Morge n gaart de Italianen naar de stembus HET VIJFLANDENPACT Onze mode-ontwerpers kunnen het ook! EEN KIJKJE IN HET PARADIJS DER VROUW Verdelingsbesluit: geen Salomonsoordeel All een geweld kan Palestina Grenscorrecties weer ter sprake OM HET LOT VAN EURO?A! Definitieve verkiezingsuitslag misschien Maandagavond bekend De Kinderbijslag voor zelfstandigen Nog veel aarzeling in de Tweede Kamer Geen grote-gezins- woningen meer? Cijfers Lange rok wint meerjerrein Maar de U.N.O. kan het niet NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Zaterdog 17 April 1948 PAG. 3 \m PROEVE VAN WET EN ANDERE VERLANGENS Nieuwe belastingen in Belgie Aan de vooravond van de Italiaanse verkiezingen. In Milaan waar hu dagelijks demonstraties en relletjes zijn. Op het Puomo- plein daalt een regen van verkiezingspamfletten neer, die door een lfeag vliegend vliegtuig afgeworpen werden. Plunderingen in Duitsland C.A.O. voor het maalbedrijf Jeugdige spion krijgt levenslang Het met de piloot Leemhuis in zee gestorte lesvliegtuig is door middel van trekkabels op het strand getrokken. Veel is er van hgt toestel niet overgebleven. De piloot Leemhuis werd tijdens dit ongeluk gered. Slachtoffer vlieg^ngeluk begraven DR. PLESMAN waardeert redders van .vlieger Leemhuis wmm gelderse INITIATIEVEN MORGEN, ZONDAG zullen dan de Italianen hun stem moeten uitbrengen, enerzijds voor de verkjpzing van de nieuwe Earner van Afgevaardigden, anderziids voor de verkiezing van de eerste Senaat van de Italiaanse republiek. Voor de verkiezing van de Earner zijn er 28.900.000 stemgerechtigden. Het aantal personen, dot zal deelnemen aan de verkiezing van de Senaat wordt geschat op 26.350.000. alle streken van Italie binnen zul len komen. Elke kiezer ontvangt twee stem- biljetten. De statistieken wijzen uit, dat voor de verkiezingen door de regering o.a. 3.000 klosjes touw, 13.000 pennen, 4.000 potloden, 7.000 enveloppen, 4.000 inktpotten, 4.000 meter plakband verstrekt zijn. Voorts heeft de regering 15.000 kaarsen geleverd, zodat, in het ge- val dat de electriscbe stroom afge- sneden wordt, de verkiezingen voortgang kunnen vinden. Er zijn meer dan 42.500 stem- bureaux ingesteld (in Rome 1.831 en te Milaan 1.928), waarvoor 340.000 personeelsleden nodig zijn. Het per. soneel zal Zondag de gehele dag en Maandag tot twee uur 's middags aanwezig zijn, het moment waarop de stembussen worden gesloten. Men zal onmiddellijk beginnen met de bekendmaking der uitslagen en het is niet onmogelijk, dat de defini tieve uitslag reeds Maandagavond bekend zal zijn. De Kamer van Afgevaardigden zal op basis van het districtenstel- sel gekozen worden. Er zijn 31 kies- districten en het aantal te kjezen afgevaardigden is 574. De Senaat zal gekozen worden op basis van een indeling in twintig gewesten en zal bestaanuit 237 leden; 114 van de candidaten hebben recht op een zetel: dq gewezen voorzitters van de ministerraad, politici. die lid zijn geweest van wie wetgevende ver- gaderingen en anti-fascisten, die tenminste tien jaar om politieke redenen tijdens de r*gering van Mussolini in de gevangenis hebben doorgebracht. Het totale aantal candidaten voor de Kamer van Afgevaardigden is 5.164, verdeeld over 47 kieslijsten. •Op het bureau van de voorzitter van de ministerraad zijn uitgebreide kantoorri^imten ingericht voor 237 functionarissen, die belast zijn met het ontvangen van telegrammen en het aanncmen van telefonische me- dedelingen, die de gehele dag uit front: 571; Nationaal