Tweede Kamer nam Grondwetswijziging in eerste lezing aan 30.000 ARABIEREN zullen Palestina nog voor 15 Mei redden i m Voor Alkmaar en omgeving Jan Schouten kwam te laat met zijn grote speech Nieuwe Duitse nazi-partij pleegde verkiezingsfraude Gerbrandy c.s. willen ministers gerechtelijk doen vervolgen DUITSER PLEEGDE MOORD TE NAALDWIJK Besprekingen van Abdoellah met de Arabische Liga VRIJDAG 30 APRIL 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11519 BUREAUX: De haringloggers worden weer gereed gemaakt voor de haring- vangst. In de vissershavens wordt op het ogenblik hard ge- werkt om de haringloggers weer op te kalefateren, die dan de dag na Pinksteren voor het eerst van dit jaar zullen uitvaren. Een overzicht in een der havens, waar op elke boot druk getim- merd en geschilderd wordt. VENLO WEER EXPORTSTAD SCHERPE CRITIEK VAN GENERAAL CLAY Koningin dankt president Truman VOOR DE MARSHALL-HULP 100.000 kg groenten Als geschenk aan de Olympische Spelen VIER BRGERS repatrieerden uit Indonesia Per K.L.M. arriveerde op Schiphol de president van het Olympi sche Spelen-organisatiecomite, Lord Burghly, met de directeur E. I. Holt. Zij werden verwelkomd door de heer Karel Lotsy. In het midden mevr. Burghley, links van haar de heer "Holt, rechts van haar Lord Burghley en geheel rechts de heer Lotsy. •BEEL NAAR DE GEVANGENIS? Wegens schending van de Grondwet Op ouderlijk gezag Zeepost naar Indie DE ARREST ATI ES TE SOERABAJA ERNSTIGE BRAND TE HOOGEVEEN Roof vermoedelijke drijfveer NOORD - PA LESTINA nORLOGSTQESTAND Foerster veroordeeld Het Poolse opperste natio nale qerechtshof heeft van daag de ex-nazi gouwleider Albert Foerster ter dood ver oordeeld wegens het bezetten van de vrije stad Danzig op 1 Augustus 1939. OFFICIER VERKOCHT IN BESLAG GENOMEN AUTO Nog een medeplichtige in arrest De kortingsregeling Vermogensheffing ineens Hei is natuurlijk weer in Ame rika! Deze acrobaat bestaa', het can op grote hoogte balan- cerend op een glazen bol dc ringen om zijn benen nor draaiend te houden. Waarlijk iets bijzonders voor de op dr. gebied toch wel wat gewend zijnde Amerikaanse circusbe- zoekers. Geen andere naam voor Duitse communisten Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnemen tsp rij s 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God it 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank'- Noorderbank (Van onze parlementaire redacteur) MEN KAN NIET ZEGGEN, dat het debat over de grondwets wijziging nu bepaald groots van allure is geweest, maar evenmin, dat het een dorre behandeling is geworden. Zelis staatkundigen en juristen hebben er gisterenmiddag hun genoe- gen aan kunnen beleven, toen de puntjes op de i's gezet werden en de amendementen werden behandeld. Zeker hebben ook de politici er wat van opgestoken, zoals wij gisteren reeds uiteen- gezet hebben. terwijl het voorts een niet ondardig schouwspel is geweest van lieden, die in vriendelijke maar spitse bewoor- dingen elkander de waarheid zeiden. Ook de minister-president deed daaraan mee, o.a. toen hij met de voorzitter onder 46n hoedje speelde, nadat de laatste de heer Schouten aan het verstand had gebracht, dat hij er geen gewoonte van mag ma- ken om, wanneer alle sprekers het hunne gezegd hebben en men al lang en breed aan het repliceren is, voor het eerst in het debat op te duiken met een grote rede. Het is altijd een genoegen om naar de heer Schouten te luisteren en vermoedelijk heeft de president, mr. van Schaik, de Kamer dat ge noegen niet willen onthouden, ter wijl hij de matador van de anti- revolutionnairen zijn kans wilde geven. De A.R.'s stonden samen met de communisten in de oppositionele hoek toch al wat vreemd te kijken. Na wat dr. Beel in zijn antwoord gezegd had, was er van een krach- tige oppositionele taal zelfs geen sprake meer. Wij moeten, aldus de premier, de ..kolonien" onbaatzuch- tig beheren. De anti-revolutionnai- ren voeren nu wel de theorie van de voogdij in hun vaan, maar het