Nachtelijk auto-ongeluk eist vier slachtoffers Jaffa thans aan de beurt NEDERLAND ONTVANGT DANKBAAR DE EERSTE „MARSHALL"-GOEDEREN ORGANISATORISCHE BLUNDERS IN DE RONDE VAN NEDERLAND GEMASKERDE MAN SCHIET TUINDER NEER Voor Alkmaar en omgeving Een nieuwe fase ingeluid van ons nationaal herstel Zonderlinge start - Salto mortales op Afsluitdijk Het hyppodrome van Groningen DE VERTRAAGDE FILM VAN HOLTEN! Steun pan lichtere gronden en aan melkveehouders Mandaat reeds 5 Mei ten einde? Luxe auto rijdt op stilstaande trailer Jrgoen doet grootscheepse aanval op deze Arabische stad DE „NOORDAM" TE ROTTERDAM 'Tragisch gebeuren in Naaldwijk MAANDAG 26 APftIL 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11515 BUREAUX: UITVOERING MOTIE-GROEN LANDBOUWTOESLAGEN TOT EEN BEDRAG VAN 86 MILLIOEN 0VEREENKOMSTIG het ver- zoek in de motie-Groen, welke de Tweede Kamer met algemene stemmen aannam, heeft de Regering tha'ns in een brief aan deze Kamer mede- gedeel^, welke beslissingen zij heeft genomen inzake de ver- schillende maatregelen ten be- hoeve van de lfcmd- en tuin- bouw. Deze beslissingen komen hierop neer, dat geen aanlei- ding gevonden is/ de financiele uitkomsten van 1946/1947 te verbeteren. Wei zal dat gebeu- ren voor 1947/'48, vooral wat betreft de kleinere bedrijven op de lichtere gronden. Voor deze compensatie-toeslag wordt 40 millioen beschikbaar gesteld. Voor de verdeling zal de Stich- ting van de Landbouw worden ingeschakeld. Voor de melkveehouderij wordt een bedrag van 17 mil lioen beschikbaar gesteld voor de periode van 28 April tot 27 October 1947. Voorts wordt 18 millioen beschikbaar gesteld voor de melk van de lichtere gronden voor de periode van November 1947 tot November 1948, voor de consumptiemelk in het westelijk gebied- 0.5 ct. per kg., voor het oogstjaar 1948—1949 aan de bedrijven op zandgronden 11 millioen. De tuinders krijgen ook nog wat: 1 heel millioen voo#de Venen! Gratie verleend Prijs van gevitamineerde melk GRUWELIJKE BOTSING BIJ BUSSUM BINNENKORT KRENTENBROOD Naai-, stop- en handwerk- garen zonder punten A1 de pracht, welke het oude Albion bij het vieren van zijn roemruchtige traditie ten toon kan spreiden, was bijeengebracht bij de herdenking van het feest, dat 600 jaar geleden de Orcte van de Kouseband werd gesticht. Bij deze gelegenheid werde* enige nieuwe ridders in de orde opgenomen, onder wie kroon- prinses Elisabeth en haar echtgenoot prins Philip en de veld- maarschalk Montgomery en Alexander. Prinses Elisabeth en haar man, de Hertog van Edinburgh, zijn met veel ceremonieel aange- nomen als ridders van de Orde van de Kousenband. De kleur- rijke kleding en de prachtige omgeving te Windsor maakten deze processie een sprookje gelijk. Ook de Engelse Koning en zijn vrouw waren in de tra- ditionele kleding aanwezig. Volgemde week twee eieren DE SURROGAAT ITALIAAN Nieuw Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum f 4.-; Fam.ber, 20 c- p. mm.; in alle edities 30 <?t. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALJCMAAR: Lan&estraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 280(1 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank LONDEN, 26 April (AFP) Op grond van uit Palestina ontvangen berichten heeft de Britse regeripg besloten haar mandaat in het Hei- lige Land op 5 Mei in plaats van op 15 Mei neer te leggen, zo meent de „Daily Mail" hedenavond te weten. De Verenigde Naties zouden bin- - nen enkele dagen van deze „ernsti- ge beslissing" op de hoogte worden gebracht. Door de Palestijnse regering is in geheime boodschappen aan het Brit- se Ministerie van Kolonien ver- klaard, aldus de correspondent van de Daily Mail, dat door het tien dagen vroeger. neerleggen van het mandaat vele levens van Engelse militairen en burgers vwden wor