Communistische leden van Ged. Staten en Wethouders moeten verdwijnen GROOT JOODS OFFENSIEF INGEZET OM DE HAVENSTAD HAIFA Voor Alkmaar en omgeving Indien zij het vertrouwen Arabische vrouwen en kinderen vluchten in paniek naar't strand Waarom zwijgt het W.-Europees verdrag over het Christendom? TOGLIATTI SPEELT HET SPEL VAN ALLE COMMUNISTEN Wijziging Provinciate- en Gemeentev/et Onhoudbare situatie dient te worden opgeheven De Eerste Kamer over Indonesie Ook Jeruzalem verwacht aanval Pauselijke verklaring Vraagstukken van buitenlandse politiek in de Tweede Kamer De motie over het federalisme Uitgeschakeld HoofdredacteupH. N. Smits, rayonredacteur: Ft. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. VRIJDAG 23 APRIL 1948 44e IAARGANG - NUMMER 11513 BUREAUX: BIJ DE TWEEDE KAMER is ingediend een wetsontwerp-aanvul- ling van de provinciale wet en de gemeentewet; tussentijds ontslag van leden der Gedeputeerde Staten en van wethouders. Aan de Memorie van Toelichting is het volgende ontleend. Zware aardschok in Griekenland RUSSEN ZETTEN NORD EXPRESS STOP Nieuwe Rijnbrug bij Keulen De katholieke* vissers van Portugal brengen een beeld van O.L. Vrouw, hun patrones, over de Oceaan. Dit beeld zullen zij schenken aan hun in de V.S. vertoevende landgenoten, alvorens ter visserij te varen, in de wateren rond New-Foundland. Hier ziet jnen hoe het beeld der H. Maagd met een sleepboot naar het vlaggeschip der vissersvloot wordt gebracht. De kardinaal- aartsbisschop van Lissabon verrichtte vooraf de wijdings- plechtigheid. Yenan heroverd Z.K.H. Prins Bemhard heeft mevrouw Roosevelt in zijn eigen vliegtuig naar Engeland gevlogen. Bij het verlaten van het vliegveld Norhtholt in Middlesex. Ex-naxi-burgemeester herkozen CONFISCATE TE BERLIJN ,,Belga" ontslagen van rechtsvervolging OVER DE ITALIAANSE VERKIEZINGEN DE HOOP is weer opgelicht aan de Italiaanse hemel, dat er rust zal komen en dat de sociale wederopbouw van het land thans kan worden verwezenlijkt Dat is een noodzakelijke voorwaarde, om aan alien, en vooral aan de arbeider en de werkloze, recht te kunnen doen. Dit waren de woorden, die Z.H. Paus Pius XII heeft gezegd in een verklaring over de uit- slag van de Italiaanse verkie- zingen aan de Amerikaanse pers. „Deze dag", aldus de Paus verder, „heeft in geheel Europa, ja in geheel de wereld, het ver trouwen doen opleven". De H. Vader memoreercie dankbaar de gebeden, die over de ge- hele wereld waren gestort, om de zaak van Christus te verde digen tegen dwaling en on- rechtvaardigheid. Wij blijven ons richten tot de oneindige God, de Heerser van alle vol- ken, dat Hij ten goede mag richten de harten van hen, die in ego'isme of blindheid het pad bleven bewandelen, dat slechts kan leiden tot ram- pen voor ziel en lichaam. Moge zij hun dwaling inzien! Moge God het spookbeeld van wan trouwen en van strijd van de aarde wegnemen. De Paus spreekt in Zijn ver klaring verder over de nood- zaak van broederlijke samen- werking en spoort aan tot voortdurende activiteit voor 'n waarachtige en duurzame vre- de. DE GASPED ANTWOORDT Geen audientie Burgemeester van Verona afgetreden VUURGEVECHT Bl) NAPELS Nieuuj Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank De gemeentewet en hetzelfde geldt voor de provinciale wet, voor wat de leden der gedeputeerde sta ten betreft maakt het de raad niet mogelijk een wethouder, die het vertrouwen van de raad niet meer bezit, tussentijds te doen af- treden. De regering acht het be- zwaarlijk voor tegenspraak vat- baar, dat een onhoudbare situatie ontstaat, wanneer ,,'s raads gecom- mitteerden", die, naar de woorden van een der vroegere ministers van