w1 Voor Alkmaar en omgeving Marshall: Het Internationale communisme inspireerde opstand in Columbia Britten blijven weigeren hun identiteitspapieren te tonen MEER RUSSISCHE TROEPEN NAAR DUITSLAND MILITAIR VLIEGTUIG STORT IN EEN KLOOSTERTUIN D Een-uur-staking in Italie had slechts weinig te betekenen Inter-Amerikaanse conference zal waarschijnlijk worden voortgezet BOGOTA BREBKT MET MOSKOU t Bevin's geduld geen zwakheid Herinnering Koerassof was niet fe spreken Bravourstaaltjes kostte piloot het leven De nieuwste avonturen van Jan Klaassen ill DINSDAG 13 APRIL 1948 44e IAARGANG - NUMMER 11504 BUREAUX: PROVINCES IN COLUMBIA -d v a Irog - "mtWi r- -If. •••'/- O -T -0 H'-'i) - si™v "r DRIE ESKADERS SUPERFORTEN Van Amerika naar Duitsland DE RUSSISCHE CONTROLE IN OOSTENRIJK MUZIKALE FELICITATIE aan de jarige Dr. Beel LEWIS KRIJGT VOOR EEN DEEL ZIJN ZIN Pensioenen, voor de Mijnwerkers FINANCIeLE BESPREKINGEN tussen vijf Westelijke partners Werkschema R.T.C. gereed Het troepentransportschip de „Volendam" heeft het doel van haar reis bereikt. De ontscheping is in voile gang. Onze jongens zetten de voet aan wal te Batavia. 0 De 50.000ste bezoekster van ,,Schoolstad" Com if-e voor vrijlating van Petain Studerften formeren militaire corpsen Brand aan boord van Engels schip x VERHUIZINGEN DOOR DE LUCHT Nieuwe wisselkoers voor de Mark Arbeiders te Milaan staakten onder dwang Gift van H. M. de Koningin Vier hoofdpunt-en van de Zweedse politiek Door trein gegrepen DELEGATIES NAAR DJOGJA 8 Nieuw HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwaAaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. ram.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30" ct. Noordhollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank BOGOTA, 12 April (Reuter) Marshall, de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, die zich in Bogota bevindt in verband met de Pan-Amerikaanse conferentie, welke door de revolutie is onderbroken, heeft het internationale communisme beschuldigt van het inspireren van de opstand. Marshall noemde de revolutie- poging in Columbia de eerste grote communistische agitatiepoging op het westelijV halfrond sedert het einde van de oorlog. Hij verklaar- de. dat de gedelegeerden ter Pan- Amerikaahse conferentie bijeen zouden komen voor het nemen van een definitief besluit over het al of niet voortzetten van de conferentie te Bogota en zeide te vertrouwen dat een grote meerderheid voor voorzetting zou stemmen. Bij alles wat we doen, aldus Marshall, moeten we er goed aan denken dat dit een wereldaangele- genheid is en niet slechts 'n zaak van Columbia of Zuid-Amerika. De omroeper van de regerings- radio te Bogota had reeds medege. deeld, dat de gedelegeerden besloten hebben de Pan-Amerikaanse confe rentie te Bogota voort te zetten. Dit besluit werd genomen, opdat het communisme niet zou zegevie- ren over Columbia en de overige staten van dit halfrond. De radio van de regering te Bogota heeft vandaag bekend gemaakt. dat Columbia de diplo- matieke betrekkingen met Rus- land heeft verbroken De radio meldde verder, dat 15 buitenlandse agenten gedood of ge- vangen genomen zijn. Naar men weet werden in ver band met de Vrijdag in Columbia Uitgebroken opstand twee Sovjet- agenten gearresteerd. Bij de opstand in Columbia zijn te Bogota 300 mensen omgekomen, minstens 1000 winkels vernield, 40 grote gebouwen door brand ver- woest en vele mooie kerkgebouwen beschadigd. Het voedselprobleem