SENOR ESPINOSA LIET VERGEEFS ZIJN GOUDENTANDEN ZIEN n RADIO Problemen rond de Middenstand Er wordt weer veel crediet gevraagd Meer decentralisatie bij O.K.W. DE SPEURHOND RONDEVAN NEDERLAND Buitenlandse bent door onze cracks aan Harden gereden De 4e etappe: model Kan sanering oplossing brengen? Zei U iets? Tal van wensen in de Senaat De bonnenlijst Naar wij vernemen: Bestendiging J NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdag 29 April 1948 PAG. 3 Jk ■p$m De levend geworden Boeddha in ballingschap. Ook in het uiterst merkwaardige land Thibet, dat nog steeds een der meest ge- heimzinnige landen van de wereld is, waar vrijwel geen blanke doordringt, is niet alles pais en vree. De elfjarige Panchan Lama, eertijds heerser over negen millioen Boeddhisten, vertoeft thans in Noord-West-China, hopende op herstel van zijn waardigheid. PROGRAMMA Vrijdag worden de 7e en 8e etappe van de Ronde van Neder land verreden, bestaande uit EindhovenVlissingen (162 km.) en Breskens—Hulst (69 km.). De 8e etappe is tevens een tijdrace. ZAKENLEVEN IN 1948 RODE KRUIS HIELP Danktelegram aan de K. V. P. SCHAKEN Behongselpapier wordt goedkoper Amsterdam toch zetel Internationale Bank? Overeenkomst tussen Haganah en Irgoen Zwai Leoni Rijstdistributie te Semarang opgeheven FEUILLETON (Van onze epeciale verslaggever) GEEN KWAAD MEER van de Nederlandse Spoorwegenl Oj> nleuw zat er, ditmaal in Roermond. een overweg dicht, en opnieuw maakte het hooidpeleton, dot er in voile jacht op kwam aangieren, zich gereed de vreselijkste verwensingen voor het obstakel uit te storten. Maar Roermond ligt in Limburg en daar vertoont nu eenmaal, indien nodig, zelis een slagboom wel eena •en beetle souplesse. De slagboom ging omhoog.... de trein mocht wachten 1 En zo verreden we dan voor het eerst to deze Ronde van Neder- land een volkomen normaal ver- lopende etappe; een etappe, waar- In het beroemde buitenland, de aeh *o onoverwlnnelijke Belgen incluia, een pak slaag kreeg oin van te dnlzelen. Gisteravond, in Nijmegen, had men de chefs d'equipe in hun hotel met landkaarten, heuvelsilhouetten en logarithmentafels bezig gezien, op zoek naar de juiste tactiek voor de rit Nijmegen-Maastricht, die, men ■wist het vrij algeineen, een van de zwaarste van heel deze Ronde zou worden. Het was een publiek ge- heim, dat niet alleen de Belgen, maar ook de Zwitsers en de Span- jaard&n rondliepen met plannen om in deze etappe, de laatste voor de rustdag, die we hier nuin Maas tricht gaan genieten, meteen maar even voorgoed met die soms toch wel vervelende Nederlanders af te rekenen. De Belgen en de Zwitsers volgden daarbij de tactiek „van de strijd doodleggen",' totdat we in de laatste zestig kilometer de Limburg- se heuvels zouden gaan bestormen. Maar de Spanjaarden deden het anders! Ze zetten alles op alles en ze maakten er geen geheim van, dat we nu eindelijk eens een paar verbluffende dingen van het Ibe- rische schiereiland te bezichtigen zouden krijgen. Ze gingen daarom zo hard van start, dat we er alle- maal een beetje stil van werden, ook al omdat we tot nu toe van Spanjaarden weinig meer gezien hadden dan enig onbeholpen ge- stuntel in de achterhoede. In de karavaan ging het bericht van wa- gen tot wagen, van mond tot mond: De Spanjaarden vallen aan! En in zijn Nash zat Senor Espinosa, de Spaanse chef d'equipe, die over de vriendelijkste glimlach plus de be- langrijkste collectie gouden tanden van alien bezuiden de Pyreneeen beschikt, wijs en tevreden, al dat goud maar bloot, te lachen. Ziezo, en nu gingen ze in Olanda dan eens een stukje Spaans vuurwerk van heb ik jou daar afsteken. Het Spaanse vuurwerk kwam al direct na de start. De Spanjaarden Gual, Rodriguez, Olmos en Capo demar- reerden er op los als de wilde man- nen, en Spanje slaagde er inderdaad in weg te komen. Maar niet alleen! De Luxemburger Clemens stortte zich ook in dit vol komen dol lijkende