den gespaard. De Palestijnse rege ring zou hebben verklaard, dat het onmogelijk was tussen Joden en Arabieren te bemiddelen, daar bei- de partijen besloten zijn hun doel gewapenderhand te bereiken. Volgens de correspondent nemen het Zwitserse Internationale Rode Kruis en het Corps Diplomatique te Jeruzalem verschillende versterkte gebouwen over. H.M de Koningin heeft gratie verleend aan E. Springelkamp, tot de doodstraf veroordeeld tnj senten ce van het Bijz. Gerechtshof te LCeuwarden. De doodstraf is gewij- zigd in een levenslange gevangenis- straf. In verband met de nu t°e vraagde te hoge prijzen voor gevi tamineerde melk zal de prijs voor deze melk nader worden geregeld. Op de naleving van de wettelijk vastgestelde melkprijzen zal streng worden gelet. Een ONTZETTEND auto-ongeluk, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag te Bussum op de rijks- weg Amersfoort-Amsterdam is ge- schied, heeft aan vier .mensen het leven gekost. Het zijn de echt- paren Erven Dorens uit de Guido Gezellestraat te Amsterdam en Van Heukelum Stuyt uit de Jan van Goyenkade, eveneens te Am sterdam en op weg naar huis; beide echtparen laten 5 kinderen achter. Het ongeluk heeft zich omstreeks 1 uur afgespeeld. Op dat tijdstip stond aan de rechterzijde van de rijksweg ter hoogte van de Palm- kazerne te Bussum een zwaar be- laden trailer geparkeerd, waarvan de bestuurder met bandenpech te kampen had. De wagen stond met de voorzijde in de richting Amster-* dam. Een luxe personenauto nader- de op dat ogenblik met grote snel- heid uit de richting Amersfoort. Het is zeer waarschijnlijk, dat de bestuurder van deze auto de trai ler niet heeft opgemerkt, want met geweldige kracht botste de auto te- gen de trailer. De luxe wagen schoof als het ware onder de laad- bak van de grote trailer. De kap werd afgerukt en de auto geheel vernield. Alle vier inzittenden wa- ren op slag dood. Merkwaardige kroongetuige Bij het onderzoek kwam aan het licht, dat zich bij de trailer be- halve de chauffeur nog een 20-jarig meisje in gestichtskleren bevond. Zij bleek te zijn Annie Druif, die tlezelfde avond ontvlucht was uit het opvoedingsgesticht te %eist. Zij had de stilstaande trailer op gemerkt en gevraagd te mogen liften, hetgeen de chauffeur toe- stond onder het voorbehoud, dat hij eerst zijn banden in orde moest maken. Het meisje is toen vast in de cabine gaan zitten, terwijl de chauffeur zich met zijn auto bezig hield. Voor de reconstructie van het ongeluk en hft Vaststellen van de schuldvraag blijkt haar aanwezig- heid van onschatbaar belang te zijn. Annie Druif heeft n.l. ver klaard, dat haar aandacht op de trailer is gevallen door het bran- dende rode achterlieht. Annie Druif is intussen na het verhoor vastgehouden en zal weer naar Zeist worden teruggebracht. De stoffelijke resten van de beide echtparen werden naar de St Ma- jellastichting te Bussum overge- bracht. Behalve de verklaring van het meisje, dat in de cabine zat, is er nog een belangrijke verklaring. Enige ogenblikken voordat het on geluk geschiedde, naderde uit de richting Amersfoort een luxe auto, waarvan de bestuurder op ca 100 meter afstand het rode achterlieht van ,de vrachtauto opmerkte en, ontdekkend dat de wagen stilstond, snelheid verminderde. Een aanrij- ding kon echter niet meer worden voorkomen, doch door het krachtl- ge remmen had deze aanrijding geen ernstig gevolg. De luxe auto werTl wel dusdanig beschadigd, dat zij moest worden weggesleept. Uit deze verklaringen blijkt, al dus de politie, dat de vrachtauto geheel aan de recnterzijde van de weg stond. De weg heeft ter plaat- se slechts twee rijbanen. Vast staat nu in elk geval dat de chauffeur van de vrachtauto, (welke toebe- hoorde aan de N.V. Stoomvaartmij. Van Swieten te Amsterdam) geen schuld