bUift ernstig. daar de aanvoer Z E.NETZ'UEL A Centrum vun V de revoiut/e - ECUADOR „v xyasiu I rt rj PERU grants hoofdzakelijk van buiten de stad moet komen en de transportmidde- len in de knoop zitten. Over het geheel is de toestand echter iets beter geworden na de complete anarchie van de eerste dagen. De troepen hebben het con- signe direct te schieten op plunde- raars Reddingsploegen halen de lijken op tussen het puin en over- al in de stad hangt lijkenluch't. Hoewel er geen grote troepen revplutionairen op straat te zien zijn, blijft het toch levensgevaar- lijk de straat op te gaan. Er kwa- men weliswaar mensen op straat, maar zij probeerden onder dekking te blijven in het centrum van de stad, die bijna 40.000 inwoners telt. Met luidsprekers zijn de arbeiders aangemaand aan het werk te gaan of anders de consequenties te dra- gen. De hospitalen zijn stampvol gewondenen daklozen, die niet te eten hebben. Boven de stad cirkelen vliegtuigen op zoek naar kleine groepen revolutionairen. Bogota ziet er uit of het in de oorlog ver- woest is. De overwegend katholie- ke bevolking kon niet naar de kerk gaan, daar vrijwel alle kerken be schadigd zijn en sommige verbrand. w.' - LONDEN, 12 April (A.P.) En- geland heeft vandaag te kennen gegeven, dat zijn politiek in Duits- land niet als zwakheid opgevat moet worden. Niemand, indien hij zijn verstand heeft, zal het geduld van Bevin voor zwakheid verslijten, aldus verklaar- de de vice-minister van buitenland se zaken Christopher Mayhew in het Lagerhuis, toen hij commentaar le- verde op het gematigde antwoord op de Russische nota, waarin de schuld voor de botsjng tussen de Russische jager en het Engelse ver- keerstoestel geweten werd aan het verkeerstoestel. NEW YORK, 13 April. (Reuter) Drie eskaders superforten zijn hedenmorgen van een Amerikaans vliegveld vertrokken voor een ..oefenvlucht" naar Duitsland, al dus heeft lt.-kolonel Frank Ellis, de bevelvoerder medegedeeld. Volgens schatting van een' lucht- machtsofficier te Washington zou den 28 Superforten aan de tocht deelnemen, elk met een bemanning van ongeveer tien koppen. Lt-kolonel Ellis deelde verder mede, dat twee van de drie eska ders spoedig naar de Verenigde Staten zullen terugkeren en dat het derde een zich reeds in Europa be- vindende eskader zou vervangen. Terwijl de vertegenwoordigers van de V.S., de Midden- en Zuid- Amerikaanse Staten te Bogota, de hoofdstad van Columbia, de pan-Amerikaanse conferentie houden, waar het inmiddels ook niet vreedzaam toegaat, is er aldaar een revolutie uitgebroken, na de moordaanslag op de leider der liberale oppositie. De foto toont rechts de kathedjraal van Bogota, met op de voorgrond de deputatie der V.S., van links, naar rechts: Norman Armour, George Marshall en William Pawley. Rechts van boven af resp. de Columbiaanse vice-president Edwardo Santos, president Ma riano Ospina Perez en dr. Dario Echandio, die door de opstande- lingen als nieuwe president werd uitgeroepen. Met tromgeroffel en horengeschal trok gisteren in het middaguur de Koninklijke Militaire Kapel door de Haagse binnenstad naar het Plein waar aan de minister van oorlog luit kolonel A. H. J. L. Fieyez en het personeel van diens ministerie een concert werd aangeboden. Na aankomst van de minister, vergezeld door zijn adjudant ritmeester Jonk- heer C. C. Lith de Jeude, voor het gebouw van de Hoge Raad, mar- cheerde de kapel met de mars „Turf in je ransel" het Plein op. Op