goat er op en na 18 April in Itaiie gebeuren? Teylefy DE REGERING IS DAG PARAAT UIT DE KERMIS DER WERELD ONMENSELIJKE BEWAKERS STAAN TERECHT RADIO DE SPEURHOND Hof zal zich bevoe<jd verklaren Rauter te berechten De schoolradio verschijnt in de aether De Gasperi verklaart: Ik ben zeker van de overwinning Zei U iets? Gezonde huid Verdediger in bescherming genomen Sad feme van de ergste soort werd uitgeleefd Een onzichtbare, prettigd onderwijzer Snipperdagen voorg^steld Voor de goeke zaak NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Vrijdog 16 April 1948 PAG. 3 60 jaar in dienst bij een familie J? S Havanna-conferentie en onze Landbouw Ontploffing te Rio de Janeiro PROGRAMMA BOODSCHAP VAN Z.H. DE PAUS aan de Duitse katholieken Kard. de Jong wijdt studie-centrum in FEUILLETON 0 ernstig van plan om na 18 April - zjjn regering aan de kant te zet- ten en plaats te maken voor de volksregering? Hierop heeft De Gasperi sedert j.l. Vrijdag op zijn propagandatocht door het noorden van Itaiie geant- woord. Hij keeft uitdrukkelijk ver- klaard, dht de geruchten, alsof hij het plan zou hebben zich na die datum te werbergen of de vlucht naar het buitenland te nemen, uit de lucht zijn gegrepen. Hij zal op zijrf plaats blijven, zoals de overige ministers van zijn kabinet, va^ wie door de communisten is verteld, dat zij vliegmachines klaar hebben Istaan om de wijk te nemen. De Gasperi voegde aan deze ver- klaringen toe: „Ik ben zeker van {Van een bijzondere correspondent) Rome, 12 April 1948 MET SPANNING ziet de gehele wereld uit naar 18 April, de datum voor de algemene verkiezingen in Itaiie. De datum, waarop het Italiaanse vojk door vriie verkiezingen zich zal uit- spreken of het land in de naaste toekomst commumstisch of anti- eommunistisch zal bestuurd worden, de datum, waarop Itaiie zich voor goed zal scharen bii het Westers blok, of zich politiek rijp zal verklaren ingelijfd te worden bij die landen, waarover het iizeren gordijn zich reeds heeft uitgestrekt. De algemene verwachtingen ech- ter zijn, dat het „democratische volksblok" een gevoelige nederlaag zal lijden, want men denkt, dat dit blok om en om de 160 zetels zal be- halen van de 574, waa'ruit de Ita liaanse Tweede Kamer zal bestaan. In de gisteren gehouden toespraken op verschillende plaatsen in 't land hebben de communistische sprekers reeds de hun gelovige zielen voor- bereid op deze eventuele minder- heid in de Tweede Kamer. Want ze hebben hun toehborders er attent op gemaakt, dat, indien het blok niet de absolute meerderheid zal verkrijgen, dit euvel verholpen kan worden door een meerderheid voor dit blok in de Eerste Kamer, die dan de toekomstige rechtse regering in haar handelingen kan boycotten. Waarop deze berekening geba- seerd is, is er niet bij gezegd. De kiezers toch van de candidaten voor de Tweede en Eerste Kamer zijn dezelfden, met enig verschil van leeftijd. Om voor de Eerste Kamer te kunnen stemmen, moet men 25 j. oud zijn, terwijl het stemrecht vpor de Tweede Kamer reeds met 21 jaar aanvangt. Of het democratisch blok zou, per toeval, een verpletterende meerderheid van leden boven de leeftijd van 25 jaar moeten bezitten? Dezelfde propagandasprekers van het democratisch blok en vooral de communistische met Togliatti aan het hoofd, hebben reeds meermalen in hun toespraken in zalen, straten en op pleinen hun toehoorders het dilemma voorgezet: of een overwin ning van het volksblok (van de communisten) of.... en dan hing er 'n benauwende st^te over de volks- menigte, waarvart een groot gedeelte bevangen werd door rillingen van een Siberische koude: door de kop- pen van de toehoorders speelden gedachten van stakingen, oproer, echietpartijen en dies meer. Aan deze wijzevan intimidatie heeft Vrijdag j.l. de president van het „Comit6 voor de vardediging van de republikeinse instellingen Paccjardi, teveng vice-president van het kabinet De Gasperi, een einde gemaakt. In een persconferentie eeft Pacciardi die dag gezegd: „De laatste vier maanden is de toestand in het land veel verbeterd. De re gering heeft meer dan voldoende middelen tot haar beschikking, om aan elke eventualiteit het hoofd te kunnen bieden. Stakingen hebben er nog steeds plaats en hierop heb ben ae arbeiders het volste recht. Maar er is een einde gekomen aan het blokkeren van verkeerswegen, aan het bezetten van gemeente- en provinciale gebouwen en aan per- soonlijke aanrandingen, die tot nu toe met deze stakingen gepaard gin- gen. De regering heeft alle maat- regelen genomen om bij het stem- men de vrijheid te waarborgen van alle kiezers, de ministers blijven op de dag van stemming in vergade- ring bijeen en ik zelf zal mij hier in mijn werRkamer een veldbed doen inrichten en zo kan men ver- zekerd zijn, dat de eerlijkheid en de vrijheid bij het stemmen verze- kerd zijn." Van 16 !