Vijf en zeventig procent van't Italiaanse volk bracht zijn stem uit Republiek geeft thans volledige voldoeninq LEOPOLD DOOR ZIJN GETROlfWEN ENTHOUSIAST BEGROET 1 m Verkiezingen verliepen zonder incidenten Vrouwen van slachtoffers wi lien v. d. Waals te lijf Voor Alkmaar en omgeving Communistische Volksfront beschuldigtChr. Democraten Hoe Dobbe en verstrijden verraden voor het eerst na negen jaar MA AND AG 19 APRIL 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11509 BUREAUX: Officiele eindcijfers eerst Dinsdag Zuster van H. Vader naar de stembus Onderhandelingen gaan door Tsang Kai Sjek herkozen 28 DODEN bij vliegramp op Nieuw-Guinea MONTGOMERY: Engeland moet klaar staan MEVR. ROOSEVELT IN ONS LAND FUSIE IN TSJECHO-SLOWAKIJE Tussen communistische en soc. dem. partijen Mr. J. P. Graaf van Lirhburg Stirum overleden Belgen zien hun koning Spreekkoor op do vorm^en z'j met honderden een dub- Nieuwe Waterweg Russen te Weerten soepeler geworden Officier verduisterde geld van gesneuvelden Tiende lustrum „Sanctus Virgilius Ontvluchte S.D.-er gegrepen Benoemingen in het Bisdom Haarlem Nieuu/ Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. Direeteur E. J. M. Stumpel Abormemen tsprij s 3.75 per kwartaal1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c, p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm,; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. k i Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59. TeL 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank BIJ DE SLUITING der stembureaux op de eerste dag der alge- mene verkiezingen in Italie heeft in Rome ruim vijfenzeven- tig procent van de kiezers gestemd. De andere percentages varieren van vijfennegentig (Venetie) tot vijfenvijftig (Napels). Het gemiddelde lag boven de vijfenzeventig procent, hetgeen de rechtse partijen als gunstig beschouwen. Om 22 uur plaatselijke tijd (21 uur Nederlandse tijd) zijn Zondag- avond de stembureaux gesloten. Hedenmorgen 7 uur begon het stem- men opnieuw. Men verwacht, dat de eerste resultaten Maandagavond bekend zijn. Officiele cijfers zullen pas Dinsdagavond beschikbaar zijn. Zondagmorgen vormden zich v66r de stembureaux te Rome queue's van een lengte als men nog nooit tevoren bij Italiaanse verkiezingeq heeft ge2ien. Vooral in de provincie was men, ondanks de bewolkte lucht, die regen voorspelde, reeds vroeg op en, begon men queus te vormen, voordat de bureaux ge- opend waren. Togliatti en De Gasperi. Togliatti, de leider der commu nistische pa'rtijverscheen een half uur na het begin van het stemmen. Daar het uitbrengen van zijn stem enige vertraging ondervond, door de batterij van film- en fototoestellen, die op hem gericht werd, maakte hij excuus tegenover de verkiezings- ambtenaren voor de moeite, die hij hun bezorgde. De Gasperi, de christelijk-demo- cratische minister-president. werd bij aankomst met gejuich begroet Saragat, leider der gematigde so- cialisten, die als lid van de regering niet in de queu behoefde te staan, gaf er de voorkeur aan met de an dere mensen zijn beurt af te wach- ten. Nenni, leider der socialistische meerderheidspartij, moest in de queue gaan staan. Aan Kardinaal Schuster, Aarts- bisschop van Milaan. werd door de aanwe^ige stemgerechtigden, meest vrouwen, voorrang verleend. Bij het verlaten van het stembureau zegen- de hij de massa, die hem toejuichte. Het merendeel der vrouwelijke stemgerechtigden had geen rouge op de lippen gedaan. opdat de stem- biljetten bij het dichtlikken van de enveloppe niet met rood gekleurd zouden worden. In