"BEATRIJS" Stille Omgang te Alkmaar Pogingen om vliegveld-aanleg te voorkomen Dit jaar geen nieuwe school te Groet PAG. 2 3500 mannen en jongens maakten hedetocht NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - MaancW 3 Mp! 1Q4R ERNSTIC VOEDSELGEBREK Extra trams naar Bergen aan Zee Bevorderingen Handels- avondschool BERGEN Openbare diensten en barakken ALS U KAARTEN KOOPT voor het aangrijpende toneelspel kunnen wij VOEDSELPAKKETTEN zenden naar Hongarije! De prijs van het krentenbrood SCHOORL HET marinebeleid TE LONDEN Kamer-commissie kan het billijken 50 jaar hospitaal- kerkschip HERDENKING GESNEUVELDEN GESPROKEN MET CURACAO Uit een rijdende auto Sport en jeugd IN DE STILTE van de eerste Mei-nacht hebben ca. 3500 mannen en jongens van Alk maar en amgeving gevolg gevend aan de uitntyiiging van het bestuur van het Genoot- schap van de Stille Omgang hun bedetocht gemaakt, langs de weg, welke in de glo- rietijd van het vierenswaardig wonder gevolgd werd door de luisterrijke processie, waarin ie relikwie van het H. Bloed rereerd werd. Om 12 uur middernacht vulden le ommegangers voor de eerste maal de drie parochie-kerkeii, ter bijwoning van een kort Lof, waar in de drie pastoors van de stad de deelnemers opwekten tot dankbaar- heid voor de genade van het geloof en tot een mannelijk gebed voor de hoofdintentie van deze ommegang de bekering van onze dwalende broeders, de communisten. In de dekenale St Laurentiuskerk welke gevuld werd met leden van de Bond van Rijwielclubs in Noord- Holland celebreerde de H.E. deken J. Jacobs het lof. In de St Domini- cuskerk, waar de Alkmaarse deel nemers samenkwamen, was pastoor Biesta de celebrant, en in de Sint Josephkerk pastoor Binkliorst. Om kwart voor Sen begon de om megang met de Alkmaarse groep, waarachter zich die van de buiten- gempenten en de Rijwielbona aan- sloten. Via de Heul en de Augustijnsteeg Hep inen naar de Grote Kerk, waar- uit eertijds dc luisterrjjke processie trok en waar de eigenlijke omme gang begon. De eerste bijzondere intentie was de zegen over onze regering- op de Stenebrug, waar, der traditiege- trouw, de rqllkwie van het H.Bloed in de woning van de heer Keesom ter verering stond uitgesteld, gold het gebed van de duizende mannen het behoud van 't geloof tegen het communisme; de derde intentie was de bekering van onze dwalende me- deburgers. Hoewel het weer zich in de avond goed liet aanzien, begon het tijdens ae omgang te .jegenen. De politie zorgae op lofwaardige wijze vqpr de regeling van het ver- voortgang kon vinden. Om half twee vulden zich de ker ken voor de tweede maal. In St Laurentius droeg deken Ja cobs met assistentie van pastoor van Leeuwen uit Burgerbrug en ka'pe- laan Voets een plechtige H. Mis op, waaronder de zangers van de Rij- wielbond een meerstemmige Mis uitvoerden. Pastoor van Leeuwen tyeld de predikatie, waarin hij de mannen van buiten, op wier ver- zoek de omgang weer op „Meyen- dach" gehouden werd, welkom heette in de stad van het H. Bloed. Hij beval de ommegangers de in tentie aan: ons gebed voor onze dwalende broeders, de communis ten. Pastoor Binkhorst, die in de St Josephkerk de preek hield, wees op de betekenis van het H. Bloed in het Eucharistisch leven van de ka- tholiek en beklemtoonde voorts, dat deze omgang niet bedoeld is als 'n rqanifestatie. doch als een stil en mannelijk gebed. Pater Meyer sprak de Alkmaar- ders toe in de St Dominicuskerk; naar aanleiding van de tekst uit de Offertorium van Sacramentsdag wijdde spr. uit over het mysterie van de eenwording in Christus door de H. Eucharistie, het sacrament van onze innige eenheid en onverbreek- bare eenheid. Hij noemde Alkmaar een der bevoorrechte steden, door het wonder van het H. Bloed, dat God er eens wrochtte en waardoor thans duizenden ommegangers man nelijk getuigden van hun geloof in de wezenlijke tegenwoordigheid van God in het H. Altaarsacrament. Met een vurige opwekking, te bidden voor de vrede en tot eenheid in onze opmars tegen de haat en alles wat tegen Christus is, eindigde de spreker. Nagenoeg alle deelnemers aan de ommegang bekroonden hun nachte- lijk gebed met het ontvangen van de H. Communie, om na de H. Mis te besluiten met het gezamenlijk zingen van de feestzang op het H. Wonder. Na dp H. Mis keerden de deel nemers weer huiswaarts in dezelfde stilte, waarin zij gekomen waren en de omgang hadden gehouden. Voor de buitenwereld was deze massale acte van geloof nagenoeg onopge- merkt verlopen. lets van de oude luister van de „Meyendach" viel des avonds te agnschouwen in de St Laurentius- kerk, waar om 6 uur een