M 9VERDEKTE „DE VROUWE MARIA" VOOR DE POLITIERECHTER r n Noordermarktbond ALKMAAR EN OMSTREKEN J Somen doen" Onze correspondenten zette voor 7 millioen gulden om Naar wij ver nemen: Massief gouden Verlovings ringen Sche ning getu cone waa erge best toon De ambi 150 dexc 200 1 zitte: ,.keer onde bevc PAG. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Dinsdog 4 Mei 1948 H.O.V.-Concert BUURTVEREN ICING „REMBRANDT" opent speeltuin Districts- Kegelwedstrijden Onze agenda f DENKT U Zomerbad-Overdekte HOORNS LANDWACHT- COMMANDO GEVONNIST Herdenking gevallenen Goede opvoering van „Het Masker" Berger Badhuis geopend DOOR samenwerking van overheidszorg en het in de Stichting 1940- 1945 gebundelde particu- liere initiatief kan recht- vaardige verzorging ver- wezenlijkt worden van hen, die door daad of houding" zich tegen de Duitse bezetter hebben teweergesteld en daarvan het slachtoffer zijn ge worden, zomede van hun gezinnen en nabestaan- den. VJ wordt verzocht, verslagen van herdenking- en bevrijdingsfees- ten zo kort mogelijk te maken. Voor uitvoerige verslagen is geen plaats. UIT BEEMSTER EN OMSTREKEN De moord op de Rotterdamse jongen Mi de steei gedu telt SI Gen tot cons stuu Ver zelfi den pers mac E staa cipe gres wel gini voo 5e de mir ligt opg zoli en ove crit opz Voor het eerste van de twee Beethoven-concerten waren talrijke luisteraars aanwezig, en de grote zaal van't Gulden Vlies telde deze avond maar h6£l weinig onbezette plaatsen. Het vlel op dat de jeugdige generatie sterk vertegenwoordigd was, en het'is begrijpelijk dat de recensent zich over dit hoopvol ver. schijnsel oprechf verheugt. Na een vlotte reproductie van Beethoven's ouverture „Fidelio" be- trad de solist van de avond Willem Ancfriessen het podium om ons het Vierde Piano-concert voor te spelen. De pianist gaf hiervan een boeiende vertolking en heeft het lyrisch ka- rakter van het werk subtiel belicht, deze interRretatie zal ons ook in virtuios opzicht lang in herinnering blyven. Dirigent Marinus Adam zorgde voor een zeer goede orkest- begeleiding. Als we goed hebben gezien, ontbrak op deze avond de concertmeester, het scheen dat de eerste violen hun aanvoerder mis- ten, althans de toongeving was min of meer bescheiden en wat mat. De solist had een groot succes en werd vejscheidene malen teruggeroepen. Na de pauze volgde als sluitstuk van deze Beethoven-avond de „Vijf- de Symphonie". Dit overbekende werk behoeft geen nadere toelich- ting, zelfs niet voor de gemiddelde muziekliefhebber want het spreekt een ieder aan, en is intussen wel zeer populair geworden. De inter- pretatie van deze avond door Mari nus Adam v^rdient alle bewonde- ring. Deze was opvallend objectief aan het notenbeeld, en k'lonk onge- meen vitaal. De musicus Beethoven domineerde hier, en het accent viel niet te zwaar op alle mogelijke emotie's welke dit werk worden toegeschreven. Met merkbare toe- wijding werd dan ook gemusiceerd en de dirigent Het dan ook het or- kest terecht in de gebrachte hulde delen. De H.O.V. maakt een goede kans voor het tweede Beethoven concert weer een voile zaal te trekken, moge dit zo zijn. W. Schreurs De Buurtvereniging ..Rembrandt' heeft getoond, wat door eigen ini- tiatief bereikbaar is. Op het terrein begrensd door Rembrandstraat, v. d. Helststraat en Ferd. Bolstraat heeft zij een kinderspeeltuin aan- gelegd, waarin de ca. 200 kinderen uit deze stadswijk op gestelde uren heerlijk en onder eigen toezicht van buurtbewoners kunnen spelen Het terrein is met een solied hek af- gezet, terwijl een ligusterhaag na emge tijd het geheel nog een vrien- delijker uiterlijk zal geven. Eer is een afdeling voor grote en een voor kleine kinderen. Voor de kleintjes een heerlijke zandbak, drie schommels en twee wippen. voor de grotere vier schommels, twee wippen en een zweefpaal; een tweede zweefpaal kan spoedig in gebruik genomen worden. terwijl ook nog vier hob- belpaarden verwacht worden. De kinderen van de buurvereni- ging kunnen hier gratis spelen; kin deren uit nabije straten hebben echter tegen een geringe vergoeding ook entree. Het geheel is een project van enkele duizende guldens, welk be- drag door de buurtvereniging zelf opgebracht moest worden. Zaterdagmiddag is de speeltuin onder grote belangstelling in ge bruik genomen. De officiele opening viel door Ifet slechte weer helaas in het water, doch de ballonnenwed- strijd voor de kinderen kon nog ten dele doorgaan. Weth Bakker gaf namens het col lege van B. en W bij de opening blijk van belangstelling. Het bestuur van ..Rembrandt" komt zeker lof toe voor dit mooie stuk werk, dat hier tot stand kwam Alkmaar op de tweede plaats