avontuur en Nederland stuurde voor alle veilig- heid de Amsterdammer Motke, de Brabanders Hopstaken en Valentijn en de uiterst sterk rijdende Zaan- kanters Bakker. Schellingerhout en van Beek mee. En het peloton rea- geerde nauwelijks! Daar draaide men door de Bra- bantse Peel richting Helmond een saai en gelijkmatig tempo van nau welijks 35 kilometer per uur, ter- wijl ver vooruit de Spanjaarden reden met een vuur en een haast alsof de heer Franco hoogst per- soonlijk ginds aan de finish met een bos bloemen op hen stond te wach ten. Het Spaanse tempo bleek aan- stekelijk ook voor de lange Luxem burger en het Nederlandse gezel- schap, en toen pien in de kopgroep eindelijk besloten had met vereende krachten zo snel en zo lang mogelijk door le gaan, toen stond het nog steeds nluimerende peloton nog voor we Venlo bereikt hadden voor een verrassing, om er meteen volkomen helder van te worden: de voor- sprong van de kopgroep bedroeg daar bijna 14 minuten en als men in het peloton niet heel gauw een tegenactie lnzette, dan was het ge- vaar groot, dat die voorsprong maar groeien bleef en dat de kopgroep op haar dooie gemak door die ge- vreesde Limburgse heuvels zou gaan en nog royaal tijd zou over- houden om van het prachtige land- schap rondom te genieten. Het peloton werd wakker. De twee Belgische ploegen maakten er maar weer eens een grote naam- loze vennootschap van en zij waren het, die de tegenaanval ieidden. Op- eens kon men nu de spanning in de karavaan haast snijden. De volg- wagens raasden heen en weer tus- sen de kopgroep en het peloton, dat zich geleidelijk aan in tal van kleine groepjes splitste en het bleek al gauw, dat de kopgroep inderdaad wat van haar voorsprong inboette. Maar voldoende was dit niet! De Belgisfehe en Zwitserse ploegleiders stonden aan de kant van de weg met schorre stemmen om een nog hoger tempo te gillen. De Luxem- burgers smeekten hun beste man, Goldschmidt, naar voren te springdn, omdat daar vooraan de al niet meer zo piepjonge Clemens met een af- grijselijke inzinking zat te worste- len. Arie Vooren, de man met de leidersshirt, deed verwoede pogin- gen om althans nog iets van zijn verdwenen glorie te redden. En toendaar bij Sittard, in de heu vels, waar vele tienduizenden met geestdrift het uitgebreide gezel> schap stonden gade te slaan, toen heeft Nederland het buitenland het lesje gegeven, dat oorspronkelijk eigenlijk voor ons bedoeld was Daar gingen ze, die Nederlan ders! In de eerste h^uvel van for- maat, de Wintraekerberg, even voorbU Sittard, begon alles wat Nederland was en nog een grein- tje kracht in de benen had. zo hard te demarreren. dat het bui tenland er eerst met verbazing en tenslolte met onverholen ontzag naar begon te staren. In de kopgroep gingen vooral de drie Zaankanters zo verschrikke- lijk hard, dat de Spanjaarden het tempo tenslotte niet meer konden houden en als zielige wrakken te- rugzakten naar het peloton en nog verder naar de achterhoede, waar zij al fietsend tranen met tuiten zaten te wenen en niet meer de geringste belangstelling hadden voor het gebeuren rondom. De Italianen zaten in hevige moeilijkheden. De Belgen konden in dit dolle geweld hun draai maar niet krijgen. De Zwitsers ging het ook al niet ver- bazend hard voor de wind. De Fransen stonden overal ach en wee te roepen en de Luxemburgers slaagden er niet in de nodige assis- tentie voor Clemens naar voren te brengen. Ook Nederland leed ech- ter verllezen. Motke moest uit de kopgroep, Valentijn werd met machinedefect achteruit gehaald en opk Hopstaken kon het helse tempo van de Zaan kanters tenslotte niet meer houden. Bakker won. zij het met slechts een enkele banddikte op zijn team- genoot Bauk Schellingerhout. Van Beek, als derde man in de Zaanse ploeg, bezette met 2 minuten en 40 seconden achterstand de derde plaats. Zo heeft dan deze eerste „berg- etappe" meteen de belangstellende wielersportwereld duidelijk gemaakt dat het waarachtig niet nodig is, dat de Ronde van Nederland zo maar vanzelfsprekend de tamme prooi van het buitenland wordt. MARTIN DUYZINGS. Het officiele ploegenklassement na de etappe Nijmegen-Maastricht luidt: 1. Zaanstreek 66 uur 23 min. 29 sec. 2. Zuid-Holland 66.43.35. 