Clay wijst twee Hongaarse uit de Amerikaanse zone missies KoSTER Botwinnik wint weer in grootse stijl Voor Alkmaar en omgeving Abdoelkadir brengt rapport uit Kardinaal de Jong wijdt studie- centrum te Culemborg in Italiaanse regering keert zich tegen de pro-fascisten Belgen zullen te Rotterdam niet veel van hun Koning zien Boedapest verhinderde niet de plundering van repatrieringstrein door de Russen De Koelma- districten H Batavia twijfelt aan oprechtheid excuses van Djogja Ned. telegrammen V.S. lenen Columbia 10 millioen dollar C.P.N.-optocht niet gewenst Eerste schriftelijke cursus op principiele grondslag vastgehouden ZOMER- COLBERTS Verduisteringen Welk weer morgenr Relletjes te Rome Kade v/ordt voor het publiek gesloten VRIJDAG 16 APRIL 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11507 BUREAUX: De revolutie in, Costa Rica Een uuxtje tijd om een krantje te lezen. Aan de een-uur-sta- king der Italiaanse arbeiders, Maandag gehouden, namen ook de trambestuurders deel. De wagens werden stilgezet, de" passagiers moesten op eigen gelegenheid verder en de bestuurders namen er hun gemak van, zoals men ziet. Het ziet er nogal gemoedelijk uit 3000 ontvluchte gevangenen namen deel aan de opstand Leerstoel Pari. Geschiedenis? PROTEST BIJ COMMISSIE VAN GOEDE DIENSTEN CLIQUE LICHTE 35 punten f 36.75 KLED1N GMAG AZIJNEN Langestr. 20-22 - Alkmaar Terugkomst Prinselijk gezin Besprekingen groenten-export BIJ BEHEERSINSTITUUT Te Dennenburg bij Oss staat een. van de oudste kerkjes van Nederland, dat dateert uit het jaar 1100. Een dezer dagen stortte plotseling het middenschip (zie pijl) van dit uit architectonisch en historisch oogpuni merkwaardige gebouw in. M. Vas Dias gaat heen 29 JUNI: ANJERDAG Demonstreert voor geestelijke vrijheid De samenstelling van ons broodbloem DUITSE KARDINALEN BIJ DE H. VADER President1 Roxas van de Philippijnen t Molotoff ontvangt Ned. Ambassadeur WERELDKAMPIOENSCHAP schaken Geen aifdientie Amerikaans journalist uit Rusland gewezen Togliatti sprak te Napels Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. Directw. E. J. M. Stumpel Abonnemen tsprij s 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; mifiimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel.1 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank FRANKFORT, 15 April (Reuter) Generaal Clay, de Amerikaan se militaire gouverneur in Duitsland, heeft vier leden van de Hongaarse repatrieringscommissie en de elf leden van de Hon gaarse restitutiecommissie in de Amerikaanse zone bevolen de zone binnen 48 uur te verlaten. Het Amerikaanse bevel is gegeven naar aanleiding van de weigering der Hongaarse autoriteiten op 21 Januari 1948 een Amerikaanse repa trieringstrein uit Duitsland naar Hongarije door Amerikaans escorte te laten begeleiden. In een scherp gesteld memorandum heeft generaal Clay de Hongaren verweten. dat zij de trein niet beveiligd hebben tegen „beroving en ongedisciplineerde da- den door Sovjetrussische manscbap. pen en officieren op Hongaars ge- bied." De trein vervoerde 488 Hongaar se repatrianten onder Amerikaans geleide en vertrok op 21 Januari '48 uit Duitsland naar Hongarije. Toen de trein twee dagen. later de Hon gaarse grens bereikte, aldus een me morandum, gelastte het hoofd van de Hongaarse grenspolitie, majoor Arno Razo, de Amerikanen hun wa- pens achter te laten alvorens de trein naar zijn bestemming zou doorreizen. 