7 „Het England-Spiel" thans onder de -loupe Schreieder: geen enkel bericht UIT DE KERMIS DER NEDERLANDSE VROUWEN hulcfigen Eleanor Roosevelt RADIO Na Botwinnik's nederlaag thans een overwinning voor Euwe DE SPEURHOND WilS NIEUW NOQRDHOLLANPS DACBLAD - Dlnsdag 20 April 1948 PAG. 3 De derde dag in de zaak-van der V/aCils uit Engeland joeg mij schri Verdachte zette Radio-Oranje naar zijn hand Zei U iets? De 80.000ste bezoeker van ,,Schoolstad" Zilveren bruiloft op Buckingham Palace BUITENKANSJE VOOR KIPPENHOUDERS Dr. Ir. LOUWES treedt weer in functie De freinramp in Engeland Ontvangst in de Ridderzaal PROGRAMMA Slechts acht weken Amerikaanse films Laat geen groente vernietigen In de Ridderzaal te Den Haag werd mevrouw Roosevelt een plechtige ontvangst bereid. Mevrouw Roosevelt naast H.K.H. Prinses Juliana tijdens de officiele begroeting. Onze Vriend Eierzoekers! N.S. brachfen 27000* supporters in Rotterdam Inbraak te Zaandam FEU I LLET.ON den daarover contact met de rege- ring gehad. Verder kan ik er niets over meedelen." OP DE DERDE ZITTINGSDAG in het proces tegen Anton van der Waals kwam een interessante acte in dit spel, hdt England-spiel, aan de orde, voorzover dit althans van der Waals raakt. Bij het proces tegen Schreieder, die de voornaamste figuur in dit „spiel" is geweest, staat een veel uitgebreider behandeling te wachten, aldus werd ons reeds eerder van justitiele zijde. ver- zekerd. klaart, dat 43 agenten door zijn dienst zijn afgeworpen, die nooit door de Duitsers zijn gearresteerd, terwijl er radioverbindingen zijn geweest, waarvan de Duitsers niets wis^en. Scheieder wordt weer geraad- pleegd. Hij zegt dat er van midden 1943 agenten zijn afgezet,, die niets met het ..Engeland-spiel" te maken hadden. V66r die tijd was hij van alles op de hoogte. De getuige-deskundige Somer begrijpt niet dat 53 agenten, zoals< Schreieder heeft gezegd, hun iden tity-checks (kenseintekens van de agenten, die in de telegrammen ver- werkt werden) aan de Duitsers heb- ben overgeleverd. „Kunt u iets over de werkwijze van Radio-Oranjemeedelen?" vroeg de President aan getnig'e Somer. ,.Dat gaat niet, want dan zoo' ik mij in discussies moeten begeven, die de sfeer van dit proces niet raken." Pres.: „Kunt n een verklaring geven, waarom er in Londen nooit argwaan is gerezen tijdcos het „England-spiei"? Getuige: „Nee, ik ben geen hoofd van die dienst geweest". Pres.: „We hadden dus eigenlijk een andere getuige moeten dag- vaarden." Getuige: ..Inderdaad." L Pjes.: „Er zal na de oorlog toch wel onderling besproken zijn, dat dergelijke dingen voorkomen Mad den kunnen en moeten worden? Het grote publiek en ook het Hof is daar onaangenaam door getrof- fen." Getuige: „Ik heb reeds is ,Lon- Op 9 Maart 1943 zijn W. F. H. Pahud de Montanges, W. H. Ver- loop. E. E. van Raalte, P. M. A. Huurman, M. H. H. Konig en A. G. Smit gearresteerd: Voor sabotage- doeleinden had deze groep spring- stoffen nodig. Pahud kwam in con tact met van der Waals, die zeide, daarvoor te kunnen zorgen. Ook nu was het weer de S.D., die de soring- st«f leverde. In een huis aan de Heemraadssingel werden Pahud, Huurman en Konig door van der Waals ontvangen om de springstof, die daar was opgeslagen, voor een deel in te pakke'n en te transpor- teren. In de belendende kamer ston- den echter reeds verschillende S.D.- ers gereed orft, zodra van der Waals voor' thee ging zorgen, de drie man- nen te arresteren. Dit gebeurde in derdaad. De rest van de groep werd later op de dag gearresteerd. De illegale groep rond Kees Du- tilh te Leiden hield zich bezig met jspionnage en verzond microfilms naar Engeland. Van der Waals wist zich in" deze groep in te dringen, toen Kees Dutilh, met wie hij door een introductie van Frans Vermeer, zoals van der Waals vertelt, in con tact kwam: zich tegenover hem be- klaagde over het feit, dat men nim- mcr uit Engeland een -bericht ont- ving of de films inderdaad ontvan gen werden. Van der Waals