De districtswedstrijden zijn te Amsterdam voortgezet. De „Am- sterdamse banen bleken gemakke- lijker te bespelen, want er werd aanmerkelijk beter hout gemaakt dan in Bussum. Dat maakte voor sommige tientallen wel een ver- schil van 100 hout. Het Alkmaarse tiental was met het vaste voornemen naar Amster dam getrokken, om nu eens de le plaats te veroveren. Dat is echter niet mogen gelukken, weer moest met de tweede plaatsgenoegen worden genomen. Opnieuw ver- oyerden de Haarlemmers de eerste plaats, al was het verschil Hhans gering. Trouwens, het hout van de tientallen van Haarlem, Alkmaar en Amsterdam ontliep elkaar maar weinig. Alkmaar en Amsterdam scheelden slechts 6 hout! De totaal-uitsdag was: 1. Haar lem 1976, 2. Alktpaar 1955; 3. Am sterdam 1949; 4. Gooi- en Eem- land 1681. Haarlem heeft dus thans 8 en Alkmaar 6 punten; de wedstrijd te Alkmaar is nu van grote beteke- nis. Alkmaar zal dan moeten win- nen. wil zij een kans behouden. De individuele prestaties van 't Alkmaarse tiental waren. J. Eick- halt 231; B. Willers 205; W v d Bosch 203; A. Kollmann 203; G. J. Genefaas 199; Jac. v. Spanje 192; C. H. de Lange 190- C. Klerk 188; H. van Galen 175; M. de Haas 169. De strijd om 't clubkampioen- schap was eveneens spannend en ook hier was 't onderling verschil weinig. Intiem van Amsterdam werd eerste. terwijl het Haarlemse ADO met de tweede plaats genoegen moest nemen. Koekoek werd 3de. Het eigenaardige geval deed zich hier voor, dat Houdt Plank van Bussum op de eerste baan ver uit het hoogste hout maakte, doch op de tweede baan zo teleurstelde, dat zij nog vierde werd. De uitglag werd hier: 1. Intiem, Amsterdam 876; 2. ADO. Haarlem 867; 3. Koekoek, Alkmaar 853; Houdt Plank, Bussum 843. KAJOTTERS In verband met de viering van het bevrijdingsfeest op 5 Mei a.s., verzamelen wij ons WOensdagavond half zeven op het Hofplein. Zoveel mogelijk in uniform! R.K. GYMNASTIEKVERG. ..T.A.V.E.N.O," Wij delen onze leden hierdoor mede, dat er Dinsdag. en Woens- dagavond geen lessen zullen worden gegeven. Het Bestuur STEDELIJKE MUZIEKTUIN 25 JAAR IN GEBRITIK Op Donderdag 6 Mei, Hemel- vaartsdag, is de Stedelijke Muziek. tuin vijf en twintig jaar in gebruik. De exploitant. de heer Ed. Jager heeft gemeend dit gedenkwaardige feit niet onopgemerkt voorbij te mogen laten gaan. Derhalve zal er die middag een concert gegeven worden in de tuin door het Alk maarse Accordeon-orkest Crescendo o.l.v. de Dirigent, de heer A. de Wolff. Bij slecht weer wordt er ge musiceerd in de zaal. Voor verdere bijzonderheden zie men de adver- tentie in dit nummer. ER IS WERK AAN DE WINKEL Er is veel te doen voor de R.K. Reclassering. Het centrum Alkmaar bestrijkt een groot gebied en de mensen zijn er niet beter, ook niet slechter, dan elders. De rechterlijke macht vraagt rapporten. er zijn mensen te bezoeken, enfin er moet veel gedaan worden om de zaken in het rechte spoor te houden. Het is niet gemakkelijk om over het werk van de reclassering te spreken, ook de vele werkers doen dat niet graag, maar nu moet het. Er zijn plannen, grote plannen. En met de uitvoering daarvan is veel gemoeid. Van officiele zijde zal ze ker niet de nodige medewerking onthouden worden, doch ook de katholieke bevolking heeft hier een daad te stellen. Behoort het bezoe ken van gevangenen niet tot een der voornaamste werken der naas- tenliefde? Wat de R.K. reclassering vraagt is niet. dat een ieder nu maar er op uittrekt. dat gaat niet en dat mag niet. Daarvoor zijn een aantal personen aangewezen. Maar deze mensen moeten dan ook ruim- schoots over de middelen kunnen beschikken, die zij bij hun. bij uit- stek menslievend werk van node hebben. En daarvoor komt heel wat kijken. Wat daarvoor komt kijken, zal binnenkort aan de Alkmaarse katholieken worden bekend ge maakt. De R.K. Reclassering rekent echter nu reeds op een warme be langstelling, op sympathie voor haar werk. R.K. SCHOOLWEDSTRIJDEN. ALKMAAR. Morgen dus de grote dag, de dag van de school- voetbal van 9-12.30 in het Gem. Sportpark. De dag van de beker- verhuizing. De dag waarop de" Wil- librordusschool tot de tanden ge- wapend de school uit Oudorp op- wacht. De dag waarop Aloysius II beslag probeert te leggen" op de Kofa-beker. waarop het Lyceum III. Ulo Beverwijk II gaat bekam- pen en dan van 11—12. de grote strijd, de eer van de Beverwijk ULO op het spel tegen de St. Jo seph ULO Wilt ge een spannende strijd zien. gaat dan naar het Sport- park. De jongens van onze scholen komen in grote getale en zijn al even geladen als de spelers zelf. 