zou beslist inconstitutioneel zijn en tegen him program, wanneer wij nu als voogd tegen onze pupil zouden zeggen: „jij moet maar afwachten wanneer ik vind dat je meerder- jarig bent". De overeenkomst van Linggadjati, die de Kamer destijds heeft aanvaard, bevat ook beginse- len, die met dat standpunt in strijd zijri. En wanneer zouden de A.R.'s dan die meerderjarigheid willen toegeven als zij het nu niet doen, nu het Oosten kennelijk uit zijn lethargie ten voile is ontwaakt? Jan Schouten had van zijn kant wel gelijk. dat hij zijn kruit droog had gehouden totdat de minister- president gesproken had. Als laat ste reserve werd hij in de strijd geworpen, maar het mocht niet meer baten. Hij noemde de hele wijzi- ging van de grondwet ongrondwet- tig, daar het slechts een formaliteit zou zijn en een middel van de regering om ongrondwettige cfingen te kunnen gaan doen, maar dit be- toog had geen bewijskracht, of de heer Schouten zou aan de meest principiSle zaken van ons democra- tisch staatsbestel moeten tornen, dat immers de volksvertegenwoordiging de macht toekent om een wetsvoor- stel tot wet te maken! ..Maar de revolutie wordt hier ge- legitimeerd", riep Jan Schouten in vertwijfeling uit, daarmede het grote stokpaard van zijn partfj van stal halend. Het mocht niet baten. De stembus heeft hem overtroefd met een uitslag van 64 tegen 21 stemmen. Onder de tegenstemmers schaarden zich communisten, anti- revolutionnairen en de partij van dominee Zand, de staatkundig gere- formeerden. Er was dus een fraaie meerderheid voor 't ontwerp. Theo- retisch kan men zelfs zeggen, dat de meerderheid, die straks in de nieuwe Kamer nodig zal zijn, in eerste lezing behaald is. Maar de nieuwe Kamer is de oude niet. Eerst zal dus ons volk zelf zijn woordje mee gaan spreken. Er ontstond nog een aardige ge- dachtenwisseling, tussen de heer Romme en enkele andere sprekers, waarbij op het karakter van de Unie wat dieper is ingegaan. Het is een van de grieven, dat men daar- van een nog zo weinig duidelijke voorstelling heeft. Dr. Beel achtte dit begrijpelijk. Wij staan pas aan het begin van het opbouwen van een nieuwe staatsorde. Meer dan het trekken van enkele lijnen kan de regering nog niet doen. Professor Romme heeft echter dit voorlopig tracee zoveel mogelijk trachten te concretiseren. Bijzonder instructief was o.m. wat hij zei omtrent het algemeen belang, scherp aangevend, dat men daaronder geen gecombi- neerde eigenbelangen mag verstaan, zoals de heer van der Go's van Naters had gesuggereerd. De belan- gen van staten lopen uiteen. Er moet dus een orgaan zijn, dat er boven staat om het gezag erover uit te oefenen. Dat is wat wij in de toekomst als het Unie-orgaan zullen zien geboren worden. if De groenteverzekering naar Duits- land heeft een grote bedrijvigheid in de stad Venlo te weeg gebracht. De verkeerspolitie is versterkt om het drukke verkeer van tientallen vrachtwagens met groente uit het gehele land te kunnen regelen. Ver- schillende verladers stuirten aan de grens op moeilijkheden, omdat ze wel in het bezit van de z.g. ..transit- permits" waren, maar geen geldige papieren voor transport naar Duits- land bezaten. De betreffende auto- riteiten hebben maatregelen geno- men, om op korte termijn in de moeilijkheden te voorzien. Inmiddels driagt de tijd, dat de groenteproblemen radicaal worden opgelost. Naar aanleiding van het feit. dat reeds een partij sla en spi- nazie van mitidere kwaliteit de stop- prijs niet kon halen. heeft de Coop. Venlose Veiling zich tot het Cen- traal Bureau voor Ned. Veilingen gewend, om v66r alles te voorkomen dat er opnieuw voedsel naar de mestvaal zou gaan. FRANKFORT, 29 April (A.P.I. Generaal Lucius D. Clay heeft Donderdag verklaard, dat in de Amerikaanse bezettingszone van Duitsland een nieuwe rechtse „totalitalre" beweging gToeiende is. Tezelfder ttfd werd een enorme verkiezingsfraude bekend gemaakt waardoor de geweldige aanwas van de beweging. bekend onder de naam