A.R.K.A.-CONGRES TESCHEVENINGEN TeMj) r RADIO UIT DE KERMIS DER WERELD EEN UUR VAN UW LOON CANADESE BEVRIJDER DE SPEURHOND Nieuw-Guinea uit de brand Voor hen die het verdienden wordt ereburger Wetsontwerp-wijziging Pensioenwet te/eurstellend NEERLANDS DODEN J Een motorboot voor Mgr. Grent Ze; U iets? Grote actie van de Stichting 1940-1945 De brug NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAP - Dinsdag 4 Mei 1948 PAG. 3 Waai nu, o wind, door deez' kleurige Mei, zing door het grocne der velden. Waai langs het purper der bloeiende hei, het brons van het duin met het strandgeel erbij, ontneem de natuur wat haar knelde. Kom ga dan met mij en streel ook de grond, waarin Neerlands Mei werd geboren. Waar het leven wegvloeide uit menige wond, een volk de kracht om te leven hervond in zonen door moeders verloren. Zing langs het kruis het lied van de dood, die het schoonst is in 's mensen gedenken. Neurie de Hymne, die God u gebood, toen Zijn Zoon op Calvarie door mensen gedood een nieuw leven ons wilde schenken. Waai rond mijn slgpen en prent diep in mij uw eeuwig gezang van ons' helden. Klop aan mijn deur in de volgende Mei als gij waait langs het purper der bloeiende hei en zingt door het groene der velden. ""N 4 Mei 194 8. WIM VAN EEKEREN Vlissingen heeft Zondag bezoek gehad van de viermaster „Pa- mir", het enige zeilschip ter wereld dat vrachten over de Oceaan brengt. Op zijn reis van Antwerpen, waar het schip lading uige- nomen heeft, naar Australie, nam het ligplaats op de Vlissmgse rede, de Belgische sleepboot „Adrien Letzer" sleepte de vier master buitengaats. P.R.A.-RECHERCHEURS IN ARREST maakten dienstceizen om te smokkelen programma DE KWESTIE VAN HET PLEBISCIET Amerikaans compromis- voorstel De terugkeer van oorlogsvrijwilligers OUD S.S.-er EINDELIJK GEVAT Dader van roofoverval op bankloper MAARTEN KUIPER HOUDT DOODSTRAF CICARETTEN meer in trek dan kerftabak DEN BOSCH OPENDE DE MEIMAAND gevaarlijk Ned. Parlemenf-aire Delegatie in Engeland MGR. JOOSTEN OVERLEDEN FEUILLETON (Van een on^er verslaggevers) MAANDAGMORGEN kwamen uit alle delen van het land crf- gevaardigden van A.R.K.A.-afdelingen in het Kurhaus te Scheveningen bijeen voor het tweedaagse congres. In zijn ope- ningsrede kon de landelijke voorzitter, de heer van Elk, enerziids getuigen van bevredigende resultaten, welke sedert het laatste congres, waar veel critiek is geuit zijn bereikt. Anderzijds ge- waagde spreker van toestanden welke hij vaak als in hoge mate ergerliik mpest kwalificeren. In het algemeen achtte het hoofd- bestuur van de Algernons R.K. Ambtenareiiorganisatie een juich- toon nlet op haar plaats. De situatie is thans nog zo, dat de ambtenarensalarissen een peil van ISO hebben bereikt, terwijl het in- dexcijfer voor het levensonderhoud 200 bedraagt. Hieruit trok de voor zitter de conclusie, dat er iets man- ^keert aan de welstandsverdeling onder de verschillende groepen der bevolking. Met gerechtvaardigde trots kon de voorzitter getuigen van een steeds toenemen van het ledental eedurende het afgelopen jaar. Than, telt de ARKA 1*054 leden. Sprekend over het bij de Staten Generaal ingediende wetsontwerp tot wijziging van de ^Pensioenwet constateerde spr. dat het Hoofdbe- stuur hierover zeer is teleurgesteld. Verwacht was, dat minstens ae- zelfde verbeteringen zouden wor- den aangebracht als gelden voor t personeel van de Land- en Aee- macht. Kindertocslag Evenals acht maanden geleden staat de ARKA nog steeds het pnn- cipe voor, dat de kindertoeslag pro- gressief moet worden bepaald, en wel als volgt 3% van de bezoldi- ging voor het le en 2e kind, 5 voor het 3e en 4e kind, 7% voor het 5e en 6e kind en 9% voor het 7e en de volgende kinderen, met een minimum van f 150.per jaar. Het ligt in de bedoeling deze regelmg opgenomen te krijgen in het Be- zoldigingsbesluit Rijksambtenaren en in de regelingen