0 De Amerikanen voldeden aan dit verzoek. Twintig.minuten later zou de treincommandant het bevel ge- kregen hebben, dat de Amerikanen de trein moesten verlaten. Hij kreeg te horen, dat het Amerikaanse ge- zantschap te Boedapest de Amerika nen niet toestond Hongarije binnen te gaan. De treincommandant kreeg geen toestemming om zich persoon- lijk telefonisch met het gezantschap in verbinding te stellen. Na een langdurige inspectie door de Hon gaarse politie, zo vervolgt het me morandum, ging de trein verder terwijl het Amerikaanse geleide aan de grens stond, Toen de trein op 25 Januari terugkwam, stopte een Sov jetrussische troepentrein met onge- vee 1.000 man, die op weg was naar het Oosten, naast de trein, waarop „de Sovjet-militairen de Ameri kaanse trein onmiddellijk begonnen te plunderen". Op dezelfde dag verliet de lege Amerikaanse trein de Hongaarse grensplaats, zo besluit het memoran dum. Het Amerikaanse leger heeft het zenden van repatrieringstreinen uit de Amerikaanse zone naar Honga rije als gevolg van een onbevredi- gend Hongaars antwoord op een Amerikaans protest naar aanleiding van de verwijdering van Ameri kaanse wachten uit een repatri eringstrein op 23 Januari gestaakt. aldus is Donderdagavond in Frank fort bekend gemaakt. WASHINGTON. 15 April (API Volgbns op het Amerikaanse depar- tement van buitenlandse zaken in- gekomen rapport houden de com- munisten in San Jose (Costa Rica's hoofdstad) een aantal rijke Costari- canen als gijzelaars vast. ET RAPPORT reeds eerder besproken van de desbetref- BOGOTA, 15 April (A.P. De Ver. Staten zijn Columbia te hulp gekomen met een lening van 10.000.000 dollar van de Export-Im- portbank ten behoeve van de We- deropbouw. Het nationale comite van de Libe- rale Partij heeft een beroep op de vakbonden gedaan om de algemene staking te beeindigen en de dood van de liberale leider, Gaitan, te vergeten. De regering heeft per radio be kend gemaakt dat het werk in de grootste haven van Columbia. Bue naventura op het punt staat hervat te worden. Kort na het uitbreken van de muiterij Vrijdag j.l. zouden 3000 ge vangenen uit 4 gevangenissen van Bogota ontsnapt zijn. Deze gevangenen zouden hoofd- zakelijk verantwoordelijk zijn voor de plunderingen en brandstichtingen De regering zou vrijwilligers ge- vraagd hebben, om spoedig de lijken te begraven in verband met het ge- vaar voor epidemie. De Burgemeester van Uitgeest heeft afwijzend besehikt op het verzoek van de „C.P.N. De Waarheid" om op 1 Mei een op- tocht te houden. Dit besluit is ge- grond op de verwachting, dat een dergelijke optocht de openbare orde zal verstoren. Naar het A.N.P. verneemt, over- weegt het Leids Universiteitsfonds aan de Leidse Universiteit (behou- dens Koninklijke machtigingi een bijzondere Leerstoel te vestigen in de Parlementaire Geschiedenis. (Eigen reportage) ..NEUTRALITEIT in het onderwijs is een onmogelijkheid", aldus Kardinaal de Jong in Zijn rede ter gelegenheid van de officiele opening van het „Nederlands Schrifteliik Studiecentrum" te Cu lemborg. „Dit eerste Katholieke instituut voor schrifteliike studie beoogt degelijk principieel Katholiek onderwijs volgens schrifte lijke methoden. Het verheugt Ons, dat de Augustijnen het initia- tief tot oprichting van dit hoogst nuttig instituut genomen hebben. Het is een verblijdend teken tevens, dat de vak- en standsorga- nisaties voor dit werk belangstelling tonen en haar leden door dit Centrum wetenschappelijk laten vormen. Door samenwerking kunnen hier goede resultaten bereikt worden. Met grote durf heeft deze instelling in haar anderhalf jarig bestaan het moei- lijke werk aangepakt en tot een succesvol einde gebracht 140 leraren en professoren zijn aan de cursussen verbonden, die opleiden voor velerlei officiele examens fende commissie van het Centrum voor Staatkundige Vorming, inzake de samenwerking van gemeenten, bespreekt ook de samenwerking van grote gemeenten met omliggen- de gemeenten, in de vorm van z.g. ,-districten", welke aanbevolen wer-' den in het rapport van de commis- sie-Koelma, in Noyember 1946 door de toenmalige minister van Binnen- landse Zaken ingesteld. De Centrum-commissie heeft daar wel oren naar, anders dus dan