3. Luxemburg 66.44.22. 4. Belgie A 66.48.39. 5. Belgie B 66.50.22. 6. Lim burg 67.01.35. 7. Zwitserland 67.01.39. 8. Noord-Brabant B 67.03.38. 9. Nrd- Holland 67.04.34. 10. Frankrijk 67.11.14. 11. Noord-Brabant A 67.19.22 12. Italig 67.22.58. 13. Spanje 67.39.54. VRIJDAG 30 APRIL HILVERSUM II 7.15 Gram.mu- ziek; 7.45 Morgengebed, 8.15 Pluk de dag; 9.35 Schoolradio; 10.15 Tschaikowsky-programma; 11.00 De Zonnebloem: 12.03 Muzikale me lange; 12.33 Lunchconcert; 13.50 Maj. Goossens „Van man tot man"; 14.00 Uit Nederland's glorietijdperk 14.30 Symphonieconcert; 15.45 Oude bekenden uit het KRO-program- ma's; 16.30 Gram, muziek; 17.00 Na schooltijd; 18.00 Liedjes en praat- jes; 19.15 Plechtig Lof ter opening van de Meimaand; 20.05 Nationaal Progratama ter gelegenheid van Prinses Juliana's verjaardag; 21.35 Juiana's grootmoeder; 22.30 Radio feestkrant; 23.15 Nederl. werken. HILVERSUM I 7.30 Muziek bij het ontbijt; 9.00 Lichte morgen- klanken; 10.20 Zang en orkest; 10.30 Voor de vrouw; 11,30 Licht orkest- concert; 12.00 Musette-orkest; 12.33 Pierre Falla, orgel; 12,55 Ronde van Nederland; 13.15 Virtuoso-sextet; 14.20 Debussy-Ravel; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 16.00 The Ramblers 17.00 Orgel. Joh. Jong; 17.20 Wij en de muziek; 19.30 P-ogramma Ned. Strijdkrachten. 19.C* Denk om de bocht; 20.05 Nationaal Programma; 21.30 Oranje-confetti; 22.30 Konink- I lijke militaire kapel, 23.15 Nederl. melodien. Het dagelijks bestuur van de Raad van Bijstand van de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Noordholland belegde met de be- sturen van de Middenstandsvere- nigingen in het district een bij- eenkomst waarop de problemen rond de Middenstand onder de loupe werden genomen. De vergadering, die in het Victory hotel plaats had, werd door de heer C. Kroon, vice voorzitter van de raad van bijstand, geopend waarna het woord was aan Dr. F. L. Muis- winkel die van verschillende kanten de saneringsmaatregelen bekeek. Bij sanering denkt men direct aan ver- mindering van het aantal bedrijven, maar sanering kan ook bestaan uit het gezond maken der bedrijven, op- voering der efficiency en rationali- satie. Deze weg wil de spreker over het algemeen liever behandelen. De spanning tussen inkomens en prijzen is geweldig toegenomen en in vele gevallen behoort de door- snee middenstander vandaag de dag tot de economisch zwakkeren, vaak verdient hij minder dan een onge- schoolde arbeider. De verhoudingen tussen lonen en prijzen liggen an ders dan vroeger. Zo zijn de levens- middelen gestegen met 220%, het schoeisel met 320%, huisraad met 320% en de kleding met 280%. De inkomens hebb,en geen gelijke tred daarmede gehouden. Wanneer de overheid het prijsniveau drukt, drukt zij daarmede het inkomen van fabrikant en handelaar.' Er doet zich weer een verschijnsel voor dat we van voor de oorlog kennen, n.l. verzadiging van de markt. Ook het feit dat de economi sche wetgeving de structuur niet op de voet volgt. is nadelig voor de middenstander. Voor kleine bedrij ven is de grens der levensvatbaar- heid dan ook veelal overschreden. In sommige branches kan sane ring uitkomst brengen, maar ver- mindering van het aantal bedrijven is volgens spr. zeker niet het voor- naamste. Het aantal winkels is in ons land niet te hoog. Op iedere TO inwoners is er een winkel, in Belgie b.v. is dat veel lager maar de win- sten zijn er nog lager, gevolg veel zwarte handel. Van sanering behoeft men geen daling van het prijsniveau 1* EN 8® ETAPPE VAN DE RONDE VAN NEDERLAND OP 30 APRIL 1948 I7e ETAPPE ILBUhG -VLISSIHOEH EINDHOVEN BEL 8e ETAPPE