\prll a.s. middernacht mogen er geen propagandavergade- ringen meer gehouden worden, is 't houden van optochten verboden, mogen er geen uitwendige onder- scheidingstekens van politieke par- tijen vertoond of gedragen worden, moet ook het plakken en kalken op muren en van straten gestaakt wor den. Tegen 16 April is er zeker geen hoekje meer van Itaiie vrij om be- plakt te worden; wil men deze da- gen van de inhoud van een nieuw aangeplakt biljet Kennis nemen, dan moet men de plakker als het ware op de voet volgen, want de biljetten# worden in een steeds versneld tem- po door anderen overgeplakt. Alge- meen voorziet men dan ook, dat de dag van de stemming op 18 April normaal zal verlopen. En na 18 April, wat zal er dan gebeuren? Dit heeft Togliatti se dert'enige weken meermalen in sijn toespraken in de volgende vorm gevraagd: is De Gasperi een prachtige overwinning van de christen-democratische partij. Een van mijn eerste bezigheden na 18 April zal zijn de bescherming van de sociaal-communistische minder- heid op mij te nemen. Neen, zo ging de Minister-President verder, ik zal de regering na 18 April nog niet neerleggen. Terstond na de verkie zingen zullen de huidige ministers in een kabinetsvergadering bijeen- komen, om de overwinning te con- stateren van de democratische par- tijen. Op 8 Mei a.s. komen de nieu- we kamers afzonderlijk in vergade- ring bijeen om elk haar president te kiezen. Op 9 Mei d.o.v. vergade- ren dezelfde kamers in een gecom- bineerde zitting tot het kiezen van de President van de Republiek. Op die dag zal de Italiaanse Republiek constitutioneel gevestigd zijn. Vol gende de nieuwe grondwet, zo ver- volgde De Gasperi, bepalen de twee nieuw gekozen kamers in een gecombineerde vergadering bij hoofdelijke stemming over een mo tie van vertrouwen of de tegen- woordige regering aan het bewind blijft. of-dat er een andere moet ge vormd worden". Hieruit ziet men. dat er daar t huidige kabinet De Gasperi, behal- ve een overgrote. meerderheid van christen-democratische ministers, ook in rijn samenstelling leden be- vat van andere rechtse partiieh tot zelfs socialisten van de partij van Saragat, alle kans is, dat dit ka binet na de verkiezingen op 18 April, wellicht zonder enige veran- dering aan te brengen, in zijn ge- heel het vertrouwen van de beide kamers zal. verkrijgen. Tot overgrote ergernis van Tog liatti, van Moskou en van vele an deren. Minister In't Veld moest in de Eerste Kamer verschillende opmerkingen van senator ir. Kraayvanger beantwoorden, die o.a. critiek geleverd had op de samenstelling van de dienst der voorlichting van dit departe- ment, waaraan 15 ambtenaren verbonden waren, en de Kamer- leden hadden nog bijna niets van het voorlichtingswerk van deze heren bemerkt! Hoe zat dat? De Minister zal het eens bekij- ken, mgar zei en passant, bij een andere gelegenheid, dat het be- richt van de voorlichtingsdienst over de tienduizend woningen, die gebouwd hadden kunnen worden, als er niet zoveel zwart gebouwd was, hem nogal over- dreven voorkwam. Dat was dus nog onjuiste voorlichting ook. Nu komt zwart bouwpn voort uit duur bouwen en duur bou- tuen is een gevolg van het dure ambtenarenapparaat, zeer in het bijzonder bij de wedempbouw. De conclusie ligt dunkt me, voor de hand: minder voorlichtings- en andere ambtenaren, en de resultaten van de vermindering van de bouwkosten, ergo van het zwarte bouwen zullen be- wonderenswaardig zijn ROOSENDAAL, 16 April. Op 5 Mei a.s. gaat Etten-Leur op grootse wijze de 73-jarige Jantje Wijnen huldigen, die op die dag pre. cies 60 jaar als inwonend knecht in dienst van de familie Lu»kx aldaar is. Zulke zelden vnorkomende ambtsjubilea dient men goed te vie- ren. zeggen de buurtbewoners. Wijnen is nu al aan het derde ge- slacht van de familie Luykx toe, sinds hij op 13-jarige leeftijd op de boerderij van „Grootvader Luykx" terecht kwam. vrij van allerlei onzuiverheden. Purol doet wonderen- Poos 30 ct. GROOTHART1G In Amerik. athle- tiekkringen verwacht men een Olympische overwinning op de kwartmijl voor de W.