de tegenwoordige minister van Bin- nenlandse Zaken, die er, blijkens zijn uitlatingen in de Tweede Ka- mer, nog niet zo erg enthousiast over was, maar hij moest de zaak nog mader bestuderen. Een algemene opmerking schijnt ons terzake van dit probleem niet ongewenst. De Centrum-commissie wil nl., aangenomen dat de Koelma- districten niet beogen een g e- b i e d s-corporatie te scheppen, maar vooraf vastgestelde bepaalde belangen zullen behartigen, deze z.g. districtsvorming als nieuwe uiting van gemeentelijke samenwer king. niet beperken tot de gebieden, waar het probleem ..grote stad- randgemeente" speelt. maar ook uit- strekken tot a#dere gebieden. Letterlijk lezen wij (biz. 23): ..De onderhavige voorziening zou der- halve een algemene toepassing moe- ten kunnen hebben. met andere woorden, alle gemeenten dienenin de gelegenheid te worden gesteld, desgewenst tot een dergelijke sa menwerking te komen. Nu geloven wij graag, dat juist is, wat de Commissie op een andere plaats in haar rapport zegt, (pag. 27) dat, als de fundamenten van de ge- meente „te zwak zijn voor de etage- bouw, zoals deze de laatste eeuw op de Thorbeckiannse gemeente is op- getrokken", gezocht zal moeten worden naar mogelijkheden ter ver- sterking van de fundering. Maar, ook omdat wij in het rap port der Centrum-commissie niet zien aangegeven, waar de grens ligt. als bijv. (neem aan door de Kroon) beslist moet worden, dat bepaalde gemeenten aan die zwakheid mank gaan en langs welke normen'daar- bij te werk wordt gegaan, vragen wij ons toch af, hoe het op de duur gesteld zal zijn met de werking van dat andere ,;Thorbeckiaanse" grote goed, de gezonde volksinvloed. Het rapport is wars van centralisatie, doch iedere samenwerking heeft van nature een centraliserende wer king en mondt practisch uit in een of andere besturende en leidende instantie, wat centralisatie en del e- g a t i e van bevoegdheid in zich sluit. Is het niet zo, dat hoe meer bemoeilngen aan de directe invloed van gemeentebesturen (gemeente- raden) ontfrokken worden, door de distriets-gemeenschappen (en an dere publiekrechtelijke samenwer. kingsinstanties) hoe meer de nor- male volksinvloed, de communale democratic, wordt ingeperkt, om niet te zeggen, uitgehold? Op den duur wordt dit met alleen een kwestie die het probleem der ..gemeentelijke samenwerking raakt, maar ook een zaak van het algemeen aspect der democratic. Omdat de democratie, die ook hier niets anders is dan de gezonde volksinvloed, wij menen ook vol gens Thorbecke, bij de plaatsrlijke burgerschap begint. Bij de beoordeling en behandeling van dit rapport worde aan deze kant van de kwestie iets meer aan- dacht geschonken. dan blijkbaar in dit interessante rapport van het Centrum is geschied BATAVIA, 15 April (Aneta) In een vergadering van de voor- lopige federale regering, die Don- derdagmiddag werd gehouden, heeft de voorzitter der Neder- landse delegatie voor de onder- handelingen met de republiek, Raden Widjajo Atmodjo Abdoel kadir, die 's middags uit Djokja was teruggekeerd, verslag nitge- bracht over de ondervonden be- jegening der leden en het perso- neel der delegatie bij aankomst op het station te Djokjakarta. In de Vrijdag te houden voortzetting der vergadering zal de te volgen koers worden vastgesteld, aldus vernam An eta. Het heeft de regering te Batavia getroffen, dat, hoewel was toege- zegd, dat de Sultan van Djokjakarta een redevoering zou houden in ver band met de incidenten, er werd volstaan met het voorlezen ener ver- klaring. aldus deelde men aan Aneta mede. Bovendien maakte het in regeringskringen een vreemde in- druk, dat deze verklaring volgde op een uiteenzetting van het besluit van de heer Koesoema Atmadja inzake diens afwijzend verzoek tot kabinetsvorming voor de negara Pasoendan. Hierin werd immers