plechtig lof werd gecelebreerd. G?lebrans was de Z.E. rector Zijl- stra, geassisteerd door Pastoor Wan na als diaken en rector v. d. Hoek als subdiaken. Verschillende geeste- lijken uit de stad hadden in het priesterkoor plaats genomen, even- als de H.E. deken Jacobs. Het zangkoor zong op voortreffe- lijke wijze de verschillende lofge- zangen. Na de preek van pastoor Wanna, die na vcforlezing van de bisschop- pelijke brief van mgr. Bottemanne waarin de devotie van het H. Bloed werd goedgekeurd, de betekenis van het Mirakei voor het nageslacht uit- eenzette, werd de plechtige proces sie gehouden, waarin tientallen vlag gen en vaandels .werden meegedra- gen. Voor het Allerheiligste werd de kostbare schrijn met de relikwie in de processie rondgedragen, ditmaal door 'n viertal verkenners. De vele witte bloemen-dragende bruidjes vormden een haag van levende bloe" ir^en toen het Allerheiligste weer door het middenpad naar het hoofd- altaar werd gedragen. Met het Te Deum, plechtig ge- zongen door het koor, werd het lof besloten. Er is ernstig voedselgebrek Er sterven honderden, vooral kinderen, door de honger. In Hongarije zijn de toestanden nog veel ernstiger dan tijdens de hongerwinter in ons land. In het kadei van de Bisschoppe- iijke hulpactie spannen we ons in om door het zenden van voedsel- pakketter. die nood althans iets te lenigen. Maar niet iedereen kan ,|,rgen voor pakketten. Daarvoor toch zijn neel wat formaliteiten te vervullen. Welnu, wij maken 't u gemakke- njk Geef ons duurzaam voedsel of geef ons geld voor aankoop van voedsel en voor verzendingskosten. Bovendien maken wij 't u aan- Arf, jk- Mei worden in Alkmaar twee uitvoeringen ge- ven van een aangrijpend toner pel door de uitstekende krachten van Cantecleer. - Als u nu een of meer entreekaar Op Hemelvaartsdag. Op Donderdag 6 Mei (Hemel vaartsdag) zullen in verband met te verwachten druk reizigersvervoer twee extra tramtreinen wordgn in- Alkmaar Bergen Alkmaar Bergen Bergen Alkmaar Zee Aank. 1(134 10.48 Vertr 10.20 10.36 Zee 14^34 14.48 14.20 14.36 Zee 1L28 11.44 11.16 11.30 Zee 15i08 15.27 14.56 15.10 keer, zodat de omgang ongestoord u 'J11 een meer entreekaar- voortgang kon vinden. koopt voor die uitvoering, kunt u genieten van uitstekend toneel, terwijl de gehele opbrengst wordt gebruikt voor de verzending van voedsel naar Hpngarije en Oosten- ryk. Koopt dus kaarten. Zij wor den u aan huis aangeboden. BEVRIJDINGSFEEST IN 'T GULDEN VLIES Op de avond van de Bevrijdings- dag, Woensdag 5 Mei, wordt er in t Gulden Vlies een groot Bevrij- dingsfeest en Lentefeest georgani- seerd. De grote zaal wordt dan als dancing ingericht, tertvijl de overige zalen als gezellige zitjeS gebruikt worden. Het dansorkesi van Rein Ejenniqk (bekend door de Band van Ab. Davids) n.l. Rein Bennink's Swing Five zal die avond de dans- lustigen ten dans noden. Dit dans- orkest treedt op in de volgende be- zettjng: vleugel Ripken; bas Jacq. Robol; sax Rgin Bennink; slagwerk fen Triel en accordeon Jo Bos (van Gerard van Krevelen). Het zijn al- en doorgewinterde musici, die er eker in zullen slagen om de aan- vezigen te amuseren. Voordat de einddiploma's van de id. Handelsavondschool uitgereikt erden had de bevordering plaats an de eerste naar de tweede klasse V. Abercromby (v.w.), J. Blom. R. !e Boer, A. Broersma, Hilda Broers- na. F. Droge, B. Ekkels. Janny Gokstra, G. Geerlings. Vera de Iraaf, Janny Groot, Nel Jansen, ?ia Rus, J. Slijkerman, Annie Smit larie Smorenberg, Atty Torenbeek 'acq. Trompetter. Van 2 naar 3 bevorderd: Rie eemsterboer (v.w.), Gre Brouwer. el Bus, Ank Goudsblom, B. ten aaf, Alies den Hartigh, R. Hiem- ra. J. Kroger, G. v. Noort, F. ronk, G. v. Fant, A v. d. Vaart, R. 'ink, J, Vredenburg. F. Wiedijk, erda de Wit, E. D. Zorsje. Van 3 naar 4 bevorderd: J. Age- ant, Annie Brandsma (v.w.), W. "'-'I', R. Copier, A. Hoenderdos, Ans Houtenbosch. Tiny Hink (v. v.), F. Keus, H. Mors, Annie Nieu- "°nhuizcn. K. Ploeger, A. Rooker, h. Schaddenhorst. N. Jongejans. Van 4 naar 5: C. v. d. Berg G "urgering. B. Geels. S. Jonker, L. d. Kamer, A. Leegwater (v.w.), T de Leeuw. M. Marees. F Narold Smorenberg, H. Wansink en J. Wilken3. UITBREIDING SPORTPARK B. en W. hebben het uitbreiden van het Sportpark aan de Sport- laan (volgens besttek no. 1) gegund aan J. H. de Vilder te Beverwiik voor f 31.087. BILJARTKAMPIOENSCHAP 2e klasse cadre 35/2 5 J -,el De Nachtegaal zijn de wedstrijden voortgezet. De uitsla- gen waren: u Car. Brt. Gem. h.s. Honing Boendermaker Lunenenberg Jan Burger Baart Honing Jan Burger Pronk Lunenenberg Pronk Jac. Burger A. Baart