Niet meer kolenbonnen Het wonder van de Hudson en het Franse lilliputtertje Voor Alkmaar en omgeving TOESTAND IN PALESTINA wordt zeer snel slechter WEST-EUROPA gaat zich militair sterk maken Van Vredenburch: Besprekingen te Kalioerang „teleurstellend" Break in Ket Wereldvakverbond? Defile voor de jarige Prinses werd een waterballet Zilliacus acht samenwerking met communisten mogelijk Spel om de basis Joden dringen door in Arabische voorstad van Jeruzalem Instelling van een permanente commissie der vijf mogendheden Republikeinen lieten verstek gaan bij viering verjaardag Prinses Schoolkwestie in Belgie opgelost Bruinkoolbriketten Bezienswaardigheden op de R.A.I. Volkswagens Onenigheid over Marshall-passage" in I Mei-manifest komen vrij ZATERDAG 1 MEI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11520 BUREAUX: i *•- i'. U Palestina is thans een land vol vluchtelingen. Hier ziet men hoe Arabische bewoners van Haifa, de haven, die onlangs een hef- tige aanval van Joodse zijde te verduren kreeg, de stad ont- vluchten. Met schepen begeven zij zich naar de meer noordelijk gelegen havenstad Acre. Griekse Minister van Justitie vermoord ECONOMISCHE ZAKEN GAAT BEZUINIGEN GEMEENTE Z AAN DAM CONTRA VERZEKERINGS-MIJ R.A.F.-toestcl stort neer bij Avignon Delegaties Maandag naar Batavia ZES MUD KOLEN AANGEWEZEN Wettelijke regeling Schooltandverzorging Dade;; van kerkdiefstal gegrepen Noordhollands vee voor Walcheren 1 Mei-rede van links Labour-lid Te Bandoeng had de installatie plaats van Raden Adipati Wi- ranata Koessema tot staatshoofd van de nieuwe West-Javaanse deelstaat Pasoendan. Dit gebeurde met Islamitisch ceremonieel. Terwijl een Moslem-priester de eed afneemt houdt hij de Koran, het heilige boek der volgelingen van de profeet, boven diens hoofd. Links ziet men de luit-G.G. dt. H. van Mook. Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2-50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank HET DEBAT over de mogelijk- heden van de toekomstige rege- ringsbasis in de Eerste Kamer heeft ook zijn weerslag gevonden bij de behandeling van de grondwetsher- ziening in de Tweede Kamer. Heel begrijpelijk, want al wordt „de grote politiek" niet in de Se- naat gemaakt, de Tweede Kamer kan in de bestaande situatie de daar gemaakte opmerkingen moeilijk negeren. De grond wetsherziening is boven- dien de oorzaak van de komende verkiezingen, die weer aanleiding tot een ftieuwe kabinetsformatie zullen zijn. En het nieuwe kabinet zal in de a.s. zomer met de grond wetsherziening in tweede lezing voor het parlement moeten komen. Het zal daarbij uiteraard liefst de redelijke zekerheid hebben, dat het slaagt. M.a.w. het zal de grondwets herziening in veilige haven willen brengen, om de nieuwe staatsorde in Indonesie eindelijk een grond- wettelijke grondslag te verschaffen. Daarbij zal de regering over een meerderheid van tweederde der stemmen moeten beschikken. Alleen K.V.P. en P.v.d.A. zullen, hoe gun- stig men ook over de verkiezings- uitslag mag denken, over die twee derde wel niet beschikken. Er zal dus hulp moeten komen uit de oppositie, tenminste uit wat tot nog toe de oppositie was. Ook tegenover de Grondwetswijziging staan de anti-revolutionairen en de communisten de ultra-revolutio- nairen star afwijzend. Behalve de katholieken en de so- cialisten stemden thans de christe- lijk-historischen en de vrijzinnig- liberalen v66r het wijzigingsvoor- stel, hoewel ze tot nog toe Tila- nus en Vonk kei-hard tegen de Indische Regeringspolitiek gekant waren. Maar: regeren is vooruit-zien. ook in het politieke spel. Het lijkt er op, dat de christelijk-historischen en de liberale democraten (Oud, Stik- ker, Vonk) voornemens zijn, voors- hands hun bereidheid, om ook straks v66r de Grondwetswijziging te stemmen, (teneinde de tweederde