een officieel communique, door het Ministerie van Binnenland- se Zaken kort na de middag uitge- geven, word* gezegd, dat, .volgens de inlichtingen, ontvangen van de provinciale alitoriteiten, het stem- men in alle kiesdistriqten zonder incidenten is begonnen. Het hoofdbureau van het Volks front verklaart geen berichteh over incidenten ontvangen te heb- ben, tnaar het bescbuldigde de rechtse elementen van ..vferkie- zingstrues" op verscheidene plaat- sen, met name TJdine in Noord- Oost-Italie en Ancona aan de Oost- kust. Te TJdine zouden de plaatse lijke autoriteiten deelname van 300 personen uit Triest, die niet verkiesbaar zouden zijn, hebben opgenomen in de kieslijsten. In vier districten van het gebied van Ancona zouden voor de stemming stemmingsformulielen ontdekt zijn waarop reeds het hokje voor de christelljk-democratische Candida- ten zou zijn ingevuld. In verband met de gemelde ont- dekking van „stembiljetten. die reeds ten gunste van de Christen- democraten waren ingevuld", heeft het Volksfront een klacht ingediend bij het ministerie van binnenlandse zaken. Het antwoord van het mini sterie luidde, dat „de biljetten reeds gecontroleerd moeten worden, v66r- dat zij worden uitgereikt." Het hoofdbureau van het Volks front deelt naar aenleiding hiervan mee: „Wij hebben de redenen ge- vraagd, welke tot zulke instructies geleid hebben. Hierop is ons het antwoord geweigerd." Het Volksfront behoudt zich het recht tot enigerlei actie voor. Betreffende de stembiljetten, die vodr de uitreiking ten gunste van de christen-demo'craten ingevuld zouden zijn, deelt het Volksfront nog mee, dat een regeringsinspec- teur heeft verklaard te hebben vast- gesteld, dat het een soort misdruk- ken ongeveer driehonderd in ge- tal betrof. In weerwil van deze verklaring acht het Volksfront het niet uitgesloten, dat een aantal stem biljetten opzettelijk veranderd zou zijn. In het hoofdkwartier van het na- tionale bloc te Lecce is een bom ontploft. Er zijn geen ongelukken gebeurd. In Calabrie en Apulie vindt de politie nog steeds illegale wapenvoorraden. Rome stemde voor 80 pet. In Rome werd in bevoegde krin- gen verklaard dat er Zondagavond Segen sluitingstijd door 80 pet. van het totale aantal kiesgerech- tigden in Italie zou zjjn gestemd, hetgeen een stemmenaantal van 90 pc*. zeker zou maken. De minister van binnenlandse za ken, Scelba, deelde om 20.00 uur Ned. tijd, een uur voor sluitings tijd, mede, dat er uit de voor- naamste plaatsen van het land geen enkel incident was gemeld. Scelba verklaarde, dat .het stem menaantal van de eerste dag „be- vredigend" was, doch drong er bij alien, die Zondag nog niet hadden gestemd, op aan: „deze ernstige plicht morgen nog te vervullen". Het telegram aan Nenni Het Britse parlementshd John Platts Mills, een der Labourleden, die het zegewens-telegram aan Nen ni hebben ondertekend, heeft ver klaard, dat de partij van Nenni na de oorlog door de Britse Labour - partij officieel erkend zou zijn en nog steeds beschouwd werd als de officiele Italiaanse socialistische partij. Morgan Phillips, de secretaris van de Britse Labourpartij, heeft de verklaring van Platts Mills tegen- gesproken. „De partij van Nenni," aldus Phillips, „heeft zich uit het internationaal comite van de socia listische conferentie teruggetrokken toen zij gesteld werd voor de keuze tussen algehele onderwerping aan de Kominforn en de vrije, democra- tische socialistische weg." De Markiezin Giuseppina Menga- ri, een zuster van Z. H. de Paus die 76 jaar en reeds vijftien jaar verlamd is, heeft niet nagelaten