Yfi7JOl HULST 6 t T HORACE VERTREKTUD SAS VAN VERMOEDEUJKE TUB VAN AANKOMST DE CHEERS TUSSEN DE FIAATSEN 8EVEN DE AESTANO IN A.HI AAN In verband met de vele proble men, vooral ook de financiele, die zich in Middenstandskringen voor- doen, hebben w(j ons dezer dagen gewend tot de heer J. H. Nijhuis, directeur der Middenstandsbank te Alkmaar en administrateur van de Stichting Middenstandsborg- stellingsfonds Hollands Noorder- kwartier, dat werkzaam is In het District van de Kamer van Koop handel voor Noordholland. Het fonds werkt. naar de heer Nijhuis ons mededeelde, in 34 ge- meenten van de 36, die in het district gelegen zijn. Slechts Cal- lantsoog en Graft „doen niet mede". De gedachte die indertijd, in 1936, voorzat bij de oprlchting van het borgstellingsfonds was, hulpverle- ning en woekerbestrijding ten bate van de handeldrijvende en industri- ele Middenstand. Dit geschiedt in de vorm van bemiddeling en voor- lighting voor alle middenstanders alsmede door borgstelling tot ten hoogste flOOO, in bijzondere gevallen tot fl500, per aanvrage voor cre- dietwaardige crediet-behoeftigen. Alleen zij, die op anderg wijze geen gelden kunnen aantrekken, worden geholpen. Over het algemeen ko men voor hulp in aanmerking mid denstanders die gedurende drie jaar hun zaken dreven. ingeschreven staan bij de K.v.K. en de vereiste vetgunningen en diploma's bezitten. Het verlenen van adviserende. be- middelende en sanerende hulp is niet aan een termijn van vestiging gebonden. Iedere middenstander kan dus van de hulp van het fonds profiteren. „De kleine zaken kunnen de laat ste tijd slecht het hoofd boven water houden", vertelt ons de heer Nij huis. Het aantal aanvragen om hulp neemt steeds toe, hetgeen verklaard wordt uit de sterkere aanvoer van goederen, het stijgen der prijzen en het tekort aan bedrijfskapitaal. Veel geld gaat in voorraden zitten. die slechts zeer langzaam geruimd kun nen worden enz. „En het laat zich aanzien, dat de aanvragen in het komende jaar nog zullen toenemen. Daarom is het van belang, dat men zich tijdig tot het fonds wendt en niet* als het kalf reeds verdronken is. maatregel§n gaat nemen om de put te dempen." .,Het fonds wordt door de Mid denstand nog te weinig gekend als een vertrouwensinstantie", was, de voomaamste klacht van de heer Nijhuis. „Wij kunnen vaak iets doen en waar mogelijk komen wij eerder tot een oplossing dan de individuele zakenman." Sprekende over de werkzaam- heden van het fonds in de afgelopen jaren vertelde de heer Nijhuis ons nog dat er 473 aanvragen waren binnengekomen waarvan de meeste gevallen konden worden afgedaan. De rente voor door het fonds of door bemiddeling van het fonds verstrekte gelden Is 3Vt dus 1% lager dan het gewone bankcrediet terwijl de looptijd meestal drie jaar bedraagt. Zo werkt het Middenstandsborg- stellingsfonds dat door Rijk, Pro- vlncie, gemeente en de Kamer van Koophandel gefinancierd wordt, tot de instandhouding van de Midden stand als een rots, wa'arop een' groot deel van het bedrijfsleven kan steu- nen. Wilt ge de vrede, bereid u ten oorlog, zeiden de ouden. De nieuwen zeggen het anders: wilt ge de vrede, bereid de rechtvaardigheid. Dus niet: si vis pacem para bellum, maar: si avis pacem, para justitiam. Rechtvaardig zijn, betekent, dat in de verhoudingen tussen de mensen enz:, het recht vaardig wordt. Het betekent: ieder het zijne te geven. En mr. Sassen parafraseerde dat gp het Katho- lieke Congres tegen het Commu- nisme aldus: ieder het zijne te geven. Ieder, niet enkelen. Het zijne, en niet een deel, te geven, en niet te laten afdwingen. Er zijn altijd mensen, die de zaak moeilijker maken dan nodig is en ze zeggen nu, omdat de be- oefening van de rechtvaardig heid werd bepleit als een van de positieve middelen, om het Com- munisme te weerstaan: wat zal het Communisme onder recht vaardigheid verstaan. J a, wat verstonden de nationaal-socia. listen er onder? En toch was hun dwaling klaarblijkelijk. Voor de beoefening van de rechtvaardigheid kan men zeker geen vast recept geven onder alle omstandigheden, maar het moet toch mogelijk zijn, rede ly ke mensen van wat rechtvaar dig is te overtuigen. En als we beginnen, met aparte onrecht- vaardigen te bestrijden en weg te nemen, zijn we al een heel eind on weg! Voor het tijdvak van 2 t.m. 15 M«1 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 804 349 Algemeen 225 gram huis- houdzeep of 180 gram toi- letzeep. 