meerderheid te verzekeren) zullen laten afhangen van het antwoord op de vraag, of zij ook een plaatsje krijgen in het nieuwe kabinet. Of het allemaal zo zal gaan en zal moeten gaan valt natuurlijk nu niet te voorspellen. Wel is het zaak, dit politieke spel in de gaten te hou- Wij hebben vroeger in aanslul- ting trouwens op het standpunt van de K.V.P. meermalen betoogd dat het, in de omstandigheden, waarin ons vaderland verkeert na de oor- log, aanbeveling zou hebben ver- diend, dat ook aan de Politieke op- lossing van diverse moeilijkheden door alle bonafide bevolkingsgroe- pen zo eensgezind mogelijk kan worden medegewerkt. Het heeft helaas niet zo mogen zijn. Ten opzichte van enkele hoofd- punten van het beleid Indie, de sociale en de economische politiek waren de kloven te breed, de verschillen te groot. Dus moesten K.V.P. en PvdA. het alleen doen. De t h e o r i e van het wenselijke brede-basis-kabinet heeft ook nu in de praktijk nog weinig zin. Al leen: de betrokken regeringspartijen zullen het niet alleen moeten doen, ze zullen het ook moeten k u n n e n doen. En tot Het progressief-christe- lijk beleid behoort ook de huidige Indische politiek! Intussen wezen wij er vroeger al op, dat een eenzjdige verbre- ding van de basis om verschillende redenen hoogst ongewenst is. Er zal dus stuurmanskunst ver- eist worden, om de Indische poli tiek waar het bij de komende verkiezingen allereerst om gaat gehonoreerd te krijgen, en daar- naast toch een kabinetsformatie mo gelijk te maken, die de grootste kans biedt op voortzetting van het christelijk-sociale beleid van het ka- binet-Beel. Het zal de taak van de kiezers zijn, het goede fundament voor die stuurmanskunst van onze leiders te leggen. En hoe men het ook keert of wendt, de beste steun voor dat fundament is een zo sterk mogelijke K.V.P.-iractie straks in de nieuwe Kamer! -t LONDEN, 30 April (A.P.). De ministers van defensie van het vjjfmogendhedenpact, bijgestaan door de chefs van de generale staven, zijn vandaag bjjeengeko- men om in het geheim plannen te beramen voor een snel gezamen- ltjk optreden, indien Europa door een oorlog bedreigd wordt. De gedetailleerde agenda voor de besprekingen tussen Engeland, Frankryk, Belgie, Nederland en Luxemburg bleef officieel een ge heim, maar van de zijde van Whitehall werd bericht, dat zij gebaseerd was op de veronderstel- ling van aanzienlUke en snelle steun van Amerika. Deze vergaderlng was de eerste, die de West-Europese Unle over miUlaire samenwerking heeft ge- houden. Over deze vergadering werd slechts een summier communique uitgege- ven, waarin gezegd werd, dat de ministers „een beslissing genomen hebben over de organisatie en sa- menstelling" van een permanente commissie om „de gemeenschappe- lijke verdedigingsproblemen te be- handelen". Maar onofficieus wordt vernomen, dat de vergadering op de eerste plaats zich heeft bezig gehouden met de gecombineerde militaire macht van de vijf landen, alvorens Amerika te verzoeken om uitrusting en wapens op lend-lease ba'sis. De permanente commissie zal worden belast met de bestudering van de standaardisering van wa pens, de vast te stellen sterkten voor verdedigingsdoeleinden en de ont- wikkeling van een net van gemeen- schappelijke luchtbases. De werkcommissies zullen even- wel een plan ontwerpen voor een autonome Duitse regering, welke voor het elnde van het jaar in functie zou treden. In diplomatieke kringen werd ge zegd, dat het plan o.a. omvat: 1. de oprichting van een wetge- vend lichaam, bestaande uit twee vergaderingen; 2. Duitse zeggenschap in binnen- landse aangelegenheden, terwijl de bezettende mogendheden tijdelijk toezicht zullen uitoefenen op de buitenlandse politiek, verdediging en economische problemen; 3. een uitnodiging om zetels in het West-Duitse congres open