te stemmen. Zij begaf zich in haar rol- stoel naar het stembureau. BATAVIA, 18 .fibril (A.P.) De Nederlands-Indische rege ring heeit Zondagavond be kend gemaaki, dat de repu- blikeinen thans volledige voldoening hebben gegeven" voor het incident in Djokja karta, en dat er „geen ver- dere hinderpalen zijn voor de voortzetting van de on derhandelingen" via de Commissie van Goede Dien- sten in Kalioerang. De verklaring werd uitgege- ven na een gezamenlijke Ne- derlands-Republikeinse pers- conferentie, welke Zondag in Kalioerang werd gehouden. Tijdens deze conferentie wer- den door Mohammed Roem, de voorzitter van de Republi- keinse delegatie, en Abdoel Kadir, de voorzitter van de Re- publikeinse delegatie, verkla- ringen voorgelezen, waarin gezegd werd, dat Roem de Ne- derlanders ervan op de hoogte heeft gesteld, dat „ten opzichte van de personen, die verant- woordelijk zijn voor de ge- beurtenissen bij de aankomst (van een speciale trein, die de Ned. onderhandelaars vervoer- de) in Djokjakarta, passende maatregelen zullen worden ge- troffen" en dat de eventuele schade, die door de leden van de Nederlandse delegatie gele- den is, door de republiek ver- goed zal worden. De onderhandelingen zullen, naar verwacht wordt, Dinsdag worden hervat. De Commissie van Goede Diensten van de Ver. Naties in Kalioerang he^ft Zaterdag- middag een communique uit- gegeven, waarin verklaard werd, dat de verslagen in de pers van het incident, dat Maandag bij het station in Djokjakarta had plaatsgevon- den, aanmerkelijk overdreven waren. NANKING, 19 April (AFP). Generalissimus Tsjang Kai Sjek is herkozen tot president van de Chi nese republiek. De Nederlandse minister van buitenlandse zaken, Mr. O. G. W. H. van Boetzelaer van Oos- terhout endertekent in Parijs het handvest van het Europese herstelplan; de eerste grote schrede is gezet op de weg naar economisch herstel van ons geschokte werelddeel. SYDNEY, 18 April (Reuter). Alle inzittenden van een Lockheed- Hudson vliegtuig, dat na zijn op- stijgen van Lae op Nieuwe-Guinea is neergestort, zijn om het leven ge- komen. Men gelooft., dat zich 24 niet blanke passagiers en een beman ning bestaaande uit vier blanken aan boord van het toestel bevonden Het verongelukte vliegtuig ver- voerde inheemse bewoners van het land uit Waoe naar de goudvelden van Boelolo. ZUNDERT, 19 April. Nadat Mevr. Roosevelt hedenmorgen om ,8 uur uit Brussel was vertrokken, passeerde zij om 9.15 uur de Neder landse grens bij Wernhout. De Ame- rikaanse ambassadeur, dr. H. B. Baruch, was met zijn echtgenote ter verwelkoming aanwezig. Mevrouw Roosevelt en haar gezelschap. die in twee Belgische auto's arriveerden, stapten bij de grens over in de wa- gens van de Amerikaanse ambas- sade. De hoofdbesturen van de commu nistische en sociaal-democratische partijen van Tsjecho-Slowakije ma ken bekend, dat een fusie tussen de twee partijen aan het einde van de campagne voor de algemene verkie zingen van Mei zal plaats hebben. De fusic wordt „het natuurlijk ge- volg" genoemd van de gebeurtenis- sen in Februari, toen de werkers van stad en land zich bewust zijn geworden van de kracht hunner eenheid, die de republiek gered heeft van een „rebellerende re- actie." Het Tsjecho-Slowaakse Persbur. Ceteka vermeldt nog als in het communique genoemde motieven voor de fusie: „De hernieuwde socia listische eenheid zal het herboren nationals front versterken en een machtige steun vormen voor het regiem der volksdemocratie, terwijl zij een vreedzame/en snellere ont- wikkeling naar het socialisme