gewezen op de houding van Koesoema Admadja, die in de gegeven^ omstandigheden heeft geweigerd, zich naar Pasoen dan te begeven en werd zijn hou ding vergeleken met die van andere Indonesiers, ,,die door hun slaafse onderworpenheid zichzelf en hun nageslacht bezoedelen". De inhoud van krantenartikelen en radio-uitzendingen uit Djokja. waarin getracht wordt. de gebeur- tenissen op het station als begrij- pelijk voor te stellen, vestigde met de indruk, dat de in de officiele verklaring geuite verontschuldiging inderdaad algemeen wordt gemeend, aldus verneemt Aneta. Inmiddels meldde de correspon dent van Aneta te Djokja, dat vol gens mededeling van mr. v. Vreden- burch een verder oponthoud van telegrammen der Nederlandse dele gatie of Nederlandse pers mede aan leiding zou zijn voor beeindiging van de besprekingen te Djokja. De adviseur der republikeinse delegatie Pringgodigdo erkende het aanhou- den der telegrammen, waarbij een Nederlands woordvoerder o.m. aan- toonde, dat de telegrammen, die ter inlichting waren verzonden aan dr. van Mook en mr. van Vredenburch (toen deze nog in Batavia was), 24 uur werden aangehouden, terwijl het telegram van Aneta 18 uur werd aangehouden'. De Nederlandse delegatie heeft bij de commissie voor goede diensten geprotesteerd, dat bij het station te Djokja nog een poster hangt, waar op een Nederlandse soldaat staat afgebeeld, die een Indonesisch bur ger neerschiet. Dit wordt niet in overeenstemming geacht met het bij het bestand overeengekomene in zake ophitsende propaganda. Bjjzonder had het de kardinaal getroffen, dat de cursussen in Kerkgeschiedenis, Thomistische wljsbegeerte en de opleiding voor het Godsdienstdiploma B niet op het programma ontbraken. HU wenste de Paters Augustijnen en hun medewerkers van harte geluk ter gelegenheid van de plechtige ingebrulkname van dit schone ge- bouwencomplex. „Wij vertrou- wen", aldus besloot de Kerkvorst zijn rede, „dat bij de ongeveer 3000 cursisten, welke dit Studie centrum thans telt, zich nog vele duizenden mogen aansluiten tot vruchtbare .dicnstbaarheyl aan Kerk en Vaderland". Donderdagmorgen verzamelden zich in de geheel gerestaureerde en op moderne wijze uitgevoerde kapel op de bovenverdieping van 't kloos- ter der Eerw. Paters Augustijnen te Culemborg een uitgelezen schare van geestelijke en wereldlijke auto riteiten, vooraanstaande persoon- lijkheden op onderwijsgebied, cur sisten en vele werkers van hoofd en handen, die direct dan wel indirect aan het werk van het Studiecen trum verbonden zijn. Voorafgegaan door het gehele con vent der Paters Augustijnen, de can- tores en de Hoogeerw. Pater S. van Nuenen, Provinciaal der Neder landse Augustijnerprovincie, schreed Z.Em. Joh. Kardinaal de Jong, be- geleid door de Prior, de Zeereerw Pater P. Schulingkamp, en "zijn secretaris naar het altaar. Na een kort koorgebed, maakte de Kardinaal zich gereed vcjor de zege- ning van de kruisen en daarna van het gehele gebouw: In de grote vefgaderzaal, waar heff gehele convent en alle genodig- den zich nadien verzamelden, ze- gende Kardinaal de Jong de kruis- beelden, fraaie in terra cotta uitge voerde kunstwerken van fr. Suit- bertus O.E.S.A.,waarna hij een rondgang door het nieuwe gedeelte van het Augustijnerklooster, vroeger Seminarie, maakte, om dit plechtig in te zegenen. Tijdens de feestbijeenkomst be- trad de kardinaal allereerst "het spreekgestoelte, om te wijzen op de grote betekenis van een katholiek gericht schriftelijk onderwijs. Hij herinnerde aan de grote onderwijs- tentoonstelling te Den Haag, waar op schitterende wijze werd gede- monstreerd, wat van katholieke zij- de in een eeuw tijds op het gebied van onderwijs was gepresteerd. Daarna sprak hij de hierboven aangehaalde woorden, hierdoor het werk van het eerste Katholieke Studiecentrum voor