COMMUNISTISCHE VOLKSMENNERS vooreen laatste offensief in Italie „Koude schoolstrijd" wekt verzet in Belgie Voor Alkmaar en omgeving r MORGEN IS HET DE BESLISSENDE DAG! Dreiqende stilte hangt boven Milaan Kominform voor echec, J INCIDENT TE DJOGJA WAS KWAJONGENSWERK r Scherp conflict tussen Huysmans en de Christelijke Volkspartij ZATERDAG 17 APRIL 1948 V. want Bidault speelt grote troef uit Deconcentratie Indonesische delegatieleden waren vooral het mikpunt POOLSE GEZANT TE WENEN spoorloQS verdwenen MARSHALL-LANDEN TEKENEN VERDRAG Voor permanente econo- mische organisatie Wapenstilstandsresolutie aanvaard Abdoelkadir weer naar Djogja Spanning dringt tot over de Alpen J Levenslang voor Gichev Russen te Wenen stellen nieuwe eis Commerciele vluchten dienen stopgezet Sjahrir te Batavia TREINRAMP IN ENGELAND Glasdecoratieeen vak, dat alleen jongelieden met aanleg en liefde voor dit werk kunnen leren. Op de glasfabriek te Leer- dam duurt zo'n cursus 6 jaar. Een aantal heeft nu examen afge- legd voor een examencommissie bestaande uit de meest voor- aanstaande figuren op kunstgebied. Op de foto: prof. Campen- donck, rechts, hoogleraar aan de Academie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, en ir. M. Stam, directeur Kunstnijver- heidsinstituut te Amsterdam, zien aandachtig toe bij het tot stand komen van een der proefstukken. Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Direct eur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 e. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct; per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20. c. p. mm.; in alle edities 30 ct. No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. H<30RN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank:Noorderbank IN DEZE DAGEN is de universele, belang- stelling gericht op Italie, Rome, het Vaticaan, de Kerk en de Paus van Rome! Morgen is het de grote dag, waarover ook de Heilige Vader al zo vaak en zoveel heeft gesproken, niet zonder ernstige bezorgdheid. De dag, wadrvoor ook de Hoogwaardige Bisschoppen van Nederland de belangstelling gevraagd hebben in gebed en boete. Wij moeten waak- zaam zijn en bidden, voor het lot van Italie, dat morgen in de branding van de politi.eke beslissing staat. In die branding wordt de Kerk meegesleept, en de vijanden van Ge- loof en Kerk hebben zich niet ontzien, gol- ven van haat en laster uit te werpen over het Hoofd der Christenheid. Waarlijk, „het uur van het Christelijk geweten heeft ge stagen", en dat niet alleen in Italie! Met bid- dende belangstelling volgen wij morgen en de naastkomende dagen de uitslag van de grote strijd in Italie. Het gaat als z. veel malen in de historie, om het lot van de Kerk en de Paus! En opnieuw zien wij bevestigd,^ wat Christus heeft gezegd: De knecht is niet beter dan §e meester, men heeft Mij ver- volgd, men zal ook U vervolgen. De Kerk en de Paus zijn het voorwerp, helaas niet alleen binnen de ltaliaanse grenzen, van onrecht- vaardige aanvallen', en de Paus sprak er in zijn Paasboodschap terecht van, of het dan te vergeefs is geweest dat de Kerk heeft ge- ijverd voor de vrede. Heeft zij vergeefs zon der onderscheid geholpen en beschermd Heeft zij vergeefs de rechten en de waardig- heid van de menselijke per soon verdedigd? Heeft zij vergeefs haar liefdesgaven aan tal- loze noodlijdenden in de wereld geschonken? Wij zijn er van overtuigd, dat wij niet klein- gelovig mogen zijn, en dat wij niet mogen vrezen. God is met de Kerk en de poorten der hel zullen haar niet overweldigen. Maar wij weten niet, welke beproevingen God ons zal overzenden; het zijn de sterksten, die het zwaarst warden beproefd. Nederland zal vandaag en morgen in het bijzonder bidden voor de Kerk en voor de Paus die men op bovenstaande foto ziet afgebeeld tijdens een audientie met een Engelse onderwijzeres en twee Ieerlingen van .een Amerikaanse school voor buitenlandse kinderen te Rome. Gods zegen moge