Alkmaarse verzetsstrijders te Zaandam geeerd Dadenherdenking op het Lyceum Vrijdag begint de Kaasmarkt ALKMAAR EN OMSTREKEN Gedenkplaat onthuid Heeft U al een kaaswimpel? J Voor het Tribunaal PAC. 2 NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdag 5 Mei 1948 VEILIG VERKEER Het 80-jarig bestaan der R.H.B.S. Wehrmachtsschilder voor het Tribunaal HERDENKING - DER DODEN OPENINGSTOCHT Alkmaarse Roei- en Zeil- vereniging Volksdansen voor Katholieken Werknemende Middensfanders, werkt mee! UITSPRAKEN TRIBUNAAL De vrijheid was te mooi INGEZONDEN Glstermiddag om 2 uur is te Zaandam op het Prins Bernhard- plein een gedenksteen onthuid voor vjjf Alkmaarse verzetsstrij ders, die daar op 10 Maart 1945 door de bezetter werden gefusll- leerd. Het ztfn G. H. CevaU A. v. d. Kamer, J. P. J. van Roon, R. Rempt en W. Zwart. Fen zeventig- tal Alkmaarders. voornamelijk familieleden van de gefusilleerden, woonden de plechtigheid bij. De eerste spreker was overste J. G. M. Wastenecker, de vroegere gewestelijk commandant van de B.S. in Noordhollands Noorder- kwartier. Allereerst bracht sprekpr dank aan de monumentcommissie en aan alien, die verder aan de oprichting van dit monument had- den medegewerkt. De heer Waste necker deed dit namens alle oud- BS'ers. Vervolgens memoreerde de spreker, hoe deze vijf mannen voor- treffelijk illegaal werk deden en op een wapentransport gegrepen werden. Zij mochten de bevrijding niet meer meemaken. Het leed van de familie en nabestaanden is groot; troost is moeilijk te brengen, maar laten zij dit weten, dat de dood van deze vijf mannen een extra aan- sporing was voor de BS, om verder te gaan. „Moge deze steen er toe bijdragen. dat de herinnering en de eerbied voor alle gevallenen tot in lengte van.dagen bestendigd blijft", aldus besloot de heer Wastenecker Vervolgens onthulde de locoburge- miester van Zaandam, de heer M. Plooier, het monument. De zuil is van grijs, ruw graniet en draagt als opschrift: „Op 10 Maart 1945 vielen op deze plaats voor de vrijheid: G H. Cevatenz.". Daarha zong J&c. Honig's koor twee liederen. Voorts sprak de heer K. Kirpensteijn namens de Ver. voor Oud-illegale werkers te Alkmaar. Hij bracht dank aan de initiatief- nemers en medewerkers en sprak zijn leed uit om de ellende, die op deze plaats geschiedde. Het offer der gevallenen is echter niet tever- geefs geweest. Maar dan zij ons volk ook een met betrekking tot dege- nen die zij achterlieten. Hierna volgde de kranslegging. Er waren bloemstukken van de Monumenten- commissie. de Ver. voor Oud-ille- gale werkers, de Vierde Sectie der BS, de Buurtvereniging DW, de fa. Albert Heijn en Honig. Een deputatie van de Alkmaarse Brandweer bracht een bloemstuk in de Alkmaarse kleuren. Ook vele familieleden legden bloemen neer. In de cantine van de Gasfabriek te Zaandam dankte de heer K. Schek- kerman namens de Vierde Sectie alien, die aan de oprichting van het monument medewerkten. geniet tegenwoordig een zeer grote belangstelling, dank zy de heer Edzes, van de Verkeerspolitie, die daarvoor veel doet en iedere weg- gebruiker op de hoogte brengt van de regels van het verkeer. Zo is hij nu bezig, in overleg met het bestuur van de Blauwband Ex- pres te Alkmaar, voor de leden van deze cooperatie, de chauffeurs en aankomende chauffeurs, een cursus in Veilig Verkeer te organiseren. Woensdag j.l. heeft hij in de zaal van het Wapen van Haarlem aan de Nieuwesloot te Alkmaar, een in- leiding gehouden voor een groot aantal patroons-beroepsvervoerders en hun chauffeurs, die zeer interes- sant en leerzaam is geweest. Alle aanwezigen waren het er over eens, dat de cursus lang niet overbodig zal zijn voor deze categorie van weggebruikers. De cursus is geheel kosteloos voor de deelnemers daar de Blauwband- Expres de kosten voor haar reke- ning neemt. Woensdag 12 Mei 1948, des avonds 8 uur, wordt de cursus vervolgd en zal deze vermoedelijk 5 5 6 avonden duren. Na afloop van de gehele cursus kunnen de cursisten een exa- men doen en kan een diploma wor- den uitgereikt. Wij kupnen niet anders doen dan dit initiatief begroeten en aanbeve- len. daar wij verwachten, dat de veiligheid van het verkeer langs de weg. hiermede ten zeerste gebaat zal zijn. ALKMAAR. Het feest ter gele- genheid van het 80-jarig bestaan van de Alkmaarse R.H.B.S. .begint Vrii- dag 7 Mei a s. Deze eerste dag is geheel gewijd aan de leerlingen van nu. 