In Frankrijk dreigt weer een regeringscrisis Voor Alkmaar en omgeving R.K. Opvoedingsgesticht te Borculo prooi der vlammen Groenten naar Duitsland in ruil voor dollars „Levendig contact met Londen ALLEEN DE DOODSTRAF past verrader van der Waals „Eerlijk en waardig" Tweede brand in vijf jaar Eerste Marshall- goederen Joden: heer en meester in Haifa Geen cholera op de „Volendam Sportief? Over het Britse embargo op militaire goederen voor Indie Laaghartige moord om zich veilig te stellen Karnemelk M ZATERDAG 24 APRIL 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11514 BUREAUX: Als gij het communisme Dieseltrein kraakte vrachtauto Onze jongens in Indie. Op patrouille in Midden-Java. Een wan- kel bamboebruggetje over een bruisende waterval. SCHADE ZEVEN TON HANDELSOVEREENKOMST. MET BRITS-AMERIKAANSE ZONE MAANDAG TE ROTTERDAM De ronde van Nederland is begonnen Post voor de „Kortenaer" Arabieren verlaten de stad Een gesneuvelde in, Indonesie MINISTERS AANWEZIG Op het Voorlichtings- congres inzake het Communisme ZIJN BOERDERIJ IN BRAND CESTOKEN Om verzekeringsgeld in handen te krijgen Gedemobiliseerden voelden niets voor feestavond Waterschappen TWEEDE KAMER Het Labour-telegram aan Nenni Voetbal Noordhollands XI naar Hoorn Nieutu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veil ig fVondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank wilt bestrijden, doet het dan eerlijk en waardig, schrijft een lezer uit Schagen wij hebben ze in soorten die zich gestoten heeft aan een opmerking in een anecdoti- sche rubriek, waarin gezegd werd: zie je wel, toen in het proces-v. d. Waals bleek, dat deze verrader prompt na de bevrijding naar Mos- kou werd ontboden. Dat Moskou wist, met wie het te doen had, kun- nen wij niet bewijzen, maar wij hebben, de intelligence van de Rus- sische geheime politie kennende lees o.a. het boek van Kravchenko! reden om aan te nemen, dat men wel wist, welke wolf in schaaps- vacht er toen, wonderlijk genoeg, in geslaagd was, zich bij de Canadese Intellegence Service in te dringen. Het is overigens wel eens moei- lijk, de eerlijkheid en waardigheid te betrachten tegenover zoveel oneer en onwaardigheid, als van commu- nistische zijde, nationaal en interna- tionaal, gespuid wordt. Wanneer wij denken aan de voorlichting, die men van communistische zijde gaf en geeft over de gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije o.a. en later over de verkiezingen in Italie, dan vraagt men zich toch wel af, waar vrienden van het communisme het lef van- daan halen, anderen iets te verwij- ten over de wijze van bestrijding van dit verderfelijke systeem. En dan komt, prompt volgens het Sovjet-propagandaclichS, het be- kende verhaaltje over de oorlogs- ophitsing er bij te pas. Iedereen, die tegen het communisme is, heette vroeger een fascist, thans een oor- logsophitser. Dat de bakermat van het tegen- woordige Sovjet-communisipe een voortdurende bedreiging .van de vrede vormt door de manier, waar- op het, politiek en militair pene- treert in het Oosten en op de Bal kan, mag natuurlijk niet gezegd Worden. Wij moeten, schrijft de lezer ons, liever de ongemotiveerde vrees voor oorlog, die knaagt aan de harten van duizenden, weg nemen. Maar is die vrees dan zo ongemotiveerd, als wij zien, op welke wijze de politiek van Rusland de wereld bedreigt? Of dacht de schrijver, dat de wereld van plan was, zich na de overwinning op het nazicisme, nu te laten afslach- ten door de rode terreur? Als de