zijn met Italie en de Paus! (Telefonisch van onze speciale verslaggever) MILAAN, 16 April Er was een massameeting in het Palazzo Olympio, waar Giannini zijn toehoorders tot orkanen van geest- drift praatte; er was gisterenavond laat 'n relletje op de Piazza Missouri; er was een vechtpartij in een kleine kroeg aan de Via Monte Bello en men arresteerde in een tram een dronken com munist, voomamelijk omdat hij temidden van een geestdriftig pleidooi ten gunste van kameraad Togliatti zowel een kennelijk christelijk democratische hoed als een ruit van de tramwagen vemielde. Dat was al! Een massameeting, twee vrij onschuldige relletjes en een arrestatie, vier dagen voor de fatale datum in de stad die het bolwerk heet van communistische kracht en activi- teit in het Noord-Italiaanse industriegebied. en Toulouse en 'overal daar in het Zuiden, waar men eind 1947 reeds ondervonden heeft dat er een lang niet slecht bewapend geheimzinnig rood leger bestaat, gereed om op het eerste sein chaos en geweld te plaatsen tegenover het gezag van Schuman. Verloren zaak voor Volksfront. Tastbaar is deze dreiging. Zij stuurt u met een beklemd gemoed over de ltaliaanse grens. En daar wacht u dan een verrassing.. Want in Milaan is het rustig, zo rustig. dat u het niet geloven kunt. Men ontvangt u met een haast uitgestor- ven Stazione Zentrale en met wat lege, slecht verlichte boulevards waarover dreunend nog een laatste tram dendert, haar remise tegemoet. Van overal schreeuwen u de span- doeken, de affiches en de leuzen 'n, welkom toe. maar ze hebben op u een zelfde uitwerking als ze op de Italiaan gehad hebben: u negeert ze tenslotte, het zUn er teveel! Zij gil- len hun leuzen te nadrukkelijk uit; ze beloven teveel in te weinig woor- den. De -fpropagandadiensten der verschillende partjjen hebben er hun beste experts op losgelaten. Maar ook zij hebben in de jacht op een nog sensationeler en pakkender slagzin niet kunnen verhinderen dat zij het culminatiepunt al ver voorbij DIT SCHIJNT een nieuw woord te zijn, waarvan de uitvinding on. langs gebleken is bij de behande- ling van de begroting van Binnen- landse Zaken in de Tweede Kamer. Burgemeester van Elk van Bem- mel heeft er op gewezen in een be- spreking met de pers van het rap port over de samenwerking van ge- meenten, dat uitgebracht is door een commissie van het Centrum voor Staatkundige Vorming, (waar van burgemeester van Elk voorzit- ter was). In feite ging het daarbij over de zelfstandigheid van de gemeenten, die steeds meer in het gedrang kwam. B e n a r d noemde mr. v. d. Grin- ten, voorzitter van het Centrum, de pos'itie van dev gemeenten, maar hij constateerde sinds 1946 belangrijke wijzigingen, gelet op de financiele noodvoorziening. voor de gemeenten en de verbetering in decentralise- rende richting van de wederop- bouw organisatie, (welke laatste tot nog toe grotendeels theorie is.) Het rapport van de Centrum-com- missie heeft ten doel, te wijzen op de noodzaak van decent^lisatie en op het belang van de gemeentelijke zelfstandigheid. Dat is, ondanks veranderingen ten goede („de regering is van plan een en ander te doen", zei mr. v. d. Grinten) nodig! Men moest burge meester van Elk maar horen! Hij geeft een wrange herinnenng aan het „feitelijke dwangbevel" van Binnenlandse Zaken, betreffende de verhoging van de Vermakelijkheids- belasting. En dan wees hij op de neiging tot „de-concentreren", het nieuwe woord, waarop wij straks doelden. Met tal van Rijksdiensten gaat men er toe over, in alle gewesten gedecentraliseerde bureaux te stich- ten die in' de onmiddellijke nabij- heid van de gemeenten vooruitge- schoven posten van. de departemen- ten worden. Op het oog schijnt dit decen.rali- satie te zijn, in werkelijkheid geeft het de centraliserende macht van- den Haag een aantal vangarmen, om den Haag nog gemakkelijker de karis te geven op het terrem der gemeentelijke (en provmciale) zelf standigheid in te grijpen. Die