Contra-spion v. d Waals voor zijn rechters BANNELINGEN wot I i L* DEFECTE GEZINNEN Algemene U.N.O.-vergadering over de Palestijnse kwestie NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Zgterdag 17 April 1948 VOOR DE VROUW Niemand zal ontkennen, Het defect in het gezin is LoocJl te Dordrecht in bVand Zondagrijverbod niet voor buitenlanders WERELD- KAMPIOENSCHAP SCHAKEN Aflossingstroepen naar Indonesie Grootste alter verraders: Belangrijkste fig uur uit het Englandspiel Repatrierende militairen UIT ONS GEWEST Bandieten bij Malang gearresteerd K. F. C. Filmkeuring Opgedragen aan alle bannelingen, in het bij. zonder aan hen, die in het vierde jaar der be- vrijding: 1948, de eenza me vrijheid tegemoet gin gen. In vriendschap en genegenheid. Tsjechische piloot ontvlucht PAG. 7 SPEURTOCHT OP HET MARSDIEP naar wrakken op de zeebodem Partij van de Gaulle in Congres bijeen. Spoorwegdieven veroordeeld Koersstijging te New-York De spion Anton van der Waals voor zijn rechters. Hij heeft zick te verantwoordei} voor de mgdeplichtigheid aan de dood vari duizenden Nederlanders. Centrale Stierenkearing Alkmaar 23 April Lentebijeenkomst op Drakenburgh ZONDAG STAKING TE MARSEILLE Tegen aanwezigheid van de Gaulle Naar wij vernemen dat we op 't ogenblik leven in zorgvolle tijden en ingewikkelde vraagstukken. Wij vrouwen mogen nu niet bij de pakken gaan neer- zitten, we mogen niet tevreden zijn. als wij nog ergens in ons hart een stukje waarachtig geloof hebben weten te bewaren. dat ons door de strijd van 't leven heen helpt; wij moeten er nu ernstig over nadenken wat God van ons vraagt in de kring van ons gezin. Er is inderdaad grote reden om bezorgd te zijn voor de verwildering der jeugd, vooral als we bedenken, dat het aantal gerech- telijk geconstateerde misdrijven te- gen de zeden in ons land verleden jaar tweemaal 'zoveel bedroeg dan in 1939. Wij alien hebben van God de middelen gekregen om pal te staan, toeh moeten we begrijpen, dat het geen leuterpraat is. als we van gevaar voor onze opkomende jongens en meisjes spreken. Omdat de verhouding van onze jongens en meisjes een belofte voor het leven en de toekomst in zich verbergt, maar ook de grootste moeilijkheden in haar gevolg kan meeslepen. moet er over deze dingen geschreven worden. De gewone omstandigheid voor een kind is het eigen huis, met vader, moeder, broers en zusjes; het is de grond waar het jonge leven tiert en weelderig kan gedijen. Het gezin is de maatschappij van vader en moeder, in godsdienst en liefde saamverbonden. om samen te zor- gen voor de ziel en het lichaam en de toekomst van»het kind. Een ge zin waar deze dingen ontbreken. is defect. Er zijn zeer veel moeilijk heden. die het normale, zowel als het defecte gezin kunnen treffen: werkloosheid. ziekte en vooral de slechte wonirigtoestanden. De grote verbreker van het huwelijk is de dood en toch is het opvallend, dat de cijfers uitwijzen, dat er veel minder moeilijkheden met kinderen voorkomen in gezinnen van wedu- wen of weduwnaars, dan in die van gescheiden paren. Misschien is het. als de dood de scheiding maakt. dat de warme sfeer van het gezinsleven toch gehand- haafd bllfft, omdat aan de overle- dene steeds met liefde gedacht wordt. Heel anders is het in het gezin, waar vader en moeder ge scheiden leven. Kinderen van ge scheiden ouders leiden een dubbel leven: ze wonen bij moeder en ze gaan bij vader op bezoek. Zo'n kind mist ontzettend veel, ze missen de liefde van vader en moeder samen in gezinsverband. We moeten in staat zijn. onze kinderen op te voe- den tot flinke mannen en vrouwen voor Kerk en Staat, vreugde leren scheppen in de strijd van het leven en een geloof te verwerven, dat bergen kan verzetten. Ziedaar de roeping van het katholieke gezin! Als er geen onderlinge liefde is. kan men zijn kinderen geen weg door het leven wijzen. De opvoe- ding mag men niet overlaten aan de Kerk en de school. Wat geeft al hun werk. als het't steunpunt niet vindt in de gezinsopvoeding? de bron van al het verkeerde. dat de jeugd bedrijft. Wij moeders moeten in het hart van het kind de liefde tot God aankweken. het kind leren zijn egoi'sme te overwinnen het liefhebben van God bovenal en de naasten als ideaal leren zien. Ieder kind brengt een eigen karak- ter mee: we zien het dromerige kind, en het kind, dat altljd bezig is, het kind dat direct op alles rea- •geert. Het kind, dat liegt en lastig is thuis en op school, mogen we niet dadelijk straffen, maar eerst zocken naar de oorzaak van de handeling, die het wangedrag opleveft. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat de ouders van het kind in voortdurend conflict leven: meestal ontvanft het kind geen zorg van de vader en geen liefde van de moeder; het kind voelt zich ongelukkig. het kan zich van de oorzaken niet de juiste re- kenschap geven en komt tot ver keerde handelingen. Een jongen gapt niet voor zijn pleizier en de bakvis loopt niet voor haar genot 's avonds tot elf of twaalf uur op de straat; dikwijls schuilt er meer achter, veelal is het een tekort aan liefde en warmte, dat zij thuis mist. Opvoeden is geen zaak van woor- den. maar van doen. Een hoofd- ambtenaar der zedenpolitie van een grote stad heeft eens gezegd: „dat zijn personeel tot- uitputting toe dienst deed, maar dat men het toch niet van de politie moest verwach- ten". Hij noemde de oorzaken van de criminaliteit der jeugd. O.a. de verheerlijking van de misdadigers in allerlei boeken en brochures, die bij duizenden op de markt gewor_ pen worden en de uitbeelding van" alle menselijke hartstochten op de film door kunstenaars, en de dan cings. Als we er aan denken, hoe de boekenmarkt overstroomd wordt met lectuur, die voor de kinderen niet deugt, voelen wij moeders dan niet, wij. die toch het beste voor onze kinderen zoeken. dat het oijze ernstige plicht moet zijn, onze kin deren en ons gezin rein te bewaren; dat moet ons grootste ideaal zijii. De wereld wordt geslingerd tussen uitersten. zoals:. communisme, met de revolutionnaire kreet: gelijkheid, vrijheid en broederschap, of geloof: orde en rechtvaardigheid. Op grond van hetgeen God ons zelf heeft ge- leerd, moeten wij vasthouden aan de hoge betekenis van het huwelijk, dat het gezin de beste bron is voor de opvoeding van onze kinderen. Moge God ons helpen, deze idealen aan onze kinderen door te geven. M. E. STEYGER-ASPERSLAGH. Vrijdagmiddag omstreeks kwart over drie brak brand uit in een van de grote loodsen van de firma H. Boonstra, expeaitiebedrijf te Dordrecht. Door het spoedig ter plaatse zijn van de brandweer die het blussingswerk met kracht aan- vatte, kon veel onheil worden voor komen. De Iobds werd zwaar be- schadigd. Het Zondagsrijverbod geldt niet voor buitenlandse automobilisten en buitenlandse diplomaten, aldus deelt de K.N.A.C. ons mede. De afgebroken partij uit de 13e ronde, tussen Smyslov en Botwin- nik, die in gewonnen stelling voor Botwinnink werd afgebroken. werd Vrijdag zonder verder te spelen door Smyslov opgegeven. De stand is thans: 1. Botwinnik 8 uit 10, 2. Keres 5'/> uit 10, 3. Smys lov 5'/i uit 11. 4. Reshevsky 41', uit 9. 5. Euwe 1 Vt uit 10. De ..Waterman" van de Kon. Rot- terdamse Lloyd is Vrijdagmiddag I met 800 man aflossingstroepen, waaronder 300 man van de lucht- strijdkrachten, naar Indonesie ver- troicken. De boot is maar half vol, want er kunnen 1500 a 1600 man meegenomen worden. Kolonel I. A. Aler. commandant van de lucht- strijdkrachten. was aanwezig om van zijn mannen afscheid te nemen. Zoals gewoonlijk was er de hele dag muziek op de kade, ditmaal ver- zorgd door het korps van de lucht- strijdkrachten. De ..Waterman" die een geheel nieuwe bioscoopzaal heeft gekregen, zal uit Batavia on- geveer 1500 man troepen naar het vaderland terugbrengen. VOOR HET BIJZONDER GERECHTSHOF te Rotterdam zal in de komende dagen een tragedie worden ontvouwd, die zijn weerga in de bezettingsgeschiedenis van geen enkel land heeft. Nu zal nameliik de sluier worden opgelicht «van het grote spion- nagedrama, dat /Englandspiel" genoemd werd, waarin naast de Duitser J. Schreieder, de Nederlander Anton van der Waals een leidende rol gespeeld heeft Deze twee geraffineerde contra- spionnen hebben het weten klaar te spelen tot 1943 met de Ne- derlandse Geheime Dienst in Londen in contact te blijven, zon der dat aan de overkant argwaan werd gewekt Boodschappen werden doorgeseind naar Radio Oranje, parachutisten en gehei me agenten werden gevraagd, wapens en munitie volgden op bestelling, dit alles op instigatie van deze twee riazi-agenten. Tientallen gedropt* agenten zijn door hen gearresleerd, terwijl het getal illegale werkers, dat door hen gevangen werd geno- men, in dfe honderden loopt Er zijn vele slachtoffers gevallen door het verraad van deze Anton van der Waals, die zich volkomen aan de Duitsers had verkocht voor een Judas-salaris van ruim 1000 gul den per maand, terwijl hij boven- dien duizenden aan douceurtjes opstreek na zijn optreden tegen be- kende illegale groepen en individu- ele personen. Met behulp van geraf fineerde vermommingen, gedekt door