'sMorgens om 7,30 uur is er eerst een gezamenlijke H. Mis voor de zielerust van hen, die het offer van hun leven brachten voor de vrij- heid. Daarom, jongens, van alle scholen, eerst 'smorgens naar de H. Mis en daarna naar de sportvel- den. Ziet, zo wordt het een echte feestdag. HARMONIE: ..Waterlob Brid ge", volwassenen. AMERICAIN: „Ali Baba en de veertig rovers", alle ieeftijden. VICTORIA: „Als je lacht dan ben je rijk", alle Ieef tijden. A.B.T.: ..Tarzan de onover- winnelijke", deel II. 18 jr. APOTHEKEN: Wanna, Ritsevoort 5 NACHTDIENST TAXI'S: Chr. De Vries, Frieseweg 4. telef. 4237 MUZIKALE RONDGANG MUZIEKCORPSEN: 5.45 tot 6.15 CONCERT WAAGPLEIN: 6.30 DEMONSTR. BR3ANDWEER: 7.30 FAKKELOPTOCHT: 9 uur. KERKCONCERT Grote Kerk: 8 uur. R.K. HARMONIE „ST: CAECILIA" Alle leden, dus ook Hoornblazers en Tambours, worden verzocht om Woensdagavond 17.30 uur aanwezig te zijn bij het repetitielokaal over de Friesebrug. Niemand mag ont- breken. De repetitie van Woensdag is verzet naar Vrijdag 7 IVfei waar natuurlijk ook niemand ontbreekt. GECOSTUMEERDE VOE1BAL- WEDSTRIJD Morgenavond om half 7 wordt door leden van de buurtvereniging U.K.K. (Uitenborchstraat en omge- ving) een gecostumeerde voetbal- wedstrijd gespeeld op het terrein aan de Uitenborchstraat. De baten uit de zeer geringe entree zijn be- stemd om de kinderen deze zomer een uitstapje te bezorgen. SLUITINGSUUR CAFE'S ENZ ALKMAAR. De Commissaris van Politie maakt bekend, dat op 5 Mei (Nationale feestdag) het slui- tingsuur voor verlof- en vergun- ning-lokaliteiten is vastgesteld op 2 uur 'snachts. DE HANZE LIMMEN. De plaatselijke af deling der r.k. middenstand hield een vergadering in cafe Swart. Aan wezig was de airecteur van de R.K. M.B. diocees Haarlem, de heer J. Bakker, welke namens het hoofdbe- stuur gekomen was, speciaal in ver band met het heengaan van de voorzitter dezer afdeling, de heer Jb Metselaar. In goed gekozen woorden bracht de heer Bakker naar voren, wat de heer Metselaar voor de r.k. midden- standsbeweging is geweest. Spreker noemde hem een voorbeeld voor alle afdelingen. Als blijk van waar- dering werd hem namens 't hoofd- bestuur een fraai boekwerk aange- boden. Het overzicht van de penningm. over de twee afgelopen jaren gaf een batig saldo aan van f 78.63. Gezien de vele moeilijkheden die momenteel ontstaan in verband met de Winkelsluitingswet, werd het be- sluit genomen, om alle zaken op 't uur, door de wet bepaald, definitief te sluiten, HierVoor worden raam- biljetten in iedere zaak a'angeplakt. Om plannen te regelen met het Oranje-Comitd, in verband met de a.s. jubileumfeesten, werd een com- missie benoemd, n.I. C. de Rooy, J. Henselman, J. Pijnappel, C. Glorie, en D. Vermolen. Besloten werd geen reclame meer te maken door het aanbrengen van raambiljetten in de etalages in ver band met bioscoop en andere ver- makelijkheden van buiten de plaats Door voorzitter Duikersloot wer- den stimulerende woorden gespro- ken om toch vooral te bezoeken de a.s. vergaderingen van de K.v.K. en de R.K.M. Federatie Kennemerland zo ook het culturele weekend op Drakenburgh op 30 en 31 Mei. Tot slot werd een kort maar krachtig woord gesproken door se- cretaris Commandeur, met als in- houd, dat het zeer wenselijk is, in het belang van de middenstand, om meer aandacht te gaan schenken aan aangelegenheden, die de uit- bouw en groei van onze gemeente kunnen bevorderen. fan gislacAUn! ALKMAAR TEL 3812 All*«fi ta dm Brciditrail (Adv.) om uw abonnement Geldig van 1 Mei tot 11 September. Aan de kassa ver- krijgbaar. Telefoon 3500 Het Amsterdams Bijzonder Ge- rechtshof deed Maandag uitspraak in de zaak tegen vier landwachters, die van Mei 1944 tot April 1945 de bevolking van Hoorn en omgeving terroriseerden. De commandant J. H. Schouten, werd veroordeeld tot 18 jaar internering met aftrek en ontzetting uit alle rechten voor de tyd van het leven. In de speciale zitting van het Bijzonder Gerechts- hof in het Gerechtsgebouw te Alk maar had de procureur-fiscaal mr. H. G. Th. Keune, op 19 April j.l 20 jaar tegen hem geeist. Drie leden van de groep-Schouten. P. C. Bou- man uit Amsterdam, J. Schlotz uit Bergen (N.B.) en P. Lenaarts uit Baarn, werden veroordeeld tot resp. 2l en 14 •'aar' a"e straffen met aftrek van voor-detentie en ontzet ting uit alle rcehten voor het leven R.K. GYMNASTIEKVEK. D.I.O. BERGEN. Na een klein Ber- ger-kwartiertje opende kapelaan Plouvier het eerste debuut van DIO in Bergen, met een korte toespraak, waarin hij met voorbeelden naar voren bracht, hoe prominente figu- ren uit de achter ons liggende tijd individueel veel aan sport deden ter versterking van hun persoon- lijkheid. werk en idealen. Zo ook wil DIO de beoefenmg van de sport zien. Onder de genodigden in de uit- verkochte zaal