P. 0. A. n.v. ,HELPT ELKANDER" OPEN BRIEF Burgemeester Oud wilde naar Engeland HIJ KREEG-ARGWAAN TEGEN VAN DERWAALS Een Pelgrimage van Begeerte r in vergadering bijeen aan „een zeker iemand ALKMAAR EN OMSTREKEN ONS Feest van de Arbeid Interessante lezing Met tientallen schuilnamen Hep de verrader rond Sport-opvatting r V PruIIenbakken Rollen papier Naaldetiketten HET WljRK VAN DE K.J.M.V. Vijftien jaar activiteit SCHOOLVOETBAL De finale in. zichf Districts-Kegel wedstrijden Hockey le Dameselftal degradeert n g e A E I I Op de Zondag, waarop de be langstelling van heel de wereld uitging naar het eeuivige Rome, waar een krachtmeting werd ge- houden tussen de kinderen der dulsternis en de volgelingen van het Licht, maakte katholiek wer- kend Alkmaar „een pelgrimage van begeerte", zoals Rector Kraakman het in zijn enthousias- te slotpredikatie noemde naar de H. Stad. Des morgens hadden de werkers van boojd en handen deelgenomen aan een Algemene H. Communie en viprd in de drie prarochiekerken resp, door Pater Engelbertus. Rec tor C. Klaver en Rector Jt Kraak man een predikatie gehouden over de betekenis van deze Sociale Zon- dag. Zij herinnerden daarbij aan de Pauselijke Paasbo^dschap, waarin behalye ons gebed onze waakzaam- heid gevraagd werd; vfede tussen de standen en het betrachten van de Sociale Rechtvaardigheid, om zodoende aan het wereld-bedrei- gende eommunisme de voedingsbo- dem te ontnemen. In de .St Dominicuskerk. die tot in de uiterste hoeken gevuld was, vond des avonds de plechtige zege- ning der werktuigen en gereed- schappen plaats. Op het priesterkoor prijkten de vele kostbare vaandels der stands- en vak-organisaties en de fleurige vlaggen der jongeren. Daarop wa- ren de beschermkeiligen afgebeeld, St. Petrus van de P.T.T.-mannen, St. Paulus van de Bond van Over- hei^lspersoneel, St. Raphael van de Spoormannen. St. Laurentjjus van de Fabrieksarbeidprs, St. Honor van de Rakkers. St. Jan van de Houtbe- werkers, St. Isidoor van de Jonge Tuinders. St. George van de Jonge Midd.enstanders enz. enz. Voor het Altaar lagen de werk tuigen en gereedschappen in grote verscheidenheid; de actetas van de advocaat en de els van de schoen- maker, de zethaak van de typograaf en de boormachine van metaalbe- werkers, de spade van de grond- werker, en de pen van de schrijver, de worstmachine van de slager en de hark van de tuinman, alle wer kers van hoofd en handen gaven acte de presence. En Rector Kraakman die zijn in de ochtend-predikaties verbruikte stem vergeleek mqj de gehavende vlag in de strijd om de Victorie die in Alkmaar begon? - de victorie, die hierin bestaat, dat alle werkers in hun eigen organisatie georgani- seerd zijn sprak over de pelgri mage van begeerte, die wij deze dag maakten naar onze H. Vader, om Hem onze trouw te betuigen en Hem te zeggen: U kunt op ons re- kenen voor de herbouw van de Maatschappij en ook om Hem in wiens werkkamer 's nachts om half twee eerst de bureaulamp uitge- draaid wordt te bedanken voor Zijn arbeid voor ons en heel de we reld en tenslotte om Hem zijn ze- gen over ons werk.te vragen. Hij schetste de arbeid, als de functie, die ons schepselen doet ge- lijken op de eeuwige in Zijn Schep- ping arbeidende vGod en op de God- mens, die dertig jaren werkte als de zoon van een timmerman Sint Joseph. De arbeid is een middel, om on ze persoonlijke gaven van hart en verstand te ontplooien en onze ga ven te geven aan de gemeenschap, gezin en maatschappij. En mocht de arbeid ons dobr te- genslagen een kruis worden, dan nog is hij een hefboom, die ons om hoog stuwt. De arbeid is niet het scheidirtgsmiddel, doch het bindmid- del tussen de standen van de Maat schappij. zoals tot uiting komt op de «ter gelegenheid van het 60-jarig ju- -bileum van de K.A.B. te Amsterdam georganiseerde tentoonstelling van de Arbeid, waar groot-werkgevers en arbeiders elkander de hand "reikten. Na het door heel de Kerk enthou- siast gezongen Credo, werd het in- drukwekkend Credo van de arbeid gebeden, ingeleid door de Eerw. Deken Jacobs, die dit Plechtig Lof celebreerde met assistentie van de sociale adviseurs van bisdom en stad. resp. rector Kraakman en rec tor Holthuisen. De werkers Van hoofd en handen getuigden in 'Hit ggbed van hun ka- tholieke beginselen voor de arbeid. die ons door Gods barmhartigheid ten heil wordt van ziel en lichaam. Na de zegening van de voor het altaar liggende werktuigen, ging de celebrant de kerk door, om ook de werktuigen te zegenen, die men in de rechterhand geheven hield. ter wijl-het Christus vincit. Christus regnat, Christus imperat gezongen werd. Zo vierden de georganiseerde werkers van Alkmaar hun feest van de arbeid. vanaf f 0.75 voor toonbankapparaten PAYGLOP 1 Achttien jaar