briefschrijver „De Waar- heid" leest, zal hij daar dan ook in vinden, wat vriend Gerben Wage- haar eergisteren in een donderrede in de Tweede Kamer verklaarde, naar aanleiding van het voorgestelde Vijfmogendhedenpact? Natuurlijk heeft deze kameraad alien, die v6or het Pact zijn, oorlogsophitsers ge- noemd zie boven! maar als er oorlog komt, zei hij, „dan zal prof. Romme niet meer in zijn villa zit- ten. om boeken te schrijven en Vor- rink zal de pier van IJmuiden niet eens halen". De parlementaire redacteur van „De Tijd" noemde dit een openhar- tige bedreiging, die men overigens niet nodig had, om te weten dat het_ het zo zal gaan, als aan de heer Wa-' genaar en zijn Moscovitische kor- nuiten zou lukken, wat de heer Mussert en zijn Berlijnse vrienden eenmaal gelukt is. Vandaar dan ook, dat wij ons maar liever weerbaar maken, inplaats van ons weerloos te laten afslachten. Wie nu in de leugentactiek van de Communisten is opgevoed, vindt dergelijke opmerkingen misschien niet aardig, maar we zullen ze toch maar maken, zo eerlijk en waardig als wij menen dat-ze zijn, om voort- durend uit de kluwen van Interna tionale leugens de waarheid naar voren te doen komen! De Spakenburger vishandel A. de Graaf trachtte Woensdagmiddag. in weerwil van de aan weerszijden wachtende auto's en de signalen van de wagenbestuurder van een nade- rende Dieseltrein, met zijn vracht- auto de onbewaakte overweg aan de Kerkweg te Ede over te steken, waarbij hij tegen een trein reed. De gevolgen van de botsing wa- ren fataal: de visauto werd een eind meegesleurd en bleef langs de spoorbaan liggen. De visboer en dat redde hem waarschijnlijk het leven werd uit de cabine geslin- gerd. Een bovenarm-fractuur en een zware hoofdwonde waren het resultaat van zijn gevaarlijke esca pade. De trein naar Utrecht had een half uur oponthoud. De visboer, werd naar het Juliana Ziekenhuis gebacht. NEDERLAND en de Brits-Amerikaanse bezettingszone van Duitsland hebben een handelsovereenkomst gesloten, vol gens welke Nederland groenten zal leveren. Deze levering zal geschieden in het kader van het plan Marshall, met dien ver- stande, dat Nederland voor het overeengekomen bedrag Duitse industriele producten, onder meer onbedrukt katoen, zal aanko- pen. Deze katoen zal na bedrukken in Nederland naar Indone^e worden geexporteerd. normale vooroorlogse jaren bereikt worden. De Nederlandse tuinbouwproduc- tie wordt dit jaar op 850.000 ton ge- schat. Hiervan is 330.000 ton voor bin- nenlandse consumptie bestemd. 120.000 ton gaat naar de conserven- industrie, waarnaast 200.0(30 ton be stemd is voor export ftaar Engeland, Belgie, Zweden en Tsjecho-Slowa- kije en wellicht in mindere mate voor Frankrijk. Ook is een quantum oor de Geallieerde bezettingslegers in Duitsland bestemd. Onlangs werd een contract van 20.000 ton voor'het Engelse bezet- tingsleger- af gesloten. Aanvankelijk wilde de Ameri- kaanse bevelhebber in de Ameri- kaanse zone van Duitsland, Generaal Lucius Clay, van import van Neder landse groenten in Duitsland niets weten, omdat voor de voeding van de zone een beperkt bedrag aan dol lars beschikbaar' wordt gesteld. Voor dit bedrag worden voedings- middelen met hoge calorische waar- de, dus b.v. granen en vetten, aan- gekocht. Generaal Clay wenst geen aankoop van groenten, voordat de calorische waarde van de voeding in zijn zone op 2000 per dag staat. Nu de Marshall-hulp in werking treedt en de groente dus eigenlijk een exportartikel wordt, waar voor goederen worden