verzoek van minister Fievez bleef ook na zijn vertrek de militai re kapel nog enige tijd op het Plein spelen als een muzikale felicitatie voor minister-president dr. L. Beel, die Maandag zijn verjaardag vierde en zich op dat ogenblik op het ministerie van justitie bevond waar om twee uur de niinisterraad bijeen kwam. Het geschil tussen de Ameri kaanse mijnwerkers en de mijn- bouwondernemingen is hijgelegd. John Lewis deelde de 400.000 stakende mijnwerkers mee, dat hun verzoek in zake de pensioenen is ingewilligd. Men verwacht, dat de op 15 Maart begonnen staking thans zal eindigen. Lewis heeft een gedeelte van zijn eis moeten laten vallen. Het pen- sioen van 100 dollar per maand zal niet op 60- doch op 62-jarige leeftijd worden toegekend aan mijnwerkers, die 20 jaar dienst hebben gedaan. Bovendien alleen aan diegenen, die in mijnen werkzaam waren, welke bijdragen aan het welvaartsfonds, en niet aan alle verenigde mijnwer kers, zoals door Lewis was voorge- steld. Lewis moet niettemin Woensdag- morgen voor de Rechtbank verschij- nen, daar de bijlegging van het ge schil „niets uitstaande heeft met de veronachtzaming van het Gerechts- hof in zake de staking". Wenen, 12 April (AP) De Britse autoriteitcn zullen bij hun weigering, om de identiteitsbewij- zen van militair personeel te to nen aan de Russische wac.hten op de controle-posten tussen de bezet- tingszone van Oostenrijk blqyen volharden, deelde een officiele woordvoerder vandaag mee. De woordvoerder zei, dat het hoofdkwartier in zijn strijd tegen de eenzijdige Russische eisen ,.de vol- ledige steun van het ministerie van buitenlandse zaken te Londen heeft". De officiele Amerikaanse ziens- wijze op de recente Russische eisen is, dat dit een zuiver plaatselijke aangelegenheid is, die in geen enkel opzicht in verband staat met de ge- beurtenissen in Berlijn. Ondertussen hebben de Russen op twee nieuwe plaatsen controlepos- ten opgericht. Een hiervan was in St. Poelten aan de Amerikaanse. corridor van Linz naar Salzburg. Al het verkeer moest hier halt houden, maar er waren geen aanwijzingen, dat Ame rikaanse of Franse militairen grote vertraging ondervonden. Een andere" controlepost werd in- gericht buiten Wenen op de weg naar de Britse en Franse luchtha- ven te Schwechat. waar Sowjet mi litairen de paspoorten van alle bur gers controleerden. Lt. gen. Gfllloway, de Britse hoge commissaris, heeft per brief krach- tig geprotesteerd bij het Russische hoofdkwartier, nadat hij tevergeefs geprobeerd had gen. Koerassof te spreken te krijgen. Het bureau van generaal Koeras sof liet weten, dat deze in verband met de derde jaardag van de be- vrijding van Wenen geen tijd had. De Britse zegsman zei, dat de Britse treincommandanten opdracht hebben de identiteitsbewijzen van Britse militairen niet door de Rus sen te laten controleren. Verder hebben zij bevel gekregen hun trei- nen niet te laten tferugkeren naar hun bestemming, maar te wachten op Russische toestemming. Geprobeerd wordt in overleg met de Franse en Amerikaanse autori- teiten een gezamenlijke houding aan te nemen tegenover de Russische eisen. De Russen van de controlepost bij de Semmeringpas toonden zich van daag iets soepeler. Soldaten en kor- poraals mochten met hun wagens de grens overschrijden, nadat zij door hun door de vier mogendheden uit- gegeven kaart hadden laten zien, segeants en officieren mochten ech ter niet doorrijden. In Amerikaanse kringen werden de Sovjetmaatregelen in