Absolute meerderheid voor de katholieken in de Kamer van Afgevaardigden Overmoedige Reshevsky voor de eindstreep gestagen u Geven Italiaanse communisten hun verzet tegen Marshall-plan op? Voor Alkmaar en omgeving Bijna 13 millioen Kamerstemmen voor de Gasperi Togliatti beschuldigt de Kerk en de Verenigde Staten Landdag R.K. Vrouwenbond. De Gasperi: „ALLE BELOFTEN zullen gehouden worden Nieuwe Parlement Links zal niet tot geweld overg&an Een grootse demonstrate Gejuich op de Via del Corso Volksfront dreigt uiteen te vallen Elk land moet zijn houding bepalen onafhankelijk van Moskou" Verandering van tactiek? Gelukwens van de K.V.P. J „Ons politiek advies' DONDERDAG 22 APRIL 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11512 BUREAUX: komt op 8 Mei bijeen AMSTERDAM HEEFT EEN ZEVENDE WETHOUDER Excuses van Steinmetz aan Wethouder Seegers Te Utrecht vond een vergadering plaats van de landelijke Ka tholieke Vrouwenbeweging, waarbij ook Zijne Eminentie Kardi- naal de Jong aanwezig was. Tijdens de vergadering: spreekster mevrouw de KortLuykx; aan tafel voor de microfoon Z.E. Kardinaal de long. a Prinses Elisabeth 22 jaar MEJ. CELDENS BEZOEKT „SCHOOLSTAD" namens H.M. de Koningin Kardinaal Sibilia stervende Romita wil afscheiding van groep Nenni WERELDKAMPIOENSCHAP SCHAKEN t n s mill Een duizendkoppige menigte luisterde naar een verkiezingsrede van generaal de Gaulle in de oude haven van Marseille. Het eigenaardige feit kon men waamemen dat de mensen op de kade waren samen gestroomd, terwijl generaal de Gaulle vanaf een in de haven gemeerde boot zijn rede uitsprak. PATERS VAN „STEYL" ontvangen drukkerij terug BRAND TE MILAAN in hoofdkwartier der communist'en Naar aanleiding van de successen, die de Chris- ten-Democratische Partij in Italie heeft behaald bij de verkiezingen, heeft de K.V.P. het volgende tele gram aan het bestuur de zer partij gezonden: H Partito Popolare Cat- tolico olandese invia cor- dialissime felicitazione per splendida vittoria nella lotta per civilta cristiana et liberta dell' Europa. Albering, Segretario. Vertaald luidt dit: De Nederlandse Katho lieke Volkspartij wenst u van ganser harte geluk met de schitterende over- winning in de strijd voor Christelijke beschaving en vrijheid van Europa. Albering, secretaris. De nationalisatie van de Nederlandse Bank Nieutu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementaprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; ian alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig Vondel ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank ROME, 21 April (A.P.) De Christen-Democraten kunnen reke- nen op de absolute meerderheid in de Kamer van Afgevaardig den. De minister van binnenlandse zaken, Mario Scelba, deelde mede, dat de Christen-Democraten waarschijnlijk 130 van de 237 zetels in de Senaat en 307 van de 574 zetels in de Kamer zullen krijgen. Bij deze verdeling zouden de Christen-Democraten dus de absolute meerderheid hebben, hoewel dit niet overeenkomt met het stemmencijfer. De absolute meerderheid is echter toe te schrijven aan de beplanigen betreffende kiesdelers en reststem- men, welke, zoals in de meeste andere landen, voordeliger voor de grote dan voor de kleine partijen zijn. Mario Scelba, de minister van binnenlandse zaken heeft- vanavond aan de pers de uitslag van de kamerverkiezingen medegedeeld. Deze uitslag heeft betrekking op vier na alle stembureaux. Christen-Democraten 12.751.841 st. op een totaal van 26.163.967 stem- men; Volksfront 8.025.990; Saragat- socialisten 1.860.528; Nationale Blok 1.001.156; Monarchisten 729.987; Re- publikeinen 650.413; Italiaanse So- ciale Beweging 525.408. De Kamer van Afgevaardigden zal waarschijnlijk