- Indier, Herb McKen- ley, omdat zijn hart 13,2 pet. groter is dan gemiddeld, waardoor hij dan tijdens de eindsprint over extra zuurstof kan beschik- ki*n. Als die 13 pet. hem maar geen par- ten speelt! MAZEN VAN DE WET Een vacantieganger vond een manier om ongestoord sigaretten uit Engeland mee te brengen, Hij stak elke sigaret aan, nant er 'n trek van en maakte deze weer uit. Tegen 1000 van dergelijke ..sigarettenpeukjes" stonden de douane- beambten machteloos. Spulbaas kent iemand die aan 50,000 Havana- sigaren begonnen is. Hij heeft 20 man per sonnel om hem te hel- pen. NAUW VERBONDEN Uit een sportblad: „Het is merkwaardig dat zo'n groot eaantai boksers vroeger slager was." Spulbaas vindt het niet merkwaardig, wel kenmerkend. AMERIRA, TOEVLUCHXSOOKD De vorige keer, dat mevr. Roosevelt Enge land bezocht ontviijg ze hondeiden brieven van Engelse meisjes, die naar hun Ameri- kaanse echtgenoten wil- den gaan. Op het ogenblik krijgt ze hon- derden brieven van de ouders dezer meisjes. Deze willen zich bij hun dochters en schoonzoons voegen. En dat allemaal on- danks het Marshall- plan. SPULBAAS. l'~ Zo komen afgedankte tram- en treinwagens van pas...-. Vele van de uit Duitsland teruggekeerde wagens verkeren in een zo slechte toestand, dat diverse gemeenten geen prije stellen op het bezit van deze oude wagens. Vjndingrijke lieden hebben kans gezien zo'n oud wagentje op de kop te tikken en deze ingericht als „landhuisje". Op Maandag 19 April as. te 19.15 uur zal mr. Ch. Bogaardt, noofd van de afd. buitenlandse betrekkin- gen van Ket Ministerie van Land- bouw, Visserij en -Voedselvoorzie- ning, over de zender Hilversum L een causerie houden over het on derwerp: ».De betekenis van de J*a~ vanna-conferentie voor de Neder- landse Ls^idbouw". Zoals wU gisteren nog konden melden, is het Bljz. GerechtsMof te Den Haag van oordeel, dat nel onderzapk in de zaalt-Rauter on- volledif is geweest. Naar wu van doorgaans goed ingelichte zude vernemen, zal het Hof zrch echter bevoegd verklaren Rauter te be rechten. Aangezien de verdediger van yer- dachte mr. K. van Rijckevorsel door dringende werkzaamheden te Am sterdam verhinderd was aanwezig te zijn werd de heropening van het onderzoek bepaald op Donderdag 22 April. Dan zullen worden voorgele. zen een fotocopie van een brief van Rauter aan de Reichsfuehrer S^S. Himmler van 7 October 1942, een brief van Ir. S. L. Louwes diena het-onderzoek het Hof bereikt heeft, V (Van onze verslaggever) Radiomensen zijn en blijven optimistisch. Met jonge geest speu- ren ze voortdurend in de grote massa van het publiek en zoeksn in de aether naar nieuwe mogelijkheden en attractieve uitzen- dingen. Zo verscheen enkele dagen geleden de schoolradio plotseling in de lucht en in een oogwenk zaten vijf en twintig duizend leerlingen van lagere, ulo en middelbare scholen met papier en potlood vol inspanning, ijver en pleizier naar de uit- zgndingen te luisteren. De onderwijzer bleef onzichtbaar, maar zijn stem, met die van verkchillende anderen, had voldoende aantrekkelijkheid om de schoolgaande jeugd gedurende een aantal minuten te boeien. Voor het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof te Utrecht in zitting bijeengekomen, stonden dne bewa- kers uit het concentratiekamp te Amersfoort terecht, de 29-]ange W. v d. Neut, de 26-jarige J. J. A. van Rroessel en de 29-jarige J. J. Gom- bcrt. In de lange ten laste legging stond uitvoerig omschreven, aan welke onmenselijke wreedheden dit dne- tai zich schuldig had gemaakt en op welke manieren ze de gevange- nen hadden getreiterd, bespot en mishandeld. Het mishandelen be- stond uit: vreselijk schoppen en slaan (het z.g. robben), besmeuren met faecalien, onderdompelen in n beerput, hoofd in wespennesten houden en brandende sigaretten uitdoven op de lichamin der