binnenlandse zaken, „hun functie alleen behoren te ontlenen aan het vertrouwen, dat de gemeente in hen stelt en alleen krachtens dit ver trouwen hun post behoren te be- houden", niet meer blijken te vol- doen aan deze voorwaarde en niet bereid blijken ontslag te nemen. Tot voor kort heeft zulks zich in de practijk niet als een werkeljj- ke Teemle doen gevoelen, aange- zien zich in zekere zin een con vention had gevormd van deze strekking, dat de betrokkene na een duidelijke uitspraak van de raad uit eigen beweging attrad. De gebeurtenissen van de laatste tijd hebben echter aangetoond, dat sommige wethouders zich niet aan de regels van het spel hou- den, De regering heeft zich daarom be- raden over de vraag, in hoeverre aanleiding bestaat tot het treffen van een wettelijke voorziening, welke het de raad, onderscheiden- lijk de provinciale staten, mogelijk maakt het mandaat van de wet houder, onderscheidenlijk de gede puteerde, die het vertrouwen niet meer bezit, terug te nemen. Het stelsel der periodieke aftreding van de leden van provinciale staten en gemeenteraden verzet zich niet te- gen een tussentijds ingrijpen in de samenstelling van de colleges van 'burgemeester en wethouders en van gedeputeerde staten, ingeval duide lijk aan de dag treedt, dat de zit- ting hebbende leden niet meer hot vertrouwen van de raads- of sta- tenleden genieten. Immers opent de gemeentewet zelf in artikel 95 en een zelfde gedachte ligt ten grondslag aan artikel 58 der pro vinciale wet reeds de mogelijk- heid een wethouder van zijn be- trekking vervallen te verklaren, om wanneer hij zonder geldige reden zes achtereenvolgende vergaderin- gen van het college van burgemees ter en wethouders niet bijwoont. Het lijkt dan ook volkomen ver- antwoord, ja zelfs noodzakeiijk, deze liin door te trekken in de gevallen, waarin een der essen- tialia voor de benoeming nader- hand is weggevallen, nn de mo- gelijkheid, dat wethouders, on- danks een duidelijke uitspraak van de raad, waarbij hun het ver trouwen is opgezegd, hun zetel bltjven bekleden. geenszins denk- beeldig is gebleken. De regering ziet niet voorbij, dat aan het treffen van een voorziening als in het onderhavige wetsontwerp vervat, schaduwzijden zijn verbon- den. Zij heeft ernstig oveTWOgen, of in dezen bijzondere waarborgen dienen te worden geschapen netzij door het stellen van de eis van een verstrekte meerderheid, dan wel van de eis, dat de besluiten worden genomen met de meerderheid van de stemmen der leden, die van de raad, cq de provinciale staten, deel uitmaken, hetzij door de desbetref- fende besluiten aan een bijzondere goedkeuring te onderwerpen. Een en ander verdient naar het oordeel der regering echter geen aanbeve- ling, omdat aldus, bepaaldelijk voor wat de beide eerstgenoemde eisen betreft. in de gemeentewet en de provinciale wet aan die wetten vreemde beginselen zouden worden gelntroduceerd. Het observatorium te TriSst heeft Donderdag een aardschok van bui- tengewone hevigheid geregistreerd, waarvan 't epicentrum waarschijn- lijk in Griekenland of op de Grieks Ionische eilanden ligt. Het observatorium te Bari meldt aardbevingen op ongeveer 400 k.m. afstand. De Eerste Kamer houdt zich be- zig met de begroting van Overzeese Gebiedsdelen en dus verdiept zij zich andermaal in de Indische kwestie. Van de zijde der A.R. en C.H. is er de gebruikelijke critiek en een scherpe veroordeling van het beleid. De heer De Zwaan sprak duidelijk zijn wantrouwen in het beleid van Minister Jonkman uit. De heer Kerstens verdedigde de regeringspolitiek en deed dit na- mens de K.V.P.