treft. In de eerstvolgende weken wor den de broodbakkerijen met kleine hoeveelheden krenten en rozijnen bevoorraad ter verwerking in het brood. Binnenkort zal het reeds aangekondigde krentenbrood dus verkrtjghaar zijn, zij het dan in be- perkte mate. Een bon voor 400 gram brood geeft recht op het kopen van 400 gram krentenbrood. Onderstaande textielproducten worden voortaan gerapgschikt onder de vrijgestelde textielartikelen, wel ke dus zonder punten kunnen wor den gekocht. a. natuurzijden (inclusief chappe- zijden). gemerceriseerd katoenen en kunstzijden naaigaren (inclusief knoopsgatenzijde) op rolletjes van ten hoogste vijftig meter; ijzergaren op kaartjes van ten hoogste vijftig meter. b. rayon, celvezel stopgaren op kaartjes van ten hoogste twintig meter. A c. natuurzijden en gemerceris«rd katoenen handwerkgaren in opmaak van ten hoogste zes gram; kunstzij den handwerkgaren in opmaak van ten hoogste vijf en twintig gram; Angorawol op bolletjes van ten hoogste tien gram. QE JOODSE ORGANSATIE „Ir- goen Zwai Leoemi" is Zondag- morgen een grootscheeps offensief tegen de vrjjwel geheel ATabisohe stad Jaffa begonnen. Na een nacht van koortsachtige voorbereidingen z(jn ongeveer 3000 man van de Irgoen in het veld gebracht. Tot de actie werd overgegaan nadat n ultimatum was gezonden. waarin de capitulatie der stad werd ge- eist. Dit ultimatum werd echter niet beantwoord. A.F.P. meldt, dat de Arabieren de wijk rond het station, dat veroverd werd, hebben prijsgegeven. Volgens het hoofdkwartier van de Irgoen is het resultaat van de eerste krijgsverrichtingen bevredigend ge- weest. Verscheidene Arabische stel- lingen van de wijk Mantsjein Z1J® door de joden ingenomen. De andere joodse verzetsorganisatie de Haga- nah nam niet aan de siag deel, hoe- wel haar troepen langs de zigzag grenslijn tussen Jaffa en Tel Avi stonden De Arabieren scheepten zich in kleine vaartuigen in om de havenstad Jaffa te verlaten. Meer dan twaalf uur na het begin van de strijd om Jaffa gaf de Irgoen een communique uit, waarin gespro* ken wordt van ..een ontmoeting HEDENMORGEN om vier uur kwam de ..Noordam" van de Holland-Amerikalijn met de eerste goederen uit de Verenigde Staten in het kader van het Europese herstelprogramma de Nieuwe Waterweg binnen. Het schip werd begroet met vuur- werk. dat bij de seinpost aan het begin van de Noorderpier werd aigestoken en een lantastisch effect veroorzaukte in he, duister van de nacht. Na de aankomst van het schip te Rotter dam, waar het meerde aan de Wilhelminakade, gingen tal van autoriteiten aan boord. Aanwezig waren o.a. de minister van Economische Zaken, proL dr. v. d. Brink, zijn ambtgenoot van Buitenlandse Zaken, Baron van Boetselaer en de Amerikaanse ambassadeur, dr. H. Baruch. Minister Van den Brink betoogde dat de Nederlandse bevolking met grote vreugde de aankomst van dit schip heeft verwacht. Een vreugde, die gepaard gaat met een diep ge- voel van dankbaarheid jegens het Amerikaanse volk, dat reeds zo vele malen op treffende wijze blijk heeft gegeven van zijn warme vriend- schap voor de door de* oorlog ge- teisterde landen. Een vriendschap, die zich niet uit in woorden, maar in daadwerkelijke steun. Toen de heer Marshall, in zijn be- roemde rede voor de Harvard Uni versity, Amerikaanse steun in het vooruitzicht stelde, opdat Europa voor een economische chaos zou worden gespaard, durfde het Neder landse volk weer met vertrouwen de toekomst tegemoet zien. ondanks het feit. dat schier onoverkomelijke moeilijkheden zijn welvaart be- dreigden. Het getuigt van een scherp inzicht van de Ver. Staten in de economische toestand van Europa, dat president Truman reeds op 3 April van dit jaar het Europese herstelplan met zijn handtekening kon bekrachtigen. Zich speciaal richtende tot