Officiele avond met een feestelijk tintje In 1947 wilde het niet branden I VOOR HET TRIBUNAAL r J De „spuit'gasten" r.65 0.15 0.96 3.25 Marktberichten PAG. 2 .NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdog 22 April 1948 naast't Stadhuis Voor de politierechter Onxe agenda Drie Alkmaarse dames in Ned. Olymp. Turnploeg De Engelse Ridders van Columbanus PRINSES JULIANA BEZOCHT BLOEM EN VEILING Ceneraal Koenig bezoekt Harderwijk DE LOON- EN PRIJSPOLITIEK En de Stichfing van de Arbeid De electriciteif'sbedrijven in Noordholland Het eeuwige projectiel VLEESVOORZIENING voorlopig gehandhaafd Internationale valse bonnenhandel BEURSPRAATJE He4 is een geluk geweest, dat het gisteravond in Alkmaar niet heeft gebrand. Niet zozecr voor de Alkmaarse Durgery, die zou toch wel door de nyvere brand- weerlieden uit .de nood gcholpcn zyn, als wel voor de spuitgasten zelf, voor deze zou, Doe graag ze ook anders een vuur doven, een alarm zeker wel een telcurstel- ling zyn geweest. Want de heren hebben vergaderd! Dat gebeurt slechts eens in het jaar, en dan wordt het wel en wee van een heel jaar leven tussen vuur en water in herinnering gebracht. Zo ook Wortsdagavond. bij de tra dilionele jaarvergadering. Om acht uur precies opcnde de commandant, de heer J. v. Maarle- veld de bijeenkomst en heette, na allereerst de dienst te hebben uit- gemaakt. je weet nooit wat er kan gebeuren. de vele gasten welkom. Daar waren dan de loco-burge- meester, de heer G. van Slinger- land, de commissaris van politie, de heer Dreeuws, de inspecteur van 't brandweerwezen in dit district, ka- pitein Meenhorst, hoofdinspecteur Kypma, vertegenwoordigers der brandweren van Heerhugowaard, Langedyk en Midden-Beemster, de bruidegom Jan, Termaat, die zijn veertigjarig huwelijksfeest in deze dagen herdacht en de hoofdlieden en brandweerlieden der Alkmaarse vry willige brandweer. ■^ej officiele gedeelte van de avond bevatte natuurlijk ook een jaarverslag dat echter, hoe zorgvui- u 0Pgemaakt, weinig kranten- stof bevatte om de doodeenvoudige an»ri\ h iiin 1947 el8onlljk niet goed heeft wtllen branden. Een ge luk voor de burgerij. Waar het vuur poogde, zijn vernielend werk te be- ginnen, greep de brandweer, meest- ai na luttele minuten, spoedig in. Over de aankoop van materiaal viel ook weinig te zeggen en de nieuwe secretans kon als enig belaneriik feit verder mededelen, dat het be- zoek van een Deense brandweer- deputatie aan Alkmaar, waarbij onze brandweer een prima beurt maakte. door 3 minuten na een proefalarm al uit te rukken vlees zij in de kuip hadden, werd nun toch op het hart gedrukt, de corpseer hoog te houden. Gezellig samcnzijn Een brandweerman is 06k mens, en wil ook wel eens ieis anders dan een helm op zijn hoofd en een bijl in zijn gordel. Hem is het liever 'n u5Lte horen dan de sirene! En dus u ??*n de commandant en de hoofdlieden voor een attractie *ge- zorgd bestaande uit spelletjes, waarbij ledereen winnen kon, ge- volgd door een etentje, zoals dat gewoonlijk heet. Een attractie die een traditie ge\yorden is onder de heer Kingers, die nu fungeerde als tafelpraeses. Hij begon zijn taak met een kor te speech, waarin hij naar voren liet komen dat de brandweerman- nen eigenlijk altijd gereed moeten staan, bij nacht en ontij. De loco-burgemeester droeg op een gezellige. gemoedelijke, maar toch rake wijze zijn steeltje bij ter verhoging van de sfeer, waarna de commissaris van politie, de heer Dreeuws, ook een duit in het zakje deed en sprak over de samenwer- king tussen politie en brandweer, die uitstekend is. Kap. Meenhorst kwam nog met cijfers aandragen en vertelde dat in 1947 voor 30 millioen aan direc- te schade werd geleden door brand. Voorts spraken nog de heren Lind Sr. en Jr., Keesman, Peereboom en de Jongh, die alien bewezen nog wel iets anders te verstaan, dan al- leen een vuur te doven. Al met al heeft deze avond, al werd er dan niet gespoten, weer eens bewezen, dat de Alkmaarse vrijwillige brandweer in alle ot>- zichten voor haar taak berekend is, ja zelfs meer dan dat. dat zij kan wedijveren met de beste beroeps- corpsen. En de Alkmaarse burgerij kan er van verzekerd zijn. al staan er met alle dagen ellenlangs ver- slagen in de krant van gebluste branden, dat de brandweer hier pa- raat is. De avond werd opgeluisterd door muziek van de heer Twuyver en voorts met een paar films, ver- toond door de heren van Vlaande- ren Daarbij was ook een film, door de heer van Vlaanderen zelf met grote moeite en levensgevaar op- genomen van de brandende muni- tietrein, die in Schagen tijdens het laatste bezettingsjaar in de lucht vloog en vele huizen in de gloed zette. De Alkmaarse brandweer kan weer met genoegen op een gezel lige jaarvergadering terugzien. In het Gulden Vlies was alles, zoals gewoonlijk, uitstekend verzorgd. Pond's cream 1.50 1.10 Q Birkenwasser 3.10 Libelle speldjes, de echte Smith's saccharine 450 en zoeter Potter