J. Broerse Boendermaker Honing Jan Burger De stand was 1 Lunenenberg 2. Honing 3 Jac. Burger 4. Broerse 5. Jan Burger 6. A. Baart 7. Boendermaker 8 Pronk - 300 25 12 31 196 25 7.84 31 300 32 9.37 22 221 32 6.90 22 300 27 11.11 47 149 27 5.51 20 300 37 6.38 32 251 47 5.34 21 300 52 5.76 26 255 52 4.90 24 300 58 5.17 34 252 58 4.34 21 300 29 10.34 55 166 29 5.72 51 300 18 16.66 45 90 18 5.00 26 op Vrijdagavonc 5 4 0 1 8 4 3 0 1 6 4 3 0 1 6 4 2 0 1 4 4 2 0 2 4 4 1 0 3 2 4 1 0 3 2 4 0 0 4 0 Bergen Alkmaar Bovendien zullen nog enige extra voortreinen rijden naar Amsterdam. PROGRAMMA BEVRIJDINGSDAG Zoals bekend mag worden ver- ondersteld, begint de feestelijke herdenking van de bevrijding op 5 Mei eerst na de middag. Het Be- vrijdingscomite deelt ons mede, dat van 6.45 tot 6.15 een muzikale rond- gang door de stad wordt gemaakt door de vier harmoniecorpsen, die elk een wijk van de stad zullen be- zoeken. Om half 7 verzamelen de corpsen zich op het Waagplein voor een gezamenlijk concert, waarna de loco-burgemeester, de heer G. van Slingerland een toespraak zal hou- den, wederom gevolgd door geza- melijk optreden van de muziek- corpsen. Om half 8 beginnen de traditio- nele brandweerdemonstraties van de vooravond van Hemelvaartsdag. waaraan dit jaar bijzondere attrac- ties verbonden zullen zijn. Deze de- monstraties duren tot 8.45 uur. Om 9 uur begint een fakkel- en 1am- pion-optocht, georganiseerd door de Alkmaarse Jeugdgemeenschap, De route van de fakkeloptocht is als volgt: Korenbeurs, Luttik Oudorp Bierkade, Limmerhqpk, Keetgracht Oudegracht, Zihterstraat, Nieuw- landersingel. Kennemersingel, Gees- tei-singel. Zevenhuizen, Gasthuis- straat, Kerkplein, Langestr., Hout- til en Waagplein. De route van de lampioenoptocht is als volgt: Ko renbeurs, St. Annastraat, Verdron- kenoord, Kapelsteeg, Laat, Choor- straat, Sint Laurensstraat, Nieuwe- sloot, Doorbraak, Waagplein. Tenslotte wordt op het Waagplein een programma van declamatie en zang o.l.v. A. H. Pot uitgevoerd. dat besloten wordt met het Wilhelmus. Het NH. Kerkkoor geeft om 8 uur een kerkconcert o.l.v. de heer G Pranger. DE ONTHULLING TE ZAANDAM ALKMAAR. Men verzoekt ons mede te delen, dat de bus naar Zaandam, ter bijwoning van de onthulling van het gedenkteken der gevallen verzetshelden bij de Prins Bernhardbrug aldaar, morgen. Dinsdag niet om 1 uur, maar om 12 uur vertrekt vanaf het stations- plein. Zij, die van deze reisgelegen- heid gebruik wensen te tnaken, dienen dus voor 12 uur aanwezig te zijn. Voorts dient nog vermeld te worden. dat tot de gevallen Alk- maarder, tot wier nagedachtenis dit monument mede werd gesticht, ook behoort de oud-illegale werker Rens Rempt, die evenals de vier ge- noemde Alkmaarders ter plaatse werd gefussilleerd. GUNNING ONDERHOUDS- WERKEN ,»Aan N.V. Daalders Aannemers Mij. te Alkmaar is gegund door de Rijkswaterstaat het onderhoud van M1 S^ElOO^en voor een bedrag van A.F.C.—NIEUWS AFC I—DTS I i_3 GVO jun. aAFC jun. a 13 Het eerste speelde in de wedstrijd Zaterdagavond op het Sportpark met in zijn beste vorm. DTS speel de een goed partijtje en won ver- diend. AFC-ers. de v.v. DTS is een der onderste uit de derde klasse. Daar- om jongens, jullie moeten nog veel leren, daarom is de training onont- beerlijk, en het moet dus anders dan tot nu toe. Serieuzer! Wij zijn t verplicht, door de gehele, dus ook voor de hele vereniging. Nu uw plicht. Aan de slag! De junioren speelden hun laatste competitiewed- strijd in Krommenie en wonnen on- bedreigd met 3—1. De PPCer ZILVEREN ZAKENJUBILEUM „Bosal" in de bloemen Zaterdag jj. herdacht de fa. Karel Bos, Grossiershandel in auto- en rijwielonderdelen en gereedschap- pen, Mient 7—9 haar 25-jarig be- staan. 'n Kwart eeuw geleden be gon de heer Bo's bescheiden in een winkeltje in de v. d. Boschstraat op de plaats, waar'thans de Van Tey- lingenzaal van Victory-Hotel ligt en waar hij Zaterdag temidden van een schat van bloemen recipieerde. Des mprgens bood het personeel de firmanten in een intieme bijeen- komst een wandkleed aan, waarin de geveltjes van v. d. Boschstraat, Hekelstraat en Mient, waarin de fa. Bosal achtereenvolgens was geves- tigd, de groei van het bedrijf sym- boliseerden. De receptie in Victory was druk bezocht en gaf een weelde van tien tallen kostbare bloemstukken te zien. Vele vrienden en zakenrelaties kwamen de heer en mevr. Bos ge- lukwensen. Namens de Alkmaarse „Succes"-kring'sprak de heer Kom- mer, namens het bestuur van de R.A.I., de heer Wigman, die tevens waarderende woorden sprak namens de Vakgroep. Na de receptie verenigden fir manten en personeel zich aan een diner, dat met een gezellig samen- zijn in Victory besloten werd. EEN NIEUW REISBUREAU Dezer dagen werd te Hoorn het nieuwe Reisbureau ,,De Magneet" geopend, dat zijn hoofdkantoor heeft aan het Kleine Noord 73. Een uitge- lezen gezelschap van V.V.V.