Ernstige toestanden stemmen tot grote bezorgdheid". Ook Palestina kent thans het vluchtelingenprobleem Belgie vol spanning Werd Masaryk vermoord? Voor Alkmaar en omgeving Wereldramp moet worden vermeden Minister Witteman pleit voor versterking wettig gezag De gifmoord te Hoogwoud voor het Kamerdebat van morgen Encycliek „Auspicia Quaedam u De gevallenen Pauselijke oproep tot gebed Oproep om zich aan te sluiten bij militaire- en politie-reserve Duizenden zoeken veiligheid Columbia breekt toch met Rusland Herdenking Een lijst-Welter? Zal kabinet Spaak aanblijven? Vansittart gelooft niet dat hij de hand aan zich zelf sloeg Welk weer morqen Textielpunten voor handwerkonderwijs DE NICOLA zal aftreden DINSDAG 4 MEI 1948 De in Kalioerang gehouden conferentie tussen de Nederlandse en Republikeinse delegatie met medewerking van de Commissie voor Goede Diensten is geeindigd. Wij zien hier het gebouw, de besprekingen werden gehouden. Rechts op de achter- een tot kantoor ingerichte garage, een verschijnsel, dat in Indonesie veelvuldig voorkomt, waar grond MIDDENSTANDSBOND Voorjaars-Centrale Raad Bisdom Haarlem Pater dr. R. Nuy S.J. Klooster „Berg Nebo" eindelijk vrijgegeven RECHTBANK VONNIST OVEREENKOMSTIG DE EIS Postwisselverkeer met Belgfe DE MOORD TE NAALDWIJK De twee verdachten hebben bekend Heden, Dinsdagavond, wor den de gevallenen herdacht Hangt om zes uur de vlag half stok, met de goede intentie, de doden te herdenken en hun nagedachtenis daadwerkelijk te eren. Neemt met de goede intentie deel aan de stille her- denkingstochten. De vlaggen hangen halfstok tot acht uur. En morgen de vlag fier uit, om de blijde bevrijding te geden- ken. Viert dat feest in gepast- heid, die bij de ernst van de tijd past. DE MENING VAN PROF. ROMME Dr. Beel voor de radio Zweeds schip aan de grond De haringvloot wordt in ge- reedheid gebracht om in de tweede helft van de maand uit te varen. Tot zolang bren- gen onze vissers andere soor- ten vis aan. Wij zien hier Scheveningse vissers op hun trawler op de Noordzee bezig uit de juist aan boord gehaalde vangst te kleine vis en( ook stenen te zoeken, die overboord geworpen worden. NED. MILITAIR VLIEGTUIG IN BELGIe NEERGESTORT De inzittenden waren op slag dood MOORDENAAR VAN NEDERLANDER te Brussel gegrepen VIIF PUflTEN PER LEERLING BRENGEN UITKOMST ALS PRESIDENT VAN ITALIe Nieuvu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie IS c. p. mm.; minimum 2-50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c- p. mm.; in alle edities 30 ct. No ordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) KL 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank RMMH VANAVOND dan zullen de doden van het verzet weer worden herdacht. De vlaggen hangen halfstok, In stilte tijgen de mensen naar de her- denkingsplaatsen. Sommige mensen vragen zich af, of de ontwikkeling der dingen in de samenleving dit alles niet zin- loos doet zijn. Wat wordt er eigenlyk herdacht, wie en waarom? Drie jaar na de bevrijding dreigt, naar een waarschuwend woord van een wijs man, aan de horizont het sinistere licht van een nieuw con flict, dat in zich bergt het gevaar van een nog erger terreur dan het verzet overwon. En terwijl men zich afvraagt, of de strijd voor de vrijheid dan tever- geefs gestreden is, goochelt het nieuwe gevaar met dezelfde woor den van vrijheid, democratie en menselijkheid. De onoprechtheid is de vloek van deze tijd. Zij brengt de geesten in verwarring. Het volk dreigt apa- thisch te worden voor de hoogste belangen van het Rijk, als het ziet, hoe de groten van het land kibbelen over formules, waarin het wezen van Koninklijke beloften wordt weggestopt. Als men bij de behandeling van het proces tegen een aarts-schoelje als van der Waals leest, hoe er bij bepaalde instanties der regering in de z.g. Londense tijd met mensen- levens werd omgesprongen, hoe