Nationale Democrdtische Partij, verklaard wordt. In een scherpe critiek op deze partij, die in de staat Hessen tijdens de in het afgelopen weekend gehou den gemeenteraadsverkiezingen on- verwachte successen boekte. zei generaal Clay tot de journalisten: ..Ik ben er van overtuigd, dat deze partij niet de persoonlijke vrijheid in zijn banier draagt". De verkiezingsfraude werd ont- dekt door Amerikaanse en Duitse autoriteiten, die een onderzoek had- den ingesteld naar het personeel van de partij, het ledenaantal en de ver- kiezingscampagne. Dr. James R. Newman, militair gouverneur van Hessen, zei Woensdag, dat de partij gesteund werd door vroegere nazi's. De Amerikaanse en Duitse auto riteiten hebben verklaard. dat de verkiezingsraad vap Wiesbaden „waarschijnlijk" stembiljetten had uitgereikt aan duizenden personen, die om hun nazi-sympathieen van de verkiezingen uitgesloten waren. De partij won 25 pet. van het aan- tal stemmen en 15 van de 60 zetels van de gemeenteraad van Wiesba den na hun campagne voor nationale eenheid, anti-communisme en rech- ten voor Duitse „oorlogshelden". Duitse autoriteiten hebben mede- gedeeld een onderzoek in te stellen of een soortgelijke distributie van stembiljetten onder vroegere nazi's in andere steden van Hessen had plaats gevonden, waar de partij grote aanhang had verworven. Het Amerikaanse'militaire bestuur stelt een onderzoek in naar een mogelijk verband tussen fraude bij de verkiezingen in Hessen eri de plotselinge groei van een door de nazi's gesteunde partij in Duitsland. H.M. de Koningin heeft aan Presi dent Truman het volgende telegram gezonden: „Bij gelegenheid van de aankomst met het s.s. „Noordam" van de eer ste lading Amerikaanse tarwe bin- nen het kader van het plan-Mar shall, zou Ik gaarne aan U, mijnheer de president, persoonlijk en aan het volk van de V.S. Mijn hartelijke dank willen betuigen voor hun edel- moedigheid om op zo grootmoedige wijze bij te dragen tot het'herstel van Mijn land en geheel Europa. Ik wens U te verzekeren, dat Ne- derland zijn meest volledige steun zal geven bij de uitvoering van het Europese herstelprogramma". overgedragen In de grote hal van de Fruit- en groentevelllng Poeldijk heeft de heer J. Barendse, namens de Ne- derlandse kwekers, gisterenmiddag 100.000 kg groenten aangeboden aan de voorzitter van het Engels Olympisch Comite, Lord Burghley. De heer Barendse zeide verheugd te zijn de Engelse vrieftden te kunnen danken voor al wat zij voor de bevrijding van Npderland heb ben gedaan. De exporteurs, de kis- tenfabneken en de rederijen verzor- gen deze grote zending groenten gratis. De heer J. J. van de Bos sprak de gasten toe namens de Nederlandse exporteurs. Vervolgens hield luit.-, kolonel Schoonenberg. de Nederl. Olympische attach^ te Londen, een korte toespraak, waarin hij Lord Burgley de oprechte gevoelens van het Nederlandse volk ten opzichte van het Engelse verzekerde. Hij hoopte, dat deze aanbieding de in- ternationale sportieve geest en de broederschap zal versterken. Lord Burghley dankte in zeer sympathieke en geestige bewoor- dingen namens de Organsiatie Co mity der Olympische Spelen en hoopte dat de Nederlandse deelne- mers te Londen gorde successen zouden boeken. Een zeldzaam geval deed zich te Aalst bij Eindhoven voor n.l. dat de vier gebroeders Oversier met de ..Zuiderkruis" uit Indonesie repa trieerden. Toen de broers Woensdag om kwart over twaalf bij het ouder- lijk huis arriveerden, was daar een grote menigte samengestroomd. Het feestcomite had voor een feestver- lichting zorg gedragen. Ten huize 'der familie Oversier was ook de vertegenwoordiger van Z. K. H. Prins Bernhard, kapt. Jef de Groot, aanwezig. Als vertegen woordiger van het regiment stoot- troepen te 's Hertogenbosch meldde zich kapt. Schouten. Kapitein de Groot wees er op, dat de gebroeders bij de stoottroe- pen onder hem gediend hadden m de strijd bij de Maaslinie in 1944-45. De heer Oversier Sr. dankte zeer getroffen voor de