Moore's lavendel 9.00 5.25 Tandenborstels, echt haar 1.33 0.90 Q 35 Men kan gerust zijn De locoburgemeester sprak aan t begin van de avond hoofdlieden en brandweermannen toe en zeide dat hy trots was op de brandweer. Het is een corps dat met ere genoemd kan worden, dat is de heer v Slin- gerland ook ver buiten de gemeente gewaar geworden. Als er nog eens een nieuwe burgemeester komt, dan kan hij zyn hoofd gerust neerleg- gen, zoals de Alkmaarders dat iedere avond plegen te doen De ere-commandant Ringers wees erop, dat de brandweer een andere vooinamere taak heeft dan vroeger.' Weliswaar is net aantal branden met pl.m. 40 pet. verminderd, maar de waarde van huizen en goederen is a/mmerkelijk gestegen. ja kunnen vaak met meer vervangen worden. De brandweerman is de beschermer geworden van ons nationaal vermo- gen. uitreiking onderseheidlngen Na deze mleiding ging de heer F H. Ringers over tot het uitreiken van een elftal onderscheidingen. De gelukkigen waren: Oud-hoofdbrandmeester Land man ontving de gespen voor 30- 35- en 40-jarige trouwe dienst, Brandmeester Pander eveneens dfe^t1 voor 20-, 35- en 40-jarige Brandmeester D. Haasbroek idem voor 30-, 35- en 40-jarige dienst. Brandmeester T. H. de Visser ont ving het brandweerkruis en de gespen voor 30 en 35 jaar dienst. v: "J- p°l. a'g- brandmeester, kreeg het kruis van verdienste en de gespen voor 30 en 35 jaar dienst. De oud-brandweerlieden H. Land man en J. Pastoor ontvingen de ges pen voor 30-jarige dienst. alsmede de hew G. J. v. d. Idsert, terwijl de heer C. J. Coppens een kruis voor zo jaar dienst en de gespen voor 30 jaar dienst kreeg. Met een toepasselijk woord wer- den vervolgens de nieuwelingen en de gepromoveerden gei'nstalleerd. De meesten van hen hebben al vuur P.'. ,,dus w^s deze plechtighcid kort Allereerst de nieuwe secreta- ns, de heer J. H. Ringers, de heren v. d. Idsert Rossen en Hartog. die promotie maakten en de nieuwe vuurridders Plomp, de Haan, Leeu- wenkamp, Mulder. Toepoel, Duin- meyer, v. d. Schilden en de Grand. Hoewei zy al wisten, wat voor Alkmaarse uitgever was lid van N.V.D. maar niet van de N.S.B. Het was niet veel, dat Woens- dagochtend door de le Kamcr van het Alkmaarse Tribunaal behan- deld moest worden, maar de twee- de zaak, welke gevoerd werd te- gen de Alkmaarder Jacobus Vink, commissaris van.de Vink's Uitgc- versmij., was zeker de moeite van een uitvoerige behandellng waard. Jacobus Vink uit Alkmaar hoorde de volgende beschuldigngen tegen zich uitbrengen: voor onbepaalde tijd lid, althans-sympathiserend lid van de NSB geweest, een korte tijd het baantje van buurtschapsleider van de Nederlandse Volksdienst vervuld en bovendien nog gepoogd in samenwerking met de bezetters de Nederlandse Auteursrechten te herzien. Een ontwerp voor deze her- ziening was floor hem ingeleverd bij de Duitser, waarmede hij geregeld onderhandelingen voerde. Bij de on- dervraging door mr. Schenkeveld. voorzitter van het Tribunaal. kwam vast te staan. dat Vink vanaf onge- veer 1923 in Duitsland whs geweest en daar ook getrouwd was. Hier- door is hij vrijwel altijd, tot aan September 1940. in Duitsland geble- ven. Bij het uitbreken van de oor^ log kon hij onmogelyk direct naar Nederland terug. daar hem hiertoe geen vergunning werd verleend. Niet eerder dan in September 1940 kreeg hij de nodige papieren. zodat hij naar Nederland kon terugkeren. In de j'aren. dat hij in Duitsland was heeft nij daar de belangen van de uitgevers mij. behartigd, zonder zich met Duitse politeke aangelegenhe- den in te laten. -In Nederland weer terug deed hij enkele minder mooie dingen. Hij gaf zich namelyk op als kympathiserenrf lid van de NSB, hoewei Vink ait op de zitting abso- luut ontkende. Het feit was er ech ter. dat hij van de een of andere NSB-instantie een schrijven had ge- had, waarin hem werd meegedeeld, dat hij als symp. lid stond inge- onder stamboeknummer 03939. Bovendien bleek nog uit de verklaring van Vink zelf, dat hij de lidmaatschapjskaart had ontvangen. Hij had deze kaar^ echter behouden met de gedachte, dat deze hem nog Jit uan Pas kon komen. 'i.1 j !e echter geprotes- te«rd tegen dit lidmaatschap, want hij was geen lid en had zich er nooit voor opgegeven. In een van ziin brieven, welke hij in de oorlog schreef. haalde hij echter zijn lid maatschap weer aan. Ook bij een schrijven aan de NVD deed hij dit Gedurende vier weken, volgens de verklaring van Vink, was hij buurt schapsleider van de NVD geweest b»Toa^kP' toen hiJ bemerkte, trok 8an de t0UWtJes Met een Duitser had hij bespre- kmgen gevoerd voor herziening van de Nederlandse auteursrechten. Hij ging zelfs zo ver om een ontwerp in te dienen. .Voor een goede beharti- ging van de zaak ging hij naar Ber- lyn om een studie te maken van de Duitse auteursrechten en werkte daar op een bureau voor auteurs- rechten. Tot slot kwamen nog en- kele verklaringen van personeel, dat hij in dienst had gehad, aan