bestaat de K.J. M.V. in Alkmaar. maar drie jaar tellen eigenlijk niet mecle, dat was de clandestiene periode tij- dens de besetting, een tijd, waar in men wel eens bij elkaar kwam, maar waarin niet veel gedaan werd, niet veel gedaan kon wor den. Die overblijvende vijftien jaren zien er echter in alle opzichten be- ter uit. De geschiedenis van dit tijdperk. dat nog niet lang genoeg is om officieel bejubeljj te worden, is een stuk activiteit. De K.J.M.V. hier in da. stad werd opgericht in 1930. door pater Hu- berg, de ouderen zullen zich hem nog wel herinneren. Het begin, waar is dat trouwens wel?, was niet ge- mpkkelijk. maar het werd wat. Hoev^l niet groot, zo'n zeventig tachtfg leden was wel het maximum was er toch in deze standsorganisa- tie voor jonge middenstanders veel dat de moeite waard was. Er werd de leden veel geboden en er -werd veel gewerkt, ook naar buiten. de jongens doen dat trouwens nog! Deze jongelingen-vereniging is een der weinigen, die zich niet ten doel stelt de maatschappelijke po- sitie der leden te verbeteren, om de simpele reden, dat de meeste leden die nog niet hebben. Maar zij bereiden zich wel voor op de toe- komst en hoe! Doo> vorming op godsdienstig. sociaal-economisch. op cultureel en op maatsehappe- lijk gebied. Iedere Woensdagavond het is een traditie geworden, ko- men de jongens bijeen, dan wordt een actueel onderwerp behandeld of doen ze zelf wat. En in de laat- ste tijd is er na het officiele ge- deelte nog een gezellig samenzijn, waaronder gebiljart wordt, tafel- tennis gespeeld en meer van die spelen gedaan worden. En dat al- llmaal ip de gezellige zaal van de heer Joosten. meer bekend onder de naam van ..Kinheim", waar de jongens al sinds jaar en dag gast- vrijheid genieten. Op zich al een prachtig staaltje van gemeenschaps. zin! De heer Jan Kiihne, (de jongere) dp huidige voorzitter. had een on. derhoud met ons. Hjj wilde ons warm maken voor zijn zaak. het heeft niet veel moeite gekost! Wij voe^pn veel voor deze jonge, ffisse energieke club en zijn woorden vie- len als zaad in een vruchtbare bo- dem; De wens is nu, dat hetgeen staks, en in een speciale etalage, belangeloos door de firma Engeln beschikbaar gesteld, 6n door mid- del van foldertjes en een gespro- ken woord tijdens de feestbijeen- komst in het Victorij-hotel. tot uiting gebracht zal worden, in een wen vruchtbare aarde zal vallen. Speciaal is dat bestemd voor de jongeren die hun plaats nog niet fiebben weten te bepalen. Velen zijn al voorgegaan, Woensdagmor- gen zullen er weer 27' nieuwe le den ge-insta!leerd worden. maar Alkmaar bergt nog meer jongelie- den binnen hare wallen, die in de K. J. M. V. thuis horen. Laten ze eens komen, het zal hun best be- vallen! Veel praten over het verleden. het is erg verleidelijk. maar "veel zin heeft het eigenlijk niet. Wel willen wij memoreren, In eerbied en dankbaarheid, de stuwende fi- guur van Frans Wagenaar, die de vereniging in 1942 ontijdig ontviel. Wat onze aandacht moet hebben: is de toekomst en die ligt nog -*eeds in de handen van de jeugd. SOCIALE ZONDAG ALKMAAR Wellicht zijn er meerderen. die zich naar aanieiding van'de predicatie van gisteren wil len aanmelden voor een organisatie. Het wordt hun gemakkelijk ge- maakt. Men heeft de advertentie in deze krant slechts in te vullen. uit te knipperi en aan een pastorie te bezorgen en alles komt in orde! Nu niet uitstellen! Voegt U nu de daad bij het woord. F. HOLTHUIZEN. Adv. GOUDEN HUWELIJKSFEEST ALKMAAR Woensdag a.s. viert het echtpaar de Munk-Peperkamp zijn gouden huwelijksf6est. De H. Mis van dankbaarheid zal opgedra- gen worden in de kerk aan de Laat. Waar het huis ^van de familie De Mun.k te klein is orrf alle Jeestvie- renden te bergen, zal het feest niet aan het Ritsevoort no. 58, doch zo als wij reeds meldden, aan het Ver- dronkenoord worden gehouden. De heer De Munk heeft voorts niet ge werkt als schilder, dat was zijn va der, doch als timmerman. ZEDENMISDRIJF Door de politie werd een 40-jarige vrouw aangehouden onder vermoe- den van zich schuldig te' hebben gemaakt aan een zedenmisdrijf; bij ,nader onderzoek bleek zij mede- plichtige te zijn van een te Amster dam wonende vrouw, die zich de laatste drie jaar herhaaldelijk had schuldig gemaakt aan overtrading van art. 251 bis van het W. v. Str. De Amsterdamse politie deed een inval in haar woning, waarbij de vrouw op heterdaad werd betrapt. Zij zit nu in het Huis Van Bewa ring. evenals haar medeplichtige uit Alkmaar. JEUGDIGE BOEFJES Een oude man. wonende aan het Zeglis, deed aangifte, flat uit zijn woning door middel van verbreking verschillende huishoudgbjke goede- ren, w.o. vitragegordijnen, zijn ge- stolen; de daders bleken twee broer- tjes van 14 en 15 jaar uit