de heer Baruch, zeide de minister; „Ik stel het op hoge prijs hier te getuigen van de dank baarheid, welke. mijn landgenoten koesteren voor de voortvarende wijze, waarop tot deze steunverle- ning is overgegaan. In deze dank, mr ambassador, wil ik vooral u be- trekken, omdat u met nimmer ver- sagende ijver op de bres staat voor Nederlandse belangen." Mede dank zij de hulp, welke wij van onze geallieerde vrienden heb ben mogen ontvangen, kan thans, ma drie jaren van hard© arbeici, op goede resultaten worden gewe- zen. Toch zouden wij, mr ambasa- dor zoals zovele andere Europese landen, er nimmer in zijn geslaagd de huidige levensstandaard te hand- haven en daarmede de sociale rust mdien het Ameri- met Britse troepen" en van „weder- zijdse gebruikmaking van tanks". De Arabieren zouden honderden doden hebben verloren. Officiele kringen van het Joodse Bureau hebben de op eigen vulst ondernomen aanval op Jaffa van Ir goen ..ongedisciplineerd ep onver- antwoordelijk" genoemd. Te Tel Aviv heeft de Irgoen prac- tisch de gehele controle over het verkeer in handen genomen en auto's gerequireerd. De leden van de Irgoen zijn blijkbaar voorname- ijk Joden uit Yemen, uit alle de- len van Palestftia in Tel Aviv bij- eengeroepen. Men heeft de indruk, dat de Ir goen met de aanval op Jaffa een geheel eigen overwinning wil beha- len als tegenhanger van het succes van de Haganah bij de aanval op Haifa. Uit Tel Aviv wordt vernomen, dat Arabische strijdkrachten het vlieg- veld van Lydda, dat Zondagochtend door de Britten werd ontrulmd, Hebben bezet. Volgens nadere Joodse berich ten, in verband met de bezettlng van het vliegveld van Lydda door Arabieren, alle grote intematio- nale lnchtdiensten, /"oals van de KLM. de BOAC, de Swiss-Air en de Air-France, op dit vliegveld stop gezet ziin, met uitzondering van de Egyptische Misr. Volgens een .woordvoerder van de de BOAC zal het' lijntoestel, dat morgen uit -Londen vertrekt en Dinsdag te Lydda aankomt tot na- d,er order de laatste dienst zijn, die gevlogen wordt. Naar verluidt heeft de KLM te Londen per radio het verzoek ge- kregen, onmiddellijk alle passagiers- verkeer door de lucht van Londen naar Palestina stop te zetten, „daar de situatie zeer gevaarlijk is ge- worden". Vanmorgen kon men ons bi) de KLM nog geen nadere inlichtingen verstrekken. Het vliegtuig Amster- damPalestina is Zondagavond op normale wijze vertrokken. Het vol- gende toestel zou Woensdag moeten starten. Later wordt gemeldt. dat volgens berichten uit Jaffa, eenheden van t Arabische legioen, gesteund door tanks, aldaar stellingen. hebben be zet. Ook de Irgoen heeft versterking gepJ.^-'mekP dat Britse leger de aanval" van de Irgoen op Jaffa heeft afgeslagen. Het blijft waak- zaam. te waarborgen, it oi stip te hulp was gekomen. nanciele middelen ontbraken ons immers om het huidige tempo der herstelwerkzaamheden in stand te houden, doordat het steeds moei- lijker bleek buitenlands crediet te verkrijgen. Met de inwerkingtreding van het Europese herstelprogramma is een ■nieuwe phase in de Nederlandse re constructie ingeluid. Eer. phase, waarin van ieder het uiterste ge- vergd zal worden, opdat aan de ge- stelde verwachVngen voldaan zal kunnen worden. Ik heb er bij mijn landgenoten »;en twijfel over la- ten bestaan, dat voorlopig m§t op te waaruuigcu. --- een verhoging van het voorzienings- kaanse volk niet op het juiste tijd- peil mag worden Serekend. De s stiD te hulp was gekomen. De fi- berheid, waarin de Nederlandse g zinnen gedurende de laatste jaren hebben geleefd, zal noodzakelijker- - - *44 J »v»Anfo« VOOrt- Te Naaldwijk is de 39-jarige tuinder A. 