van de lagere overheidsorganen. Zeer scherpe critiek uitte de heer Van Elk ten opzichte van de gemeente-indeling. Salariakweslle De salariskwestie, die de ge- moederen (Her ambtenaren slnds de bevrijding zeer sterk heeft be- ziggehouden, is naar de heer Van Elk mededeelcfe, vrU bevredigend opgelost. „Juichen doen wij edi tor nlet", aldus spr. scnrynena noemde de voorzitter het, dat nog altijd een grote nood in sommige ambtenarengezinrien heerst. Door de salariscommissie ad hoc werd bereikt het terugbrengen van de pensioenpremie van 10 tot 7'/"'/o- Belangrijk hlerbij is, dat deze regeling over 1947 van. kracht is, zodat over het jaar 2'/i °/o zal wor den gerestitueerd. Verder is be reikt, dat het minimum garantie- loon voor gehuwden met f 200.is verhoogd. Een niet onbeduidende verbetering noemde spr. het, dat de ongehuwde-aftrek van 5 waar een jarenlange strijd tegen is ge- voerd, thans is komen te vervallen. Tenslotte wees de heer Van Elk op enkele correctie-maatregelen, die zijn getroffen. Hij kondigde aan, dat binnenkort een technische salaris- verzekering kan worden tegemoet- gezien, welke zal ingaan 1 Januari 1948. Deze technische herziening zal voor grote groepen van het over- heidspersoneel in het bijzonder voor de lagere ambtenaren be- langrijke verbeteringen inhouden. Op voorstel van het hoofdbestuur werd de oud-voorzitter van de afd. Den Haag, de heer Li Moonen, tot ere-lid van de A.R.K.A. benoemd. Vrijdag j.l. heeft de recherche van de „Centrale Dienst van de Economische Controle" fCedec) aan de Belgisch-Nederlandse grens ten nooraen van uaarie- Nassau een viertal Amsterdamse rechercheurs van de P. R- A. gearresteerd. Tegen dezen waren aanwijzingen binnengekomen, dat zfj bun dienstreizen in het zuiden des lands wel eens te ver ult- strekten. De Cedec-rechercheurs wachtten de dlenstwagen van het viertal op en nadat de auto op vertonen van PRA-papieren, zonder moeite de douane was gepasseerd, hebben zij met een inspecteur van de accijn- zendienst de achtervolging van de dienstwagen ingezet. Zij brachten de wagen tot stllstand en toen in- derdaad bleek, dat de PRA-re- chercheurs uit Belgie gesmokkelde vitrage, rozijnen en sigaretten ver- voerden, ging de inspecteur van de accijnzen over tot arrestatie van 't viertal. Zij zijn in het Huis van Be waring te Breda opgesloten. Bij huiszoeking ten huize van R. te Amsterdam kwam eveneens een partij gesmokkelde goederen te voorschijn. Of de chauffeur van de dienstauto in het complot is be- trokken, staat nog nlet vast. Hier naar wordt een onderzoek inge- steld. TOEN IK eind Augustus van het vorig jaar getuige was van de overweldigende belangstelling van Katholiek Westfnes- land bij de bisschopswijding van Mgr. Grent en de hartehike toespraken beluisterde en de spontane huldigingen van vele verenigingen gadesloeg. werd me een ding bijzonder duidelyk: dat die vele belangstellenden nlet slechts een-dags-vrienden wa ren. maar dat ze als het ware een machtig ..thuisfront vormden. dat Mgr. Grent in zijn zware en verantwoordeluke taak van Mis- siebisschop achter zich kon blljven voelen. Het is e ezers we licht nog niet bekend. dat fcen van de noodzakehjkste dm9«" waar de missie van Mgr. Grent op het ogenblik behoefte aan heeft, een motorboot is voor Nieuw-Guinea. WOENSDAG 5 MEI HILVERSUM II: 7.15 Reveille; 8.15 Vocaal ensemble; 9.00 Bij de Jonge zieken; 9.35 Morgenconcert; 11.15 Spel in verzen; 13.00 Metro- pole orkest; 13.15 Mandolinata; 14.00 Symphonie in Bes; 15.00 Ho- landa Sextet; 15.30 Klanken van eigen bodem. HILVERSUM I; 7.30 Gram, pla ten; 8.18 Lichte Morgenklanken; 850 Voor de huisvrouw; 9.30 Kwar- tet van Schubert in a kl.;, 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Non-stop 12.00 The Ramblers; 1320 Gram. pi. 14.00 Gesproken portretten; 15.15 Voor de kinderen; 15.30 De Regen- boog. Vanaf 16.00—20.05 Nationaal pro gramma over beide zenders. Na 20.05 hetzelfde programma in ver schillende volgorde: 16.00 Voor de kinderen, 17.00 Voor de rijpere jeugd; 18.45 De Minister-President Z. Exc. Dr. L. J M Beel spreekt, 191.0 's Hertogenbosch" Zangkoor, 19.30 Ensemble „Alma Musica"; Verboden muziek uit bezettingstijd 20.05 Radio feestheraut, 21.05 Feestconcert dor omroeporkest; 22.15 The Romancers o.l.v. Gerard van Krevelen. 