verband gebracht met de Amerikaanse wei gering om in Februari aan e<£* Rus- sisch repatrieringsmissie in de Amerikaanse zone toestemming te geven tot een langer verblijf. Na twee maanden is thans aan de Russen vergunning verleend voor een verblijf van nog een maand en een hoge Amerikaanse functionaris verwachtte, dat de Russen naar aan- leiding hiervan hun bevel zouden verzachten. Tcrt regeling van de financiele kant der handelsbetrekkingen tus sen de vijf landen van het verdrag van Brussel zal een bijeenkomst van financiele aeskundigen worden ge- hcftden, alsmede tegen het einde van de maand een bijeenkomst van de ministers van fmancien dier lan den. Naar het A. N P. verneemt, heef* het secretariaat-generaal der Ron- detafel-conferentie fussen Neder- land, Suriname en Curagao het eer. ste werkschema voltooid voor het opstellen van een ontwerp-rijks- grondwet. Dit ontwerp zal in de 2e phase van de Rondetafel-conferentie be- handeld moeten worden. Het werkschema is thans aan de leden der redactie-commissie ter bestudering rondgezonden. BERLIJN, 12 April ,(A.P.) De Russen hebben de laatste weken hun bezettingsstrijdkrachten in Duitsland versterkt, voornamelijk met afdelingen van de M.V.D. geheime politie) Amerikaanse zegslieden verklaar- den, dat ook het burgerpersoneel der Russen in Duitsland kort ge- leden is versterkt en volgens Duitse berichten zijn in de Russische zone enkele nieuwe troepeneenheden ver- schenen. Een aanzienlijk aantal Mon- goolse soldaten zou te Leipzig zijn aangekomen en in verband hiermede zijn verscheidene openbare gebou wen gevorderd en Duitsers uit hun woningen gezet. Tezelfder tijd heeft een door de Russen gecontroleerd blad te Ber lijn de geruchten bevestigd, volgens welke de Russen een groot deel van de vrouwen en kinderen der solda- tengezinnen naar Rusland terug- halen. Voor deze repatriering wer den „economische redenen" opge- geven. Welingelichte Amerikanen ver- klaarden te twijfelen aan de juist- heid van een te Kopenhagen gepu- bliceerd bericht. volgens hetwelk veldmaarschalk Friedrich von Pau- lus, die zich te Stalingrad aan de Russen heeft overgegeven en daarna de leiding heeft genomen van de „Commissie Vrij Duitsland", te Gistermiddag is te Sterksel, ge- meente Maarheeze, nabjj het klooster Providentia een militair Harvard-lesvliegtuig van het vliegkamp Gilze-Rjjen neerge- stort, waarbij de piloot, de 24- jarige korporaal leerlingvlieger A. W. M. Mensink uit Bussum op slag gedood werd. Reeds diverse malen voerde hU stunts uit bo ven Sterksel, waar zijn verloofde woont en ook gisteren was dit bet geval. Het toestel bevond zich reeds ge- ruime tijd in de lucht boven het dorp, dook herhaaldelijk tot een hoogte van vijf en twintig meter, cirkelde dan in een straal van ca. 2 K.M. rond het klooster om daarna weer op te trekken. Bij een dezer manoeuvres raakte het toestel de top van een boom in de tuin van het klooster, stortte neer, en sloeg over de kop. Onmiddellijk schoten de broeders van het klooster toe teneinde hulp te bieden. De rector van het huis heeft he't slachtoffer. dat zwaar ge- wond was, de H. Sacramenten der stervenden toegediend. De brand in de weggeslingerde motor werd door de broeders met zand geblust. De verongelukte vlieger was in 1945 als oorlogsvrijwilliger in het bevrijde Zuidelijke deel van het land in dienst getreden. Reeds vrij spoedig werd hij gedetacheerd bij de militaire luchtvaart in Indie. Na begin 1946 gerepatrieerd te