uitnemende Engelse papieren, die waren buitgemaakt van para chutisten en met duivelse galante- rie wist hij zich overal in te drin- gen en kreeg de meest-intieme in- „Er is niets nieuws' onder de zon", denkt I wan Petroj Berjaden, „niets meer, waarover wij ons te verbazen hebben. Groten der aarde komen op en verdwijnen op zekere dag spoor- loos. Nieuwe groten zetelen boven het volk, om na enige tijd eveneens in het niet weg te zinken. Kleine mensen worden geboren en sterven en daartussen ligt het leven." Iwan Petroj is een oude man ge- worden, die voor zich heen praat als niemand zijn gezelschap zoekt. Hij heeft veel leed over zich heen zien gaan en telkens. wanneer een traan in zijn baard weg gleed, brandde een kleitle wond diep in zijn hart. Oorlogen zijn over zijn hoofd ge- trokken en revoluties mokerden aan zijn voorhoofd, tot het bloed in floersen langs zijn ogen vloeide. Sinds hij uit Moedertje Rusland vluchtte was Iwan Petroj Berjaden een stille, peinzende man geworden. Zijn haren vergj-ijsden en zijn baard verloor. de voile glans van de don- kere vlakten en de golvende velden. Voor hij vluchtte in de grote angst van een verloren man. had hij een nacjit doorgebracht bij 'n goede vrouw, die hem verborg, tot de Met het troepentransportschip ..Zuiderkruis", vertrokken 3 April j.l. van Tandjong PriOk, vermoede lijke aankomst Amsterdam 28 April a.s.. zullen de volgende militairen uit ons gewest repatrieren: Kon. Landmacht: Sergt.-maj. J. G. Bertens Grote Noord 8, Hoorn; sold. C. de Decker, A 211, Berkhout; 6old. A. Frank, Venuslaan 82. Enk- huizen; sold. G. v. Keulen, E 1 Groet, gem. St. Maarten; sergt. J. J. v. 't Oosten; Bloemstraat 31. Alkmaar; sergt. Chr. Spijker, Veldhuizerweg 9. Oostwoud; sergt.-maj. B. Vermeu- len. Oosterrij 207, Heiloo. Kon. Marine: Matroos F. Groote*- broer. Westerdijk 87, Egmond-Bin- nen; bootsman G. v. d Oort, B 26. Burgerbrug, gem. Zijpe; opm mach. W. Reitsma, Violenstraat 6, Den Helder; stoker J. Winter, Binnen- hoven 18. Den Helder. Korps Mariniers: Marin, o.v.w. C. B"os. Nieuwpoortslaan 75, Alkmaar; marin. o.v.w. J. v. d. Burg, Botha- straat 14. Den Helder; tijd. sergt. o.v.w. J. Degeling. Koepoortsweg 23 Hoorn; tijd.- korp. o.v.w. L. v. Galen, le Vroomstraat 79. Den Helder; marin. o.v.w. A. P. Sneek. Sliksteeg 13. Alkmaar; marin. o.v.w. P. G. v. Kessel. Rijksweg 127, Limmen. De famillelbden worden er tevens op gewezen, dat zij de militairen niet in de ontschepingshaven kun nen afhalen of begroeten. BATAVIA, 16 April (A.P.) An- tara bericht, dat de republikeinse politie Donderdag bij Magelang 160 bandieten heeft gearresteerd. Zaterdag 17 April ALKMAAR. Victoria: Het doornige pad 18 jaar; Americain: De klei ne man, 14 jaar; Harmonie: De Harem, volwassenen; A.B.T.: Ker- misklattten, volwassenen. BERGEN. Rustende Jager: Lied v. Bernadette, alle leeftijden. NOORD-SCHARWOUDE. Tivbli: Haven der verleiding. 18 jaar; Wildzang maakt carriere. 14 jr. DEN HELDER. Tivoli: Cobra Wo man,. 18 jaar; -Mijn onbekende. Echtgenoot. 14 jaar; De Witte: Land zonder wet, 14 jaar. SCHAGEN. Royal: Gejaagd in da nacht, volwassenen; Bleke Bet, 14. jaar. BREEZAND. Apollo: Zijn grote ka- meraad, 14 jaar: Acht professo- ren en een meisje. 14 jaar. HOORN: Winston Theater: Het tweede vonnis, volw.; Vic.ona: Secret Service, 14 jaar. MEDEMBLIK: Scala: De famine van mijn vrouw, keuring onbek.; De ^evangene van Zendar keuring onbekend. WIERINGEN: De Haan: De lafaard, 18 jaar; Bliksemflits. alle leeft.; Intrige om"Binkie, alle leeft. LUTJEBROEK: City: Muziek voor millioenen, 14 jaar. wcyn open waren. Do liefde 4ot de warme moeder- lijke grond, tot hun beider Rusland had hen in die donkere uren tot el- kaar gebracht en zij had haar leven verteld. Toen hadden ze beiden geknleld voor de gouden ikoon van Maria van Nowgorod. Zij schreMen lang en de twee ge- wonde mensenkinderen hadden ge- beden bij iedere flikkering van de laatste gewijde kaars: „Moeder Gods van Nowgorod, bescherm Uw dier- baar Ruslan'd". En telkens bekruis- ten ze hoofd en hart. Zo vertrok hij, de zuchten bleven in zijn hoofd hangen en de heilige Moeder Gods van Nowgorod waakte over zijn aftocht. zijn vlucht naar de eenzame vrijheid. Maar op zijn hart droeg hij een beetje aarde van het heilige Rus land, dat hij in die jlonkere nacht vaarwel had gekust. „Er is niets nieuws meer onder de zon", zucht Iwan Petroj de ban- nellng. terwijl hij langs de Seine wandelt, de lente van het Bois de Boulogne tegemoet. Hij kijkt om naar het kerkje, •waar hij de Patriarch heeft achter- gelaten