hulde aan zijn ge- zin gebracht; hij vroeg die dank over te brengen aan Z. K. H. Prins Bernhard. De jongens genoten een overweldigende belangstelling. Ten- slotte werden de gebroeders gehul- digd in de versierde zaal van „de Meiboom". Bij de aanvang der vergadering van de Tweede Kamer van Don- derdagmiddag deelde de voorzit ter mede, dat een adres is binnen- gekomen van mr. P. S. Gerbrandy te's Gravenhage, en acht anderen. houdende verzoek, de procureur- generaal bij de Hoge Raad der Nederlanden opdracht te geven, een vervolging in te stellen tegen die leden van het huidrge kabinet, zomede tegen sommigen hunner ambtsvoorgangers, die zich huns (d.i. Gerbrandy c.s.) inziens heb ben sehuldig gemaakt aan over- treding van artikel 79. lid 3 der grondwet en van artikel 355 sub 3 van het wetboek van strafrecht. Dit adres zal worden gesteld In handen van de commissle voor de verzoekschriften: (Hierbij zij aange- tekend, dat het derde lid van art. 79 der grondwet Juidt: „De ministers zorgen voor de. uitvoering der grondwet en der andere wetten, voor zover die van de Kroon af- hangt". Art. 355 sub. 3 van het wetboek van strafrecht bedreigt met gevan- genisstraf van ten hoogste 3 jaren de hoofden van ministeriele depar- tementen, die beschikkingen nemen of bevelen geven of bestaande be- Voor de Amsterdamse rechtbank moest J. M. Pootjes Jr. zich verant- woorden wegens dienstweigenng. Enigg tijd geleden had hij Se^e" tensbezwaren aangevoerd tegen het vervullen van de militaire dienst Zijn vader „Prof." Pootjes. werd vorig jaar tot con langdurige vrij- heidsstraf veroordefld. wegens op- hitsing tot dienstweigering, doch is sedertdien spoorloos. Volgens eigen zeggen studeerde zijn zoon voor geestelijke aan de universiteit der cultusvrije Chris- tusbelijders van zijn vader welke universiteit wel was ingeschreven, doch alleen door het gezag van zijn vader werd erkend. De officier eiste tenslotte 10 mnd. gevangenisstraf. beschikkingen of bevelen handha- ven, wetende dat daardoor de grondwet of andere wetten of alge- mene maatregelen van inwendig bestuur van de staat of van zijn ko lonien of bezittingen in andere werelddelen worden geschonden. De procureur-generaal bij de Hoge Raad is alleen gebonden bepaalde personen te vervolgen indien dit hem wordt opgedragen door de wet of een Kon. besluit. Naar Ned. Oost Indie kan zeepost worden verzonden met het m.s. „Si- bajak" dat op 8 Mei a.s. en met het m.s. ..Tawali" dat op 10 Mei as. vertrekt In verband met de arrestaties van Indonesiers te Soerabaja heeft een republikeins woordvoerder volgens het republikeinse pers- bureau Antara medegedeeld, „dat de Nederlandse beschuldlgingen al oude verhalen zijn". Op 17 April gaf de republikeinse regering de mededeling uit, dat zij geen gewapende strijdkrachten meer ter tot haar beschjkking heeft in de door Nederland bezette ge- bieden en dat zij geen verantwoor- deiijkheid draagt voor enigerlei ac- ties van de zijde van de Indonesi- sche bevolking in die gebieden, al dus de woordvoerder. De republi keinse regering drong bovendien bij de Indonesische bevolking aan in het algemeen te strijden zonder ge- welddaden. De woordvoerder zei, dat de acties van de Indonesiers in de door de Nederlanders bezette gebieden het gevolg zijn van onder- drukking door de Nederlanders zelf en van de staat van beleg. Hij voeede toe. dat de republikeinse regering officieel bewijs heeft van gearresteerde Nederlandse agenten op republikeins gebied. die van de Nederlanders bevel kregen om on- rust en wanordelijkheden op repu blikeins gebied, zoals deze onlangs in Bantan plaats vonden, te veroor- zaken, aldus Antarra. Ten gevolge van het gebruik van een iasapparaat ontstond Woens- dagmiddag een telle uitslaande brand in de matrassenfabriek Geka te Hoogeveen. Door de sterke Wes-* xenwind en de aanwezigheid van balen kapok en bekledingsmateriaal stond alles weldra in lichtelaaie. Het duurde maar kort of het dak van de fabriek stortte met donde- rend