zijn, kwam hij in de vliegeropleiding. Laatstelijk was korporaal Mensink op Gilze Rijen gestationneerd, waar hij het laatste gedeelte van zijn vlie geropleiding, het stadium van solo- vluchten, nog moest voltooien. In Juli zou hij aan het examen voor het militaire vliegerbrevet deelne men. ELLICHT ten overvloede, inneren wij er aan, dat daag, Dinsdag, bijzondere her- van- de gebedsactie voor de bijzondere bescherming van de Kerk in deze tijden begint, die de Bisschoppen hebben voorgeschreven en die gedurende het gehele octaaf van het Beschermfeest van St. Jozef wordt voortgezet. Gaat naar de Kerk, waar het Rozenhoedje wordt gebeden, met de Litanie van Maria en het gebed ter ere van St. Jozef. En als ge niet naar de kerk kunt, doet het dan thuis. Houdt u aan de wens van uw Bisschop: bidt in massale opkomst en met grote ijver. En doet Zater- dag een extra werk van boete en versterving. De H. Maagd heeft voortdurend tot boete en gebed aan- gespoord en St. Jozef is de bijzon dere Patroon tot bescherming van de H. Kerk, die zich midden in de grootste moeilijkheden en gevaren bevindt. Waakt en bidt! Maandagmorgen te 10.15 uur heeft de tentoonstelling „Schoolstad" haar 50.000ste bezoekster geboekt. Het was een schoolmeisje uit Ooster- wijk. Ria SmetserS. die verblijd werd met een door leerlingen van de Huishoudschool te Den Haag ge- maakte taart. Tevens kreeg zij een boek, dat haar na een toespraak door mgr. dr Th. Verhoeven, di recteur van het R.K. Centraal Bu reau voor onderwijs en opvoeding werd overhandigd. Moskou zou zijn teruggekeerd met 30.000 man Duitse troepen, welke zich te Jueterbog, 64 kilometer ten zuidwesten van Berlijn in de Rus sische zone zouden bevinden. De Amerikaanse autoriteiten ver- klaarden dit bericht voor een onder- deel van de groeiende „von Paulus- mythe" te houden. Zij verklaarden evenwel tevens. dat bekend was, dat von Paulus sinds het einde van de oorlog her haaldelijk Duitsland en de Russi sche sector van Berlijn heeft be- zocht. Ook ontslagen Duitse krijgsge- vangenen hebben verklaard, dat de Russen sommige krijgsgevangenen een militaire en politieke opleiding geven, maar hoe deze worden ge- bruikt heeft men in het westen nooit precies kunnen vaststellen. Parijs. 12 April (AP) In de wandelgangen van het paleis van justitie werd Maandagmiddag ver- nomen, dat een comite gevormd zou zijn voor de vrijlating van Petain. Voorzitter van dit comite zou Louis Madelon van de Academie Frangaise zijn, tevens zouden er o.a. zitting in hebben: generaal Hering, in de functie van secretaris-gene- raal, kardinaal Lienart, aartsbis- schop van Lille, maarschalk Joffre, admiraal Lacaze, kolonel Fabry, oud- minister van oorlog en prof. P. Mauriac, de broer van Francois Mauriac. Alle Franse of geallieerde persoonlijkheden, die van dit co mite wensen deel uit te maken, kun nen toetreden. Het comite stelt zich ten doel aan de overheid te verzoeken maar schalk Petain. die 24 April 93 jaar wordt, vrij te laten. Bij haar voornemen om de Kon. Landmacht uit te breiden met een nationale reserve heeft de regering in dit verband een beroep gedaan op de Nederlandse studenten. Bin- nenkort zal men de formering van de studentencorpsen tegemoet kun nen zien. Iedere Nederlandse uni- versiteit of hogeschool zal binnen het geheel der nationale reserve met een eigen militair getraind corps vertegenwoordigd zijn. Het commando van de te formeren corpsen is in handen gelegd van ervaren officieren De