20 jaar geeist tegen daders van gifnioord te Hoogwoud m L 1 VRIJSTELLING RADIO i DE SPEURHOND als drie broers gediend hebben Muziek ert Dramatische Kunst Euwe's paardmanoeuvre bezorgde stevige centrumpositie Italie s overwinning Zei U iets? Tweede Kamer neemt wijziging in de dienst plichtwet aan Het succes van de tentoonstelling De prijzenpolitiek in de Landbouw Opnieuw remise Houding NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD-Woensdag 21 April 1948 PAG. 3 M|vr. Roosevelt vertrokken In Griekenland, waar de strijd tegin de rode rebellen onver- poosd doorgaat, had de afge- lopen dagen een felle slfctg plaats bij de stad Kalawyta, waavan de uitslag nog niet bekend is. Hier ziet men hoe Griekse reserve-troepen per smalspoor naar het terrein van de strijd gebracht worden. Het is nu de tijd voor de z.g. „eendagskuikens". Deze jonge diertjes worden in de broedmachines bij duizenden tegelijk gebo- ren en vormen een aardige deviezenaanvulling voor ons, want veel van deze kuikens worden naar het buitenland geleverd. De kuikens onder de kunstmoeder, een htm ten kap voorzien .van hitte-verwekkende lampen. PROGRAMMA LAATSTE WEEK VAN SCHOOLSTAD De jchade te Bogota AARDBEVING op Ned. Nieuw Guinea Ned. immigranten in Canada aangekomen De prijs van kristalsoda Spoorman door locomofrief overreden WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN FEUILLETON (Vervolg van pag. 2) De 20-jarige M. Gleijsteen was in gezelschap van Heida en van verd. de Gr., die met een vriendin van haar uit was, naar de Hoomse ker mis geweest; bij het naar huis gaan liet de Gr. er zich tegenover haar over uit, dat Heida te vroeg naar huis was gegaan; het schijpf de be- doeling te zijn geweest v66r zijn komst het huis onder stroom te zetten. Toen get., later de Gr. en verd. Verpl. in Hoorn tegenkwam op weg naar l*et ziekenhuis, zei verd. V. tegen haar, dat het er voor haar niet best uit zou zien, als Heida levenjj uit het ziekenhuis kwam. Door bemiddeling van de Gr. had zij voorts Heida, met wie zij wel eens uit ging, een foto van haar in handen gespeeld. De man, die de zaak aan het rollen bracht Dan komt de dorpsbakker Wit voor het getuigenhekje; hij bezocht Heida nog Zondag en Maandag voor diens overlijden; hij was toen erg ziek, had dikke benen en kreeg bloe- dingen. Omdat hij altijd zo'n gezonde jongen was, aldus get. Wit. kreeg ik het vermoeden, dat er iets niet in orde was. Reeds eerder had Heida het met hem gehad over de ver- houding van zjjn vrouw tot de. Gr. Bij die gelegqnheid had Heida ge- zegd, dat hij de Gr. wel kon ver- moorden, doch get. had hem dit ont- raden met de woorden: dan kom je zelf in moeilijkheden. Het was deze getuige. die direct na de begraferds de politie van zijn vermoeden kermis gaf, hetgeen leid- de tot een politioneel onderzoek met het bekende gevolg. Na het getuigenverhoor vraagt de president beide verdachten, hoe zij nu over hun daad denken;' zij sta- melen enige woorden van schuldbe- sef en Sara begint te huilen. Requisitoir Mr. Holsteyn ging allereerst de feiten na. Beide verdachten ontmoet- ten elkaar in '46 op de kermis te Hoogwoud en in December van dat jaar hadden zij al een ongeoorloof- de verhouding. In Juni '47 begonnen de plannen bij beiden te rijpen om :id£ zich van Heida te ontdoen. Volgens Sara V. zou de Gr. gezegd hebben, dat hij haar zou helpen' met vergif. Eerst werd echter een poging ge- waagd om Heida via een defecte stofzuiger te electrocuteren; ook werd er al over slaappoeder gespro- ken en de*Gr. deed moeite, om dit in het ziekenhuis te krijgen, hetgeen hem niet lukte. Tweemaal werd ge- probeerd het huis van Heida onder strooni te zetten, doch door ondes- kundigheid van verd. Verpl. mis- lukte deze poging eveneens. Toen zij dit aan verd. de Gr. me- dedeelde, zei deze: „En toch is elec- trische stroom het sekuurste"; hij wilde nl. zo te werk gaan, dat het niet uitkwam. Toen in de eerste helft van Aug. beide verdachten in een auto reden en Heida er aankwam, had de Gr. gevraagd: ,.Zal ik hem nu maar overrijden?", doch verd. V. verzette zich daartegen. Tijdens de Hoornse kermis werd, een poging gedaan, om Heida tot echtbreuk te brengen. doch zonder enig succes, Direct na de kermis begonnen de pogingen tot vergiftiging. Na deze pogingen in details te hebben ge- releveerd, herinnerde de Officier aan een poging, om Heida tijdens een bezoek aan de