23.00 Taptoe, 23.30 Nederl. muziek. Over de zenders 506 M en 48.39 H zendt de KRO een Franse dag-pro- gramma uit van 8.00 v.m. tot 24.W nm. In dat onmetelijke land de verste uithoek van Ned. Oost Indie waar onze missionarissen sinas het begin van deze eeuw werken, beschikt onze missie momenteel over geen enkel transportmiddel, gevolg van de oorlog. En dat in een lyd waarin moderne techniek en de meest practische verkeersmidde- len op een hoogte staan als nooit tevoren! De waarnemend Overste van Me- rauke, de hoofdplaats van Nieuw Guinea, schreef dezer dagen nog: „Enkele dagen geleden is Pater Welling uit Holland hier aangeko- men en ik hoop, dat hij binnen de maand naar zijn plaats van bestem- ming kan vertrekken (hij is be- stemd voor het Mimikagebied). Doch het -kan ook vier maanden duren, voordat hij weg kan. Onze missie heeft hier nog steeds geen enkel middel van transport en is alleen aangewezen op de welwil- lendheid van anderen. Het water is hier alleen de aangewezen vervoers- weg en dus zouden we hier ®en flinke motorboot moeten bezitten. De toestand is op het ogenblik zo: dat we me6r hebben aan een flinke boot dan aan drie nleuwe missio narissen! Ik hoop dait er eens gauw een redder opstaat, die ons in de gelegenheid zal stellen, een flinke boot te kopen". Naar de verre posten in het bin- nenland kan niets vervoerd wor den zonder een eigen motorboot; er is hout nodig voor al die posten om er schooltjes, internaten en zus- terhuizen te bouwen en er is hout in overvloed in bepaalde stre- ken maar zonder boot blijft a! dat hout ongebruikt liggen; er moeten levensmiddelen en leermiddelen naar de verre posten worden vervoerd vanaf de hoofd plaats (waar de grote stomers kun- nen ankeren), maar de missionaris sen moeten daar maanden en maanden op wachten bij gebrek aan een boot; de missionarissen in het binnen- land kunnen nooit eens naar de hoofdplaats en hun naaste buur zien zij hoogstens eens in het half jaar, omdat er geen vervoermid- del is; inlandse onderwijzers met gezin- nen, bestemd voor het binnenland, zitten te wachten, omdat ze er al leen per bootgelegenheid kunnen komen. Het spreekt vanzelf, dat deze toestand niet zo mag duren en ook niet langer kan duren. Onverwacht, geachte lezer(es), werd onlangs de oplossing gevon- den. Er werd een boot te koop aan- geboden: een flinke sterke zeil- motorboot (18 M. lang en 5 M. breed), met stalen romp en diesel- motor van 90 P.K. Juist wat we hebben moeten! De boot ligt nog in ons land en ze kan door de Rotterdamse Lloyd een heel eind worden verscheept: helemaal tot Makassar. Vandaar kan ze op eigen kracht want ze Is zeewaardig! nog een dag of veertien doorstomen naar Merau- ke, de hoofdplaats van onze Missie. En dan zal het feest zijn in Me- rauke, zoals het in jaren niet is geweest, want die boot helpt Nieuw Guinea uit de brand! Mgr. Grent heeft Zijn toestem- ming gegeven om die boot aan te schaffen en wij hebben geen ogen blik geaarzeld, tot de aankoopover te gaan, omdat we vertrouwaen op de missieliefde van onze vele mis- sievrienden, die ons nbg nooit in de steek lieten. Het was anders geen kleimgheid. de vervoerkosten inbegrepen be- loopt het bedrag ver over de halve ton' Maar Nieuw Guinea kan_ er niet buiten en deze kans krijgen we wellicht nooit meer. In de komende zomermaanden zullen velen weer gaan plezieren met een motorj acht op plassen en rivieren; deze motorboot voor Nw. Guinea is geen plezierjacht maar voldoet in de meest dringende be hoefte van onze missionarissen. Missievrienden, als ge Mgr. Grent wilt helpen, die boot te betalen, dan draagt ge bij, de Missie van Nieuw Guinea met voile zeilen ja met voile stoom van een 90 P.K. sterke motor vooruit te helpen! Ons £dres is: Missiehuis Tilburg (giro 58775). Het motto: Voor de boot!