het leven van tientallen illegale werkers had kunnen worden gered, als men daar beter op zijn „qui vive" was geweest, dan vraagt het volk zich verbijsterd af, of het zin heeft, de nagedachtenis van helden te eren, wier offer onnodig was geweest. En dan dreigt de zin van het verzet in de schaduw van nutteloos- heid te verzinken. Het volk neemt steeds meer ken- nis van schandalen en corrupties, waajaan mensen deel hebben, die door de „vernieuwing" op het kus- sen zijn gebracht en die hun onver- diende" posten danken aan soms twijfelachtig werk in de verzets- beweging. En het de n k tdat het die illegaliteit is, die we vanavond eren. r>E ..OSSERVATORE ROMANO" van 3 Mei publiceerl de tekst \J van een nieuwe Pauselijke Encycliek, welke begint met de woorden „Auspicia quaedam" en gedateerd is op 1 Mei 1948. Z.H. de Paus roept in deze Encycliek de gelovigen en in het bij- zonder de kinderen op, onrte bidden voor de vrede. Na gezegd te hebben, dat het er thans de schijn van heeft of de wereld zich heden naar de vrede keert en dat velen thans meer geneigd zijn tot luisteren, erkent de H. Vader, dat er niettemin talrijke ern stige toestanden heersen, die tot grote bezorgdheid stemmen. Z. H. vermeldt dan de voortdu- rend door de H. Stoel ondernomen activiteit, teneinde een wereldramp te vermijden en nodigt alle gelovi gen uit, vurig tot God te bidden, dat dit werk moge slagen. Evenals in vorige jaren wekt Z. H. in het bijzonder de kinderen op, de Moe- der Gods te smeken om vrede en voor de gewenste overeenstemming tussen de maatschappelijke klassen. De toestand in Palestina De H. Vader zegt hierna over de ernstige toestand in Palestina: .Er is echter nog een andere reden, waarom Ons hart ten zeerste be- droefd en bezorgd is. Wij wijzen op de H. Plaatsen in Palestina, waar nu reeds sinds lang door droevige ge- beurtenissen wanorde heerst en welk land iedere dag meer ver- woest wordt door rampen en over- dekt wordt met rui'nes. Indien er een gebied op aarde is, dat aan al ien bijzonder dierbaar moet zijn, dan is het zeker Palestina. van waaruit sinds de schemer der ge- schiedenis voor alle volkeren het licht der Waarheid kwam en het Woord van God, door de koren der Engelen aangekondigd aan alle men- sen van goeden wil, en waar Chris- tus hangende aan het Kruishout aan het gehele menseliike geslacht de redding bracht en daar breidde Hij zijn armen uit als om alle men- sen uit te nodigen tot een broeder- lijke omhelzing, en heiligde Hij door het storten van Ziin Bloed, het grote Paasfeest der liefde. zonden naar de allerbarmhartigste Verlosser, door bemiddeling van de machtige voorspraak van het Onbe- vlekte Hart van Maria. En evenals onze voorganger zali- wer gedachtenis, Paus Leo XTII aan het begin van deze eeuw, de ge hele mensheid aan het H. Hart van Jezus wenste toe te wijden, evenzo verlangden Wij als vertegenwoordi- ger van het menselijk geslacht, dat door Hem verlost is, alien toe te wijden aan het Onbevlekt Hart van Maria." Deze Encycliek werd uitgevaar- digd te Rome op de lste Mei 1948 in het tiende jaar van het Pontifi- caat van Paus Pius XII. Woensdag 12 Mei a.s. belegt de Diocesane R.K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem een Voor jaars - Centraleraadsvergadering Hotel „Pomona" te Den Haag. De bijeenkomst wordt voorafge- gaan door een H. Mis om 9.30 uur in de kerk van de H. Jacobus de Meerdere in de Parkstraat. De vergadering vangt aan om 10.30 uur. De agenda vermeldt p.m. een inleiding door Drs. G. W. J. Vlek, leider van de Economische Afdeling van de NRKM over „Com merciele bundeling tie". in en rationalisa- De minister van binnenlandse zaken, mr. dr. Witteman, heeft Maandagavond over de radiozen- derk een nadere uiteenzetting ge- geven betreffende de vorming van militaire en politiele reserve- onderdelen. Gebeurtenissen in enige andere landen