Alkmaarse ker mis door vergifpoeders te vergifti- gen; zijn vtouw had daartoe die poeders meegenomen, ofschoon de Gr. haar dit had™afgeraden, omdat hij bang was, dat dit gemakkelijk uit kon komen. Door omstandighe- den buiten de wil van verd. heeft Heida deze' poeders niet gebruikt; men moest nl. plotseling naar Hoog woud, omdat een der kinderen een ongeval had gehad, waarbij het een sleutelbeen had gebrokem Naar aanleiding hiervan ontstond later een echtelijke ruzi.e, die het besluit tot het uit de weg ruimen van Heida in de hand werkte. Later gingen beiden naar Hoorn, om het vergif te kopen; de Gr. kocht het en Verpl. nam het mee naar huis. Gebruik makende van de gewoonten van haar man. probeerde verd. V. haar man van het vergiftigde voedsel te doen eten. Zij ging hierbij geraffi- neerd te werk. Toen het ene vergif niet sterk genoeg bleek en geen resultaat opleverde, werd zwaarder vergif gebruikt; en toen ook dit niet voldoende hielp, een grotere dosis. Eerst werden hiermede proe- ven genomen en zelfs toen de man ziek te bed lag. gaf de vrouw haar man nog voedsel. waarin vergif ge daan was. naar zij zei op aandringen van de Gr., die dit echter ontkent. De Officier neemt echter aan, dat hij het wel deed. Na het bezoek van de dokter werd Heida op diens ad- vies in het ziekenhuis opgenomen. Op vermoeden van bakker Wit echter kwam de mogelijkheid van vergiftiging ter sprake en na sectie op het lijk bleek dan ook, dat Heida aan acute vergiftiging was overle- den. Komende tot de persoon van beide verdachten, schetst de Officier verd. V. als iemand, die niet tevreden was in het kleine Hoogwoud en meer van diet leven wilde genieten; zij dacht na de dood van Heida met de Gr. een mooi leven te zullen krijgen; zij wist, dat zij bij een scheiding afstand zou moeten doen van haar kinderen; die wilde zij echter houden en daarom zocht zij een andere oplossing, daarbij ver- getend, dat zij door haar man te doden, de kinderen van hun vader beroofde. Hoewel in het begin de mede- verdachte de drijvende kracht was. bleek Sara-V. later door.de moord- gedachte beheerst te zijn. Zij heeft een slechte opvoeding genoten en haar moeder heeft haar een slecht voorbeeld gegeven. Verd. is echter volkomen toerekeningsvatbaar. Verd. de Gr. staat niet gunstig bekend en had ook tijdens zijn verhouding met V. omgang met nog meerdere «rtdere trouwen. Hij zegt uit liefde vopr Sara V. te heb ben gehandeld, "doch de Officier kan dit niet aannemen. De Officier he- kelt dan de houding van Sara V. na de dood van haar man, toen zij in een rouwadvertenti'e nog droef- held en liefde Kuichelde. Het primair ten laste gelegde: moord met opzet, achtte de Officier wettig en overtulgend bewezen. Zij hebben Heida een grote dosis toe- gediend van een vergif, waarvan -een kleine dosis al dodelijk is. Zij deden dat om beurten, zonder het serieus plan te hebben gehad ervan af te stappen. Verd. V. schijnt zich nimmer te' hebben gerealiseerd, dat het uit zou komen en dat zij behalve haar man ook haar kinderen zou verliezen. In de laatste tijd zijn in andere arrondissementen soortgelijke de- licten behandeld. waaruit blijkt,' dat deze gevallen altijd uitkomen en zwaar gestraft worden. De houding van Sara V. is er een geweest van eigenliefde over haar overleden man spreekt zij geen woord: het is slechts zelfbeklag, dat men hoort. Wat De Gr' betreft. deze noemt de Officier een koud. onverschillig en immoreel mens, die, als dit niet zou zjjn uitgekomen, er toe in staat was geweest ook zijn eigen vrouw op deze wijze uit de weg te ruimen. Hjj heeft nooit het voornemen ge had om Sara V. te trouwen, daar- voor wqs hij te los van zeden. Beide verdachten acht de Offic. even schuldig het enige lichtpunt van de hoofdverdachte is nog haar liefde voor haar kinderen. Tenslotte eist de Officier tegen elk der ver- dacthen 20 jaar gevangenisstraf. De pleidooicn Mr dr C. Berkhouwer, die Sara V. verdedigt, begint met woorden van deernis jegens de nabestaanden van het slachtoffer en brengt de Officier hulde voor zijn requisitoir. Dan brengt hij lof aan de eenvoudige boerenbakker Wit, die een fijnere neus bleek te hebben dan de medici, wier succes naar de Fransman Montaigne zei, beschenen wordt door de zon, doch wier fouten be- dekt worden door de aarde. Bakker Wit kreeg argwaan het- teen leidde tot direct ingrijpen van e politie. Een juridisch verweer tegen