Blok: 563; So- cialistische Unie: 563; Republikeinse Partij: '543; Christen-Democraten: 538; Italiaanse Sociale Beweging: 549 (de laatste beweging wordt ge- woonlijk als neo-fascistisch be- schouwd en komt voor het eerst uit bij algemene verkiezingen in Italie). Het kiesdistrict Rome heeft in het geheel 655 candidaten gesteld, die elkaar 37 zetels bestrijden. De Christen-Democraten zijn de enigen, die in alle 31 ditfricten candidaten hebben gesteld. De andere groepe- ringen komen in 30 van de 31 districten uit. Op verzoek van de leiding van de katholieke volksparty werd door het centrum van staatkundige vorming een commissie in het leven geroepen onder leiding van de heer A. B. Michielsen, de voor zitter van de raad van arbeid te Breda. Dez®. cothmissie kreeg tot taak op korte termijn een voor- ontwerp van wet samen te stel- len op de toekenning van kinder bijslag aan zelfstandigen. Op 19 Januari werd deze commissie ge- installeerd. Op 5 April kwam zij met haar rapport gereed. De commissie heeft na bestude- ring van enkele buitenlandse stel- sels een regelingontworpen, die aansluit bij de historische ontwik- keling der sociale verzekering in Nederland, zo wordt ons meege- deeld. Daarnaast loopt zij vooruit op de algehele herziening der so ciale verzekering. Door deze opzet hoopt zij een spoedige invoering der regeling mogelijk te maken. „De proeve van een ontwerp van wet op het verlenen van kinder bijslag aan kleine zelfstandigen" sluit-dan ook nauw aan bij de be- staande kinderbijslagwet voor loon- arbeiders, aldus wordt ons opge- merkt. De commissie heeft de gelegen- heid aangegrepen de aandacht te vragen voor verschillende verlan- gens, die ten aanzien van laatstge- noemde wet bestaan, zoals progves- sieve kinderbijslag, kinderbijslag voor lichamelijk en geestelijk ge- brekkige kinderen, kinderbijslag voor wezen van zelfstandigen en^ en kinderbijslag voor de kinderen' van ongehuwde moeders. In Belgie is de verkeersbelasting voor particuliere auto's,, voor plei- zierreizen ingerichte autobussen en touringcars verhoogd. Een bijkomen- de belasting is ingesteld ten laste van winnaars van voetbalpools op het netto-winstbedrag. Een ontwerp is ingediend ter verhoging van de weeldebelasting van 7,5 procent tot 10 procent brj verkoop aan de con- sument, van 10 prbcent tot 12 pro- cent bij verkoop door de fabrikgnt of bij import. De belastingen op jachtvergunningen e.d. zijn ver- dubbeM. ZEER VEI.E LEDEN van de Tweede Kamer beduidden, blijkens het Voorlopig Verslag, hun instemming met het verdrag tussen Nederland, Belgie, Luxem burg, Engeland en Frankrijk, dat op 17 Maart te Brussel gesloten is „Verscheidene" andere leden kop-er-af, dat dit de communis- ten zijn! waren er krachtig te- gen, «ij zagen er niet anders in dan een blokvorming tegen Rps- land, „dat zelf helemaal niet aan blokvorming doet"(!). Vele leden brakcn een lans voor de gedachte der federatie (federalisme). Zij achten het verstandig, deze gedachte allereerst te overwegen met betrekking tot de Benelux- landen, omdat deze reeds meer concrete doeleinden nastreven. Zij schetsten een ..statuut" van een ..Economische Benelux-Unie", waar- bij zij denken aan een unie-parle- ment, een uniebestuur, een hoog- gerechtshof, dat over geschillen tus sen de partnerlanden beslist <fen ten- slotte denken zij aan de benoeming van een unie-hoofd. Enkele leden vroegen zich af of onze regering gelet op onze va- derlandse historie, die uitwijst, dat Nederland steeds