in zijn dagelijkse gebeden voor Rusland en het Russische volk, daar in het Oosten, hier in Parijs, of overal in de eenzame steden, waar de vele bannelingen de uren tellen en met weemoed hun liederen zin- gen. Iwan Petroj denkt aan die ont- moeting van vanmorgen en hij dankt de Heilige Moeder Gods van Nowgorod, die dit alles zo gewild heeft. Met de Patriarch is hij op bezoek geweest bij de RuSsen, die in de omgeving van het Quartier Latin -wonen en bij een van hen was er die ontmoeting. Zij zaten beneden in een huis aan de rue St. Germain. Ze spraken wat en dronken de heet gestoomde thee, dachten over alles na, om dan weer zwijgend naar de drukte van de boulevard te kijken. De weemoed woog zwaar in hun ogen, omdat iedere keer weer de herinneringen sterker waren, dan het leven. Plotseling hoorden ze alien een klagende vrouwenstem op, de bo- venverdieping. daar waar de schil- der Nikolai Kokowski zijn atelier had. De vrouw zong het lied, dat hen alien door de ziel ging; het lied der bannelingen over het dierbare land, met zijn eindeloze graanvlak- ten, zijn steppen en zijn donkere wouden. Over Moedertje Rusland. „Heilige Moeder Gods van Now gorod, bescherm de grond van Rus land", kwam telkens de beurtzang terug. Eentonig en droefgeestig, zo als alle bannelingen zingen. Tot d'eP in de harten van de luisterende Ruasen. Maar in de ogen^van Iwan Petroj Berjaden brandde een stille traan, omdat hij die stem herkend had. Zijn dromen gingen terug naar die angstige nacht in 1923. toen hij de eenzame vrijheid zocht. Moeizaam strompelde de oude grijze banneling naar boven en bij iedere stap. die hij dichterbij kwam, klonk de stem klagender en dieper: ..Heilige Moeder Gods van Nowgo rod. bescherm de grond van Rus land". Toen deed hij voorzichtig de deur open, waarachter de stem zong en hij zag de vrouw,. gekryeld voor de gouden ikoon van Maria, de heilige Maagd van Nowgorod, biddend en schreiend. Om de eenzaamheid van haar vrijheid en leven, om de bran- dende eenzaamheid van alle man nen en vrouwen van Moedertje Rusland. Om de eenzaamheid en het heirm wee van alle bannelingen, over de aarde verspreid. Iwan Petroj boog voor de ikoon en voor de vrouw. martelares van haar volk, zoals hij martelaar was en de duizenden anderen met heh. Zij baden. evenals in die bange uren van 1923, toen de ene mens de andere haatte. Toen en n'u opnieuw. „Mijn God", bad Iwan Petroj, „een breeder haat zijn breeder en een zuster doodt het ongeboren kind in de schoot van haar zuster". Een traan kroOP weg en vergleed in zijn grijze baard. Later hoorde hij van de vrouw het vervolg van haar geschiedenis, van 1923 tot nu. Een geschiedenis, waarin nieuwe oorlogen en nieuwe revoluties tegen de lichamen der mensen uiteen- sprongen in striemen van bloed en pijn. Iwan Petroj Berjaden strompelt verder langs de Seine, waar de zon gouden linten borduurt en waar- langs het juichende leven de lente tegemoet gaat. Hij zucht en in zijn hart sluimert de weemoed. ..Moedertje Gods, help het larii waar opze vaderen en moeders leef- den, waar het koren bloeit als gou den kelken voor het Heilig Bloed van Uw Kind. Uw kerken zijn verlaten van lief de, want de haat golft er in rode gloed en Uw glimlach ligt begraven onder de tranen der kinderen, wier ouders in de ontelbare gevangenis- sen de dood vonden. Sla Uw mantel uit over mijn broe- ders en zusters, die in de verbor- genheid van hun woning Uw naam aanroepen en hoofd en hart met het H. Kruis tekenen." Zo bidt Iwan Petroj, de oude ban neling en dan glimlacht hij. als hij de laatste woorden voor zich uit- fluistert: „Opdat onze lichamen rusten- mo gen ir^ de heilige Russische grond en de glimlach van Uw gelaat weer stralen zal uit de stralende vensters van Nowgorod". Hij glimlacht, want straks zal hij weer de droom hebben van zijn te- rugkeer in het bneindige land, waarvan 'n korrel grond altijd op zijn moede hart rust. T. v. d. H. MuNCHEN, 16 April (A.P.) Een Tsjechoslowaaks regeringsvliegtuig is Dinsdagmorgen op een veld in Beieren geland, aldus heeft de Duitse politie vandaag meegedeeld De piloot de enige inzittende heeft zich aan de politie overge geven en maakte zich .bekend als Vladislav Svendovsky. De enige in lichting. die hij gaf, was, dat hij een vluchteling was. lichtingen van een massa personen los. Dan stelde hij samen met dt Duitser Schreieder S.D.