het primair ten laste gelegde: het sa- men plegen van een moord, achtte pi. onmogelijk. Hij kon slecht^ de persoonlijke omstandigheden mit- spelen. Hij gaat dan de levensloop van zijn cliente na; ze had een drankzuchtige vader en een licht- zinnige moeder; haar jeugd was on- gelukkig en haar huwelijk was een doubiure van dat van haar ouders. In 1940 leerde zij Heida kennen, met wie zij in '43 huwde. De beide verdachten zijn even schuldig en werden geleid door hun hartstocht en door de omstandigheden. Ten onrechte veronderstelden wlj dat hclar medeverdachte haar oprecht liefhad. In haar jeugd kreeg zij een lichtvaardig begrip van de huwe- lijkstrouw en naHat zij eenmaal in de dxaaikolk van de ongeoorloofde verhouding was terecht gekomen, miste zij de zedelijke rem die haar een halt toeriep..Het ontbrak haar aan een vaste grondslag die alleen een goed gezin kan geven. Het is •en zeer zware straf *voor haar, van haar kinderen weg te moeten; nu ziet zij hoe lichtvaardig zij over het geluk van haar kinderen ge- dacht heeft. Hoewel zij geen be- rouw toont, is pleiter er tqch van overtuigd dat zij toch berouw heeft. Terwille van de algemene preven- tie acht pleiter een zware straf als door de officier geeist, niet nodig en ook als vergelding vindt spreker deze els te zwaar. Deze vrouw staat nog aan het begin van haar leven en hoopt goed te maken aan haar kinderen wat zij misdreven heeft aan hun vader. Al is zij een slechte vrouw, een slechte moeder is zij niet en zij verlangt de wonde, die zij aan haar twee kinderen toe- bracht, zoveel mogelijk te helen. PI. vraagt terislotte haar hiervan niet langer af te houden dan strikt no- dig is. Mr G. van Hilten sluit zich aan bij de woorden van deelheming. Hij beschouwt de hoofdverdachtee als de initiatiefneemster en als de kwa- de genius van haar medeverdachte. De vrouw is een slappe flguur en hij was iemand, die na zijn dagtaak slechts leefde voor zijn" pretjes. Na een tijd van spanning werden bei den bevangen door de psychose van te moeten handelen. Na de arresta- tie kwamen zij tot de ontdekkiqg. dat het hun een raadsel was, hoe zij er toe gekomen waren. Zij had den beider leven verknoeid. Nu zullen zij moeten boeten. Wanneer zij terugkomen in de maatschappij, zullen zij ongetwijfeld lets derge- lijks nooit 'fneer doen, maar daar- voor zijn geen 20 jaren gevangenis- straf voor nodig; daarna zijn zij gebroken en ztjjlen zij een wrok hebben tegen de maatschappij. Ph is geschrokken van de eis; na Zu jaar zou het verdachten onmoge lijk zijn het resterende deel van hun leven nog een normaai' mens te zijn. Daarom dringt pleiter aan op een lichtere straf. Kepliek De officier, mr Holsteyn, botoogt naar aanleiding van deze laatste be- wering van mr Van Hilten, dat ver dachten'na 20 jaar gevangenisstraf Seen bruikbare mensen meer zou- en kunnen worden, dat er dan maar bin oplossing is: levenslange gevangenisstraf. Hij heeft er aan- vankelijk over gedacht om de me deverdachte zwaarder te straffen dan de hoofdverdachte, doch kwam tot de conclusie, dat beiden even schuldig zijn. Ten aanzien van het pleidooi van mr Berkhouwer merk- te de officier op. dat het niet alleen gaat om de vergelding, maar zeker ook om de pretentie. Als de president de verdachten het laatste woord geeft, zegt de G., dat hii berouw heeft en Sara V. zegt, dat zij voor haar kinderen verder zal leven, maar dat zij voor de rest van haar leven is gebroken. De uitspraak wordt bepaald op 4 Mei a.s. De verkiezingen in Ita^iS zijn goed ajgelopen. Dat is een reden tot grote vreugde. De vele brie- ven uit Nederland hebben suc ces gehad. Zij zijn verzonden, gelezen en opgehangen, zodat anderen ze konden lezen. Het communisme is voorlopig weer verslagen en de geschiedenis, die in Italie is gemaakt, ontwik- kelt zich in de goede richting. Dit moge een voorbeeld zijn voor Nederland! Ik las al er- gens: brieven schrijven naar Italie is heel mooi, maar steun verlenen aan het Verkiezings- fends van de K.V.P. voor Neder land nog mooier. Zo is het. Voot ons geldt, m£t het oog op de ko mende verkiezingen: N o u w ij! En dit geldt vooral voor de jeugd. De jonge kiezers en de jonge leden van de Katholieke Actie hebben bij deze verkiezin gen de doorslag gegeven in de goede richting. N ou w ij! I Mevr, Roosevelt heeft heden haar tweedaags bezoek aan Nederland beeindigd. In gezelschap van Prins Bernhard