te laten voor vertegenwoordigers van Oost-Duitsland, zodra het land weer verenigd zou zijn. Veel details moeten nog worden uitgewerkt en verwacht wordt, dat de vergaderingen nog minstens tien dagen zullen voortduren. LAKE SUCCESS, 30 Apr. (Reu- ter) De voorzitter van de Vei- ligheidsraad, Alfonso Lopez, heeft voor de politieke commissie voor- lezlng gedaan van een telegram van de wapenstilstandscommissie in Palestina, volgens hetwelk de toestand „zeer snel slechter wordt". Het telegram luidt verder: „Da- gelijks worden regeringsbureaux ge- sloten. Het normale leven van het land loopt vast. Het Joodse Bureau treedt op als algemeen organiserend lichaam voor de Joodse gebieden en poogt de stilgelegde regeringsdien- sten te vervangen. De Arabische ge bieden hangen af van de gemeente- lijke autoriteiten in de steden en de dorpen zijn zonder centraal gezag. Het telegraafverkeer en het tele- foonverkeer op de voornaamste lij nen is in de meeste gebieden stop- gezet. Het vliegveld Lydda is uit- geschakeld en de regelmatige lucht- verbindingen in en uit het land zijn opgeheven. De strijd neemt dage- lijks in hevighe'd toe. Kampen en andere belangrijke plaatsen, welke door de Britse troepen worden ver- laten, worden terstond slagvelden. Binnenkort worden operaties ver wacht op groter en belangrijker schaal dan bij Haifa. Geruchten doen de nerveuse spanning toene- men". De Haganah is in de Arabische voorstad van Jeruzalem. Katamon, doorgedrongen en deelt mee, het Griekse klooster bezet te hebben (het Sint Simeonklooster)dat vol gens de Joden gebruikt werd als het centrale fort der Arabieren, met tenminste vler zware machinegewe- ren op de muren, bediend door Iraakse manschappen. De Arabieren zouden een Brits off icier, brigade-generaal C. P. Jo nes, verzocht hebben de Joden te vragen naar hun wapenstilstands- voorwaarden betreffende de strijd om Katamon, welke reeds 24 uur heeft gewoed. De Britse autoriteiten in Jeruza lem hebben het Joods Bureau offi cieel doen weten, dat, tenzij de Joodse aanvallen op de Arabische voorstad Kalamon beeindigd wor den, de Britse autoriteiten alle mi litaire middelen zullen gebruiken, met inbegrip van de koninklijke luchtmacht, om Joods Jeruzalem aan te vallen. ATHENE, 1 Mel (Keuter). Christos Ladas, de Griekse mi nister van Justitie, is vandaag, toen hU op weg was van zijn wo- ning naar zijn bureau, vermoord. Drie handgranaten werden naar zijn auto geworpen. Door de minister van Economi sche Zaken is een commissie lnge- steld, welke tot taak heeft op zo kort mogelijk terrein de doelmatig heid van de gehele overheidsbe- moeiing in het ressort van het de- partement van Economische Zaken aan een critisch onderzoek te on- derwerpen en daarover aan de mi nister verslag uit te brengen. Voorts zal de commissie de minis ter van advies dienen omtrent de mogelijkheden van bezuiniging. Tot leden van deze commissie zijn benoemd de heer L. F. Verwoerd, H. A. van der Ven en dr. P. C. van Traa. De heer L. F. Verwoerd is tevens voorzitter. Nadat in de nacht van 20 op 21 Mei 1943 te Zaandam het sch6olge- bouw, waarin het Gewestelijk Ar- beidsbureau was gevestigd. goed- deels door brand was vernield, heeft de Maatschappij, waarbij de gemeente zich tegen brand had ver- zekerd, de schade vergoed. De Maatschappij geeft nu voor niet te hebben geweten, dat het Arbeids- bureau in brand gestoken was en heeft een vordering tegen de ge meente ingesteld, groot 146.6 97. In zijn Dinsdag gehouden verga dering nam de gemeeenteraad zon der hoofdelijke stemming het voor- stel van B. en W. aan om te proce- deren tegen deze door de assuran- tiemaatschappij ingestelde vordering In Zuid-Frankrijk, nabij Avignon, is een vliegtuig van de Britse Kon. Luchtmacht verongelukt, waarbij volgens tot dusver ingekomen be- richten, minstens