-valleir op en zo vielen de uitstekendste ver- zetsmensen in handen van de vijand. In de komende dagen staat hij -in het middelpunt van de belangstel- ling, die triest is en uitermate droe- vig voor velen. Maar het recht moet ook hier zijn loop hebben. Het Bijzonder Gerechtshof te Rot terdam zal worden gepresideerd door mr. J. van Vollenhoven, ter wijl als advocaat-fiscaal optreedt mr. H. W: van Doorn. De belang- stelling was de eerste dag reeds enorm, zowel van officiele als van particuliere zijde en ook van deze rechtzaak zal een uitgebreid jour- naal worden gemaakt, em de feiten van eeze dramatische geschiedenis vast te leggen. De tenlastelegging De Oagvaarding- besluit er mee hem te beschuldigen van de moord op Joseph Marie van der Meer, ge- plqegd onder de gemeente Tienho- ven bij de Loosdiechtse plassen om streeks 16 Magrt 1945. met het doel naam en identiteit van zijn slacht- offer te gebru'ken om zich veilig te stellen tegencver eventuele repres- sailles en oolc orri de, S.D. zijn spoor bijster te doen worden, opdat deze hem na een geallieerde overwiri- ning niet zou kunnen aanwijzen ais een der b< fie spionne.i. Succesvol verradersdebuut Als eerste aetuigen kwamen voor degenen, die met het onderzoek in de zaak van der "Waals belast zijn geweest. De heer N. Klaassen werd door de president gecomplimen- teerd voor de objectieve wijzd, waarop hij zi.in processen-verbaal heeft opgemaakt. Ir. A. P. van der Meer, directeur van de N.V. Paul C. Kaiser, ex-illegaal en vrijwillig speurder in deze zaak bevestigde, dat hij na de bevrijding ontdekt heeft. dat het spoor van van der Waals naar Zuid-Laren liep. De President traceerde dan nog even de omdolingen van van der Waals r.a de c. mtulatie, die hep. ze'lfs in Duitsland brachten. te/wijl hij ver- moedelijk onder een Russische naam zelfs in Russische dienst is getreden.- Eerst werd de heer W. Zietse ge- hoovd. die verklaarde dat hij als lid vA de Heemsteedse groep van broeder Jozef- met de marconist Schoenmaker een nieuwe code naar Er.geland zou brengen. Met een voor hem onbekende man zouden zij in Schiedam tezainen komen voor een lactste voorbereic-ing "ocr de En gelse reis. Dit blee.c later van der^Waals te zijn Hij deed, aldus getuige. op zeer brutale wi^e pogingen belang- rijke documenten van hen los te krijgen. Toen zij, na in Den Haag gelogeerd te hebben in een taxi za ten met van der Waals. hield een Duitse oveijvalwagen hen aan en werden zii overgebracht naar de cellenbarakken te Scheveningen. Na een proces werden broeder Jozef en Schoenmaker gefusilleerd, hij zelf werd wel ter dood veroor- deeld, maar kreeg gratie. De openbare zitting nam een aanvang met het voorlezen van de lange tenlastelegging: v. d, Waals wordt er van beschuldigd werkzaam te zijn geweest als ..V-man" (Ver- trauensmann) voor de S.D. waar- door een groot aantal illegale wer kers blootgesteld werden aan op- sporing, vervolgine en vrijheidsbe- roving. eerst te Rotterdam, later ook in Den Haag en de rest van het land. Door onder een valse naam door te dringen in illegale organi- saties en door zich in verscheidene gevallen uit te geven voor een uit En geland gedropte agent van de te Londen zetelende wettige Nedier- landse regering of van de geallieer de strijdkrachten of door voor te geven illegaal werker te zijn, wist htj een schat van gegevens voor de Duitsers te verzamelen, zodat tallo- zen het slachtoffer werden. Drie en tachtlg namen las mr. van Doorn voor van personen, die. door toe- doen van van der Waals aan de Duitsers werden overgeleverd. Van hen kwamen er 42 nimmer teriig. Kriminaldirektor Schreieder ver klaarde van der Waals bij de SD-er Moller uit Rotterdam te hebben le ren kennen. Als eerste zaak behan- delde van der Waals in Rotterdam de zaak Bierhuys. Hij vertelde aan Schreieder waardevolle contacten te hebben met een illegale groep in Heemstede. Het oprollen daarvan is toen van der Waals' tweede zaak geworden. Op de vraag*welk salaris van der Wagls ontving, antwoordde Schreie der dat dit eerst f500.— was. het- geen spoedig tot f 1100.per maand werd verhoogd. Voorts ontving hij een premie van f5000,—voor de zaak Bierhuys en van f50.000 voor het oprollen van het Nationaal Co- mite. Er is ook nog overwogen, zo vertelde getuige, van der Waals ter opleiding voor geallieerd'sabotage- agent naar Engeland te zenden. Hij zou f50.000 ontvangen als hij opge- leid was en terugkeerde. Om ver- schillende redenen is er echter van af gezien. Ook werd van der Waals naar Zweden gezonden omdat hij de enige geschikte man was voor het leggen van contacten daar. Er worden nog regelmatig opspo- ringswerkzaamheden verricht naar wrakken op de zeebodem. Na de op- sporingen op het IJselmeer is men thans