zou toen wel voor het ontvangstbericht zorgen, wat ook inderdaad kwam. Betreffende een onderdeel van een verklaring van Schreieder over een arrestatie-opdracht voor een zekere Castein, zei van der Waals, dat deze onjuist is. De advocaat- fiscaal, mr. van Doom, vroeg hem of Schreieder dan een meinedige verklaring aflegde, waarop ver- dachte, na getracht te hebben een rechtstreeks antwoord te vermijden. antwoordde: „Ja, bewust zegt hij onjuistheden". Schreieder is als eerste getuige in de gelegenheid het zijne over het England-spiel te debiteren. Hij vertelt. hoe hij door de ar- restatie van Louwes op 6 Maart 1942 in het bezit geraakte van code, ra dioverbindingen en zekerheidsco- den, zodat op 12 Maart het eerste radiogesprek volgde. Op 27 Maart werd de eerste agent uit Engeland na zijn ..dropping" ontvangen. An dere arrestaties volgden snel daar- op. Van der Waals maakte verschil lende daarvan mogelijk, o.a. die van Pijl in Den Haag. H. Jordaan in Baarn moest in op- dracht van Schreieder zo snel mo gelijk door Van der Waals rijp voor arrestatie worden gemaakt. Hij mocht niet door Londen worden ge- waarschuwd. dat de meldihgen van andere agenten, die gearresteerd waren en daarom geen verbinding met Londen meer konden ondei+iou- den, uitbleven. Op 3 Mei .werd hij door toedoen van v. d. Waals te Rot terdam gearresteerd. In December 1943 waarschuwde Londen verschillende agenten, dat er iets niet goed was. Van die tijd af betrachtte zij een grote terughou- dendheid. totdat in April 1944 de laatste uitzending plaats had. ..Van der Waals heeft nimmer radioverkeer met Engeland gehad. Als hij seinde, was het naar de ord- nungspolizei", verklaart Schreieder. HU vertelt dan met enige trots, dat hem nooit uit Engeland enig bericht heeft bereikt, dat hem schrik heeft aangejaagd. Slechts in het begin heeft iemand van de ordnungspolizei een fout gemaakt, waarop Londen wel reageerde, echter zonder argwaan te krijgen. Aan de ..gedropte" agenten wer den direct na de sprong door Ne- derlandse beambten vjer a zes vragen gesteld, waaraa pas later de arrestatie volgde. Dit verschaf- te verschillende belangrijke ge- gevens. ,.Er gebeurde in heel Nederland niets wat het radioVerkeer met En geland betrof, of ik wist het. De zender Alblas liet ik staan, omdat ik de code kende", zegt Schreieder trots. In totaal werden 53 agenten ge- grepen door de Duitser^ Ze waren door het B.B.O. (Bureau Bijzondere Opdrachten) afgeworpen, zeven an- deren werden door de Nederlandse spionnagedienst in Engeland ge- dropt. Getuige Kol. J. M. Somer ver- Het vftrraad d'Aquin. van de De groep d'Aquiii uit Ede komt dan aan de orde. W. J. M. J. d'Aquin is de volgende getuige. Hij geeft een relaas van de wijze, waarop Van der' Waals zich met hem in verbinding stelde. Hij deed dit onder het mom van illegaal werker. In Eindhoven werd een zender gebouwd, die Van der Waals zou bedienen. Later kwam uit, dat de berichten niet verder kwamen dan de ordnungspolizei. Op een kwade dag lokte Van der Waals de gehele groep naar Ede, met het ge- volg dat alle 12 leden van de groep in een huis te Ede werden gear resteerd. Van der Waals had voor- gegeven, dat er in de buurt.van Ede een ..dropping" van goede'ren zou plaats vindenf „Toen ik in dat huis te Ede geboeid op de zolder lag, drong het tot mij door- dat Van der Waals de vetrader moest zijn. F. van MOorsel uit Eindhoven, die daar met een zender experimen- teerde, vertelt dat toen zij met Van der Waals in zee waren gegaan, er na de derde keer een antwoord in code ontvangen werd. Van der Waals zou voor de vertaling zorgen. Hij wsa slimmers, zoals hij voorgaf. een ..gedropte" agent en was van de sleutel op de hoogte. Eerst had er wantrouwen tegen hem bestaan, maar het verdween, toen Van der Waals verteld had dat hij radio- Oranje de slagzin „de tafel is rond" kon laten uitspreken en dit ook werkelijk gebeurde. Op aanraden van Van der Waals droeg getuige een pistool bij zich. Die