opnieuw door En geland benadeeld is, ook en juist wanneer er een bondgenootschap tussen beide landen gesloten was zich wel ten voile verantwoord kan achten. indien zij bevordert, dat ons land tot dit verdrag toetreedt. Deze leden vreesden dat Engeland slechts eigenbaat beoogt en dat het er ove- rigens wel in de eerste plaats op uit* zal zijn de andere deelnemers aan het verdrag de eerste en voor- naamste stoot bij een eventuele aan- val te doen opvangen. Voorts meen- den deze leden, dat de toelichting op het wetsontwerp van weinig op- rechtheid getuigde. Als de eigen- lijke doelstelling van het verdrag beschouwden zij n.l. slechts het zich gezamenlijk Verweren tegen com- munistisclie agressie. Niet om eco nomische. sociale en culturele sa- menwerking gaat het huns inzien, docb om bestrijding van het Rus- sische gevaar. De voorstelling, gege- ven in de memorie van toelichting, achtten zij niet in overeenstemming met de feiten. Waarom heeft de regering niet ronduit gezegd wat de werkelijke bedoeling is? Vele leden verklaar- den het standpunt der regering te delen, dat hot uitdrukkelijk noemen 105 personen zijn gearresteerd, die de treinen op het station van Schirnding aan de -Beierse grens plunderden. Tot deze dieven behoor- den 63 spoorwegemploye's en negen douane-ambtenaren. Er zijn grote hoeveelheden goederen gestolen. van de mogelijkheid van een aanval van Duitse zijde betreurfl moet wor den. Om de economische wederop- bouw van West-Europa tzo goed mogelijk tot stand te brengen, laat het verdrag de mogelijkheid open, dat andere staten tot het verdrag kunnen toetreden. Gezien de geo- grafische ligging van Duitsland en- de huidige politieke ontwikkeling .in Europa is het te voarzien, dat, wanneer de geestelijke, politieke en economische ontwikkeling van Duitsland dit toelaat, toetreding van dit land tot het verdrag te zijner tijd zal dienen te worden bevorderd in het belang van de economische we- deropbouw van West-Europa. ftet Tweede Kamerlid de heer Maenen (KVP) heeft aan de Minis ter van Wederopbouw en Volks- huisvesting schriftelijk de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat aan de provin- ciale directies voor de wederop bouw en volkshuisvesting opdracht is gegeven na 1 Mei a.s. geen goed- keuring m^pr te verlenen voorde gunning van woningwet-wohingen met een grotere classificatie-inhoud dan 260 m3. zulks in afwijking van de bestaande richtlijnen, waarbij de bouw van grote gezinswoningen is toegestaan? 2. Zo ja, is de minister dan bereid de redenen mede te delen, die tot deze krasse beperking, ten gevolge waarvan differentiatie in de grootte der woningen vrijwel is uitgesloten, hebben geleid? 3. Indien het onder 1 gevraagde bevestigend moet worden beant- woord, moet dan niet worden ge- vreesd, dat de huisvesting van de grotere gezinnen ernstig in het ge- drang zal komen en bovendien in de verdere toekomst met name de kleine gemeenten financieel zullen worden geschaad. doo^dat zij niet in staat zullen zijn dergelijke wonin gen tegen de vastgestelde prijzen te verhuren? 