als volgt worden samengesteld: Christen Democraten 307 zetels. Volksfront 182, Socialis- tische Eenheidspartij 33. Nationale Blok 18, Monarchisten 14, Repubi- keinen 9, Italiaanse Sociale Bewe. ging (neo-fascisten) 6, Partij van Zuid Tyrol 3, Actiepartij van Sar dinia 1, Boerenpartij 1. De waarschijnlijke samenstelling luidt: Christen democraten 130 zetels Volksfront 74 zetels Soc. Eenheidspartij 12 zetels Nationale Bloo 9 zetels Monarchisten 4 zetels Republikeinen 3 zetels Onofhankelijken 3 zetels Ital. Soc. Beweging 1 zetel Actie partij van Sardinie 1 zetel (Onafhankelijk) In de Senaat zullen de volgende aantallen personen worden bijbe- noemd, op grond van rechten: Volksfront 45 Nationale Bloc Christen democraten Socialistische Eenheidspartij 12 Republikeinen 6 Monarchisten 4 Onafhankelijken 4 Deze aantallen moeten gevoegd worden bjj de aantallen gekozen senatoren. Hierdoor zullen de Chris ten democraten in totaal 148 zetels hebben. Het Volksfront krijgt in to taal 119. Van de drie honderd vijf en veer- tig (345) senatoren zullen er hon derd acht en veertig Christen de- mocraat zijn, dit is bijna drie en veertig procent. Op 8 Mei zal het nieuwe Italiaan se parlement voor het eerst bjj- eenkomen. De kamer en de senaat znllen onmiddellijk overgaan tot de verkiezing van de resp. voor- zitters, terwijl op 10 Mei in een verenigde vergadering de nieuwe president van de Republiek zal worden gekozen. Wanneer dit een- maal is geschied, zal de Gasperi naar men verwacht formeel met zijn kabinet aftreden. Vervolgens zal de nieuwe president de Gas peri belasten met de samenstelling van een nieuwe regering. „De resultaten van de Italiaanse verkiezingen hebben het land van een „nachtmerrie" bevrijd", zo ver- klaarde Randolfo Pacciardi, de vice- premier, tegenover een correspon dent van Reuter. ,,Wij kunnen thans uitzien naar vijf jaar van bestendig bestuur". Pacciardi zeide, dat de re gering niet van plan was de com- munisten in hun vrijheid te belem- meren. De regering beschikte over de nodige macht om onmiddellijk iedere poging tot geweld de kop in te drukken, mits deze poging niet door buitenlandse interventie ge- Steund werd. „Wij zijn wellicht het laatste bol- werk van de democratic tegen de panslavische unie. Onze grenzen zijn wijd open en ons leger is inderdaad zeer klein, terwijl onze kusten on- beschermd zijn, daar de vloot, die wij mochten behouden, te klein is om haar te beschermen". In de gistermiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad van Amsterdam deelde de heer Steinmetz (K.V.P.) mede, dat na confrontatie van wethouder Seegers met de zegsman van spreker, die verteld had, dat de heer Seegers zich in kamp Amersfoort laatdun- kend had uitgelaten over o.m. ka- tholieke gevangenen, die gefusil. leerd werden, gebleken is, dat deze zegsman zich heeft vergist en on- der aanbieding van zijn excuses de beschuldiging heeft teruggenomen. Spreker conformeert zich hieraan. De heer Seegers heeft bij die gele- genheid erkend dat noch bij spre- ker's zegsman, noch bij spreker zelf kwade opzet aanwezig is geweest. Voorzitter verklaarde hiermede dit incident gesloten. Alvorens over te gaan tot de ver kiezing van een zevende wethouder legde de voorzitter der C.P.N, frac- tie, de heer Gortzak, een verklaring af, waarin hij zei, dat .,zijn fractie aan deze comedie niet meedeed". En dat deze de zaal zou verlaten. Mevr. Heyermans (Onafh.) sloot zich hierbij aan. Tot wethouder werd gekozen mr. J. J. van der Velde (Arb.) met 26 stemmen. De heer P. Faber (Arb.> kreeg e£n stem. LONDEN. 