waren aanwezig de parochie-geestelijken, de zeereerw. heer F. Bank, diocesaan-directeur van het katholieke vrouwelijke jeugdwerk, en enige bestuursleden van „Be Quick". Na het DIO-clublied gaven de kleine meisjes hun vrije oefenin- gen ten beste, een wonder van tel- kunst. Met mevr. Moree aan de vleugel zong het dameskoor „Humoresk" van Ant. Haverkamp, „Des zomers als het regent" van J. D. van Ram- horst en „Gebed" van J. G. Han del. Een twaalftal grote meisjes toon- den hun lenigheid op de brug. Het ging hun vlot af, maar aan de af- werking, die de echte gymnastiek vereist.i dient nog het een en ander geschaatd te worden. Nico de Koning declameerde „De arme grootvader" en later het aar- dige „De neus". De vrije oefeningen van de meis- jes-middelklasse gaven een betere indruk dan die van de kleinere meisjes. Als laatste nummer voor de pau ze: de heren aan het rek. Deze oefeningen stonden op hoog peil en getuigden van ernstig wer ken. De trainer van DIO. de heer Van Wonderen, deed op voortreffe- lijke wijze de gestrekte reuzen- zwaai en ook zijn broer gaf blijk een goed turner te zyn. Na de pauze en een verloting be- gon de tweede helft van dit over laden programma. 13 dames gaven blijk, dat zij wel meer een oefening aan de ringen hadden gedaan. Zij oogstten een dankbaar applaus. Juffrouw R. Bijwaard vertolkte de parodie „Mijn moedertaal" op voortreffelijke wijze. De trainer van DIO met zijn jongens liet zien, dat hun oefenin- ger?„,op een h°ger plan staan. Met zelfbeheersing en keurige afwer- king vertooilden zij hun rolpartijen, pyramides en betrouwbaarheidsoe- feningen. Telkens en telkens kwa- men zij terug, steeds met nieuwe capriolen en buitelingen. Josef Hideg, een Hongaarse jon- gen van 12 jaar, zong het volks- lied van zijn land. Een negental meisjes deden een vlot boerendansje op hun witte klossende klommen. ..Nachtsproke", een cantate van Annie Frank, was het sluitstuk van de dag en van deze mooie uit voering. Een rij van gele en blauwe kin deren van het licht, een achttal kleine kaboutertjes vertellen u, dat zij kunnen naaien en stoppen. boe- nen en schrobben en zij worden met moe. D?^ WaS 6en ®oec' debuut voor BERGEN Evenals in andere gemeenten zal ook hier de Stille Tocht worden gehouden. Te 19 uur is er Lof in de R.K. Kerk. Te 10.30 de deelnemers aan de stille Tocht vanaf het parkeerter- rein aan de Karel de Grotelaan. Om kwart voor 8 zullen de kerk- klokken worden geluid tot een halve minuut voor 8 uur. Te 8 uur precies aanvang van de 2 minuten stilte. welke verwacht wordt door een ieder zal worden in acht genomen. De aanvang van deze 2 minuten zal worden aangekondigd door het ge- Yan df sirene gedurende 30 seconden. Te 8.30 interkerkelijke bijeenkomst m de Ruinekerk De viering van de nationale feest dag zal overeenkomstig de wens van de regering sober zijn. Te 10.30 s morgens herdenking van de ge vallenen door de schoolkinderen bii de bevrijdingsboom. met bloemen- hulde s Avonds te half 8 concert door Bergens Hermanie. (Advertentie) BURGERLIJKE STAND ALKMAAR. Geboren: Maria J., d. van W. van de Veen en A. F. Hoorns; Jolande E. C.. d. van J P van Putten en E. C. Pruim; Maria C., d. van J. Temming en T. A. Ko ning; Paula C„ d. van H. J. Straat- man en W. A. Roos; Aloysius M., d. van P. Pover en E. M. Jaspers; Comelis, z. van K. Boek en G. Boon; Gerardina T. M., d. van W. B. de Haas en T. H. van den Broek; Abraham, z. van A. van den Berg en G. W. de Rover. Gehuwd: Herman J. W. Vischer en Elisabeth van Halem; Florentius Schuit en Levina Quaars; Godfries N. Lavije en Renie M. H. Over- toom. Overleden: Hermanus A. van Westerop, oud 44 jaar, gehuwd m. M. C. van de Weijer. SCHOOLVOETBAL De uitslagen van de schooiwed- strijden, waarvan de eindwedstrij- den altijd op 30 April worden ver- speeld, luiden: Lagere Scholen: Afd. B1: le prijs Wilhelmina- school I; 2e prijs St. Pancras. Afd. B 2: le prijs Rochdaleschool; 2e prijs Nic. Beetsschool. Afd. B 3: le prijs B.L.O. I; 2e prijs Wilhelminaschool II. Middelbare Scholen: Afd. A1: le prijs R.H.B.S. I; 2e prijs Rijkskweekschool. Afd. A 2: le prijs R.H.B.S. II; 2e prijs U.L.O. Julianaschool J. Afd. A 3: le prijs U.L.O. St. Joseph I; 2e prijs U.L.O. Heiloo. Afd. A 4: le prijs Ambachtsschool III; 2e prijs U.L.O. St. Joseph II. Afd. A 5: le prijs Ambachtsschool IV; 2e prijs R.H.B.S. V. WARMENHUIZEN Zondag en Maandag heeft de R.K. gemengde toneelvereniging „Het Masker" al- hier, onder de bezielende leiding van de heer J. van Baar. opgevoerd het vissersspel in drie bedrijven „De Vrouwe Maria" een schets uit het vis'sersleven van Arie van der Lugt Het verhaal speelt zich af in een der vissersplaatsen