350 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 351 Algemeen 1600 gram brood (geldig t.m. 8 Mei). 358 Algemeen 500 gram suiker, boterhgjrtstrooisel, enz., of 1000 gram jam, stroop enz„ of 500 gr. versnaperingen. 355 Algemeen 2 eieren. 345 Reserve 800 gram brood (gel- dig t.m. 8 Mei). 348 Reserve 400 gram brood (gel- dig t.m. 8 Mei). BONKAARTEN KD, KE 804 849 Algemeen 450 gram huis- houdzeep of 360 gram toi- letzeep. 850 Algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen gebak. 851 Algemeen 400 gr. brood (gel- dig t.m. 8 Mei). 853 Algemeen 500 gram suiker. boterhamstrooisel enz. of 1QP0 gram jam, stroop enz., of 500 gr. versnaperingen. 855 Algemeen 2 eieren. 845 Reserve 400 gram brood (gel- dig t.m. 8 Mei). 848 Reserve 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kin- dermeel of kinderbiscuits. l'ABAK- EN VEKSNAFEKINUEN- KAARTEN enz. QA, QB, QC 802 43 47 tabak 2 rantsoenen sigaret- ten of kerftabak- 45 Versnaperingen 200 gram ver snaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz.. of 400 gram jam, stroop enz, 48 Versnaperingen 100 gram ver snaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 30 April worden gebruikt. Niet-aangewezen en vemietigd kunnen worden de bonnen: 302, 304, 305, 804, 805 melk; 310, 311, 312, 317, 814, 816, 817 reserve; 310 en 819 algemeen. te verwachten, wel kan de kostprijs gedrukt worden, maar bij de te ge- ringe winstmarges zal het publiek daar niets van merken. Gebleken is dat het kleinbedrijf, mits goed geleid, zich zeer goed kan handhaven naast de cooperatie en het groot-winkelbedrijf. Conclude- rende zeide spr. dat men van sane ring slechts in zeer beperkte geval len heil mag verwachten. Nadat Mr. H. M. S. van Oers, hoofd van de afd. Middenstands- wetten van het Dep. van Economi- sche Zaken enige vragen had be- antwoord betreffende de vestigings- wet 1937 werd de bijeenkomst be- eindigd. Bij de in de Leo-Stichting te Borculo uitgebroken brand, waarbij 65 pupillen dakloos werden, heeft 't Ned. Rode Kruis onmiddellijk hulp verleend door zijn intendance te Den Haag de nodige bedden, ver- gassers, lampen en dergelijke ter beschikking te laten stellen. In antwoord op de verleden week door het bestuur van de Katholieke Volkspartij aan de Christen - Democrattsche Partij in Italie telegrafisch gezonden gelukwensen, heeft de K.V.P. het volgende dank- telegram ontvangen. Het is ondertekend door Piccioni, secretaris van de Italiaanse Christen-Democratische Par tij en luidt in zijn Nederland se vertaling: „Onze levendige dank voor uw gelukwensen. Laten wij onze overwinning beschou- wen als een bijdrage tot de verdediging van de christelij- ke beschaving en een triomf van de christen-democratische idealen in West-Europa. Hartelijk gegroet." (w.g. Piccioni) De partij uit de 18e ronde van 't tournooi om het wereldkampioen- schap schaken tussen Keres en Reshevsky, welke werd afgebroken, werd zonder verder te spelen door Keres opgegeven. BotwinnikSmyslov werd remise. Van de afgebroken partij, welke gisterenavond werd gespeeld tussen Botwinnik en Smyslov uit de 18e ronde van het tournooi om het we- reldkampioenschap, kan nog gemeld worden, dat Botwinnik. door het kleine aantal stukken dat beide te- genstanders nog op het bord hadden staan, niet bij machte was verder voordeel uit de ene pion, welke hij extra had, te behalen. Na 18 zetten werd de partij dan