21 April (A.P.) Prin ses Elisabeth heeft heden in alle eenvoud voor de eerste maal als gehuwde vrouw haar verjaardag gevierd. Er vonden geen officiele feeste- lijkheden plaats, wel wapperden van de regeringsbureaux en openbare gebouwen meer vlaggen dan ge- woonlijk. Paus, alsmede aan H.M. de Koningin werden telegrammen van trouw en aanhankelijkheid gestuurd. Toespraak Kardinaal De Jong. Z.Em. Kardinaal De Jong, die de middagvergadering medemaakte, sprak de ongeveer drieduizend vrou wen op het eind van de landdag toe Z.E. zeide dat huismoeders en vrou wen'met een christelijke levens- stijl een grote stimulans zijn voor een nieuwe beleying van het Chris tendom. Ook diene de vrouw er zich van bewust te zijn, dat zij geschapen is als een hulp voor de man. De Katholieke Vrouwenbeweging heeft niet alleen de goedkeuring van het Episcopaat, maar de kerkelijke overheid erkent deze organisatie als een grote steun voor Kerk en maat- schappij. De Kardinaal besloot met te zeggen, dat het hem een vreugde was te kunnen constateren, dat aan de oproep van Z.H. de Paus zo'n groot gehoor is gegeven. Kennend haar toewijding en liefde vertrouw- de de Kerkvorst, speciaal in zware tijden, op de katholieke vrouw. Deze heeft bewezen actief te zijn in de strijd voor het Christendom. Met de bede dat met Gods zegen en Maria's hulp deze dag en alle acties der vrouwen zouden slagen, besloot de Kardinaal zijn opwek- kend woord. Zoals mej. Nolte zeide, was deze landdag een belangrijk stukje ge- schiedenis in het leven der katho lieke vrouw. De Pauselijke verma- ning om zich niet afzijdig te houden van het maatschappelijk leven, heeft zeker weerklank gevonden in veler harten. De herinnering aan het ouderlvjk huis draagt een ieden zijn leven lang mede, daarom is het van zo groot belang dat onze gezinnen goed zijn. Het centrum der Katholieke Vrou wenbeweging organiseerde Woens- dag te Utrecht een Landdag, waar- aan werd deelgenomen door de Katholieke Vrouwenbeweging in 't Bisdom Haarlem, de Kath. Vrou- wengemeenschap in het Aartsbisdom Utrecht en de Kath. Boerinnenbon- den uit de Bisdommen Breda, Utrecht, Den Bosch en Roermond. De katholieke vrouw heeft op deze landdag wel bewezen dat het wel en wee van land en volk haar zeker niet onverschillig is. De taak der vrouw. In de ochtenduren werden de, met extra-treinen uit het Zuiden komende en de vele andere leden der verschillende organisaties, ver- deeld in secties naar hun eigen groep waarin de problemen van deze tijd werden besproken. In Tivoli sprak mej. M. de Poorter, landelijk leidster der K.A.V., over de taak, die speciaal de vrouw uit K.A.V.-krin- gen heeft ten opzichte van haar ge- zin en de maatschappij. Voor de boerinnen zou mej. Car- dijn uit Belgie spreken, maar daar zij afwezig was, nam de heer Dings haar taak over en sprak over de toekomst der jongeren in de land- en tuinbouw. In het Jaarbeursrestaurant verga- derde het Gilde. AHe lezingen wa- ren afgestemd op het onderwerp: „Wat is onze taak in deze tijd?" Er werd op gewezen, dat het mo- derne heidendom, in zijn vele syste- men en in enkele politieke partijen, zich hevig voor de vrouw gaat inte- resseren. Daarom zal misschien een actieve vrouwenorganisatie wel spoedig noodzakelijk kunnen blij- ken. Vooral de arbeidersvrouw dient zich haar taak goed bewust te zijn, want zij maakt toch een zeer voornaam deel van de gemeensehap uit. In dit alles is de inzet; de waar- digheid der vrouw en het bestaan van het christelijk gezin. De heer Dre de Wolf richtte ver- volgens een opwekkend woord tot de arbeidersvrouwen, waarna Mej. Stringa mededeelde, dat er waar schijnlijk een vrouw, en wel mej. Nolte, zitting zal hebben in de Ka mer. De middagvergadering had een geweldige belangstellfng. Aanwezig waren hier Mevr. Beel en Mevr. Steenbergen—Engering, voorzitster van de Internationale Bond van Vrouwenverenigingen. Aan