teruggeleverd zon- der dat een dergelijke transactie in feite dollars aan de Ver. Staten zal kosten, voelde men in kringen van het Amerikaanse militaire bestuur in Duitsland veel meer voor deze kwestie. De beslissing ligt nu echter bij het hoofd van het Marshall- bureau Hoffman en diens medewer- ker Fitzgerald, chef van de afdeling voedsel en landbouw van dit bureau Hangende deze beslissing is een afspraak gemaakt om voorlopig voor drie milloen dollar te leveren. Ook de uitvoering van deze overeen- komst is afhankelijk van het Mar shall-bureau. Men verwacht zeer binnenkort de beslissing. De betekenis voor ons land acht men in tuinbouw- en overheidskrin- gen zeer groot, omdat de levering van deze 200.000 ton groente norma- lisatie van de Nederlandse tuin- bouwexport ®u betekenen, alsmede de eerste belangrijke stap naar het herstel van de leveringen op Duits land. Met genoemd quantum zou onge- veer de helft van de leveranties uit Vrjjdagavond omstreeks acht uur brak een felle brand uit in het Leogesticht, R.K. Opvoedingsge sticht voor jongens, in de Dijk- hoek te Borculo, waar ongeveer 150 jongens zijn ondergebracht, onder lei'ding van 45 fraters van het Gregoriushuis te Utrecht. De brandweren van Borculo, Ruurlo, Lochem, Neede en Eibergen, Geesteren en Deventer rukten on- middellijk uit om het vuur te. overmeesteren. Om kwart voor negen werd de brand, ontstaan op de slaapzaal, ontdekt door enige jongens. De meeste van hen zijn verkenners en welpen en waren op dat ogenblik bij het St. Joris-kampvuur in de omliggende bossen onder toezicht van de fraters. Toen zij de rode gloed van het vuur, dat dadelijk snel om zich heen greep, opmerk- ten, stormden alien naar het ge- sticht, waar zij direct begonnen om mee te helpen aan het blussings- werk en het ontruimen van de be- dreigde delen van het gebouw. Daardoor werd nog veel gered. De schade is echter toch nog gtoot, want behalve de linkervleugel is ook het middelgedeelte van het ge bouw grotendeels door het vuur verwoest. De tweede en derde verdieping van de noordelijke vleugel, waarin zijn ondergebracht slaapzalen, to- neelzaal en kleermakerij, zijn ver woest. De ontspanningszalen liepen zeer veel schade op. Van het aan- grenzende middelgedeelte zijn de slaapzalen. toneelgarderobe-ruimte en de keuken uitgebrand. Het hoofd gebouiV en de nieuwbouw liepen veel waterschade op. Reeds eerder heeft er tijdens de oorlog in dit gesticht een grote brand gewoed, maar toen is de lin- II Vanmorgen om half tien gaf bur gemeqster Mr A. J. d'Ailly op de Dam te Amsterdam het sein van de start van de eerste ronde van Ne derland. Deze start droeg een sym bolisch karakter, want het begin- punt moest het hart van Amsterdam en het Rijk zijn. De tocht ging voorts naar Zaandam, waar de ge- hele groep opnieuw geformeerd werd en de eigenlijke wedstrijd start plaats had. In de Italiaanse ploeg is ter elfde ure nog een wijziging gekomen n.l de grote Fermo Cammelini, die ver- vangen is door iijn broer Guerrino Verder nemen ongeveer veertig in- dividuelen aan de rondp deel, waar- onder Belgen en Engelsen. Albert van Schendel, die sinds 1939 niet meer in Nederland reed, is ook gestart en wel in de Lim- burgse ploeg. Het mctorschip ..Noordam" vande H.A.L. is op weg naar ons land met aan boord de eerste goederen, welke in het kader van het Marshall-plan door Amerika aan Nederland gele- verd worden. De ..Noordam" zal Maandagochtend in Rotterdam ko men. Deze eerste ..Marshall-goederen" zullen met