maken het noodzakelijk, al- dus de minister, rekening te houden met de mogelijkheid, dat ook in ons land te eniger tijd een poging zai worden gewaagd om door lntimi- datie of geweld de grondwettige regeringsvorm te vernietigen en een nieuwe orde te vestigen. die evenals bij het nationaal-socialisme slechts gepaard kan gaan met on- derdrukking, dwang en slavernij. De kleine minderheid by ons, die, om dit te bereiken, wellicht bereid zou zijn een greep naar de macht te -doen, zou, wanneer zy daarby alleen stond. door het bestaande gezagsapparaat gemakkelijk kunnen worden bedwongen. Het is echter niet uitgesloten, dat een dergelyke minderheid steun van buiten zou verkrijgen en dat zorgvuldig voor Het volk is er onderhand achter gekomen, dat - anders dan men in de roes van de bevrijding heeft ge- dacht het verzet niet voortkwam uit beweegredenen van een grote geestelijke omwenteling, die zich in de volksgemeenschap voltrok, en dat het dus diepe geestelijke motie- ven zouden zijn, die in de bezet tingsjaren zo velerlei groepen sa- menbonden. En nu het volk deswege en dat is juist het verzet met andere ogen leert beschouwen, wendt het maar dat is onjuist zijn aan- dacht af van de verzetsherdenking en verzwakt de neiging tot daad- werkelijk meeleven met de geval lenen en hun nabestaanden. ..Wij zullen ze nooit vergeten" het dreigen zinloze woorden en lege gebaren te worden. De verzetsprofiteurs en hun soort- genoten zijn hier zeker niet zonder schyld, maar de eer van het verzet wordt niet bevlekt door de tekort- komingen van Londense instanties. De intentie van de slachtoffers blijft, naar menselijke en uiterlijke berekening, gaaf. „Zij die vielen" staan buiten de corruptiegeest die de levenden be- zielt en de nabestaanden van de gefusilleerden en gemartelden heb ben part noch deel aan het wange- drag van hen, die de edele geest van het verzet compromitteerden. „Wij zlulen ze nooit vergeten" dat woord is zo gauw gezegd, maar het laat een nasmaak van onop rechtheid achter, als we lezen dat soms bijna de helft van de beloften tot steun aan de Stichting 1940 1945 niet wordt nagekomen. Niet vergeten met het woord, wel. vergeten met de d a a d. Wij verlangen dan ook Eer- biedwaardige broeders, dat dit jaar de Mei-devoties gewijd zou den zijn aan de bijzondere inten tie, om de H. Maagd te smeken, dat de toestand in Palestina op dusdanige rechtvaardige wtfze worde opgelost, dat* eendracht en vrede er een gelukkige triomf mogen beleven. Allen zulen zich nog herlnneren, hoe Wij enige jaren geleden, toen de oorlog nog woedde. zagen, dat men selijke middelen niet geeigend en ontoerelkend bleken om deze brand te vermijden, Ons gebed reeds op- De Columbiaanse regering heeft Maandagavond de diploma- tieke betrekkingen met de S. II. verbroken, zo meldt radio Bogo ta. Eerdere berichten, dat de be trekkingen waren verbroken om- aai sowjet-Kussen zouden neD- ben deelgenomen aan de jongste revoiune waarDU ongeveer 1301) personen zijn gedood, waren van officiele zjjde tegengesproken. Het laatste bericht volgt spoedig op de eis der S. U. om schade- vergoeding wegens een jjewapende overval, welke tijdens de revolu- tie op een door leden van de Sow- jet-legatie te Bogota bewoond huis zou hebben plaats gehad en waar- bij papieren en voorwerpen van waarde ontvreemd zouden zijn. Als vanavond de vlaggen halfstok hangen, dan is dat om het ware heldendom te eren, dat er in de vijf barre jaren geweest is. Dan herdenken we hen, die het beste gaven wat ze hadden, voor iets, dat zij in elk geval een ideaal vonden. Dan denken we aan het moofste, wat een mens voor anderen geven kan, een offer, een waarachtig offer, dat is iets, dat pijn doet, dat iets kost. Dan herdenken we de schoonste deugden van het hart van het Nederlandse volk, dat in deze dagen genoopt moge worden tot bezinning. En tot herziening