m Uitnodiging oan geheel West-Europa voor economische en militaire Unie 1 5:H Zij vielen in de strijd tegen tyrannie n a Voor Alkmaar en omgeving 41 Allen en alles voor het Vaderland Ontroerende herdenkings- plechtigheden BEVININ HET LAGERHUIS Gaarne opname van West-Duitsland in het Europese geheel Onze bedoeling is te Berlijn te blijven Herdenking H. M. de Koningin In ware vrijheid en in de geest van saamhorigheid Welk weer morgenr Het Heilige Land 16 MEI proclamatie Kabinet-Spaak aan een zijden draad Nog een Grondwetswijziging Beroep van Bevin op Joden en Arabieren Is de republiek in gevaar? it IN DE STILLE TOCHT Het huwelijk van ex-kon.ing Michael DOOR PRIESTERS EN KLOOSTERLINGEN VERLATEN Nieuwe Joodse Staat IN1TIATIEFVOORSTEL-ROMME C.S. TEGEN HET COMMUNISME Over enkele dagen kan het te laat zijn ECONOMISCHE EN POLITIEKE MOEILIJKHEDEN Nieuuj HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) WOENSDAG 5 MEI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11253 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tei. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank Ook op de Dam in Amsterdam beeft Dinsdag de plechtige 4 Mei-herdenking plaats gehad. Precies te acht uur werd twee minuten stilte in acht genomen. Overzicht van het monument op de Dam tijdens de stilte. IN ZIJN REDE tijdens de natio- nale herdenking in de Ridder- zaal heeft de Minister-President dr. Beel, o.a. geconstateerd, dat wij thans niet mogen nalaten, critisch te onderzoeken, waarheen in de duisternis der bezettingsjaren werd gekoerst. Door sommigen is gevoch- ten voor idealen, die wij thans, met alle respect voor de moed hunner aanhangers, toch ten scherpste bestrijden, „omdat zij onverdraag- zame idealen blijken te zijn", die aansturen op gelijkgeschakeld den- ken en handelen, die geen ruimte toelaten voor „afwijkingen" in welke richting ook, die steunen op beginselen, die in wezen hetzelfde inhouden. als de beginselen van de bezetter. Dat zijn idealen, die slechts op de puinhopen van democratic en vrijheid hun verwezenlijking kun- nen vinden". Dat ons volk. aldus dr. Beel, zich hiervan afwendt, en er zich des te scherper tegen kant, naar mate zich elders hun ware inhoud duidelijker openbaart, betekent niet, dat het de strijders niet waardeert, die in de tijd van de bezetting, „toen iedere glinstering dankbaar voor licht" werd aangezien, alles hebben ge- waagd en alles hebben gegeven in het gemeenschappelijk verzet. Hun idealen echter zijn onaanvaardbaar, zoals in de drie jaren wereldgebeu- ren na de bevrijding ten duidelijk- ste naar voren is getreden. Hier heeft de Minister-President op een officiele plaats bij een offi ciele gebeurtenis, zonder het met name te noemen, ten duidelijkste stelling genomen tegen het commu- nistische gevaar. Wij verheugen er ons over, dat ook bij deze gelegenheid nu de din- gen zo duidelijk zijn gesteld. En het is niet alleen het commu- nisme, dat hoopte, van de bevrij ding te profiteren. Met 't socialisme is dat eveneens het geval. Het zijn dan ook niet alleen communistische idealen, die in de bezettingstijd ge- koesterd werden, er zijn ook ande- ren. waar een groot deel van ons volk afkerig van is. Ook de strij ders voor die idealen eren wij per- soonlijk niet minder, maar tegen- over hun beginselen blijven wij on- verdraagzaam staan. En als wij, met dr. Beel, dankbaar de herwonnen vrijheid herdenken, erkennend dat het leven meer dan ooit de voile mens eist, het oog ge- richt op de toekomst, waar de ge- hele arbeidskracht aan gewijd moet worden, dan herdenken wij gaarne en met hartgrondige dank het vol- hardend en voorbeeldig werken voor de g o e d e idealen. van de Hoogwaardige Bisschoppen van Ne- derland, die een enorme steun ge- weest zijn voor het verzet, op een vaste zedelijke en geestelijke grond- slag. Op dat fundament moeten wij voortwerken, nu er voor ons vader- land nog zoveel te doen is. Geen domme critiek, geen ijdel gekanker, maar krachitge positieve medewer- king met de