langs onze kust, veel overeenkomst vertonende met Katwijk, en geeft een beeld van hetgeen er in de twintiger jaren te doen is geweest rond de afschaffing van de oude zeilloggers en het in de vaart komen van moderne sche- pen. De visser is een mens, die meer dan een ander, is overgelaten aan de grillen van de natuur. Alles wat er gebeurt aanvaardt hij met een zeker fatalisme. De gelovigen, en dat zijn de meesten, nemen zonder morren uit Gods hand aan, wat hun wordt gegeven, de enkele ongelovi- ZANDERIGE KWESTIES Voor de diefstal van enige stuk- ken telefoonkabel stond Maandag- middag terecht zekere J. P. de J. uit Schoo/l. De zaak leverde niet veel moeilijkheden op en was rond met een boete van f 10.— pi 5 dagen hechtenis. Het was zo goed. In December van het vorig jaar had de huisvrouw M. H. W. uit Ber gen bij haar kruidenier boodschap- pen gehaald. Toen de ijverige man haar boodschappen in een tas deed, geraakten er per abuis twee bon- kaarten van een andere klant tussen W. s paperassen. Thuis gekomen verzuimde zij de kaarten terug te brengen. Pas later, toen de kruide nier zijn abuis bemerkte, ging deze naar verd. toe en kreeg uiteindelijk de bonkaarten weer mede. De Officier van Justitie eiste f 50 of 25 dagen en een voorwaardelijke hechtenis van drie maanden met 3 jaar proeftijd. Op de vraag van de Politierechter wat zij hierop te zeggen had, zei ver- dachte: ,,Het is goed zo." De veroordeling was conform de eis. Uit het verkeerde vat. P. G vi d. B. had aan een klant Vermouth verkocht in plaats van een fles overheerlljke Abrico-Bran- dy. De verkoopster had het artikel aantrekkelijk verpakt, er een leuk etiketje op gedaan en zo maar, toen de klant thuis kwam, merkte hij, dat hem uit het verkeerde vat was geschonken. De Vermouth was ver kocht voor f 9.80. Ter zitting bleek dat de verkoopster een hekel had aan de koper! Dit motief werd ech ter door de politierechter niet ver- der als verdediging aangenomen. Eis: f 40of 20 dagen. Verdachte wist er nog wat van af te krijgen, zodat de boete werd: f 35.— of 14 dg. Zandgraverij. Th. A. M. uit Bregtdorp had vol- gens de dagvaarding het zandgraven van L. en W. uitgelokt. Dat zand was voorts vervoerd en dat mocht ook met. Want in Schoorl mogen alleen de inwoners vrij zand graven. Verd. stond zeer gunstig bekend en de boete werd f 25.— of 10 dgn. Kl. B. uit Krabbendam kwam ook niet in aanmerking voor het Schoorlse zand. Maar toch had hij J,gehaald. Met paard en wagen. Eis f 8.— of 4 dagen. Boete f 5.— of 3 dagen. Zo ging het met nog een stel ..zandstropers" door, enkelen f 5 anderen weer f 7.50 boete. Als iedereen maar vrij zand kon halen liep het zeewater binnen korte tijd, onze aan de zee ontwor- stelde gewesten binnen en konden we weer van voren af aan beginnen! ge is nog met zoveel banden en tradities aan de zee gebonden, dat ook hij zonder morren neemt wat hem wordt toegedacht. De drang naar de zee doet hem alle gevaren vergeten. Dit. zeker goed getroffen, maar met overal even sterke zeemans- stuk, draait om een oude logger, de Vrouwe Maria, die, zoals de scheeps- timmerman zegt, „zo rot als een mispel is Zal de boot uit de vaart genomen worden of niet. De oude schipper, Arie van der Wind wil blijven varen, zijn bemauning, onder wie Hein Kraak de woordvoerder is ook, maar de reder heeft andere plannen. Deze laatste moet echter zwichten voor de zeelui en het schip vaart uit, tegelijk met een nieuwe schuit, die echter is toege- wezen aan de bemanning van de Vrouwe Maria" op welke boot mannen van een opgelegde logger aan de slag komen. Tijdens een storni, gebeurt iets dat niemand verwacht: de nieuwe schuit, de „Kristina" vergaat en de oude v. d. Winden vindt met zijn bemanning een graf in de golven. Het stuk werd, vooral in het eer ste en een deel van het tweede be- drijf, vlot gespeeld. De rollen zaten er goed in en er was kennelijk hard gewerkt. Er waren echter scenes, die niet bevredigden zoals de sa- menspraak tussen de reder en de boekhouder, deze laatste, Gert Groot, had. als kwade genius van zyn meester, wel wat meer spirit, al was het dan in het kwade, kun nen geven. Een prachtige matroos zette de regisseur, Jaap van Baar op de planken, enige typen waren ook de twee oudjes. vooral Ome Koossie vertolkt door Reinier Mosch. Ook Lies, de stadse vrouw van schipper Barend kwam uitstekend voor het voetlicht. Dan was er nog een ferme scheepstimmerman van Dick de Ruiter en een slordige Slons, goed getvpeerd, van Kea van Baar. Van de Schipper zelf hadden wij wat meer nuancering in de stem ver wacht, zijn geluid bleef vlak en er was van enige emotie niets te be- speuren. Al met al toch een