-mensen, leden van organisatie's, enz. maakte met een viertal bussen een trip door een gedeelte van Noord-Hol- land en onderbrak de reis in Alk maar, waar in hotel Koekenbier door de directeur, de heer H. Beem- ster een uiteenzetting werd gegeven van het doel van het nieuwe Reis bureau. Het programma bevat naast zeer aantrekkelijke eendagstochten, ook vier- en zesdaagse reizen naar Limburg en Belgie. Een groot aantal sprekers bracht de directie hulde voor haar initia- tief. Het kantoor te Alkmaar is ge- vestigd op de Nieuwesloot 79. Hier kan men alle gewenste inlichtingen krijgen omtrent de 66n- of meer- daagse trips, die deze zomer op het programma staan. ONBEHEERD RIJWIEL AANGETROFFEN ALKMAAR. r Op het Politie- bureau zijn inlichtingen te bekomen omtrent een in goede staat verke- rend herenrijwiel, dat in het afge- lopen week-end onbeheerd op de straat werd aangetroffen. JEUGDBEWEGING OPGELET ALKMAAR. Vanavond om 7 uur generale repetitie in de „Koorn- beurs" voor de feestavond op 5 Mei as. Verwacht worden alle deelne mers aan het programma, de vlag- gendragers met vlaggen, trommel- slagers met trommels, leidsters en leiders van de groepen. EEN GOED BESLUIT VAN HET BILJARTSEIZOEN Zilveren Waagtournooi ui- Ult van een welgeslaagd bujartseizoen, heeft het district Alkmaar van de N.B.B. een tour- nooi georganiseerd om de Zilveren Waag. Dit tournooi, dat 20 Mei aanvangt en in Hotel De Nachtegaal wordt gehouden, belooft voor de biljart- liefhebbers iets bijzonders te wor den. Verschillende eerste klasse spe- lers nemen aan de wedstnjjden deel noemen we o.a.: Haberer (Amster dam), Steffers (Haarlem) en de Alkmaarders Feeken, Wessels en Hoogland. Als wisselprijs is beschikbaar ge- steld een prachtige zilveren coupe waarop als embleem de Alkmaarse Waag prijkt. Zonder twijfel zal voor dit tournooi grote belangstel- ling zijn. „ZWARTE WILLEM" Kaarten worden U aan huis aangeboden en zijn ook verkrijgbaar aan het bureau en bij de agenten van het Nieuw Noordhollcmds Dagblad. PRIJZEN 1.f 1.50;. f 2. Tijdens de gemeenteraad. onder voorzitterschap van dr. W. Huijgens, werd de heer F. L. Driessen. die in deze vergadering voor het eerst in zijn functie van wethouder aanwe zig was. "welkom geheten. Wat het vliegveld betreft kon de voorzitter mededelen, dat de Com- missaris der Koningin alles in het werk stelt bij de betreffende minis- teries. om de aanleg van een vlieg veld in de osngeving te voorkomen. Tot het ulterste zal men zich ver- zetten tegen de aanleg. die een ramp voor Bergen zou betekenen. No| steeds is er niets officieel bekend omtrent de overname van het G.E.B. door de provincie, onder- handelingen zijn nog gaande. Het adres van de heer Schuil, om het badhuis aan de Sluislaan te be- stemmen als jeugdgebouw, wordt voor kennisgeving aangenomen. Na enige discussie bjijkt, dat de raad zich reeds eerder tegen het inrich- ten van het badhuis tot jeugdge bouw heeft uitgesproken. Enkele leden van de raad vonden de ge- voerde procedure weinig elegant. Van andere zijde werd er evenwel op gewezen. dat B. en W. nimmer enige definitieve toezegging kunnen doen zonder de raad te hebben ge- hoord. Een bunker op de Vinkekrocht zal behouden blijven. De Nederland- se Padvindersvereniging heeft nl. gev;aagd de bunker te mogen be houden als hut. Besloten werd, over te gaan tot aankoop van grond ten behoeve van de stichting van een tehuis voor ouden van dagen, voorlopig aan te duiden als ..Merelhof' tegen de prijs van f 0.56 per m2. Met algemene stemmen werd de heer F Nout, thans ond^rwijzer te Diepenveen. als eerste vah de voor- dracht van drie, benoemd tot onder- wijzer aan de openbare lagere school. Besloten werd het maximumbe- drag der kasgeldleningen te verho- gen van f 80.000 tot f 950.000. Een bedrag van f 12.900 werd be schikbaar gesteld voor het bouwrijp maken van een terrein voor de bouw van 12 woningen. Na enige discussie werd besloten de kosten van het sneeuwvrij ma ken cjer polderwegen, gedurende de winter 1946-'47, - ten bedrage van f 3809.97, voor rekening van de ge- meente te nemen. De heer Ellis' stelde nog voor. dat de hedrag van f 250 jaarltfks aan de gemeente uitkeren of er al dan met sneeuw dient te worden geriumd. B. en W. zullen naar de mogeliik- heid hiervan een onderzoek instel- len. Verschillende straten te Bergen