negen personen om het leven zijn gekomen. De vliegers hebben getracht zich met een valscherm te redden, een hunner was in het leven, toen hij de grond raakte, doch hij overleed kort daarna. Het vliegtuig vervoerde elf per sonen: een bemanning van zeven koppen en vier passagiers. De identiteit der slachtoffers kon bepaald worden door de aan boord van het toestel gevonden papieren, doch er is nog niets bekend ge maakt. BAT A VI A, 30 April (Aneta). Uit Kalioerang meldt de speciale correspondent van Aneta over de drieweekse besprekingen aldaar en te Djokjakarta gedurende wel ke slechts een beperkte tijd werd vergaderd, dat de heer Van Vre denburch tegenover Aneta deze periode „teleurstel!end" noemde. De heer Van Vredenburch deelde mede, dat de Nederlandse dele- gatie thans heeft voorgesteld, wekeljjks zes maal te vergaderen, dus inclusief Zaterdags. De Belgische Christelijke Volks- partij (kath.) en de socialisten zijn het eens geworden over de school kwestie, die thans vijf-en-zeyentig jaar oud is. De Belgische minister van opvoeding, Camille Huysmans, zal volgens een communique een verklaring over de te volgen rege ringspolitiek afleggen. De katholieken verlangen verho- ging van de subsidie voor katho- lieke scholen en verhoging van het aandeel, dat de staat bijdraagt tot de salarissen van het onderwijzend personeel op die scholen.) Naar het ANP verneemt, wordt er van overheidswege ernstig naar gestreefd om het tot stand komen van een algehele schooltandverzor ging te bevorderen. Een organisa- tieplan en een wettelijke regeling zijn reeds in voorbereiding. Waar de belangstelling voor dit, ten behoeve van de tandheelkun- dige verzorging voor ons volk zo noodzakelijk werk, aanwezig is en het voorbereidende werk reeds zo- ver is gevorderd, dat een school tandverzorging opgericht kan wor den, is nu reeds de mogelijkheid aanwezig daartoe over te gaan. Het Mei-manifest van het .We reldvakverbond heeft onenighe- den veroorzaakt tussen commu nisten en niet-communisten op een Vrijdag te Rome gehouden zit- ting van het bestuursbureau van het verbond in het Italiaansc Vak- verbondsbureau. Het manifest werd vier dagen geleden op gezag van Louis Saillant, de communistische secretans-gene- raal van het Wereldvakverbond, uKgegeven. De Amerikaanse zowel als de Britse delegatie zijn tegen- Standers van de passage, welke vol gens hen een aanval op het Plan- Marshall behelst. Hierin wordt ge zegd, dat „sommige regeringen openlijk steun verlenen aan finayci- ele en industriele belangen, die on- aanvaardbare en anti-democrati- sche voorwaarden opleggen in ruil voor hulp, die gezonden wordt aan door de oorlog vernielde landen. Deze belangen laten niet na indi- recte druk uit te oefenen ter beper- king van de democratische vrijheid van de volken en hun rechten tot zelfbestuur." Het bestuur van het Wereldvak verbond vergadert onder voorzitter- schap van Deakins, afgevaardigde van de Trade Unions. Louis Saillant, algemeen secretaris van het Wereld vakverbond, Garey, Amerikaanse afgevaardigde, Koesnetzoff, Sovjet- afgevaardigde, de afgevaardigden van China, Nederland en Zuid-Ame- rika. alsmede Di Vittorio, algemeen secretaris van het Italiaanse Vak- verbond, hebben aan de vergadering deelgenomen. Vittorio, onder-voorzitter van het Wereldvakverbond en algemeen se cretaris van het Itallaans vakver- bond heeft verklaard. dat naar zijn mening het Wereldvakverbond niet onmiddellijk met scheuring wordt bedreigd naar aanleiding van de ge- rezen meningsverschillen aangaande het Plan-Marshall. Hij zeide, dat het Italiaanse Vakverbond de Ameri kaanse hulp niet van de hand wijst, doch slechts bepaalde beschikkingen van het E.R.P. wenst te bespreken. Hij verklaarde tegenstander te zijn van de opneming van de Franse „Force-Ouvriere" in het Wereldvak verbond. De Amsterdamse recherche heeft een zekere M. S. aangehouden en naar Heiloo overgebracht. schuldig aan de dezer dagen te Heiloo ge pleegde diefstallen in de kerk en de school. S. beweert het gouden doosje van het H. Oliesel, dat o.a. vermist was, uit de trein te hebben gegooid. Hij is in verzekerde be waring gesteld. pRGENS DICHT bij de entree E van het R.A.I.