van zijn houding van vergeten en onve.rschillig-zijn tegenover een zaak. een idee, een menigte van mensen, die niet ver geten mag worden en geen onver- schilligheid verdient! Wij vlaggen en herdenken; en bidden voor de zielerust van alien, die gestorven zijn. Paer Dr. R Nuy S.J., censor van het K.N.P en geestelijk adviseur van de Kath. Ned. Dagbladpers, is Zondagavond bewusteloos op zijn kamer in de pastorie der Jezuieten aan de Da Costastraat in Den Haag aangetrctten. Hij bleek een ernstige hersenbloeding te hebben gehad. Maandagmorgen werd hij naar het ziekenhuis van St. Joannes de Deo aan het Westeinde overgebracht, waar hij Maandagmiddag van de laatste H.H. Sacramenten werd voorzien. De burgeroorlog in het Heiligc Land heeft, zoals dat in alle oor- logen in de geschiedenis steeds het geval was. het probleem der „oi»theemden" geschapen. Hun aantal bedraagt thans bijna 250.000. De vluchtelingen, die wegstromen uit de door de Joden belaagde Ara- bische steden en dorpen, vormen een politiek probleem. De Arabieren verzekeren, dat het hier gaat om 200.000 mensen, die „dakloos zyn gemaakt door de Joodse aanvallen De Joden zeggen, dat er bijna 175.000 Arabische vluchtelingen zijn. doch beweren, dat zij veilig hadden kunnen blijven waar zij waren, zelfs in steden als Haifa en Tiberias, die oorspronkelijk een gemengde bevolking hadden en nu door de Joden veroverd zijn. Het aantal Joodse vluchtelingen bedraagt naar schatting 15.000 k 20.000, waarvan de ene helft bestaat uit hen, die vluchten voor even- tuele gewelddaden van de zijde der Arabieren, en de andere helft haas- tig het land verlaat wegens de van de Haganah uitgaande oproepingen voor de militaire dienst en het vooruitzicht van een totale oorlog. Uit Jaffa zijn de meeste mensen gevlucht, hoewel de Arabische hg- ven nog steeds in Arabische handen is, met uitzondering van een smalle strook op de grens van het nie- mandsland tussen Jaffa en Tel Aviv. Men gelooft, dat misschien wel 50.000 Arabieren Jaffa verlaten heb ben; duizenden anderen zijn naar het buitenland gevlucht. Veelal naar de historische grotten van Beit Ji- brin, ten noordwesten van Hebron. Een ander aaazienlijk deel ging zuidelijk naar Gaza en naar de kleinere steden en dorpen, die in de zuidelijke kustvlakte liggen- Men gelooft, dat minstens*40.000 Arabieren Haifa verlaten hebben, toen de gecombineerde strijdmacht van Haganah en Irgoen de Arabi sche marktplaats bestormde en de hele stad veroverde. behalve de door de Engelseia bezette havenwijk. Andere massale vluchten vonden plaats uit Tiberias aan de kust van het Meer van Galilea en uit het in de nabijheid gelegen Safad, waar de uittocht nog aan de gang is. De rest der Arabische vluchtelingen komt uit de grotere steden. zoals Jeruzalem. De rijke Arabieren zijn uit de heilige stad gevlucht naar naburige staten, de arme naar de heuvels en dorpen. Het klooster „Berg Nebo" der Paters Redemptoristen te Nijmegen zal per 15 Mei definitief worden vrijgegeven. Het klooster werd meer dan zes jaren voor militaire doel- einden gebruikt. Men hoopt het ge- havende gebouw in September a.s. geheel te hebben gerestaureerd. bereide en tegelijkertijd optredende ordeverstoringen in de West-Euro- pese democratieen de positie van de voorstanders ener omwenteling zouden versterken. Ook dan zullen de regering en alle verantwoordelijke autoriteiten met beslistheid en zo nodig met onverbiddelijke kracht het gezag handhaven. Onder de bevelen van de autori teiten zal dan in de eerste plaats optreden de beroepspolitie. Indien de omstandigheden dit nodig maken, zal overeenkomstig de wettelijke bepalingen de politie worden versterkt met alle beschik bare militaire eenheden. Zoals u bekend is wil de regering echter nog verder gaan. Zij acht het geboden, dat onder bijzondere omstandigheden in de eerste plaats de beroepspolitie zoveel