opbouwende krachten in ons volk en op zijn tijd een offer als er eens wat is, dat we liever anders zouden zien. Dat is ook positieve actie tegen het communistische gevaar, waar- van de betekenis ons bij de Bevrij- dingsherdenking-1948 duidelijker dan ooit voor de geest staat! In de stille tocht, welke, als in jovele andere plaatsen van ons vaderland door Apeldoorn trok, llep, temidden van de andere deel- nemers, ook H.M. de Koningin mede, een versterkend voorbeeld voor hen, die mede gingen, ten be- schaming voor zovelen, die reeds drie jaar na de bevrijding tonen, het offer, dat duizenden vaderlan- ders voor onze vrijheid brachten, te zijn vergeten. Bij het voorlopig monument voor de gevallenen, op het plein voor de Grote Kerk het doel van de tocht legde H.M., die vergezeld was van Haar Dame du palais, mevr. L. F. de Beaufort en Haar adjudant Kapt. R. van Zinnicq Bergman, een krans neer, gevolgd door de burge- meester van Apeldoorn en het be- stuur der Vereniging van ex-poli- tieke gevangenen uit de bezettings tijd, waarna ook velen der overige deelnemers 'n bloemenhulde brach ten. IN DE RIDDERZAAL heeft gisteren de nationale herdenkings- plechtigheid plaats gehad, in het biizijn van tal van autoritei- ten, waarbij de minister-president, dr. L. J. M. Beel, de officiele herdenkingsrede heeft gehouden. Hij stelde daarbij o.a. de ware vrijheid en de juiste opvatting van de geest van saamhorigheid in het licht en sprak over de juiste opvatting van de vaderlands- liefde. Het zou diep te betreuren zijn, als in sommige kringen een opvatting van een monopolistisch goed vaderlanderschap doordrong! Onder de idealen, waarvoor wij in de bezettingstijd streden, stond dat van de v r ij h e i d voorop, al dus dr. Beel. Ik geloof niet, zo zei hij o.m„ dat er een ernstig strijder in die jaren daarbij gedacht heeft aan een absolute vrijheid, aan een volstrekte opheffing van alle ban- den, die immers geen vrijheid meer is, aangezien de vrijheid in de ge- bondenheid haar vorm vindt. In- dien ooit, dan is in de jaren der be zetting de overtuiging gerijpt, dat iedere vrijheid gedragen behoort te worden door verantwoordelijkheids- besef, dat misbruik van de vrijheid scherper behoort te worden gekeerd dan wij voor de oorlog zulks plach- ten te doen. Op verschillende levensterreinen begint deze gedachte thans, drie ja ren nadat wij het hoogste vrljheids- lied hebben gezongen, gemeengoed te worden. Onder de druk van nieuwe gevaren, helaas wint de overtuiging veld, dat de gemeen- schap de mogelijkheid moet bezit- ten, om de vrijheid te ontnemen aan hen, die' haar misbruiken en bela- gen, dat de grond^lagen va» de ge- meenschap zelf, de politieke demo cratic, niet aan ondermijning mogen worden blootgesteld. Aan de strij der uit de tijd der bezetting, aan de slachtoffers der verraders zijn wij het verschuldigd, om de ge- meenschap veilig te stellen tegen het misbruik van de vrijheid. Dan de saamhorigheid. Het verzet was het sterkst, waar het gedragen werd door groepen van mensen, die werkelijk en van nature bij elkander hoorden. Het was het sterkst waar het steunde op de intensieve samenwerking der gemeenschap van het gezin. De sterkste collectieve daden van ver zet werden gepleegd door collec tieve groepen. Op deze grondslag zal het saamhorigheidsgevoel ook thans na de bevrijding, moeten zijn gegrondvest. Dit wordt wel eens uit het oog verloren. Sommigen dromen zich op allerlei levensterreinen de vorming van een eenheid, die de natuurlijke grondslag mist. Pogingen in deze richting hebben in de jaren, die achter ons liggen, gefaald, zij moes- ten falen. A1 onze idealen in de tijd van de bezetting vloeiden tenslotte samen in een woord: het vaderland. Het vaderland vormde de uitein- delijke toessteen van als ons hande len. Zijn wij niet op weg om dit te verleren? Dreigt de eerbied, de er- kenning van de eerlijke politieke tegenstander niet enigszins ver- drongen te worden door een soort monopolisering van het goed vader landerschap