moest spe- ciaal naar Ede worden meegebracht ..Bij mijn verhoor", vervolgt ge tuige Van Moorsel, ,.gaf de S.D. on- omwonden toe, dat Van der Waals een provocateur was. Men moest hun niet vragen, hoe ze over derge lijke mensen dachten. In tijden^ van oorlog waren ze echter nodig." Van der Waals vertelt een keer werkelijk contact met Engeland ge had te hebben. Hij wist, dat de groep d'Aquin in opdracht van Schreieder gearresteerd zou worden en ggeft toe. de leden naar de villa in E&e te hebben gelokt. Dan wordt de zitting tot 's mid- dags .geschorst^ De Partij van de Arbeid heeft een speciaal congres voomid- denstandsbelangen nodig ge- acht, om te betogen, dat ze het belong van een gezonde midden- stand erkent. Dat wisten andere partijen al.vele jaren geleden. Maar de P.v.d.A. bestaat pas twee jaar, dus dat moet nog even wennen. Het is me ethter opge- vallen, dat er op dit congres is betoogd, dat „middenstanders bij de candidaatstelling voor de Tweede Kamer geen kans krij gen". Daar weet ik raad op. Als ik naar het Politiek Advies van de K.V.P. kijk, dan zie ik drie middenstandsvertrouwensman- nen op een vaste plaats: Bachg, Hooy en mr. v. cT. Heuvel! Wie vertrouwen heeft in een gezonde middenstand en beseft, dat de politiek met de ontwikkeliitg daarvan ietste maken heeft, weet waar hij wezen moet Maandagmorgen passeerde de 80.000ste bezoeker de controle van de tentoonstelling Schoolstad in de Houtrusthallen te Den Haag. Het was het 10-jarigfe jongetje J. Evers. Hem werd een taart aangeboden, gebakken door leerlingen van de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. Destijds werd in verband met de verhoogde eierprijs goedgevonden, dat aan de kippenhouders een na- betaling mocht geschieden over de gjeren geleverd in 1947. Thans zijn verschillende handela- ren en cooperaties begonnen met het uitbetalen hiervan. In Overijsel en Gelderland is dat ongeveer 40 cent per 100 eieren. Voor het Zuiden en het Noorden van het land moet dat nog vastge- steld worden. Het op deze wijze uit te keren bedrag aan de kippenhou ders bedraagt ongeveei^2i/i a 3 mil- lioen gulden. Dr. ir. S. tl Louwes, directeur- generaal van de voedselvoorziening. zal tegen 1 Juli a.s. de functie van ..special advisor" van de directeur- generaal van de F.A.O. „Food and Agricultural Organisation of the United Nations" neerleggen. Hij zal zijn werkzaamheden bij het minis- terie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening hervatten. Het is thans gebleken. dat een soldaat, op weg naar huis. dp trein, waarvan jongstleden Zaterdag mel ding is gemaakt, tot stilstand heeft gebracht door aan de noodrem e trekken( hetgevolg was, dat een andere trein er op in reed en 24 personen om het leven kwamen)De soldaat heeft de trein doen stilstaan om te kunnen afstappen. Hij heeft zich bij de politie aangegeven. NIET ACHTEROP RAKEN Op het Capitool te Washington waait van-* af Zaterdag j.l. een nieuwe vlag; die ver- vaardigd'is van Nylon. Hierdoor werd de vlag even pldoibaar als de regerin^spolitiek. WAARDEVOL MEMOREREN De New York Times en het Amerikaanse Weekblad ..Life" publi- ceren uittreksels van Churchill's oorlogsme. moires. Hiervoor beta- len de twee bladen samen f 2.500.000, Daar in totaal waar- schijnlijkj niet meer dan 'n half millioen woor- den worden afgedrukt, gaat elk woord 5 gul den kost<«u. Als varia- tie op een bekend liedje zingt Spulbaas al hinkend: „Laat mij maar schrijven, laat mij maar schrijven, want centen om een type- machine te kopen heb ik niet!" VREDE'S PIONIERS 'Onder do candidaten voor de Nobelprijs van de vrede bevinden zich o.m. Stalin en Mo- lotov. Spulbaas zou willen weten wie dan wel voor de Nobelprijs van de oorlog in aan- merking komen. ZE NAM GEMAKKELIJKER SLACHTOEEEKS Een typiste uit Jo hannesburg werd haar baantje moe en werd leeuwentemster. Haar baas was haar zeker de baas! DUIMEN De Uno ontving een request uit Afrika on- dertekend door middel van 24 