zelfstandigheid wordt a. h. w. steeds meer „ingekapseld", met alle gevolgen van dubbele, kostbare en vertragende werking. Wij geloven, dat hier inderdaad de vinger op een wondeplek is ge- legd en dat vaak volkomen over- bodig veel te veel instanties naast en tegen elkaar werken. Bovendien is dit stellig een nieu we steeds frequenter werkende rem op de gezonde ontwikkeling van de gemeentelijke zelfstandigheid. Deze nieuwe vinding der „decon- centratie" verdient de aandacht van de bevoegde instanties, met name van de Volksvertegenwoordigmg, die moet toezien, dat bepaalde ele- menten welke van nature op cen- tralisatie belust zijn, hier met fiet onbewuste of bewuste omwegen strevingen bevorderen, die lndrui- sen tegen een gezonde ontwikkeling van het gemeenschapsleven. Abdoel Kadir heeft Vrijdag- avond voor Radio-Batavia een uiteenzetting gegeven van het in cident te Djokjakarta, waarin hij o.m. zeide, dat de gebeurtenissen niet maatgevend zijn voor de ge- hele republiek. Het was een de- monstratie uitgevoerd door jon- gens tussen de 10 en 26 jaar. „Deze demonstratie aldus vervolgde de heer Abdoel Kadir werd echter geleid. De verwelkomers kwamen niet spontaan op." Er waren geen vrouwelijke demon- stranten. „Ik zag - hier en daar ouderen die, met stokken in de hand gewapend, het geheel diri- geerden". Het incident was gelocgliseerd in en bij het station; eenmaal buiten het station ondervond men geen hinder. De demonstratie in woord en gebaar was vooral gericht tot de Indonesische leden der delegatie, en het lag kennelijk niet in de bedoe- ling.der menigte de leden der dele gatie in levensgevaar te brengen, hetgeen dan ook door de leden in het geheel niet werd gevreesd. Ab doel Kadir deelde voorts mede, dat hij een paar van „mijn jeugdige verwelkomers". had gesproken en toen hij hun vertelde, dat deze de monstratie de grootst mogelijke blunder was omdat hiermede de demonstranten de wereld toonden. geen respect te hebben voor an- dersdenkenden en geen eerbied voor politieke tegenstanders, die vreed- zaam kwamen onderhandelen, het- geen een slecht begin voor hun volksstemming betekende, „keken zij sip". Abdoel Kadir noemde de republi- keinse propaganda in pers en radio „weinig gastvrij, nog steeds worden wij onheus bejegend". Abdoel Kadir beeindigde zijn re- devoering aldus: ,,Ik moge u verzoe- ken, uw regering te helpen om op de vlugst mogelijke wijze te komen WENEN, 17 April (Reuter) De Poolse gezant in Oostenrijk, Feliko Mantel, is met zijn vrouw en moe- der uit Wenen verdwenen. Welin- gelichte diplomatieke kringen te Wenen vermoeden, dat hij naar Zwitserland is vertrokken. Zijn ver- dwijning zou in verband staan met berichten volgens welke Mantel, die vele jaren een vooraanstaand lid van de Poolse socialistische partij is geweest, spoedig naar Warschau teruggeroepen zou worden. Mantel en zijn vrouw hebben tijdens de oorlog 8 jaar in Russische gevangen- schap vertoefd. tot een goede oplossing van het In- donesische probleem, door haar te steunen en er vertrouwen in te stellen, dat zij met de grootst mo gelijke voorzichtigheid en beleid ook in deze zal handelenWij zijn er nog niet, maar wij komen er wel". J u„ Abdoel Kadir was zijn rede be- gonnen met te zeggen, dat de re portage, door Aneta van het ge- beurde gegeven, geen moedwillige verdraai'ing der feiten is gewees*. Hij zeide, dat Aneta's correspon dent onmogelijk een goed verslag van de gebeurtenissen heeft kunnen leveren in een menigte van duizen- den mensen, waarjn hij zelf, mede door de duisternis, als het ware ver- drinkt. Vrijdagmorgen is te Parjjs de plenaire slotbijecnkomst van de zestien Marshall-landen voor de ondertekening van de conventie voor Europese economische samen werking, welke op het Franse departement van buitenjandse za ken gehouden wordt, geopend. LAKE SUCCESS, 17 April (Reu- ter) De Veiligheidsraad heeft heden de wapensftilstandsresolutie voor Palestina aanvaard. BATAVIA, 17 April (Aneta) Voor zijn vertrek naar Djokja he- denmorgen verklaarde Abdoelkadir aan Aneta, dat de zinsnede in zijn radiorede: „Moedwillige verdraanng van de feiten had niet plaats moet bschouwd worden als antwoord op een vraag van die strekking. Adboel- kadir verklaarde met nadruk, dat het geenszins de bedoeling was om door zijn woorden de berichtgeving van Aneta over het incident te Djokja aan te tasten, al kon hij uiteraard het verslag van de Aneta- correspondent met de daarin ver- melde feiten niet met ziju gezag dekken. Het verrast de vreemdeling. Het verrast hem aangenaam. Want gis- teren en eergisteren is hij dwars door het Zuiden van Frankrijk ge- gaan en hij heeft zelfs in het kleine Elzas-dorp „de Vallei der Vier Winden" de spanning voelen trillen rond het dr'amatische gevecht dat men nu met alle wapens en alle middelen hier in Italie levert yoor of tegen Moskou! Om vrijheid of tyrannie! Om oorlog of vrede En men heeft hem daar in Frank rijk van plaats tot plaats overladen met boulevard-bladen vol gillende headlines: „Togliatti attend son heure" en meer van deze alarme- rende vaagheden. Hij heeft de kille knijpende angst gevoeld die er ligt achter een op- gewpnden terrasdebat en.... de bloOTrode hoop zien gloeien in de ogen van de man die op dat zelfde terras uitdagend de communistische „Ce Soir" openslaat met een brul- lende kop over alle beschikbare kolommen: geen keus voor Italie! Men heeft hem niet te controleren verhalen verteld over geheimzm- nige Franse troepenverplaatsingen in de buurt van de Italiaapse grens en hoe zuidelijker hij komt daar in Frankrijk, hoe duidelijker 't hem wordt, dat deze ltaliaanse verkie- zingen inderdaad veel verder reiken dan het land dat nu in een roes van opgewonden verkiezings- propaganda de dag dpr grote beslis sing wacht. In Zuid-Frankrpk bespeurt men dat zeer sterk. Daar ontwikkelen de Franse communisten een enor- me activiteit. Zij kweken er met raffinement een sfeer van drei- ging en spanning en zjj laten er geen twijfel aan: het gaat op 18 April niet alleen om Italie, het gaat niet alleen om Togliatti, maar het gaat om de definitieve door- braak van de rode vloedgolf naar 't westen. En men wacht daar in Frankrijk slechts op het sein, dat niet alleen uit Belgrado, doch ook uit het communistische hoofd- kwartier in de Romeinse Via delle Borghese Obscuro komen moet. De Gasperi heeft niet overdreven toen hij enkele weken geleden de waarschuwing tot Frankrijk richtte. wij beschikken over talrijke gege- vens die erop wijzen dat de Komin form met het oog op de verkiezin- gen de activiteit der Noord-Italiaan se en Zuid-Franse communisten co- ordineert. Frankrijk weet nu, dat er waar- heid school in deze woorden. Frank rijk beseft dat de eindbeslissing re adies kan veroorzaken in Marseille De dag der ltaliaanse ver- kiezingen nadert. En de spanning neemt toe. Niet alleen in Rome, fn Italie, in Zuid-Frankrijk, maar in alle landen, die zich vrien- den tonen van de democra tic. Onze speciale verslag gever Martin Duyzings, die in het rumoerige en com- munistisch getinte ltaliaan se industriegebied de ver- kiezingsstrijd gadeslaat, zal voor de lezers van het N.H.D. in deze zeer span- nende dagen enkele repor tages maken. Zijn eerste indrukken heeft hij in ne- venstaand artikel ver werkt. waren lang voor de fatale datum begon te naderen. Rustig is het in Milaan. Er dwa- len wat zwarthandelaren door de nachtelijke straten en ergens in de buurt van de Via Galilei grist een donkere schim schuw en haastig een affiche van de muur en in uw ho tel voorspel't men u met een rustige glimlach dat de strijd ofn Milaan practisch al gewonnen is. door de christelijk-democraten. Hij is al gewonnen, zegt men, op het ogenblik toen Bidault naar Tu- rijn kwam om er namens de weste- lijk geallieerden niet alleen Triest maar ook de ltaliaanse kolonien aan te bieden. Dat heeft ook hier in Noord-Italie indruk gemaakt en vooral: het heeft de