RUIM 48 PCT. DER KAMER-STEMMEN VOOR DE CHRISTEN-DEMOCRATEN Communisten niet in de Regering Voor Alkmaar en omgeving De Gasperi1 s zege bevestigd Het Volksfront hlijft echter een machtige factor in het Italiaanse politieke leven CHRISTEN-DEMOCRATEN WlNNEN Opstootjes te Milaan Treinontsporing bij Voorschoten De Gasperi: Nederlaag van Volksfront betekent dat ons volk zich zelf kan besturen Van der Goes is verbolgen Amerika wil meehelpen de-orde in Palestina te handhaven 70 ZETELS Thans rode actie in de vakbonden? Einduitslag Senaats- verkiezingen VERKLARING VAN SARAGAT Italie hoort thans bij West-Europa en niet bij de Balkan De Kerk tegen het communisme 1950 Heilig jaar Z.H. de Paus dankt voor gebedsactie M.R.P. feliciteert de Gasperi Katholieke overwinning WOENSDAG 21 APRIL 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11511 BUREAUX: Voor de Kamerverkieringen waren gisterenavond om half elf de volgende stemmen geteld in het gehele land: pet Chr. Democraten Volksfront Soc. Unie Nationaal bloc Republikeinen Monarchisten 9.554.614 48,5 6.330.614 32,1 1.447.714 7,4 687.432 463.690 430.006 3,5 2,4 2,2 Ital. Soc. Beweging 370.191 1,9 Andere partij en somen 411:931 De incidenten in Djokja. Onmiddellijk na aankomst van de dele- aatie op het station te Djokjakarta werd deze opname gemaakt. Even daama werden de toestellen van de fotografen afgenomen. De opname toont duizenden opgeschoten knapen die het station Tulden. Deze menigte veroorzaakte later de vijandig beledigende domonstraties. Over-de pro-Leopold demonstraties ANDERE KERKEN ACCOORD MET PAUSELIJK 1 STANDPUNT? Pontpassagiers sprongen te water Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smjts, rayonredacteur- Fr. OJten. Directeur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. N o o rdh ollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.)t 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DINSDAGAVOND was de Gasperi's zege over hei communis- tische Volksfront bevestigd. De positie van de Christelijk Democratische Partij heeft zich, na het binnenkomen van de resultaten van het plptteland, nog gestabiliseerd. De Gasperi heeft Dinsdagmiddag verklaard, dat het Italiaanse volk zonder twijfel krachtig uitdrukking heeft willen geven aan de wil niet door het bolsjewisme geregeerd te worden. In de tweede plaats heeft het erkend, dat de regering iedere poging heeft aangewend voor de reconstructie van het land en de economische sanering. Volgens schattingen, die niet offi- cieel doch betrouwbaar zijn, zal ie verdeling der 574 zetels in de Kamer als volgt zijn: christen-democraten 274 k 279, volksfront 194 a 196, socia- listische unie 40 tot 41, nationaal bloc 17 tot 20, republikeinen 14 tot 16, monarchisten 12 tot 13, Italiaan se sociale beweging 10 a 11, andere partijen samen 5. Volgens dezelfde niet-officiele schattingen is de verdeling- der 237 zetels voor de Senaat: christen-de mocraten 116-118, volksfront 75-77, socialistische unie 12-14, nationaal bloc 12-14, republikeinen 7, monar chisten 5, Italiaanse sociale bewe ging 2, onafhankelijken 2. Wanneer hierbij de senatoren gevoegd wor den, die wegens aan de republiek bewezen diensten het recht hebben benoemd te worden, is de verhou- ding volgens de schatting: christen^ democraten 134-136, volksfront 120-* 122, nationaal bloc 31-83, socialisti sche unie 24-26, republikeinen 13, monarchisten 9, onafhankelijken 6 en de Italiaanse sociale beweging 2. Het schijnt waarschijniyk, dat de christen-democraten in de Ka mer van afgevaardigden een winst van ongeveer 70 zetels zullen boe- ken boven hun totaal in de oude assemblee. Het volksfront, be- staande uit communisten en uiterst linkse socialisten, zal bijna het- zelfde