aan Zee zullen gewijzigd worden: Edenstraat wordt Edenweg, hetzelf- de geldt voor de van Haaseltstraat, Pqrkstraat, Patijnstraat, Pauline- straat. Pier Panderstraat en Reh- bockstraht. De naam Kerkstraat blijft gehandhaafd. Brandspuithuis Besloten werd het brandspuithuis aan de K. de Grootelaan uit te brei- den. Voor het Rode Kruis zal een earage worden aangebouwd. De be- staan.de zolderverdieping zal wor den ingericht als woning. Diens'en in barakken Na een uitvoerige discussie werd besloten een bedrag van f 55.000 beschikbaar te stellen voor de aan koop en inrichting van een tweetal barakken, waarin de diensten so- ciale zaken. wederopbouw en ge- meentewerken kunnen worden on- dergebracht. Hierdoor zullen 3 be- nedenwoningen en 2 bovenwoningen vrijkomen. Bovendien zal in een der barakken een localiteit beschikbaar zijn voor jeugdverenigingen etc. De bestemming ontlokte een uitvoerige discussie. De heren Min en Ellis zijn van mening. dat aan bestaande hotel- en cafdbedriiven concurrentie wordt aangedaan. De overige raads- leden menen evenwel. dat er be- hoefte is aan zaalruimte. Het zal nl. nog jaren duren eer particuliere exploitanten de gqjegenheid hebben zaalruimte te bouwen. Het voorstel van B. en W. werd in stemming ge- bracht en met 11 tegen 2 (de heren Ellis en Min) aangenomen. Bij de rondvraag stelt de heer Ellis nog de vraag of het voormalig smeerstation reeds is aangekocht en of de kleuterschool daarin zal wor den gevestigd. Deze vraag werd be- vestigend beantwoord. SCHERMERHORN De R K to- neelvereniging ..Laetitia" gaf in de zaal van Bontje een opvoering van het toneelspei ..Zwarte Willem" door Will van den Berg. Het gevorderd toneelseizoen ten spijt kon .Laetitia" over de opkomst van het publiek tevreden zijn. Of het publiek voldaan was over het vertoonde spel valt te betwijfelen. Naast veel goeds waren er ook ern- stige gebreken. Het zeer slecht ver- staanbaar zijn van eQn van de hoofdrolspeelsters was hiervan wel het belangrijkste. Ook dat op enkele dramatische-hoogtepunten een deel van het publiek de behoefte voelde tot een onderdrukt gelach, was te- kenend voor het feit, dat sommige spelers in emotionele situaties met hun houding niet goed raad wisten Ze hadden zich niet voldoende in het spel ingeleefd om passende re adies in zich op te wekken en ie kunnen uitbeelden. (Wegens plaats- gebrek ingekort. red.) NIEUWE BETAALMEESTER LANGEDIJK Tot marktbetaal- meester bij de Noordermarktbond is benoemd de heer J. Ootjers uit Heiloo, die 26 jaar werkzaam was bij de onlangs overleden functiona- ns de heer Keeman. De laatste 2 jaren was hij secretaris van de Prov. tuinbouwveilingen.' ONINGEPOLDERDE LANDEN EGMOND BINNEN Het be stuur van het Waterschap „De On- mgepolderde Landen" onder Eg- mond-Binnen, hield een vergade- ring, waarin accoord werd gegaan met de ontwerp-keur van het Wa terschap, die behoudens kleine wij- zlgiug met algemene stemmen werd vastgesteld. B^jkens een oud con tract van 1806 heeft het Hoogheem- raadschap De Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en WestFriesland nimmer de verplichting gehad „het verdiepen en opschieten van de Egmonder- en Hoever Vaarten gaande van de beide dorpen op deze Stad (Alkmaar)". Genoemd Hoogheemraadschap verzoekt ons Waterschap zich terzake onder houd der genoemde vaarten te wen- den tot de gemeente Egmond-Bin- nen. Aan C. Groen werd tot we- deropzeggens vergunning verleend de brede bermen langs het Venne- water (Sammerpolder) af te palen, mits deze op een meter afstand van de weg geplaatst worden. Hierna werd de omslag verhoogd en van 16.- gebracht op f8.- per H.A. BELANGRIJKE VERBETERING ZUID-SCHERMER. Voor de Schermer vermeldt de nieuwe dienstregeling van de N.A.C.O. en kele belangrijke verbeteringen. Bus G krijgt op Dinsdag de zgn. „markt- bus'; vertrek Alkmaar 7.10. Voorts vertrekt 's avonds bus G uit Alk maar om 17,10, 19,10 en 21,10- uit Purmerend om 16.05, 18.05 en 20.05. Lijn F vertrekt 's avonds uit Alk maar om 18.15 en 20.15, op Zondag om 22.15. SCHOORL. De gemeenteraad kwam in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burge- meester njr C. A. J. Jochems. Bij de ingekomen stukken was o.m. een schrijven van Ged. Staten, houden- de mededeling, dat geen bezwaar bestaat tegen de op de begroting 1948 geraamde uitgave ten bedrage van f 7100.ter verbetering van de Oude Schoorlse Zeedijk, welke in de kranten als een deviezenmoor- denaar werd aangemerkt. Schrijven van C. Slik, arbeider in vaste dienst der gemeente, met het verzoek hem, in verband met het bereiken van de pensioengerechtig- de leeftijd, met