mogelijk wordt vrij gemaakt voor de beteu- geling van woelingen en omwente- lingspogingen, en heeft daarom de reserve rijks- en gemeentepolitie de reserve grensbewaking en de nationale reserve ingesteld. Bij de bovengenoemde vier cate- gorieen van vrijwilligers geldt dat er een regeling is of zal worden ge troffen ten aanzien van de beloning de verzekering tegen ongevallen ziekte en invaliditeit, ook tegen eventuele ongevallen met dodelijke afloop en voorts betreffende de uni formering, de uitrusting en de be wapening. Voorts geldt voor alle vrijwilli gers. dat zij volledig worden opge- nomen in de eenheden van politie en leger. Slechts zo kan de zeker- heid bestaan dat de vrijwilliger, zo- dra hij in werkelijke dienst wordt opgeroepen, ten voile is voorbereid op de taak. die hem w'acht en ter- stond, onder leiding van het be- voegde gezag, individueel de plaats die hem is toegedacht, kan innemen De regering doet een dringend en klemmend beroep op alien, die ons Oranjehuis, ons democratisch staats- bestel en onze volksvrijheden tegen aanslagen metterdaad en met kracht willen beschermen en verdedigen. De Alkmaarse Rechtbank deed hedenmorgen uitspraak tegen de 25-jarige Sara V. en de 30-jange chauffeur H. de G. uit Hoogwoud, die op 20 April terecht stonden wegens moord op Jacob Heida, de echtgenoot van de eerste ver- dachte, door hem voedsel, waarin zij vergif hadden gedaan, toe te dienen. Zowel tegen Sara V., als tegen haar mede-ve.dachte, had do Officier van Justitie de maxi mum straf van twlntig jaar ge- eist Conform deze eis werden beide verdachten veroordeeld tot een gevangenisstraf van 20 jaren met aftrek van preventief. Bij de uitspraak ging de rechtbank uit van de overweging, dat 't pri- mair ten laste gelegde, moord met voorbadachte rade in vereniging gepleegd, bewezen wordt geacht, terwijl de rechtbank in aanmerking nam de hardnekkige wijze waarop beide verdachten hun daad hadden volvoerd en het feit dat beiden vol- komen toerekeningsvatbaar kun nen worden geacht. Het maximum-bedrag voor f)ost- wissels, bestemd voor Belgie (met inbegrip van de Belgische Congo) is verhoogd tot 1600 Belgische fr. De gearresteerde verdachten van de moord op de Naaldwijkse tuinder •t Hoen. hebben bekend. Tijdens het verhoor bekende de reeds eerder gearresteerde Duitser S er met de vroegere knecht van 't Hoen. Z. genaamd, in de avond van Zaterdag 24 April er op uitgetrokken te zijn om met een geladen pistool en een masker voor, de tuinder 't Hoen te dwingen geld af te geven. Omdat 't Hoen zich te weer stelde, had S., om hem schrik aan te jagen, zo verklaarde hij, ge- schoten in detrichting van 't Hoen. Dit heeft tot gevolg gehad, dat hij 't Hoen bij het tweede schot zodamg trof, dat deze kort daarop over- leed. Ook de tweede verdachte, de amb- tenaar Z., heeft thans zijn daad be kend Z„ die Maandag nogmaals werd verhoord, gaf toe met de Duit ser S. op stap te zijn geweest om ergens in het Westland te proberen aan geld te komen. Zij hadden voor dit doel een zwarte lap. een pet en een pistool medegenomen, niet met de bedoeling iemand te doden. doch om ergens iemand te dwingen geld af te geven. Tenslotte waren zij al fietsende bij de woning van 't Hoen terecht ge komen, waar de overval werd ge pleegd, met het bekende noodlottige gevolg. In een Zondag te Enschede ge houden verkiezingsvergadering van de KVP heeft de voorzitter van de Katholieke Kamerfractie, prof. mr. C P. M Romme, gesproken. Met betrekking tot de berichten over plannen van de heer Welter om met een eigen lijst aan de verkiezingen deel te nemen, verklaarde prof. Romme: „Ik kan deze berichten moeilijk geloven. Indien de heer Welter met een eigen lijst uitkomt en hij slaagt dfen is het waarschijnlijkste gevolg, dat de P. v. d. A. de grootste party wordt in Nederland en dat de K.V. P op de tweede plaats komt. Slaagt