't Hoen Zaterdagavond, omstreeks tien uur door een ge- maskerde man met een pistool neergeschoten en Zondagmorgen is hij in een ziekenhuis te 's Gra- _venhage, overleden. Hij laat een vrouw en vijf kinderen na. De gemaskerde man drong de vrijwel allqpnstaande woning van 't Hoen binnen aan de Zwarte Dijk 12b. De indringer richtte een pistool op de dienstbode, die naar de deur gelopen was. Op haar gillen liep 't Hoen naar voren en gooide een stoel naar he! hoofd van de indrin ger. Deze loste hierop een schot naar de grond. Er vond toen een worsteling plaats, tijdens welke de tuinder een tweede stoel naar de gemaskerde wierp. Deze loste weer eon schot. dat 't Hoen in de buik trof; hij viel ernstig getroffen neer. De indringer koos het hazenpad, zonder iets mee te nemen. Het slachtoffer is overgebracht naar het ziekenhuis aan het West- einde te 's Gravenhage... Aldaar is hij Zondagmorgen om 5 uur aan de bekomen verwonding overleden. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. Het is niet bekend of er zich nog een andere persoon buiten de woning ophield toen de gemaskerde man binnendrong; 't Hoen meent er twee te hebben gezien. Onder leiding van de Officier van Justitie, mr. Tonckens bracht het Parket Zondagmorgen een bezoek aan de plaats waar dit tragische ge beuren zich afspeelde. In de bonneftilijst van 29 April zal een bon voor twee eieren voor alle leeftijdsgroepen worden bekend ge- nricicikt De winkeliers zullen in het begin van de distributleperiode evenwel niet voldoende bevoorraad zijn, zo- dat de eieren pas in de loop van de distributieperiode Fetrokken kun nen worden. ENSCHEDE, Zondag. Oefl, die ronde van Nederland 140 renners uit acht landen, meer dan 50 volgwagens, ploeg- leiders, juryleden en wat dies aan wielersports gewichtigs nog meer zii, en dat alles werd dan Zaterdagochtend op de Amster- damse Dam in een race van intemationaal kaliber gestort, een race het kori niet anders die eerst nog even door de kin- derziekten heen moest! Men rijdt zo'n monsteretappewedstrijd niet ongestraft en zonder fouten door een land, dat waarachtig nog niet voor de voile 100 voor dp wielereport gewonnen is. En men zou, nu we er hier in Enschede de tweede etappe heb ben opzitten, een kolom nog al boeiend kunnen vullen met dat wat we in de eerste twee dagen zo al aan kinderziektenver- schijnselen zijn tegengekomen. Het zou allemaal niet zo erg zijn, als niet juist deze kinderziekten er voor gezorgd hadden, dat de beide eerste etappes een tamelijk onregel- matig verloop kregen, zodat we zo- wel in Groningen als hier in En schede enige Hoekse en Kabeljauw- se twisten tussen renners en wed- strijdleiders te beleven kregen, waarbij links en. rechts de spaan- ders in het rond vlogen. Een zonderlinge race In de eerste etappe ging het nog even! Weliswaar bleek vooral toen, dat er heel wat chauffeurs in de volgerskaravaan zaten, die dit zeer speciale vak waarachtig niet onder de knie hadden, weliswaar zetten zij met loeiende claxons en gieren- de banden deze hele karavaan op stelten en beleefden we daardoor en aantal volkomen onnodige val- partijen, waarvan o.m. de uitstekend rijdende Amsterdammers De Hoog en Lakeman het slachtoffer werden maar men mocht niettemin rus- tig zeggen, dat de eerste etappe zonder al te v441 onregelmatigheden verliep, totdat wijde finish in het Groningse stadspark in zicht kregen! Het was, de eerste dag, een zonderlinge Tace! Men ging van start alsof we niet nog helemaal rond Nederland moes- ten. Waanzinnig hard gierde de bonte karavaan over de smalle, bochtige dijkwegen van de Zaan- wegen en Jjog voor Alkmaar beleef- den we vat vaderlandse zijde al de eerste uitlooppoging. Hopstaken en De Best zaten een tijd lang twee- honderd meter voor het peleton, en toen we langzamerhand de afsluit dijk begonnen te naderen, werd het gezelschap vluchtelingen voortdu- rend groter. De Belgen Van der Heist, Hen- drikx. Van der