4. Ligt het. zo het 'n de eerste vraag gestelde juist is, in het voor- nemen van de minister, de reeds ontworpen en bij de bevoegde in- stanties ingediende plannen. welke uiteraard aan de huidige richtlijnen zijn aangepast, ook na 1 Mei a.s. aan de hand van deze richtlijnen te doen beoordelen of zullen- deze plannen moeten herzien worden overeenkomstig de in die vraag be- doelde opdracht, hetgeen belangrijk tijdverlies en aanzienlijke extra. kosten zou vergen? Het College van Rijksbemidde- laars heeft zijn goedkeuring ver- leend aan de collectieve arbeids- overeenkofnst in het maalbedrijf. Deze overeenkomst wordt geacht in werking te zijn getreden met in- gang van 1 Januari 1947. Het Bijzonder Gerechtshof te Am sterdam veroordeelde de 25-jarige Amsterdammer P. Lahnstein tot levenslange gevangenisstraf met ont- zetting uit de burgerlijke en poli- tieke rechten. De veroordeelde had zich in 1944 als spion ingedrongen bij illegale groepen in de omstreken van Leer- dam. Van zijn bevindingen nad hij mededeyng- gedaan aan de ..geheime Feldpolizei" der Duitsers. In eerste instantie had de procureur-fiscaal de doodstraf geeist tegen L. De uit- spraak werd toen uitgesteld op ver zoek van de verdediger, die een psychiatrisch rapport over zijn client wilde doen uitbrengen. In dit rap port werd verd^chte geschetst als eg n ..emotieloos mens, die graag toneel speelt". Volgens het 'rapport is er geen aanleiding de verdachte 'als minder toerekeningsvatbaar te beschouwen. CIJFERS zeggen niet altijd alles. Maar toch wel iets. Soms zelfs heel veel. Dat bedachten wij weer, to£n we dezer dagen in het weekblad van het bisdom Haarlem ..St. Bavo" de statistiek van het bisdom over 1947 lazen. met vergelijkingen van 1946 en 1938. Het aantal parochies nadert de 400. h^t bedroeg in 1947 nl. 398. dat is intussen even veel als in 1946, maar 15 meer dan in 1938. De' bouw- moeilijkheden zullen er niet vreemd aan zijn. Het aantal katholieken is geno- teerd op 1.110.636. in 1946 waren dat er 1.070.395. in 1938 988.130. Er zijn daarbij 170.299 niet aangenomen kinderen, bened^n de leeftijd van 7 jaar dus, en dan noteert de sta tistiek voor 1947 totaal 722.316 pas- cahnten, dat wil. dus zeggen. dat 218.021 ..katholieken" hun Pasen niet houden. Dat is n0£ iets meer dan een vijfde van het aantal ka tholieken, maar veel meer dan een kwart van degenen, die tot de jaren van verstand zijn gekomen! Dat is het grote probleem, ook voor de verhouding godsdienst-poli- tiek, in verband met het zo toegeno- men aantal communistische stem- men in 1946. Het is °ok het Pr0" bleem der verhouding Katholieke Actie-Politiek! Het is in elk geval het probleem dat om behandeling, om belangstelling, om actie, om practische 1e f d e roept! Het aantal dopelingen (kinderen) ging ook achteruit: in 1947 33.127, in 1946 34.775. Het aantal bekeerlip- gen steeg evenmin. Het bedroeg in 1938 1837, in 1946 3380. in 1947 3052. Als gevolg mede van de verminde- rirtg van het aantal dopelingen wa ren er ook minder gevormden: in 1946 23.091, in 1947 22.900. En ook minder eerste H. Communies. Zelfs het aantal H. Coknmunies ging ach teruit: van 40.727.543 op 39.462.592. Het aantal leden der godsdienstige verenigingen ging positief en rela- tief achteruit. Er- zijn nog enige cijfers, die zonder toelichting of verklaring niet voldoende spreken. J3e vraag mag gesteld worden, of in het algemeen een toelichting op deze cijfers niet nuttig zou zijn. Een toelichting en een bespreking met name in de K.A.