waar- borgt." Zaterdagavond is in het Diako- nessenhuis Bronovo te Den Haag overleden Mr. J. P. Graaf van Lim- burg Stirum, van 19161921 Gou- verneur van Nederlands Indie en daarna gezant te Londen. In een ietwat rustiger sfeer dan de eerste dag, te danken aan het feit, dat filmoperateurs en fotogra- fen het veld hebben geruimd, begon de tweede dag in het proces tegen van der Waals. Ook nu weer zit Schreieder, door twee parketwachters van van der Waals gescheiden. gereed om zijn getuigenverklaringen in de ver- schillende zaken. die aan de orde zullen komen, af te leggen. De zaal is als gisteren weer stampvol. Als negentiende getuige komt de weduwe van Th. Dobbe, een lid van de illegale groep van Verstrijden en Burger uit Amsterdam, voor. Van der Waals paste ook hier zijn wel- beproefde.methode toe, be'zocht de vrouw van Dobbe, bezwoer haar dat hij regelreCht uit Engeland kwam en maakte een afspraak met haar ten behoeve van de man. Dobbe zelf heeft aan deze afspraak gevolg ge geven, al waarschuwde zijn vrouw hem' voor deze ..Engelse agent". Tijdens de ontmoeting liet van der Waals het voorkomen, alsof hij hem naar Engeland fcon helpen. Dobbe verdween inderdaad. z.g. naar En geland. Van der Waals zou de vrouw waarschuwen, als de man in Enge land was aangekomen. Ze hoorde evenwel nietsi meer. Naderhand bleek ook Dobbe, na een afspraakje met van der Waals, door de S.D. ge- arresteerd te zijn. Via de familie Dobbe kwam van der Waals ook in contact met Verstrijden, die later eveneens werd gepakt en gefusil- lle'erd. Van der Waals wordt zijn mening gevraagd over deze verklaring van de wed. Dobbe. Op enkele kleine onderdelen na is hij het er mee eens. Hij heeft in opdracht van Schreieder gehandeld. MANCHESTER. 17 April (AP). Veldmaarschalk lord Montgomery heeft Zaterdag verklaard. dat Gr.- Brittannie gereed moet zijn voor de oorlog. „Het is niet eenvoudig, te zeg- gen. waar de politieke en ideologi- sche strijd, die wij ronds ons heen zien voeren, op zal uitlopen". ver klaarde Montgomery in een rede te Manchester. ..Een ding echter is heel duidelijk. wij moeten klaar staan. Wij moeten nooit weer in de fout vervallen, die wij voor de tweede wereldoorlog gemaakt hebben, en ons leger laten verzwakken." De burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud, trad als getuige op in het proces van der Waals. Voor het getuigenhekje: burge meester Oud en Schreieder in een hevig debat. In het midden advocaat van de Starp. Koning Leopold van Belgie en zijn echtgenote en kroonprins Boudewijn in gezelschap van de Belgische ambassadeur op het ▼liegveld Schiphol even voor het vertrek naar Zwitserland. (Van onze speciale verslaggever) MET ZIJN GEMALIN, de prinses Rethy, en kroonprins Boude wijn, is koning Leopold van Belgie gisterenmorgen in alle vroegte in een open Buick door ons land gereden, gevolgd door een lange file van snelle wagens, die elkaar de loef af trachtten te steken en alle verkeersregels tegelijk overtraden, qm aan de kop te komen en een glimp van de koning te zien. Vele enthousiaste Belgen, repor ters en fotografen krioelden door elkaar, met moeite in het gareel ge- hoqden door de vele motorrijdars van de rijkspolitie. Een geluk was het, dat de interlandwedstrijd Hol landBelgie op dat vroege uur nog geen publiek aantrok, zodat de baan vrij was. Waren die twee spannin- gen in het verkeer tezamen geko- men dan had geen politie voor de gevolgen meer kunnen instaan. Vlak achter de snelle lichtgroene wagen, waarin achterin de koning met zijn gemalin en de kroonprins naast elkaar zaten, suisde dit