aantal zetels hebben als voorheen. Van betrouwbare zijde wordt ver- nomen, dat de verkiezingsresultaten waarschijnlijk ernstig beroering in de gelederen der commuriisten en extreme socialisten zal teweeg bren- gen, aldus Reuter's correspondent. Op welke wijze dit tot uiting zal komen bij de communisten is thans onmogelijk te zeggen. Bij de extreme socialisten echter zullen de verkie zingsresultaten waarschijnlijk tot ge- volg hebben, dat vele ontevfedenen zich zullen afscheiden. Bekend is, dat de voormalige minister van openbare werken, Romita, enige maanden geleden de partij probeer- de te verlaten, doch gedwong?n werd in de partij te blijven. Men is van gevoelen, dat Romita en zijn aan- hangers thans niet langer zullen aarzelen om uit de partij te treden. Het uittreden van Romita zou on- getwijfeld de positie van de socia listische eenheidspartij van Lombar- do en Saragat versterken. Door de stemming staat vast, dat de christen-democraten in de Senaat de meerderheid zullen hebben, ter- wijl zij in de Kamer, die volgens evenredige vertegenwoordiging wordt samengesteld, aangewezen blijven op samenwerking met Saragat en de liberalen. Het meest waarschijnlijk lijkt dan ook. dat de nieuwe rege ring op dezelfde combinatie als tot dusver zal worden opgebouwd. Ondanks het grote regerings- overwicht realiseert men zich in politieke kringen te Rome, dat de Gasperi weliswaar een belangrijke •fase in de strijd tegen de over- heersing van het volksfront heeft gewonnen, doch dat het c.ommu- nisme een zeer machtige factor in het politieke leven van Italie blijft; niet alleen door de macht van het aantal, doch ook door straffe organisatie. In Midden- Italie, in de provincies Emilia, Toscane, in stoeden als Florence, Genua, Spezia. Bologna, heeft het volksfront zijn grote steunpunten behouden. In het noorden heeft Aet aanzienlljk terrein verloren in industriele centrale als Milaan en grootste grenzen Turijn. Het heeft zijn echec geleden langs de van Joego-Slavie. Het ligt in de verwachting, dat het volksfront thans meer dan ooit gebruik zal maken van de macht, die het in dfe vakbonden bezit. De leiding van de eenheidsbond is nog steeds samengestelld op grond van de verkiezing in Juni 1947, die de communisten 57, de socialisten 23 en de christelijken slechts 13 pet. der zetels gaf. De leiding der vak bonden is dus nog geheel in de. handen der communisten. Door de leiding van de vakbond werd de speciale correspondent van het A.N.P., onder verwijzing naar voorafgegane stakingen, medege- deeld, dat er „een moeilijke situatie zou kunnen ontstaan .wanneer de fiieuwe regering, zoals de vorige, gedreven zal worden door de be- langen van industrielen en landhe- ren". De hcristelijk - democratische ver- tegenwoordigers in de vakbonden hebben inmiddels de leiding ver» weten, politieke stakingen te hebben uitgelokt, en hebben in de organi satie een oppositionele stelling be trokken en reeds met afscheiding gedneigd. De eerstvolgende verkie zing in de vakbonden, die een ver- schuiving van de politieke invloe- den zou kunnen bewerken, zal eerst in 1949 plaats hebben. De christelijk-democratische ver- torio heeft zich scherp gekeerd te gen de pogingen van christelijke zijde om de uit te roepen stakingen afhankelijk te maken van een refe rendum! Zo zijn naar men hier aan- neemt reeds aanwijzingen voorhan- den, dat de op politiek terrein ge- streden slag op het gebied der vak bonden zal worden voortgezeL w ROME, 21 April (A.F.P.) De volledige uitslag voor het gehele Italiaanse grondgebied van de ver- kiezingen voor de Senaat luidt: Stemmen proc. Christen-Democr. Volksfront Socialist. Unie Nationaal blok Republikeinen Monarchisten Sociale Beweging Overige