opvoering, die vele waardevolle elementen bevatte en bewees dat Het Masker zeker tot iets goeds in staat is. Er waren kos- telijke momenten in, zoals die scSne met het bezoek van Ome Koossie en Ome Dorus. Wie ooit in een vissers- plaats heeft gelopen zal deze oude mannetjes direct herkend hebben als een onmisbaar decorum. De grime alsmede het d^cor waren goed verzorgd. L. S. BERGEN Maandagmiddag had de officiele opening plaats van het Berger Badhuis. Een flink aantal belangstellenden heeft de inrich- ting, die aan de eisen des tijds vol- doet, dje middag bezichtigd. Na een keurig entree met garde- robe. komt men in de heldere lichte wachtkamer, welke plaats biedt aan een 20-tal personen. In deze wacht kamer is tevens geplaatst een schoenpoets-automaat. Voor 5 cent won*en de schoenen keurig gepoetst. Achter de wachtkamer de bad"- innchting. Allereerst de 3 kuipba- den, keurig betegeld met graniet- yj°jr ingebouwd bad. Daarnaast 20 douchecellen. geheel betegeld, met granieten voetbad en vloer. In de gangen de onontbeerlijke centrale verwarming. De ketels zijn onder- gebracht in een speciaal stookhuis. De nieuwste snufjes zijn hier aan- gebracjit. Een tweetal ketels ver- warmen 2 grote boilers. Op de grootste ketel is een thermostaat aangebracht. Hierdoor is het moge lijk, na reeds eerder gekweekte reserve, zo economisch mogelijk te stoken, doch aan ieder plotseling groot verbruik gedurende langere tijd onmiddellijk te kunnen voldoen. Deze installatie is aangebracht door de fa. Erkamp, Smit en Dekker Jte Alkmaar. Het schilderwerk werd verzorgd door de fa. W. Buskus Wzn., de electrische installatie door technisch bureau P. Ruiter, terwijl de inrichting werd aangebracht door de fa. C. Noort Zn. Dit badhuis voorziet zeer zeker in een reeds lang gevoelde behoefte. Immers hoevele woningen zijn niet voorzien van een badkamer. Een allereerste vereiste voor een goede volksgezondheid is reinheid. Een ieder is thans in de gelegenheid '?.gen b'Uijke prijs en zonder veel tijdverlies aan deze vereiste te vol doen. Wij wensen de heer Houtman veel succes, de burgerij geluk met deze aanwinst voor Bergen. wisten het niet verder te brengen dan een 00 gelijk spel tegen de A-adsp. van HqII. T. We mogen jullie toch feliciteren jongens, want gezien de leeftijd en de grootte der tegenstanders hebben jullie je kra- nig geweerd. SPOEDRAADSVERGADERING HEERHUGOWAARD. De raad der gemeente Heerhugowaard kwam Vrijdagavond onder voorzitterschap van burgemeester Sutman Meijer in spoedeisende vergadering bijeen; het voornaamste agendapunt was: De onderhandse aanbesteding van de bouw van 18 woningen. In de vorige raaasvergadering was besloten, om tot openbare aan besteding over te gaan, daar men met de plaatselijke aannemers niet tot overeensfemming kon komen over de toegestane prijs van f 35. per m3. Thans is echter alsnog met de aannemers Botman. Lugtig en Beers, overeenstemmnig bereikt, die in principe het> werk weer zul len onderaanbesteden aan andere vaklieden in deze gemeente. zodat de oorspronkelijke opzet om ge- meentenaren in te schakelen, gro- tendeels wordt benaderd. Z.h.s. wordt daarna besloten om onderhands aan te' besteden: de bouw van: 8 woningen aan het Kabelpad, v. f 91840.aan C. Botman te Heer- hugowaard-Zuid; 6 woningen aan de Kruisweg v. f 69960.aan J. Lugtig te Heerhu- gowaard-Zuid en 4 woningen in Heerhugowaard-N. voor f 47100.aan H. J. Beers te Heerhugowaard-Noord. In verband met deze bouw en die van een bijzondere lagere school, wordt besloten het bedrag der kas- geldlening te verhogen van flOO.OOO tot f450.000. Een verzoek om een subsidie van f 30.te verlenen in de kosten van restauratie van de graftombe van Reinout van Brederode in de N.H.- keiflc te Veenhuizen ontmoet geen bezwaar. Van het FWN is bericht ontvan- gen, dat uitbreiding van het water- leidingnet aan de Jan Glijnisweg door gebrek aan materialen voorlo- pig met uitvoerbaar is. De voorzitter deelt mede. dat het thans mogelijk is de slootdemping aan de Middenweg als DUW-object te laten uitvoeren. Daardoor zal 'n besparing van f 1250.