Oudorp te zijn. wier moeder de vitrage al voor de ramen had hangen. DISTRIBUTIEDELICTEN Tegen een lunchroomhouder werd proces verbaal opgemaakt wegens het kopen van een partij eieren bui ten de distributie om. Zijn vrouw kreeg een procesverbaal wegens overtreding der distributiebeschik- king, daar zij zeepbonnen had ge- kocht. AANRIJDING Op de Choorstraat hoek Laat kwam Vrijdagmiddag een luxe auto, die geen voorrang verleende aan het verkeer van rechts. in aanrij- ding met een met stro beladen vrachtauto; de luxe auto werd be- schadigd. Daar komen we dan met de uit- slagen van de vorige week en we breien er meteen ae nog te spelen wedstrijden aai.. In de afd. A klopte ULO Bever- wijk I de Hoornse ULO met 51 en Lyceum I klopte Lyceum H met 61, zodat de stand in deze halve competitie is: ULO Beverw. 13^006 9—2 ULO Alkm. I 4 3 0 1 6 12— 6 Lyceum I 3 1 0 2 2 76 Hoorn I 3 0 12 14—9 Lyceum II 3 0 12 1 413 ULO Beverwijk, die nog 1 wed- strijd moet speien tegen de hekke- sluiter Lyceum II. zal deze laatste beurt zeker omzetten in 'n klinken- tle' overwinnfbg. zodat zij dan onge- slagen met 8 punten aan de kop staat. Doch de schone Keimemer-> beker is dan nog niet in haar bezit. De afspraak was: de twee scholen met de beste prestaties ontmoeten elkaar op de finaledag en strijden voor de ..Kerjnemerwisselbeker.'. In afd. B klopte ULO Beverwijk II. Lyceum IV met 31 en Lyceum III, ocherme. overspeelde ULO Alk maar V. Zij waren inderdaad te sterk voor de lichtere tegenpartij. Voor al hun linksbuiten en mid- voor Groot speelden 'n keurig par- tijtje voetbal en rustten niet voor- dat zij de score tot 100 opgevoerd hadden. Dat- wordt dus^ 'n titanen- strijd in de finale tegen Beverwijk II. In Afd. Ill wachten de finalis- >cn al op de grote dag, alsook in de afdelingen IV en V. Wat de verliezersronde betreft zal in Afd. B ULO Alkmaar II wel de kampioen worden. In Afd. C zul- llen de twee Lyceumelftallen even uitmaken wie ULO Alkmaar VIII zal bekampen, maarrr.. in Afd. D staan twee sterke, beide min of meer onfortuinlijke elftallen tot de tanden gewapend klaar om nu eens te laten zien wie van hen op de titel kampioen der verliezers recht heeft Na de prachtige overwinning van %avo I op Heiloo I, zou men zo zeggenEnfin, deze wedstrijd is om half vier op het AFC terrein, voor liefhebbers In fijn schoteltje. In afd. E heeft Heiloo II met haar 40 overwinning op Adelbertus II op de titel beslag gelegd. Bravo Heiloo! De uitslagen volgen nu: A. Lyceum ILyceum II .61, Beverwijk IHoorn I 5—h B. ULO Beverwijk IILyceum IV 3—1. Lyceum III—ULO Alk maar V 100. D. (Verliezersronde); Aloysius I Egmond I 30, Bavo IHeiloo I 3—1. E. (Verliezersronde)Adelbertus IIHeiloo II 04 (Heiloo II kam- En nu het programma voor a.s. pioen). A. Lyceum IIULO Beverwijk I Woensdag 21 April: ceum IHoorn I. 2.30 uur, terrein terrein Stichttng. L. Boeters. Ly- Hoorn. N.N. B. ULO Alkmaar IIULO Alk maar III. 1.30 uur, terrein AFC. Br. Marcianus. C. Lyceum VLyceum VI, 2 uur. terrein Stichting. S. Jacobse. De winnaar hiervan a.s. Zaterdag tegen ULO Alkmaar VIII. 1.30 uur, AFC-terrein. D. Aloysius IBavo I, 3.30 uur. AFC-terrein, Br. Amandus. L. R. 4.30 uur. De volgende week vteer op Attentie: AFC-welpen trainen om de gewone tijd 2.30 uur. EEN DORSTIG MAN Een drinkebroer, die Donderdag- avond smoordronken op straat werd opgepikt en de nacht op het politie- bureau had doorgebracht, werd Vrijdagavond alweer stomdronken aangetroffeji. Hij kreeg weer gratis logies en een procesverbaal. Zijn klacht was: wat een drukte om'mijn dronkenschap en niemand beklaagt my om mijn dorst. ACTIEGROEP Dames en Heren propagandisten van de Actiegroep van de KVP, mogen wij u voor het laatst herin neren aan de hedenavond te hou- den wapenschouw, om 8 uur in cafe .Haring? Er is nog plaats in onze Actie groep voor actieve propagandisten. De jaarlijkse districtswedstrijden werden ditmaal geopend met een ontmoeting te Bussum. Zo trok 't Alkmaars tiental gister, vergezeld V%n een aantal troiiwe supporters, naar 't Gooi on\ daar de strijd aan te binden met de tien- tallen van Amsterdam, Haarlem en Gooi en Eemland. De strijij ging hoofdzakelijk tusSen Haarlem en Alkmaar, maar op baan 2 was Haarlem zo goed op dreef, dat zij daarop 77 hout meer maakte dan Alkmaar. Het eindresultaat was dat Haarlem eerste werjl met 1888 hout; 2. Alk maar 1823; 3. Amsterdam 1707. 