is zij opt half tien van Soesterberg naar Engeland ver trokken. DONDERDAG 22 APRIL HILVERSUM II 7.45 Morgen- gebed; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Voor de vrouw engram, muziek; 9.45 schoolradio; 11.00 De Zonnebloem; 11.45 Gram, platen 12.03 Pianoreci- tal; 12.30 Lunchconcert; 13.45 Ned. Kath. Vrouwenbeweging; 14.00 Ka- merorkest; 15.00 Donauklanken; 16.45 New Yorks Philharm. Sym- phonie-orkest; 17.00 Radio Jeugd- journgal; 18.00 Giaconda-ensemble; 18.45 Beroepskeuze; 19.55 Bachko- raal; 22.30 De vaart der volkeren; 23.15 Musica Nova 23.45 Slotaccoord HILVERSUM I 7.30 Ochtend- rhythme; 8.45 Balletmuziek; 9.30 Piano; 10.30 Voor de vrouw 10,50 Voor de kleuters; 11.00 Orgelcon- cert; 12.33 In het snionnetje; 13.15 Vaudeville-strijkorkest 14.00 De taal van de rok: 15.00 Voor zieken en -gezonden; 16.40 Vergeten Neder- larvdse muziek; 17.20 Welk dier de ze week? 17.30 MuSette orkest: 18.15 Sportpraatje door Aad van Leeu- wen; 18.30 Progr. Nederl. Strijdkr.; 19 15 Radio Volksmuziekschool; 20.15 Radio Philharm. Orkest 21.20 Hoor- spel; 22.15 Piet» Scheffer speelt be kende melodieen; 22.45 De West- Europese Unje; 23.15 Gram, muziek. In de Tweede Kamer is gisteren aan de orde gekomen het wetsont- werp tot wijzigihg van de dienst plichtwet. De heer Ruys de Beerenbrouck (KVP) verkjaarde de voorgestelde wijzigingen een aanzlenlijke vqpr- uitgang te achten. Tegen de formu- lering der vrijstelling wegens kost- wlnnerschap had hij echter bezwa- ren en hij bepleitte in dit verband speciaal de belangen der grote ge- zmnen. Voor de uitzending naar Indonesie beval hij algemeen gel- dende regellngen aan en ten aan zien van broederdienst en lichting- sterkte moest z.i. de volksvertegen- woordiging ingeschakeld blijven. Hij wilde in de wet een ruim contin gent vastleggen met bevoegdheid voor de regering om er onder te blijven. Z.i. moeten niet drie broers tegelijk in werkelijke dienst kunnen zijn, terwijl van dienstplicht gevrii- waard fnoeten zijn de gezinnen, waarvan een zoon gbsneuveld is. En vdorts pj'eitte hij vo«r een redelijke kostwinnersvergoeding. Ten aanzien van de lichtingsterk- te onderschreef de heer Roosjen (A.R.) die voordelen van een leger- organisatie in de breedte. waartoe de minister blijkens de memorie van tOelichting wil korryen. Voor vrij stelling wegens broederdienst wilde hij de minister niet al te zeer kluffl- teren. De heer Vermeer (Arb.) ging ac- coord met de gedaqjite aan een al gemene oefenplicht. Bij het verle nen van vrijstelling moet willekeur worden voorkomen. Hij was het er- mee eens, dat in de wet geen con- tingenten worden genoemd. Vrij stelling wegens broederdienst moet z.i. zodra mogelijk verruimd wor den. Met het vastleggen ervan in de wet moet men echter oppassen. De heer Schonenberg (CPN zei- zijn medewerking aan deze wet niet te kunnen verlenen. De verschlllende opmerkingen be- antwoordende zeide de minister van oorlog, de heer Fievez, o.a. dat het wetsontwerp de mogelijkheid voor elk legerstelsel open laat. Hij was voorstander van strenge- re en betere keuring. Per lichting ontvangen ruw geschat ongeveer een 7000 personen kostwinnersvergoe ding. De regeling ervan voldoet z.i. zeer goed, mits de burgemeesters de gevallen, die zij zelf niet kunnen oplossen, doorsturen aan zijn depar- tement of de belanghebbenden zich i-echtstreeks tot hem wenden. Ten aanzien van de bepaling van het contingent wees, spr. erop, dat als deze in de wet wordt opgenomen de Kamer er toch maar eenmaal over zal kunnen meespreken. Het gaat om het beginsel, n.l. om het contingent, indien de financiele om standigheden en voorzover deze het toelaten, zo groot mogelijk be doen zijn. Bij de artikelsgewijze behandeling kwamen enige amendementenaan de orde. De#ninister nam een amendemcnt- Ruys de Beerenbrouck (KVP) bepalende, dat in gezinnen, waar van drie zoons hebben gediend, de overige zoons van dienstplicht ge- vrijwaard blijven over. Een amen- dement-Schoonenberg (C.P.N.) beogende vrijstelling wegens broe derdienst te verlenen, als de inge- schrevene een broeder heeft of ge had heeft. die dient of gediend heeft werd. nadat de minister het on- aannemelijk verkjjaard had, verwor- pen met 69 tegen 8 stemmen, die der C.P.N. De minister nam verder over een amendement-Ruys de Beerenbrouck om gezinnen. waaruit een zoon is gesneuveld, niet verder in de dienst plicht te