officieel vertoon in ons land ontvangen worden. De opvarenden van Hr. Ms. tor- pedobootj ager .Kortenaer", kunnen bij aankomst in Batavia op 5 Mei a.s. post uitgereikt krijgen, mits deze hier te lande uiterlijk 28 April ter post bezorgd is. De Joden zijn thans heer en meester in Haifa. Volgens een offi- ciole mededeling zijn In de slag om Haifa honderd Arabieren ge- sneuveld en honderd gewond. De joden verloren veertien man aan doden, veertig hunner zijn ge wond. Enige Brltse officieren van de Goldstream Guards, die behulp- zaam waren bij de evacuatie, raak- ten gewond. „Er heeft geen slach- ting plaats geha^'V aldus de offl- ciele verklaring. Britse ambtelijke instanties, die hun bemiddeling voor het bereiken van een wapenstilstand hebben ver- leend verklaarden dat op de markt te Haifa nog een klein Arabisch ver- zetscentrum bestaat. Arabieren en Joden werken te Haifa samen wat de voedselvoorzie ning betreft in een commissie onder voorzitterschap van de jooase bur- gemeester. Dezelfde commissie re- gelt de evacuatie van de Arabieren die wensen te vertrekken. Een woordvoerder van het Jewish Agency te Jeruzalem heeft Vrijdag- avond verklaard, dat de massale uit- tocht van ong. 40.000 Arabieren uit Haifa is begonnen. De Consuls-generaal van Egypte en Syrie hebben hun te Haifa ver blijvende landgenoten verzocht on- middellijk Palestina te verlaten. kervleugel gespaard gebleven. Dit- maal heeft het vuur deze vleugel, waarin o.m. zijn ondergebracht de recreatiezaal, de bioscoop, de teken- zaal voor de ambachtsschool en de refter van de jongens, verwoest. Een tragische omstandigheid is dat men op het gesticht voorberei- dingen trof voor de viering van het gouden bestaansfeest van het Leo gesticht in November a.s. en de opening van de streek-tuinbouw- school in Juni a.s. Een ruwe ra- ming van de schade loopt in de f 700.000.—. Dit is ruim twee maal zoveel als de schade, die ontstond door de brand in 1943. Het gebouw is verzekerd. De jongens zullen bij boeren in de omtrek ondeTgebracht worden, want nu de meeste van hun onder- komens verwoest zijn, is het niet mogelijk een andere slaapplaats in het gesticht voor hen te improvise- ren. De zieken werden naar Groen- lo overgebracht. Het Ministerie van Oorlog deelt ons mede, dat het bericht van het Franse Persbureau A.F.P., volgens hetwelk de „Volendam" in een voor- haven van Suez in quarantaine ge- gaan zou zijn, omdat er vermoede- lijk cholera aan boord zou zijn uit- gebroken, onjuist is. Er is, aldus deze mededeling, geen sprake van cholera, noch van quarantaine. Vermoed wordt. dat het buiten- landse persbureau cholera infamtum (voedingsstoring bij de zuigeling) heeft verward met cholera asiatica (infectie met de vibrio cholerae of cholerabacil) De regering maakt tot haar leed- wezen bekend. dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht. Korp. H. Holtjer, uit Gasselternye Veensemond (Dr.) Gesneuveld 13 April 1948. Kon. Ned. Ind. Leger en Kon. Marine: Geen verliezen gerappor teerd. Naar wij vernemen, zullen de Minister van Binnenlandse Zaken Mr. Dr P. J. Witteman, en van Oorlog, L. Kol. A. H .J. L. Fievez, Maandag 26 April a.s. aanwezig zijn op het Voorlichtingycongres inzake het Communisme. 