gezel schap over wegen van Rotterdam naar Schiphol, nadat de koning in de Maasstad van boord was gegaan, waar de „Eemdijk" van de Holland- Amerikalijn hem om acht uur had gebracht na een vacantiereis in Ha- vanna. Op Schiphol stond een vlieg tuig gereed, waarmede het gezel schap om elf uur naar Geneve is vertrokken. Koning Leopold is er ongetwijfeld ten voile van overtuigd dat zijn volk hem goed gezind is, maar mocht aan dat vertrouwen nog wat gehaperd hebben, dan zal de dag van gisteren die laatste twijfel hebben weggeno- men. Deze komst in ons land is door Koningsgezinde Belgen opgevat als de kans van hun leven. De vurigste onder hen waren uitgetrokken om koning Leopold te begroeten. Achter de loods van de Holland Amerikalijn bele ,haag. De koning, prinses de Rethy en prins Bondewijn nemen naast el kaar op de achterbank van de wa gen plaats en.terwijl de auto de loods uitrijdt, klinkt uit tiental- len kelen de kreet „vive le roi", leve de Koning. Een kreet die bui ten door honderden Belgen wordt overgenomen. Massa's zwart-geel- rode vlaggetjes komen in hevige beweging. De auto kan zich ter nauwernood 'door de menigte dringen, die het politiecordon doorbrcekt. De men- sen springen op de treeplank, de - vrouwen zowel als mannen om- helzen de koning. Princesse de Rethy wordt door een inspecteur van politie tegen de opdringende menigte beschermd. Eindelijk kan de koninklijke auto de Parallel- weg opzwenken, nagejuicht en na- gewuifd door' de talloze enthousi aste Belgen, die voor het eerst na negen jaar van aangezicht tot aan- gezicht met hun koning hebben gestaan. Tevoren had zich echter al een tafereel afgespeeld in de vroege ochtend op de Nieuwe Waterweg, waar een vloot van bootjes, die reeds in de nacht naar Hoek van Holland waren getrokken, om vijf uur, toen de ..Eemdijk" binnenliep. een fees- telijk escorte vormden rond 't schip en zwaaiend met vlaggen en de naam van dfe koning roepend, aan hun enthousiasme lucht gaven. Er waren eenvoudige lieden bij die de reis naar Rotterdam hadden gemaakt met een groot portret van hun vorst onder de arm en die bij het zien van hbt schip waarmede de koning in aantocht was, hun ontroerir.g niet meester waren. Luide klonk het in spreekkoor: ..Leopold, Leopold" en de tocht naar Rotterdam door de Nieuwe Waterweg, die twfee uur duurt, is een feest geworden, waar- aan de sleepboten met hun zware rookpluimen, de eerste morgenzon over heto stille water en de enthou siaste Belgen, kleur en leven heb ben geschonken. Lauder dan in hum eigen land en Parlement, waar de liefde voor de Koning door partijpolitiek is teruggeduwd, klonk hier de stem van het volk, dat zijn Koning be- mint. Luider en beter ook dan aan de kade, waar alleen officiele personen werden toegelaten. Een klein gezelschap ging, zodra het schip voor de wal lag, aan boord, waaronder de secretaris van de Koning, de heer Pirenne, de Bel gische gezant, de Kemry en zijn vrouw, de Luitenant ter Zee C. Baron van Boetzelaer als verte- genwoordiger van H.M. de Ko- ningin en de burgemeester van Rotterdam, mr. Oud. Een enkele was er die ook hier, nl. toen de Koning de loopplank af- kwam, „Vive le Roi" riep, maar zijn stem verstierf in de protocolaire stilte; er was nl. zoiets voorgeschre- ven als een verbod tot demonstre* ren Een ogenblik heeft de Koning zich nog met de journalisten onderhou- den en daarbij laten blijken, dat hij zeer getroffen was door de bewijzen van aanhankelijkheid en trouw, die men hem gebracht had. Een ogenblik stond hij voor ons: sportief. in een voudig grijs sportpak. stil