Z.H. de ROME, 21 April, (A.P.). Pre mier de Gasperi heeft vanavond 'n enthousiaste menigte op de Vil del Corso. waar het hoofdbureau van zijn partij gevestigd is, toegespro- ken. Hij beloofde, dat alle beloften, die tijdens de verkiezingscampagne gedaan zijn, gehouden zullen wor den. De Gasperi werd op het balcon van het partijbestuur geroepen door duizenden partijgenoten, die van de Piazza Vennezzia tot de Piazza Co- lonna het geh»e verlteer ontwricht hadden. Wij zijn vastbesloten de vrijheid van alien en voor alien te verdedi- gen. Onze overwinning voor ons al ien. Het 4s een overwinning van het gezonde verstand van het Italiaanse volk. Vandaag begint voor ons de be- slissende periode, verklaarde de Gasperi. De Gasperi gaf Mi' ng aan zijn er- kentelijkheid voor de steun, welke hij van de kerk en van de 4 milli oen leden van de katholieke actie Dinsdagmiddag bracht mej. J. C. M. M. Geldens, secretaresse van H.M. de Koningin, namens Hare Majesteit een bezoek aan de ten- toonsteling ..Schoolstad" te 's Gra- venhage. Zij werd ontvangen en rondgeleid door Mgr. dr. Th. Ver- hoeven, directeur van het R K. Cen- traal Bureau voor Onderwijs en Op- voeding. Mgr. Verhoeven verzocht haar zijn dank over te brengen aan H.M. de Koningin, die mej. Geldens had af- gevaardigd naar de tentoonstelling. Tevens verzocht hij haar de Ko ningin te bedanken voor de grote belangstelling, die Zij gedurende Haar regering ook voor het Bijzon- der Onderwijs heeft getoond. Na de rondgang van enige uren heeft mej. Geldens een demonstrate bijgewoond. waarbij l^t mogelijk bleek om doofstommen te laten mu- siceren en dansen. Hiervan was zij zeer onder de indruk. Wij vernemen nog. dat tot en met Woensdag ong. 90.000 personen Schoolstad hebben bezocht. ontvangen heeft tijdens de verkie zingscampagne. Wij katholieken willen, dat de on- afhankelijkheid van de kerk ge- waarborgd wordt. Wij vragen niets anders, maar wij hebben de plicht de eerbied voor de heilige stoel vei lig te stellen. Wij hebben slechts een ambitie, n.l. ons ten dienste te stellen aan de wetten van de democratie en over- eenstemming te bereiken met de an dere anfl-communistische partijen over de kwestie van de buitenlandse politiek en alle andere problemen in verband met het herstel van ons Italie. Het volk verwacht een actie tegen werkloosheid en een programma van landbouwhervorming. „Dit alles zal uitgevoerd worden. doch op een ab- soluut noodzakelijke voorwaarde. Handhaving: der vrijheid, eerbied voor de vrijheid en een geest van onafhankelijkheid. VATICAANSTAD, 21 April (AP) Ten Vaticane werd heden bericht ontvangen, dat het oudste lid van het Heilig College van Kardinalen. Enrico Kardinaal Sibilia, in zijn huis te Anagni stervende is. De kardinaal heeft gisteren voor de tweede maal een hartaanval gehad en volgens Vaticaanse zegslieden bestaat er weinig hoop op herstel. ROME, 21 April (A.P.). To- gliatti, de leider der Italiaanse communisten, heeft vandaag de beschuldiging uitgesproken, dat de Italiaanse verkiezingen „niel vrU" geweest zijn en dat de Ver. Staten gedrelgd hebben „zekere steden of gebieden, waar op het Volksfront gestemd zou zijn, met atoombommen te vernietigen". Hij beschuldigde de Ver. Staten van „brutale interventie om de meningen der kiezers te beln- vloeden." Voorts sprak hij de beschuldiging uit, dat ,.onze constitute en kies- wet openlijk was geschonden" door ..onwettige interventie" van de kerk en dat de Italiaanse regering „van pressie en intimidatie van verschil lende aard" gebruik gemaakt had. Togliatti beloofde echter. dat links geen toevlucht tot geweld zou nemen. Hij verklaarde dat 't Volks front in het aangezicht van de hele wereld de schending van de vrij