'at door de gezamenlijke Katholi, ke so- ciale organisaties en de Katholie- ke Actie in ..Bellevue" te Amster dam is belegd. Terwijl de kolenhandelaar J S. te Tungeleroy zich met de zijnen in de avond van 12 April te Venlo be- vond, brandde zijn boerderij, die- goed verzekerd was. geheel af. Een gelukkige bijkomstigheid scheen te zijn, dat 's mans wagen juist in re- paratie was en een groot deel van zijn inboedel toevalljg buitenshuis was opgeslagen. Maar dit laatste deed toch verdenkingen rijzen en na aanvankelijk halstarrig te hebben ontkend viel S. tegenover de politie door de mand. Hij gaf toe de brand zelf gesticht te hebben om met het verzekeringsgeld uit financiele moeilijkheden te kunnen komen. Om de verdenking van brand- stichting van zich af te wenden had hij zich naar Venlo begeven, nadat hij in een der kamers een kist had geplaatst, "waarin zich papier bevond dat pas zou gaan branden als een daartussen geplaatste kaars bijna was opgebrand. Te Brunssum zou er door Lim- burgs Thuisfront een feestavond gegeven worden voor de uit Indie gedemobiliseerde militairen. Deze avond kon echter geen doorgang vinden, wegens te weinig belang- stelling van de kant der militairen. Deze beslissing wordt niet alleen betreurd door de militairen, die wel bereid waren te feesten, maar voor- al door de verenigingen, die op deze avond geheel belangeloos h^t programma zouden verzorgen. Bij K. B. is benoemd tot dijk- graaf van de polder Assendelft, F. Yff te Assendelft. Minister van Boetzelaer heeft gisterenmiddag de Tweede Kamer geantwofcrd op de vragen en op merkingen die gemaakt waren naar aanleiding van het pact van Brussel. Tot een goedkeuring van de ondertekening is het nog niet gekomen, daar de Kamer groten deels absent was, xfiaar men is er in tweede termijn toch over uit- gepraat gekomen, waarbij enkele gezichtspunten naar voren kwa- men die de situatie nog wat ver- duidelijkt hebben. De kwestie van het embargo dat Engeland destijds heeft ingevoerd, tegen het overnemen van militaire voorraden uit de Engelse dumps DE LAATSTE DAG van het proces-v. d. Waals heeft deze ver rader in al zijn corrupte bedorvenheid geopenbaard. Toen hi) het einde van de oorlog zag naderen, lokte hij zijn huisknecht, 'n ontslagene uit een Duits concentratiekamp, met zich mede, om deze op een stille plek in de buurt van. de Loosdrechtse plas- sen lafhartig van achteren neer te schieten.... Enkel en alleen om zichzelf veilig te stellen, want hij beroofde het slachtoffer van al diens papieren en leefde op diens naam verder in het bevrnde Nederland en daama in Duitsland. Aan het slot van het proces, dat een vijftal dagen in beslag nam, eiste de advocaat-fiscaal tegen deze tienvoudige verrader, die de dood van mlnstens 60 mei\sen op zijn geweten heeft, de doodstraL Generaal Koenig, de opperbevelhebber der Franse bezettings- autoriteiten in Duitsland, te Amsterdam in het Rijksmuseum, in gezelschap van zijn echtgenote. Getuige J. C. van der Waals, broer Yan verdachte, was niet ver-* schenen. Een verklaring yan hem werd voorgelezen, waaruit bleek, dat deze nooit definitieve bewijzen had voor de collaboratie van Anton, hoewel hij hem politiek niet ver- trouwde. Een hevige ruzie tussen de beide broers in 1943 leidde tot een breuk. In Januari 1945 kregeh zij weer contact, waarbij Anton hem vertelde, dat hij voor de Engelsen werkte. Op 16 Maart 1945 had ge tuige met hem -een afspraak op de Rijksweg naar Gouda, met het doel naar Amsterdam te gaan. Van der Waals bereed een tandem en bevond zich in gezelschap van een man, die later van der Meer bleek te zijn. Hij deelde zijn broer mee, dat van der Meer niet te vertrouwen. was en hij gaf hem zelfs een pistool, voor het geval er iets zou gebeuren. In de buurt van Tienhoven stapten zij