ook in remise beeindigd. De 19e ronde van het tournooi, waarin Botwinnik zal uitkomen te gen Reshevsky en Euwe tegen Smyslov, zal gehouden worden op Maandag 3 Mei. 1 Botwinnik 10 uit 14; 2. Reshevs ky 7'/. uit 14: 3 en 4. Keres en Smys lov elk Tit uit 15; 5. Euwe 3'/. uit 14. (Van onze parlementaire redacteur) ZOWEL de heer Barge als de heer van Velthoven (K.V.IP.) hebben minister Gielen dank ge- bracht voor de wijze waarop hij een langslepend probleem als de financiele gelUksfelling van het hoger onderwijs tot oplossing heeft gebracht. De stoffelijke belangen van de wetenscbappelijke staf der universlteiten, aldus dhr. Barge, blijven intussen nog de aandacht verdlenen. Belangrijk was vooris de vraag van de heer van Velt hoven, hoelang het nog zal duren voor de leraren iets van de ver- hoging zullen bemerken. Te betreuren is. dat nog geen schadevergoeding is gegeven voor de korting op de salarissen van in communiteit levende leerkrachten. De heer Zegering Hadders (V.V.D.) vroeg 's ministers medewerking om de classificatie te doen verdwijnen of een herclassificatie te bevorde- ren, zulks mede in het kader van een' opvoering van het onderwijs ten plattelande. De behandeling van de Onder- wijsbegroting in de Eerste Kamer kenmerkte zich vooral door de op- somming' van een groot aantal wen- selijkheden. De heer Cramer (Arb.) bracht de kleuterschool ter sprake, daarbij zelfs opmerkend, dat er soms aan een hygienisch verblijf van vee meer zorg wordt besteed dan aan de huisvesting der kleintjes. In 65n provincie waren alle kleuter- scholen ongeschikt bevonden. Ook de heer Zegering Hadders bepleitte in deze verbetering. Decentralisatie De heer van Velthoven (K.V.P.) wees ook op de decentralisatiege- dachte, welke in de randgewesten steeds meer veld wint. Men wenst zich niet meer te richten naar het Westen. Taak van de overheid is, de achterstand, die in het Zuiden bestaat. te doen verdwijnen. Bra bant wil een eigen beroepstoneel. De subsidie voor het Brabants or kest is te laag. Prof. Molenaar (V. V.D.) maakte daarentegen ernstig bezwaar tegen verlening van' sub- Zowel de prijzen van het in Ne derland vervaardigde als van het gei'mporteerde behangselpapier zul len met ingang van 1 Mei a.s. aan flen r, leu we regeling gebonden zijn. Voor zover hier te lande ver- vaardigd, moet 65 pet. van het be- hahgselpap'ier in een aantal prijs- klassen worden geleverd, oplopend tot ten hoogste f 1.30 per rol. De gebruik,ersprijs. en voor gei'mpor- teerd behangselpapier tevens het land van herkomst. "moeten in het stalenboek zijn aangeduid. sidie aan een orkest. dat nog niet bestaat. Wel wilde hij er-voor wa ken, dat het toneel niet in nood zou komen te verkeren. De heer Cramer (Arb.) uitte zich nog heel wat beslister en wilde dat de be- zuinigingen ter) aanzien van de kunst zo spoedig mogelijk ongedaan zouden worden gemaakt. De heer Bqrge (K.V.P.) wilde fen de opera fen het Amsterdams toneel dit jaar een subsidie geven. Nog even een ander chapiter aansnijdend vroeg hij ook eindelijk een begin te maken met de volledige afbouw van het Leids Academisch Ziekenhuis. De grote lijn kwam weer meer aan de orde bij de afwijzing door de heer Barge van's ministers plan nen ten aanzien van het gymnasium. De heer Cramer wilde nieuwe am- bachtsscholen ten plattelande en meer nijverheidsscholen voor meis- jes. Prof. Molenaar wilde ruimer studiebeurzen. De heer van Velt hoven meende. dat het techniscb middelbaar' onderwijs sneller moest worden uitgebreid. zjjn in het kader van hereniging weer een aantal moeders met hun baby's en grotere kinderen per vliegtuig naar Batavia vertrokken. Deze keer telde het vliegtuig liefst 21 baby's. zal de N.S. op 5 Mei a.s„ de natio- nale feestdag. in tegenstelling met wat het spoorboekje vermeldt, de dienst als op werkdagen rijden. heeft voorts de N.S. van de V.S. de tweeduizendste goederenwagon ge- kregen, van de