heid die in deze verkiezingen is begaan, zou aanklagen. ROME, 21 April (A.P.) Er zijn vandaag aanwijzingen, dat het Volksfront, dat samengesteld is uit de communisten en de socia listische groep-Nenni, uiteen zal vallen, zelfs voor de eerste bijeen- komst van het Parlement op 8 Mei a.s. Giuseppa Romita, de voormalige socialistische Minister van Binnen landse Zaken, heeft Maandag een brief aan de leden van zijn partij gezonden, waarin hij deze uitnodigt voor een bijeenkomst op 25 April, teneinde de nodige stappen te ne men, „om de onafhankelijkheid van de partij te herwinnen". In de brief wordt o.m. gezegd: „Wij willen voorkomen, dat onze partij uit elkaar valt en komt te staan onder de druk van een onna- tuurlijke positie van minderwaardig- heid, hetgeen het risico medebrengt van verhinderd te worden in de uit- voeirng van haar traditionele taak." Volgens politieke waarnemers is het duidelijk, dat na deze vergade ring in korte tijd „een nieuwe breuk zal optreden in de reeds uitgedunde extreem-socialistische «fcartij van Nenni." Het blad ..Momento" drukt de op- roepingsbrief af, welke door Romita en vijf anderen is onderteKend. Het socialistische blad „Avanti" maakt van deze brief noch van de vergadering gewag. Het gebruikelijke gezegde, dat zich tijdens dagen waarop afge- broken partijen worden gespeeld, vaak verrassingen voordoen, was tot nu toe slechts bevestigd door het onverwachte verloop van de partij Reshevsky-Euwe uit de lOe, de iaats'te in Den Haag gespeelde ronde. Deze partij werd immers afgebroken in een voor Euwe gunstige stelling, maar een plot- selinge wending bracht de winst aan Reshevsky. Gisteren echter werd het voor de tweede maal bewaarheid. ROME. 21 April (A.P.). Giu- seppo di Vittorio, de communis- tische leider van het Italiaanse Algemeen Vakverbond, waann alle arbeiders, ook de christelijk- democratische, georganiseerd zijn, heeft vandaag in een exclusief in terview met Associated Press ver- klaard, dat hij voomemens is. het bestuur van de wereldfederatie v. vakverenigingen te vragen, elk land, onafhankelijk van Moskou, zijn houding ten opzichte van het Marshall-plan te laten bepalen. ..Wanneer iemand je wil helpen," aldus di Vittorio, ,4s het belache- lijk, hem een klap in het gezicht te geven." Hij verklaarde verder, dat door deze herziening van het vroegere standpunt van de wereldfederatie haar eenheid bewaard zou blijven en de vakbeweging in elk land m de gelegenheid zou stellen, haar standpunt te bepalen op de grond- slag van de economische behoeften van het betrokken land. Blijkbaar is deze draai der Ita liaanse communisten t.o.v. het Mar- hall-plan, dat zij in de verkiezings campagne zo heftig hebben bestre- den. er op berekend de dreigende splitsing in het 6 millioen leden tellende Italiaanse vakverbond te voorkomen. Ook kan deze draai ge- zien worden als een maatstaf van de schade, die het communistisch verzet tegen het plan van het Volksfront bij de verkiezingen heeft berokkend. Een Russische delegatie komt Zondag te Rome aan om de ver- gaderingen bij te wonen van het bureau en het beatuur van de wereldfederatie, Die van het bu reau begint 30 April. Di Vittorio is van beide lid. Reeds eerder was van een zijde, welke in contact staat met de chr.- democratische leiders in het Itali aanse vakverbond verklaard, dat men over inlichtingen beschikte, dat de Russische delegatie bereid zou zijn de verschillende nationale verbonden vrij te laten hun eigen standpunt ten opzichte van het Marshall-plan vast te stellen. Maar Pastore, de chr.