betrekken. Eveneens nam hij over een amendement van het- zelfde lid, bedoelende in de wet te verankeren, dat de al of niet uit zending van voor de Tropen ge- schikte dienstplichtigen te doen ge- schieden met inachtneming van door de Kroon vast te stellen regelen. De heer Schoonenberg (C.P.N.) diende nog een amendement in om de duur der eerste oefening aan- zieiV'ijk te bekorten, hetgeen bestre- den werd door de heer Vermeer (Arb.), die daarin een welbewuste aanval. op onze weerkracht zeide te zien. Het amendement werd met 68 tegen 8 stemmen (die der CPN) verworpen. Het wetsontwerp is daarna goeti- gekeurd zonder hoofdelijke sten» ming. De C.P.N, kreeg aantekening, dat zij geacht wilde worden te heb ben tegengestemd. Het lid der Tweede Kamer, de heer Vondeling heeft aan de minis ter-president minister van algem. zaken de volgende vragen ggsteld: Kan de minister meedelen, wan neer de uitvoerige toelichting kan worden tegemoet gezien, die aan de Kamer ..binnenkort zal worden voorgelegd", zoals in zijn brief aan de voorzitter van de Kamer d.d. 1 Maart J.l. betreffende het overzicht van door de regering genomen be- sluiten met betrekking tot de prij zenpolitiek in de landboUw staat te lezen? Is reeds overeenstemming bereikt net de.Stichting voar fie Land- iouw over de wijze, waarop de toe- -,1agen zullen worden besteed? Kan de minister reeds een datum noemen. waarop de toeslagen ver- moedelijk in het bezit van de recht- hebbenden zullen kunnen zijn? WASHINGTON. 19 April (AP) Het Amerikaanse mlnisterie van Buitenlandse Zaken deelt mede. dat volgens een voorlopige' schatting van het dagblad ,.E1 Liberal" 5.000 gebouwen in de opstand te Bogota vernietigd zijn. Volgens het blad zouden bezittingen tot een waarde van 80 millioen dollar verloren zijn gegaan. SYDNEY. 19 April (AP). Het observatorium te Sydney heeft een ernstige aardbeving geregistreerd, die waarschijnlijk in Nieuwe Gui nea heeft plaats gevonden. De aardbeving begon gisteren om 22.26 uur plaatselijke tijd. en duur- de meer dan drie uur. Men ver- moedt, dat de aardbeving in de buurt van de Geelvink Baai aan de Noordwestkust van Nieuw Guinea heeft plaats gevonden. 745 Ne'derlandse immigranten, voor het merendeel boeren, ^zijn aan boord van de „Kota Inten" in de haven van Halifax aangekomen. Zij zijn hier aangekomen krach- tens het NederlandsCanadees im- migratieprogram, dat voorziet in de opneming van 10.000 Nederlandse boeren gedurqpde de volgende maanden om het tekort aan arbeids- krachten in de Canadese landbouw te dekken. De prijs van kristalsoda is her- zien en mag met ingang van 27 April 1948 voor de verbruiker f 0.18 per kg bedragen. In fabrieks- verpakking zijn de verbruikersprij- zen f 0.22 per kg-pak. f 0,12 per 500 gr. pak en f 0.06 per* 250 gr. pak. De prijs moet dan op de verpak- king zijn vermeld. Dinsdagmorgen om elf uur is op het emplacement van het Staats- spoorstation te Den Haag de 62-ja- rige hoofdopzichter der Ned. Spoor- wegen J. H. Herberts, door een ran- geende locomotief overreden. Het slachtoffgr was op slag dood. HET WERELD GEBEUREN De laaste jveek van Schoolstad is begonnen. Er staat nog heel wat op het programma en vooral de aesthe- tlsche* opvoeding wordt er dfeze week in haar resultaten getoond. Onder de prachtige lentezon •stroomden Zondagmiddag de bezoe- kers dan ook binnen om te komen genieten van de muziek en de dra matische kunst. In 't grote Restau rant concerteerden de blinden van Grave. Jongens en meisjes stond 4n de aankondiging, maar dat waren het nu juist niet. Het is nauwelijks te beseffen welk een geduld, welk een toewijding vereist wordt om de blinden in de gelegenheid te stellen zelf te musiceren. Maar het is niet licht te overschatten welk een ge- not dit voor hen betekent. Zij im- mers meer dan de zienden hebben een verfijnde gehoorzin en behoefte aan muziek. - Wij hoorden een vioolsolo, een Berceuse, die uitnemend werd uit- gevoerd en het kamerorkest onder leiding van de heer Hiddink in het bekende menuet van Boccherini. Men kan heerlijk zwerven in Schoolstad en zo zwierven we van dit concert naar de grote tent, die in Vacantiestad is opgericht. Daar zagen we een opvoering van Vondels Joseph in Dothan door de leerlingen van de Bisschoppelij- ke kweekschool uit Hilversum on der regie van Anton Sweers. Anton Sweers weet hoe hij ama teurs moet aanpakken. Tegen een I erg fleurig enigermate