ge- vangenen. Bovendien heeft van N., volgens zijn eigen verklaring, acht a negen maal deelgenomen aan executies, Van de twee anderen staat dit met V8Van der N. gaf toe, deel te heb ben genomen aan executies, o.a. in Maart '45, toen 49 personen werden geexecuteerd, die daarvoor uit Scheveningen naar Amersfoort wa ren overgebracht, als repressaille voor de aanslag op Rauter. Van R. ontkende ten sterkste zijn deelne- ming aan executies. Hij was daar voor ongeschikt door zijn glazdn oog. Onbekend met misdaden De eerste g^uige was de ex- kampcommandant. de 40-jarige Kri- minalsekretaer Karl Peter Berg uit Keulen. Deze bleef bij zijn verkla- ringen, welke hij in andere zaken reeds vroeger had afgelegd, n.l. dat hem van mishandelingep in het kamp nietg bekend is. Er zijn, irolgens hem ten hoogste 4 a 5 exe- rnties in het kamp geweest; het- opmerking RIO DE JANEIRO. 15 April (AP) - Tien personen zijn omgekomen en 20 gevvond. toen vandaSg een ontploffing .plaats vond in een kruit- fabriek van het Braziliaanse leger. ZATERDAG 17 APRIL HILVERSUM II: 7.15 Maria ter ere, 7.30 gram, platen, 7.45 Morgen- febed, 9.00 Voor de vrouw, 9.35 ranse kinderkoren, 10.15 Morgen- concert, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 De schoolradio, 12.33 Lunclsconcert, 13.50 Film en toneel, 14.20 Engelse ]es voor beginners, 15.15 Concert der jongeren, 15.45 KRO-kiosk. 16 00 Franse chansons, 17.00 De Wigwam, 18.00 Liederen cyclus, 18.30 Actua- liteiten. 19/15 Muzikale melange, 19.35 Zigeunerklanken, 19.50 Ban- den, die binden, 20.20 Lichtbaken, 21.00 Negen heit de klok, 22.15 Gr. platen, 22.45 Avondgebed, 23.15 „La pla Tr; aviata. HILVERSUM I: 7.30 Gram, pla ten, 8.18 Lichte morgenklanken, 10.00 Morgenwljding, 10.20 Radio- feuilleton, 10.50 Gram, platen, 11.00 ABC-cabaret. 12.30 Weerpraatje, 13.00 Metropole-orkest. 14.15 Harmo- nieorkesten, 15.15 The Ramblers, 16.45 Om en nabij de twintig. 17.15 Volksconcert. 18.15 Sportpraatje, 19.00 Artistieke staalkaart, 19.45 Ne- derianders in Duitsland, 20.15 Ra dio-cabaret, 22.00 Hoorspel ,.De vrouw in de mist". 22.30 Jan Cor- duwener. 23.30 Gezellige plaatjes. Daar is dan eindelijk ook in Ne- derland de schoolradio binnen ko men wandelen in de klaslokalen, nadat in 1929 reeds pogingen wa ren gedaan om tot oprichting te komen. Maar, we weten het, Ne- derland zou deze naam niet meer verdienen, wanneer niet allereerst een afwijzende houding werd aan- genomen, daarna na veel conferen ce's een soepeler beweging en ten- slotte na nog de nodige bijeenkom- sten en commlssie-onderzoeken, komt het enthousiasme los. En dan is het ook goed. Dat is, evenals van zovele andere instellingen, ook heel in het kort de geschiedenis van de schoolradio, Het buitenland was al gewend aan de telkens terugkerende jongens- en meisjesstemmen, aan de aange- name klanken voor de studerende jeugd en aan de actuele onderwer- pen. die om de paar dagen via de luldspreker uitgingen naar de jeugd. De B.B.C. begon er 24 jaar geleden mee, andere Europese lan den volgden, Amerika houdt van noviteit en nam de hele ftistelling over, ook Australie zag er veel heil in en zo konden duizenden en nog eerfs duizenden leeringen ken nis maken met alles, wat het schoolprogramma nu niet direct ate onmiddellijk noodzakelijk be- schouwt, maar dat, afgestemd op het rechtstreekse gebruik in het dagelijkse leven, de noodzakelijk- heid en het nut toch ging afwer- pen, Na. tang wikken en wegen. In ons land werd, zoals reeds ge. schreven, de eerste poging onder- nomen in 1929. maar dat liep op een fiasco uit. Toch is de N. C. R. V* er voor de oorlog. zij het in be- scheiden mate, mee doende geweest en zond nu en dan, maar o zo spo- radisch, omdat het bijna niet van de zendtijd af kon, schoolprogram- ma's uit. Onmiddellijk na de oorlog kwam een stichting ..Schoolradio"^ tot stand, waarin de K.R.O. en enige deskundige onderwijskrachten met klem van talrijke argumenten het grote nut van deze uitzendingen heeft bepleit, met het resultaat, dat sinds 8 April 1948 de school- radio ook in de Nederlandse aether en in de Nederlandse klaslokalen een enthousiast entree heeft ge maakt. Minister Gielen opende deze nieu- wigheid in onze toestellen en van- af dat ogenblik gaan de