glim- lachend om het bloed van enthou siasme, dat gekroppn was waar het niet had mogengaan. Hij vertelde ons, dat hij reeds meerdere malen op Nederlandse boten gevaren heeft, o.a. bij zijn bezoeken aan Neder- lands-Indie en ook bij deze trans- atlantische tocht met de Holland- Amerika-Lijn had de uitstekende service aan boord hem weer getrof fen. Prins Boudewijn heeft film- opnamen gemaakt van de aankomst, zodat deze hulde van zijn getnouwen als een waardevol document is vast- gelegd. Even later ging het in snelle vaart naar Schiphol. Het incognito karak- ter van deze tocht werd op de meest onverwachte plaatsen onderbroken, zoals bij de spoorwegovergang te Voorburg, waar de bomen dicht wa ren. Men dromde aanstonds om de Koninklijke auto tezamen, die niet door Den Haag kwam, maar langs de Vliet, de Laan van Nieuw Oost Einde en de Benoordenhoutseweg de Rijksweg naar Amsterdam bereikte. Bij het viaduct op Marlot stond een groep Hagenaars, die er de lucht van hadden gekregen, wie er zo vroeg voorbij kwam, om de .Koning met gejuich te ontvangen. Op Schiphol. Vergeleken met de aankomst in Rotterdam ging het op Schiphol vrij rustig toe. Voorafgegaan door mo- torpolitie arriveerde de koninklijke stdet om 10.40 uur voor de barak Bjnnenland op Schiphol. waar zich een klein aantal Nederlanders en Belgen had opgesteld. De koning groette de Belgen die „vive Leo pold" riepen en pauseerde daarop enige ogenblikken voor de film operateurs en persfotografen. Daar na begaf hij zich met de prinses de Rethy en prins Boudewijn naar het passagiers-restaurant, waar een kop koffie werd gebruikt. Toen de koning om vijf voor -elf het platform betrad, om zich naar het vliegtuig te begeven, verbraken de aanwezige Belgen de politie-af- zetting om de koning toe te juichen. Om 11.00 uur precies vertrok de twee-motorige DC 3, de PH-TDW naar Geneve. Gezagvoerder van het toestel was dhr A. van Ulsem, die op de route naar Zwitserland gespecialiseerd is. De tweede piloot is dhr Frenkel en de stewardess Elsje Both, die de koning in het vliegtuig bloemen aan- bood. Den Haag wachtte tevergeefs. Het was Zondagmorgen in Den Haag een bijna onafgebroken stroom uit Belgie, die van het Zuiden uit de Hofstad binnenreed. Sommige er- van met grote Belgische vlaggen op de radiator, andere met een klein wimpeltje in de Belgische kleuren. Het gerucht ging. dat de Belgische koning enige bezoeken in de resi- dentie, namelijk bij de Pauselijke Tnternuntius en bij de Belgische ambassadeur zou brengen. Zo zag men langs de nog stille Haagse stra- ten Belgische auto's rijden in de omgeving van deze gebouwen. Dit bracht natuurlijk teleurstelling, want koning Leopold kwam kenne- lijk niet in Den Haag. Schreieder geeft vervolgens een uitgebreid expose van de zaak-Dob- be. Hij gaf van der Waals nauw- keurige opdrachten en legde hem uit, hoe Dobbe gegrepen zou kun nen worden. De zaak-Dobbe be- schouwt hij als een_ onderdeel van de gehele contra-spionnage. Van der Waals was slechts een instrument in zijn handen. Hij heeft er altijd op gewezen, hoe onnodig het was arrestanten bij verhoren en arres- taties te mishanaelen. „Dit is be- vieden het niveau wan ons, „krimi- nalisten". Wie zonaer mishandelin- gen geen bevredigende verhoren kan afnemen, is geen kriminalist". In de zaak wan de Jood Costima wordt als getuige kriminalsekretaer J. Haubrock uit Dfen Haag gehoord, die door Schreieder als zijn „stom- ste beambte" wordt gequalificeerd. Van der Waals zou Haubrock heb ben medegedeeld, dat Costima naar de Engelse zender had geluisterd. Nu weet Haubrock