schriftelijk on derwijs met zijn hoog gezag vol- komen sanctionerend. (Vervolg op pag 3) H. K. H. Prinses wordt met de Prinsesjes van haar verblijf in Zwitserland terugverwacht op het vliegveld Soesterberg. Prins Bern- hard arriveert aanstaande Zaterdag op Schiphol. Prins en Prinses zijn voornemens Dinsdag as. te Utrecht de ere-pro- motie van Mevr. Roosevelt bij te wonen. Bij deze promotie zullen ook ver- scheidene leden van het ..abinet te- genwoordig zijn. DUSSELDORF, 15 April (Reuter) Naar heden van Britse zijde wordt medegedeeld, zijn besprekin- gen begonnen tussen Nederlandse vertegenwoordigers en de Britse en Amerikaanse autoriteiten oyer de uitvoer naar West-Duitsland van 200.000 ton aan Nederlandse groente. Dezer dagen zijn twee ambtena- ren van de vertegenwoordiging Lei den van het Ned. Beheerinstituut gearresteerd wegens gepleegde ver duisteringen, namelijk de kassier P. C. S. S. en de boekhouder J. A. M. A. G. Bij zijn verhoor is S. met allerlei klachten gekomen over de leiding van deze vertegenwoordiging. De klachten zijn uitvoerig onderzocht door de officier voor corruptiezaken in samenwerking met het hoofdkan- toor van het Ned. Beheersinstituut en de gemeente-politie van Leiden. Naar wij venemen heeft dit onder- zoek positief vastgesteld, dat deze klachten ongegrond waren. Medegedeeld door het K.N.M.I. te de Bilt. geldig van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. ZONNESCHIJN Droog en overdag zonnig weer met een voor de tijd van het jaar normale temperatuur. Meest matige wind uit oosteljj- ke ric.htingen. Rotterdam, 15 April (AP) De aanhangers van Koning Leopold die van plan zijn a.s. Zondag uit Belgie naar Rotterdam te komen om hem hij zijn aankomst uit Ha- vanna te verwelkomen zullen waarschijnlijk niet veel meer dan een glimp van de monarch zien, tenzij hij dit zelf anders zou wil- len. Vandaag werden er planrfen voor- bereid om de kade -waar de ont- scheping geschiedt geheel voor het publiek af -te sluiten. Verder deelt de K.L.M. mede dat de koning zijn plaatsen in het vliegtuig naar Zwit serland heeft geannuleerd, hetgeen het publiek de mogelijkheid ont. neemt om de koning op het vlieg veld te zien. Het was nog niet bekend welke wijze de koning nu heeft gekozen om zich naar Zwitserland te bege- ven. De „Eemdijk" van de Holland- -T- ;<4 -t* v'. i Amerika Lijn, waarop de koning en zijn gezin de terugreis naar Europa maakt zal, naar de maatschappij mededeelt, Zondag ,.heel vroeg" in de ochtend in Rotterdam aankomen. Het juiste uur was nog niet bekend. De Belgen, die het vroege och- tenduur zouden trotseren, kunnen langs de rivieroever. staande. de ko ning zien. wanneer hij zich althans aan dek bevindt. Normaal is de kade alleen toe- gankelijk voor familieleden van de passagiers, die daarvoor een kaart van de maatschappij krijgen, en voor de pers. Maar voor deze gele genheid zal zelfs de pers niet wor den toegelaten, wordt van de zijde der Rotterdamse politie gezegd. Verwacht wordt. dat de auto van de koning aan de loopplank zal staan wachten. Op het ogdhblik dat hij het afgezette terrein verlaat en op de openbare weg komt, kan het publiek hem zien voorbijrijden. Intussen heeft de politie nog geen andere inlichtingen over het komen naar Rotterdam yan grote aantallen Belgen dan die welke -in de pers gepubliceerd zijn. Wel wijst men er op, dat minstens 9000 Belgen Zon dag in Nederland verwacht worden voor bijwoning van de in Rotterdam te spelen internationale voetbalwed- strijd NederlandBelgie. Velen hunner zouden al vroeger komen om een tocht te maken naar de bol- lenvelden. De mogelijkheid bestaat, dat de koning reeds in Hoek van Holland aan de Nederlandse kust van boord gaat. Een woordvoerder van de pro- Leopold Belgische royalistische be- weging deelde Associated Press mede. dat de beweging geen plan- nen had voor een officiele begroe- ting als koning Leopold in Neder land aankomt. Een dergelijke demonstrate zou in een vreemd land niet op zijn plaats zijn. Wel gaf hij toe, dat door commer- ciele reis-organisaties reizen van Brussel en Antwerpen naar Rotter dam worden georganiseerd. Bij K.B. is met ingang van 1 Aug 1948 aan M. J. Th. Vas Dias op zijn verzoek eervol ontslag verleend als voorzitter van de Raad van Arbeid te Alkmaar, zulks onder dankbetui- ging voor de in die functie bewezen diensten. 