af en rustten enige tijd aan de berm, waarbij van der Waals zicn vervolgens even verwijderde. Het was toen al zo goed als donker. Plotseling klonk er een schot en van der Meer, die op de berm zat, viel getroffen neer. Anton van der Waals stak daarna de papieren van het slachtoffer bij zich en vertelde zijn broer, dat hij zelf alle verantwoording op zich nam, omdat v. d. Meer toch onbe trouwbaar was. De 28-jarige Corrie van der Held, timide meisje met een zacht stem- met je laatste echtgenote van van der Waals, kwara hierna haar ver klaring afleggen.In 1943 had hij zich aan haar voorgesteld als Baron van Lynden, later zeide hij in wer- kelijkheid dr. ir. van Veen te zijn. In het kort vertelde zij nogmaals de verschillende escapades van van der Waals na de bevrijding. Vervolgens werd Schreieder door de advocaat-fiscaal, mr. van Doom, gevraagd kort uiteen te zetten, of naar zijn mening van der Waals kon worden gerekend tot degenen, die een medewerkersrol hebberi ge- speeld in het England-Spiel. In het Spiel als zodanig heeft hij niet medegewerkt", antwoordde Schreider. „Zijn rol in deze bracht echter logisch mee, dat hij bij het arresteren van gedropte agenten eep kort ..Spiel" met hen speelde. Er is geen sprake van, dat hij een rol heeft gehad in het ..Funkspiel"." Na een uitvoerig requisitoir, dat ongeveer anderhalf uur in beslag nam, eiste de advocaat-fiscaal, mr. H W van Doom, de doodstraf te gen de 35-jarige Anton van der Waals, een der hoofdfiguren van het geraffineerde England-Spiel, de man die vanuit het bezette Nederland Radio-Oranje in de zaak betrok en zo tientallen geheime agenten in de dood dreef. Levenslang te onzeker „Ik verzoek het Hof v. d. Waals te veroordelen tot de hoogste straf, de doodstraf, daar ik ervan over- tuigd ben, dat dit de enige straf is, die hij verdient Men zal zeg- gen: levenslang is toch net zo goed. In deze politick onzekere tUden acht ik echter levenslang een on- voldoende beveiligingsmaatregel tegenover 't Nederlandse volk. Ik zal alleen gerust zijn als deze straf wordt opgelegd en wordt geexe- cuteerd. Dit is geen subjectieve wraakocfening, maar een objec- tieve vergelding. Ik hoop, dat bij het overwegen van uw sententie u de gerechtigheid voor ogen zal staan, voor welke zovelen hebben gestreden en zovelen hun leven hebben geofferd, door het verraad van deze man." Van der Waals toonde ook tijdens het uitspreken van dit requisitoir en bij het vernemen van de eis niet het - geringste spoor van emotie en zag er uit als op de eerste zittings- dag. Alvorens het openbaar ministerie aan het woord te latSn, hield mr. J. van VollenhoVen een korte rede, waarin hij advocaat-fiscaal en ver- dediging verzocht het „Englandspiel" niet ter sprake te brengen, omdat door de mening van het Hof v. d. Waals in het ..Spiel" zelf geen ac- tieve of verantwoordelijke rol heeft gespeeld. Tevens bracht hij hulde aan al de verzetslieden, die in dit proces ter sprake waren gekomen. De verdediger, mr. J, E. v. d. Starp, zelf bijna het slachtoffer van v. d. Waals in de „Dienst Wim", trachtte aan te tonen, dat zijn client geen verrader was. maar op aan- drang van een geallieerd spion, een zekere Emile Verhagen, dit werk had gedaan. om de Duitse aandacht af te leiden van de 1200 contra- spionnen*. De verdediger verzocht het Hof te wachten, tot de parle mentaire commissie Schreieder heeft gehoord. De president bepaalde, na het uit voerig requisitoir en de even lange verdediging, de uitspraak op 7 Mei des