4. Gooi en Eemland 1630. De individuele prestaties van het Alkmaars tiental waren: W. v. d. Bosch 203; C. H. de Lange 203; M. de Haas 188; A. Kollmann 186; G. Oudes 184; K. J. Genefaas 183; C. Klerk 181; J. Eickholt 177; H. van Galen 174; J. de Bakker 144. Ook in de strijd om het clubkam- pioenschap was Haarlem favoriet en werd O.D.O. met groot verschil le. Met gering verschil slaagde Koekoek er in de tweede plaats te verove- ren. De uitslag was hier: 1. O.D.O., Haarlem 895 hout; 2. Koekoek, Alk maar 760; 3. Intiem, Amsterdam 752; 4. Houdt Plank, Bussum 743. AANRIJDING ALKMAAR, Zaterdagmiddag heeft op de hoek van Spoorstraat Geestersingel een aanrijding plaats gehad tussen een motor en een auto. De motorrijder verleende geen voor rang. tengevolge waarvan de botsing ontstond. Tegen hem werd proces verbaal opgemaakt. Beide voertui- gen werden beschadigd. Zaterdagmorpen reden in de Lan- gestraat twee wielrijders tegen el kaar, doordat een van hen geen voorrang verleende. Deze laatste kwam te vallen en liep een ernstige bloedneus op. In de Drogisterij van Nierop werd hem eerste hulp ver^ leend. in onze gelederen slechts een enke- ling in staat is een bestuursfunctie te vervullen of zitting kan nemen in een vertegenwoordigd lichaam. Ook en vooral in onze politieke organisatie zijn onze mannen nodig. We moeten vaak nog teveel zoeken naar geschikte candidaten. De ka- tholieke arbeider van thans moet overal en in alles trouw zijn en het is dus een eerste vereiste, dat alle middelen tot ontwikkeling met beide handen moeten worden aangepakt. Nadat nog enkele vragen waren beantwoord, werd de vergadering gesloten. DE N.K.J.B. OP DE PLANKEN SCHOORL Voor de vterde maal gedurende zijn bestaan kwam de Kath. Jeugdbeweging met een toneelstuk op de planken. Thans was t een blijspel van Jae. Ballings in de Hollandse bewerking van Ge- rard Nielen: „Op afbetaling'. En 't moet gezegd, er is succes behaald. Oom Nicephorus had de zaal direct mee en men schaterde om de komi- sche gezegden van die „ouwe heer". De pantoffelheld Bartel Kwist, die een gastrol vervulde. verried ogen- blikkelijk de geoefende ..toneelrot". De stekelige Debora deed voor hem niet onder. Ook de overige mede- spelenden hebben hun beste beentje voorgezet. Het' gaat steeds crescen do. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat er geen aanmerkingen gemaakt kunnen worden. Integendeel, maar het gaat er maar om, dat de N.K. J.B. zijn uitvoerngen steeds op ho- ger peil brengt en het publiek enige aangename uurtjes bezorgt en daar- in is rpen volledig geslaagd. Met be- langstelling zien wij daarom het volgende speelseioen tegemoet. Jon gens, gaat zo verder. BURGERLIJKE STAND In de serie degradatiewedstrij- den speelde het eerste Dameselftal gisteren zijn laatste wedstrijd tegen BDHC III. Natuurlijk was het elf- tal weer niet volledig, de fout van het gehele seizoen en was het ver- band weer ver te zoeken tussen de speelsters. Het eerste doelpunt voor BDHC kwam vanuit een strafbully. En de BDHC'ers begonnen moed te verzamelen en hun aanvallen wer den feller. Alkmaar was enigszins gedupeerd door het' veld en stopte slecht, waardoor vele aanvallen ver- loren gingen. Na de rust werd het zalfs 20 voor BDHC en de Alk- maarders zagen hun promotieklas- sekansen al meer en meer in het niet verdwijnen. Na een fraai in- gezette aanval kwam over rechts gelukkig het eerste Alkrfiaarse te- genpuntje. Doch Alkmaar kon de achterstand niet meer inhalen en kon zelfs BDHC niet beletten er 31 van te maken. Het volgend jaar speelt dit elftal dus in de twee de klasse. Jammer, dat de vele Alk- maarse supporters, die zich slechts door een persoon lieten vertegen- woordigen, ver^ek lieten gaan! R.K. HANDBALCLUB A.O.G. Woensdagavond a.s. te 8 uur zal in cafe Kinheim de ledenvergade- ring worden gehouden. De agenda bevat zeer belangrijke punten, zodat geen enkel lid die avond mag ontbreken. Er zal o.m. een definitief bestuur gekozen wor den. Gelijk iedere jongevererfiging, heeft ook "de r.k. handbalclub een moeilijke tijd achter de rug, maar c^e kinderschoenen zijn uitgetrokken en A.O.G. gaat nu een goede tijd tegemoet. Er bestaan plannen om met meerdere elftallen de nieuwe" competitie aan te vangen. Het be- looft inderdaad spannend te worden. Mochten er nog dames zjjrj (boven de 17 jaar) die zich voor deze mooie gezonde sport interesseren, dan kun nen zij zich schriftelijk opgeven bij de secretaresse.'mej. W. Mooy, Bur- gemeester Palingstraat 19, te Alk maar. Leden.... maar ook belangstel lenden, tot Woensdagavond dus. er wachten u alien die avond nog enige aangename verrassingen. J. H. v. d. HOEK. Distr.Sportadviseur Geboren: Hendrik, z. v. J. van Drunen en G. Meijer: Hendricus G. C., z. v. H. G. C. Mooij en M. C. Goudsblom; Theodorus C., z. v. T. D. Brouwer en C. C. Terpstra; Jo hanna J., d. v. G. Waaler en C. Sloo- ten; Willem, z. v. C. W. Zwart en N. Wendel. Gehuwd: Johannes A. Dekker en Anna Jongsma. KATH. ARBEIDERSBEW. SCHOORL. De KAB hield de- zer dagen een vergadering in het Verenigingsgebouw te Catryp onder voorzitterschap van de