partijen Stemmen 10.740.131 6.955.229 1.580.722 1.364.741 637.433 436.597 244.646 '467.684 47.9 31 7 6.1 2.9 2 1.1 MILAAN, 21 Apfil (AP). Sol- daten hebben vanmorgen vroeg aan opstootjes in het centrum ,yan Mi laan een einde gemaakt. Ongeveer 30 man waren het mjd- delpunt van de opstootjes. Enige hunner droegen rode sokken, wat krachtens de nieuwe Italiaanse wet- ten opgevat kon worden als unifor- men. waarvan het flragen verboden is. Drie personen werden gewond en „een teker aantal" werd gearre- steerd ,,om politieke redenen". Nadat het gevecht geluwd was en het plein schoongeveegd, rukte de politie in.^ In Milaan hebben in de afgelopen drie dagen geruchten de ronde ge- daan dat de communisten een ne derlaag in de verkiezingen niet zon der meer zouden acceptdren. Door de Russische maatregelen in Berlijn is zowat het ganse spoorwegverkeer in deze grote stad ontwricht. D'e foto toont een station in de Britse zone waar een Brits soldaat toezicht houdt op de dnlkke menigte. e ROME, 20 April (A.P.). Sara gat, de socialistische vice-premier heeft vandaag verklaard, dat „de communisten niet opgenomen zul len worden in de. nieuwe Italiaan se regering". y „De Italiaanse verkiezingen zijn het teken voor een wedergeboorte van de democratie in Europa. De overwinning van de democra tic is een grote mislukking voor de Sowjet-Unie en de communisten. Hun expansieplannen zijn hierdoor omvergeworpen. Italie maakt thans deel uit van West-Europa en niet van de Balkan. De nederlaag van het Volksfront betekende," volgens Saragat, ,.dat de partij van Nenni door de kiezers uit Italie gejaagd is." Hij "voorspelde, dat de partij van Nenni en de socialistische interna- tionale ,spoedig verdrevenzullen worden. „Het communisme is evenwel met voor goed de kop ^ngedrukt. De worsteling tegen deze partij is moei- lijk. want hiervoor zijn, politiemaat- regelen niet voldoende. Hiervoor zijn sociale maatregelen nodig. De communistische partij blijftin Italie even sterk als in Frankrijk, 'waarschuwde Saragat. Het verbazende succes van onze socialistische arbeiderspartij, in het bijzonder in de oude communisti- i sche vestingen van het Noorden, be- I tekent de geboorte van een mach- tige „derde macht" in Europa. De socialistische Italianen sluiten zich aan bij de socialisten van de andere democratische landen van Europa." Saragat voorspelde, dat 't nieu we parlement „zeer zeker" zijn goedkeuring zal hechten aan de toetreding van Italie tot de Wes- terse Unie, welke onlangs in Brussel tot stand kwam tussen de Benelux-landen en Frankrijk en Groot-Brittannie. Saragat achtte het mogelijk. dat de communisten hier en daar sta- "kingen zouden uitlokken, maar hij geloofde niet, dat de communisten een campagne van geweld zouden ontketenen. Overigens," voegde hij hieraan toe, „zal de nieuwe regering sterk genoeg zijn, om de orde onder alle omstandigheden te handhaven." De Gasperi was pessimistlsch Premier De Gasperi heeft zich vandaag in een radio-uitzending tot het Italiaanse volk gewend en be kend, dat hij over de verkiezings resultaten te pessimistisch gestemd was geweest. „Ik heb nooit durven beweren, dat wij een absolute meerderhei$ zouden behalen, zoals het Volks front deed," zei De Gasperi. De voornaamste reden van het succes der christen-democraten was Volgens De Gasperi „de vastbeslo- tenheid van het Italiaanse volk 9m niet gebolsjewiseerd te worden". De Gasperi zei, „dat zijn linkse tegenstanders hun tactiek zo ver hadden doorgevoerd, dat het een absurditeit werd." De nederlaag van de communisten weet hij aan de politieke rijpheid en het begrip van het Italiaanse volk. De Gasperi zei, "dat het ontslag, dat hij in Mei 1947 aan de com munisten en hun socialistische