-comity's. Het kan niet de bedoeling zijn deze cijfers, die veel stof tot nadenken geven, ,met de publicatie jn „Sint Bavo" al$ afgedaan te beschouwen! ■~~rrrrr> Onder grote belangstelling is Vrijdagmorgen te Bussum ter aarde besteld het ^toffelijk overschou van de korporaal-vlieger T. Mentink, die'Maandag met een legervliegtuig in Sterksel bij Gilze Ryen is neer- gestort. In/ de St. Vituskerk droeg pastoor G. de Geys een plechtige Requiemmis op. In de kerk waren vele militaire vliegers aanwezig- Onder hen be- vonden zich kapt. ter Reek, namens de minister van oorlog, de kapitein- aalmoezenier Steinhouwer en de kapitein-aalmoezenier H. J. M. Stoe- linga. Nadat op het kerkhof, waar de baar door de collqga's van de vlieg- opleiding, rechts de marine lucht- macht en links de lifcHtstrijdkrach- ten, naar de groeve werd gedragen, dOor pastoor de ileus de absoute was verricht, Werd o.a. het woord gevoerd door de kapitein-aalmoeze nier Stoelinga, die namens de mi nister van oorlog woorden van af- scheid spfak. De drie Haagse jongens; Joop de Leeuw, Gerard Snoeck en Bert "Beekhuizen, die enkele dagen gele- den door .hun optreden het leven van de leerling-vlieger W. Leem huis, redden, nadat hy vlak bij de kust met zijn „Tiger Moth"-toestel afgleed en in zee stortte, zullen een retourvlucht maken op een binnen- landse lijn der KLM. Dr. A. Pies- man, president-directeur der KLM, las het relaas van de redding in de blad^n, werd getroffen door het moedige optreden van de jongelui en besloot hen als blijk van waar- dering een retourvlucht op een van de binnenlandse lijnen der KLM aan te bieden, zo deelt de KLM- persdienst ons mede Bovendien zal Gerard Snoeck, die werkloos was, Maandag a.s. als instrumentmaker in dienst treden van de KLM. ■ik-Aw-; v/izc-Avw:-, Brittannie's nieuwste„snufjfe" op het gebied van vliegHoten. Met dit type zullen overzeese diensten van de B.O.A.C. versterkt worden. De basis haven in Southampton. DOOR DE NEDERLANDSE MODELGROEP voor Dameskleding een groep, waarvan de meest vooraanstaande confectio- nairs deel uitmaken werd in het Amsterdamse Victoriahotel een show georganiseerd, die in alle opzichten geslaagd mag worden genoemd. Wat op deze modeshow door niet minder dan 15 manneguins werd getoond, was de Nederlandse mode-industrie op haar best. Hier kon men de nieuwe mode in al haar distinc- tie en verfijning aanechouwen en kwam men geheel onder de indruk van haar charme. Want charmtmt is ze, deze door en door vrouwelijke model Een verheugend verschijnsel en tevens een groot voordeel van deze show was, dat hetgeen getoond werd draagbaar was en niet der- rpate exclusief, dat het slechts een- dagsvlinders waren. De Nederland se mode-ontwerper heeft zeer wel rekening gehouden met het figuur van de doorsnee Nederlandse vrouw en dienovereenkomstig modellen ontworpen, die zij kan dragen, zon der iets te kort te doen aan haar vraag naar verfijning. Al vifedt de lange rok nog veel tegenstand op haar weg en ontketende zij een ware revolutie onder de dames, langzaam maar zeker wint zij meer en meer terrein en verdringt zij de te korte rokken en heel misschien ook de onvrouwelijke pantalons, die te pas en onpas worden gedragen. De Nederlandse vrouw komt lang zaam' terug op haar ..dwaling" en Teiegrafische foto: Noodlottig einde vaa een wereldvlucht van een Constelkxtion-vliegtuig, de ..Empress of the Skies". In ler- land is dit grote toestel bij een landingspoging neergestort en dertig personen lieten hierbij het leven. Slechts een man, de heer Worst van de Lockheedfabrieken, ontkwam aan de dood. Foto van de bjandende resten van het vliegtuig. (Van onze bijzon^ere medewerker) Om meer dan een reden was het besluit der U.N.O. om Palestina te verdelen in een Joodse en in een Arabische staat geen wijs besluit. Vooreerst zouden de grenzen zeer kunstmatig, om niet te zeggen ..on mogelijk" lopen. Zij zouden het Hei- lige Land