-fractie in de Senaat. Hij constateerde, dat het minimum van overeenstemming voor de yer- breding van de basis der regering ontbreekt. De heer Molenaar was iets milder, maar signaleerde toch verschillende fouten in het Indie- beleid van de regering. De minister heeft tot a.s. Dinsdag de tijd, om over zijn antwoord na te denken. De spoor wegkantoren van de drie Westel(jke mogendheden, in Berlijn hebben Donderdag tele- fonisch de mededelin, gekregen van Russische zijde, dat de Nord Express niet mag rijden, voordat nieuwe regelingen zijn getroffen met de Sowjet-autoriteiten. De Nord-Express onderhoudt de verbinding van Berlijn met het Westen sinds 1945 en vervoerde staatsburgers van geallieerde mo- gendheden, die op verzoek van Russische beambten hun bagage en papieren moesten tonen. Deze Sow- jet-maatregel zal de laatste schakel in het passagiersvervoer van Ber lijn naar het Westen yerbreken. De Franse autoriteiten treffen voorbereidingen om in verband hiermede bussen te laten rijden tussen Berlijn en Brunswijk. Vooral de France passagiers zijn door dit verbod gedupeerd, daar de Ft id Express 00* de verbinding met Parijs onderhoudt De Franse autoriteiten hebben een protest in- ged"tr>d. In April lieten de Duitsers bij de verdediging van Keulen de grote Hohenzollern-brug in de lucht vliegen, waardoor de spoorwegver- bindingen tussen West- en Midden- Duitsland werden verbroken. De nieuwe brug, die op dezelfde plaats wordt gebouwd, is riagenoeg gereed en zal op 9 Mei a.s. in ge- bruik worden genomen, hetgeen een belangrijke verbetering in 't trein- verkeer zal brengen. NOORD-SJENSI, 22 April (Tass) Volgens het persbureau van Noord- Sjensi, aldus meldt Tass, hebben de communistische strijdkrachten Ye nan heroverd. "MMAY: DE JODEN hebben glsteren een groot offensief ingezet tegen de zestigduizend Arabieren van Haifa. Ruim een etmaal long is de stad beschoten door machinegeweren. Het hoofd- offensief is ingezet vanaf de berg CarmeL De Joden hebben het telefoongebouw en andere Arabische gebouwen bezet. Enorme branden zlln uitgebroken en de Arabische verliezen zijn groot Vrouwen en kinderen vluchten van Haifa naar Arcre. De Britse troepen hebben verdedlgingsstellingen ingenomen. hebben de stad bijna geheel in haar macht. De arabieren hebben in het dis trict Wadi Nisnas zware verlie zen geleden. Officieel wordt medegedeeld, dat arabische eenheden op ge'isoleerde punten in Haifa nog stand houden. Britse troepen hebben zich ingegra- ven rondom Kingsway, het voor- naamste zakencentrum, dat tussen het arabische en het joodse stads- deel ligt. Haifa heeft 145.000 intyo- ners, van wie Tuim 40 pet. arabie ren zijn. De pleren en het strand van Haifa zijn vol arabische vrouwen en kinderen, die wachten op eva- cuatie naar Acre, de haven in Noord-Palestina. Volgens een po- litiemelding vluchten de arabie ren thans uit het gebied van Na zareth. Van de zijde van de Haganah Het hoofdkantoor van de Pale- stijnse spoorwegen en andere ge bouwen staan in brand. De joden hebben het telefoongebouw van Haifa bestormd en hebben, naar wordt gemeld, een uitgebreid offen- sief ingezet tegen door de arabie ren ingenomen stellingen rondom de dichtbevolkte marktwijk. De ge bouwen in de havengebieden zijn door mortieryuur in brand geraakt. Alle telefoonverbindingen met Haifa zijn verbroken en het nieuws hoort men via de radio van de joodse strijdorganisatie Haganah. Het spoorwegstation bevindt zicn in handen van de arabieren De jo den hebben de hoogten van de berg Carmel bezet. Beide partijen krij- gen versterkingen. Volgens officiele mededelingen hebben de joodse strijdkrachten de voornaamste strategische punten langs de kust onder controle. De twintigduizend inwoners van het