de or- ue, maar Vink vond deze verklarin gen met betrouwbaar genoeg Mr C Smal voerde het pleidooi. De uitspraak volgt over 14 dagen DAT KWAM GOED AF CASTRICUM Een trailer met oplegger passeerde het gemeente- huis, toen er een wiel van de op legger afliep, met het gevolg, dat een tank met pl.m. 2000 1. melk van de wagen viel waardoor dit kostelijk vocht over de straat Behoudens de materiele schade vloeide en de riool-putten vulde. liep dat ongeval goed af, daar dit juist gebeurde op het drukke ge deelte van het dorp. Met behulp van het gemeente-personeel e.a. werd de reeds leeggestroomde tank een veiliger plaats gegeven. De po litie stelde een onderzoek in naar de oorzaak van het gebeurde. ZW1TSERSE DAME GEDENKT EGMOND AAN ZEE De Burgemeester van Egmond aan Zee ontving via de Zwitserse Consul een cheque van f62,van een dame uit Zwitserland die in 1947 te Egmond aan Zee in pension was geweest. Zij had zulke goede herinneringen aan Egmond aan Zee en er dermate prettige vacan- tiedagen doorgebracht dat zij meende bovengenoemd bedrag spe- ciaal voor de Egmondse kinderen ter beschikking te moeten stellen. BURGEMEESTER VOORZITTER N.Z.H.R.M. EGMOND AAN ZEE Tot voorzitter van de N. en Zd. Hol- landse Reddingmaatschappij afd. Egmond is benoemd de heer M Niele. Burgemeester van Egmond, terwijl als gewoon lid werd geko- zen de heer C.. Blaauwboer. MARKTOVERZICHT. CINEMA: „De kleine man", 14 jaar. VICTORIA: ..Hej doornige pad18 jaar. HARMONIE: „De harem", volwassenen. A.B.T.: ..Kermisklanten", vol wassenen. APOTHEKEN: Wanna, Rit- sevoort 5. NACHTDIENST TAXI'S: Nassaugarage, Nassauplein, telef. 3545. BALDADIGHEID ALKMAAR. Door een ionge- .^'er.d me' een katapult in de Corfstraat een lantaarn stuk gescho- ten. Door de politie werden ook van diverse andere knapen katapults af- genomen. Aan de Hofdijkstraat waren en kele jongens een muur aan het af- breken. Met een hamer sloegen zij de !,te"en R>s. Ook tegen deze kleine vanaalen trad de politie op. VERKEERSPERIKELEN u/^hI^AA^' °p de Ritsevoort werd Woensdagmorgen een grote zwarte hond door een auto overre- aen en gedood. Omstreeks half elf reed een per- sonenauto over de Laat Plotseling reed1 een geparkeerde auto naar het midden van de weg, echter zonder nchting aan te geven. Daarbij reed hy op de personenauto in. die zwaar beschadigd werd. Tegen de bestuur- der werd proe.-verbaal opgemaakt- UITSPRAKEN TRIBUNAAL De eerste Kamer van het Alk maarse Tribunaal deed Woensdag- ochtend de volgende uitspraken- Theodorus J. Zuurbier, Uitgeest beschuldiging vervallen: Klaas van Veen, Alkmaar. beschuldiging ver vallen; Wilhelmina Rameckers. Alk maar. beschuldiging vervallen; Ja cobus Constant. Alkmaar, interne- ring voor de tijd van 7 mnd. van 21 April tot 20 December 1948, ontzet- tmg uit de befde kiesrechten en het recht om ambten te bekleden. Het team van de Ned. Olympische dames turnploeg bestaat uit de vol gende 14 dames: A. M. V. Geene, de Halter, Alk maar; L. Gerrietsen, DOO, Utrecht- G. J. Heil-Bonnet. DOC. Amster-' dam; A. Holtz-Kellenaers, LTC, Leiden; A. Jansen-van Nimwegen DOO, Utrecht; D. Meijer-Haantjes DOS, Amsterdam; K. Post. De Hal ter. Alkmaar; A. Ros. DOO. Utrecht T. Selbach. DOC, Amsterdam; W A. Tonneman, De Halter. Alkmaar: S Webeling. DOS. Amsterdam: C. Wynants, Aspasia. Rotterdam; Wa Dusseljee. DOS. Amsterdam; I. ter Heide-Pieters, DOS, Amsterdam. Mr. PEEREBOOM WERKTE DE ZAAK VLOT AF Voor de economische politierech ter, Mr. Peereboom uit Amsterdam, verscheen gisteren weer een groot aantal verdachten. Allereerst kwa- men enkele personen voor, die zon der de vereiste vergunning bomen hadden laten kappen. Cornells de R. uit Heerhugowaard was de eerste en werd veroordeeld tot f 150,— of 6 weken. Pieter de Gr., eveneens uit Heerhugowaard, had zich aan het- zelfde>feit schuldig gemaakt, zij het dat het hier minder bomen betrof. Hij kwam er af met f 100.— of 30 dagen. Jan B. uit Kolhorn werd vrijgesproken. Jan de Gr. uit Heer hugowaard had slechts 3 iepen ver- kocht en kreeg f 40.— of 24 dagen. Vervolgens stonden er weer een paar werkgevers op het matje, die hun arbeiders naar staatsbegrippen te veel loon hadden uitbetaald. Theunis N. uit Bovenkarspel zal hiervoor f 100.— in 's lands schat- kist moeten deponeren. of hij moet liever 30 dagen gaan zitten. Vader Cornells R. en zijn zoons Cornells en Johannes R., alle drie uit Alkmaar. werden ieder veroordeeld tot f 500 boete of 2 maanden. Geertruida H. uit Alkmaar had uit armoede een paar distributie- kaarten verkocht voor f 10.Zij werd conform de eis veroordeeld tot f 30,of 18 dagen, doch voorwaar- delijk met een proeftijd van 2 jaar. Jan van der SI., eveneens uit Alk maar. had voor de vorige verdachte, die zijn schoonmoeder is, de kaarten verkocht. Hy kreeg een boete van f 10.