uitzendin. gen draaien tot Juli a.s. Deze pe- riode wil de K. R. O. als proef ne men, om daarna, via informatie's en geuite wensen en klachten Van lei-aren, maar 'ook van leerlingen tot een definitieve programma- vaststelling te kunnen komen voor het leerjaar 1948-1949. Toon Rammelt, de programma- chef van de K ,R. O., Paul de Waart. de populaire reporter, deskundigen op allerlei gebied geven er hun medewerking aan en willen juist met de schoolradio bereiken, dat de luisteraars zekar wat betreft de jonge luisteraars, weer leren luis teren en' de radio leren gebruiken met een keuzebepaling, die niet uit- sluitend is afgestemd op lichter amusement, maar die met kennis van zaken streeft naar datgene. waaraan ze zelf het meest in hun leven hebben. De schoolradio zal er daarom voortdurend op uit zijn, die stof. die niet in onmiddellijk verband met het lesrooster staat te behan- delen, waardoor de leeraren gele genheid wordt gegeven over deze stof nogmaals van gedachten te kunnen wisselen met de jeugd. Men wil dus een aanvullende taak heb ben in schoolverband. Dit gebeurt dan via reportages, waarin men allerlei onderwerpen kan beluiste- ren, waarvoor interesse bestaat en die nuttig zijn. via radio-cursussen over muziek, litteratuur, techniek en via allerlei luisterspelen, die het leven van persoonlijkheden uit de geschiedenis in gesproken beelden oproept en daardoor een zekere aantrekkingskracht op de jeugd uit- oefenen. Er zal dus aantrekkelijk studie- materiaal worden gegeven, dat niet als studiemateriaal wordt gezien en op deze manier vindt de school- radio een eminente taak als aan- vulling van de leerkrachten. Er komen toestellen. Op het ogenblik zijn er reeds 300 scholen bij aangesloten met 25000 leerlingen, maar dit getal zou aanzienlijk zijn uitgebreid, wanneer er, toestellen genoeg waren. De commissie hoeft nu met Philips een overeenkomst kunnen aangaan. dat de scholen, die bij deze school- radio zijn aangesloten, via de han. del een toestel kunnen oBtvangen. De proefuitzendingen zijn ver- deeld voor verschillende onderwer pen en scholen, zodat enige keren per week een programma wordt ujtgezonden voor bepaalde scholen over bepaalde onderwerpen. De K. R. O.z is er nog niet, dat geeft de programmaleiding onmid dellijk toe, magr het zgn. voor onderzoek zal veel haken en ogen te voorschijn laten komen en daar door zal een goed geheel voor de komende leerjaren zeer zeker be reikt kunnent worden. De leerlingen krijgen bovendien een boekje. waarin het gehele prp- gramma van het leerjaar is ver- werkt en waarin naast aantrekke lijk lees- en kijkmateriaal ook ver schillende vragen over de onder werpen zijn gesteld, die tijdens de uitzendingen kunnen worden opge- lost. Ook hiermee beoogt men dus de spanning voor het luisteren te verhogen. Het heeft lang geduurd. maar nu is de schoolradio er toch en de toekomst zal uitwijzen dat de grote noodzakelijkheid. het nut en de aangenaam-opvoedende uitwerking er van te voorschijn komen. Vl curies- geen de president de ontlokte: .Verdachte van der Neut heeft er echter reeds 8 5 9 toege- geven. De executie in Maart 1945 van de 49 gevangenen uit Scheve ningen stond onder zijn persoonlijk bevel. Van der N. heeft er aan deel genomen. maar hij gelooft met, dat Van R. daarl*j is geweest. De 40-jarige Kottalla, die ook als getuige verscheen .verklaarde, dat er nooit mishandelingen in het kamp zijn gepleegd, hoogstens is er wel eens geslagen, hu zelf had geen vooraanstaande functie in net kamp, hij was op het bureau werk- zaam. Het getuigenverhoor van een aan tal ex-gevangenen werd een even lange als verpletterende aanklacnt tegen de vefiJachten. "Zij hebben de gruwelen aan den lijve ondervon- den en verhaalden daarvan. Namen werden genoemd van slachtoffers, die ten gevolge van de bestialitei- ten en aan uitputting zijn overleden Een opsomming volgt van het ge- treiter en de spelletjes, waaraan de getuigen en andere gevangenen bloot stonden. Steeds weer was het het drietal verdachten, dat hierbij de hoofdrol vervulde. De baarden der ongeschoren gevangenen wer den op geraffineerde wijze uitge- trokken. of in brand gestoken; bran dende sigaretten op hun blote licha- men uitgedoofd of met gier over- goten. Anderen