district Soek vluchten in paniek toen de eerste golf van joodse strij- ders naderde. ,f„ Elke bedreiging van de Britse verbindingslijnen zal worden tegen- gegaan „met de strengste maatre- gelen, de staat van beleg mbegre- pen". Britse mariniers verdedigen de haven van Haifa, die voor eva- cuatie gebruikt moet worden. Alle Britse strijdkrachten in Jeruzalem zijn gealarmeerd „voor het geval de Haganah eenzelfde aanval op de heRiee stad wil ondernemen. De Haganah heeft de arabieren een wapenstilstand aangeboden op voorwaarde, dat deze hun wapens zouden overgeven en alle buiten- landse strijders" uit Haifa zouden verwijderen. Strijdkrachten van de Haganah wordt gemeld, dat een detachement van de Irgoen Zwai Leoemi aan de gevechten heeft deelgenomen. Volgens een te Damascus door de arabische strijdkrachten in Palestina uitgegeven communique bieden de arabieren in Haifa nog steeds ver- bitterd weerstand aan de joodse aanvallen. Plaatselijke arabische comite's in Palestina hebben het Syrische Rode Kruis om kleding voor 10.000 arabi sche vrouwen en-kinderen verzocht, die uit hun dorpen zijn geevacu- eerd. Na onderhandelingen over een wapenstilstand hebben joodse strijd krachten de aanvallen op de arabie ren in de haven van Haifa her- nieuwd. Honderden arabische vluch- telingen verdringen zich op de ha- venhoofden, van waar uit zij per boot trachten te ontkomen. Uit ara bische bron wordt bericht. dat ara bische versterkingen naar Haifa op- trekken Wapenstilstandsonderhandelingen met Engelsen als tussenpersonen zullen te 11 uur plaatselijke tijd worden hervat. Te Jeruzalem doen geruchten de ronde. dat de joden een aan val op grote schaal op Dinsdag 27 April beramen om strategische punten in Jeruzalem te bezetten. De heilige stad bereidt zich op een aanval voor. Zowel de ara bieren als de joden bouwen zich complete betonnen wachthuisjes en brengen stalen rails vertieaal in de straten aan om gewapende aanvallen tot staan te brengen. De oorlogvoerenden hebben snel ge bouwen bezet, die door de En gelsen worden ontrulmd. Te Schwaebisch in de Ameri- kaanse zone van Duitsland is met overweldigende meerderheid van de 33-duizend zielen tellende be- volking de vroegere nationaal- socialistische burgemeester, Franz Konrad, herkozen, aldus meldt 't Amerikaanse legerblad ..Stars and stripes". Konrad was sedert 1932 lid van de partij en heeft ook deel uitgemaakt van de S.A. Zijn tegenstander bij de verkiezing was de half-Jood Franz Czisch, de eerste burgemees ter van de stad na de oorlog. Vol gens het Amerikaanse blad zijn de supporters van Czisch mishandeld en geterroriseerd, werden grote Davidsterren op de straten gekalkt en is aan Czisch ook materiele schade berokkend. Tijdens de ver- kiezingscampagne leenden de aan- hangers van Konrad een auto met geluidsinstallatie van de plaatse lijke communistische partij-afdeling en maakten daar propaganda mee. Een aanzienlijk aantal fabrieken in de Sowjet-sector van Berlijn is Donderdag geconfisceerd door het door de Russen ingestelde beheers- instituut. Dit lichaam is belast met de inbeslagneming en „overdracht aan het volk" van industriele onder nemingen die aan vroegere nazi's en oorlogsmisdadigers behoren. Het decreet van het Russische mi- litaire bestuur. dat de wettehjxe basis van de confiscate vomit is voor de Russische zone enkele da- gen geleden ingetrokken doch geldt klaarblijkelijk rog voor de Sowjet- seeior van Beriijn. Het gerechtelijk onderzoek. net dat tegen het persagentschap „Belga" enige tijd geleden door de regering werd ingesteld naar aanleiding van geruchten over een devaluatie is met een ontslag van rechtsvervol ging gesloten. De