— of 4 dagen. Geertruida's zoon Jacobus C., had 2 tabaks/versnape- ringenkaarten aan zijn vriend gege ven, opdat deze vriend de kaarten zou Verkopen. Jacobus kreeg een geldboete van f 25,— of 10 dagen. De laatste verdachte in dit zaakje was Jan S„ eveneens uit Alkmaar. die van vorenbedoelde vriend de kaarten had gekocht. Hy werd ver oordeeld tot f 25,— of 15 dagen. De Warmenhuizenaar Willem K. had op 8 Maart j.l. een schaap clan- destien geslacht. Het bleek. dat hi.j zich al meermalen aan deze feiten had schuldig gemaakt. De officier eiste een boete van f 150,— of 90 dagen. De uitspraak luidde f 150 of 60 dagen. Pieter H. uit Haren- karspel had zonder bon schapen- vlees gekocht en werd veroordeeld tot een geldboete van f 75,of 25 dagen. De Alkmaarse dames Jansje H. en Dirkje R. hadden 3 levensmiddelen- kaarten ge- en verkocht. Jansje kreeg f 50,of 30 dagen, terwijl Dirkje er met dezelfde straf af- kwam, doch voorwaardelljk met 2 jaar proeftijd. De Alkmaarse koop- man Maurits K. had van een kennis- je van hem, mej. Adriana L„ ook uit Alkmaar, een bonkaart voor f 15 in pand genomen. De koopman kreeg f 25,— of 10 dagen. De juf- frouw kwam er af met f 15,— of 6 dagen. Lijkel P. uit Alkmaar had 2 levensmiddelenkaarten verkocht. ok al uit armoede. Conform de eis werd hij veroordeeld tot f 25,— of 15 dagen. INBRAAK ALKMAAR. Dinsdagavond is ingebroken m een perceel aan de warP.?"!? raa ^eg" De bewonerg waren afwezig. Toen zij om 11 uur thuiskwamen bleek, dat onbevoeg- zicb toegang hadden verschaft door het inslaan van 'n ruitje in de yoordeur. Verscheidene goederen zyn ontvreemd o.a. een 3/4 bruin X^uifn bontjasje, verder een nieuwe donkerrode lederen tas met een be- den PPP n6P distributiebeschei- hnnHiP tafellaken en n bruine handtas. Het onderzoek is gaande. ,T KON ERGER c Woensdagavond J UUr ?frd aan de politie gemeld, dat een kind te water was gevallen in de Hoornse Vaart. ter hoogte van het Noordh. Kanaal. JJoor de politie werd gedregd en daarv6or reeds had iemand zich ge- kleed te water begeven. Ook de G.G.D was aanwezig, doch er werd niets gevonden. Later bleek. dat de drenkeling een 4-jarig jongetje uit ^aagmolenstraat moest zijn Hij zat al weer rustig thuis. r. U;MKERTO CAVALLINI rT f~ bekende Italiaanse tenor, Umberto Cavallini, die op het grote DrbfhnCH0U^ te ®°l°Sna de eerste Prys behaalde en op 14 April il met groot succes te Hilversum eeri concert voor de radio gaf. zal op zyn tournee door Nederland, ook op 26 April a s. te Alkmaar in de schouwburg „'t Gulden Vlies" des avonds om 8 uur met medewerking van de sopraan Marisa Marl van de Opera te Napels, een Italiaans operaconcert geven met aria's en duetten uit het beroemde Italiaanse Opera-repertoire. welk concert door liefhebbers van Italiaanse Operakunst met gemist mag wor den. K. J. B. EGMOND-BINNEN Zondag j.l. gaf de uit de K.J.B. te Egmond- Binnen geformeerde toneelvereni- ging, ten bate van Katholiek Thuisfront een aardige toneelavond in het patronaatsgebouw. Na een korte inleiding van de voorzitter Q Kabel, sprak de heer P. C. M. Bee- repoot een opwekkend woord om Katholiek Thuisfront naar best vermogen te steunen. hetgeen onze jongens in Indie voor het moeiza- me werk. dat zij daar verzetten moeten. alleszins aan ons verdie- nen. Tijdens de pauze werd over- eenkomstig de voorschriften een kleine. wel-geslaagde verloting voor dat doel gehouden. waaraan diverse begerenswaardige prijzen waren verbonden. Hoewei dit laat ste mogelijk financieel wel het voomaamste voor thuisfront ge weest moge zijn, de hoofdschotel vormde de opvoering van „De Pri- ve Verpleegster", een bliispel in 4 bedrijven, dat er gretig bij het pu- liliek inging. De kostelijke scenes gaven de aanwezigen stof te over om naar hartelust te kunnen la- chen. Daar de regisseuse Mevr. van den Berg slechts uit be- perkte kring keuze van spelers heeft, is het niettemin een aardige toneelavond geworden. In doorsnee was men goed rolvast, hetgeen al- tijtl pit en vlotheid geeft. Aan het einde bezat men jammer niet vol- doende speelkracht om de gevoe- lige momenten fijner te vertolken, teneinde daarmede diepte aan het stuk te geven. Namen te noemen zou te ver voeren. doch een extra vermelding van de priv6-verpleeg- ster zal niemand ons kwalijk ne- men. Al met al een leuke. gezellige avond. Vermelden wij nog. dat ver tegenwoordigers van de jeugdvere- nigingen uit Alkmaar en Bergen blijk van hun belangstelling gaven. PURMEREND. Het was heel druk op de markt; de aanvoer was nog weer groter dan de vorige week; het aantal stuks groot vee bedroeg met elkander 3677 stuks. Het aantal verse melkkoeien was ook wel flink maar niet in die mate als de geldekoeien; de vet- weiders hadden deze morgen wel keus daar er ook hele goed beesten onder waren. In de vroegte was de handel echter niet zo wild; het grote aanbod en de vraagprijzen, die er ook weer niet lager op wa ren hielden in de beginne wel te gen maar later op de dag ontwik- kelde zich een betere gang en wer den vooral de goede kwaliteiten vrij aardig verkocht. Met de verse