voor zichzelf en de le- den van zijn groep alleen? Dreigt het zoeken naar wat ons als „goede vaderlanders" verenigt, niet plaats te maken voor een zoeken naar al les wat maar scheiden kan? Het vaderland. dat ons verenigd heeft in de angstige jaren van het verzet, moet ons meer dan ooit ver- enigen in de moeilijke jaren van her-opbouw. Begrijpen wij wat van een goed vaderlander in dit tijdsgewricht wordt gevraagd: inzet van de hele persoon, ontplooiing van de voile Berichten in verschillende bul- tenlandse bladen, dat Prinses Anne van Bourbon-Parma zou hebben verklaard, het katholiek geloof te zullen vaarwel zeggen, om met ex- koning Michael van Roemenie te kunnen trouwen, worden door haar broer, Prins Michael, tegengespro- ken. arbeidskracht, woekeren met de gaven van geest en hart, door God geschonken. In dit jaar herdenken wij het feit, dat Hare Majesteit or.ze ge- eerbiedigde Koningin ons volk een halve eeuw lang is voorge- gaan in overeensemming met de schoonste tradities van het Oran- jehuis. Moge onder leiding van ditzelfde Oranjehuis het vader land in het hart van ons volk en in de gedachte van zijn werkers op alle terrreinen in toenemende mate wederom die plaats inne- men, die het in de bezettingstijd innam en die door alien, die in deze jaren streden en stierven werd begrepen, de plaats, die het naar mjjn overtuiging ook in Godes raadsbesluit is toebedeeid: de plaats van de nooit opdrogen- de krachtbron, stuwend in de eeuwige vrijheidsstrtjd om een betere wereld. LONDEN, 4 Mei (A.P.) - Mi nister Bevin heeft bij het begin van een tweedaags debat in het Lagerhuis over de buiten- landse politiek de hoop uitge- drukt, dat tenslotte de andere landen van West-Europa zich zullen aansluiten bij de Wes- terse Unie. Deze landen zou den op voet van gelijkheid be- handeld worden. Bevin verklaarde, dat er reeds „nuttige voortgang" ge- maakt is bij het smeden van de alliantie. Bevin pleitte voor uitbreiding van de Westerse Unie tot een economische en militaire unie van geheel West-Europa. Dit kon, meende hij, „niet tot oor log leiden", integendeel, zo voegde hij hieraan toe, zou het chaotische los van elkaar staan van de Westelijke mo- zou gendheden, indien men toestaan, dat dit voortduhrde hen een gemakkelijke doen zijn. prooi Over Duitsland en het herstel van Europa zei Bevin: „Het zal het Huis belang inboeze- men te weten, dat West-Duitsland thans volledig deelneemt aan het werk van de organisatie voor Euro- pese samenwerking. Vertegenwoordigers van de Ame- rikaanse. Engelse en de Franse zfine nemen deel aan alle werkzaamhe- den van de organisatie, hetgeen wij als absoluut noodzakelijk beschou- wen. Indien wij alle minerale rijkdom- men en de gehele productie-capaci- teit willen gebruiken, moeten wij deze grote hulpbronnen van West- Duitsland in het belang van het her_ stel van Europa en de wereld be- nutten." ,,-Als de Duitsers alle agressie- dqnkbeelden hebben opgegeven en bewezen hebben in-staat te zijn zich als ware democraten te gedragen, zullen wij hen gaarne in het Euro- pese geheel opnemen." Verder zei Bevin nog over de W.- Europese Unie: „Wij worden hierdoor werkelijk definitief een deel van Europa. Voor alien die dit verdrag getekend heb- gen betekent het dat zij begrensde en nationale belangen, in sommige gevallen zeer aanzienlijke belangen hebben opgegeven voor het welzijn van Europa." Hij noemde het communisme als het werkelijke struikelblok voor 'n regeling van de Europese aangele- genheden. „Als wij ons niet los maken van de ideologische conceptie van het Kremlin, is er weinig kans op een werkelijke en duurzame regeling," aldus Bevin. Voorts beschuldigde hij de Russen er van, dat zij in Berlijn hun toe- vlucht tot een „zenuwoorlog:' heb ben genomen en zei: .,1k vertrouw dat besprekingen in de plaats van de recente provocaties zullen ko- men." „Wij hebben het recht in Berlijn te zijn," verklaarde hij, „Het is onze bedoeling, daar te blijven," vervolg- de Bevin. „Ons grondbeginsel is nog