me- delopers gaf, het volk moed en ver- trouwen had gegeven. ;,Dat is iets, waar u altijd aan moet denken," zei hij. „Bij verkie zingen kan de ene partij vandaag en de andere morgen winnen. Maar het belangrijkste is, dat het %rolk na rijp overleg beslist in overeenstem- ming met programma's, feiten en zijn eigen verstand. Als dit gebeurt betekent het, dat het volk in staat Is zichzelf te be sturen." In de landbouwgebieden in het Zuiden van Italie, waar de com munisten de landbouwarbeiders net land, waarop zij werken, hadden beloofd, heeft de grote massa van de boeren voor de Christen-demo craten gestemd. De partij van De Gasperi behaal- de tweemaal zoveel stemmen als het Volksfront. Dit blijkt uit de utt- slag van 5.310 van de 9.644 stem- bureaux: 1.555.117 736.173 122.934 50.240 286.349 223.142 sympathi- Cliristen-democraten Volksfront Saragat-socialisten Republikeinen Nationale blok Monarchisten De communistische serende bladen begonnen edm toon- tje lager te zingen en de overwrn- pingsbulletins in minder sensatio- nele vorm te gieten. Daarna namen zij hun toevlucht tot uitvluchten. Tegen het einde van de dag heb ben zij tenslotte erkend, dat de uit- slagen niet gunstig voor hen waren en dat het succes van hun tegen standers op pen ware vloedgolf be- gon te gelijken. Oproep van Volksfront De communistische en de met de communisten sympathiserende kran ten publiceren vandaag een commu nique van het Volksfront, waarbij de tot de partij behorende partisa- nen uitgenodigd worden om Zon- dag a.s; „spontaan" hun vreugde te brengen over de „waarschijnlijke' overwinning van het Vplksfront. Men weet, dat de regering-De Gas peri alle massa-betogingen na de verkiezingen verboden heeft. „Het Volksfront acht, na het door het Italiaanse volk gegeven bewijs van politieke rijpheid, het bevel van de regering, waarbij de spontane betogingen om uiting te geven aan de volksvreugde, verboden worden, ongerechtvaardigd," wordt in een communique van het leidende co- mit van het Volksfront verklaard, en hieraan wordt toegevoegd: „De Italiaanse arbeiders zullen broederlijk bijeenkomen, om de verkiezingsoverwinning te vieren en opnieuw hun strijdlust te demon- streren." Het treinverkeer tussen Voor schoten en Den Haag is gisteren- middag omstreeks 13 uur in bei- de richtingen gestremd, doordat de trein van 12.43 uur uit Den Haag tengevolge van spoorspat- ting ter hoogte van het krankzin- nigengesticht „Hulp en Heil" bij Voorschoten ontspoorde. De rails waren namelijk door de warmte dusdanig uitgezet, dat de staven naar buiten uitweken. De trein geraakte uit de rails en werd door de trein, die om 12.05 uur uit Amsterdam was vertrokken zijde- lings aangereden. Bij dit treinongeval zijn noch doden, noch gewonden te. betreu- ren. Het electrische bovennet tussen Leiden en Den Haag kwam tenge volge van de treinontsporing zon der stroom. Uit beide plaatsen ver trokken locomotieven, om de elec trische treinen, die tengevolge hier- van zijn blijven steken, weg te sle- pen. De verbinding tussen Den Haag en Leiden werd zoveel mogelijk on- derhouden «iet autobussen van de Nederlandse Spoorwegen. De ont spoorde trein is ongeveer driehon- derd meter over de dwarsliggers en over het dijklichaam geredesn. Biels werden versplinterd, bouten knap- ten en een der rails is vlak voor de verbinding met de volgende gebro- ken. Ooggetuigen zagen de uit Den Haag komende trein plotseling in een grote wolk zand verdwijnen, toen de wielen cp de biels en in het basaltslEg voortjoegen, nadat de trein uit de rails was gelopen. Zij dacaten. dat de ge\olgen ernstig zouden zijn, maar niemand schijnt gewond te zijn. De reizigers konden te voet de weg LeidschendamLei den bereiken en vandaar hun