niet in twee, maar in zes verschillende stukken hakken, waarvan er drie aan de Joden en drie aan de Arabieren zouden toe- komen, Op twee plaatsen zouden die grenzen elkaar snijden op zoge- naamd neutrale punten. De daar lopende verkeerswegen of .spoor- lijnen zouden een soort niemands- land zijn. Daaruit zouden-o.i. voort- durend wrijvingen kunnen ontstaan. Dan: de Arabische staat zou in- derdaad niet veel Joden omvatten, maar op het Joodse grondgebied zouden de huidige bewoners voor ongeveer veertig procent nog Ara bieren zijn. Hoe ..eenvoudig" dat er op de kaart uitziet de werkelijk- heid zou natuurlijk wel iets minder zijn geweest, bij voorbeeld doordat men in de ene staat zijn boerderij, in de andere staat zijn land had. Ook economisch was het verde- lingsplan verder verre van vol- maakt. De hoofdbron van welvaart in Palestina is wel de citrus-cul- tuur de aanplanting van gewas- sen, waaraan een soort sinaasap- pelen groeien. Hoewei deze pian- tages voor ongeveer de helft in Joodse, en voor de andere helft in Arabische handen zijn, zou toch slechts nauwelijks een vijfde der citrusgebieden in de Arabische staat komen. Nog meer moeilijkheden Verder: Behalve de zes stukken, die drie aan drie aan beide partijen zouden worden toebedeeld, zou de gehele Arabische stad Jaffa on middellijk grenzende aan de grote, geheel Joodse stad Tel Aviv ook staatkundig tot de Arabische staat gaan behoreif en dus een Arabisch „eiland" in het Joodse rijk worden. De beide staten zouden verder een economische unie moeten vor- men, terwijl naar uit te rekenen valt 'de Arabische staat zich voor geruimen tijd niet zelf zal kunnen bedruipen. In die economische unie zouden dus de Joden de Arabieren' geldelijk m9eten steunen. Enthou- siast zijn de Joden daar zeker niet voor, terwijl de Arabieren, wier trots dat al moeilijk zou"(verdragen, bovendien het gevoel zouden heb ben dat dit onnodig geweest zou zijn, als de grenzen anders getrok ken waren (denk b.v. aan de citrus- plantages) Jeruzalem met omgeving waar- in ook Betlehem zou geheel bui- ten de verdeling blijven, maar onder rechtstreeks bestuur der U.N.O. ko men, vanwege de vele heilige jplaat- sen aldaar, die &n voor Joden, en •voor Arabieren £n voor christenen grote godsdienstige en geschiedkun- dige waarde hebben. Vooral voor de Joden was dat moeilijk te verkrop- pen, die zich het schone woord van ae psalmist herinnerden: Eer zal ik mijn rechterhand vergeten, dan dat gij, Jeruzalem, uit mijn gedachten zult gaan. Arabische Liga verzette zich Als nu beide partijen hevig ge- brand waren geweest op dit ver- delingsplan, had men nog over de bezwaren heen kunnen stappen. Maar zo was het allerminst. De Joden vinden, dat zij veel te weinig krijgen, als zij slechts de helft van •het land, zonder Jeruzalem ontvan gen. Maar daar een half ei betpr is dan een lege dop, leggen zij zich erbij neer, maar willen hun nieuwe Judea dan ook zo snel mogelijk hebben. De Arabieren echter, zoals wij een vorige maal al zagen en niet alleen de Palestijnse Arabie ren, maar ook die uit de omlig- gende landen, verenigd in de Ara- tracht zichzelfc weer te worden. De nieuwe mode is haar hierbij een grote steun. En al kunnen vele on- zer niet begrijpen, waarom in deze tijd van materiaalschaarste zoveel stof extra zal moeten worden ge- bruikt om de mode te doen zege- vieren, een feit is dat voor een lange rok een zelfde aantal pun- ten is vereist als voor een korte. Wij laten graag aan de fabrikanten over om