bezig met het onderzoeken van de bodem van het Marsdiep na- bij het Schulpegat. Men neemt aan, dat zich aldaar nog een aantal wrakken bevinden. Zo is het opnemingsvaartuig ..Hy- drograaf" aldaar bezig met het on derzoek. Enige malen is men reeds op iets gestuit bij het afdreggen van de bodem, doch men heeft nog geen zekerheid over hetgeen zich daar nog zou kunnen bevinden. Behalve de ..Hydrograaf" is OQk Hr. Ms. ,.Hy 4" in het Marsdiep aanwezig voor deze opsporingswerkzaamhe- den, die in deze dagen zullen wor den voortgezet. Generaal de Gaulle heeft vfiidag te Marseille het eerste nationale congres van de ..Rassemblement du Peuple Frangais" geopend. In 2ijn toespraak tot de tweeduizend afge- vaardigden zeide hij, dat de oprich- ting van de R.P.F. een schakel be-, tekende in de keten van wereldge-' beurtenissen, welke de verwarring van de wereld weerspiegelen, zoals ook „net in de afgrond storten van Praag, het bewijs dat Frans Algerije het communisme heeft afgewezen, en de keuze welke het Italiaanse volk a.s. Zondag zal doen tussen de schaduw van de tyrannie en het llcht van de vrijheid" schakels in diezelfde keten betekenen. In Marseille zijn 3500 man politie en gewapende republikeinse garde aanwezig om tijdens het congres, dat drie dagen zal duren, de orde te be waren. De communistische pprtij wil Zondag een grote demonstratie tegen De Gaulle houden. De spQorwegdiefstallen namen in de loop van Jiet vorige jaar in het Oosten des lands steeds in omvtng toe en werden ook steeds brutaler van aard. In de meeste gevallen gingen de dieven er met respecta- bele hoeveelheden textiel vandoor. De diefstallen werden gepleegd door vakmensen, die in het bezit waren van sleutels, die op de wagondeuren paeten. Einde 1947 werd in Deventer een zekere W? J. B. gearresteerd en via hem kon de politie nog tot ver scheidene andere arrestaties over- gaan. Hierdoor nam het aantal spoorwegdiefstallen in het Oosten des lands in zeer belangrijke mate af/ Voor de Zwolse rechtbank ston- den nu, behalve W. J. B.. nog twee andere spoorwegdieven terecht, nl. J. van L. en R. C. J. van R., af- komstig uit Amsterdam. De officier van justitie eiste tegen de beide AmsterdammeTS vijf jaar gevaneenisstraf. Tegen de Devente- naar W. J. B. eiste hij vier jaar. NEW YORK, 17, April (A.P.) De verwachtingen fcmtrent E.R.P. en grote herbewapenmgsuitgaven van de regering vonden hun weerslag op de New-Yorkse beurs. Meer dan 2.000.000 aandelen verwisselden gis- teren van eigenaar en de koersstij- gingen van de aandelen. met name van staal, Vliegtuigen, rails en indus- triele ondernemingen hadden tot gevolg, dat de markt hoger sloot. Onder het motto „Jonge mensen ontmoeten elkaar" zal op Zaterdag 1 en Zondag 2 Mei a.s. in de volks: hogeschool „Drakenburgh nabu Hilversum een jongerenbijeenkomst worden gehouden met, als schema der besprekineen: ,,De ontwakende persoonlijkheid". Het ligt daarbij in de bedoeling om de jonge mensen zoveel mogelijk zelf aan het woord te laten, van- daar de opzet: korte inleidingen te doen houden en deze naar hun m- houd zoveel mogelijk te plaatsen binnen het denk- ep gevoelsleven van onze jonge mensen. Het programma, waaraan wordt medegewerkt door pater S. Jelsma m.s.c., Bernard Verhoeven, Jan Bee- rends. Joop Schouten e.a„ vermeld als thema's: „Levensvolheid en le- vensstijl"; „De jonge mens in de wereld van morgen"; ,.Het goas- dienstig bewustzijn van de jonge mens". Aanmeldingen tot deeina- me: Landgoed „Drakenburgh post Baarn. De gewoonte getrouw willen wij de aandacht van belanghebbenden en belangstellenden vcstigen op de a.s. Centrale Stierenkearing te Alk maar, een der belangrijkste gebeur- tenissen voor de Noordhollandsc rundveefokkers, welke dit jaar we- derom in de Bergerhout zal wor den gehouden. De centrale keuring is het siuit- stuk van de plaatselijke voorkeu- ringen, - welke kortelings zijn be- eindigd en ongeveer 4 weken in beslag hebben genomen. Op deze plaatselijke keuringen zijn dit jaar 1006 stieren beoordeeld, waarvart in het Ned. Rundvee Stamboek (NRS) zijn ingeschreven 155 b^njarige en 112 tweejarige; in het N.H.