^ Missieprocurator De Amerikaanse delegatie van de commisslc van goede diensten heeft een compromls-voorstel ontworpen voor de regeling van het geschil inzake het plebisciet tussen de Nederlanders en de re- publikeinen, aldus wordt van be- trouwbare zijde vernomen. Volgens dit plan zou de bevol king van Java, Sumatra en Madoe- ra niet rechtstreeks stemmen over de vraag, of zij zich' wil aanSluiten bij de republiek of bij de te vor- men Ver. Staten van Indonesia. De bevolking zou een constituerende vergadering moeten kiezen, welke dan het land yolSens geografische grenzen zou verdelen. Het Australische lid van de com- missie van goede diensten zou te gen dit Amerikaanse voorstel zijn en de Nederlanders zouden er wei- nig enthousiast tegenover staan. De reactie der republkeinen is nog niet bekend. De leger-voorlichtingsdienst deelt het volgende mede: Zoals onlapgs reeds in een communique is mede- gedeeld, zullen de troepen, die v66r Juni 1946 in Indonesie aankwamen, in de periode April tot en met Sep tember 1948 thuis varen. Het is niet mogelijk reeds thaps met zeker- heid mede te delen op welke da tum en met welk schip de onder- delen, die voor deze aflossing in aanmerking komen, de thuisreis zullen aanvaarden. Het vertrek de zer onderdelen uit Indonesie hangt namelijk af van allerlei factoren van militaire en vervoerstechnische aard en vaak maken deze omstan- digheden het noodzakelljk op het laatste ogenblik nog wijziging te brengen in een vooraf vastgestel- de vertrekdatum voor een bepaald schip of onderdeel. Zondagavond heeft de Amster damse recherche de 39-jarige oud- s.s.-er' narmen nosscner gear resteerd, die In Februarl 1947 eeif - overval gepleegd heeft op een bankloper op de Keizersgracht te Amsterdam. Hij sloeg de bank loper neer en bcroofde hem van een tas met f 30.000 inhoud. In verband met deze roofover val werden in Indonesie een chauf feur die H. B. vervoerd had en een andere handlanger Auke van der Horn gearresteerd en tot gevange- nisstraffen veroordeeld. De hoofd- dader vond zijn toevlucht in Duits- land en was daar buiten het be- reik van de Nederlandse politie. Donderdag 1.1. passeerde H. B. de Nederlandse grens en betrad weer Hollands grondgebied, overtulgd dat zijn geval in het vergeetboekje was geraakt. Zijn optimisme was echter te groot. Enige Amsterdam se rechercheurs zagen hem voor de (■talage van een boekwinkel in de Helmersstraat staan. B. bleek in het bezit te zijn van een Engels Military Entry Permit op naam van Jacobus Verburg. De bijzon'dere raad van cassatie verwierp Maandag het' beroep van de 50-jarige ex-politieman Maar- ten Kuiper, die door het Bijzonde- re Gerechtshof te Amsterdam ter dood werd veroordeeld. K. nam tljdens de bezetting in dienst van de vijand deel aan arrestaties van Joodse en communistische landge- noten. waarbij minstens 10 perso- nen het leven lieten. Voorts nam hij deel aan Silbertanne-moorden en het 1 neerschieten van illegale werkers o.w. Hannie Schaft, En- gelsma en Bakker. Vraag en aanbod op de sigaretten- markt «ijn op het ogenblik nlet met elkaar in overeenstemming. De pro- ductie van sigaretten en kerftabak is, in rantsoenen berekend, even groot. De vraag naar sigaretten is evenwel groter, dan die naar shag, rooktabak en pruimtabak. Daardoor zijn grote voorraden kerftabak bij groot- en kleinhandel ontstaan. Door de vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabrikanten is thans een actie ingezet om het rokend pu- bliek te bewegen niet uitsluitend si garetten op de bonnen te eisen. Naar