hij niet, dan zal dat met zich mee- brengen een afsplintering van stem- men en een vermindering van onze zeteluitbreiding. Als iemand van een dergelijke actie plezier zal heb ben, dan is dat de lachende derde: de P. v. d. A., alsmede de commu- nistische partij. Wij moeten in de Tweede Kamer 33 zetels plus e£n halen. Ook om aldus in het Neder landse optreden in het Indonesische probleem onze invloed verder te versterken. De minister-president, dr. Beel, zal Woensdagavond te kwart voor 7 een toespraak houden voor de radio, ter gelegenheid van de her denking onzer bevrijding. Het Zweedse s.s. ..Canada", ko- mende van Rotterdam en bestemd voor Antwerpen, groot 5532 ton. is bij Walsoorden aan de grond gelo- pen. Sleepboten zijn uitgevaren van Vlissingen en Terneuzen. Maandagmorgen omstreeks half tie-n is een Havilland Tiger Moth een lestoestel van de vliegschoo! Woensdrecht van commando lo- gerluchtmacht Nederland bfl St. Niklaaswaes, even over de Bel gische grens verongelukt. De bei de inzittenden, eerste lultenant- vlieger-waarnemer C. van Eime- ren en de seTgeant-vlieger A. A- Snoeyers, kwamen hierbjj om het leven. Eerste luitenant-vlieger-waarne- mer van Eimeren was 29 jaar oud en woonachtig te Amsterdam. Hij was gehuwd, doch laat geen kinde ren na. Sergeant-vlieger Snoeyers was gehuwd en afkocnstig uit Ber- gen op Zoom. Hij was in 1945 als oorlogsvrijwilliger in dienst getre- den. De beide slachtoffers hadden de eerste in Nederland volledig ge houden vliegersopleiding gevolgd Londen, 4 Mel (Reuter). ..Jan Masaryk, de gewezen minister van buitenlandse zaken van Tsje- cho Slowakije, heeft geen zelf- moord gepleegd, doch werd ge dood omdat hij een zeer lastige getuige was inzake een complot om door middel van een bomaan. slag drie vooraanstaande minis ters, van wie hij er een was, te doden. vijf maanden voor de om wenteling in Tsjeeho Slowakije aldus heeft Lord Vansittard, vroe gere plaatsvervangend secretaris generaal van buitenlandse zaken in een artikel in de „Daily Mail verklaard. Hij voegde er aan toe Masaryk goed te kennen. ,,Het is bijnjj zeker, dat Masaryk niet van vijftig voet hoogte op het stenen plaveisel spfbng, dit zou nooit de manier zyn, die hij zou hebben gekozen'. ,.De close-ups van het opgebaarde lyk vertonen geen lichamelijke bescha- diging. Masaryk stierf daarom waar- schijnlijk door de hand van iemand in zijn flat en zijn lichaam werd In de nacht- van 4 op 5 Mei van het vorig jaar werd de nachtwaker Bernard van Amerongen, geboren te Kralingen in Nederland in 1893, met een ijzeren staaf vermoord in een gebouw aan de Monnoyer Kaai te Brussel. De moordenaar ver- dween met zijn portefeuille met 3000 fr. De politie was er in geslaagd de dader, de 40-jarige Joannes Ceup- pens die een vriend was van het slaclitoffer te identificeren. Men raakte echter het spoor van Ceup- pens kwjjt. Vofige Zaterdag vonden enkele padvinders een slapende man in een onbewoond huis in Vorst in de buurt van Brussel. Zij brachten de man naar de politie der gemeente. Het bleek Ceuppens te zijn en na enige tijd heeft hij de moord be kend, die hij bijna een jaar geleden be ging. BRUSSEL, 3 Mei (A.P.). Belgie wacht vol spanning op het debat, dat Woensdag 5 Mei in de Kamer vs.n Afgevaardigden zal plaats Vina en, om te weten te komen, of de coalitieregering van Paul Henri Spaak in elkaar zai storten. De socialistische minister van op- voeding, Kamiel Huysmans, zal dan een verklaring afleggen over zyn beleid, dat door de katholieken is aangevallen. De verklaring van Huysmans, die, naar men verwacht, concessies aan de katholieken zal inhouden, zal mogelijkerwijs de ergernis van be paalde socialisten opwekken, die hun oppositie zo ver zouden kun nen voeren, dat het voor de rege ring moeilijk zou worden om aan t0De ^Christelijke Volkspartij maakt bezwaar tegen de voorkeursbehan- deling, die, naar