melkkoeien blijft het maar stroef aan gaan; de prijzen die daarVoor gevraagd worden zijn velen wel te hoog; voor de beste wordt dan ook zo om de f900 gevraagd en er zijn er niet veel die die prijs willen uit- leggen. Het staat al hdtzelfde met de fokstieren. Deze staan ook te hoog in prijs om een willige markt te geven. Met de graskalveren was het vrij vlug. Deze werden aardig verkocht. Ook met de fokkalveren ging het heel aardig en vooral de beste vonden spoedig afnemers. Zeeland was ook hedenmorgen als koper weer goed vertegenwoordigd. De levering van vette koeien als die van de schapen blijft heel be- scheiden. Wel wordt de kwaliteit beter. Op de bokken- en geiten- markt was het weer een stugge beweging; de prijzen beginnen daar toch in te zinken. Op de wolvee- markt is het met deze prijzen, die I vrij vast staan blijven, een saaie boel; de weiders zijn niet zo koop lustig meer en met de steltjes gaat het ook maar heel kalm aan. Op de biggenmarkt was een flink aan bod met een heel kalme handel, maar de prijzen blijven vrij vast staan. Op de paardenmarkt heel stil. En op de pluimveemarkt was het ook minder plezierig; de prijzen van de ouda kippen en van de slachtkonijnen waren lager; alleen voor de jonge haantjes was de prijs nog heel goed. UITSLAGEN SCHAKEN EGMOND AAN ZEE De uit- slagen van de clubcompetitiewed- strijden van de schaakvereniging De Egmonden van Donderdag j.l. luiden: le afdeling: K. Groot—J. Zljp 01 J. de Waal—K. Groot 10 W. de GraaffJ. Koopman 01 I J. ZijpG. v. d. Brink 10 H. FranseJ. Valkering afgebr. P. ZijpA. Heere 01 P. ManteG. Stam C. BlokJ. van Don 01 P. Zijp—WW. de Graaff 1—0 2e afdeling: N. KraakmanVendel afgebr. K. Blok-Hopman 01 N. KraakmanA. Huitema 10 BURGERLIJKE STAND TEXEL. Geboren: Arie, z v Adriaan van Hoorn en Engeltje Koopman; Machteld A., d. v. Petrus A. H. Schneiders en Adelia A. A. Commandeur; Ingrid M„ d. v. Frits van Zeijlen en Catharina A. M Bekkenutte; Aafje M. en Catharina C.. d. v. Arien Mosk en Maria Dijt Ondertrouwd: Hubertus M Moo- nen en Annetje Witte. Getrouwd: Albertus Kiewiet en Geertje van der Wulp; Jurrien. Beumkes en Doetje M. Schijff; An- thonius C. van der Gaag en Maartje Vlaming; S. J. C. Vonk en Hille- gonda Westdorp. Oyerleden: Frouwtje Langeveld, 66 jaar., echtg. van Jan Bakker; Sybe van der Zee, 3 jaar. GEVONDEN VOORWERPEN TEXEL. Gevonden: 1 brillen- koker, 1 pr. br. sokken, 1 sigaret- tenkoker, 1 portemonnaie. MIDDENSTANDSVERGADERING T ZAND. Alle leden van de R.K. Middenstandsbond, afdeling t Zand worden eraan herinnerd, dat op Donderdag 22 April a.s. in caf6 Pronk een algemene vergadering wordt gehouden, waarbij allen aan wezig dieneh te zijn. De vergadering begmt om 8 uur precies. BURGERLIJKE STAND De 50.000 ..Ridders van Sint Co lumbanus" vormen. naast The Sword of the Spirit" (Het Zwaard van de Geest), een der meest repre- sentatieve bewegingen van de ka- tholieke actie in Engeland. Dit ge- hootschap werd op 5 October door 23 katholieken te Glasgow gesticht en staat open voor alle katholieken die, in volkomen trouw aan de H. stoel en de Hierarchie, willen wer- ken aan de kerstening van Groot- Brittannie. Hun wapenspreuk is: „Liefde, Eenheid, Broederschap". In deze geest werken zij, ook ge- zamenlijk, aan hun eigen vervolma- king en richten zich in hun werk- zaamheid naar buiten tot de armen, weduwen, wezen en zieken. Zij or- ganiseren bedevaarten, richten can- tines, clubs en tehuizen voor mili- tairen in en hebben speciale dien- sten voor de leiding van kinderen en jongeren. Momenteel zijn de Ridders van St. Columbanus" onderverdeeld in 350 groepen, ..Councils" (Raden) ge noemd. die ieder hun eigen bureau en een Voorzitter hebben. De plaat- selijke Ordinarius duidt voor iedere council een aalmoezenier aan De councils zijn gegroepeerd in Provin- cies. ieder met een bureau, waar afgevaardigden uit de councils zit ting hebben onder de landelijke lei ding van de ..Opperste Ridder". BURGERLIJKE STAND ZIJPE Geboren: Anna Johanna, dochter van Jacob van Woesik en Elisabeth Margaretha Raatgers Rcmardus Wilhelmus, zoon van Theodorus Gerardus van Wel en Alida Catharina van Duin; Aagjc dochter van Aart van Grootheesf^ f" AntJ« Baartse; Jan, zoon van Wilhelmus Mattheus Beeldman en Antje K. Westra; Simon Lambertus, zoon van J. Visser en H. M. van Straaten; Adrianus C. J., zoon van C. A. Kruijer en A. M. Schilder; Pieter H.. zoon van A. Horsten en W. Bruntink: Marianne T„ dochter van W. Muntjewerf en M. Muntje- werf; Simon, zoon van S. Bakker en M. Leegwater; Jan, zoon van H. Otten en E. J. van der Hulst; Cor nells. zoon van C. Los en M T. Pranger; Everdina M.. dochter van G. Zomerdijk en C. E. Schilder; Hendricus J., zoon van T. Volkers en H. Goudsblom; Margriet, dochter van R. Blankevoort en G. Modder Ondertrouwd: T. Bakker en B H de Wit. Gehuwd: P. J. Hauwert en A. A. Schilder; J. N. Groot en E. M T Zomerdijk; T. de Wilde en M. M. Strooper; J. J. Nonnekes