aloude traditie zijn op de eerste Zondag van Mei duizenden pelgrims naar de Brabantse hoofd- stad getrokken ter Maria-verermg in de Kathedrale Basiliek van St. Jan, alwaar de gehele voormiddag H.H, Missen werden gecelebreerd. Een hoogtepunt van de dag vormde een - vendelg'roet van eeuwenoude gilden aan de Bisschop van Den Bosch Mgr. Mutsaerts. voor het Bisschop- pelijk paleis. Vervolgens heeft Mgr Mutsaerts in de St. Janskathedraal om half elf een Pontificale Hoogmis opgedragen, waarbij de ..Schola can- torum" de gezangen uitvoerde De kathedraal was nagenoeg. geheel ge vuld. Er wordt langs alle kanten weer fris en vrolijk vergaderd. Er komt weer geen eind aan. Het ene congres volgt op het an dere, er worden ijverige inlei- dingen „gepleegd", er wordt veel gepraat, maar ik vraag me weleens fif, wat er gedddn wordt. Wat is het schoon, in de kringen van de middenstand te spreken over de voile ontplooi- ing van de menselijke persoon- lijkheid, zoals dezer dagen in de onmiddellijke buurt van ons ge- west weer gedaan werd. Maar, waarin bestaat die voile ont- plooiing nu in de praktijk? Wordt niet herhaaldelijk de klacht vernomen, dat het werk in de sociale en politieke activi- teit veel te veel eenzijdig wordt overgelaten aan een bepaalde stand of groep of klasse. Nu de verkiezingen in Italie voors hands goed zijn afgelopen, gelo ven de mensen het wel. En we vergaderen maar en p raten Tenminste, we schrijven verga- deringen uit, maar ook de werk- vergaderingen worden hopeloos slecht bezocht. Als de Paus zegt, dat het uur van het ontwaken I van het christelijk geweten heeft geslager}, dan juichen alle men- sen, maar.hoe veel blijven er slapen? Tot ze op een keer ont- nuchterend wakker worden.... NOG GEEN PENSIOEN! Maarschalk Montgo mery werkt in zijn vrije tijd op een oude molen met weide, die hij in Hampshire heeft ekocht. Hij verklaar- e: „Ik maak van de molen een hula en van de weide een turn.' Optimist! Alsof er bin nenkort geen maar- schalken nodig zijn. VISSERS VOOR HET WITTE HUIS 'n Amerikaans week- blad heeft ontdekt, waarom de candidaten voor 't presidentschap alien als vissers pose- ren n.l. omdat iedere man naast een vis nog een beetje voordelig uitkomt. GEEN CAUSERIE8N Amerikaanse muziek- liefhebbers gingen geld inzamelen voor een radlostation, dat twee uur per dag muziek gaf, waarom zij ver- zochten. Er is thans genoeg geld voor 6 maanden muziek ach. terelkaar. Spulbaas heeft zich al zo vaak afgevraagd wat er zou gebeuren, wanneer de aanwezigen in een radio-studio de artisten begonnen uit te fluiten, inplaats van te lachen en te applaudiseren. Welke maatregelen wordente- gen een dergelijke mogelijkheid genomen? Stel je voor, dat de luisteraars geen ge- lach meer hoorden,, hoe zouden ze dan kunnen weten wan neer ze moeten lachen en of het gebodene grappig en geslaagd was? DE OPLOSSING Een derde wereld- oorlog kan voorkomen worden door Stalin naar Hiroshima te brengen of Hiroshima naar Stalin. SPULBAAS Onder leiding van Prof. Mr. R. Kranenburg is uit Amsterdam op t vliegveld Londen Airport aangeko- men'De 12 afgevaardigden, die 5 dagen in Engeland blijven op uit- nodiging van de Britse groep van de Interparlementaire Unie, zullen een bezoek brengen aan het Lagerhuis. de Lord Mayor van Londen en de Universiteit van Oxford. In het CanisiuSziekenhuis te Nij- megen is Zondag. in de ouderdom van 74 jaar. overleden Z.H.Ex. Mgr. Franciscus Maximilianus Joosten uit Grubbenvorst, titulair bisschop van Sagalossa en oud-Apostolisch vica ris van Tatungvu (Noord-ShansD- De overledene was meer dan vyi- tig jaren missionaris In China. De begrafenis zal Woensdag plaats heb ben op het kerkhof van het Missie huis van Sparnendaal te Vught na de plechtige uitvaart in de Klooster- kerk aldaar. De eerste dagen van de Mei- maand zullen altijd voor het Ne derlandse volk een bijxondere be- tekenis blijven