communistische propagandadiensten een aantal ar- gumenten uit de hand gerukt en heeft hun "gehele propagandatech- niek in de war gestuurd. Zij hebben op het lasitste ogenblik hun propa ganda moeten omschakelen toen de buitenlandse politiek waarin zij tot dan toe overtuigende argumenten vonden naar de binnenlandse toe- standen en daarbij zijn zij nu aan- gewezen op afgezaagde leuzen, die al zo oud zijn en zo versleten als het communisme zelf. Milaan een verrassing. Dinsdag is de Gasperi hier ge weest. Hij heeft op de Piazza del Romo gestaan voor meer dan 20.000 Milanezen. En de Milanezen hebben hem geestdriftie toegejuicht. En er zijn geen relletjes geweest. Dat is tvperend zegt men in M'l-an. Want als de verkiezingen een half jaar vroeger waren geweest en de weste- lijke geallieerden het gebaar-Triest riog niet hadden gemaakt: de Gas peri zou het niet gewaagd hebben enkele dagen voor de verkiezingen naar Milaan te komen om er in het openbaar te spreken. Men zou hem vermoedelijk de kans niet hebben gegeven en als men hem wel de kans gegeven bad. hij zou er meer mee bedorven dan gewonnen heb ben. Neen, 'zegt men in Milaan, mis- schien dat het volksfront er in Turiin of in Genua in slaagt zijn positie ondanks alies nog te red" den. Misschien dat er straks op 18 April rond Triest nog sensationele dingen '%ebeuren, maar hier?.... In Milaan?Hier is voor de rode combine de strijd al verloren. Dat vertelt man u in de trein. dat haast men u te zeggen in uw ho tel. Maar de vreemdeling ontkomt niet aan het gevoel, dat er niette- min icts broeit. Heeft men u bij de eerste de beste officiele instantie waar u in Milaan kwam binnenlopen, niet verteld, dat de communisten slechts e£n enkele kans hebben? Deze kans: dat zij m de laatste dagen v66r de verkiezin gen het initiatief opnieuw in han- den krijgen. Iedere kolom van de „Unita" schijnt dat te beloven. Iede re communistische volksmenner schijnt daarmee te dreigen. Het erg- ste 4s, dat we niet weten of het al leen maar een dreiging is. Het erg- ste is vooral, dat menvoorlopig slechts gissen kan naar de middelen waarmee de communisten op het laatste ogenblik nog tot een offen sief zouden kunnen overgaan. Een putsch? Een „bombe diplo matique", gelanceerd van Moskou uit of van Belgrado? Of een burgeroorlog? De Gasperi heeft gesproken op 't Piazza del Romo en Milaan is rustig. Maar de stille benauwende drei ging is gebleven SOFIA, 16 April (A.P.) Dimitri Gichev, een van de leiders van de Bulgaarse boerenpartij, is vandaag tot levenslange gevangenisstraf yer" oordeeld. Hem was ten laste gelegd „valse geruchten" verspreid te heb ben. (Van onze Brusselse correspondent) ALS DE KAT VAN HONK IS, springen de muizen op taiel, zegt een Nederlands spreekwoord. Het is weer zo. Toen Spaak de Uno-zitting bijwoonde, maakten de regeringspartijen ruzie, en nu hij andermaal in Amerika vertoeft is het weer precies het- zelfde. Moet men daar opzet achter zoeken? In elk geval is het merkwaardig, dat het telkens de socialisten zijn die herrie ver oorzaken. Thans is het de oude vechtersbaas Huysmans die de boel op haren en snaren heeft gezet door bij de behandeling van de onderwijzersbegroting, een der meest gevaarlijke conflictpun- ten, aan te scherpen. WENEN, 16 April (A.P.) De Sovjet-autoriteiten hebben heden- avond geeist, dat alle commerciele vluchten naar het Britse vlieg- veld buiten Wenen stopgezet wor den. In een.brief, die overhandigd werd aan luit.