geraas in terwijl de gevel van een naastgelegen woonhuis werd verbrijzeld. Een grote vonkenregen verspreidde zich over de bijstaande gebouwen, waarvan er verschillen- de vuur vatten. Een ogenblik dreig- de de brand catastrofaal te worden en werden de brandweren van Zuidwolde, Meppel en Assen ter assistentie geroepen, ofschoon de Hoogeveense brandweer met volle- dig materiaal werkte en de man- schappen verwoed de strijd aanbon- den tegen het vuur. De brandweren konden echter spoedig terugkeren, omdat men de brand meester was en uitbreiding niet te verwachten was. De schade wordt geraamd op 4n ton en wordt deels door verze- kering gedekt. s ANVALSPLAN VAN 40000 ARABIEREN OMBAF HA IF Gatlllee ■4.DOOR JOOE 26-4 ARAB.BLOKKAOELO/.. VAN OLIELEIDINGEN - TEGENACTIE R ANS 26-4 BEZET DOOR ARAB. T ROEPEN TRANSJOROA LT DO A JORDANIE AANVALLEN VAN IRQ PEN ZWAI L ILOKKAD ERUZAL 'STRAATOEVECHT JOOOS SEBieO ETEFlGXSmi AMMAN, 29 April (A.P.). In Transjordaanse regeringskringen werd Donderdag verklaard, dat er minstens 30.000 man geregelde troepen uit Arabische staten. on der bevel van koning Abdoellah. „vo»r 15 Mei Palestina zullen redden". Koning Abdoellah heeft Donder- dagmorgen opnieuw besprekingen gevoerd met zijn neef Abdoel Illah. de regent van Irak. Abdoel Illah is Woensdag per vliegtuig uit Cairo gekomen en verklaarde, dat hij de belofte had meegebracht van alle overige Arabische staten, dat zij oorlog zouden voeren tegen de Zio- nisten in het Heilige Land. Abdoel Illah verklaarde ronduit. dat de Arabische staten openlijk hun geregelde troepen in de strijd zouden werpen. inplaats van de on- geregelde vrijwilligers. De Transjordaanse minister Fawzi Moelki Pasja zei Donderdag, dat de interventie zou plaats hebben voor het formele einde van het Britse mandaat op 15 Mei. Dit is waar- schijnlijk, omdat de Arabische stra- tegisten vrezen, dat de Joden tij dens het wegtrekken van het Britse leger nog meer belangrijke stellin- gen ^zullen bezetten.- Regent Abdoel Illah van Irak heeft Donderdag medegedeeld, dat het leger van Irak zich van Bagdad uit in de richting van Palestina beweegt en door Transjordanie zal komen. Na een bijeenkomst met koning Abdoellah van Transjordenie ver klaarde hij, dat er geen verdere conferenties voor het opstellen van plannen nodig zijn. „De plannen om Palestina te red den zijn klaar". De regent zal Vrij- dag naar Irak terugkeren. De Libanese premier, Riad Bey Es Solh, heeft vandaag koning Ab doellah van Transjordanie ervan in kennis gesteld, dat zowel het Liba nese als het Syrische parlement heb ben goedgekeurd, dat de legers van deze twee landen zullen oprukken in Palestina. Morgen zal er een vergadering gehouden worden van de vijf Arabi sche staten, welke hebben toegezegd in Palestina te intervenieren met hun legers. In officiele Transjordaanse krin- ,gen werd de volgende beschrijving "van de oorlogsplannen gegeven; Negentig procent van de beloofde geregelde Arabische strijdkrachten van 30.000 man zullen geleverd wor den door Transjordanie, Irak en Egypte. Ieder leger zal onder eigen bevelhebber staan, maar koning Abdoellah zal het opperbevel voe ren. Men verwacht. dat Saoedi Ara ble's bijdrage hoofdzakelijk zal be- staan uit dollars en wapenen. De Krijgsraad te Assen veroor- deelde de 40-jarige reserve-kapitein W. J. F. de R. van der G. tot zes maanden voorwaardelijk met 1 jaar proeftijd en f 1500.boete of 1 jaar hechtenis, ontslag uit de militaire dienst. zonder ontzetting uit de be- voegdheid om bij de gewapende macht te dienen. Als commandant van het niet- strijdende gedeelte der binnenlandse strijdkrachten te Deventer kreeg deze res.-officier op de dag van De- vehter's bevrijding 10 April 1945 een fiat-auto in gebruik. Toen hij in militaire dienst naar Gemert werd overgeplaatst. kreeg hij van de B.S. de beschikking over de wagen, die in de militaire administratie werd ingeschreven. De kapitein kwam in kennis met de res. le Luit. H. J. T. te Assen. die hem verzocht de auto aan hem te verkopen. De koop ging door voor f 1500.