-register 407. Voor inzending naar de centrale keuring zijn 127 stieren aangewe- zen, te weten 73 eenjarige, 31 twee jarige, 15 driejarige en 8 oudere. Dit zijn van elke leeftijdsrubriek de beste exemplaren. Deze jaar- lljkse expositie ®is onmisbaar voor de fokkers. alsmede voor de leiding van de fokkerij. Het peil toch van de fokkerij in een bepaald gebied is voor een niet onbelangrijk deel afhankelijk van de kwaliteit der gebrulkte stieren, alsmede van de kwaliteit der stiermoedeis. Het aantal stieren dat dit jaar ter keuring is aangeboden, is geringer geweest dan het vorig jaar. Be oorzaak hiervan is, dat in de herfst van het vorig jaar een vnj groot aantal goedsoortige stierkalVeren naar Polen 5s verkocht, terwijl in de loop van de winter nogal wat dleren naar andere provj^icies zijn verhuisd. „T TI De behoefte aan stieren in N.H. loopt ook enigszins terug. door de uitbreiding van de K.I. Thans zijn in N.H. 9 verenigingen voor K.I. Meerdere van deze verenigingen be- zitten stieren, die voor inzending op de C.S.K. in aamerking zijn ge- komen. De organisatie van de stierenkeu- ringen, zowel voorkeuringen als centrale keuring, behoort tot de taak van de provinciale commissie tot bevordering van de rundvee- fokkerij Dd stieren worden per leeftijdsrubriek gekeurd. Er zijn 4 rubrieken: eenjarige stieren, n.l. ge boren 1 April 1947 en later (13 st.); geboren vanaf 1 tot en met 31 Maart 1947 (31 st.); geboren 1 Jan. tot en met 28 Februari 1947 (24 st.) en geboren voor 1 Jan. 1947 (6 St.). Voorts de rubriek 2-jarige (31 st.); 15 3-jarige en 8 4-jarige en.oudere. Voor de beste exemplaren per ru briek zijn prijzen en aanhoudings- premies beschikbaar. Het spreekt vanzelf, dat de centrale keuring te- gelijk wordt benut als koop- en ver- koop-aangelegenheid. Ten behoeve hiervan verschaft de provinciale commissie in de catalogus zoveel mogelijk gegevens bij elke stier, t. w. naam en stamboekno. van de stier, geboortedatum, naam en adres van de fokker en de eigenaar, de afstamming tot in drie generaties, alle bekende melklijsten van de moeder en de beide grootmoeders, aanwijzingen omtrent keurstamboek bij de koeien, preferent, rijkspremie bij de stieren. Aan de hand van deze gegevens zijn deskundige kopers in staat zich enigszins een oordeel te vormen omtrent de vermoedelijke fokwaar- de. Wij schrijven ..enigszins" omdat er voor een zo goed mogelijke be- oordeling der vermoedelijke fok- waarde meer is dan enkel de stier zelf en zijn gegevens in de catalo gus. De behandeling hiervan leent zich niet voor een kort artikeltje. Van de keuze van de stier han^t uitermate veel af, de practijk weet dat uit ervaring. Deze ervanng heeft wel geleerd, dat het niet zo moeilijk is een veebeslag. dat in veel opzichten nog te wensen overlaat. te verbeteren, maar veel moeilijker is het een in kwaliteit (productie en exterieur) goed tot zeer goed veebeslag op peil te houden en zo m'ogeliik nog te verbeteren. Bij alle middelen die we bezitten om de kwaliteit van onze veestapel te verbeteren. dienen we aan de melkcontrole en de uitkomsten daarvan wel een zeer hoge waarde toe te kennen. Voor het grootste deel der N.H.-veehouders vormt 't melkgeld de voornaamste bron van inkomsten. In vele streken en in /eer vele bedrijven is het mogelijk en noodzakelijk de productiviteit nbe belangrijk te verhogen. In vele landen is belangstelling voor ons zwartbont fokvee. Over het algemeen worden zeer hoge eisen gesteld aan de melkrijkheid. De" N.H.-fokkers hebben geprobeerd de melkrijkheid zoveel mogelijk vast te" houden, alhoewel moet wor den toegegeven, dat zowel aan de vetgehalte-verhoging en het iets meer gesloten type een offer is ge bracht ten koste der melkrijkheid. Dat neemt niet weg, dat desondanks het N.H. zwartbont stamboekvee nog tot het melkrijkste van de zwartbonten in Nederland behoort. Prof. Reimers, hoogleraar te Stel- lenbosch (Z.-Afrikd) heeft in gezel schap van de secretaris van de Friesland Cattle Breeders Associa tion in 1947 een studiereis door ons land gemaakt en naar aaflleiding daarvan in een rapport omtrent N. Holland o.m. medegedeeld:' ..Terug- denkend aan de dagen dat R. in Alkmaar als jurylid optrad, is het bijna wat verwonderlijk, dat deze eigenlijk wat verfijnde stieren, die er toen ook waren, toch voortdu rend uitstekende dochters voort- brengen met veel melk, goede bodw die iets aan de fijne kant is en goed melktype, terwijl de zoons van zul- ke stieren vaak tot de middelmaat behoren"De melkproductie van veel koeien van de goede N - Hollandse fokkers was zeker hoger dan in Friesland, al was in ver- schillende stapels 't vetgehalte wat lager" Het aantal Rtijks) P(remie) stie ren dat op de C.S.K. te Alkmaar komt, bedraagt 59. Wat de afstamming via vaders- zijde betreft, treedt de nafok van de pref. Old Adema sterk op de voorgrond. Van Old. Adema zelf komen 27 zoons op de keuring. waarvan 11 eenjarige, 5 tweejarige. 