reis met taxi of tram vervolgen. Hedenmorgen bij het begin van de dienst zou een spoor van het baanvak Leiden 's Grgvenhage weer berijdbaar zijn. Met het an dere spoor hoopt men vroeg in de morgen gereed te komen. De Nederlandse Spoorwegen ver- klaarden, dat een dergelijke spoor- spatting alleen kon voorkomen op het punt waar het ook gebeurd is, omdat daar een 180 m. van het baahvak door de gebrekkige mate- riaalpositie niet zo gebouwd is als de overige baanvakken. Deze „tech- nische fout" heeft bij de plotseling optredende warmte het ongeluk doen ont^aan. De Nederlandse Spoorwegen zullen nu het baanvak, dat over 250 m. totaal aan flarden ''gereden is, zodanig herstellen, dat een herhaling van een treinontspo ring, zoals gisterenmiddag gebeurde, niet meer mogelijk zal zijn. Mr. van der Goes van Naters ,lid van de Tweede Kamer, heeft aan de minister-president een aantal vragen gesteld naar aanleiding van de demonstraties bij de aankomst van Koning Leopold van Belgie op Zondag 18 April te Rotterdam, die naar zijn mening ook tot het gevaar van. contra-demopstraties aanleiding heeft kunnen geven, doordat De hele christelijke kerk moet besluiten of zij zich a.1 dan niet achter de Paus zal scharen in een duideiyke afwijzi^g van het com munisme, heeft de Anglicaanse bis- schop van Chichester, de right re verend George K. A. Bell ver klaard. In zijn bisschoppelijk blad achtte de bisschop dit 't meest onmiddel- lijke" probleem waarvoor men zich gesteld zal zien op de in Juli en Augustus alhier in Lambeth te hou- Anglicaanse bisschoppen uit alle den conferentie waaraan door 300 delen van de wereld zal worden deelgenomen en later op een in Amsterdam te houden bijeenkomst van de wereldraad van kerken. ,.De Paus heeft het communisme veie malen gelaakt en de strijd tus sen de katholieken en de commu nisten zowel v66r en tijdens de Ita liaanse verkiezingen is geaccen- tueerd door Pauselijke en andere proclamaties waarin het communis me veroordeeld werd", aldus de bisschop. LAKE SUCCESS, 20. April (Reuter) Warren Austin, de gede- legeerde der V.S. heeft aan de politieke commissie der Verenig- de Natien doen w'eten, dat de Verenigde Staten bereid zijn met anderen, de verantwoordelijkheid te delen voor het bewaren van de Orde in Palestina. Austin voegde er aan toe, dat de V.S. met enige andere landen de kwestie van gezamenlijke verant woordelijkheid besproken hadden. Deze besprekingen hebben tot dus ver echter geen tastbaar resultaat gehad. De Verenigde Staten zijn bereid hun aandeel in politiestrijd- krachten te leveren, die nodig zou den zijn „gedurende de wapenstil- stand en het tijdelijke beheer". De algemene vergadering der V.N. zou de leden kunnen aanwijzen, die zich bereid verklaren de taak op zich te nemen. De Verenigde Staten wen- sen echter niet alleen op te treden. Indien gelden .benodigd zijn om welke aanbeveling van de beheers- raad ook uit te voeren en de rege ring van Palestina deze niet kan opbrengen, dan moeten deze gelden naar de mening van Austin als sub- sidie of lening door de V.N. als ge heel verstrekt worden in de nor- male vorm van bijdragen aan het budget der V.N. Austin zeide dat wapenstilstqpd en beheer tesamen een militaire en politieke rustpoze beogen ten einde mensenlevens te redden en verdere onderhandelingen over de'uiteinde- lijke politieke regeling mogelijk te maken. Reuter meldt uit Rome, dat het thans vast staat. dat Z. H. de Paus op Hemelvaarsdag 1949 het jaar 1950 tot heilig jaar zal uitroepen. Uitgebreide voorbereidingen voor de ontvangst van pelgrims, die enkele maanden geleden tot een gunstiger tijdstip werden uitgesteld, zullen dan hernieuwd worden. :ciir bv vi7- 1. aan groepeu Belgen m boten en bootjes vergund werd het schip waarop de koning zich bevond, te naderen; b. de mogelijkheid geschapen was voor het per megaphoon over- brangen van toespraken door Bel gen; 1 c. de koning op dit vrfoege mor- genuur in een open automobiel werd afgehaald; d. het politiecordon door groe- pen demonstranten is kunnen wor den doorbroken? 