4 Het bestuur van het Prins Bernhardfonds deelt mede: ..In het licht van het huidige we- reldgebeuren zal de gebruikelijke Anjerdag'van het Prins Bernhard fonds rondom de verjaardag van Z. Kon. Regent, dit jaar staan in 't teken van de vrijheid. De campagne zal van grote om- vang zijn. Ruime medewerking is reeds van vele zijden toegezegd. Alle Nederlanders zullen op bijzon dere wijze in staat gesteld worden op 29 Juni met het Anjer-symbool te demonstreren voor de vrije Neder landse beschaving. In de korte tijd van zijn nieuwe taak steunde het Prins Bernhard fonds de Nederlandse beschaving, te weten: de wetenschap, de kunst, de volksontwikkeling. de jeugd en de Overzeese gebieden, met ruim een half millioen gulden." Zeer geleidelijk heeft zich de laatste maanden een niet onaanzien- lijke verbetering voltrokken in de samenstelling van onze broodbloem. Thans is door vermindering van het mais-percentage de melapge voor de komende periode, welke 18 April a.s. ingaat, vastgesteld op 92 pet. tarwe-rogge (uitmaling 85 pet.) en 8 pet. maisbloem. De tarwe-rogge- melange zal voor 75 pet. uit tarwe en voor 25 pet. uit rogge bestaan. Het Italiaanse ministerie van binnenlandse zaken heeft vandaag pro-fascisten er van beschuldigd relletjes en ..vulgaire uitspattin- gen" in de dichtbevolkte Joodse wjjk van Rome uit te lokken. Tengevolge van incidenten. die gisteravond na een stormachtige politieke bijeenkomst van de natio- nalisten plaats vonden, werd,en meer dan 20 personen gewond. Het partijblad van de M.S.I. „So- ciale Orde" verweet de communis- ten deze relletjes uit te lokken en voorspelde, dat de communisten „op deze weg zouden voortgaan". In verschillende ste_den in de noordelijke industriepro'vincie Man tua werd gestaakt, maar volgens be- richten zou de kamer van arbeid het bevel tot een algemene staking hebben uitgesteld. De kamer dreig- de gisteren met een staking door de hele provincie naar aanleiding van de arrestatie van de communistische burgemeester van Severravales, die er van beschuldigd werd wapens te verbergen. 2000 linksen bestormden gisteren de gevangems van Ostiglia, waarin burgemeester Armondi was opge- sloten. Veertien mensen werden hierbij gewond. Politieversterkingen VATICAANSTAD, 15 April (A.P.) Z.H. de Paus heeft Donderdag Kardinaal Von Preysing, Bisschop van Berlijn ontvangen. De vorige week was Kardinaal Von Faulhaber, de Aartsbisschop van Mtinchen, door de H. Vader ont vangen. Kardinaal Frings, de Aartsbis schop van Keulen, is Donderdag in Rome aangekomen als laatste van de drie Duitse Kardinalen, die dit jaar Rome zullen bezoeken. In Welingelichte kringen van het Vaticaan deelt men mede. dat er geen enkele bijzondere betekenis aan deze bezoeken moet worden ge- hecht, daar zij regelmatig iedere vijf jaar plaats vindep. patrouilleerden vandaag door de stad. De burgemeester is overge- bracht naar de stadsgevangenis van Mantua Grote menigten verzamelden zich vanavond zingend en schreeuwend in de Joodse wijken van Rome, waar de communisten en de republikeinen vergaderingen belegd hadden. Door het gehele land kwam het grootste deel van de wanordelijk- heden voort uit botsingen tussen linksen en de aanhangers der pro- fascistische Italiaanse socialistische beweging. Er waren geen berichten over