werden in de teer-' put ondergedompeld. De Amster damse getuige Keizer werd door verdachte van 'der Neut met een potlood in het opg gestoken, waar door hij het licht hieruit mist, en zo bleven de getuigeverklaringen doorgaan. De Utrechtenaar Gombert toonde zich een meester in het uitdenken daarvan en wanneer dan nog van der Neut in de buurt kwam, brak de hel goed los. Doodstraf gefc'st De procureur-fiscaal. mr L. W. M. M. Drabbe, achtte in zijn requisitoir het in vreemde krijgsdienst treden volkomen bewezen, evenzeer ate de ten laste gelegde mishandelingen, alleen het aandeel van iedere ver dachte afzonderlijk was z.i. minder duidelijk. Hij vroeg zich iaf, hoe het moge- lijk is. dat mensen zich aan derge lijke bestialiteiten hebben kunnen schuldig maken. Mr Drabbe beschouwde Gombert als de geestelijke vader van de vele geraffinoerde mishandelingen, van der Neut als de bruut, bereid om dit alles uit te voeren ^n van Roes- sel ate de man op de achtergrond Mr Drabbe besloot zijn requisitoir met het eisen van de doodstraf te gen alle drie de verdachten. een brief van Rauter d.d. 30/7/1944 aan de burgemeester van Beverwijk en verschillende andere bescheiden uit het proces-verbaal. De President wendde zich vervol- gens tot de aanwezlge journalisten en verklaarde, dat het Hof klachten bereikt hadden over een zodanig verslag van het pleidooi van mr. van Rijckevorsel in enkele bladen dat daardoor by het publiek in som- mige gevallen de indruk gevestigd werd, dat de verdediger in onge- paste bewoordingen en op een on- Nederlandse wijze zijn taak vervuld zou hebben. Deze opvatting is met de mening van het Hof zei de Pre sident en hij verklaarde verder, dat het Hof met waardering het pleidooi van mr. van Rijekevorsel had aan- gehoord. De President hoopte dat de pers alsnog een middel zou vin- den om de mening van het Hof naar voren te brengen. BERLIJN, 15 April (A.P.). Z.H. de Paus heeft in een brief aan de Duitse katholieken de we reld aangespoord de oorlogsmisda- den van Duitsland te vergeven en te vergeten en dit lahd te hulp te komen bij zijn wedyopbouw. De Heilige Vader betreurde het. dat 12 millioen Duitsers uit het Oosten van het oude rijk gedreven zijn, waarover Hij zei: ,.Wij yrezen, dat het oordeel. dat de geschiedenis over deze maatregel zal vellen, on- gewoon streng zal zijn." Z.H. zei, dat het verarmde en hongerende Duitsland zich niet zou kunnen herstellen, zonder hulp van buiten af. Daarom zullen wij een beroep blijven doen op de rede en het ge- weten van de wereld en de staats- hoofden, door hun te zeggen. dat alle landen, die dit doen kunnen, de pliehf hebben te hulp te komen aan Duitsland en aan de behoeftige lan- De Paus schrijft verder, dat Hij de misdaden, welke door de Nazi's in Polen en Rusland begaan zun, niet over het hoofd zag. maar dat hij van mening bleef. dat deze da- den niet konden gelden^als recht- vaardiging voor de uitwijzingen na de oorlog uit Oost-Duitsland. Naar wij vernemen hebben de landelijke verenigingen van katho- lieke werkgevers en de vereniging van Tilburgse fabrikanten van wol- len stoffen aan de fabriekscommis- sies voorgesteld. om Woensdag 5 Mei (Nationale Feestdag) des mid- dags om 4 uur de fabrieken stop te zetten tot Maandqg 10 Mei d.a.v. Donderdag 6 Mei is het Hemel- vaartsdag, die als een algemene feestdag wordt beschouwd. Vrijdag 7 en Zaterdag 8 Mei worden volgens het voorstel ate collectieve snipper dagen aangemerkt. Ook Maandag 30 Augustus en Woensdag 1 November zijn bepaald ate collectieve snipperdagen. Ten aanzien van Dinsdag 31 Aug. bestaat de mogelijkheid. dat een extra vrije dag ter gelegenheid van het Regeringsjubileum zal worden gegeven. Door de Tilburgse en Twentse tetielfabrikanten werd reeds een voorstel in dien zin ge daan. Naar wij vernemen kan hierop nog niet worden vooruitgelopen Voor de gehele Nederlandse indu- strie toch wordt deze aangelegen- heid door een landelijke commissie bestudeerd. Eerst als daarover rap port is uitgelpracht en de goedkeu- ring door het college van Rijksbe- middelaars is verkregen. kan wor den meegedeeld hoe deze dag zal I worden aangemerkt. (Vervolg van pag. 1) De Provinciaal der.Paters Augus- tijnen, de Hoogeerw. Pater S. van Nuenen. dankte de Kardinaal