te zien hoe deze hierme- de uitkomen. De show was tot in de perfectie verzorgd. Een strijkje schiep de juiste sfeer en vormde als het wa- bische Liga verzetten zich fel tegen elke verdeling. Zij deden verstaan, dat zij zo nodig de door- voering van het plan met de wa- pens in de vuist zouden trachten te verhinderen. Hier en daar in het Arabische kamp klonk zelfs het schrikkeiijke woord: heilige oorlog om Palestina. Velen sloegen deze dreigementen in de wind. Zij rekenden op deton- derlinge verdeeldheid der Arabieren en op hun begerigheid, om de rijke Britse en Amerikaanse betalingen uit de oliewinuing in de Arabische lapden ononderbroken te blijven ge- nieten. De Engelsen, die lange er- varing hadden met de volgelingen van de Profeet, waarschuwden ern stig en herh'aaldelijk, zij het niet openlijk, de bedreigingen der Ara bieren niet licht te tellen. De Britten hebben. in hun geschiedenis wel eens aan aen lijve ervaren, wat de Islam kan aanrichten, zelfs als er geen heilige oorlog w'ordt gevoerd. Salomons zwaard ontbreekt Een ding heeft Groot-Brittannie aan de U.N.O. bijzonder duidelijk gemaakt: Engelse trOepen en Engel- se wapenen zullen niet worden in- gezet om in Palestina gewelddadig een oplossing door te zetten, tenzij Joden en Arabieren het over die oplossing eens zijn. Zolang Joden en Arabieren het oneens blijven, wen- sen de Britten geen partij te kie- zen. Over dit plan blijven Joden en Arabieren het oneens; en hoe! Wie zou dan het verdelingsbesluit der U.N.O. doorvoeren? De U.N.O. zelf beschikt niet over een eigen, gewapende macht en dus.... Dit voorzienbare gebrek aan werkdadige uitvoeringsmiddelen Is wellicht de voornaamste reden, waarom men het verdelingsbesluit der U.N.O. geen wijs besluit mag noemen. Blijkbaar was men ver geten, hoe het Salomonsoordeel precies in elkaar zat: toen ging het om de Verdeling van een kind. Dat kon de koning wel doorzetten met 't zwaard, maar hij behoefde het niet. Hier gaat het om de ver deling van een land. Dat moet de U.N.O. wel gewapend volvoeren, maar zjj kan het niet. Wan* er is geen zwaard. Haar besluit was dus wel een verdelingsbesluit, maar geen Salomonsoordeel. re de omlijsting van 'n oud schil- derij, waaruit de nieuwe jonge mode haar fleurige toiletten te voorschijn toverde. En vergeten waren onze textielpuntennood en onze te korte zomerjurken en mantels Royale wijde rokken op -kuit- lengte of langer (30 cm. van de grond) enigszins ingesnoerde tall ies, zij het met mate, kanten jabots, kragen, voilantes, rougjes, pelleri- nes en dit alles bekroond met grote en kleinere hoeden, kwistig be- strooid met bloemen en al of niet in bedwang gehouden door grote voi les, ziedaar de mode 1948. Wij had den ook de 4 kunnen laten weg- vallen. De geschiedenis herhaalt zich in de mode.' Wat onze voor- ouders reeds lang voor ons ken- den. daar maakt thans de moderne vrouw kennis mee, zij het in een ietwat luchtiger vorm. De show opende met fleurige strandpakjes in diverse kleuren- combinaties. Wat de mantels betreft bracht hij zowel ruime wollen swag gers als streng getailleerde mantels waarvan de coupe alleen al, vooral w5t de laatsten betreft, het nodige cachet gaf eq hun simpelheid weg- vaagde. Aardig was de donkerblau- we mantel, afgezet met een smal biesje blauw-wit gestreept; dezelfde sto£ waarvan het vlotte zomerjurkje waff' vervaardigd en waarmede de mantel geheel was gevoerd. De mantelpakjes hadden niet die lange roklengte van de japonnetjes, doch zoals u op de