en G. de Graaff. Overleden; M. Kooijman, 47 jaar. UITVOERING „ST. CAECILIA" AKERSLOOT De R.K. Harmo- nie „St. Caecilia" gaf j.l. Zondag een uitvoering voor haar donateurs en andere liefhebbers. De voorzitter operide deze avond met alien welkom te heten en aan alien, die in het afgelopen jaar de Harmonie hebben gesteund, hartelijk dank te brengen. Spr. vertrouwt, dat ze dit jaar ook weer hun steun zul- len verlenen. Daarna opende de Harmonie met een mars. Vervolgens trad 't mond- harmonicaduo op en na de pauze werd het toneelstukje ..Jonas de recruut" opgevoerd. In de pauze werden nog wat taarten, tulbanden en worsten verloot. Dan nog tot slot een paar nummers van de Harmo nie. Mogen we vermelden, dat de dirigent, de heer Jn. Krom. alles in de puntjes verzorgde. De Harmonie mag er zijn, ondanks alle moeilijk- heden. Houdt goede moed. En, bur gers van Akersloot, draagt alien uw steentje bij voor dit mooie korps. Helpt hun lasten verlichten door u aan te melden als donateur of be- gunstiger. Een dorp zonder muziek korps is geen dorp. Dus alien uw schouders er onder. K.V.P. AKERSLOOT Het bestuur Van de K.V.P. deelt u mede. dat een dezer dagen de propagandisten u komen bezoeken voor het verkie- zingsfonds. Wij moeten dit jaar een grote propagandacampagne voeren voor de a.s. verkiezingen, maar dat kost geld. Daarom doen wij een be- ioep op u, katholieken van Aker sloot. Koopt een bonnetje van 25 cent of 1 gulden. Ook de hiysge- noten doen allen mee! Wij moeten het hoofd bieden aan het commu- nisme. En daarom: Helpt mee bou- wen aan de K.V.P." De wereld ver- nieuwen in Christus. De secretaris. ANNA PAULOWNA Geboren: Leuntje Cornelia d. v. F. v. d. Schel- de en J. v. d. Weele; Eelke zoon v. S. de Wit en A. de Vries; Cathari na dochter van J. Meilink en A. C. van Duin; Cornells Martinus zoon van C. M. Langebeeke en F. J. van Dalen; Cornells Nicolaas z. v. P. A. Smiers en J. Schouten; Adrianus Theodorus Joseph zv. Th. L. Duijn- hoven en C. M. Dignum; AKke His- ke dv. J. de Boer en H. Gorter; Olga dv. D. Jansen en J. J. van Gelderen; Cornelia Johanna dv. J. Wiggers en C. v. d. Velde; Leonardus Johannes Petrus zv. P. Telleman en C. C. Godschalk; Anna Berendina Theo dora dv. P. J. a. Grimbergen en J. A. Rygersberg; Maryke dv. H. Kop- penaar en N. de Boer; Wilhelmina Maria dv. C. Zandvliet en A. Tim- mer; Thonny zv. A. Buisman en T. Visser; Wilhelmus Balthazar Maria zv. W. H. Wesseling en J. M. Rij- gersberg; Barbara Maria dv. Sj Rolsma en M. C. v. d. Werf; Ferenc zv. F Novak en M. de Best; Heiltje Cornelia Nel dv. A. Bos en A. West- steyn; Jacobus Dirk zv. D. ten Boe- kel en J. J. Hendrikse; Jacobus Hendnkus Joseph zv. R. W. Haver en C. B. Buijkes. Ondertrouwd: C. Muntjewerf en D Rietvink; C. G. Brink en E. A Weyers; W. van Rijn en M. Veld- man; J. Hartman en G. A. Koster; P. Donker en A. G. Kaan; J. Kap- tein en M. Praat. Getrouwd: Sj. Steenstra en J. Jee- rnjwJt S5?uTr en G- v- d, Tuin; n ors. en,C- Los; C. Muntjewerf en D. Rietvmk; C. G. Brink en E. A G- Nieuwenburg en N. de Wit; W. Muntjewerf en G_ ter Burg; J- Waggendorff van Rijn en H. de Ridder; J. Hartman en G. A Koster. Overleden: Maria Passe, oud 82 jaar, weduwe van B. Zwirs; Jan Coenraad Geerligs, oud 79 jaar echtgenoot van G. Spaans; Roelof SL Sfit.' 77Jaar' echtgenoot v. Bult- Alida Emma Oudt oud 70 jaar, ongehuwd; Maarten Wiggers oud 71 jaar. echtgenoot van M. C IJzendoorn; Trijntje de Jong, oud \r a?r' kmd van Th. de Jong en S Vry burg; Jacoba Mul, oud 70 jaar weduwe van A. H. van Boven. Het was een teleurstelling voor al de honderden Aalsmeerders. die zich voor de Bloemenveiling hadden opgesteld, dat bet verwachte bezoek van Mevr. Roosevelt niet doorging. Op Soestdijk echter had men ook begrepen, dat dit wel een zeer grote ontgoocheling voor Aalsmeer moest zijn en daarom besloot Prinses Ju liana deze steeds weer imponerende bloemenweelde in de veilinghallen, die zij voor de laatste maal ten tijde van Haar huwelijk had gezien. al leen te bezoeken. Om half elf arriveerde de Prinses gekleed in een grijs mantelpak en een kleurige satijnen hoofddoek, vergezeld doorHaar secretaresse. mej. Mr. Sneller en Baron Baud voor de Veiling, waar zij met een prachtig bouquet anjers werd ont vangen door de echtgenote van de Burgemeester van Aalsmeer. De Prinses maakte een rondgang door de hallen langs de enorme hoeveel- heden seringen. rozen en tulpen, waarbij de Aalsmeerse schooljeugd haar luide toejuichte. Bij haar vertrek werd de Prinses door leden van de Belgische Boe- renjeugdbond ..West-Vlaanderen", die juist de veiling bezochten, een bouquet bloemen aangeboden. Woensdagmiddag hebben man- schappen van de eerste kaderschool gelegerd in de Willem George Fre- derik-kazerne te Harderwijk ten overstaan van de operbevelhebber van de Franse zone in West-Duits- land. generaal J. P. Koenig. ver- schillende demonstraties gegeven. Generaal Koenig werd