-generaal Golloway, de Britse hoge commlssaris, eisten de Russen, dat de Britten „onmid- dellijk" moeten ophouden met de schendingen van vorige overeen- komsten. Het Sovjet-protest was vervat in een brief van kolonel-generaal Wla- dimir Koerassof, de Russische hoge commissaris. Het werd overhandigd 5 minuten na beeindiging van de vergadering van Vrijdag van de ge- allieerde raad. Vanavond laat werd vernomen, dat alle passagiers, aan boord van het toestel van de B.S.A. uit Londeri, in Wenen aangekomen waren. De bemanning werd echter in Schwe- chat vastgehouden, omdat de Russi sche soldaten geweigerd hebben hun toe te staan de wegversperrmg te passeren. BATAVIA, 16 April (A.P,) Dr. Sjahrir is Vrijdag per vliegtuig te Batavia aangekomen. Hij verklaarde op verzoek van president Soekar»o naar Java te zijn gekomen voor het plegen van overleg. Sjahrir zal zich zo spoedig mogelijk naar de repu- blikeinse hoofdstad begeven. Het was nog niet bekend of hij een ont moeting zou hebben met dr. van Mook. Sedert meer dan een jaar voert ..Camiel" een onderwijspolitiek, die wel eens de „koude schocSlstrijd wordt genoemd en die dan ook een permanent gevaar vormt voor het lot van deze regering. De onderwijs- specialisten der CVP, du Bus de Warnaffe en Heyman, hebben de gelegenheid, welke de begrotings- behandeling bood, dan ook niet ver- zuimd om de minister hierover te attaqueren. Zij betoogden dat Huys mans niets meer of minder doet dan de vrije katholieke scholen sa- boteren en dit op een zo geraffi- neerde manier, dat het vrije onder- wijs voor ernstige moeilijkheden StHuysmans is namelijk bezig over al nieuwe scholen te bouwen. Waar hij maar een paar leerlingen kan vinden, laat hij een staatsschool zetten, die moet concurreren met de vrije school of zelfs tegen de officiele school, ingeval daaraan enkele katholieke leerkrachten zijn verbonden. Heel de bouwerij ge- beurt met gelden van het „fonds van der Poorten", dat opgencht is met het uitsluitende doel de offi ciele scholen te onderhouden. „Dat mag ik", zei de minister droog, „omdat de staat plichten heeft te vervullen jegens de ge- meenscbap". De staat, zoals Huys mans die ziet, is oppermachtig en mag overal waar hij zulks nodig acht scholen bouwen. Natuurlijk gaat het dan alleen om officiele scholen, waar dus geen godsdienst- onderwijs gegeveh wordt en waar alles in handen is van ongelovigen. Het antwoord van du Bus de Warnaffe, die de naam heeft dat hij nooit lacht, was even droog als dat van de minister. ,.De staat, zeide hij, heeft zich te houden aan de bestaande wetten en de grond- wet- en de minister dient zich te voegen naar de regeringsovereen- komst." De wetten nu bepalen, dat de la- gere scholen aan de gemeenten wor den toevertrouwd, de middelbare aan de staat. Huysmans heeft dus ongelijk als hij lagere scholen bouwt. En middelbare mag hij slechts bouwen als er vraag naar is en dan nog niet met gelden van het Van der Poortenfonds. In dat geval moeten er credieten aan de Kamer worden gevraagd, die deze kan toestaan of weigeren. In deze zaak spreekt echter ook de regeringsovereenkomst een wodrdje mee. Er is overeengeko- men, dat beide partijen ,de status quo in acht zullen nemen. dus dgt geen van beiden de verhouding tussen vrije en officiele scholeh zal verbreken. In serie staatsscholen oprichten met de bedoeling de vrije scholen te ontvolken, is derhalve flagrante contractbreuk. De C.V.P. heeft dit in even zo veel woorden gezegd en er aan toegevoegd, dat de minister zijn politiek heeft te veranderen, zo niet, dan zal hij de begroting met goedkeuren. Duidelijker kan het niet: toegeven of de regering is er geweest. Als Spaak terugkomt, kan hij dus beginnen met weer de lijmpot op te zoeken. De C.V.P. besloot een delegatie op hem af te sturen om hem de zaken eens precies te ver- tellen. Hij moet dan naar Huysmans om 'te trachten deze te overreden. Geen lichte karwei voor wie de koppigheid en eigengereidheid van deze cvnische dwarsdrijver kent. En het is dan ook voor menigeen reeds de vraag of Spaak zijn diplomatieke gaven niet veeleer bi.i de C.V.Pzal trachten aan te wenden. CREWE, 17 April (A.P.) Veer- tien personen 'werden gedood en meer dan 20 gewond.bij een trein- botsing. die vandaag plaats vond tussen de postttrein van Glasgow naar Londen en een expresse per- 'sonentrein met bestemming Londen, in Winsford in de omgeving van Crewe.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1