-gebouw te Am sterdam, waar voor het eerst na zovele jaren onderbreking de fleur van de automobielindustrie wordt geexposeerd, prjjkt een wagen, welke men nauwelijks als zodanig zou durven betitelen. Het is veel- eer een villa op wielen, een brok super luxe in een droomkleurige carameltint gegoten, waar door- heen men, om het effect nog wat te vergroten, enkele zacht-creme lijnen heeft getrokken. Voor deze 21 pk Hudson (natuur lijk is het een Amerikaan) neemt de door deze overstelpende luxe ver- blufte bezoeker onwillekeurig zijn hoed af. Hetgeen niemand vreemd zal vinden. Evenmin als zijn ver- baasde open mond voor het Franse lilliputtertje, de Julien Motorcar, een wagentje, dat in de bagage- ruimte van de Hudson-reus eenvou- digweg zou verdrinken en dat men met gemak in de Hall van zijn huis kan stallen. Er zijn inderdaad veel wonder- lijkheden op deze eerste na-oorlogse R.A.I. (30 April—10 Mei) te zien. Wagens, waarnaar men nauwelijks met een vinger durft te wijzen, waarbij bovendien al rillingen op- komen bij het horen van de prijs. en van die eenvoudige autootjes, die het publiek geleidelijk aan als „volkswagens" is gaan betitelen. En zoals die 6-cylinder Hudson, be- werkt met leder en notenhout, voor ons een wonder blijft, omdat hij te luxueus is om ge'importeerd te wor den, zo is ook deze kleine 1-cylirtder Julien, die, schrikt u niet, 1 liter op de 35 km gebruikt en waarvan de maximum snelheid ligt tussen de 65 a 70 km, nog een illusie. Voorlopig zullen er nog geen wagonladmgen van in ons land arriveren, hetgeen de dealer vanzelfsprekend hoopt. Want dit Franse product is nog slechts een prototype, een interes- sant geval inderdaad. Volkswagens Maar er staan meer aantrekkelijke types in het genre der z.g. Volks wagens: in de eerste plaats de echte Volkswagen, omdat het zijn naam is, een product, dat reeds zijn entree in ons land heeft gedaan en zeer zeker tegemoet komt aan de wensen van de categorie mensen, die graag een auto willen hebben, maar niet van plan zijn er een bovenmatige som voor neer te tellen. De Renault zal het Duitse product wel de grootste concurrentie aandoen; een vierdeurs 4-cylinder wagentje met een laag benzineverbruik, 1 op 14 km, dat 90 km per uur haalt, en ondanks de lage prijs nog een ze kere charme in de afwerking bezit. Er staat voorts, om bij de snufjes te blijven, een verleidelijke Skoda- cabriolet (licht crfime met rode be- kleding), een type, dat echter al in duurdere prijsklasse valt. Men hoopt ze echter spoedig te kunnen invoe- n. Dat hopen de lieden, die dage- lijks met auto's omgaan. alien. „De Skoda is in trek. Tsjecho-Slowakije kan ze ons nog steeds volop leveren beweert de man van stand nummer zo en zoveel. Hetzelfde horen wij bij de andere stands, ruim 180, bij de Chrysler, de Studebaker, Austin, de Kaiser-Fraizer (topsnel- heid 150 km), de Citroen, Fiat. Ta- tra, Morris, Peugeot, Hillman Daim ler, zelfs bij de Gatso-stand, waar de bekende Nederlandse Monte- Carlo-rijder Gatsonides zijn wonder- lijk geconstrueerd model, dat even- tjes 165 km per uur kan halen, voor het forum brengt. Om tot een slotconclusie te ko men, wel, deze R.A.I.