bewaren. Het ziln dagen van herinneringen, blyde, maar ook droevige. Dagen waar in, In een paar minuten thuis, in enkele uren buiten op een bijeen- komst, in een kerk, de bange uren en dagen van de afgelopen oor- logsjaren ons weer helder voor de geest komen. De vlaggen han- gen uit, eerst ha'-fstok, om hen te eren, die hun leven gaven In het verzet en voor de bevnjding; later In top, .uitend onze vreugde om de vrijheld. Drie jaar zijn er voorbij en we leven alien weer voort, zonder angst en wetend dat er gezorgd wordt we werken weer. Allen?Neen, met alien! Velen van hen, die ook ge- snakt hebben naar de bevrijding, hebben die niet mogen beleven. Zij werden uit het leven weggerukt, ontijdig, onverwacht, zij 6aven.™?" leven voor de vnjheid en lieten vrouw en kinderen, ouders achter, vertrouwend op de hulp van hen, voor wie zij vochten. Deze mensen, deze helden, zu worden geeerd. Met monumenten, vlaggen en toespraken, met herden- kingen en gebeden. Het is goed dat wij dit doen, dat wij hun daden, hun offers gedenken. Maar er is meer te doen. veel meer. Wij moe ten zorgen voor hen die achter- bleven. Dat is de grote en zware taak van de Stichting 1940-1945. Een taak die moeilijk is. want er zijn er zo- velen die geholpen moeten worden. In het eerste bevrijdingsjaar werd er goed geholpen, de Stichting kreeg Vele honderden burgers en stu- denten van Wageningen hebben n hartelijk welkom bereid aan ge neraal Charles Foulkes, chef stat van het Canadese leger, die dne jaar geleden utt handen van ge neraal Van Blaskowltz m notel De Wereld" de capitulafie der Duitse troepen in Nederland aan- vaardde en die nu een bezoek bracht aan ons land. Op 5 Mei 1945 was hotel „De Wereld" schier een puinhoop. De kleine stad aan de Rijn was uit- geston en en tussen de ledjge^ra- men klonken slechts de korte hese zakelijke bevelen van Duitse en geallieerde legercommandanten. Burgers waren toen niet te zien. Maar thans is het stadje Wage ningen herleefd en al symboliseert het hotel „De Wereld" in zekere zin de trage heropbouw van een nieuwe wereld in wording, wat overbleet van het stadje sinds de oorlog van 1940, vlagt en juicht. De burgers en studenten stonden in dichte hagen lang% de bevlagde en versierde straten om de held van 5 Mei 1945, die vandaag het ere- burgerschap van de stad krijgt, te begt'oeten vQorjaarszonneschijn am- veerden generaal Foulkes, de Ca- nadese ambassadeur P. M. D"PUJS- diens echtgenote en dochter, R-'He- neraal mr H. J. Kruls, maj. Lamb, de Canadese militaire attache kolo- nel Maurice en D. E. Rome, om pre* cies 6en uur bij hotel „De 10 zil- verlingen", waar zij werden ont- vangen door de Waaeningse burge- meester, de heer J. Klaassesz en de Commissaris van de Koningin, in de provincie Gel'derland, jhr. mr dr J C. J. Quarles van Ufford. Het gezelschap verenigde zich aan een informele lunch, waarby de Wage- ningse wethouders, enige burge- meesters van omliggende plaatsen, prof. J. Tendeloo, hoogleraar te Wageningen, als voorzitter van de commissie tot oprichting van een riionument. en emge hooggeplaatste Nederlandse en Canadese officieren aanzaten. Nadien begaf het gezel schap zich naar de aula van de ho- geschool, waar de plechtigheid tot benoeming tot ere-burger plaats had. Na dank gebracht te hebben voor deze onderscheiding, bood ge neraal Foulkes aan de Wageningse burgemeester de pen aan, waarmee in 1945 de capitulatie was getekend. van alle kanten steun, er vloeide een bedrag van 16 millioen gulden binnen. Nederland toonde royaal zijn dankbaarhefd. Maar hoe verder de oorlog achter ons ligt, des te minder toont men zijn dapknaar- heid. Zeker, er komt veel kijken en het is ook geen onwil, maar toch is het bedroevend, dat de Stlchtmg nu de grootste moeite heeft, de be- nodigde gelden bij elkaar te krij gen. Het laatste jaar kwam er twee millioen binnen! Een nleuwe actie