middags orh twee uur. voor onze troepen in Indonesie is daarbij o.m. nog ter sprake geko men. De minister gaf toe, dat het slecht te rijmen valt met de tckst van dit pact waarin de nauwste samenwerking aan de orde wordt gesteld. maar hij was er dan ook van overtuigd. dat men ook over deze netelige kwestie tot een oplos- sing zal komen. Er is een levendig contact met de Engelse regering in Londen gaande en zelfs buiten de officiele diplomatieke wegen om heeft de minister zelf met zijn col- lega Bevin reeds contact daarover opgenomen. Het ijzer 's er nu heet voor en de minister kon de Kamer mededelen, dat hij bezig is het in deze toestand te bewerken. Ook wat Duitsland betreft deed de minister bemoedigende medede- lingen. Er komt een wetsontwerp dat de regeling der herstelbetalin- gen aan de orde zal stellen en de minister herinnerde aan de gunstige vooruitzichten voor onze groente- export dit jaar. waaromtrent al eens eerder berichten zijn gelanceerd. Het zal wel neerkomen op een ex port van 200.000 ton voor 1948. De heer Vonk (Vrijheid), die de kracht van het pact wilde benutten voor de bestrijding van het commu nisme in de Republiek, kreeg mm- der voeten aan de grond. De rege KAREL LOTSY, de voorzitte, van de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft pp de vergade- ring van het Nederlands Olympisch Comite gefulmineerd tegen de ver- hoging van de belasting op de ver- makelijkheden. Hij zei, dat de K.N.V.B. al besloten had, om geen iicfuadigheid meer te beoefe- nen, nu de ontvangsten door deze belastingverhoging zo zwaar zouden worden getroffen en hij zei ook, dat de K.N.V.B. geen internationale wedstrijden meer "zou organiseren in gemeenten, die deze verhoging in- voeren. Lotsy's beroep op de andere sportbdnden, om dat ook niet te doen en een suggestie uit deze vergadering, om in het geheel geen internationale wedstrijden meer te houden, zal wel overbodig zijn, nademaal practisch alle ge meenten van betekenis met die verhoging mee moeten doen. De vraag mag echter gesteld wor den, of deze houding sportief en loyaal is, en dit zijn toch eigenlijk twee dingen, die bij sportmensen moeten overheersen. Van sport be- weert men altijd. dat het karakter- vorming aankweekt en zin voor ordelievendheid en gemeenschaps- gevoel. Daarvan blijkt op deze wijze niets. Indien de wettige overheid op regelmatige wijze besluit tot een bepaalde maatregel, die op een ogenblik onaangenaam en misschien zelfs tijdelijk materieel onvoordelig is voor bepaalde groepen, dan gaat het toch niet aan, dat die groepen het hoofd in de nek gooien, en re- presaille-maatregelen aankondigen, yop een terrein dat van het over- heidsbestuur n.l. waar de sport geen directe bevoegdjieid heeft en met middelen, die allesbehalve sportief en loyaal zijn. Vooral het ..argument", dat de K.N.V.B. nu direct alle uitkeringen aan de liefdadigheid heeft stopgezet, is weinig koninklijk, voor deze met de koninklijke titel versierde orga- nisatie. Men 2»u ook de vraag kun-. nen stellen, uit welke overwegingen deze bond aan deze liefdadigheid doet. als bij het eerste vleugje te- genwind de gehele offervaardigheid onderste boven waait! GEDEELTELIJK VRIJ VAN BON Met ingang van Zondaq 25 April zal naast de karnemelk, welke verkrijgbaar is op de bon voor qestandaardiseerde melk in de verhoudinq drie li ter karnemelk voor 1 liter qe standaardiseerde melk 10 bonvrije karnemelk beschikbaar worden qesteld. Dit betekent, dat iedere consument recht heeft op een hoeveelheid