duimafdrukken. Een negerstam verzocht in het request om on- afhankelijkheid. De ne- gers zaten te lang naar hun zin onder de duim en daarom zetten zij hun duim op papier. SPULBAAS |N HET CENTRUM van Neerlands staatkundige leven, in de historische Ridderzaal, hebben de Nederlandse vrouwen hulde gebracht aan mevrouw Roosevelt,- die kort tevoren uit Brussel in ons land was aangekomen. Had die hulde van de Neder landse vrouw aan haar innemende en grote Amerikaanse zuster op zichzeli reeds een gevoelig en bekorend karakter, zij kreeg een nog diepere betekenis, omdat haar verschijnen-in ons land te sterker de gevoelens van dankbare herinnering aan haar overleden echtgenoot, de president der Ver. Staten, bij het Neder landse volk opriep. Aan die hulde door de Nederlandse vrouw werd nog groter kracht bijgezet door de aanwezigheid van H.K.H. Prinses Juliana, die dezer dageiy van haar vaccmtie in Zwitserland in Nederland terugkeerde. Zij werd tenslotte omlijst door de belangstellende aanwezigheid van vele leden van het kabinet met hunne dames, leden van het diplomatieke corps, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en vele anderen. Maandag aanstaande viert het,Engelse koningspaar zijn vijf en twintig-jarig huwelijksfeest. Toen George VI indertijd als hertog van York* Lady Elizabeth Bowes-Lyon, dochter uit een eenvoudig Schots adellijk geslacht, tot zijn bruid verkoos, brak hij met de traditie, die de leden van het koningshuis voorschreef met prin- sessen van vorstelijken bloede te huwen. Na de abdicatie van- Edward Vm naast haar echtgenoot, tot Engelands troon geroe- pen, was zij de nieuwe koning een hechte steun bij het waar- nenien zijner zware verplichtingen en veroverde door haar be- minnelijke charme de harten van alien in binne'n- en buitenland men wie zij in contact kwam. God behoede het zilveren konings paar nog lange jaren. WOENSDAG 21 APRIL HILVERSUM II. 7.15 Reveille; 8.30 gram, platen; 9.00 voor de jon- ge zieken; 9.35 werken van L. van Beethoven, 11.00 Strijkorkest; 11.30 Amati-trip; 12.00 C'est Paris^ 13.15 van Rameau tot Ravel; 13.55 Man* dolinata; 15.00 Rotterdams Strijk- kwartet; 15.55 piano-recital; 16.15 voor de jongens en meisjes; 17.30 gram, platen; 17.45 na de West-In- dische conferentie; 18.00 Nederl. koren en korpsen; 19.30 actueel ge- luid; 19.45 Engelse les; 21.30 Radio Philharmonisch horkest; 22.30 Lie- deren-cycles; 23.15 gram, platen. HILVERSUM I. 7.30 Victor Sylvester en zijn orkest; 8.18 ope: rette-programma; 8.50 voor de huis- vrouw; 9.30 Yehudi Menuhin, viool; 10.20 onze keuken; 10.30 Een half- uurtje voor de vrouw; 11.00 gram, platen: 12.38 The Hilirpa Hawa'ians; 1 13.20 The Ramblers; 14.00 gesproken portretten; 14.15 Jeugdconcert; 15.00 Lie scheepsjongen van Bontekoe; 15.45 programma vqor de zieken; 16 45 Het stond in de krant; 17.35 Cor Steijn. orgel; 18.20 gram, pla ten; 19.15 Lichte muziek; 20.15 Me- tropole-orkest; 20.55; Hoorspel; 21.55 Liederen voor vrouvenkoor; 22.10 Ensemble .leant Presto; 23.15 Nach- telijke Nelson-noten. In een circulaire aan de leden van de Nederlandse Bioscoopbond maakt het hoofdbestuur van de bond bekend, dat in het tijdvak van 27 Februari tot 27 Augustus 1948 het aantal weken, dat een bioscoop hoofdfilms uit de Vere- nigde Staten kan vertonen. be- perkt moet blijven tot acht. De oorzaak is de dollardeviezenposi- tie van ons land. Hiermee is voor dit tijdvak het maximum-aantal speelweken voor films uit de V.S. tot de helft terug- gebrach| (vergeleken met de vori- ge periode). Het minimum-aantal speelweken, dat voor hoofdfilms uit de VS. verplicht blijft, komt van veertien op z e s per bioscoop. In bedrijfskringen acht men het mogelijk, dat de Amerikaanse be- langhebbenden zullen voorstellen deze aantallen toch omhoog te bren- gen, terwijl dan het bedrag, dat de Amerikaanse ondernemers zouderf moeten ontvangen boven de som, die de dellardeviezenpositie toelaat, in Nederlands geld betaald zou De