Momenteel zijn er ongeveer 4500 gezinnen, die door de Stichting worden geholpen. Mensen van alle politieke en kerkelijke richtmgen. De Stichting is dus in de ware zin des woords een instelling voor pet volk door het volk. Het geld, dat binnenkomt, gaat niet weg aan allerlei bijkomstigheden, de werkers werken belangeloos. Een accoun- tantsonderzoek heeft uitgewezen, dat 95 pet. van de ontvangen gelden aan de daarvoor in aanmerking komende personen wordt uitgereikt. Maar toch komt men er met, ook niet met de zes millioen subsidie van de Staat. Daarom werd een nieuwe actie ingeluid, nu in het begin van de gedenkwaardige Mei* dagen. „Geef een uur van uw werk voor hen die Alles gaven. Vele grote bedrijven. als de Staatsmijnen e.d., gingen reeds voor in deze actie. De Stichting ve wacht. dat een ieder een uur zal werken, voor hen die achterbleven. Het is eigenlijk een ereplicht. Daar- naast zal een radio-luisterwedstrijd worden gehouden op 5 Mei a.s., om 9 uur 's avonds over Hilversum 1 en om tien uur over Hilversum II, alsmede over de regionale zenders, getiteld: ..Geluiden uit de bezet tingstijd". Aan deze prijsvraag zijn 20.000 prijzen verbonden. Ook zal men in Amtserdam, Den Haag en Rotterdam op 5 Mei weer een illegale ..Gil" zien verschynen, dezelfde die tijdens de bezetting, tot grote ergernis derbezettersop straat werd gebracht. Studenten zullen dit, nu ongevaarlijke, werk opknappen en 20.000 exemplaren verkopen tegen de rnln'mu"}f'I'jn van f 0.25. In genoemde steden worden voorts nog tramkaarten verkocht tegen een hoger tarlef, de baten daarvan zijn ook voor de StAllefgbIj elkaar heel wat acties en veel werk, maar het moet. Prins Carl Gustaf, zoon van wijlen Prins Gustaf Adolf on Prinses Sibylla, en opvolger van de Zweedse troon, vierde een dezer dagen zijn tweede verjaardag. Prins Carl Gustaf spelende met een van zijn ver- jaardagsgeschenken. TUSSEW twee plaatsen, de een in Noordholland, de ander ver over het water, in Frieslandi of waar dan ook, kunnen heel wat kilometers liggen. Voora.1 voor jonge mensen we zijn *n de Mei, nietwaar? is dit een af stand die zelfs voor hun jeug- dige sportiviteit te groot is. Zij hebben een vlugger en vlotter verbindingsmiddel tot hun be- schikking, waardoor zij onafge- broken met elkaar e6n zijn. Hij denkt aan haar, en zij denkt aan hem. Hij houdt van haar en zij houdt van hem. Gedachten en hart zijn de levende schakels- Zij zijn de brug, die de beide oevers verbindt Dan is, zoals in het sprookje, voor koningskin- deren die elkander liefhebben, geen water te diep Geen stenen- brug, maar een levende, bloed- warme brug, waarlangs een ge- regeld contact mogelijk is. Lief- de verenigt. Liefde bindt. Liefde maakt een. MARCUS Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven 27. Laat ons als vrienden scheiden. Geef me 'n hand." Alexandra legde de hare m de zijne, maar ze rilde even: „Goede nacht", zei ie. Goede nacht", antwoordde ze met stokkende stem. Hij ging heen door •t nachtstille huis. 'n Ogenblik later ronkte in 't park 'n motor. Toen beklom Alexandra, met wan- kelende schreden. de brede trap, die naar haar kamers leidde, waar Kry- low haar wachtte. De man, die in vroeger jaren niet geschroomd had op 'n onschuldige menigte te laten schieten, om z'n macht des te hech- ter te vestigen, hij, die dagelijks door het zetten van z'n handteke- ningen de meest-ingrijpende beslui- ten in werking deed treden, stond hier nu, bevend als 'n jongen, de komst van z'n dochter af te wachten. Sluipend was ie 'n paar malen tot bij de deur van het salon gegaan, om te luisteren, maar de heftige toon daarbinnen had z'n angst slechts vergroot. Hij was naar z n dochters kamer gevlucht, ademloos luisterend naar 't minste gerucht. Hij kende Tegleff. Die rekende er z6 vast op Alexandra tot vrouw te krijgen, dat ie 'n brute weigering vreselijk zou wreken. De twee