tienduizend, die in Europa beschikbaar werden gesteld. De hoofden der verschillende dien- sten waren bij deze aangename plechtigheid aanwezig, w.o. de pre- sident-directeur, ir. F. Q. den Hol lander. gingen vanuil Nederland dezer da gen ruim vierduizend eendags-kui- kens door de lucht naar Frankrijk. Een er van was't honderdduizendste, dat dit jaar van ons land naar Frankrijk ging en dus mocht de eigenaar van dit kippetje zelf mee, terwijl het feestbeestje met een portie extra voer werd bedacht. stierf in Zuid-Limburg de heer D. Kallen, bij alle paardenliefhebbers een bekende naam. De overledene was nl. paardenfokker van grote naam en genoot aanzien in deze kringen. Persoonlijk haalde bij met zijn materiaal diverse bekroningen in binnen- en buitenland. ging de Tilburgse C.C.D. weer frau- duleuze slachters te lijf, die een twintigtal runderen hadden geslacht en het vlees afvoerden naar de grote steden. Diverse slagers vallen ook binnen de grenzen van de straf. Een boertje deed te verdacht langs de weg en toen had men dit gevalletje te pakken. Naar wij uit zeer betrouwbare bronnen vernemen zijn de kansen zeer groot, dat inderdaad de zetel voor Europa van de Internationale bank voor herstel en ontwikkeling gevestigd zal worden te Amster dam. De Jbodse Verdedigingsorganisa- tie Haganah en de Irgoen Zwai hebben een overeenkomst getekend volgens welke zy door geheel Pa- lestina op militair gebied volledig zullen samenwerken. Als onmiddel lijk gevolg hiervan verwacht men, aldus Reuter, dat de Haganah deel zal nemen aan de gevechten te Jaf fa. waar de Irgoen gedurende de laatste drie dggen in actie is. In verband met het feit, dat de rijstprijzen te Semarang gedaald zijn tot bened.en de distributieprijs van vijftig cent per kilogram is thans besloten tot opheffing van de distribute van rijst per 1 Mei. LIET IS natuurlijk prachtig dat de verkiezingen in Italie zo goe$ zijn ajgelopen. Er is reden tot tevredenheid en dankbaar- heid te over. Maar het mag geen aanleiding zijn om op de lauwe- ren te gaan ru$ten. De over win ning moet bestendigd, bevestigd worden. Dat is de grote taak daar. Doch het is ook de onze hier. Marcus doet niet aan poli- tiek, dat is zijn vak niet. Wat hem en ook u meer interesseert is dit, of in het leven, het open- bare zowel als het persoonlijke van ieder onzer, de christelijke< beginselen inderdaad worden nagekomen. We moeten andere stromingen als b.v. het Commu nisme eenvoudig onmogelijk maken, door te zorgen dat wij volgens het Evangelie handelen. We moeten geen Communisme kweken. Maar rechtvaardigheid en naastenliefde beoefenen. Ddar ligt de verzekering van de overwinning. MAkCUS Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven 23. Nu trok de nevel, die 't raadselach- tige omhulde, langzaam op en hij zei met iets sarcastisch in zijn stem: ,.Aha, de dochter van Krylow, de derde in het complot. De vrouw, de mooie jonge vrouw, die scherper en verder ziet en die, als laatste poging proberen moet, om Michael Gorocha over te halen naar het vijandelijke kamp over te lopen. Weer net iets voor Krylow: zijn dochte'r opdrafe gen een dergelijk vies karweitje uit te voeren. Ga heen en laat me met rust!" Hij wendde het hoofd van hssi* sf ..Luister Michael Gorocha!" „Ga heen!" ..Nee, ik ga niet heen, voor ge nu alles weet. Gij zijt me een bewijs schuldig! En als ge me dat gege ven hebt, dan...." „Dan?" „Dan zult ge mij naast u zien, om met u te vechten. Het respect voor de handelingen van mijn vader als minister van justitie heeft al zo me- nigmaal een gevoelige knak gekre- gen. maar dit, wat ge me vertelt, als het waarheid is, zal het de doodsteek toebrengen". ..Het is de waarheid! Luister. Ik zweer. in het aangezicht van de dood. dat ik niets dan de waarheid spreek. Rogoginsky heeft, ten hui- ze van generaal Soewarow, de twee en een half millioen van uw vader uitbetaald. Ik heb mij die avond laat, toen de