— worden ver- kregen. Daarna sluit de voorzitter deze korte spoedeisende vergadering. DAMNIEUWS HEERHUGOWAARD. Onze r.k. damclub „S.N.A." heeft het m Den Bosch goed gedaan. Zij moest daar spelen om het kampioenschap van Nederland R.K. Dambond en heeft met 164 van U.D. gewonnen. Nu a.s. Zondag naar De Kwakel en dan U.D. uit Den Bosch thuis. Hier volgt een overzicht: U.D. I (Den BoschS.N.A H. v. d. PolP. Groenveld A. v. d. Pol—C. Groenveld B. EmonsL. Konijn J. v. d. Pol—A. Smit J. Pennings—Jn Tromp G. EmonsA. Oudhuis M. UzeelA. Hoogeboom M. SnjjskensK. Oudhuis J. StiphoutD. Tromp H. Kipping—Jn Smit 0—2 0—2 1—1 1—1 1—1 0-2 0-2 1—1 0—2 0—2 4—16 HERDENKING VAN DE BEVRIJDING ZUID-SCHAR W OUDE Woensdag, 5 Mei a.s. des namid- dags na de aubade zal een optocht door het dorp worden gehouden met kinderen vanaf 5 jaar. Mede werking verleent het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid". Om 2 uur wordt voor het oude raadhuis eefi aubade gehouden, waaraan medewerken de schoolkinderen, het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid", de zangver. „Gemengd Koor". Na afloop worden de kinderen in de zaal van de heer P. Kramer getracteerd op ranja en gebak. De burgerij wordt verzocht de vlaggen uit te steken om het dorp een feestelijk aanzien te geven. Op deze wijze wil Zuid-Scharwoude een ogenblik stilstaan bij deze grote dag in de geschiedenis van ons land. Dank is verschuldigd aan de bevolking voor de milde bijdragen welke de kindertractatie mogelijk maken. UITVOERING „EGO FLOS" SCHOORL. Dezer dagen gaf de R.K. Gemengde Zangvereeniging ..Ego Flos" haar eerste uitvoering na de heroprichting, onder leiding van de dirigent Jac. J. Krimp. Het koor, dat een 50-tal leden telt, heeft een uffstekende indruk gemaakt. En al was de jonge vereniging nog niet in staat de gehele avond te vuljen, wat hier geboden werd, was keurig verzorgd. Geopend werd met het ,.Ave Maria" van Arcadelt, gevolgd door „Merck toch hoe sterck" uit Valerius' Gedenck Clanck. Hiema volgde het bekende ..Kent gij het land'[ en het niet minder bekende ..Bruidskoor uit Lohengrin" van Richard Wagner. Een muzikale voordracht van „Het Klaverblad" zorgde voor een vrolijke afwisseling. Het programma werd voortgezet met ,,'t Koningskind" van J P J Wierts en besloten met de Don'au- zangen van Ivanovici, Het applaus bewees wel, dat het gebodene op hoge prijs" werd ge- steld en we durven dan ook Ego Flos een goede toekomst voorspel- len. Voor de pauze werd nog voorge- dragen een parodie op een oude liefdeshistprie Eulalia, waarin de lijken bij bosjes konden worden opgeschept. Verschillende melo- dieen waren hierin verwerkt. Niet alleen de Bruidsmars uit Lohen grin maar ook het meer ontroeren- de Drink, broederlein drink, tot zelfs: Aan de oever van een snelle vliet. Het behoeft geen betoog, dat hier de lachspieren danig los kwa- men, hetgeen ook het geval was met de daarna volgende klucht: Nieuwsgierig Leentje. Het is een prachtig geslaagde avond geworden. BURGERLIJKE STAND BEEMSTER. Geboren: Maar- tje. d. van W. Jongens en C. J. C. Bas: Robert Rudolf Henri, z. van- J. Hartog en N. Huisman; Joseph Nicolaas, z. van J. Pieters en A. N. Mulder. Ondertrouwd: Petrus Zuurbier en Afra D. Bleeker; Johannes P. Ko- nij en Agnes A. M. van Diepen. Getrouwd: Theodorus C. de Win ter en Bregitta de Lange. Overleden: Jan de Boer, 82 Jaar, wedn. van H. Beunder; Jacob C. Bakker, 45 jaar, echtgen. van Maria Klijn. BURGERLIJKE STAND PURMEREND. Geboren Simon N. M., z. van S. Uitslager en G. Klouwer; Herman H„ z. van H. B. Mensink en A Beszelven; Cornelia W„ d. van A. Timmerman en C. W. Zijp; -Gesina A., d. van K. Groot en G. Bakker; Meinardus N. J. z. van M. P. de Koningen G. M. Bee- repoot; Nellij, d. van G. Booij en M. A. Peening. Ondertrouwd: J. J. van Bruggen en W. M. Vestering. Getrouwd: J. Kooij en N. Oud. Overleden: Sijmon Uitslager, oud 75 jaar, wedn. van N. van der Veen; Th. C. Robert, oud 51 jaar, echtge. van L. Groot; Arend Boom, oud 89 jaar, wedn. van M. v. d. Werf. R K. V.V. HUGO-BOYS HEERHUGOWAARD-Nrd. - Zon dag j.l. heeft een plaatselijke ont- moeting plaats gehad tussen S. V. W. en Hugo Boys. De beide elftal- len kwamen op het Hugo-Boys-ter- rein tegen elkaar uit en het werd een daverende en verdiende 40- overwinning voor de Hugo-Boys. Dit is gezien het klasse-verschii tussen beide elftallen geen slecht resultaat voor de Hugo-Boys. SVW paste het stopperspil-systeem toe, wat dan ook vrij aardig gespeeld werd. Er werd zeer goed spel ge geven door beide elftallen. De rust kwam met een 0—0 gelijke stand. Maar na de rust kwam H.-B. meer en meer opzetten en werd enkele keren schitterend gedoelpunt zowel door de rechtsbinnen als door, de rechtsbuiten. Het H.-B.