heer C. Kaandorp. In zijn welkomstwoord sprak de voorzitter er zijn teleurstelling over uit, dat zo weinig leden van hun belangstelling jalijk gaven. Dit vindt wel zijn oorzaak in het feit, dat de vooroorlogse tijd van ..werkver- schaffing in de Wieringermeer" tot het verleden behoort. Veel actie be- hoeft dus niet te worden gevoerd. De leden werden opgewekt om massaal deel te nemen aan de KAB- bedevaart naar Heiloo op 13 Juni. Degenen die in Augustus een of meer kinderen van leden uit de steden gedurende enige tijd willen herbergen, kunnen dit bij het be stuur opgeven. Hiervoor komen al- leen gezonde kinderen in aanmer- king, die anders gedoemd zijn hun gehele vacantie in de stad door te brengen. Schoorl, een bij uitstek geschikt vacantieoord, mag toch ze ker niet achterblijven An een aan tal kinderen gedurende enkele we- ken op te nemen. Men doet er heus een goed werk mee. Nadere inlich- tingen worden gaarne door het be stuur verstrekt. Hierna werd het woord gegeven aan de Distictsbestuurder, de heer L. J. van Jaarsveld. die in een gloej vol be toft g de rechten en plichten van de katholieke arbeider uiteen- zette. Spr keerde zich tegen het streven van de bond van Staatspen- sionnering en ontried medewerking daaraan. De KAB immers is dgar geen voorstander van, doch stelt zich op het standpunt. dat gewerkt dient te worden in de rifthting van de bedrijfspensioenen. die reeds overal worden gesticht. De ontwikkeling van de arbeider is een eerste plicht van de KAB. En het mag niet langer voorkomen, dat NEVERSIEDAG TE LIMMEN LIMMEN. De Ned. Ver. tot Be- vordering der Wetenschappelijke veredeling van sierteeltgewassen, organ Iseerde Zaterdagmiddag haar jaarlijkse traditionele bloembollen- dag. Door afwezigheid van de heer N. Blokker. opende de heer P. Bosman, secretaris van de Neversie, de bij- eenkomst in de grote zaal van caf6 Centrum, welke geHeel gevuld was met genodigden en belangstellen- den. Onder de aanwezigen merkten we op behalve het Gemeentebestuur van Limmen. de oud-inspecteur van het Indisch La'ndbouw-onderwijs, Ir. G. A. de Mol. Het bestuur van de K. v. K. en enige bestuursleden van de Alg. Ver. van Bloembollencul- tuur. In zijn openingswoord heette de heer Bosman alien van harte wel- kom. speciaal hef gezelschap hogere ambtenaren uit Amsterdam, die kennis kwamen maken met de cul- tuur en de bloembollenvelden van het landelijke Limmen. Verder richtte spr. enige woorden van fe- Iicitatie tot het gouden echtpaar Valkering-Zandbergen. Hierna werd een bezoek gebracht gan de ..Hortus Bulborum". De uit- gebreide collectie tulperfsoorten, waaronder vele zeer oude varietei- ten. trok bijzonder de aandacht. Dr. W. E. de Mol, sprak hier over de ontwikkeling, die zich bij de ver edeling van de hyacinth openbaaFt. Als stamvorm toonde hij de wilde hyacinth ..Hyacinthes Orientalis", met zijn slank bloemstengeltje en gering aantal nageltjes aan de tros, en daarnaast al die varieteiten, die op het ogenblik in de cultuur zijn, of al reeds weer uit de kwekerijen zijn verdwenen. maar in de Hortus Bulborum worden bewaard. Hierna trok de lange file van be- zoekers door de goedverzorgde kwe kerijen van de firma's Blokker. Val- kering en Kieft. De mooie kleur- schakeringen van de goed te veld staande gewassen hadden aller be langstelling. Een ieder toonde zich dan ook hoogst voldaan. Na afloop kwam men weer bii- een in cafe Centrum, waar Dr. W. E. de Mol een causerie hield met als onderwerp. een spreuk van Da Costa ..Behoudt wat ook verandert". Deze woorden zijn ook van toepas- sing op de bloembollencultuur en het plaatsje Limmen. Reeds in de tijd vdn Radboud v. Bgmond (1740) die het plaatsje Limmen een her- nieuwd aanzien gaf, sprak men van bebloemde Velden. Dit was de natuur. thans is het de cultuur. die het plaatsje Limmen een fleurig aanzien geeft. Spreker besprak de evolutie in de T^loembollencultuur. Dpze evolutie jjiist geeft de Hortus Bulborum zoveef waarde. Behoudt wat ook verandert. Deze bloembol- lendag was een uitstekend geslaagd bloemenfeest. Het harmoniecorps ..Excelsior" zorgde voor gezellige muziek, wel ke het bloemenfeest aanzienlijk verhoogde. RKVV ..KOLPING BOYS" OUDORP. Do%r de 01-over- winning van j.l. Zondag op LSVVb hebben thans ook onze adspiranten b het kampioenschap weten te ver- overen. Dat is keurig gedaan, jon gens. Beide adspiranten-elftallen kampioen. dat zal zelden gebeuren. Het kan bijna niet anders, of jullie zullen er over enkele jaren in sla- gen het eerste elftal een of twee klassen hoger te brengen. 