ingang van 1 Mei eervol ontslag te verlenen. Burge- meester en wethouders delen mede, dat na gepleegd overleg met Slik, hij zich bereid heeft verklaard, zijn werkzaamheden tot 1 Juli 1948 te blijven verrichten. De raad kon zich met het voor stel verenigen om Slik met ingang van laatstgenoemde datum eervol ontslag uit de gemeenjedienst te verlenen, onder dankzegging voor de vele diensten, die hij in het be- lang van de gemeente heeft ver- richt. Evcneerts" werd op haar verzoek eervol ontslag verleend met dank- betuiging aan mevr. J. A. Oostindie- Smit, als schoonmaakster van de O.L.School te Groet. Ingevolge een voorstel van B. en W. werd in hun handen om prae- advies gesteld een verzoek van de kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente tot volledig herstel van de uurw.er- ken in de torens te Schoorl en Groet en te bevorderen dat weder om luidklokken in de torens zullen worden aangebracht. De voorzitter deelt nog mede, dat het rijwielpad weer nagenoeg her- I steld is. 1 De straatverlichting, welke nog 'n twintigtal lampen mist, zal hopelijk spoedig weer op vooroorlogse sterk- te branden. De bunkers in deze gemeente zijn bezig te verdwijnen. De school te Groet zal dit jaar nog niet kunnen worden gebouwd wegens materiaalgebrek, doch zal 't volgend jaar weer op de urgentie- lijst worden geplaatst. De aanbeste- ding van de nieuwe woningen zal binnenkort geschieden. Vervolgens werden de verschil lende rekeningen over het dienst- jaar 1945 aangeboden, tot onderzoek waarvan de gehele raad, uitgezon- derd de wethouders als commissie werd benoemd. Enkele voorstellen omtrent af- en overschrijving, conversie van een geldlening en vaststelling van sup- pletoire begrotingen, gingen vlot onder de hamer door. Goedgekeurd werd een voorstel van B. en W., tot het aangaan van een geldlening ten bedrage van f 50.000.ten behoeve van de rio- lering in deze gemeente. Mede werd goedgekeurd 'n voor stel van B. en W. tot wijziging van de verordening op de heffing en de invordering van rechten onder de HERDENKINGSAVOND ZIJPE. Voor de herdenkings- avond op Dinsdag 4 Mei a.s. is door het desbetreffend comity alhier de volgende regeling getroffen. Des avonds te 7 uur vindt vanaf de boerderij van de heer Zomerdiik, gelegen aan de westzijde van de Grotesloot nabij Zijpersluis, een stille tocht plaats naar het menu- ment ie Zijpersluis. alwaar een eenvoudige hulde zal worden ge bracht door het strooien of neerleg- gen van bloemen door hen die dit wensen en door het neerleggen van kransen e.d. door comity's, ver- enigingen enz., zonder dat hierbij wordt gesproken. Onmiddellijk daarna terug, waarna door het'Co- mlte op de graven van de oorlogs- op de begraafplaats te bt. Maartensbrug een tak zal wor den neergelegd. Hierna een gods- dienstoefening in de Ned. Herv kerk te St. Maartensbrug. Wij ver- trouwen dat vele ingezetenen aan een en ander zullen meedoen. naam van leges in de gemeente Schoorl, in dier voege, dat artikel 1 sub 32 wordt gelezen: „Voor het verlenen van een ver gunning als bedoeld in artikel 117 der Algemene Politieverordening, per jaar f 15.Voor het verlenen van een vergunning als bedoeld in artikel 122, le lid der Algemene Politieverordening, per persoon en per etmaal f 0.10. Voorstel van Burgemeester en Wethouders: over te gaan tot instelling van 'n vaste commissie fcfelast met het ad- viseren in alle aangelegenheden op het gebied van het kamperen in de gemeente Schoorl en te bepalen dat deze commissie zal bestaan uit vier leden waarvan de Burgemeester, door B. en W. daartoe aangewezen, het voorzitterschap zal bekleden; alsmede benoeming van de na- vermelde leden tot lid der genoem de commissie: 1. mevr. W. Jansen Breevaart; 2. P. Blankenstijn; 3. N. Kaag. De Raad ging hiermede accoord. Na de rondvraag volgde sluiting. VOOR DE K. A. B.-ers SCHOORL. Alle leden van de K. A. B. hebben dezer dagen een brief ontvangen, die bestemd is voor Z.H. de Paus. Het is dus de bedoeling, dat die brief werkelijk wordt verzonden. Men dient deze te ondertekenen en precies te han- delen zoals verder in de bijbeho- rende circulaire is aangegeven. De brief in een niet dichtgeplakte envelop doen, 4 cent aan postzegels opplakken en in de brievenbus te deponeren. En vooral niet vergeten te bidden volgens intentie van de H. Vader. Bovendien hebben alle leden ontvangen of zullen nog ontvangen een envelopje, bestemd voor de jubileum-gave aan de Diocesane Bond ten behoeve van het fonds „Voor rustbehoevende moeders" waarover al eerder is gesproken Mannen, ieder lid offert natuurlijk zijn gulden. Doe het desnoods bij gedeelten in de envelop, u hebt er enige weken gelegenheid voor. Wanneer u een gulden tekort vindt, mag het gerust meer zijn. Hebt u er met moeder-de-vrouw al eens over gesproken, om gedu rende de vacantie een bleekneusje bij u te laten logeren. Het gaat hier immers om kinderen van K. A. B.