ge'improvi- seerd toneel met erg gele spandoe- ken, werd met grote levendigheid de tragedie van de put gespeeld, 'n tragedie, die op schoolprogramma s geregeld voorkomen. In sommige jaren zal het getal uitvoeringen wellicht de honderd naderen. We geloyen niet geheel terecht. Vondel is moeilijk. zeker niet on- middellijk dramatisch en zijn vers is van een verhevenheid, die tal van gevaren met zich brengt. Juist omdat we deze bezwaren hadden. konden we sommige tafe- relen nog meer bewonderen, al was het geheel een beetje te sterk aangezet en kwamen sqptmige ver- zen niet tot hun recht. De prachtige regel: „Wie kan ge- beteren. dat hij van starren droomt?", esn regel waarom men gaarne vele slappere regels ver- geeft, kwam bijvoorbeeld niet vol doende over het voetlicht. De minnaars der kunst zullen wellicht het meest genoten hebben van de openbare les van de ytrecht- se Kerkmuziekschool door niemand minder gegeven dan de directeur Dom Huygen O.S.B. zelf. We za gen tenminste tal van koorzangers naar de uitleg en het klare Grego- riaans luisteren. De tentoonstelling Schoolstad is zeker een succes geworden. Zater- dag passeerde de 75.000ste bezoeker de ingang. de 100.000 zal dus vrij zeker bereikt worden en het re sultaat is bevredigend. Velen in den lande, kinderen en volwassenpn, hebben een beter idee gekregen wat er voor hen en voor hun kroost ge daan wordt en wat er nog gedaan zal worden. Schoolstad is een tq- rugblik en een bepaling van de Stand op het ogenblik, het is een mijlpaal, maar de weg gaat verder tot heil van de katholieke Neder landse jeugd. De strjjd In het schaaktournooi neemt bij iedere ronde In hevig- heid toe en opent steeds nieuwe perspectieven voor de schaaklief- hebbers. Het is niet gemakkelijk te zeggen welke opening de parti) ReshevskyEuwe gespeeld werd, het was een reti opening, maar dan in een wat ongewone stjjl. Botwinnik koos in zijn partij de Franse verdediging, maar week reeds bij de vijfde zet van de ge- bruikelijke voortzetting af. Door 'n originele manoeuvre wist hij de po- sitie van de centrumpion van zijn tegenstander te verzwakken. Daar Keres wel inzag. dat tegenaanval het beste verdedigingsmiddel was, deed hij enkele zetten op de ko- ningsvleugel, welke een tegendrei- ging inhielden. Het schitterende spel van de beide Sovjetmeesters hield de toeschouwers zees in span ning. Vele aanvallen en tegendrei- gingen volgden bij iedere zei. Keres bood verschillende malen een pion- offer aan. maar Botwinnik weiger- de steeds. Er ontstond een crisis toen de stelling zeer gecompliceerd was en beide tegenstanders in tijd- nood geraakten. Z- hadden toen nog ongeveer 10 minuten voor 10 zetten. Keres wist in deze situatie waar- •schijnlijk niet de juiste voortzetting te vinden en verloor een pion. De partij werd in een iets gunstiger stelling Voor Botwinnik afgebroken. Beide spelers hebben twee kastelen voor Botwinnik vier pionnen. Het uur van het Christelijk gewe- ten is voorblj. Het bevredigend re sultaat der Italiaanse verkiezingen, waarbij .de rechtse partije.n een grote overwinning hebben behaald, is een climax in de strijd tussen het communisme en de vrijheid in Europa. Een overwinning voor Togliatti en de zijnen zou het communisme gebracht hebben aan de voordeur van Oostenrijk en aan de achterdeur In elk geval zullen uit de resulta- lekeur zouden het land van Maz- zini en Garibaldi hebben over- stroomd. Deelneming aan het plan, waarmee de nieuwe wereld de oude wil redden, zou onmogelijk zijn ge maakt. Daarom waren de Italiaanse ver kiezingen zowel voor het land zelf als voor het buitenland van groot belang en was een beslissende over, winning noodzakelijk om de richt- lijnen voor de regering een besten- dig karakter te geven. De Italianen hebben hun polltiek- apathische houding laten varen en 90% heeft gestemd. Het grote aantal stemmen, dat thans de Christelijke Democraten op zich hebben verzameld geeft hen niet alleen een flinke yoorsprong, doch ook zullen ze hierdoor in staat z'ijn de wolf van de deur te houden, De*' communis- tische infiltra- tie is de pas afpesneden en de noodzaak van een coali- tie-regering, waarin de enm- munisten sitting zouden hebben werd gelukkig geelimineerd. Boven- dien zou een kleine meerdqj-heid als het ware een uitnodiging zijn ge weest voor moeilijkheden aan de ItaliaansJoego-Slavische grens en voor hernieuwde speldeprik-acties