Algemene Bedrijfsbond van Land-,, Tuin-, Veen- en Zuivelar- beiders* heeft een telegram gezon- den aan de minister-president, dr. L. J. M. Beel. Er wordt een ernstig beroep gedaan op de Nederlandse regering, alles te doen wat in- haar vermogen ligt om eventuele voed- selvernietiging te voorkomen, waar- bij als eerste maatregelen gedacht zijn: 1. alles te doen wat de export van groente kan bevorderen; 2. groente voor zulk een prijs pan de markt te brengen, dat ook de wer- kende bevolking in staat zal zijn voldoende te consumeren. waarbij maatregelen moeten worden geno- men. dat kwekers en handelaren hiervan geen schade ondervinden; 3. het conserveren van groente in zulk een omvang te doen plaats vin- den. dat ook in de winter en het voorjaar voldoende en goedkoper groente beschikbaar is. Van het Kabinet waren aanwezig Minister-President L. J. M. Beel, de Minister van Binnenlandse Zaken en Mevr. Mr. J. Witteman. de Minister van Buitenlandse Zaken en Mevr. IMr. E. G. W. A. Baron van Boetze- laer van Oosterhout, Minister en Mevr. L. Gotzen, de Minister van Oorlog en van Marine A. I. Lt.-kol. A. H. J. L. Fievez en echtgenote, de Minister van Econ. Zaken en Mevr. Prof. Dr. J. M. v. d. Brink, de Mi nister van Verkeer en Watei'staat, ir. H. Vos. Vele deputaties van de vrouwer»- organisaties, die bij het Nederlandse Vrouwencomite zijh aangqsloten, vulden de zaal. Daaronder viel vooral een deputatie op van vier dames in Friese klederdracht, die ter rechter- zijde van het podium had plaats ge- nomen. Het was .pen ontroerend ogenblik toen Mevr. Roosevelt, gekleed in 'n zwartzijden japon met een kleine bontcape, door de Prysidente van-'t Nederl. Vrouwencomite. mej. mr. M. A. Tellegen, de zaal werd bin- nengeleid. Zij werd gevolgd door H.K.H. Prinses Juliana, gekleed in het parelgrijs, waarna de Ambassa- deur der Ver. Staten, alsmede ver- tegenwoordigers van het Ned. Hof volgdgn. Prinses Juliana nam op het po dium plaats met aan haar rechter- zijde mevr. Roosevelt en aan Haar linkerzijde de Ambassadeur der Ver. Staten. Beiden droegen ,een bloe- mentuil. Het podium was op zeer smaakvolle wijze versierd met gele narcissen en groen. De presidente van het Nederlands Vrouwencomite, mej. mr. M. A. Tel legen, sprak het openingswoord en herinnerde aan de grote verdien- sten van het Amerikaanse volk met aan het hoofd de onvergetelijke pre sident Roosevelt. Hierna stelde ze aan mevr. poosevelt vier Friese dames voor in Friese klederdracht, die namens alle Nederlandse vrou wen een oud-Friese zilveren kap aanboden opder het uitspreken van een korte Friese rede. Geestelijke en morele sterkte. Mevrouw Roosevelt dankte de Friese dames ontroerd en nam het woord, om zich tot de Nederlandse vrouwen te richten. Zij wees er op, dat het voor de Amerikaanse vrouw moeilijk is pre- cies aan te voelen wat er in Europa gedurende de oorlog gebeurde. „Wij werden niet gebombardeerd. Het is voor de Amerikaanse vrouw dan moeilijk, om werkelijk te begrijpen wat er hier omging en gedaan moest worden. Wij zijn er in elk geval trots op iets te kunnen doen. en wij trachtten zoveel mogelijk ons een juist beeld .te tormen van wat er in Europa geschiedde." Zij noemde net van essentieel be- lang, dat de Ver. Staten sterk ge- noeg zijn. Wij moeten sterk zijn als een individuele natie, maar wij moeten ook een geestelijke en mo rele sterkte hebbqn. Zij vroeg de aandacht voor het- geen gedaan is doof- de V.N., en wees op het werk van de sectie voor opvoeding van de V.N., waarin zij namens de Ver. Staten zitting heeft. Zij gaf als haar mening. dat ons land aldaar een goed vertegenwoor- diger heeft en zeide .er enige zeer goede Nederlandse vertegenwoor- digsters ontmoet te hebben. De hoop op vrede is gebaseerd op de menselijke rechten van alle mensen Haaivboodschap werd beantwoord door de vice-presidente van het Nederlandse Vrouwencomite. mej. mr. A. E. Ribbius Pelletier, waarna Mevr. Roosevelt en Prinses Juliana