vergezeld van ziin gastheer, generaal mr. H. J. Kruis en talrijke hoge officieren. Na inspectie door generaal Koenig van de ere-compagnie, werden een exercitie in peleton verband en an dere oefeningen uitgevoerd. Onder meer demonstreerden de manschap- pen in een der gebouwen waarne- ming en leiding van mortiervuur op panorama. Daarna begaf het gezelschap zich naar een nabij gelegen oefenterrein waar een. groep van 6 anti-tank pantsers demonstreerde, hoe een viiandelljke tank met een aantal schoten buiten gevecht gesteld kan worden. Ook bood men het militair gezelschap nog het sehouwspel van een gevechtsoefening. waarbij een compagnie als voorhoede met on- dersteuning van een groep mortie- ren opereerde. De interdepartementale com- missie voor de loon- en prijspoli- tiek zal aan de Stichting van de Arbeid een ultgewerkt plan voor leggen voor een door de regering verder te voeren loon- en priis- politiek. OORLOGSGRAVEN WIERINGERMEER. ln de af gelopen oorlogsjaren zyn ook in de gemeente Wieringermeer enkele Engelse en Amerikaanse vliegers aangespoeld. Zij werden voorlopig in een zeer eenvoudig graf beera- -"BJhana echter heeft het gemeen- na °Yerleg en in samen werking met het ministerie van Oorlog en het Internationale Oor- logsgravencomitC. de stoffelijke overschotten naar nieuwe graven doen overbrengen, waflr vanwege het gemeentebestuur en het Inter nationale Oorlogsgravencomite een eenvoudig monument zal worden opgericht. ter nagedachtenis, aan vimoiHPrre,mens:n' die voor onze vryheid hun leven lieten en ver van ™deria»d verwijderd een nelanaitig dood stierven deze wijze zal aan hen een laatste rustplaats worden gegeven hunner waardig. 6 8 Jn de, Eerste Kamer heeft minis- d. Brink op het betoog van mr. van Kolfschoten betreffende de electnciteitsbedryven in Noordhol- JfeIrf ?ru'i hi-i deze kwes- tie nader zal bekyken. Aldus wordt meegedeeld in het zojuist verschenen verslag van de werkzaamheden van de Stichting van de Arbeid over de periode van Juni 1946 tot December 1947. Voorts wordt in het verslag mee gedeeld, dat de Stichting in de ge- noemde periode 319 adviezen over Ioonaangelegenheden aan het Col lege van Rijksbemiddelaars heeft uitgebracht. De Stichting heeft regelmatig be- moeienis met het consumentencre- diet zo wordt meegedeeld. dat van de ruim honderd millioen gulden die in 1946 werden uitgetrokken.' yerwacht wordt, dat ongeveer 19% de Staatskas zal terugvloeien. In 1947. na de heropening van het con- sumentencrediet. is nog een bedrag van ongeveer 50 millioen gulden toegekend. waarvan verwacht wordt dat een vierde gedeelte zal worden terug ontvangen. Uit het verslag. dat tal van be- langryke gegevens over het eehele soctale terrein bevat, kan nog wor den meegedeeld. dat de Stichting werkt aan het ontwerpen van cen nieuwe uitvoerfngsorganisatie voor da ,.sociale verzekering. Daarbi) 4S getracht zoveel mogelijk recht te doen wedervaren aan de gedachte van het bedriifs- gewyze zelf-doen der bCdrijfsgeno- ten door middel van bedrijfsvereni- gingen. Anderzijds wordt gestreefd ntaaf- eSn 8ecentraliseerde adminl- stratie door die onderdelen van de sociale verzekering. die een cen- trale organisatie noodzakelijk ma- LANGEDIJK, 22 April. Aan- rode k°o1 25 20- Km'J .i gele k001 19-90—22.90 ber 13B20 43~5i; 700 kg rabar- ^SCHAGEN. 22 April. Bijzonder drukke markt met zeer grote aan- voeren. ^eldekoeie" 325550. verse koeien 600—850 pinken 200—250, met pa- pieren tot 300; fokkalveren 4060 handei vlug; fokschapen z. lam 607^5' overbouders 45—70. schapen z. lam 90—110, handel goed; rijtuig- 0®arden tot 850; werkpaarden tot V"a»gie1 handel; biggen 30-60, handel lets beter; kippen 3—5. han- del slecht; jonge konijnen 2.503 50 ren l.50^2.50." 14-'' ^itenlamme- Enkele jongens te Alphen (N.Br) vonden op een wegberm een klein projectiel, dat op een gegeven mo- ment ontplofte. Een 10-jarige jon- gen werd hierbij zo ernstig getrof- fen. dat hij spoedig daarop aan de bekomen verwondingen overleed. Een ander jongetje werd met ern- stige verwondingen in het St Elisa- bethsziekenhuis te Tilburg opgeno- men. Voor de vleesvoorziening in de eerste maanden van dit jaar was b.v. gerekend op een levering van 12.000 ton Argentijns vlees, de eer ste helft is vrijwel geconsumeerd, de leverantie van de tweede helft is door Argentinie geannuleerd. Er was vlees gekocht van Belgie tot een hoeveelheid van 4.000 ton. Deze partij beantwoordde echter niet aan de gestelde eisen. Onder deze om- standigheden trad een bedreiging van het vleesrantsoen op. Het eerse gevaar is thans afge- wend doordat in de ontstane leemte in de import deels is voorzien. Een ruiltransactie met Belgie had tot re- sultaat, dat ons lagd de beschikking kreeg over in totaal 3.000 ton be- vroren schapenvlees. welke hoe veelheid in het najaar onzerzijds wordt vergoed met leveringen van vers schapen- en varkensvlees. In deze transactie ligt ook de verkla ring van de aanwezigheid van dit blijkbaar niet bij allen gewilde schapenvlees, dat de laatste tijd in distributee is gebracht. derhalve ter handhaving van het vleesrantsoen. Belgie zal daarnaast 2.000 ton uit Deense en Ierse aanvoer ingevro- ren vlees leveren en bovendien nog 2.000 ton Argentijns vlees. dat in Engeland opgeslagen ligt. Uit een Engeise leverantie van 3.000 ton Ar gentijns vlees zal een voorschot van 1.000 ton worden verleend. 