na- mens de Nederlandse Augustijner- provincie en nimens de leken en priesters, die aan het Studiecen- trum werkzaam zijn, voor de in wij- ding en voor de gesproken woorden van waardering en goedkeuring. Spreker roemde de grote liefde voor de wetenschap van Kardinaal de Jong. „Gij leeft mee met alle goede dingen, door wie of waar ook ge daan", zeide de Provinciaal, die daarna ook de architect, de heer Nico de Jong, in zijn dankwoord betrok. De directeur van het Studiecen- trum, Pater Gratia ter Haar O E. S.A., bracht dank aan de vertegen- woordiger van minister Beel, de heer H. Hermans,, die mede aanwe zig was en naast de Kardinaal had plaats genomen. Ook Mgr. dr. van Gils, de oude stoere onderwijsman, was naar Culemborg gekomen en werd door de spreker bedankt voor zijn belangstelling. Spreker noemde vgrder Mgr. van Straelen, burge meester. wethouders en de secretaris van Culemborg. de Inspecteur van het Onderwys, dr. Niemejjer, de Supervisores prof. Michels, dr. Lu cas. dr. Quant en dr. Kuipers. Dr. Smulders als afgevaardigde van de Stichting van de Landbouw, Paul de Waart, de vertegenwoordigers van de studentenverenigingen „Tho- mas Aquino" te Amsterdam en „Ve- ritas" te Utrecht, de pers, docenten en correctoren. Na al zijn medewer- kers geprezen te hebben om de ijver waarmede zij hem bij de op- bouw van dit schone werk hadden terzijde gestaan, besloot hij met de wens, dat dit eerste Katholieke Schriftelijke Studiesentrum nog ja- *er> zijn vruchtbare arbeid mocht voortzetten tot eer van God en tot heil van de mensen. Het nieuwe Studiecentrum is on- dergebracht in een geheel geres- taureerde vieugel van het oude seminarie, thans klooster van de Paters Augustijnen te Culemborg. Het voor de schriftelijke cursus- sen bestemde nieuwe gedeelte heeft, althans wat het interieur betreft, een zeer smaakvol en modern aan zien gekregen. In de benedenver- dieping zijn behalve de grote ver- gaderzaal, die plaats biedt a»n 300 personen en gebruikt wordt voor /weekend-reiinies der cursisten, ook nog de admmistratie en de zaal voor de uitleenbibliotheek ondergebracht. Boven is de kapel en hier bevinden zich ook de kamers voor de leraren. De bovenste verdiepingen zijn ge heel ingericht voor slaapgelegen- heid. 120- cursisten kunnen hier overnachten. 60 chambretten zullen echter tijdelijk worden afgestaan aan een even groot getal Grieks- Katholieke Oekrai'ners, priesters en priester-studenten, die na de oorlog uit Rusland naar ons land uitweken. QEJVKT U ER OM? Morgen is het Zaterdag. Weet u nog, we zijn in de week van bigpn- dere gebeds-actie voor degPaus. Onze Bisschoppen vroegen voor morgen, Zaterdag, een bizonder werk van boete en versterving. Aan ons bidden zetten we kracht bij. Het behoeft niet iets gewel- digs te zijn wat we doen. Al zou- den we alleen maar eens hele- maal goed, volmaakt doen wat we moeten doen! Sta morgen eens bijtijas op. Misschien kunt ge gemakkelijk even naar de H. Mis. Overdag rookt u eens een sigaret minder: u zult er niet van dood gaanU bent eens bizonder vriendelijk en goed voor de mensen met tvie u te maken hebt. Er zijn honderd en een gelegenheden in uw leven van morgen om iets voor de Paus te doen. Doe het dan! MARCUS Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven de voorarm van Roemjanzow, 12. En zelfs op het ogenblik, waarop de vreem- deling Hotel Brittannia binnen stapte, hadJiij gedacht: 't Is Tegleff. maar ik vueg er niet in, ik volg stipt z'n telefonisch bevel op, ik stuur 'n brief naar de Catharina- Stichting, om Tegleff te bericbten, waar de vreemdeling zich ophoudt. En nog tot op dit ogenblik, meende hij, dat z'n Chef 'n soort spelletje met hem speelde. Tegleff echter vergat alles om zich. heen, want, niet alleen de frap- pante gelijkenis met zijn dubbel- ganger had hem nu weer diep ge- troffende jonge dame voor de schrijfmachlne, die het hoofd opge- richt had en zich hier onbespied waande vertoonde opeens het ge- zicht, de hals en de schouders van 'n jongeman. Tegleff bleef op zijn post, half-verscholen achter het gor dijn. Plots wendde hij zich om, stapte voorzichtig van de stoel. zuchtte diep en kruiste tegenover Roemjanzow. de armen over de borst: „En, jij ziet die Rimond voor een rentenier aan?" ..Hij stond. in hotel Powlona inge- schreven als rentenier, maar nu weet ik beter.