-democratische se- cretaris van het vakverbond, zei, dat hij daar niets van af wist. „Als de Russen dat doen," verklaarde hij, „zal dat zuiver en alleen zijn uit berekening." Pastore, die reeds eerder gedrelgd heeft zich met zijn aanhangers uit het vakveTbond terug te trekken, vertrekt Vrijdag naar Londen ter bijwoning van een conferentie van internationale vakverenigingen over het Marshall-plan. ..Wanneer ik terugkom," zo zei hij, ..is het mogelijk, dat er van onze kant belangrijke beslissingen genomen zullen worden." „Het is duidelijk," zo ging hij voort, dat indien de meerderheid van de C.G.I.L. in zijn verzet tegen het Marshall-plan volhardt, de min- derheid haar houding zal moeten herzien, daar wij de zware verant- woordelijkheid voor' het verzet door de communistisch-socialistische meerderheid niet wensen te delen." Overigens meende hij, dat de Ita liaanse communisten niet in een positie verkeren om zich los te ma- ken van de ideologische houding, die Rusland ten aanzien van het Marshall-plan inneemt. In het kader van het opsporings- werk van Nederlandse eigendommen door de Duitsers naar het buiten- la^i gevoerd, is een belangrijk suc- ces bereikt met de terugvoering van de drukkerij -inventaris van het Missiehuis der Paters van het God- delijk Woord te Steyl. Deze drukke rij werd in Januari 1943 overge- bracht van Steyl naar Reichenberg in Tsjecho-Slowakije en bestond o. m. uit een 24 M. lange rotatiepers, een der grootste van het land, een kostbare benzine-herwinningsinstal- latie en verschillende waardevolle machines, welke gebezigd worden voor de koperdiepdruk-drukkerij. Dank zij het initiatief en het door- zettingsvermogen van de pater G. J. P. de Bruyn, die tijdelijk hoofd van de Ned. militaire recuperatie- commissie in Tsjecho-Slowakije was kon met de verzending der machi nes naar Nederland, juist in de spannende dagen rond de coup van Gottwald begonnen worden. Dezer dagen zijn de laatste onderdelen weer te Steyl gearriveerd. De druk kerij is vooral gespecialiseerd in het vervaardigen van allerlei missie- tijdschriften in kleurendruk. De partij Reshevsky-Keres was Maandag afgebroken in een gecom- pliceerd en moeilijk te beoordelen stelling. Reshevsky had een pion meer en scheen winstkansen te hebben, maar het onvoldoend ana- lyseren en het onderschatten van de gevaren, die er in zijn stelling schuilden. hebben hem parten ge speeld. Na zijn stukken' op geniale wijze naar de Koningsvleugel gedi- rigeerd te hebben, volgde een on- verwacht pionoffer van Keres. Res hevsky accepteerde dit offer, maar al spoedig bleek, dat Keres een meer vooruitziende blik gehad had, dan zijn Amerikaanse collega. Res- hevsky's toren kwam volkomen in- gesloten te staan op het centrum van het bord en de Amerikaan werd gedwongen zijn kasteel voor een raadsheer af te ruilen. Keres zette daarna een krachtige aanval op, die spoedig de nederlaag van Wit ten- gevolge had. Reshevsky verloor nog een raads heer en gaf, met onvermijdelijk mat in het vooruitzicht, na de 64ste zet op. Deze overwinning van Keres is een merkwaardig voorbeeld van zijn grote tactische gave. Hierna kwam de tweede afgebro ken partij, Keres-Botwinnik aan de beurt. Het was een moeilijke op- gaaf voor Keres, want zijn tegen- stander had een pion meer en slechts een feilloze verdediging zou remise kunnen geven. Van zijn kant stelde Botwinnik alle pogingen in het werk om deze partij te winnen en inderdaad kon hij zijn positie langzamerhand ver- sterken met zijn kasteel. Hij bracht zijn Koning naar het centrum van het bord hetgeen belangrijk was voor het eindspel. Deze partij werd voor de tweede maal afgebroken, thans na 63 zetten. De 16de ronde. die heden wordt gespeeld, geeft Smyslov-Reshevsky en Euwe-Keres. Woensdagavond is naar te Rome vernomen wordt brand uitgebroken in het hoofdkwartier van de com- munistische partij te Milaan. Een grote politiemacht