's Morgens vinden op het Gemeentelijk Sport- park allerlei wedstrijden plaats, des middags wordt door en voor de jeugd een bont programma vertoond in „'t Wapen van Heemskerk". En s avonds in ,,'t Gulden Vlies" wordt door leerlingen, onder leiding van een leraar en met veler belangeloze medewerking. opgevoerd een histo- risch „drama" van Godfried Bo- mans. dat de suggestieve titel draagt „Bloed en Liefde". Natuurlijk vermeldt het program ma „Bal na". Deze feestavond wordt aan de school aangeboden door de oud-leerlingen. Die oud-leerlingen vieren hun feest op Zaterdgg 8 Mei. Van heinde en ver gekomen verenigen zij zich om 12 uur 's middags op het Sta- tionsplein en trekken in optocht, met muziek van de Postharmonie voorop, naar het Stadhuis, waar een officiele ontvangst door het gemeen- tebestuur plaats zal' hebben. Om half drie begint een plechtige bijeenkomst in de R.H.B.S. aan de Paardenmarkt en zal in bijzijn van vele autoriteiten o.a. het geschenk van de oudleerlingen, een monu- mentale wandklok. worden ..ont huid" en aan de school worden over- gedragen bij monde van de heer H. P. Kluitman. als voorzitter van het Herdenkings-comitA Te half zes verenigen de oud-leer lingen met hun genodigden: autori teiten. directeur en leraren, zich aan een feestdis in Hotel Victory. 's Avonds om 8 uur begint in 't Gulden Vlies de grote feestavond, waarop wederom het spel van God- fried Bomans wordt opgevoerd en waaraan verder ook oud-leerlingen hun medewerking zullen geven. Tenslotte staat nog een derde op- voering van ..Bloed en Liefde" op het programma en wel op Maandag- avond. speciaal voor de ouders der leerlingen en verdere belangstellen- den. Onder leiding van de leraar-teke- nen wordt voorts een tentoofistelling gehouden van tekeningen van oud- leerlingen en leerlingen en voorts van foto's e.d„ betrekking hebbende op de geschiedenis van de school. Deze interessante expositie wordt geopend op Zaterdag 8 Mei en zal voor een ieder zijn te bezichtigen op Maandag 10 en Dinsdag 11 Mei, van 2—5 uur in de R.H.B.S. Om half 10 Zaterdagmorgen wordt op het Sportpark de voetbal- wedstrijd gespeeld tussen HBS I en en Oud HBS Toegang gratis. Voorts worden de bewoners langs de route van het station naar de Langes*raat uitgenodigd tussen 12 en 1 uur als de reunisten met mu ziek van het station naar het stad huis worden gebracht, de vlag uit te steken. Voor de eerste kamer van het Alk maarse Tribunaal stond Dinsdag te- recht de schilder Adriaan M. Th. Dekker uit Castricum, wien ten laste was gelegd, dat hij in de ja- ren '42 tot en met '45 schilderwer- ken had uitgevoerd ten behoeve van de Duitse Wehrmacht. Voorts zou beschuldigde een of meerdere knechten gedreigd hebben bij ont- slagname hen aan het gewestelijk arbeidsbureau op te geven. Deze zaak diende in tweede in- stantie. daar besch., die reeds ver- oordeeld was, en een boete van f 7500.— moest betalen, tegen het vonnis bezwaar had gemaakt. Uit de getuigenverklaringen bleek dat hij verscheidene burgers gehol- pen had. Ook werd er bij hem wel naar de Engelse radio geluisterd. De verdediger, mr Scholten, merkte op, dat beschuldigde niet politiek verkeerd was geweest, hij was een klein aannemertje en fun- geerde meer als stootblok tussen de bezetter en de werklieden. Waar D. reeds 16 maanden was gei'nterneerd, achttte de raadsman dit een vol- doende correctie. Uitspraak 12 Mei a.s. In de aula van het R.K. Lyceum hadden zich gistermiddag de do- centen en leerlingen op uitnodi- glng van Rector Kiippers verza- meld voor een sobere, maar in- drukwekkende herdenklng van de gevallenen in oorlog en bezetting. Voor het gebouw, zowel als in de aula hing de vlag