't Gevaar is dus in eerste instan ce gekeerd, doch volledige zekerheid van import en daarmede van een ongestoorde vleesrantsoenering is er voor de maanden Mei en Juni, in welke tijd er een kleine aanvoer van Nederlands slachtvee is, nog niet. Een gehele dag was het donane- kantoor van Baerle Nassau het toneel van justitiele bedryvigheid Vier Nederlanders en vier Belgen werden daar op scherpe wijze ondervraagd, tot zfl eindeiijk door de mand vielen en bekenden schuldig te iyn aan een zeer grote handel in valse distributie- bescheiden. Het begon op 4 April, toen de Amsterdamse politie een 35-jarige koopman en een 47-jarige perser met hun resp. echtgenoten, alien woonachtig in Amsterdam, arre- steerden wegens het -in bezit heb ben van velse distributiebescheiden Reeds grote aantallen hadden zij in omloop gebracht: textielcoupu- res ter waarde van duizend punten, losse textielpunten a 5 en 1 stuks, vleestoewijzingen van 100 rantsoe- nen en brandstoffenbonnen num mers 76 en 77. De gearresteerden bleken niet minder dan 75—80.000 textielbonnen en 1500 mud kolen te hebben verhandeld. Bij hun ver- hoor verklaarden zij de coupures gekocht te hebben van een Belg, die zij of in Tilburg Of in Belgie ontmoetten. Als naam van een der Belgen noemden zij een zekere M. Hierop heeft de Belgische politie vier Belgen aangehouden. die met de vier Amsterdammers zijn gecon- fontreerd en tenslotte bekend heb ben. Bij de gearresteerde Belgen bevond zich ook de drukker van de valse coupures. De Belgische justi ce zal voor de berechting van de vier Belgen zorg dragen op be schuldiging van benadeling ener bevriende mogendheid. De vier Amsterdammers vallen uiteraard onder Nederlandse jurisprudentie. Een groot aantal der distributie bescheiden kon worden achterhaald. Evenals gisteren was de fondsen- markt ook heden over de gehele linie flauw gestemd. Politie! e over- wegingen schijnen op de achter- grond te zijn geraakt. al werkt het nieuwe incident te Wenen niet sti- mulerend: De definitieve stembus- zege van de Gasperi echter heeft als mogelijk gunstig bei'nvloedende fac tor het veld geruimd voor markt- technische omstandigheden, mede als gevolg van fiscale lasten, waar door heden voor het eerst ook het publiek met enig aanbod op de aandelenmarkt loskwam. Hoe wei nig weerstand de markt overigens heeft, blijkt wel uit het feit, dat een verkooporder voor enkele stuks reeds voldoende is om het koerspeil enige punten omlaag te drukken. Men acht ter beurze in deze om standigheden de situatie weinig ge- schikt voor het ter markt brengen van nieuwe kapitaalsuitgiften, die mogelijk nog in voorbereiding zijn. De prijs van de claims spreekt in dit opzicht duidelijke taal. Die van de jongste emissie Nieaf (Neder landse Instrumenten en Apparaten Fabriek) te Utrecht, werden gead- viseerd op 400 a 450 gulden tegen een theoretische waarde van 575 gulden. De koersverliezen waren evenals gisteren weer van behoorlijke om- vang, terwijl het lichte herstel dat zieh e*en baanbrak, niet werd voortgezet. Integendeel, een verdere scherpe daling zette in, die met na me voor de Philipsaandelen sterk tot uiting kwam. waardoor zowel oude als nieuwe aandelen Philips circa 20 pCt. verloren. Het laagste peil voor de oude aandelen was 255 en voor de nieuwe 242. Certificaten Hoogovens fluctueerden en beland- den feitelijk op 201, dus 6 pCt. be- neden gistergn. Opmerkelijk was dat in de vierde tape de oude en nieuwe Hoogovens gelijk noteerden, nl. 205 tot 206. Van de overige in- dustrielen waren Unilever flauw met een verlies van 9 pCt., terwijl Aku's 4 pCt. inboetten, evenals van Gelder. Kon. Olie bewoog zich voor de oude aandelen op circa 330 (een dag er voor circa 338) en voor de nieuwe op circa 317 (gisteren 327). Wat de overige afdelingen betreft, ook hier werden algemeen koers verliezen geleden. hoewei niet in zo sterke omvang. Ook de Indische fondsen waren zwak, hoewei deze betrekkelijk nog de meeste weer stand boden. Bankaandelen waren slechts weinig lager, doch Indische credietinstellingen liepen een 4 tal punten terug. Ook Scheepvdarten twamen op lager peil. Ook de be- ieggingsmarkt was conversielening 1947 iets vaster gedisponeerd, even als de blnnenlandse dollarlening en grootboek 1946. De omzetten be- droegen gisteren voor aandelen we- derom 1.4 millioen gulden. De om- zetten van obligation waren met 2,1 i millioen gulden een stuk beneden die van Maandag. Prol. 2 pCt.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2