afgebeelde foto van het gezellige. trois-piffce kunt zien, kuitlengte. Het zwarte moir6 zijden japonnetje met wit kanten jabot deed het uitstekend en coquet steekt het zwarte halsbandje met gouden medaillon af bij het fr&le gele zomerjaponnetje. Uiterst chic was een wjt zomer deuxpiece. Hier bij werden lange handschoenen ge dragen en een zeer aparte hoed van licht stroo. Er is veel pliss6 m de rokjes van de japonnetjes en de h'eupkussentjes zijn ook niet ver geten. De avondtoiletten vormden een fleurig geheel en zijn uiterst smaakvol. Prachtige kant, zowel als zeer aparte dessins en gedurfde creaties maakten om beurten de toeschouwer ademloos. Het was een show, die zeker met voor het buitenland behoefde on der te doen en daar practisch alles voor export bestemd is, onze devie- zenpot weer aardig zal spekken. De enkele stukken, die niet geexpor- teerd worden zijn echter ontstel- lend duur en men vraagt hiervoor prijzen, die men amper durft fluis- teren. Dit betekent dus dat 1 op de 100 zich een dergelijk toilet kan veroorloven en het merendeel van ons Nederlandse vrouwen het met confectie moet doen, die misschien hier en daar een vleugje van de nieuwe mode zal verwerken. - C. v. L0ON Op initiatief en onder leiding van de Commissaris van de Ko- ningin in de provincie Geiderland heeft enige maanden geleden een bespreking plaats gehad met de burgemeesters der grensgemeen- ten, enkele waterstaatsautoriteiten en de voorzitter van bet streek- comite Achterhoek overt de grens- wijziging, welk ondorwerp op nieuw de belangstelling trekt, nu een bespreking en wellicht een beslissing aanstaande schijnt. De belangstelling in Geiderland voor de grenswijziging uitte zich hierin dat men het zeer betrenrde zo weinig van de details op de hoogte te ^ijn en niet meer dan vkge aandnidingen te hebben over mogelijke consequenties. Na deze besprekingen heeft zich een comite van voorlichting ge- vormd onder leiding van Ir. S. van Schaik, directeur van de A K.U., oud-Minister van Verkeer en Ener- gie, dat de volgende urgentiepunten opstelde: 1. Duitsland heeft een schuld te- genover Nederland. 2. Europa moet zich zo snel mo gelijk herstellen. 3. Nederland kan hierbij een be- langrijke actieve rol spelen door onontgonnen kolenlagen die slechts uit de Maas goed bereikbaar zijn, in exploitatie te neraen. 4. Een economisch gezond Neder land kan alleen tot stand komen als in versterkte mate tot industria- lisatie wordt overgegaan. Industrialisatie is niet uitvoerbaar indien niet over voldoende kolen in eigen bodem wordt beschikt. De aanwezige kolen in Limburg raken binnen afzienbare tijd op. 5. Gebiedsafstand van Duitsland adn Nederland, inhoudende voldoen de kolen om industrialisatie van Nederland te kunnen realiseren, moet als basis van schulddelging met kracht en overtuiging door de Nederlandse regering worden be- pleit. Het comity zal tracbtOn aan zeer velen duidelijk te maken, welke de consequenties zijn van het aanvaar- den en welke de consequenties voor Nederland zouden zijn van een wei- gering van haar eisen. Is het Nederlandse volk de ogen opengegaan voor de rechtvaardig- »heid en het grote belang der gestel de eisen, dan kan het door uiting te geven aan zijn belangstelling de re gering de steun geven waarom deze in November 1947 bij monde van de Minister-President heeft gevraagd, en waarop deze moet kunnen reke- nen als de beslissende besprekingen I een aanvang nemen. t 1 t i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3