6 driejarige en 5 oudere. Van zijn zoons komt Dina Lindberg Adema met 22 stuks, Adema 7 van de Woudhoeve met 7 eenjarige zoons, Trui's Adema met 3. Adema's ver- wachting met 4 en Martinus Adema met 5 stuks. De Fransstam ts sterk in de minderheid gedrukt en be- paalde op de voorgrond tredende vaderdieren jijn er niet bijHet Friese Adema 197 blqed is via zeer verschillende vaderdieren ongeveer even sterk vertegenwoordigd als 't Frdns-bloed. Ieder die belang stelt in de N.- hollandse rundveefolgkerij verzuime niet 23 April a.s. naar Alkfnaar te komen. De riiksveeteelt-consulent, ir L. DE VRIES MARSEILLE, 16 April (A..P.) Vanavond is op een vergadering van de .vakvereniging van haven-t-en dokwerkers in Marseille besloten om Zondag al het werk in de haven neer te leggen als protest tegen de aanwezigheid van generaal de Gaulle Bovendien worden de zeelieden en de dokwerkers uitgenodigd om deel te nemen aan een protestderrionstra- tie, die Zondagmiddag gehouden zal worden. In Aix gioest de politie tussen- beide komen om een einde te mnken komt een groot aantal Franse di- recteuren van zuivelfabrieken een bezoek brengen aan dit soort be drijven in ons land. Zij zullen de organisatie hier ijverig bestuderen. Dat kleine landje toch he; gaf de afd. Tegelen van de K.A.B. een prachtig voorbeeld. Duizenden Tegelse arbeiders maken een uur overwerk, waarvan de opbrengst ten goede komt voor het ..Dr. Poels- oord" van de K.A.B. te Limburg; kwam van de „Kota Inten", die met emigranten op weg naar Cana da is, een telegram, dat het met al ien aan boord zeer goed gaat. Ze doen tevens de groeten aan alle be- kenden. die achterbleven; zal in Mei ongeveer 100.000 kg. ondermaatse aal uit het IJsselmeer worden' weggevangen. om' in de polders, die in de winter 1946-'47 hun palingstand verloren, te wor den uitgezet. De IJsselmeervissers vinden dit niet prettig; komen enige Scandinavische ver- keersregeiaars naar Amsterdam, om fiaar de verkeersregelingen te be studeren en er hun nut mee te doen voor het hoge Noorden. Wie zegt toch steeds, dat we niets te beteke nen hebben? hebben de Ned. Chrlstelijkfe stu- denten zich uitgesproken tegen mi- iitairo studentencorpsen, niet omdat ze in principe tegen de plannen van een nationale reserve zijn, maar om dat ze bevreesd zijn voor sociale en klassetegenstellingen; stond op de lijst van de Zuider- krurs. dat dit schip met repatrieren- den in Amsterdam zou aankomen. aan een relletje tussen communistcn __l P en studenten, die een vergadering Dat klopt niet. De boot vaart in van Gaullisten hadden bijgewoond. Rotterdam binnen. Flushing Meadows, 16 April (Renter) Vrijdag is te Flushing Meadows de tweede spe- Ciale zitting vair de Algemene Vergadering der V. N, door de Braziliaanse afgevaardigde Munlz geopend teneinde verdere actle in- zake de Palestijnse kwestie te overwegen. Muniz verklaarde. dat het prestige der V.N. zware schok- ken te verduren heeft gekregen en dat zelfs de hoop, die alld' vol- keren on deze organisatie geves- tigd hebben. met twijfel en een angstig yoorgevoel termengd Schijnt. Jose Arce van ArgentiniS die tot voorzitter van de vergadering werd gekozen zeide. dat ondanks het feit. dat de Arabieren en Joden geen overeenstemming. konden bereiken. er toch nog gelegenheid zou zijn om een oplossmg te bereiken. Het bes te program, dat de vergadering zou kunnen goedkeuren. zou toch altijd minder waard zijrf dan welke over.- eenkomst ook, die de partijen zelf eventueel tot stand brachten. ..On ze organisatie is noodzakelijk voor de collectieve veiligheid en de we- reldvrede", aldils dr. Arce. ..Laat ons een oplossing zoeken voor het Palestijnse vraagstuk". De afgevaardigden der Sovjet- Unie. Joego-Slavie en Guatemala onthielden zich van stemming ten aanzien van een resolutie van de commissie van orde, waarin de agenda voor de speciale zitting over Palestine werd goedgekeurd. De Sovjet-afgevaardigde verklaarde. dat zijn land zich van stemming ont- hieid, omdat het geen deel had ge- had aan het bljeenroepen van de speciale zitting. Joego-Slavib en Guatamala onthielden zich. omdat zij ,.geen duidelijk idee hadden waarom de speciale zitting bijeen werd geroepen". De commissie van orde keurde' de agenda goed en be- sloot tevens. dat de lidmaatschaps- aanvrage van Birma tijdens een vol- tallige bijeenkomst besproken zou worden. Een correspondent van Reuter meldt te hebben vernomen. dat de Amerikaanse delegatie voornemens is m?t het doen van voorstellen te wachten. totdat het stnndpunt der andere leden bekend

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 7