generaal meende, dat ik nog met vacantie was, onder het rustbed op zijn kamer verborgen gehouden en daar heb ik alles ge zien en gehoord. Tegleff was daar bij. Ik wist, dat Rogoginsky met al dat geld bij Soewarow zou komen. Een van zijn ondergeschikten had mij gewaarschuwd. Roep de generaal hier en werpt hem het verwijt voor de voeten. dan zult ge zien hoe hij van de angst ineen krimpt Beiden spraken nu geen woord meer, maar een hevige innerlijke strijd had zich van beider ziel mees ter gemaakt. Het was of geen van beiden de stilte durfde breken. De hoop, die in beider harten groeide, was zo teer dat ieder van hen het vreesde, haar, door feen gesprojeen woord te zullen doden. Eindelijk vroeg Michael: „Zijt ge werkelijk een liefdezuster, of zijt ge voor de gelegenheid, ver- momd?" „Ik voelde reeds lang de roeping hiertoe. Mijn moeders dood heeft de rest gedaan." ..Wat zou 'n samenwerking tussen ons kunnen bereiken?" „Veel, zeer veel. De dochter van de Minister van Justitie vermag veel." „Als spion dus tegen de zaak van haar vader?" „Doet hij, doen zij anders?" „Ik strijd liever met eerlijke mid delen." „Ik ook, maar, als die telkens weer uitlopen op de dood van hem die ze gebruikt? Wat dan?.... Michael voelde weer, dat zijn nobele inzich- ten, dat de zucht tot behoud van zijn idealen een hevige strijd voer- den met de practische levenszin, die Alexandra opeens in hem had wak ker geroepen en hij vroeg: ..Welke waarborg vo#r uw oprechtheid kunt ge me schenken?" „Heb ik u niet gewaarschuwd voor de spion Puschkio. die u volg- de vanaf het overzet-veer naar uw oude, tochtige schuur? Toen reeds wist ik, wie Gorocha was. Vroeger reeds, als vriendin van de jonge mevrouw Soewarow heb ik u ge zien. maar gij hebt mij toen niet op- gemerkt. Ik heb mijzelf niet tot uw geestverwanten gemaakt, dat heeft het leven gedaan. De dood, die het lichaam van mijn moeder aan stuk ken scheurde, heeft mij de ogen geopend voor de, ellende van hen, die deze moord bewerkten. Lang zaam maar zeker heeft zich in mij een verandering vojtrokken. Michael Gorocha. voor de daden van mijn vader heb ik nu verach- ting. voor u een diepe bewondering. Hier zijn mijn handen. neem ze aan. ik wil uw bondgenote, uw mede- strijdster zjjn, mits ge blijft leven!" Michael keek haar lang en diep in de ogen. met vaste, onderzoeken- de blik. die langzaam milder en zachter werd en. eindelijk, na een lange aarzeling. zei ie: „Dan wil ik leven!" Toen kuste hij, fefen voor een, haar blanke handen. HOOFDSTUK VII Een dreigende nacht Krylow, als oudste der vertrou- wensmannen, presideerde die nacht de vergadering. Deze bijeenkomsten werden sinds de vermoording van Krylow's voorganger geregeld *des nachts gehouden en zoveel mogelijk op verschillende geheime plaatsen. om aan elke aanslag bij voorbaat de kracht te ontnemen. Om klokslag tWaalf waren de zeven mannen bij- een, en Tegleff. in een van de grote holle kamers, wachtte op een teken van Kryloy om te mogen binnen- komen. Dit alles ging aldus voor de vorm, want de ministej had hem steeds op de hoogte gehouden van de onderwerpen, die er behandeld zouden worden. Ditmaal interesseer- den de meeste punten hem niet. Al leen zijn zaak, de samenstelling van de inlichtingen-commissie, waarin hij de voornaamste rol zou spelen. waarin hij de buitenlandse vijanden een door hem zelf gekozen bril zoy opzetten. interesseerde hem meer dap welk ander punt ook. Dit zou hem nog meer onmisbaar maken in de ogen van al de machthebbers en in die vanAlexandra. T)at haar vaders lot in haar handen' lag, wist ze, dat Tegleff beschikte over het lot van tienduizenden, ook dat wist ze, maar dat was hem nog niet ge- noeg. Zij moest er van doordrongen worden. dat hij het in feite was. die, zij het langs een omweg, milUoenen geesten dwong te denken en te han delen in de richting door hem ge- vonden. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3