zich echter niets meer te herinneren,< hij Iijdt wel meer aan geheugenstoornis. „Dat Jijkt mij voor een politie-beambte buitengewoon lastig,", zegt de pre sident en roept Schreieder te hulp cm te verklaren of zijn onderge- schikte meer last van geheugen- zwakte had. „Geen kwestie van", zegt Schreieder. Hij zet dan zelf de zaak uiteen, met nauwkeurige op- gave van details en data. Costima is op het Stationsplein in Den Haag gearresteerd. Ook hier was het con tact met Costima weer gelegd via diens vrouw. Later heeft van der Waals het huis van Costima leeg-* gehaald en naar een andere getuige verklaart, ten eigen bate verkocht. „Dat is niet waar. zegt van der Waals, Costima zelf had mij ver- zocht zijn meubelen te verkopen en het geld aan zijn vader te geven. Ook wat Schreieder beweert, dat ik later in opdracht van hem geld aan de vrouw van Costima heb moeten terug geven, is niet waar". Van der Waals zou ook flit slachtoffer een revolver hebben aangeboden. „Niet waar". zegt alweer de verdachte, „ik heb nooit iemand een revolver aan geboden". (Vervolg op pag. 4) WENEN, 17 April. (AP) De Russen hebben Zaterdagmiddag om twaalf uur alle beperkingen op het verkeer tussen Wenen en het Brit se vliegveld Schwechat in de Rus- sische zone van Oostenrijk opgehe- ven, zo werd door de Britse autori teiten meedgedeeld. Bij de Russische controlepost moesten nog wel alle auto's stil houden. doch de Russische wachts vroegen de Britse militairen en burgers niet ..grijze kaarten" of an dere identiteitspapieren. De krijgsraad te velde krijgt op 21 April een zaak tegen een Neder lands kapitein F. H. te behandelen, die tijdens zijn verblijf in Engeland gelden van gesneuvelde kameraden zou hebben verduisterd tot een be- drag van vele tientallen ponden sterling door middel van valsheid in geschrifte. Het onderzoek heeft zich tot Engeland uitgestrekt. De officiele viering van het tiende lustrum der r.k. studentenvereniging St Virgilius te Delft, is Zondagmor gen begonnen met een pontificale hoogmis in de St Hippolytuskerk welke werd gecelebreerd door de pauselijke intemuntius mgr Paolo Giobbe. Op het priesterkoor had onder an dere plaats genomen Z.Em, kardi naal de Jong. Het kath. studentenkoor voerde de missa ..Simplex" van Henk An- driessen uit. De Schola Virginiana zong de Gregoriaanse gezangen. Na de H. Mis werd gemeenschappelijk ontbeten in de Stadsdoelen. Hierbij was ook de kardinaal aanwezig. Zondagmiddag werd een feestver- gadering gehouden. Deze werd o.a. bijgewoond door de minister-presi dent dr L. J. M. Beel en de pause lijke internuntius te 's Gravenhage, bgr Paolo Giobbe. De feestrede werd uitgesproken door prof, dr J. A. Veraart, aange- zien prof. dr*mr P. J. M. Aalberse door ziekte was verhinderd. Tijdens de hieropvolgende"receptie maakte o.a. de minister van qnderwijs. kun- sten en wetenschappen, dr Jos. J. Gielen. zijn opwachting. De Rijkspolitie van het district Amsterdam heeft Vrijdagavond de ontvluchte, beruqhte Haarlemse S D'er C. J. Moll opnieuw gearre steerd. Moll, die tot levenslange gevangenisstraf was veroordeeld en te Vught zijn straf onderging. had drie maanden geleden, toen hij on der geleide een bezoek mocht bren gen aan zijn dochtertje, dat te Haarlem ziek lag, kans gezien te ontvluchten. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft Jftenoemd tot Pastoor te Pijnacker; de Weleerw. Heer A. G. de Boer: te Egmond a. d. Hoef. de Wel eerw. Heer J. J. Koo. die Ka- pelaan was te Leiden (O. L. Vrouw Hemelvaart en H. Jozef).

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1