afscheid namen en vertrokken. luide toegejuicht door de op het Binnen- hof verzamelde menigte. Pericles heeft eens van de solda-* ten, die 24 eeuwen geleden voor de Atheense democratie vielen, ge- tuigd: ,.Hun gedenkschrift staat niet in het marmer, doch in de harten van de mensen gegrift. Als er ooit een mens geleefd heeft, die gestorven is voor de zaak, die hij liefhad. dan was dat zeker wijlpn president Franklin Delano Roosevelt en als er ooit een ge denkschrift in d5 harten van men- sen staat gegrift, dan is het zeker het zfjne. Enkele dagen geleden werd in Londen op Grosvenor Square door mrs Eleancue Roosevelt de getuige- nis in.steen van de grote vriend- schap, die het Engelse volk voor de overleden president voelde, onthuld. Veel zijn het Engelse volk en alle volkeren tpr wereld verschuldigd aan deze grote leider van een grote natie. De herinnering aan hem kan met worden verduisterd door welke sfchaduwen ook, die zich samen- trekken boven de voltooiing van zijn levensdoel. Op het moment, dat Engeland alleen stond, bereikte een sprankje licht van over de oceaan dit zwaar beproefde land en het was Roosevelt, die onze vrijheid zag bedreigd. Zijn vastberaden daden om dit gevaar te keren, deed Chur- ohill daags voor de derde verjaar- dag van Roosevelt's dood verkla- ren: ..Zijn leven was een van de "indrukwekkendste gebeurtenissen in de geschiedenis van de mens- heid." Hij hielp Engeland en als hij het voor,het zeggen had gehad, zou hij dit land hebben geholpen lang voor het alleen stond in de strijd tegen Hitler's agressie. Thans helpt een begriptonende en bredere geest. waarvan hij de bou- wer was. alle stukgeslagen landen van West-Europa in een plan, dat door zijn onbaatzuchtigheid in de historie zijn weerga niet vindt. Gisteren werd in de historische Ridderzaal in Den Haag, waar, om met Napoleon te spreken. eeuwen op ons neerzien, de echtgenote van Roosevelt een hartelijk welkom be reid door de Nederlandse vrouwen. In diepgevoelde woorden Jiceff mrs Roosevelt gewaagd van de vriendschap, die haar overleden echtgenoot voelde voor het kleine land aan de zee, waar de wieg van zijn voorvaderen heeft gestaan. Geen enkele kmbtseed werd door Roosevelt afgelegd dan op de kleine Nederlandse familiebijbel, waarvan hij slechts enkele woorden kon lezen. Fijngevoelig als mrs Roosevelt zich, reeds zo vele malen heeft getoond, verklaarde zij ook nu, dat ze be- greep, hoe de hulde, haar bewezen, voornamelijk haar echtgenoot gold en hoe het zien van zoveel vrien- den haar tot in de diepte van haar hart ontroerde. Deze vriendschap is voortgeko- men uit de wijze, waarop Roosevelt zich heeft ingezet voor de vrijheden van de-mens over de gehele wereld. Hij was dapper voor de zaak van de vriendschap. En inderdaad, wan- neer de-dag ooit komt, dat de vier vrijheden en een algemene vriend schap voor de gehele wereld de boventoon zifllen voeren, dan zul len alle mensen van die wereld aan Roosevelt de titel van „Ridder van de vriendschap" toekennen. worden en in Nederland zou blij ven. De Amerikanen zouden dit (£ld dan te zijner tijd willen gebruiken, hetzij om Nederlandse bioscoop- theaters aan te kopen, hetzij om hier films te produceren, zoals dat reeds in verscheidene andere lan den van1 Europa geschiedt, waarbij zij Amerikaanse acteurs laten over- komen. Eierzoekers worden er op attent gemaakt, dat het zoeken en rapen van eiefren van kemphanen, wulpen, schaleksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten, waterhoentjes en kie- viten met ingang van 20 April 1948 verboden is. De interlandwedstrijd Holland-^ J Belgie heeft de Nederlandse Spoor- wegen een drukke dag bezorgd. Uit alle delen van het land en ook uit Belgie stroomden de voetbalerfthou- siastene naar de Maasstad. Ruim 20.000 reizigers stapten uit op sta tion Rotterdam-Zuid, dat speciSal voor deze gelegenheid was openge, steld. Op Rotterdam-Maas kwamen ongeveer 7000 personen aan. In de nacht van Zaterdag op