studenten- vrijwilligers zullen gedurende hun dienstverrichtingen geheel aan de militaire wetten zijn onderworpen. In een der ruimen van het ong. 8000 ton metende Engelse s.s. „Mar- tand" van T. and J. Brocklebank Ltd te Liverpool, liggende in de Maashaven, brak Maandagmorgen omstreeks negen uur brand uit. De brandweer, die met een blusboot, twee autospuiten en een gereed- schapswagen spoedig ter plaatse was constateerde dat de brand zich zeer diep in het onderruim van ruini 2 bevond. Men zette het ruim gedeel- telijk onder water om uitbreiding te voorkomen. De „Martand" was Zondagmiddag uit Calcutta via Hamburg te Rotter dam aangekomen met een 1200 ton. Lading sisal en andere Indische producten aan boord, waarvan een gedeelte in Rotterdam gelost moest worden Deze lading was gedeelte- lijk in ruim twee gestouwd en is ernstig door de brand beschadigd. Gisterenavond was de brand zo goed als bedwongen, hoewel de na- blussing nog al het uitgerukte ma- teriaal vasthield. Gisterenmiddag begon men smeulende pakken sisal te lossen en op de kade te zetten. Ook op het schip zelf bleef men nog voortdurend in actie. BERLIJN, 12 April (A.P.) Amerikaanse vliegtuigen zjjn van daag begonnen ongeveer 75 ton huishoudelijke artikelen uit Ber lijn weg te halen, die het eigen- dom zijn van gezinnen van Ame rikaanse bezettingssoldaten en op grond van de door de Russen in- gevoerde transportbeperkingen niet vervoerd kunnen worden. Volgens Amerikaanse troepen heb ben zich 30 wagonladingen van deze artikelen verzameld sedert de Rus sen op 1 April eisten, dat alle vracht- goederen, die Berlijn verlaten, eerst door hen goedgekeurd en geinspec- teerd moesten worden. De meubelen zijn van gezinnen die Berlijn verlaten en worden voor het grootste deel naar de Ver. Staten vervoerd. Een deel ervan behoort echter aan militair personeel, dat van Berlijn naar Frankfurt is over- gebracht om aan de uitgebreide bizonale economische administratie mee te werken. FRANKFORT, 1. April (A.P.). Voor de in- en uitvoerhandel van de Brits-Amerikaanse zone is de wisselkoers van de mark op 30 dol- larcent of l"/» shilling bepaeld. Deze koers zal niet gelden voor essentiele levensmiddelen, steenkool en tim- merhout. Tot nu toe golden voor de mark wisselkoersen, varierende tussen 10 en 60 dollarcent of van een halve tot drie shilling. Van Amerikaanse zijde is ver klaard, dat deze nieuwe wisselkoers dient om de mark te stabiliseren tot de invoering van een nieuw betaal- middel en zou de maatregel slechts van invloed zijn op de binnenland- se markt. De nieuwe wisselkoers zal de Duitse fabrikanten meer marken verschaffen, waardoor zij gemakke- lijker aan de productiekosten en andere uitgaven het hoofd zullen kunnen bieden. AT WAS nou echt iets voor Jan Klaassen, om stiekum gisteren met een verhaal van zijn nieuwste avonturen te beginnen en daar niks van tegen de redactie te zeggen. Hoe hij het klaar gespeeld heeft, weten we nog niet, m'aar men staat tegenwoordig voor niets. Enfin, de grote en de kleine kinderen ja, de grote ook! hebben gezien, dat de schone avonturen van de wonderlijke Jan Groenhaar afgelopen zijn. Laten wij nog even mogen zeggen, dat ze een groot succes waren. Heel het gewest heeft er weken- lang over gesproken. En om nu weer wat bijzonders te heb ben, is een van onze mensen aan het piekeren gegaan en de tekenaar heeft zijn beste beentje weer voorgezet. Hon- derd dagen zal het verhaal van DE NIEUWSTE AVONTUREN VAN JAN