van Russische zijde, speciaal inzake Triest. Deze gevaren zijn nu door de verkiezingsuitslagen bezworen en de wettigheid van deze middelen zal niemand in twijfel tsekken, wel ke propagandistische trucjes de communisten ook mogen aanwen- den. De Italianen hebben getoond on- danks de communistische bewerin- gen, te beseffen. dat noch de Mars- hall-hulp zou zijn verstrekt. noch Triest zou zijn teruggegeven aan een communistisch Italie. Na de*e politieke strijd is4»et goed even een blik te slaan op de binnen- landse toestanden. Er zijn op het ogenblik 2 millioen®werklozen; de oorlogswonden waren diep en zijn nog niet geheeld; het levensbnder- houd veroorzaakt vele moeilijkhe den zelfs voor degenen. die een be trekking hebben. Ondanks dat de communisten tijdens de verkiezings- campagne grote woorden hebben gesproken over nationalisme en agrarische hervorming zijn zij er niet in geslaagd om het eenvoudige volk, op een zelfde wijze als zij dat Nenni deden, te bedriegen en Tsje- cho-Slowakije bleek nog te kort ge- leden om door het Italiaanse volk vergeten te kunnen worden. Hoewel reeds eerder in de ge- schidenis het fascisme opgang maaki te en tierde op de puinhopen van na-oorlogse moeilijkheden. bleek nu, dat uit dezelfde soort problemen het communisme zijn voeding niet kon putten en het Italiaanse volk heeft getoond dat andere wegen be- wandeld kunnen en moeten worden om de muren van een nieuwe we reld op te trekken, n.l. op de fun- damenten van de democratische vrijheid. De eerste grote strijd in de „kou- de oorlog" tussen Oost en West is door de laatste gewonnen. Moge het een keerpunt betekenen in de historie van deze na-oorlogse }arCn' SIC TRANSIT Op Reshevsky's ongewone ope- ningszetten riposteerde Euwe even eens met een onverwachte manoeu vre met een paard en wist zo een stevige positie in het centrum te verkrijgen. Reshevsky verloor veel tijd met het uitdenken van de lijn, waarop hij de actie zou voortzetten, en vondt een mogelijkheid in het verhinderen van de ontwikkeling van de zwarte stukken op de ko- ninginne vleugel. Met een fijne 14e zet wist Euwe de druk van wit te ontgaan, waarna interessante com- binaties volgden, die beide mees- ters met uiterste stiptheid speelden. Met de 20ste zet ruilden zij hun laaste paarden en bij de 23e hun koninginnen. Hieruit volgden een toreneindspel met symetnsche op- stelling van de pionnen. Geen van beide meesters zagen toen nog winstmogelijkheden en besloten bij de 26ste zet tot remise. Heden worden de afgebroken par- tijen ReshevskyKeres en Keres Botwinnik gespeeld.. De stand luidt thans: Botwinnik 8 en 1 afgebr. partij. uit 12; Res hevsky 6 en 1 afgebr. partij uit 12; Keres 5'/t en 2 afgebr. partjjen uit 12; Smyslov 5"' uit 12; Euwe 3 uit 12 I en ONGELU1 dansen graag daar is op zich ook niets op tegen* Het is een utting van vreugde, van levensblijheid, van levenskracht. Dit laatste blijkt wel duidelijk in het aan het wonderbaarlijke grenzende uit- houdingsvermogen van velen, die maar niet moe gedanst kun nen komen. Maar hoe wonder- lijk is het, als men diezelfde energieke figuren van de dans- vloer als slappe zoutzakken ziet, wanneer zij in de kerk zijn. Daar weten zij*zich geen hou ding te geven. Het begint al met een tmag kniebuiginkje en het gaat door met een hangerig en vadsig zitten. Zij kunnen niet eens een poosje rechtop, op hun knieen bidden. Ook in de kerk, in de tegenwoordigheid van God, past een zeker fatsoen. Het is goed, als we onszelf eens con- troleren op dat punt. MARCUS Oorspronlcelij ke romcm uit het Russische spionnenieven men u ook moge vragend. 16 Ik laat je nu hier alleen en bedenk dan, dat ik meer woorden tot je gespro ken heb, dan ik ooit sprak toen het om het leven van de hoogst-geplaat- sten ging." Krtylow draaide Michael kalm de rug toe en verwijderde zich. Heel deze sc£ne had de jonge, idealistische onderwijzer een droom toegeschenen. De minister had hem toegesproken,.terwijl hij hier mach- teloos, in verband gewikkeld, op zijn brancard lag. Heel dat gebeu- ren was zo onwezenlijk, zo nacht- merrie-achtig, dat hij zich geweld moest aandoen, om de werkelijkheid te geloven. Krylow, de man die door zoveel bloed had moeten wa- den, om de macht aan zich te trek ken. die hij nu bezat, diezdlfde ge- slepen volksmenner had hem toege sproken en hem voorgesteld, met hem en de zijnen een lijn te~trek- ken. Het