Zon- dag hebben inbrekers hun slag ge- slagen in de jachtwerf van de firma Kraayer te Zaandam. Enkele boot- zeilen, een schrijfmachine, het tuig van twee zeilboten en een jol, een hoes, het fokzeil van .een kano en transporfzeil werden ontvreemd.De politie stelt een onderzoek in. DE AFGEBROKEN PARTIJ EUWE—SMYSLOV uit de veertiende ronde, welke na 41 zetten was afgebroken, werd door Smyslov zonder verder te spelen opgegeven. Hiermede behaalde onze nationale schaakkampioen zijn eerste overwinning. Een leit, dat na zoveel teleurstellingen, vooral in het Nederlandse gedeelte van dit tourhooi, hoopvol stemt, te meer wanneer men- daarmee comb'ineert de eerste nederlaag van Botwinnik tegen Reshevsky. Euwe staat thans 5!4 punt achter op de Rus, een verschil, dat weliswaar nog groot is, doch dat toch perspectieven inhoudt op een eervol^er eindresultaat. Door dit resultaat is de stand van het tournooi thans als volgt: Botwinnik 8 uit 11; Keres en Reshevsky ieder 5Vz uit 10; Smyslol SVz uit 12; en Euwe ZVz uit 11. Intussen zijn 16 landen vastbera den en op constructieve wijze be gonnen om onder de vriendschaps- banier de economische moeilijkhe- den, die deze na-oorlogse jaren ken- merken, uit de weg te ruimen. Een werk, waarvoor de basis werd ge- legd door, een .man, wiens echtge note wij gisteren en vandaag als af- gezante van de vriendschap hebben kunnen verwelkomen. De band tussen ons land en de Ver. Staten is reeds oud en vooral door wijlen president Roosevelt ver- stevigd. Zijn edelmoedig hart werd met woede vervuld en tot actie aan- gezet bij het aanschouwen van agressie en onderdrukking van de zwakken door de sterkereh. De wijze, waarop Roosevelt door zijn resoluut optreden aan het be- waren van de aardse fundamenten meewerkte, heeft onze bewondering afgedwongen en onze vriendschap voor de persoon van de president zelf, indien mogelijk, nog groter gemaakt. Het is goed dat wij ons de band tussen Nederlantj en Amerika ge durende het bezoek van mrs Roose velt weten te herinneren, hoewel niet uit het oog mag worden ver- loren, dat resultaten in het verle- den het voorspel uitmaken van de toekomst. Roosevelt zal in de geschiedenis ifoortleven. doch de wereld moet voortleven en de nog komende ge schiedenis maken. De vriendschap voor onze over leden vriend moet daarom niet al leen een herinnering zijn doch ook een inspifatie in de zware toekomst die voor ons ligt. W. A. M. VAN EEKEREN Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven 15. „Ik geloof ook niet. Ik heb ze met veel interesse' gelezen. Ik maak je mijn compliment. Ik wilde, dat ik die geschreven had. Dat wil zeg gen: nu niet. maar vijftig jaar later Weet je wat\ullie, volksredenaars, volks-opruiers._ of hoe men jullie dan ook noem't, ontbreekt? Jullie ontbreekt de kunst, of liever het geduld, om op het juiste tijdstip te spreken, te schrijven of te hande- len. Ziedaar de grote fout, waaraan jullie allemaal ten onder gaat, moet gaan. Wat je schrijft, is waar. Daar is geen speld tussen te krijgen. Het volk is ongelukkig, wordt uitgezo- gen door mij en door de anderen, maar, daar zullen jouw manifesten geen haar verandering in brengen, omdat de tijd daar niet rijp voor is. Het volk moet nu ongelukkig zijn, moet nu uitgezogen wor den, en als jij verstandig bent, zuig je mee!" „Bah!" klonk het minachtend van de lippen van Michael. Jongetje, jongetje", glimlachte Krylow, „wat beklaag ik je. Mor- gen, of overmorgen, dat zal van mij afhangen. krijg'je, vlak boven je ogen. waar al die manifest-wijsheid zetelt, een stukje lood. Wat is er nou lomper en plomper dan lood? Weg al wijsheid! En dat is nog zo erg niet, want wijsheid is tegen- woordig voor een krats te koop. Iedereen heeft ze in pacht. Maar, ik vraag je; Wat hebben de ongeluk- kige mensen, die jij redden wilt, aan een'lijk? Weet je, wat verstand is? Luister dan, Ik zou zo redeneren Als ik heel mijh volk niet kan red den, iou ik er althans een van red den: mezelf! En, weet je wat wijs heid is? Elk volk krijgt de regering. die het verdient. Ons volk verdient mij en de anderen, die jij uit de weg zoudt willen geruimd zien. Ge loof me: het zou diep ongelukkig zijn, als het geen fcozakken meer had. die het zo nu en dan met de knoet bewerken. Niet te veel. Daar zorgen wij wel voor. Dat zien wij ook wel in, maar helemaal zonder knoet. zonder strop en zonder hon- ger, dat zou een ware ramp worden voor ons volk zelf en voor anderen. Jij deed veel beter met manifesten te richten aan andere machthebbers om er hen op te wijzen, dat ze veel verstandiger zouden doen, als ze ons dankbaar waren, omdat we on ze mannen zo goed africhten en in de hand houden. Stel je voor, dat wij ze niet in toom hielden en op anderen los, lieten. Je zou eens ho- ren, hoe er moord en brand zou worden geschreeuwd. Nee, ik zeg: wij richten ze netjes af en als jij werkelijk bent voor wie jij je uit- geeft, een .goed vaderlander, dan werk je daaraan mee." Michael begreep aanvankelijk de bedoeling van die woorden niet. Langzamerhand echter drongen die tot hem door en hij zei: ,.Dus ik zou mijn godsdienstige overtuiging moe ten loochenen? Ik zou openlijk moe ten verklaren, dat alles wat ik ge schreven heb, verkeerd is ingezien, dat al uw mannen engelen zijn?" „Heb ik dat beweerd? Jij hoeft voorlopig niet te herroepen, want niemand weet, wie je eigenlijk bent. Geloof me :er valt ook nog genoeg goeds over ons te schrijven." Hij zweeg. stond op, stak een si- garet aan en liep de grote kamer op en neer. Plots wendde hij zich weer tot Michael, die opzettelijk bleef zwijgen: „Het is mijn vaste overtuiging, dat ons land mannen als jij nodig heeft, niet zoze«r voor binnenlands gebruik als tegenover onze vijanden. Jij bent een man, die beschikt over een gloeiende stijlik zie er het nut niet van in, jou dpod te schieten. Jij bent als het vergif in handen van een kind, het vergif. dat in de apotheek thuis hoort en dat daar alleen uit mag op voorschrift van de dokter. Wij zijn die apotheek. De vraag is nu alleen maar, of jij daar in wilt. Je hoeft niet dadelijk te beslissen. Ik heb meer van die gevallen aan de hand gehad. Je hebt toch' wel eens van Jakow gehoord, die opstand in de Nicolaassteeg leidde en die twee- maal een aanslag op me gepleegd heeft?" „Ik ken hem", zei Michael.„ik hem met hem school "gegaan." ..Des te beter. Welnu, Jakow is niet gefusilleerd, zoals iedereen ge- .looft. De bloemen, die er nu en dan 's nachts door onbekenden op zijn graf gelegd worden, kunnen geen kwaad. Integendeel, liggen te ver- welken op een ledig gat. Jakow is ergens geheim secretaris en zal van daag of morgen promotie maken. Hij schrijft tegenwoordig onder de naam: Peter Maklakow. Heb je Wassiljewitsch bekend? BSsriet? Ook ^1 dood, in de gevange- nis gestorven. Maar niemand is zo fris en gezond als die vroegere doodsvijand, die afdelings-chef is waar doet er niet toe' onder een andere naam." „Ik weet niet, of ik genoeg Judas- bloed heb, om die voorbeelden te volgen." „Dat weet ik ook niet, maar dat zal gauw genoeg blijken. Dat weten we allebei, zo gauw jij staan kunt tegen een muur. Het is met Jakow precies zo gegaan. Die moest ook eerst de loop van een pistool tegen zijn slaap voelen, voor ie wist, wat voor bloed hij had. Je hebt van die karakters. Ze zijn er toch niet min der bruikbaar om. Laat ons dus goed afspreken. Jij gaat terug naar de Catharina-Stichting, maar je bent geen beschuldigde meer. Mi chael Gorocha, de opruier, die op het plein voor de Isaakkerk een ko- zak heeft neer geschoten, bestaat niet meervanaf morgenavond. Die moet in elk geval boeten met zijn leven. Die wordt in elk geval gefusilleerd: er moet een vo'orbeeld gesteld worden. Maar de nieuwe Michael Gorocha w.ordt op dat ogenblik geboren, die Gorocha, die zijn geest in dienst zal stellen van ons. van zijn volk, van de leiders, die zijn volkverdient. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3