KLAASSEN zijn tocht door Noordholland voortzetten en wij twijfelen er niet aan, of het zal weer een zegetocht zijn. Als die twee elkaar goit nog eens tegen komen, Jan Groenhaar en Jan Klaassen, wat zullen ze dan smullen om de manier, waarop ze ons beet gehad hebben! Maandagmorgen om 9.00 uur begon in geheel Italie een algemene door het Italiaans verbond van vakver- enigingen uitgeroepen staking van 1 uur, als protest tegen anti-arbei- ders terrorisme in Sicilie. In, Rome viel weinig van de staking te be- speuren. Slechts het feit, dat er geen trams en bussen reden wees op de staking. Hoewel de bond bekend gemaakt had, dat het telefoonverkeer in Ro me onderbroken zou worden, werk- ten de telefoons. Vele winkels ble- ven open, daar het personeel de staking negeerde. De regeringsbu- reaux melden dat zij normaal werk- ten. De fabrieken lagen echter stil. Ook Milaan meldde een kalme staking. Drie uur nadat de staking geein- digd was, bevestigde de minister van binnenlandse zaken de persbe- richten van linkse zijde, dat in het zuiden bij een vergadering van het linkse volksfront twee personen ge dood waren en 20 of meer gewond. In een communique werd mede gedeeld. dat temidden van een mee ting in Lizzanelli in de provincie Lecca, een bom geworpen was. In de industrie-stad Milaan. de traditionele burcht van de linkse partijen, dwongen interne commis- sies verschillende zaken en fabrie ken te sluiten, die zonder deze tus- senkomst waarschijnlijk niet tot een sluiting zouden zijn overgegaan. Blijkens in Rome ontvangen be- i irh'.en zou Milaan zich echter min der loyaal betoona hebben tegen over de linksen in deze staking. De dagbladen berichtten, dat de arbei ders van verschillende fabrieken zich aan de opdracht tot staking ont- trokken en slechts 10 minuten het werk neerlegd#n. H. M. de Koningin heeft voor de veefokkers van Walcheren een gift van 25.000 geschonken, aldus werd medegedeeld door Ir. C. Zwager- man tijdens een bijeenkomst van de Prov. bond van Noordholland van rundveefokkers. STOCKHOLM, 12 April (A.P.) De Zweedse minister-president, Tage Erlander, hield vandaag een rede voor 6000 toehoorders in Gothen burg, waarin hij zei, dat de Zweedse politiek kon worden samengevat in vier punten. I. Bestrijding van de vijanden der democratie in Zweden. 2. Verdediging van de nationale onafhankelijkheid. 3. Aftijdigheid van allianties en afspraken, die van Zweden een pion zouden maken in het internationaal spel om de macht. 4. Medewerking, en wel van gan- ser harte. aan het economisch her- stel van Europa. Te Alkmaar werden onder grote belangstelling nationale harddrriverijen gehouden. Win- naar werd de favorite „Kitty Zora". Op het traject FranekerHarlin- gen is de 52-jarige vrouw A. de Jong, wonende te Kie onder Fra neker, toen zij haar hondje voor de trein wilde wegpakken, zelf ge grepen en gedood. De commissie voor goede diensten de Nederlandse delegatie, de repu- blikeinse delegatie, benevens een groep journalisten en persfotografen zijn Maandagmorgen even na zons- opgang uit Batavia naar Djokja ver trokken in de eerste passagierstrein, die ija de politionele actie dit traject aflegt. De duur van de reis is circa vijftien uur, zodat de trein om on geveer 20 uur Javatijd in Djokja wordt verwacht. De leden der Nederlandse dele gatie, van Vredenburch en Abdoel- kadir Widjojoat-Modjo, zullen eerst Woensdag per vliegtuig naar Djokja vertrekken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1