't Is eigenaardig, dat het j.l. Zon dag voor de negeiyie maal een 1^0 uitslag werd. Toch zag het er in het begin van de competitie niet erg uit naar een kampioenschap van onze jongens, maar de goede eind- spurt van 8 overwinningen was ten slotte zelfs AFC e te machtig. De eindstand van de kfjpgroep luidt hierdoor: Kplp.boys b 16 13 1 2 27 288 AFC e 16 12 1 3 25 52—18 De welp'en deden het thuis tegen LSVV b niet minder. Het werd een 40 overwininng voor Smit c.s. Jammer was het echter, dat LSW met verschillende invallers moest uitkomen. Deze week zal worden begonnen met veldtrainlng. Voor de a.s. juni- oren heeft dit plaats op Donderdag avond, en voor de (nieuwe) adspi ranten op Dinsdagavond. ORANJEVERENIGING WIERINGERMEER Elk der drie dorpen in de Wieringermeer heeft thans een eigen afdeling van de Oranjevereniging opgericht. Bij de samenstelling der besturen heeft men zo* veel mogelijk gezorgd, dat alle godsdienstige en maatschappe lijke groeperingen daarin zijn ver; tegenwoordigd. Drie leden van ieder plaatselijk bestuur vormen te- zamen het centraal bestuur voor het gehelegebied van de Wieringer meer, waarvan het voorzitterschap wordt vervuld door burgemeester G. G. Loggers. Op deze wijze heeft de bevolking van de ^Wieringermeer getoond een te zijn wat betreft de viering van zijn nationale feesten. In de vorige week gehouden bijeen- komst werd tot secretaris-penning- meester van het centrale bestuur gekozen de heer I. Harshagen te Wieringerwerf. WIERINGEN HEEFT PLANNEN GROOTSE Dat men op Wieringeo de kjdwt verstaat om feest te vieren, is alge- meen bekend. Reeds thans hebben een aantal plaatselijke verenigingen (H. M. v. L., Middenstand en Oranje-Vereni- ging Midden- en West-Wieringen) de handen ineen gestagen, inzake de viering van de herdenking van het 50-jau-ig Regeringsjubileum van H. M. de Koningin. Deze jubileumfeesten zullen ge- combineerd worden met de land- bouwtentoonstelling, waarvoor on- langs reeds plannen werden ge maakt. Uit de besturen van Re be- trokken verenigingen zal.een werk- comitft worden gevormd, dat een programma zal opstellen om de landbouwtentoonstelling vergezeld te doen gaan van de nodige feeste- lijke attracties. Als data werden vastgestejd 17 t/m 20 September a.s. Men stelt zich voor Zaterdag 18 September tot algemene feestdag te maken, terwijl men Maandag 20 September voor de jeugd wil reser- veren. GESLAAGD WINKEL Onze plaatsgenoot, de heer H. M. van Zoonen, slaagde dezer dagen te Utrecht voor het Slachtdiploma en het diploma van de eerste Nederlandse Slagers Vak- school voor Vakbekwaamheid en Handelskennis. WINKEL Onze plaatsgenoot, de heer H. van het Kaar, is geslaagd als kantoorbediende le klasse ten kantore der P.T.T. te Alkmaar. WIERINGEN Hoewel de be langstelling voor deze vergadering welke Donderdagavond in Hotel ..Centraal" werd gehouden, niet groot was, heeft deze vergadering voor de aanwgzigen wel een bij zonder cachet gehad, n.l. doordat de heer C. Metselaar een interes- sante causerie gaf over het nood- slachtingswezen. Om ruim 8 uur toen deze verga dering door de Voorzitter, de heer Wm. Mosterd werd geopend, waren slechts een klein percentage van deze Vereniging vertegenwoordigd. In het bijzonder heette de Voorzitter de heer Metselaar welkom. D.e notulen welke door de heer L. Montulet werden gelezen, werden onveranderd goedgekeurd en vast- gesteld. Financieel jaaroverzicht Van»de afd. Paarden over het af- gelopen boekjaar 1946-1947 bedroe- gen de inkomsten f8.901,58 en de uit gaven f8.785.48 zodat er een batig saldo van fll6,10 is bereikt. De afd. koeien gaf een batig saldo van fl6»0. De heer J. Veerdig als lid der kascommissie bracht verslag uit en -bracht de penningmeester de heer M. Kooij dank voor het goede en serieuze beheer. In de rondvraag kwamen nog verschillende huishoudelijke aange- legenheden ter tafel. Tijdige inbrenging voor het in nood te slachten vee en goede be- handeling, aldus begon de heer C. Metselaar zijn causerie, vormen de voomaamste factoren, om het vlees in goede conditie aan de consumen- ten te kunnen aanpieden. Veelal valt er te klagen over veehouders, die dit niet direct inzien en hierdoor niet alleen de consument maar ook de fondsleden benadelen. Of zijn er veehouders welke enigszins scep- tisch tegenover de noodslachtplaat- sen staan, waar lage prijzen worden betaald. hetgeen is te wijten aan de Bedrijfsschappen welke hier nauw- lettend op toezlen, toch brengen deze instellingen veel voordeel. Een beste melkkoe is doorgaans nog geen beste slachtkoe, hetgeen veelal wordt verondersteld, een feit dus waarmee de veehouder re- kening dient te houden en zich niet kan beroepen op hogere kwaliteiten vlegs! Met nadruk wijst spreker er op om vooral de noodslachtingsgevallen direct aoor de eigenaren af te wik- kelen en het transporteren direct na een sterfgeval te doen geschie- den, voordat het dier aan bederf onderhevig wordt. De van Rijkswege