-bestuur k,in hier terugzien op een geslaagde wedstrijd welke van beide kanten zeer sportief gespeeld werd. Wij zijn van mening dat deze wedstrijd gezien het grote aantal bezoekers, wel goed zal hebben gedaan aan de Hugo-Boys-kas. Zelfs ook het 2de elftal wist de punten thuis te hou den in de wedstrijd tegen het eer ste van KSV en zodognde kwam er nog een mooie beker bij in de kast van de Hugo-Boys. Er werd ook hier goed spel vertoond, vooral de mid- denvoor M. en zijn rechtsbinnen F. waren zeer-goed op dreef. Het werd dan ook een verdiende 42-over- winning voor onze reserves. Ook de Junioren lieten zich niet onbetuigd. Zij speelden thuis tegen de junioren van DWB. Het ging hier om een mooie medaille. Ook deze bleef thuis, de eindstand was 2—1 in het voordeel van de onzen. De adsp. die ook om een medaille speelden] NOORD-SCHARWOUDE. Za- terdag 8 Mei a.s. houdt de veiling- vereniging „De Noordermarktbond" haar jaarvergadering in „De Burg" te Noord-Scharwoude. Uit het jaarverslag van de pen- ningmeester stippen wij aan, dat t jaar 1947 voor de N.M.B. 'n record- jaar is. Met haar omzet van ruim 7 millioen staat zij aan de kop van alle Noordhollandse veilfngen. De hoge productiekosten en levens- standaard zijn schaduwzijden. Over 1947 waren de aanvoeren van de voornaamste producten als volgt: 575 wagons rode kool f 733.483.09; 717 wag. gele kool f 876.144.66; 2078 wag. witte kool f 2,088.908.38; 126 wag. uien f 162.058.92 60 wag. peen f 45.277.93; 93 wag. bietert f 61.467.43; 589 wag. vroege aardapp. f578.167.84. 210 wag. late aardapp. f 176.047.37; 1098 wag. pootaardapp. fl.163.727.27; 20 wag. witlof f 53.403; 83 wag. sla- bonen f 394.702.03; 86 wag. andijvie f 136.560.73. Het aantal leden daalde van 1499 op 1494. Gememoreerd werden de geno men besluiten, o.a. tot het bouwen van een nieuwe emballageloods, welke thans is voltooid; tot aan- koop van het perceel van wed. C. Trompetter; tot het laten schilderen van de veilingsgebouwen; tot ver- hoging van de brandassurantie en tot het verlenen van diverse sub sidies. Aan het eind van het jaarverslag wordt gewezen op de geringe me dewerking van de leden bij het uit voeren van besluiten en bij de in- ventarisatie's Dit zal in de toekomst beter moeten gescheiden. De gecombineerde balans sloot op 31 Dec. 1947 met in Activa en Pas- siva 388.219.95 met n winstpost 1947 groot f 35.333.51. De balans van de penningmeester sloot in Activa en Passiva met S 146.238.72 met 'n winstpost 1947 groot f 35.333.51. De gebouwen en inventaris waren geschat op f 50.037.17. Aan geblok- keerde tegoeden was er f 17.039.88, aan effecten 23.504.50. Gereser- veerd was er f 60.155.90, terwijl er op ledenrekening 'n bedrag ver schuldigd was van f 28.560.89. De exploitatierekening over 1947 sloot in Baten en Lasten met 93.716.55. De winst bedroeg f 35.333.51. Aan provisie van geveilde produc ten was ontvangen over 1947 86.260.23. Hoewel de officiele uitslag van de sectie op het stoffelijk ovarschot van de negen-jarige Keesje Ver- meulen, dat Woensdag j.l. uit de Delfhavense Schie werd opgehaald, nog niet bekend is, neemt de politie aan, dat de jongen vermoedelijk door wurging om het leven is geko men, waarbij het niet uitgesloten is dat daaraan een zedenmisdrijf is voorafgegaan, al heeft de politie daar geen enkele aanwijzing voor. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. De dader is nog niet gearresteerd. Ook is geen enkele aanhouding in dez« zaak verricht. Vele geruchten doen de ronde. die het onderzoek dat zeer ingewikkeld is, niet ten goed.komen. werd te Tilburg met enige plechtig- heid het duizendste Weense kind binnengehaald, dat daar ter "Ver- pleging werd geplaatst; is te Den Bosch de tentoonstellihg van het Belgische kaht een succes, er zijn al tienduizend bezoekers (de meeste wel bezoeksters) binnen ge weest; overtreft te Amsterdam de automo- bieltentoonstelling alle verwachtin- gen, tenminste wat hgt bezoek be- treft. De vijftigduizendste is in drie dagen tijds gepasseerd; werd te Tilburg een geldkistje ont- vreemd met een inhoud van f3600. Van de dader natuurlijk geen enkel spoor; is te Rotterdam twintig jaren ge- vangenisstraf geeist tegen een vier en twintig jarige jodenmishande- laar, die er zfln sadistisch genoe gen in stelde, om deze ongelukkigen te sarren en te mishandelen. Enige maanden geleden was de doodstraf geeist, maar een rapport beschouw- de hem niet geheel toerekenbaar; was het in Den Bosch weer volop feest ter gelegenheid van de terug- keer van een aantal stoottroepers uit Indie. De vaderstad van het re giment deed haar best de jongens op zijn Brabants te ontvangen; zijn te Den Haag een aantal Franse oud-strijders ontvangen, die in 1940 vooral in Zeeland hebben gevoch- ten. Zij zullen enige tijd gasten zijn van het Nederlands oorlogsgraven- comite en brengen bezoeken aan hun voormalig gevechtsgebied; begon te Amhem het Concertge- bouw zijn jubileumtournee ten bate van de Stichting 1940-1945. De Arn- hemmers waren erg enthousiast over deze musici, die dan ook op de hun waardige manier Mozart en Bruckner vertolkten.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2