Gasperi heeft op feen pers- conferentie geantwoord op de beschuldigingen en beweringen van Togliatti. ..Togllattl zegt, dat het land staat voor een perlode van grote spanning tussen de re- actionalre krachten en die van de voorultgang, vertegenwoordigd door hen, die voor het Volksfront stemden. Dit is het gebruikeHjke spel dat de communisten in alle landen spelen, door alien, die zij actief en progressief noemen, na- mclijk hun volgelingen, te stellen tegenover hun tegenstanders. Het Is inderdaad waar, dat het begin- sel van de vrijheld in gevaar ver- keert". „Togliatti heeft verklaard, dat de verkiezingen niet vrij waren en niet de wens van het volk uitdruk- ken. Dit zijn ernstige beschuldigin- gen, aldus de Gasperi, uit de mond van iemand, die aan het hoofd staat van een grote partij. Togliatti zegt, dat de verkiezingen verloren zijn door drie oovzaken: ten eeistc in- terventte van het buitenlard, ten tweede bedreiging met oorlog uit het buitenland, ten derde be'invloe- ding en tussenkomst van de Kerk. Mijn antwoord luidt: ten eerste heb ik de voedselcommissaris Ronchi naar Amerika gezonden om extra graan te verkrijgen, waarmeae wij de periode tot aan het bergen van de nieuwe oogst zouden kunnen doorkomen. Hij slaagde en het komt mij voor dat Amerika, wanneer het had willen doen zoals Togliatti sug- gereert, het graan achtergehouden zou hebben totdat het wist wie het zou krijgen. Doch Ronchi kreeg het graan. De suggestie van Togliatti, dat Amerika atoombommen zou willen werpen op zekere Italiaanse steden is zo verbazingwekkend, dat ik haar onbeantwoord laat. Op de derde beschuldiging kan ik ant woorden, dat de door de Kerk aangewende invloed louter van geestelijke aard was. De Kerk heeft reeds geconstateerd wat aan de geestelijkheid en haar instellingen in andere landen is overkemen en was dus met recht bezorgd over de toekomst ervan in Italie. De Kerk is overigens het voorwerp geweest Z H Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 27 April geen audientie verlenen. De burgemeester van Verona. Fe- deli een Neniu-socialist, is nfgetre^ den uit protest tegen het resultant van de verkiezingen. van zeer krachtige aanvallen van de zijde der communisten en han- delde dus in grote mate uit zelfver. dediging. De Gasperi gaf vervolgens een reeks cijfers, waarbij hij verklaarde, dat de Christendemocraten in be- paalde plaatsen hun stemmenaantal hadden verdubbeld, vergelexen met dat van 1946. De Gasperi wees op de noodzaak van ..spoedige agrarische hervor- mingen en beveiliging van de arbeid in het industriele Noorden". De grote impuls voor het land' zo zei hij, „moet de vooruitgang zijn. Het moet een realistisch pro- gramma worden. gegrond op de sa -•enwerking in Europa. want Jot is de enige hoop voor de toekomst". Op de geallieerden deed de Gas peri een beroep tot herziening van b<»t vredesverdrag. i De Tweede Kamer heeft Don derdag in behandeling genomen het wetsontwerp tot goedkeuring van net verarag tussen iteigie, Frankrijk, Luxemburg, Neder- land en het Verenlgd Koninkrtjk Groot-Brittannie en Noord-Ier- land, ondertekend te Brussel op 17 Maart 1948. Bq de algemene beraadslaging was tevens aan de orde de motie-Van der Goes van Naters (PvdA) mede ondertekend door de K. V. P. betreffende de opDouw van een recntsgemeen- scnap van aemocratiscne staten in federaal verband. De heer Roolvink (K. V. P.) be- toogde, dat voor de crisis van struc- tuele aard, welke zich gedurende de laatste twintig jaar in de bui tenlandse politiek voordoet, allerlei oorzaken worden aangewezen. Z.i. is ze te wijten aan de afdwaling van de eisen van het Christendom. Het samengaan van meer