ingevoerde keuringswet wordt door de Ge- meenten uitgevoerd en Wieringen resorteert in dit geval onder de keuringskring Den Helder. Met alle lof spreekt de heer Metselaar over de directeur van deze keurings- Waarde Homo Quidam! Dezer dagen bracht ik u een be zoek; u weet wel met welk doel! Ik vroeg u een bijdrage voor»het verkiezingsfonds van de KVP. U hebt me een vol uur aan de praat gehouden. ofschoon ik meer te doen had. Uit ons gesprek bleek mij, dat u een groot zakenman bent en een van de beste klanten van minister Lieftinck, die uw adres ook al weet. Ik wilde. dat ik Wn dag voor minis ter Lieftinck kon spelen; dan stuur- de ik u ook een aanslag, die u be- talen moest. Nu kwam ik als een bedelmonnik en vroeg uw bijdrage voor een verheven doel! Ik bieef 'n vol uur met u praten, omdat ik dacht: 't Komt in orde; Ik had u getaxeerd op een bijdrage van f 500, dat is noqfd hoog. maar na ons ge sprek kreeg ik de indruk. dat het ook 1000 kon zijn. Dat zou niet, te veel voor u zijn en in verhouding nog minder dan de bijdrage. die ik gistermorgen zonder vragen kreeg van edn collega van u. die mlj onder de indruk van het klemmend betoog van een der predikanten van de sociale" Zondag spontaan 50 gaf voor het verkiezingsfonds. Waarde Homo Quidam, u weet, dat toen ik u enige dagen later opbelde, om uw besluit te mogen vernemen, (u moest er nog een tjachtje over slapen! u mij liet we ten. dat het deze keer maar ens niet door moest gaan; dat ik niet op uw bijdrage voor 't verkiezings fonds van de KVP behoefde te re- konen! Dat was 'n klaft voor me! U moesf er nog 'n nachtje over slapen: ik kan er niet van sla pen! M'n beste Homo Quidam. is de overwinning van de KVP u niets waard? U vertelde van de invloed van het eommunisme in uw fabriek. Waar- nm denkt u niet verder dan uw za- ken-neus lang ^s? Weet u dan niet wat er op het spel staat?! Npg een nachtje moogt u er "over slapen. Homo Quidam. maar mor- <ren ziet u mij weer verschijnen tenzij ik vanavond een bijdrage voor het KVP-verkiezingsfonds, u w e r w a a r d i g. in mijn brieven- bus vindt. of u mij opbelt, dat ik dezo kan komen afhalen. Tot fciens! KVP-propagandist VOORDAT de eigenlijke gevallen van verraad voor hel Rot- terdamse Bijzonder Hof werden behandeld, stond Van der Waals eerst onder een gespannen kruisverhoor van de Presi dent Mr. van Vollenhoven, waarbij hij tenslotte mededeelde, dat hij met behulp van valse papieren in contact kwam met de Intelligence Service, door welks bemiddeling hij een huis in Utrecht kreeg. Daama nam deze dienst hem mee naar Duits- land, waar de Russische regering hem uitnodigde besprekingen te komen voeren in Moskou. Na zijn terugkeer kreeg hij een woning in de Russische zone van Duitsland, doch door een toe- vallige samenloop van omstandigheden werd hij door de Intel ligence Service gewantrouwd en gearresteerd, waama zijn uitlevering aan Nederland geschiedde. Na deze bekentenissen volgde de lugubere lijst van slachtoffers,, die v. d. Waals had gemaakt, toen hij in Rotterdam de illegale groep van Jan Kwak oprolde, waarvoor de moeder van deze man kwam getui- gen en toen enige tijd later de groep Vrij Nederland volgde. waarbij de, verrader telkens aan de bekende persoonlijkheden een revolver aa»- bood, om die bij hun voorgenomen werk te gebruiken. Toen de kwestie van burgemees ter Oud in behandeling kwam werd eerst de Duitser Schreieder als ge- tirige gehoord. De bedoeling waS; dat burgemeester Oud naar Enge land zou gaan, waarbij v. d. Waals hem zou vergezellen. Onder de naam Kranendonk wist hij in con tact te komen met burgemeester Oud en vertelde hem, dat hij voor het organiseren van de overtocht f 12.000.nodig had. Burgemeester Oud, als getuige ge- hftord, vertelde hoe hij er toe ge- komen is oln het plan op te vatten naar Engeland te gaan. Van de zij- de van een zijner ambtenaren werd hem gemeld dat een arrestatie dreigde, die zeer ernstige gevolgen zou kunnen hebben en dat het beter was om naar Engeland uit te wij- ken. Er was iemand die voor de overtocht naar Engeland zorg kon dragen, en i^el een zekere Kr; donk. Deze kwam later, op ductie van ds. Westmijse, de mester verschillende malen 6! ken, in werkelijkheid was dit van der Waals, wat later bleek. Kranen donk verzekerde de burgemeester. dat hij heel goede contacten met Engeland had, minister Gerbrandy persoonlijk kende en uit Engeland „gedropt was". Hij vestigde abso- luut de indruk geregeld heen en weer te gaan. „Voor van der Waals zouden al deze efeiten in Engeland ongetwij- feld* noodlottig zijn geworden". al dus merkte de president op. „Zeer zeker, ik had natuurlijk in Engeland alles verteld, wat hij mij had mee- gedeeld", aldus de burgemeester. Het geld heb ik hem ook