steeds eenheid voor Duitsland. maar wij moeten de feiten, zoals die zich aan ons voordoen, onder de ogen zien en erkennen, dat wij voor het ogen- blik dit doel niet kunnen verwe- zenlijken. Wij hebben de hoop voor de toekomst niet opgegeven. Wij zullen alles doen wat wij kunnen om Duitsland opnieuw in politiek en economisch opzicht een redelijke en gezonde levensstandaard te ge- ven." De nationale herdenking in de Ridderzaal. Minister-President dr. Beel tijdens zijn rede. HET IS GEEN TOEVAL dat de Koninklijke Marine gisteren- morgen juist in Den Helder de nagedachtenis van de geval len Marinemannen heeft willen eren. Geen stad is met zoveel banden dan de Marine gebonden als de onze. Waarschijnlijk heeft Den Helder ook procentsgewijze de meeste van de mannen die dienden op de vloot, voor de bevrijding van het Vaderland moeten afstaan. Op het Havenplein werd met groot militair ver- toon aan al die dapperen hulde gebracht Het was een zeer indrukwekkende plechtigheid, die door de aanwezigheid van vele autoriteiten aan luister won. Ondanks de weemoedige sfeer, die de plechtigheid bij het monu ment „Voor hen die vielen" ken- merkte, werden de toeschouwers geboeid door het kleurige militaire schouwspel en de aanwezigheid van de autoriteiten, die de betekenis van deze herdenking accentueerden. Lang voordat de plechtigheid be- gon, hadden de officieren en onder- officieren zich opgesteld en hadden de nabestaanden der gesneuvelden op het gereserveerde terreingedeelte plaats genomen. De adelborsten stonden aan de zuidzijde van het plein. De gewapende macht werd gevormd door een peloton mariniers onder commando van de It. der mariniers Reitsma. Om 11.10 uur ging de vlag voor het monument halfstok, gelijktijdig met alle vlaggen, die wapperden van de schepen en dienstgebouwen. Tromgeroffel kondigde de komst aan van de autoriteiten. H.M. de Koningin had zich laten vertegen- woordigen door haar adjudant. It. ter zee I C. W. T. Baron van Boet- zelaer; de minister van marine werd vertegenwoordigd door de off. MSD I P. L. Koppen. De plechtig heid werd voorts bijgewoond door de bevelhebber der zeestrijdkrach- ten, It. admiraal C. E. L. Helfrich, de commandant zeemacht Neder- Iand, schout bij nacht J. J. L. Wil- linge, overste van Boetzelaer. na- mens de chef van de generale staf en kapitein Riedel als vertegen- wobrdiger van de koopvaardij. Ook de marinecommandant, kapt. ter zee I. W. Reynierse en burgemees- ter G. Ritmeester bevonden zich in dit gezelschap, dat door de eerste maten van het „Wien Neerlands Bloed" begroet, het Havenplein be- trad. Voortwerken in hun geest Scbout bij nacht Willinge bracht in zijn rede de blijdschap en dank- baarheid in herinnering, die het Nederlandse volk bij de bevrijding vervulden. Evenals toen, gaan ook thans de gedachten uit naar de tallozen, die het licht van de be vrijding niet zagen schijnen. De CZM stelde de komst van vertegen woordigers van H.M. de Koningin en van de minister van marine op hoge prijs. Hij begroette de afvaar- di gingen van de chef generale stat en koopvaardij, waarmee de kame- raadschap tijdens en na de oorlog werd gesymboliseerd. Spr. richtte zich tot de burgemeester en depu- taties van de burgerij en verklaarde het vanzelfspcekend te vinden dat de herdenkingsplechtigfieid in de oude marinestad plaats vond; in de stad, die door oorlogshandelingen zo zwaar getroffen is. In de oorlog ter zee kenden we twee hoogtepunten: de Meidagen van 1940 en de periode in het Verre Oosten, culminerend in de Slag op de Javazee. Hier werden onze grootste verliezen geleden. Kleinere acties gingen eveneens gepaard met verliezen aan man- schappen en matjjriaal. De voor- beeldige wfjze waarop mariniers zich hebben ingezet, het lijden in de Japanse concentratiekampen en de verliezen onder het burger- personeel van de K.M. mogen evenmin in 't vergeetboek raken. Zy die sneuvelden gaven hun leven met een blijmoedigheid, welke tot navolging verplicht. In hun geest onze taak voor Konin gin en