landen dan in de Benelux acht hij toe te juichen. Ten aanzien van het Duit- se probleem merkte hij op, dat een royale steun aan de christelijke or- ganisaties in Duitsland gewenst is. In Duitsland bestaat thans een po litick vacuum, dat gevuld moet wor. den uit het westen. Duitsland zal op lange termijn in West-Europees verband moeten worden opgeno- men. In verband met de motie merkte hij op, dat de minister het federalistisch streven in ons volk onderschat. De heer Van der Goes van Na ters (PvdA) constateerde een ver- blljdende groei naar permanente organen. Daarin dienen vertegen- woordigers der constructieve volks- groep te worden opgenomen. Spr. wees verwijten van partij-politiek af en hij protesteerde tegen de schandelijke ondankbaarheid jegens het Engelse rijk; te dezen aanzien moet de regering zich z.i. uitspre. ken. Hij weidde nader uit over de mogelijkheden, welke de federalis- tische aaneensluiting schept. De be- tekenis van het verdrag uitvoerig behandelend betoogde hij, dat de Westelijke Unie onmisbaar is. Hij wijzigde zijn motie in die zin, dat daarin gelezen wordt, dat gezag dient te worden opgedragen aan boven-nationale organen „voor zo- ver mogelijk". De heer Schmal (CH) opmerkend dat het verdrag een duidelijk de- fensief karakter heeft, vroeg de re. gering een aanduiding te willen ge- ven, dat wij met onze militaire bij- stand niet in een eenzijdige rich- ting van bewapening worden gedre- ven, zodat onze marine achter zou blijven. Hij verklaarde voorts geen behoefte te hebben aan de motie. De heer Bruins Slot (AR) meen- de, dat de economische en culturele samenwerking gevolgd moet wor den door militaire samenwerking, waarop de regering alle aandacht moet richten. In het verdrag zou z.i. een getuigenis van het christe- lijk geloof op zijn plaats geweest zijn. Ten aanzien der motie sloot hij zich aan bij het standpunt der regering. De heer Serrarens (KVP) was van oordeel, dat de ontwikkeling der Benelux bevorderlijk zal zijn voor het vijf-mogendhedenpact. Tot saamhorigheid der Europese staten kan men z. i. niet komen zonder de hulp van Amerika. Het nieuwe pact moet een werkelijk pact der volkeren worden en niet een zaak van ambtenaren; de Benelux is z.i. te zeer in handen van ambtenaren. Het pact is iets waarvan we iets moeten maken. meende hij. De heer Vonk (WD) uitte zijn waardering voor de wijze waarop de minister het verdrag heeft ver. dedigd. Het verdrag kan in zijn uit- voering slechts slagen als het on- partijdig wordt uitgewerkt en par- tijloos wordt geschraagd. Hij zal zich gaarne achter de minister scha- ren. Waar we dit verdrag hebben, dat culturele waarden in bescherming neemt ook tegen communistische terreur, waar alien bezwaar hebben tegen het Britse embargo, waar de Nederlandse regering intern stelling neemt tegen het communisme, vroeg spr. of de minister thans bereid is een sterke Internationale actie in te zetten, opdat wij de vrije hand kun nen hernemen ter bestrijding van het communisme in Indonesie. Aan de motie zeide hij voorlopig geen behoefte te hebben. De heer Wagenaar (CPN) wijzend op Amerikaanse invloeden, merkte op, dat door dit verdrag ons volk een speelbal wordt in handen van buitenlandse mogendheden. Hij verklaarde zich tegen het verdrag. omdat het een einde maakt aan on ze souvereiniteit en onafhankelijk- heid. De heer Sassen (KVP) opmerkend, dat de opvattingen van zijn fractie goeddeels door de regering worden gedeeld, verklaarde het niet eens te zijn met de minister ten aanzien van het niet vermelden der chris telijke grondslagen in het verdrag. Wat het Duitse probleem betreft meende spr., dat men zich moet hoeden voor een