- leden uit de steden, die anders hun hele vacantie in de stad moeteri blijven. Gunt ook die kinderen een pleziertje. Spreekt nu direct af met moeder: nemen wij 44n of meer kinderen, voor 6611, twee of meer weken, jongens of meisjes en van welke leeftijd. En ga het dan even zeggen bij 66n van de bestuursleden. Mis- schien vragen zij het u nog wel, maar u zoudt vergeten kunnen worden en dat mag vooral niet. Hier in ons mooie dorp kan zeker een groot aantal kinderen worden geplaatst. GESLAAGD ZIJPE. De heer J. Blind, ad- junct-commies 2de klas ter secre- tarie der gemeente Zijpe is geslaagd voor het schriftelijk gedeelte van het examen gemeente-administratie VERKOOP BERGEN De voor morgen aan- gekondigde openbare verkoping van perceel Broekbeeklaan 4 gaat wegens onderhandse verkoop niet door. GEEN STROOM EGMOND AAN ZEE Wegens reparatie aan het electrisch net is er morgen geen electrische stroom in deze gemeente. HERDENKING ILLEGALE STRIJDERS ^LJPE' Morgen Dinsdagavond 4 Mei zal op initiatief van de Oranjevereniging een stille tocht gehouden worden naar de plaats waar tijdens de bezettingstijd ver schillende illegale strijders door de Duitse bezetter werden gefusileerd. De burgers worden uitgenodigd zich hierbij aan te sluiten. Vertrek s avonds 7 uur vanaf de boerderij van de heer P. Zomerdijk, Westzijde Grootsloot te Burgerbrug. Van hier gaat men te voet naar Zijpe sluis waar een krans gelegd wordt bij het monument, ook de deelnemers aan de tocht kunnen bloemen leggen. Hierna gaat men terug naar de boerderij van de heer P. Zomerdijk, vanwaar met autos, wagens en fiets vertrokken wordt naar St. Maar- tensbrug, waar bloemen gelegd zul- len worden op de graven van de in Mei 1940 gevallen soldaten. In aan- sluiting hierop wordt in St. Maar tensbrug een kerkdienst gehouden. SCHonmALE HERDENKING S r Ter Selegenheid van de Nationale Herdenking op Dinsdag 4 Mei a.s. hgeft het Gem.- bestuur zich voorgenomen om op die dag, 'smorgens 11 uur, bij het monument te Zijpersluis ter her- P^lng van de gevallen verzets- strijders een bloemenhulde te bren- gen. De ingezetenen der gemeente worden verzocht die avond om 6 uur de vlag halfstok uit te hangen »en om 8 uur 2 minuten stilte in acht te nemen ter herdenking van hen, die voor het vaderland zijn gevallen. De vergunning^- en ver- loflocaliteiten zulldn op 4 Mei des avonds om 6 utir worden gesloten ROUTE BUSDIENSTEN BEEMSTER. De Naco-busdienst Edam—Alkmaar v.v. gaat met ingang van 3 Mei a.s. rijden over de Oost- huizerwegDe Jisperweg en via de Schermerhornerweg naar Alkmaar. AFSCHEID PASTOOR DE BOER EGMOND a. d. HOEF. Woens dag heeft de parochie afscheid ge nomen van Pastoor De Boer. De schoolkinderen boden de scheidende pastoor de wijding van een devotie- plaats met Mariabeeld in de gang aan, waarmede op het laatst nog 6en zijner hartewensen in vervul- ling ging. Het eigenlijke afscheid, dat met zang en voordracht in een der schoollokalen volgde, werd de vertrekkende herder merkbaar even te machtig. Om 8 uur 's avonds werd afscheid genomen van de officiele parochie- instanties, die zonder mankeren zo voltallig mogelijk aanwezig waren. De heer Portegies sprak namens het Kerkbestuur, L. van Dam, na mens het Armbestuur, Burgemees ter M. Niele namene de gemeente en het N.V.H. (en De Drie Egmon- dij), dr. S. Moons namens de zie- ken, kinderuitzending en WIt-Gele Kruis, de heer W. Wester namens de scholen; voorts werd nog een afscheidswoord gesproken namens de grote gezinnen, de L.T.B. Kath Actie, Zeevogels, het Zangkoor, To neel, de Jongemannenvereniging, Kath. Thuisfront, de Collectanten en de St. Michielsclub. Wat gesproken werd, was onop- geschroefd, uit de eenvoud waarvan een oprechte waardering voor de arbeid van Pastoor De Boer als priester en parochieherder des te sprekender naar voren kwam. Die waardering sprak o.a. ook uit de vele cadeaux, die hij als dankbaar aandenken in ontvangst had te ne men. De minister van Landbouw, Vis- serij en Voedselvoorziening heeft hppaald, dat de prijs van het kren tenbrood wordt gesteld op f 1 per brood van 800 gram en op 8 ct. per bolletje van ten ministe 50 gr. Voorts is bepaald, dat het krenten brood ten minister 20 pCt krenten rozijnen of sucade moet Bevatten! Het publiek dient er rekening mede te houden, dat de hoeveelheid aan de.bakkers gedistribueerde krenten en rozijnen betrekkelijk gering is, zodat zij hun klanten slechts mond- jesmaat van krentenbrood kunnen voorzien. De Buitengewone Algemene Re- kenkamer te Londen heeft, zoals be kend, onlangs in haar verslag aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat in 1941 door de toenmalige Minister van Marine aan een drietal hoge marlne-offjcieren persoonlijke toe- lagen werden toegekend van *resp. 30. 