-tentoonstel- ling houdt de bezoeker urenlang vast zonder een moment te vervelen. Al is hij dan slechts de bezitter van een fiets, toch zal Hij onwillekeurig onder de indruk komen van al deze wonderen op technisch gebied en ze waarschijnlijk met even verbaas- de ogen bekijken als onze voorouders een halve eeuw geleden zich ver- gaapten aan de eerste Dion-Bouton. welke het thans nog waagt op het tentoonstellingsterrein enkele rond- jes te rijden. Ook dat is een beziens- waardigheid! Zoals reeds gemeld, heeft H. M. de Koningin een bedrag van f25.000 beschikbaar gesteld om in het hoog- staand fokgebied Noord-Holland ge- Holland geregistreerde pinken van prima afstamming te kopen, die geschonken zullen worden aan ge- dupeerde veehouders op Walcheren, die geregistreerd vee verloren. Dit vee is inmiddels aangekocht en zal Dinsdagmiddag a s. om twee uur bij het station te Middelburg met enige plechtigheid door de Commissaris der Koningin in Zeeland aan de begunstigden in eigendom worden overgedragen. (Van onze Haagse correspondent) HET Rijkskolenbureau heeft met ingang van 3 Mei a.s. de ver- koop van bruinkoolbriketten vrij van bon gesteld. Dat wil echter niet zeggen dat de briketten in de toekomst onbeperkt te verkrijgen zijn: de handel zal bevoorraad worden op basis van afname in het seizoen 1947'48, zodat in het geheel waarschijnlijk niet meer bruinkoolbriketten verkrijgbaar zullen worden gesteld dan het vo- rig jaar. Ook kolenslik zal vrij van bon zijn. De verkoop van deze bruinkool briketten is geheel in handen gesteld van de N.V. Bruinkool- en Bruin- koolbrikettenhandel te Amsterdam, de importeur van bruinkool, die aan de groothandel niet meer zal afle- veren aan deze vorig seizoen heeft afgenomen. Zoals men weet waren toen de briketten op de kolenbon, n.i. 110 kg per eenheid vaste brand- stoffen. Het ligt voorts in de bedoeling van het Rijkskolenbureau, in het komende seizoen niet meer dan 12 eenheden vaste brandstoffen per ge- zin beschikbaar te stellen dus even- veel als vorig jaar. Later in het sei zoen zal dan nader kunnen worden bekeken of verruiming van de toe- wijzing mogelijk is. Het publiek dient er nu reeds re kening mede te houden, dat men niet op al zijn bonnen anthraciet zal kunnen krijgen: de groothandel zal slechts 35 pet. anthraciet in de courante maten (nootjes 23) kun nen krijgen, terwijl voorts eierkolen worden verstrekt. De prijsstelling van eierkolen tegenover anthraciet is daarom juist gunstig gemaakt, opdat het publiek eerder zal over- gaan tot het koften van eierkolen. (Het prijsverschil bedraagt n.l. or.- geveer. f 1.80 per HL.). Tenslotte zijn met ingang van 3 Mei de bonnen 01 en 02 van de brandstofrenkaart TA 80b geldig verklaard, die recht geven op het kopen van elk 3 HL vaste brand stoffen. Deze bonnen moeten voor 15 Mei b\j de handel worden in- geleverd. De te Kalioerang lopende geruch ten, dat de Nederlanders in de po litieke besprekingen in de desbe- treffende subcommissie er zich mee accoord zouden hebben verklaard, dat' de rood-witte vlag de toekom- stige vlag zou worden van de Ver- enigde Staten van Indonesie, sprak de' heer Van Vredenburch vierkant tegen. De leiders der Nederlandse dele gatie vertrekken Zaterdag naar Batavia. A.P. meldt uit Kalioerang, dat de onderhandelingen tussen de Nederlandse en Republikeinse de legaties Vrijdag na een bijeen- komst van de procedurecommissie onderbroken zijn. De volgende week worden zij in Batavia ver- volgd. Maandag vertrekken de meeste leden van beide delegaties met de commissie voor goede diensten per trein uit Kalioerang. Vrijdagavond werd te Kalioerang in het gebouw van het secretariaat der Nederlandse delegatie de ver jaardag van Prinses Juliana her- dacht. Gastheren waren de gedele- geerden van het opperbestuur, dfe heren Neher en Van Vredenburch. Precies te 18.30 speelde Radio- Batavia t Wilhelmus, speciaal voor de te Kalioerang verblijvende Ne derlanders. Na het spelen van het Wilhelmus werd een dronk op de Prinses uitgebracht. Namens alle Nederlanders te Ka lioerang werd aan Prinses Juliana een telegram van