«.U bent die Ri mond." Tegleff legde zyn gespierde hand ok hem mee naar de uiterste hoek «an de kamer en fluisterde: ,.Jij lijkt een ezelskop en je b£nt het ook. maar ik ben Tegleff en. hij die daar achter staat, er een die we niet meer los mogen laten. Dat kan een smakelijk diner worden. Luis- ter: ik ga naar beneden. Jij zorgt, dat diegene. die zo dadelijk die ka mer verlaat, zonder opzien te wek- ken. in arrest wordt genomen." „U bedoeit die dame, die daar binnen zit?" „Dat is geen dame." ..Maar mijnheer, ik heb toch zelf geziqp." Tegleff stad hem de hand toe: „Durf je er om wedden? Als het een dame is wordt jij chef van de buitendienst, is. het een man. dan word jij cipier in de Petrus- en Paulusvesting. durf je?" „Ik durf niet." ..Dat dacht ik. wel: Ik zeg. arre- steer die man in vrouwenkleren, bel Puschkin op en vraag hem, welke bestelling die meneer van- morgen bij hem kwam doen. Dan zorg je, dat al die correspondentie hiernaast in beslag genomen wordt en houdt je te mijner beschikking met al je mannen. Hoeveel heb je er?" I „Acht buiten het hotel* „En hier binnen?" „A1 het personeel." ,.Goed, ik ga dineren." ..Wel moge het u bekomen. mijn heer". Tegleff keek woedend, hetgeen Roemjanzow g'erust stelde. De chef was in zijn humeur en mompelde. terwijl hij de trap af ging: ,.Er be staat in Rusland geen recherche meer. Ze deugen voor niets, voor niets". HOOFDSTUK IV De tafelgenoot Twintig minuten lang had hij al leen aan het gedekte tafeltje bij het venster in de hoek geze^en. Dat was Tegleff s, felste marteling: voelen, dat de tijd voorbij ging en gedwon- gen zijn, om werkeloos te blijven. Hij had zijn armen voor zich uitge strekt, neep de zijranden vjyn het blad zo hevig off hij dit verbrij- zelen wilde. Ditmaal wist al het aanwezige hotelpersoneel wie daar zat: de man, die, nog geen acht da- ?en geleden, drie der voornaamste amilies had doen fusilleren. omdat ze er van verdacht werden samen te zweren tegen de heersende macht, de man van wie men vertelde. dat hij nu eens, ate metselaar vermomd op een nieuwbouw stond tussen het werkvolk om hun gesprekken af te luisteren, dan weer als kellner dienst deed, of, als 'n blinde bij een kerk zat, om de gelovigen te be- spionneren, die er in en uit gingen Daar zat Tegleff. van wie de een verzekerde dat hij al lang geleden vermoord was en de ander, dat hij meer"gevreesd werd dan Krylow. De directeur en al de andere leden v«n het personeel deden hun best om niet hun vrees voor die eepza- me gast te doen blijken. Ze deden hun werk, gingen af en aan, maar geen hunner passeerde d» open- staande deur der eetzaal, zonder 'n snelle bilk in de richting van Teg leff te werpen. Daar kwamen twee gasten de brede, met rode lopers be- "egde trappen af. De directeur na- derde buigend deze heer en de jon ge deftige dame, die een bruin-le- ren valies in de hand droeg: „Ik mag zeker wel even voor gaan?" In het volgende ogenblik stond de heer Rimond tegenover Tegleff, terwijl in de marmeren hall, de goud-gega- lonneerde portier op de jonge dame toestapte, enige woorden met haar wisselde en voor haar uitging naar de ontvangsalon. waar Roemjanzow te wachten stond. De vreemdeling had volstrekt geen bezwaar cum plaats te nemen, aan een tafeltje met een tweede gast, maar, toen hij gezeten was en zijn overbuurman aankeek. sloeg hij snel de ogen neer, draaide het hoofd af. keek, achter langs de licht- bruine fantasie-gordijnen, naar het drukke verkeer. Tegleff had ruimschoots de tijd gekregen, zijn plan ineen te zetten. Hij had besloten, de taktiek der slang te volgen. die 'n vogel net zo lang biologeert tot deze, verstijfd van schrik. uit de boom valt ate een gemakkelijk te grijpen prooL Daar om bleef hij zijn tafelgenoot strak aankijken. Deze voelde zich zeer onbehaaglijk, want hij had de man herkend. die deze morgen om half elf, tegeliik met hem, op- de zolder in de Bjilosorstraat vertoefde. De kellner bracht de gloeiend-hete. sterk-gekruide soep. Maar Tegleff roerde die niet aan, ook niet het heerlijke schapenvlees en de blik- groenten, die daarna weiden opge- diend. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3