30 en 40 pond sterling per maand Voorts werd er aanmerking ge maakt op het feit, dat genoemde Minister gedurende enige tijd in 'n huis heeft gewoond, dat van rijks- wege werd betaald. De Commissie voor de Rijksuitga- ven van de Tweede Kamer heeft naar deze verwijten thans een nader onderzoek ingesteld. met als resul- taat, dat zij de hierboven geschetste gang van zaken, gezien de buitenge- woon moeilijke omstandigheden in die tijd, niet anders dan billijken kan, zo deelt de Marinevooriich- tingsdienst ons mede. Het hospitaalkerkschip „De Hoop", bij haar stichting ingericht als dri ven d ziekenhuis ten behoeve van de haringvissers, die de Noordzee b«- varen. viert op 7 Mei zijn 50ste ver- Jaardag. In 1912 werd het omgebouwd tot een motorvaartuig. Het bevat 9 bed- den, er is een dokter en een zieken- verpleger aan boord, die, wanneer dit nodig is aan vissers, die op zee verongelukken eerste hulp verlenen. De heer van Hall wees er op, dat het hospitaalkerkschip „De Hoop" een onmisbare instelling is gewor- den voor de duizenden vissers, die wekenlang dag en nacht werkend op zee doorbrengen. Vooral ook omdat er een geestelijke aan boord is, die 's Zondags de kerkdiensten leidt. Gewoonlijk groeperen de haring- loggers zich dan om het hospitaal kerkschip tijdens de godsdienstoefe- ning.. Op 18 Mei zal het schip uitvaren met de 200 haringloggers, die bij de Shetlandeilanden de eerste haring gaan vangen. Ter herdenking van de mannen der Kon. Marine die in de oorlog zijn gevallen zullen de adjudant van H. M. Koningin Wilhelmina. lui- tenant ter zee der lste klasse C, W. T. Baron van Boetzelaer namens de Koningin en de Commandant Zee- macht Nederland, Schout bij Nacht J. J. L. Willinge, namens de Kon. Marine Dinsdagmorgen 4 Mei te 11.30 uhr een krans leggen bij het monument aan de haven in den Helder. Daarna is er gelegenheid voor familieleden der gesneuvelden eveneens met bloemen of kransen de nagedachtenis dezer gevallenen te eren. De Commandant Zeemacht en de Hoofdvlootpredikant ds. J. H. Sille- vis Smit, zullen bij deze gelegenheid het woord voeren. Het muziekkorps van het Marine Opleidingskamp te Hilversum zal hierbij vo'or de |erste maal optreden. Voorts zullen depu- taties van alle walinrichtingen der Koninklijke Marine tegenwoordig zijn. Ook zullen aan boord van Hr. Ms. schepen de gevallenen der Kon. Marine op deze dag plechtig wor den herdacht. Op de R.A.I.-tentoonsteling in Amsterdam demonstreert de P.T.T. de Mobilifoon, de telefooninstaliatie waarmede uit een rijdende auto ge- sprekken kunnen worden gevoerd. Gedurende de voorbereidende werkzaamheden om deze demon- mogelijk te maken, reed de P.T.T.-auto door de straten van Am sterdam, toen plotseling de luidspre- ker in de auto een gesprek doorgaf met Curacao. De technische dienst van P T T nam nl. proeven met de radioteie- foondienst op Curagao op andere uren dan de gebruikelijke en pro- beerde toen meteen maar of een verbinding met de Mobilofoon ook mogelyk was. En het was mogelijk. De kwaliteit van het gesprek bleek even goed als wanneer dit gevoerd was van een kantoor of een huis- kamer uit. Ook in CuroQao was de ontvangst goed. Katholieken kunnen wij de sport ten voile waarde- ren, maar dan ook volgens haar werkelijke waarde, die wij van de ene kant niet onderschatten doch van de andere kant ook niet overdrijven. Voor de jonge- ren vooral mag de sport niet uit- sluitend opgevat worden als een ontspanningsmiddel, maar moet zij ook bijdragen tot de opvoe- ding. De sport kan een oefen- school zijn voor het leven; zij kan bijdragen tot ontwikkeling van de persoonlijkheid en de ge- meenschapszin, mits men het oog gericht houdt op heel de menselijke volmaaktheid, dus niet alleen op de lichamelijke, maar ook op de geestelijke, niet alleen op de natuurljjke, maar ook op de bovennatuurlijke vol maaktheid. Ziedaar een gezond en evenwichtig beginsel. Wan neer dit wordt aanvaard en na- geleefd, zal de Katholieke sport haar taak in het geheel van het Katholieke leven begrijpen. Dit zijn letterlijk de woorden van onze Bisschoppen. MARCUS

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2