2. Is de minister niet van me ning, dat, moet worden voorkomen, dat op Nederlands grondgebied door buitenlanders demonstraties worden gehouden, welke betrekking hebben op hun binnenlandse politieke aan- gelegenheden? 3. Indien de minister de voor- gaande vraag bevestigend beant- woord, wil hij dan mededelen of hij, in de uiterst delicate omstandighe den, waarin het Belgische konings- huis zich thans bevindt, het niet verhinderen van de in de eerste vraag, sub a-tot d, vermelde demon straties mede in verband met het gevaar van contra-demonstraties juist acht en welke autoriteiten daarvoor verantwoordelijk zijn? Naar aanleiding van de oproep tot gebed, welke ter gelegenheid van het octaaf van het Bescherm- feest van St. Joseph van het Neder lands Episcopaat is uitgegaan, heeft Z. H. de Paus de volgende telegra- fische boodschap aan alle Neder landse katholieken gericht. „Z. H. neemt met vaderlijke tevredenheid en in dank kennis van de gebeden van de Neder landse katholieken tijdens het Octaaf van het Feest van St. Jo seph, zendt Zijn gelukwensen aan het Episcopaat en de promo- tors in het bijzonder aan de organisaties van de katholieke jeugd en schenkt alle deelne- mers de Apostolische Zegen. (w.g.) Montini". PARIJS. 20 April (AP) De M. R.p. heeft haar gelukwensen ge- stuurd aan d'e partij van de Chris- ten-demderaten in verband met de behaalde overwinning bij de ver kiezingen. In een telegram aan de Gasperi en Piccioni. de secretaris generaal van de partij, verklaarden Maurice Schumann, de voorzitter van de M. R.P. en zijn secretaris Andr£ Colin, o.a. „Uw overwinning is de onze en een van de geestlijke krachten, die in dienst staan van de vrijheid. de sociale rechtvaardigheid en de vrede". HET RESULTAAT van de verkie zingen in Itali6 moet op de eer ste plaats gezien worden als een katholieke overwinning. Wij aarze len zelfs n\et te zeggen, dat de meerderheid van het Italiaanse volk zich heeft laten leiden door de machtige woorden van de Paus, van wie men ten orirechte wel be- weerd heeft, dat hij zwijgen moest. Hij zweeg niet, maar hij sprak, meermalen t en duidelijk. En de meerderheid koos tegen de macht van het kwaad. Zo is deze over- winning in de Italiaanse verkie- zingsstrijd, die op de eerste plaats een klinkende nederlaag voor het communisme betekent, ook een overwinning voor de Paus en het past ons, allereerst, God te danken, dat Hij in het grote uur voor Italie. dat tevens een groot uur voor de wereld en voor de Kerk was, Zijn zegen heeft gegeven aan hen, die daSrom in vele gebeden gevraagd hebben. God heeft de Kerk zichtbaar be- schermd, de gfzonde democratie gespaard. De hoogste belangen van de wereldpolitiek waren bovendien inzet van .de strijd. Het voor of tegen de Westerse democratie, voor of'tegen de buitenlandse hulp van Amerika, die ook Italie rierk zal moeten maken tegen de lirfiltratie van communistische zijde, die er op uit is, door sociale en economische verwarring een chaos te verwekken, met alle gevclgen van dien. Op de achtergrond grijnsde onmiskenbaar het gevaar van een burgeroorlog, welke gewapend ingrijpen van be- paalde grote mogendheden waar schijnlijk zou maken. Dit alles is thans voorkomen. Hoewel van de zijde der communis ten verschillende demonstraties zijn aangekondigd. „om de overwinning te vieren", terwijl de regering geen demonstraties wenst, schuni het voorshands niet te