat gewijd was aan de Russlsch-Duitse betrekkingen tus sen 1939 en 1941. Van Amerikaanse zijde zijn deze stukken thans vrijgegeven voor pu- blicatie. Dit is gedaan in antwoord op de systematische ophitsing- en leugencampagne van Moskou. Zij werpen een helder licht op de rol. die de Sovjet-Unie heeft gespeeld bij de ontketening van de Tweede Wereldoorlog. Zij werden bijna drie jaar geheim gehouden om de Sov jet-Russische. bondgenoot niet in discrediet te brengen de bond genoot, die met zijn satellieten in het Westen thans gaarne poseert als de enige authentieke strijder voor recht en democratic en wiens ver- bond met Nazidonie de doorslag gaf aan Hitler's oorlogsplannen. De beide totalitaire en imperia- listische machten vonden elkaar snel op een gemeenschappelijke basis, nl. de roof van vreemde landen en de onderwerping van vrije volken. In Augustus 1939 werden door Molotof en von Ribbentrop de a.s. agressies in Oost-Europa met cynische open- hartigheid besproken. En meer dan dat: Moskou beloofde Hitler hulp bij de verplettering van Polen, op dat de Duitse legers niet te lang door de vijand in het Oosten ge- bonden zouden zijn en tegen het Westen konden oprukken En Molo tof zond zijn gelukwensen en drukte zijn bewondering uit voor de Duitse legers, niet alleen bij de val van Warschau. maar ook na de bezet ting van Noorwegen en vervolgens na de snelle uitschakeling van Ne derland, Belgie en Frankrijk. Om diplomatieke redenen zag Amerika lange tijd van publicatie af. Deze ..diplomatieke" houding van de politiek in de eerste tijd na het einde van de vijandelijkheden ging zelfs zo ver, dat men de ene groep van oorlogsaanstichters uit 1939 te Neurenberg ter dood ver- oordeelde, terwijl men hun partners toestond als rechters te paraderen. Het feit van de nauwe samenwer- king tussen Nazi's en Sovjet-Rus sen in de jaren 1939 en 1940 was de volken van Oost-Europa reeds lang bekend. Zij betaalden daarom niet slechts met hun vrijheid, maar ook met de marteldood en mishandeling van millioenen hunner burgers, die door de hand van Duitse of Russi sche beulen omkwamen. Deze vol ken kennen reeds lang het ware gelaat van de ..democratische vrij- heidsstrijders" uit Moskou, die hand in hand met de Duitsers hen in 1939 en 1940 onder het juk brachten. De volken van het Westen ech- ter werd de waarheid ter wille van een ..hogere" politiek ont- houden, alle eisen van een open- bare diplomatic ten spijt. Thans is een einde aan deze leugenach- tigheid gekomen. De lang ver- zwegen feiten zijn voor het pu- blieke forum gebracht. Dezer da gen zullen wij een bloemlezing uit de voor de Sovjet-Unie hoogst compromitterende documenten pu blic eren. AT WIJ in Nederland in ver- kiezingsdagen bij het naderen van de stemdag ook wel eens zeg gen, zullen de Italianen nu ook wel verzuchten: het wordt tijd, dat het 18 April is. De Communisten hebben n.l. opnieuw onthullingen gepubli- ceerd, tegen het Vaticaan. Ze vor men het tweede deel van het „wit- boek". dat in Italie is uitgegeven, en dat onthullingen over oorlogszuch- tige plannen van de H. Stoel bevat. Het belangrijkste is niet, de onzin in deze communistische propagan- da-mededelingen. De leugenachtig- heid ligt er dik op. Dat de H. Stoel aan Amerika zou hebben voorge- steld, om met Engeland, SpanjeU), Frankrijk gemeenschappelijk mili taire acties te organiseren e.d., dat laten we voor wat het Is, Het is principieel dezelfde onzin, alleen in wat groter verband, die „de Waar heid" aan haar lezers in ernst voor- zette, nl. dat het bestuur van de Katholieke Volkspartij in Neder land benoemd wordt door Z. H. de Paus! Maar het belangrijkste en de kern van dit „sterke verhaal" is dat vol- gens de nieuwste berichten uit Rome de schrijver van deze verval- singen gearresteerd is enbe kend heeft, dat de documenten verzonnen zijn! Zo iets behoort tot de ongeloofelijkheden van deze bijzondere tijd, welke slechts kun nen opkomen in het verziekte brein van kerkhaters, die zich aan de rand van de waanzin bevinden. De gearresteerde journalist is de heer Virgilio Scattolini, hij is opge- sloten en zal zich moeten verant- woorden wegens het verspreiden van valse geruchten. Het is te ho- pen, dat het proces nog v66r Zon dag kan plaats hebben. opdat ook officieel nog eens duidelijk de waarheid tegenover deze onzin- nige leugen-propaganda komt vast te staan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1