voor- naamste punten, waarop Tegleff hem onmiddellijk in staat van be- schuldiging zou kunnen stellen, doemden telkens voor z'n geest op: de deelname aan de aanslag op z n voorganger en de mlllioenen-diefstal met Rogoginsky. Zou ie spreken te- genover z'n dochter? Zou die hem verafschuwen? De deur van het salon ging open. Hij hoorde Tegleff afscheid nemen: „Goeden nacht".... Hij herademde Maar, toen hij het doodsbleke ge- zicht van z'n dochter zag zonk hem alle moed weer in de schoenen. Zwijgend geleidde hij haar naar 'n zetel, waarin ze dood-vermoeid neerviel. Hij bleef achter haar staan, angstig wachtend tot ze zou spreken en de stilte bonsde hem door het hoofd. Eindelijk stond ze op en zei: „Ik wil gaan slapen u kunt. voorlopig gerust zijn." „Ge weet dus „Ik weet. dat ons leven in han den is van een duivel, ik weet, dat we rijk zi"n ten koste van duizen den armen, die de hongerdood stierven." ..Alexandra, ge moet met oorde- len, voor ge alles weet. Ik deed dat. toen je moeder nog leefde. We staken in schulden. Voor m'n be noeming heb ik zware offers ge bracht, heb ik alles gegeven, wat ik bczst." Daar bestaat geen verontschul- diging voor. Die misdaad, die af- schuwelijke misdaad wordt nu al aan u en aan mij gestraft, recht- vaajrdig gestraft. God k6n niet an ders!" j .Alexandra, luister, dan zal ik je uitleggen Ze maakte 'n afwerende bewe- ging: ..Spreek niet verder. Laat me alleen." Kryiow verliet de kamer van z'n dochter met gebogen hoofd. En toen hij in z'n eigen slaapvertrek was aangekomen, zei ie handenwrin- gend: „Ze zal, ze moet toestemmen! Er is geen andere uitweg." VIII De Rattenval Tegleff nam enkele dagen rust. Dat was zo z'n gewoonte na zeer tnspannende arbeid. Hij verdween dan spoorloos, en geen sterveling, zelfs zijn secretaris Gleboff of zijn voornaamste medewerker Roern - janzow niet, wist dan waar hij zich ophield. Vermoedelijk verbleef hij hier of daar aan de kust of logeer- de als 'n eenvoudige gast. in een van de grote hotels te Stockholm of Christiania. Het Kaukasus-ge- bergte was ook een van z'n gelief- de ontspanningsoorden Hier, onder het kozakkenvolk, oefende hij zich in het schieten. paardrijden en bergbeklimmen, keerde met verse krachten terug om z'n zenuwslo- pende arbeid te hervatten. Ditmaal was z'n vacantie van korte duur. Onverwacht verscheen hij in de Pe ter- en Paulsgevangenis, maar met i als de gevreesde chef. Hij werd vermomd als straatrover, door twee zijner agenten binnen gebracht en onderging er dezelfde behandeling als iedere andere struikrover, wiens identiteit nog niet is vastgesteld Hij speelde die rol net zo lang, tot hij zich voldoende op de hoogte had gesteld van de geregelde gang van zaken in deze zeer voorname en zeer strenge gevangenis. Toen wierp hij z'n valse baard af en gelastte de dienstdoende bewa- ker de hoofd-opzichter te roepen nadat hij de ouwe vuile kledins had uitgetrol»ken en de man het strengste stilzwijgen had opgelegd Menshoff stond stom van verba zing tegenover zijn chef. Hi doorzag diens true, maar wachttr zich wel enige uitleg te vragen Stram in de militaire houding. met de hand aan de pet, vroeg hij: ..Miinheer heeft me geroepen?" „ja. Menshoff, ik voel me hlei 'n tikje onbehaaglijk. Ik zou graai wilien weten hoe m'n Franse gas en z'n secretaris het maken. Laat me hieruit, ik wil hun een visltr gaan brengen. Breng ze naar de zit- kamer van de militaire comman dant, zorg. dat het er goed warm Is en breng daar hete thee en sigaret ten". 'n Kwartier later was het beve1 ten uitvoer gebracht. De „Fransr gast" en z'n secretaris zaten op eer stoel in de gezellig-ingerichte zit- kamer van de kapiteln comman dant der gevangenis en wachtten in doodsangst af wat er over hen besloten zou worden. Tegleff trad binnen en monsterde met gefronste wenkbrau'wen, de omgeving: (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3