verwachten, dat de Volksfronters van Togliatti en Nenni tegen de jyerkelijke dui- delijke uitspraak van het Italiaanse volk in de ware democratie door gewapend optreden geweld zullen aandoen. Als overwinnaar komt De Gasperi met zijn Christen-democratische, dat is practisch de katholieke par ty uit de strijd te voorschijn. iUJ behaalde in het algemeen 48 pet. van de stemmen, tegen 35 de vo rige maal (1946). De communisten hadden toen, met de socialisten, 39.5 pet dat hebbenze nu ook. Dat is een stilstand, die natuurlijk een achteruitgang betekent, gezien het grotere aantal stemmen, dat nu is uitgebracht en dat over millioenen gaat. De 39.5 pet. van Volksfront en socialisten zijn nu echter verdeeld over twee partijen, Volksfront, dat zijn de communisten en .de partij van Nenni, 32 pet de democratisch- socialistische partij van Saragat, 7 pet., hetgeen voor deze nieuwe par tij een groot en voor de construc- tieve politieke verhoudingen een Jerheugend succes genoemd mag worden. Daarnaast treedt aanvde dag net bliide verschijnsel van de consoli- datie der grote partijen, de talrijke ikleine. die na de oorlog zijn opge- komen, zijn grotendeels weggevaagd. De meerderheid van het Italiaanse volk heeft ingezien, dat het om grote, niet meer om kleine belan- gen gaat. Hoewel op het ogenblik, dat dit gesohreven wordt, de definitieve uitfagen van de verkiezingen voor de Kamer nog niet bekend zijn. schijnen de eerste resultaten er op te wijzen, dat de stemmencijfer- voor de Gasperi hier nog iets groter zijn. Als dit bevestigd wordt, zou het daarom zo verheugend zijn, om dat dit zou betekenen, dat de jeugd van Italie zich niet overtuigend tot de machten van de dictatuur wendt. Voor de Kamerverkiezingen stem- men nl. de 21-jarigen reeds, in te- genstelling tot de Senaat, waarvoor de kiesgerechtigde leeftijd 25 jaar is. Intussen dient niet uit het oog te worden verloren, dat het commu nisme in Italie nog een macht van betekenis is in de Italiaanse, en daarmee in de wereldpoj itiek? Moge bewaarheid worden. wat de leiders van de machtige Katholieke Actie in Italie hebben verklaard. dat de overwinning van de katholieken en de andere constructieve partijen het begin zal betekenen van een ver- betering van de sociale voorwaar- den in Italie, waar op dit gebied nog veel te doen valt! De wens der honderdduizendf n Nederlandse brieven naar Italie blijft een symbool: een christelijke samenleving, geen communistische, maar ook geen kapitalistische! Het pontje dat op de Delfha- vense Schie de verbinding tussen de Spangensekade en de Aedel- brechtskade te Rotterdam onder- houdt is Maandagmiddag, doordat de motorboot ..RotterdamDen Haag III" de kabel over de Schie kapot voer, bijna omgeslagen. De 25 passagiers raakten in paniek, zodat negen van hen van de sterk vooroverhellende pont in het water sprongen. Behalve het 10-jarise meisje An nie van Linge van Eftenburgsinkel, wisten alien tegen de' wal op te klauteren. De chauffeur W. Kruit- hoff bracht het meisje door hand- reiking op het droge, doch zij was reeds bewusteloos. Onmiddellijk werd kunstmatige ademhaling toe- gepast, hetgeen haar bij kennis bracht. In ernstige toestand is zij naar het Bergweg-ziekenhuis ver- voerd. De brandweer was met een auto- spuit en gereedschapswagen geko- men om bij dit ongeval de helpende hand te bieden. Daar men rekening hield met de mogelijkheid dat meer persoaen te water Waren geraakt, begaven twee brandweerlieden zich met zg. ..Davis apparaten" te water doch zij vonden niemand. Tot ze- ven uur is de politie blijven dreg- gen, doch ook dit bleef zonder re sultaat, zodat men aannam dat er verder geen pngelukken waren ge beurd.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1