structuur ,.a l'Americain". Ten departemente zal men moeten komen met een reor. ganisatie, welke/ tevens een demo- cratisering zou kunnen meebrengen. Niet de ratificatie .maar realisatie van het pact bepaalt z.i. de ware bondgenootschappelijkheid. De draagwUdte van het verdrag besprekend, merkte hij op, dat opnarae van Italie aan te bevelen zou kunnen zijn. De heer Kortenhorst (KVP) be- pleitte o.a. de wenselijkheid bij de tot standkoming van regelingen binnen het kader der Unie de volks- vertegenwoordiging in te schake- len. Tegen middernacht kwam de mi nister van buitenlandse zaken, de heer Van Boetzelaer nog even aan het woord. Hij zal zijn rede heden Vrijdagmiddag voortzetten. Te Lusciano bij Napels is het tot een vuurgevecht tussen communis- ten en de politie gekomen, nadat de communisten, die over een ge- heime wapenopsiagplaats beschik- ten. hadden getracht de kerk en andere gebouwen in brand te ste- ken. Een communist werd gewond en vjjf gearresteerd. Een hoeveel- heid wapens en munitie werd in beslag genomen. Een grote menigte heeft in de af- gelopen nacht, na een handgemeen tussen de christen-democratische burgemeester en een communistische afgevaardigde, een aanval gedaan op het bureau der communistische par tij te Terlizzi nabij Bari. Het bu reau werd verwoest. De burgemeester van Terlizzi had tevoren een decreet uitgevaardigd, waarin werd bevolen de podia, die voor de verkiezingen waren opge- richt. af te breken. De communisten weigerden hieraan gevolg te geven. Dit leidde tot het handgemeen tus sen de burgemeester en de commu nistische afgevaardigde. die daarop gearresteerd, maar wegens zijn par- lementaire onschendbaarheid weer vrijgelaten werd. Het volk, woedend over zijn vrij- lating. viel toen het communistisch Partijbureau en de plaatselijke vak- verenigjngsbureaux aan. Er WORDT ERNST van gemaakt, de communisten te isoleren. Dat blijkt opnieuw uit het belangrijke voorstel van de regering, de com munistische leden van Gedeputeer de Staten en de communistische wethouders, af te zetten, als blijkt, dat ze het vertrouwen van de Pro vinciale Staten of van de gemeente raden niet meer bezitten. Het blijkt ook nog uit iets anders. Straks. van 7 tot 10 Mei, wordt in Den Haag een groot Congres gehou- den van de Europese federalisten. Daar komt een groot, belangrijk ge- zelschap bijeen. Churchill en Eden, leidende figuren van de Engelse Labour, enz., enz. Op de Dam in Amsterdam WQrdt een grote meting gehouden. waar het woord zal wor den gevoerd door Churchill, Spaak, Jouhaux. Henri de Greeve. Koos Vorrink en ds Gravemeyer! Bien etonner, de se trouver ensemble, zou de Fransman zeggen, hetgeen zeer progressief vertaald wil zeg gen: wat een eigenaardige hutspot bij elkaar. Dit grote federale congres wordt representatief geacht voor de krachtsverhoudingen en belangen- eroeperingen in het huidige West- Europa: de communisten zullen niet deelnemen. Natuurlijk zou het een vergissing zijn te lienen, dat het communisme niet meer van invloed is in de krachtsverhoudingen en belangen- groeperingen in het Europa van thans. maar waar het hier om de opbouw van een nieuwe ordening gaat. moeten de communisten. de krachten van de vernietiging, wor den uitgeschakeld. De communisten staan buiten de samenleving, door hun eigen schuld. Nederland ziet het in. eindelijk. en West-Europa ook. eindelijk. Nil blijve het niet bij negatieve uit- schakeling, maar zoeke men, snei en weldoordacht, de weg van de positieve weerstand .door construc- tie en samenwerking, op stevige basis, op het alleen-mogelijke fun dament van recht en liefde.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1