kar nemelk en uit ondermelk en karnemelk- bereide consumotie- melkproducten qeliik aan 10 /o van zijn totaal verbruik uit qe standaardiseerde melk en Mer uit bereide consumptieproduc- ten. ken en wil liever bij de Indonesiers^ begrip wekken voor de goede zaak. Dan moet men zeker niet beginnen met hen het etiket van het commu- nisme op het hoofd te plakken. De heer Schmall (C.H.) kreeg te horen. dat de uitbreiding van het pact tot andere Europese landen de eerstvolgende maanden nog wel niet verwezenlijkt zqu kunnen wor den. Men is er echter van door- drongen. dat het daar heen moet. Overigens m'Oet ook bij aanvul- lende overeenkomsten met derde landen de liefde van twee kan- ten komen. Dit laatste was gencht tot de heer Sassen. die tevergeefs pieitte voor een vasthouden aan de oorspronkelijke tekst yan de motie van der Goes, waarin de schepping van boven-nationale organen wordt aanbevolen. Er zal v9lgens de ver- anderde tekst rekening mede wor den gehouden. dat de constituties van andere landen niet m net ge- drang komen. Een afzwakking. die alleen niet tot passiviteit behoeft te leiden, wanneer, zoals de heer ber- rarens opmerkte, de Kamer maar niet vergeet. dat zij tot mlms"ter kan gaan, als wijlen Mohammed, ring acht lie^11 foutf1 generaliserend toe^ de berg weigerde naar hem te van communistische invloed te spre- I komen. De correspondent van Reuter meldt uit Parijs, dat de Franse drie-partijenregering van Robert Schuman bedreigd wordt door een crisis als gevolg van het felt, dat het bestuur vSn de socialistische parti) het voorstel der M.R.P. tot verlenging van de periode voor militaire dienst heeft afgewezen. (De M.R.P. wenste de periode van eerste oefening van twaalf op acht- tien maanden gebracht te zien.) Twee andere conflicten brengen eveneens verdeeldheid teweeg: de financiering der scholen in de mijn- streken en het bezit van enige grote provinciale bladen. Tussen de socialisten en de M.R.i bestaat verschil van opinie over de genoemde financiering yan scholen, terwijl de radicalen dreigen de coa- litie te verlaten, wanneer enige grote provinciale bladen, die door verzets- groepen zijn overgenomen, niet aan hen worden teruggegeven. Belang- rijker nog dan deze moeilijkheden acht de correspondent het vraagstuk van het verlagen der kosten voor levensonderhoud. De leiders der .niet-communistische vakverenigin- gen" volgen een „constructieve po litiek", maar zij vrezen druk van de massa. De regering hoopt door di- verse noodmaatregelen tot na de oogst, -die zeer goed belooft te wor den te kunnen aanblijven. Alsdan zouden de kosten voor het levens onderhoud verlaagd kunnen worden. De twee-en-negentig aanhangers van De Gaulle in het Parlement zou den een crisis kunnen veroorzaken. Conservatieven hebben een La- gerhuisdebat verlangd aangaande t telegram met goede wensen, dat door een groep Labour-parlernents- leden verzonden is aan de Italiaan se socialistische partij van Nenni, deel van het volksfront. De oppo site in het Lagerhuis ging tot deze actie over, nadat de regering gewei- gerd had een onderzoek door alle partijen toe te staan, aangezien he' ,.een interne aangelegenheid van de Labour-partij" betrof. Naar wij vernemen zal Zondag 2 Mei het Noordhollands XI een oefenwedstrijd spelen te Hoorn te gen de 3e klasse K.N.V.B.-club Always Forward. Voor de Hoornse club is dit zeer- zeker een zeer gewaardeerde atten- tie van de K.N.V.B., afd. Noord- Holland. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1