ernstige troebelen. Ettelijke honderden links georien- teerden hebben Donderdag een in- val gedaan op een bijeenkomst van de Italiaanse pro-fascistische bewe- §ing en hebben de leden met stenen ekogeld. De bijeenkomst werd ge houden op het Tiburtinoplein in Rome. Vijftien minuten daarna waren sterke afdelingen van de storm- brigades er nog niet in geslaagd de orde te herstellen. MANILLA, 15 April (A.P.) President Roxas van de Philippijnse republiek is vandaag overleden. De 56-jarige President werd van- middag ziek in Clark Field, waar hij een heftige redevoering tegen de communistische agressie had gehou den. Kort daarna overleed hij. President Roxas leed reeds lang aan een hartkwaal. De heer El Pidio Quirono. vice- president en Minister van Buiten landse Zaken, zal hem opvolgen als Staatshoofd. In z(jn party tegen Smyslof (wit), die in Den Haag tweemaal remise tegen hem gespeeld had, toonde Botwinnik, dat hy niet van plan is op zyn lauweren te gaan rusten en het kalmpjes aan te doen nu hy met een flinke voor- sprong aan het hoofd gaat. Het werd een felle s'.rud, waarin zijn voorkeur voor complicaties al spoedig bleek. Reeds de openingszetten voorspel- den een belangwekkende kamp. Bot winnik koos de Siciliaanse verdedi- ging, welke gewoonlijk aan wit aan- valskansen in het centrum en op de koningsvleugel schenkt, terwijl z\yart tegenspel krijgt op de konin- ginnevleugel. Deze keer nam het spel echter een ander verloop. Na een betwistbare afruil van paarden door Smyslof, waardoor het zwarte centrum versterkt werd, nam Bot winnik het initiatibf. Onverbiddelijk sloot hij Smyslof's koning in een ring, die steeds nauwer werd, en het ene witte stuk na het andere moest retireren naar zijn punt van uitgang. De zwarte aanval werd zonder verslapping voortgezet en bereikte spoedig een beslissende fase. Na enige fijne manoeuvres met zijn raadsheren verwierf Botwinnik een open lijn voor zijn torens, ruilde toen met succes af en kwam in pen vrijwel gewonnen stelling. De partij werd afgebroken, maar Smyslof's kansen op remise zijn bijna ivihil en de indruk bestaat, dat een nieuwe zege van Botwinnik niet uit kan blijven. De stand is nu: Botwinnik 7 plus 1 afgebroken partij uit 10, Smyslof 5'/! plus 1 afgebroken partij uit 11, Keres 5'/2 uit 10. Reshevsky 4</2 uit 9, Euwe l'/i uit 10. De afgebroken partij tussen Smys lof en Botwinnik wordt Vrijdag avond voortgezet. Wegens ongesteldheid van Res hevsky, kon zijn partij tegen Paul Keres, vastgesteld voor de 13e ronde niet doorgaan. MOSKOU, 15 April (A.P.) Molotof, de Russische Minister van Buitenlandse Zaken, heeft Donder dag de Nederlandse Gezant in Mos- kou, dr. Visser, ontvangen, aldus 't Russische Persbureau Tass. Het bezoek stond in verband met de aanstaande aanbieding, van de geloofsbrieven van dr. Visser aan de Voorzitter van het Presidium van de Opperste Sowjet. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Woensdag 21 April geen audientie verlenen. MOSKOU, 15 April (AP). Ro bert Magidoff, de Amerikaanse jour nalist die door zijn secretaresse in de Izwestia beschuldigd werd van spionnage, heeft vandaag verklaard dat hem door het ministerie van Voorlich'ting was meegedeeld, dat hij zijn werk in de Sovjet-Unie niet meer kan voortzetten. De journalist denkt de Sovjet- Unie in twee of drie dagen te ver laten. Veertigduizend mensen uit Na pels en omgeving waren Donderdag avond op een plein van de stad sa- mengestroomd "om te luisteren naar een rede van Togliatti, de secreta ris van de communistische partij. Het plein was met vlaggen versierd en terwijl Togliatti sprak, vlogen met veel geraas vliegtuigen over, die pamfletten uitwierpen. Togliatti ontkende, dat de com munistische partij in het Noorden terrein verloren heeft. 4

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1