jVIeerschaut, Debar re, Coupain en Renders, de Frans- man Gouttorbe, de Zwitserse Itali- aan Croci-Torti en onze landgenoten Steenbakers, Vooren en Lakeman gaven vele kilometers lang volgas en toen al terwijl die Ronde van Nederland nauwelijks een uur oud was zaten er al heel wat groot- heden uit het zo beroemde buiten- land ver in de achterhoede, om hulp en bijstand te jammeren. De organisatoren van de Ronde van Nederland mochten overigens de goden danken, dat de kopgroep deze jacht niet doorzette. We zou den anders vermoedelijk met met meer dan de helft der gestarte deel- nemers in Groningen zijn gearn- veerd. Nu deed de felle zijwind op de afsluitdijk zijn werk. Het hoofd- peleton liep de vluchtelingen weer in, de achterblijvers vormden klei ne groepjes, die bij het lagere tem po van dat ogenblik weer naar het peleton toepeddelden, en alleen de pechvogels in het genre Steenbak- kers en Clemens, die midden op de afsluitdijk op hun hoofd gingen staan en daarbij o.m. wat onderdelen van hun fiets verloren, verloren daar al hun eerste etappe. De rest bewaarde de grote gebeurtenissen tot na de afsluitdijk. Rond Sneek laaide de strijd weer op, en opnieuW waren het de Bel gen Hendrikx, Van Mierlo, Rogiers en Lesage, die deze aanval leidden. Het lag er toen al- dik op, dat de Belgen rondliepen met het heilige voornemen deze eerste etappe op hun naam te schrijven en dat werd nog duidelijker toen 30 km voor Groningbn opnieuw alles bij elkaar kwam en toen de Belgische ploeg- leiders prompt een nieuwe aanval lanceerden. Onder aanvoering van Van der Meerschaut ging het Belgische es cadron enorm hard weg, en van Ne derlandse zijde waren het alleen Vooren, De Vries en Bijl, die er in slaagden met deze Belgen mee te komen. Met tien man stormden we. daar in Groningen op de finish af. Drie Nederlanders tegen zeven Bel gen! De Belg Poels was favoriet voor de eindsprint, en alleen onze Vooren zou hem kunnen slaan.. En toen bleek, dat de Groningse politie in haar ijver om de orde en het gezag rond de eindstreep te handhaven, niet minder dan wild- steigerende politiepaarden, compleet met bulderende agenten. precies op de finish had geplaatst. Deze politie- hyppodrome gooide de hele eind sprint in de war, het was voorname- lijk daaraan te danken dat de over- winning naar de Belg van der Meerschaut ging. Hij werd gevolgd door zijn land genoten Lesage en Delacotte. Vooren en De Vries veroverffen voor Ne derland de vierde en de vijfde Men had voor deze Ronde van Nederland de beroemde Itahaanse wegrenner Camellini geengageerd en de heer Camellini was nog in roem en aanzien gestegen toen hij enkele dagen voor delstart van deze Ronde van Nederland in Belgie een klas- sieke wegwedstrijd met veel vertoon van macht en meerderheid op zijn naam schreef. Toen dus in Amster dam de trein arriveerde. waarmee de Italiaanse equipe naar Nederland reisde, stond aan het Centraal Sta tion een deputatie van de organisa toren met bloemen en redevoeringen op Camellini te wachten. Men wenste de Italiaan geluk met al zijn vorige en toekomstige successen. En de Italiaan lachte maar en liet zich zowel de bloemen als de complimen- ten rustig aanleunen. Pas later op de avond ontdekten enkele lieden, die de echte Camellini wel eens in het buitenland aan de slag gezien hadden, dat men hier met een sur- rogaat-Camellini te doen had: een jongere halfbroer van de beroemd- heid. Men heeft Camellini (de twee de) zijn bloemen laten houden plaats. Het was in die laatste kilo meters zo enorm hard gegaan dat er in de achterhoede een ongeloof- lijk aantal drama's te beleven viel. De ee'nzame Engelsman Blomfield arriveerde zelfs met bijna een uur achterstand, en onder de lieden die in de eerste etappe meteen al een uiterst pijnlijke opdoffer