zij beweert, de staatsscholen onder de politiek van Huysmans genieten. Zy houat staande. dat er betrekkelyk weinig regeringssteun gegeven wordt aan de bijzondere openbare scholen Deze schoolpolitiek is lang het onderwerp geweest van politieke wrijving tussen de katholieke party en de nietk«rkeli^te partijen, waar van de socialistische parfi] v. Spaak de voornaamsle is. Hoewel sommige politici geloven, dat er misschien een compromis be- reikt kan worden zonder een kabi- netscrisis, zeggen anderen, dat de spanning tussen de twee regerings- partijen misschien een breuk zal te- weegbrengen, tenzij het politieke vernuft van Spaak een minnelijke schikking weet te bereiken. Men weet, dat de premier gaarne binnenlandse moeilijkheden zou ver mijden, die Belgie's positie zouden compliceren op het moment, dat de regeringen de tenuitvoerlegging van het West-Europese verdrag der vijf mogendheden en de e.r.p.-hulp be- spreken, Medegedeeld door het K.N.M.I, te De Bilt. geldig tot Woensdagavond. MEER BEW'OLKING Meer bewolking dan vandaag met voomamel(jk in het Wes- ten van het land plaatselijk enige regen. Meest matige wind uit Zuidelijke richtingen Morgen ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag, maar vannacht minder koud Van bevoegde zijde vernemen wij, dat deze week begonnen zal worden met het verschaffen van textielpunten voor het handwerk- onderwijs aan meisjesscholen. Er zullen vijf punten per leerling be- schikbaar komen. Door deze maatregel wordt een einde ge maakt aan de talrijke moeilijk heden, waarmede het handwerk onderwijs reeds acht jaar te kam- pen heeft. Dat het zolang geduurd heeft voordat de Overheid de helpende hand toestak is te begrijpen, wan neer men bedenkt, dat het hier gaat om 2'/. tot 3 millioen textel- punten per jaar. Dat de mogelijk heid gevonden is om deze hoeveel- heid punten voor het onderwijs los" te krijgen is verheugend en belangrijk, omdat voor het meisje goed handwerkonderwijs even on- misbaar is als welk ander vak ook. naar het plaveisel gebracht". zo ver- volgt Vansittard in het artikel. Vansittart betoogt. dat Masaryk het nooit lang had kunnen uithou- den met de nieuwe regering en dat het regiem zijn tegenwoordigheid niet lang kon verdragen, daar hij een ft grote mate van popularlteit genoot. Masaryk alleen was in staat te getuigen omtrent de mate waar in het Kremlin door zijn vertegen- woordiger Zorin, die op grond van handelsbesprekingen juist voor de omwenteling in Tsjeeho Slowakije verscheen, druk op de loop der ge beurtenissen heeft uitgeoefend. Lord Vansittart beschrijft verder hoe in September 1947 pakjes aan de pre mier. Peter Zenkl, de minister van justitie dr. Prokop Drtina en Masa ryk gezonden waren. Als inhoud was vermeld ..parfum", doch er rees argwaan en het was gebleken, dat zich zwaar explosieve springstof in de pakjes bevonden had. De Natio nale Veiligheidsdienst, welke onder controle stond van communisten, had alle pogingen tot onderzoek doen mislukken hoewel het spoor van de aanslag duidelijk naar |jet districtssecretariaat van de commu- nistische partij te Olomouc had ge- leid. Toen de communisten aan de macht waren, aldus Vansittart, wa ren alle sporen vernietigd en zij, die er van afwisten werden op last van de communistische minister van justitie, Cepicka, gearresteerd. Enrico de Nicola, de 71-Jartge president van Italie, heeft minis ter-president De Gasperi er van op de hoogte gesteld, dat zfln ge- zondheid nem met toeiaat noge staatsfnnctles te blijven vervullen. Te Rome beschouwt men dit als een aanwijzing, dat de "president niet voor herverkiezing in aanmer, king wenst te komen. Politieke kringen sluiten echter de mogelijkheid niet uit, dat De Nicola van gedachten verandert wanneer door alle partijen daarop bij hem wordt aangedrongen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1