—, omdat beklaagde enige tijd geen salaris had ontvangen en in financiele moeilijkheden verkeerde. Na de koop begon het geweten evenwel te spreken, maar pogingen om de aufo Weer terug te krijgen en de koop ongedaan te maken. mis- lukten, waarna hij er tenslotte in berustte. Hoewel de taxatieprijs aanvankelijk op f 1500.was ge steld. heeft de Fiat uiteindelijk f 6000.opgebracht. De Krijgsraad gelastte tevens de 1 teruggave van de auto. Zoals gemeld, ^verden te Kerk- rade gearresteerd de vermoedelijke dader en de medeplichtige van de moord op de heer 't Hoen te Naaldwijk. De vermoedelijke da der is, zo vememen wij nader, een Duitser S„ afkomstig uit Her- zogenrath. Hij was geen onbe- kende voor de politie. Eind Maart werd hi) in Herzogenrath door de politie van Kerkrade in samen- werking met de Duitse politie ge arresteerd, verdacht van een in- braak, die hij met twee andere Duitsers in Kerkrade had ge- pleegd. Het drietal werd ter be schikking gesteld van de Duitse politie, maar wegens plaatsgebrek in de gevangenis te Aken werden zij, in afwachting van hun berech- ting, voorlopig vrijgelaten. Begin April kwam S. weer over de grens en ging naar Den Haag. waar hij voor en tijdens de oorlog enige jaren had gewoond. Na de moord te Naaldwijk kreeg de politie van Naaldwijk een tip uit de onderwereld. dat S. de moord zou hebben gepleegd en dat hij naar Zuid-Limburg was gegaan. De Naaidwijkse politie waarschuwde haar collega's in Kerkrade. Woens- dagavond kwam S. inderdaad in Kerkrade aan, samen met de Hage- naar B. Zij trachtten over de grens te komen, maar werden door de commiezen aangehouden wegens illegale grensoverschrijding en de- viezensmokkel. B. beweerde dat hij van plan was. zekere familie K. in Kerkrade te bezoeken. Hierop werd hij vrijgelaten. S. werd echter door de commiezen aan de marechaussee overgegeven. Een der marechaussee's herinner- de zich. dat S. werd gezocht wegens inbraak Hii waarschuwde de ge- meentepolitie. Deze arresteerde S. als verdacht van de moord te Naald wijk. Tevens werd een bezoek ge bracht aan een familie K.. waar_B. werd aangetroffen. Hij werd even- eens gearresteerd, omdat hii ver moedelijk de medeplichtige in deze affaire is. Naar wij vernemen is in verband met de moord op de heer 't Hoen te Naaldwijk een vermoedelijk tweede medeplichtige in Den Haag gearresteerd, zodat zich thans drie verdachten in* het Politiebureau te Naaldwijk bevinden. De Duitser S. en de Hagenaar B. bdvinden zich thans nl. ook daar. De minister van finaneien heeft, in aansluiting op de kortingsrege ling wegens vervroegde betaling van de vermogensheffing ineens, nader bepaald, dat van de dag der betaling af en overeenkomstig de gewone regelen ook korting kan worden verleend voor betalingen op de tweede en/of derde termijn, die weliswaar na de vervaldag van de eerste termijn, doch voor 1 Juni 1948 hebben plaats gehad of zul len plaats vinden. Hierdoor zullen zij worden ge- baat, die, in afwachting van de op 19 April 1948 gepubliceerde kor tingsregeling, niet voor of op de vervaldag van de eerste termijn be talingen op de volgende twee ter- miinen hebben verricht. Voor aanslagen. waarvan de eer ste termijn na 1 Juni 1948 vervalt. zijn de bepalingen Van de kortings regeling ten voile van toepassing. Het Amerikaanse militaire bestuu: Ik eft geweigerd de nieuwe naam welke de communistische partij ir, West-Duitsland wilde aannemen, na. melijk „Duitse socialistische volks- partij", te erkennen. In een resolutie van de commu nistische partij, waarin het besluil om de naam te veranderen uiteer wordt gezet, werd verklaard, da' zulks nodig was om de naam in overeenstemming te brengen met de nieuwe politiek, welke sinds 1945 gevoerd wordt. ,.Onze partij strijdt thans niet alleen voor de belangen van de Duitse arbeidersklasse doch voor de belangen van het gehelu Duitse volk."

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1