gelukwens gezon den. Van republikeinse zijde werd geen blijk van belangstelling gegeven en was niemand aanwezig. In steeds sterker stromen daalde de regen neer op de hoofden van de hoofden van de duizenden, die Vrijdagmiddag voor het Paleis Soestdjjk defileerden, waar H.K.H. Prinses Juliana in de huiscljjke kring haar 39ste verjaardag vierde. Ondanks dit waterballet, dat tegen half drie zeer hevig werd, waren de treden van het bordes spoedig geheel onzichtbaar geworden on der de duizenden tulpen, seringen en irissen, die de defilerende oude- ren en kinderen daar deponeerden. Onder deze omstandigheden was er natuurlijk geen sprake van, dat de Prinses zich naar buiten kon be geven om haar dankbaarheid te be- NEW-CASTLE, 1 Mei (Reuter). Konni Zilliacus, een der linkse Labour-leden van het Parlement, die met 20 anderen het telegram aan Nenni ondertekend heeft en tot aanstaande Donderdag de ge- legenheid heeft gekregen een keuze te doen tussen gehoorzaam- heid aan de partijpolitiek in de toekomst en verwijdering uit de partij, heeft op een 1 Mei-bijeen- komst van zijn partij te Blaydon (bij New-Castle) verklaard, dat vriendschap en samenwerking van de Labourpartij met de arbeiders- partijen van Europa. om het even of deze communistiseh, soctaal- democratisch, gefusioneerd of na fusie in andere partijen overgegaan zijn, mogelijk is. Hiervoor is nodig, dat de arbei- derspartijen van het vasteland het recht van de Engelse Labourpartij erkennen, als vertegenwoordigster van de grote meerderheid der poli tiek georganiseerde arbeiders van Engeland elke houding naar believe ten aanzien van de Engelse commu nistische partij aan te nemen en de Labourpartij op haar beurt bereid is te erkennen, dat de arbeiders in andere landen het recht hebben, het soort leiderschap te kiezen, dat hun het beste past. Zilliacus verklaarde op grond van eigen studie uit de eerste hand van de situatie te vertrouwen, dat het mogelijk is op deze basis een samen werking tot stand te brengen met de grote arbeiderspartijen van Europa. „Als een bijna automatisch gevolg van die politiek zouden de aanvallen van de Kominform op wat zij de rechtse social-democratie noemen ophouden, tenminste voor zover het Engeland betreft", aldus Zilliacus, die verklaarde, dat de arbeiders en vakverenigingsleden van Frankrijk en Italie de vriendschap en samen werking met de Labourpartij nodig hebben" om de krachten van reactie en contra-revolutie, die door Ameri kaanse interventie gesteund worden, het hoofd te bieden. tuigen voor deze waarlijk roerende huldeblijken, die haar op deze dag werden betoond. Tezamen met haar Koninklijke Moeder, Prins Bernhard en haar vier kinderen sloeg zij de onvermoeibaren, die de regen blijk- baar niet deren kon, van achter de grote vensters van haar Paleis gade. Ook het kleinste Prinsesje, Marijke, mpcht genieten van dit eerbetoon, dat haar moeder werd gebracht. In een witte box, gesierd met belletjes en de rood-wit-blauwe ballen van een telraam, keek Marijke met ver- wondering naar die schier oneindige stoet, waarin zelfs een bokkewagen een plaatsje had gevonden. Een uur lang duurde het defilA in voortstromende regen. De enige van het Koninklijke Gezin, die dit „hondenweer" niet scheen te deren was de hond van Prins Bernhard, Martin, die tussen de defilerenden doorliep en op deze wijze met de duizenden een groet aan de verja- rende echtgenote van zijn baas bracht. De Koningin onderhield zich ge durende het defile voortdurend met haar oudste kleinkind, Beatrix en was uiterlijk gezien, geroerd over het enthousiasme van de tallozen, dat zelfs dit onweer niet vermocht te temperen. Het verjaardagscadeau, dat de Prinsesjes aan haar moeder hebben aangeboden, bestaat uit eigenhandig geboetseerde beeldjes.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1