Vaderland volbrengend, brengen wfj de grootste hulde en zjjn wfj een trooet voor de nabe staanden. De hoofd-vlootpredikant, ds. J. H. Sillevis Smitt, wees in het bijzonder op de plicht tot dankbaarheid je- gens de gevallenen, omdat zij de levenden een voorbeeld waren en het zaad vormden voor een nieuwe sterke volksgemeenschap. Zij stre den tegen de goddeloze pogingen om ons land in slavernij te dom- pelen. God heeft hen en ons bij- gestaan om het beoogde doel te bereiken. Wij moeten' opzien naar de hemel en de Koning aller eeu- wen onze hulde betuigen. Deze her denking heeft vrucht, als we ons voornemen, met blijmoedigheid de strijd tegen het onrecht te voeren. Ds. Sillevis Smitt bad het Onze Vader, waarna 1 minuut stilte werd betracht. Het fanfarekorps van het Marine-opleidingskamp Hilversum speelde het Wilhelmus, het aloude lied, dat spreekt van Godsvertrou- wen in de stri]b tegen tyrannie. Zacht klonk het „Wilt heden nu treden" tijdens de kranslegging, verricht door de adjudant van HU. de Koningin, schout bij nacht Wil linge, overste van Boetzelaer, kapi tein Riedel, burgemeester Ritmees ter, een deputatie van de Ver. voor beroepspersoneel bij de Zeemacht Medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig tot Donderdagavond WAT MINDER WIND Wisselende bewolking, maar vrywel overal droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. lets koudere nacht. Morgen over- dag ongeveer dezelfde tempe- ratuur als vandaag. De Zusters Franciscanessen Mis- sionarissen van Egypte hebben, volgens een KNP-bericht uit Va- ticaanstad, hun Huis of de Berg der Zaligheden, nabij Capharnaum ontruimd en zich naar Nazareth begeven. Hun klooster in Jeruza- lem is bezet door terroristische strijdkrachten. Dit is niet de enige droevige weer- slag van de gebeurtenissen in Pa- lestina op het Katholieke leven. Priesters en kloosterlingen hebben Tiberias aan het meer van Galilea verlaten en de studenten van het Franciscaanse seminarie zijn over- gebracht naar Jeruzalem. Mgr. Ha kim, Katholiek Melchitisch Aarts- bisschop van Galilea, is doende honderden Arabische kinderen te evacueren naar de Libanon en de andere omringende landen. De Pa ters van het H. Hart, de Vrouwen van Sion en de Zusters van het Al- lerheiligstSacrament hebben Pales, tina verlaten om naar Frankrijk te vertrekken. Het Franciscaanse Cala- sanctius-college en het college van de Broeders der Christelijke Scho- len zijn gesloten. Sarona (Palestina) 5 Mei (AP). De joden zijn met koortsachtige ijver bezig Sarona in te richten als zetel van de nieuwe regering. die 16 Mei formeel geproclameerd zal wor den. Sarona is een voorstad van Tel Aviv en zal de hoofdstad worden David Ben Goerion, de voorzitter van de voorlopige regering, zal de UNO in een proclamatie verzoeken de nieuwe regering internationaal te erkennen. De nieuwe Joodse staat, die nog geen vlag en zelfg nog geen naaril heeft, zal* op de dag, dat zij afgeroepen wordt. 50.000 man onder de wapenen hebben. en een afvaardiging van de Ver eniging Moed, Volharding en Zelf- opoffering. Met een dankwoord van de CZM werd de plechtigheid be- sloten. Militairen marcheerden af en de belangstellenden uit de bur gerij zochten de stad weer op, waar de vlaggen halfstok aan de gevels hingln. "t"* i spy Bij het Marinemonument te Den Helder had een plechtige her denking plaats van alle gesneuvelden en overledenen van de Koninklijke Marine in de oorlog. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten, onder wie de adjudant van H.M. de Koningin luit. ter zee le klasse C. W. Th. Baron van Boetzelaer, legde de Com mandant Zeemacht Nederland schout bij nacht J. J. L Willinge een krans bij het Marine-Monument. „Ik ben door mun eigen party- genoten verslagen", aldus ver klaarde minister-president Spaak van Belgic gisteren na het verla ten van de vergadering van de socialistische kamerfractie. In een communique, dat door de fractie was uitgegeven na de by- eenkomst wordt gezegd, dat de so- cialisten zich niet kunnen vereni- gen met het door de regering voor- gestelde inzake de subsidie's aan 't bijzondere technische onderwijs. Hoewel eerst was aangekondigd. dat des middags een ministerraad zou worden gehouden, heeft Spaak deze tot heden, Woensdagmorgen elf uur uitgesteld. Gisterenmiddag had Spaak een vrij langdurig onderhoud met de Schrijver, de voorzitter van de ka tholieke volkspartij en met Roeling. de voorzitter van de senaat. Ook had de premier een conference met Van Cauwelaert, de voorzitter van de kamer. Sommige vooraanstaande politie ke personen geloofden gisteren- avond, dat een crisis nog steeds vermeden kon worden. Zij wezen erop dat er slechts op basis van de twee partijen coalitie op het ogen- blik een regering in Belgie moge- lijk is. „Wij dienen tot iedere prijs een ontbmding van het parlement met een daarop volgende algemene ver- kiezing. die te vrezen is al het ka- binet aftreedt, te vermijden," aldus een socialistische afgevaardigde. By de Tweede Kamer is door de heren Romme, Van der Goes van Naters, Schouten, Tilanus en Bierema ingediend een initiatief- voorstel van wet tot het in over- weging nemen van een voorstel tot verandering in de grondwet, strekkende tot aanvulling van het tiende hoofdstuk met een regeling nopens de mogeiykheid van over- gang van grondwetteiyke be- voegdheden van organen van bur- gerlijk gezag op andere organen van burgerlyk gezag. Aan de Me- morie van Toelichting is het vol gende ontleend: Reeds voor de oorlog is behoefte gevoeld aan de mogelijkheid bepaal- de grondwetteiyke bevoegdheden in zake de openbare orde en de politie in staat van oorlog of van beleg te doen overgaan op een ander dan het in de grondwet geregelde bur- gerlijk gezag. De sedertdien opge- dane ervaring, zowel met de vyand van buiten als met zijn aanhang van binnen, heeft wel duidelijk de rea- liteit van deze behoefte aangetoond, zeggen de voorstellers in hun toe lichting o.m. Londen, 4 Mei (AP) Tiidrns zijn uiteenzetting van de Britse huitenlandse politiek deed minis ter Bevin een beroep op de Joden en Arabieren om het vechten te staken en een vredelievende op- lossing te zoeken in Palestina, waarby hij er voor waarschuwde, dat het „over een paar dagen te laat kan zijn". „De allereerste vereiste is nu", zei hij, „dat het schieten ophoudt en dat er een of andere instantie in het leven geroepen wordt, waarvan de beide partijen gebruik zouden kun nen maken en waardoor een gele genheid geschapen zou worden, dat het verstand de overhand zal heb ben." Bevin, die opnieuw bevestigde, dat Groot Brittannie van plan is op 15 Mei het mandaat over Palestina ter Jseschikking te stellen, zei „er is geen sprake van, dat wy na 15 Mei gebruik zullen maken van onze middelen om de een of andere rege ling tegen de wensen van een van de twee partijen op te dringen". Hij ontkende de berichten van de Haga- nah, dat de legers van Arabische buurstaten Palestina waren binnen- gevallen. KALIOERANG. Volgens Marc Purdue, de correspondent van As sociated Press, verkeert het schip van staat der republiek Indonesia ernstig in gevaar. Zij zou door de politionele actie gedeq^neerd zijn en bloot staan aan een ondragelijke economische druk. Een betrouw- bare zegsman van de republiek heeft verklaard. zich er over te ver- wonderen, dat de republiek nog be- staat. Zij zou het nog twee maanden kunnen uithouden. Naast de econo mische moeiiykheden, zijn er de po litieke, als gevolg van de tweedracht tussen de partijen en partijengroe- pen in de republiek. Amir Sjari- foeddin, de ex-premier, doet gere- geld aanvallen op het beleid van de huidige premier Hatta, die evenmin als president Soekarno in staat is. de partijen tot elkaar te brengen. Djoc- ja is vol van geruchten, ook over corruptie in regeringskringen. De allernaaste toekomst zal moeten le- ren, of de republiek de haven van de politieke regeling, met als gevolg de opneming in de Verenigde Sta- ten van Indonsie, zal kunnen berei ken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1