was op de been. Nader wordt gemeld: Volgens het resultaat van het onderzoek, dat de politie heeft ingesteld naar de brand in het provinciale bestuursbureau van de communistische partij te Milaan, is de brand veroorzaakt door onvoorzichtigheid van een motorrijder, die zijn benzinetank vulde. „Wij hebben niet de bedoeling de organisatoren van geweld en ver- raad aan het volk met de wapens uit de regering te verwijderen." ..Geweld zou onmiddellijke schade voor ons land betekenen dat zijn onafhankelijkheid zou kunnen ver- liezen en voor altijd verdeeld blij ven", aldus Togliatti. „Onze strijd voor vrije verkiezin gen duurt onverminderd voort en blijft een strijd voor democatie, voor respect van onze volksvrijheden en het herstel van de souvereiniteit en waardigheid van ons volk." De Eerste Kamer heeft gisteren met 21 tegen 11 stemmen het" wets- ontwerp inzake de nationalisatie van de Nederlandse Bank aangeno- men, evenals dat betreffende de vernieuwing van het Statuut van de Bank. Ji HET SAMENSTELLEN van het Politiek Advies door de Verkie- zingsraad is ook nu blijkbaar een moeilijk werk geweest. Men zal met dit feit rekening moeten houden bij de beoordeling van het resultaat van het werk van de Verkiezingsraad. Een resultaat. dat ons, in het alge meen gesproken, wel bevredigend toeschijnt. Vandaag willen wij ons een ogen- blik bezig houden met het advies in de vijf samengevoegde kringen Helder, Haarlem, Leiden, Dordrecht en Zeeland. Wij ontvefnzen ons niet, dat dit in bepaalde kringen, met name van de veehouders, teleurstel- ling zal wekken. Daarom schijnt ons enige toelichting gewenst. Nu wist men in deze Kringen, dat de mogelijkheid van het uitvallen van dit verdienstelijke aftredende lid mogelijk zou zijn. Men wist het is °P de Kringvergadering in Alkmaar op 3 Maart onomwonden gezegd cat in leidende kringen van de Partij de mening heerste, dat „zeven agrariers in de Kamer" wel wat overdadig is. Men wist ook, dat de kans groot was, dat °P onze lijst, overeenkomstig het reglement, twee vaste deskundigenzetels zouden worden ingeschoven. En dan wist men dus- dat het in de rede lag, dat een van de twee agrariers zou uitvallen, omdat een van de andere aftredende kamerle- den daarvoor niet in aanmerking kwam. Een keuze tussen de beide agra riers heeft. naar wij menen te we- ten, de verkiezingsraad feitelijk niet gemaakt. Dit had, in zekere zin, de adviescommissie der samengevoegde kringen reeds gedaan, toen zij, waar o.i. nu wel bekend mag worden de heer Groen voor de tweede plaats adviseerde. Er zal, in verband met de lagere plaats voor de heer v. d. Weijden, wel van offers worden gewaagd. Die zijn, die moet men wel bedenken, onofwendbaar als consequentie van het systeem der deskundigenzetels, dit nu eenmaal aangenomen is. Als gevolg daarvan waren ver schillende nieuwe mannen nodig, voor wie plaats moest worden ge maakt en daartoe hebben practisch alle Kringen offers moeten bren gen. Wij beweren geenszins, dat deze gang van zaken volkomen bevredi gend is, maar wij menen daarnaast toch, dat het advies, zoals het nu luidt, minder weerstand zal uitlok- ken dan in andere gevallen denk- baar geweest zou zijn. Voor het voeren van een duidelijk wilt u: progressief landbouw- beleid is een groot a a n t a 1 agra- rische vertegenwooraigers geen ver- eiste. Een r e d e 1 lj k aantal is echter, om allerlei goede redenen, noodzakelijk. Niet terwille van de s t r e e k-belangen, maar om de be- tekenis van de land- en tuinbouw voor ons nationale volksbe- staan. En dan is vier landbouwafge- vaardigden in onze fractie niet te veel, maar eerder het minimum waar beneden niet gegaan mag wor den.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1