incasseer- den, zaten vooral ook de Spanjaar- den, die het met onze vaderlandse keuken te kwaad hebben ep van 's morgens tot 's avonds om olijfolie en Norit lopen te gillen. Belgie leidt aan 't einde van deze eerste etappe het ploegenklassement, voor Frank- rijk, de Zaanstreek, Brabant A, Zuid Holland, Limburg en Noord-Holalnd en daarmee liet Nederland dan op deze eerste dag niet minder dan vijf buitenlandse ploegen vol beroemd- heden achter zich. Al met al moch ten we niet klagen. Tweede etappe In Enschede mochten we trou- wens, zo op het eerste oogal even- min klagen! Daar vierden we zelfs een Neder landse overwinning na een opwin- dend gevecht dat eigenlijk al direct na de start in Groningen begonnen was. Het pijniyke was echter, dat ook deze owrwinning te danken was aan 'n enorme organisatorische blunder, die ergens halverwege de VeiYolg op pag. 4 wijs nog enige tijd moeten duren, wil het doel worden bereik, dat ons land binnen afzienbare tija onafhankelijk zal worden van bui tenlandse hulp. De Amerikaanse ambassadeur. Exc. dr H. Baruch, kei diep getrof fen te zijn door de welsprekende en rake opmerkingen van minister Van den Brink, Uw verklaringen. aldus de ambassadeur, in het bijzonder van de dankbaarheid van uw volk, zullen hogelijk geapprecieerd wor den door het gehele Amerikaanse volk Uw vriendelijke woorden over de kleine bijdragen, welke ik per- soonlijk heb geleverd, worden zeer gewaardeerd, doch ik wil u verze- keren. dat ik slechts ijveng de m- structiesmeb opgevolgd, die ik van mijn regering ontvangen heb. De eerste scheepslading uit Amerika voor Nederland in het kader van het Europees herStel- plan bereiltt dez-e kutt ^binnen 3 weken na het aanvaarden door het congres vtan die wetg^eving:, welke de wereld kent als net plan-Marshall. De vijanden van de democratie beweren, dat zjj traag werkt, doch het is mijn overtuiging dat de democratie In de laatste twee eeuwen nimmer gefaald heeft gelijke tred te hou den met de orrtwikkeling van de toestand. De symbcdiek van de huidige ge- beurtenis is veelvoudig. De lading bestaat uit tarwe, dat voornaamste graan van de Westerse beschaving, dat diepzinnig-eenvoudig symt»>ol van de identiteit der Europese en Amerikaanse cultuur. Democratie is in het kort gezegd, het toppunt in de samenwerking der mensheid. De grote onderneming van samenwerking, waarvan wij heden het practische begin herden- ken, geeft een onmiskenbaar bewijs van de duurzame kracht van het de-_ mocratisch proces, De West-Euro- pese naties en de V. S. hebben samengewerkt om het planMarshall te lanceren. Zij hebben bp democra- tische wijze samengewerkt en zij hebben samengewerkt omdat zij de- mocratieen zijn. Het plan-Marshall is aldus het best mogelijke antwoord aan de vijanden van de democratie. Het is niet alleen goedgekeubd door de regeringen, doch door de volkeren van alle deelnemende landen. Minister Van Boetzelaer wees er op. dat wij thans geen verhongerd volk zijn, dat een schip met pro- visie komt lossen. Uitgehonderden zijn dankbaar voor voedsel, doch nauwelijks minder dankbaar zijn wij, in wier lege handen het ge- reedschap wordt gegeven voor net tot stand brengen van onze eigen redding. Wij zijn vol verlangen de handel te herstellen, onze Industrie op te bouwen, onze landbouw te ontwikkelen, teneinde een waardige rol te kunnen -spelen bij de herop- bouw van Europa. Terzelfdertijd, ondanks. ons ongeduld om aan het werk te gaan, waren wij ons ervan bewust, dat onze middelen, om in het buitenland de nodige maehine- rien en voedingsmiddelen te ver krijgen. wegvloeiden. Thans kunnen wij. dank zij een ingenieus nieuw plan, waartoe het initiatief is ge nomen door AmeTika's grote staats- man George Marshall, aan het werk gaan.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1