toever- trouwd. Later heb ik om verschil lende redenen, die mijn wantrou- wen opwekten, de reis afgelast. Van der Waals was buitengewoon ver- ontwaardigd en zeide, dat het wat moois was, dat de burgemeester van Rotterdam zijn woord brak, hij" had nog nooit zijn woord gebroken. Enige tijd later ben ik door de S.D. verhoord"'. Na deze verklaringen volgden verschillende getuigen, die schilder- den, hoe v. d. Waals zich bij hen had ingedrongen om inlichtingen los te krijgen en hoe ze hem ver- trouwden, omdat hij allerlei bijzon- derheden "uit Engeland wist te ver- tellen en vele illegale werkers ken de. Hoe geraffin«erd hij te werk ging bleek _wel, dat niemand hem ook maar in het minst wantrouwde, hoewel later verschillende aanwij- zingen tegen hem loskwamen. dienst. Een band van wederzijds vertrouwen moet er bestaa^ tussen de keurder en de verkoper. De te verrichten noodslachtingen welke bij de Gemeentelijke" instan- tie moeten worden doorgegeven bq- rusten in vele gevallen op de schou- ders van de noodslachter, welke hiervoor dan ook zorg draagt. De Rijksinspectie heeft uitslui- tend tot taak scherp toe te zien op de hygienische behandeling van de vleeswaren, waarep nauwlettend wordt toegezien. Een stal waarin geen reageerders zijn, zijn die t.b.c.-vrij? Is een vraag die een der aanwezigen stelt. De heer Metselaar brengt hieromtrent zijn mening naar voren. Uit de reageerders valt dit niet te constateren, hetgeen slechts een sputum-onderzoek kan uitwijzen (speeksel-onc[erzoek)waaruit defi nitief is vast te stellen of het vee al of niet t.b.c.*-vrij zijn. Als de heer W. Mostert deze ver gadering sluit brengt hij spreker dank voor de door hem gebrafthte causerie en spreekt de hoop uit de heer Metselaar nogmaals voor een vergadering als deze te mogen int teresseren om hier nog eens ver schillende lezingen te houden. HET BRUIDSPAAR VAN DE DAG WIERINGEN Het zal Dinsdag feest zijn in Hippolytushoef. De vlaggen zullen 20 April "wapperen in de Klieftstraat en 't zal druk wor den. Oom Jan en Tante Neeltje vie ren hun gouden huwelijksfeest. Iedereen kenfe Jan Huijbers en Neel tje Boersen, twee echte Wieringers en de oeroude families Huijbers en de Boersens en de stam van Kaptein, zy alien zullen tegenwoordig zijn van het eiland en daarbuiten. 's,Is nog een kras stel die twee. Ome Jan wordt 10 September a.s! 78 en Tante Neeltje de 25ste September 77. Elke morgen om even voor half acht zie je ze nog gaan naar de H. Mis, de jongeren ten voorbeeld. Gezond ras is t. Jan Huijbers, voorheen vracht- njder en postwagennaeester. Door weer en wind ging ie kris kras over net eiland en met posten "passagiers naar de postboot aan de Haukes, die jl., I'Jd, voor dat de Amstelmeer- dijk lag. het verkeer onderhield met Ewijksluis. met het eiland Wieringen en het vaste land. Dat leverde ge- zondheid op. De wagen begint af en toe wel wat te kraken, maar hij loopt verder nog goed, Terwijl Ome Jan het eiland met paard en wagen rondzwierf. zorgde Tante Neeltje op de boerdenj. Boeiende verhalen weet Jan Huijbers te vertellen over de goeie ouwe eilandtijd. over de Wieringer tulen en het wiermaaien. J", i,essc houdt hiJ het nieuwe uit het Nieuw Noordhollands Dhg- hln'bij en al is ie 77- een bril hoeft er nog niet bij. Wie doet t m na! Met trots laat ie het ere- teken ..Pro Ecclesia" zien, gekregen oij zijn 50-jarig zangersjubileum. Eike gezongen H. Mis en Lof is Jan Huijbers present op "t koor. Een vraagbaak is ie nog, want in het Kyriale en Vespertinum is hij thuis als geen ander. Bovendien is de gouden bruigom al ruim 35 jaar armmeester Voorwaar geen kleinig- e t Is dus begrijpelijk, dat alle neven en nichten met aanverwante famine kinderen zijn het gouden paar met geschonken Dinsdag present zuHen zijn en dat er des avonds op de ..bekende" wijze feest zal zijn in 't parochiehuis. Bruiden bruigom nog enige jaartjes hoor en met dezelfde levensmoed op naar de zestig. ^ANDAAG staan de kranten weer vol van de sportuit- slagen en deze sport-rubriek mag zeker niet klagen 'over ge- brek aan belangstelling. In onze tijd neemt de sport-beoefening in het leven van velen een zeer grote plaats in. Het heeft daarom ongetwijfeld zin, de grondge- dachte van de katholieke sport- opvatting nog eens duidelijk voor ogen te stellen. Deze is: wie goed wil zorgen voor zijn li chaam, hij mag zijn ziel niet verwaarlozen, en wie goed wil zorgen voor zijn ziel, hij moet ook voor zijn lichaam zorg dra- 9enEen ieder, die rustig en evenwichtig over de verhouding der dingen nadenkt en zich een gezond oordeel tracht te vormen, vindt in het hier geformuleerde beginsel de maatstaf voor zijn handelen. Dit is de katholieke sport-opvatting. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2