was eigenlijk geen voor- stel. maar een ultimatum geweest: „Als ge weigert.de dood. Zo ge toestemt, moogt ge leven onder een andere naam. maar in mijn dienst' Wat moet ik doen? Wat zou Jewssje doen? Wat zou die me aanraden? Ron ik maar eens £en minuut met hem spreken. Opfeens hoorde hij de fluisterstem. voor hij de ziekenzaal tferliet: „Wat e het terwille van mij." Er leefde? dus iemand. een vrouw, die zich voor hem interesseerde, die hem helpen, hem redden wilde. En die iemand wist vooruit, dat dit onderhoud moest komen. Wie was die vrouw? Hij dacht, dacht, spande zijn her- sens in, riep het verleden te hulp. maar gean enkele vrouwenfiguur rees voor zijn geest. De vrouw? Met haar had Michael Gorocha. tot nu toe, zich het allermiijst bemoeid. ALEXANDRA Toen Tegleff tegenover Krylow sprak van een.nog grotere verras- sing, had ie niet overdreven. Zijn stoutmoedig, duivelachtig optreden in de eetzaal van Hotel Bnttannia had hem een hoger troefkaart in handen gespeeld dan hij ooH had kunnen bemachtigen. Tegleff be- 'leefde een zeer gelukkig ogenblik. Toen hij de trap afdaalde naar de onderzoekskamer in de Petrus- en Paulusgevangenis, kwam Roemjan- zow hem, stralend van blijdschap, tegemoet: ..Meester, hij ie het!" Zonder een spier te vertrekken, antwoordde Teglef: „Daar heb ik geen ogenblik aan getwijfeld." Roemjanzow stond ver- baasd: „Maar u weet niet wie ik be- doel." ..Dat weet ik wel! We hebben een namaak-gezant in de klem. En dat is de man, aan wie jij niets ver- dachts bespeurde, he?" Eens temeer voelde Roemjanzow de superioriteit van zijn onverge- lijkelijke meester. En, opgewonden door de schitte rende vangst. die er gedaan was, liep-ie vooruit naar de zware deur, waarachter de gearresteerden zich bevonden. Tegleff trad binnen. In de grote, holle, wit-gekalkte kamer met het hoge, gewelfde pla fond, zat op de bank voor een ruw- houten tafel een jonge man. Achter hem. tegen de muur geleund, stond Georges Rimond, de dubbelgang^r van Tegleff. In een kleine gang, die door traliewerk van de opderzoeks- kamer gescheiden was, liep 'n man heen en weer. Ret was de hoofdbe- waker, die een ijzeren ring met sleutels aan de hand droeg.en die, op bevel van Roemjanzow, omdat het hier een belangrijke arrestatie gold, zelf deze twee bewaakte. Zodra Tegleff het "vertrek binnen kwam. stond de jonge man op en Tegleff knikte sarcastisch met de woorden: ..Gegroet, gij schone jonk- vrouw." Toen volgde een van die tonelen, die. binnen deze muren, elke dag herhaaldelijl^ worden af- gespeeld. De jongeman. een lands man van Tegleff. wierp zich voor deze op de knieen: „Ik zal alles. alles zeggen, Heer! Als u mijn leven maar spaart. Ik heb arme ouders. ik heb een jonge vrouw! We moesten eten en ik wist niet meer, wat ik deed."' Tegleff diende de jonge man een schop toe: „Sta op, ik krijg,het spit in m'n rug als, ik zofang naar bene- den moet kijken." Hij wenkte de hoofdbewaker: „Breng alles, wat er op deze twee gevonden is, hier." Twee minuten later wist'Tegleff alles wat bij weten wilde. Een blik in de brieven was voldoende ge weest, om zijn vermoeden te beves- ticen: de man, die hier stond en zo sprekend op hem geleek, was het hoofd van de geheime inlichtingen- dienst, werkend voor het buiten land. De man, die zich Georges Ri mond noemde, had hem al wat slapeloze nachtep bezorgd. Naar die man had-ie zo menigmaal, in mach- teloze woede, de vuist gebald. En dan te moeten zien, dat die zo spre kend op hem geleek. Zelfs de kle- ding verschilde niet veel. Tegleff paste z'n gewone taktiek op deze gearresteerde toe: ..Kame- raad. het lot is je niet gunstig ge weest. Je zaak staat slpcht, heel slecht. Laten we maar zeggen wap- hopig. Maar ik heb eerbied voor je vade^andsliefde. Ik zou, in jou plaqts, precies hetzelfde gedaan hebben. Ik kan me dus jouw positie heel goed indenken. Je bent geen schurk, integendeel, je hebt moed en daarom zal ik. bij het vaststellen van het vonnis, voor je doen wat ik kan, maar.dan moet er klare wijn geschonken worden. Ik heb in de bewijsstukken, uit die correspon- dentie, genoeg in handen, om je op staande voet te doen ophangen. En als ik die bewijsstukken niet had, zou je lieve typiste, die daar zit en die alweer kijk maar op haar knieen wil vallen, me die Wel mondeling verschaffen. Maar ik wil meer weten. (Wordt vervolgdJ

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3