halfstok. De plechtigheid werd bUgewoond door de H.E. Deken J. Th. Jacobs, de Z.E. Heer Pastoor L. Biesta O.P., het ruratorium en de ouders en familieleden van de gedurende de bezetting gevallen leerlingen en oud-leerlingen. Rector Kiippers heette alien wel- kom op deze jaarlijkse dodenher denking, welke ditmaal een bijzon- der cachet had door de onthulling van een eenvoudige marmeren ge denkplaat in de hall. De dag der bevrijding, aldus spr., is ook nu nog geen dag van onver- mengde feestvreugde; in onze over- zeese gewesten is er nog geen vrede en in ons land zijn we de morele en economische depressie van de na-oorlogse jaren nog niet te boven. Niettemin is er reden tot dankbaar- heid voor de herkregen vrijheid, welke wij echter niet willen vieren zonder vooraf eerbiedig te herden- ken alien, die vielen. Nadat met enige minuten stilte staande de gevallenen herdacht wa ren, terwijl Ases Tod gespeeld werd, werd door alien gezamenlijk de eerste strophe van het Wilhelmus gezongen. Vervolgens herdacht Rector Kiip pers de leerlingen en oud-leerlin gen van het Lyceum, ter wier na- gedachtenis de gedenkplaat in de hall van het gebouw was aange- bracht; het zijn: Joris Ruyter, leer- ling van de 4de klas HBS, de oud- leerlingen Frits Conijn, Steph. Mid- delhof en W. Zwart, die door de Duitsers gefusilleerd werden, de Ieerling P. Breed, die bij een poging tot ontvluchten lafhartig werd ver- moord; de oud-leerlingen Erry Pinxter, Ad. Tuin en Muus Weder, die in Duitse concentratiekampen omkwamen en J. de Reus, die per ongeluk gedood werd op een der laatste dagen voor de bevrijding. In de zaak tegen J. Vink te Alk maar. die tijdens de bezetting lid was geweest van de N.S.B. en de Ned. Volksdienst, werd, hoewel hij contact had gehad met de vijand, in aanmerking genomen dat hij de Duitse maatregelen saboteerde. Enkele punten van de tenlaste- legging werden vervallen verklaard en t.a.v. de overige bewezen feiten werd geadviseerd tot een verbeurd- verklaring van het vermogen tot een bedrag van f 10.000.— en voor- waardelijke internering van zes maanden met twee jaar proeftijd en hat ontzetten uit de beide rechten. Tn de zaak tegen Allda Van Wijlen werd een nader onderzoek gelast. Zeer velen hadden gevolg ge- geven aan de uitnodiging van het Bevrijdingscomite, om deel te ne- men aan de stille tocht naar het voorlopig monument in de Wii- helminalaan, ter nagedachtenis van de gevallenen in de strijd voor onze vrijheid. Vooraf, om 5 uur, had het Be vrijdingscomite kransen gelegd aan het monument, alsook op de be- graafplaats der geallieerden en voor de gedenkplaat in de gevel van de St. Josephkerk aan de Singel. Te gen half acht verzamelden de deel nemers aan de herdenkingstocht, pirn. 1250, zich op het Canadaplein. Velen hadden een bosje bloemen bij zich, om dat neer te leggen aan de voet van het monument. Om kwart voor acht zette de stoet zich" in beweging en tegen acht uur was zij de Grote Kerk gepas- seerd. De klok van de Grote Kerk zette het eerst het klokgelui in, dat door de andere kerkklokken werd overgenomen. Onder het somber gebeier van de klokken trok de stoet in eerbiedige stilte naar de Wilhelminalaan, waar velen hun bloemenhulde voegden bij de krans, die het Bevrijdingscomitd er reeds eerder had gelegd. Ongetwijfeld zijn aller gedachten deze avond teruggegaan naar onze doden, die in de strijd voor het vaderland in de oorlogsdagen van Mei '40, of later in de korte maar hevige strijd van de Indische wate- ren. en later tijdens de vijfjarige bezetting het grootste offer brach- ten, dat zij brengen konden, hun leven. Hun nagedachtenis werd ge eerd door de daad van deze stille herdenking. Laten wij hieraan toe- voegen de daad, om de nagelaten betrekkingen te helpen. Vermelden wij nog, dat in de Grote Kerk en in de drie katho- lieke kerken een herdenkingsdienst was gehouden. VERLAGING KALKOVENBRUG ALKMAAR. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat van 4 t.m. 18 Mei 1948 ter Se- cretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage ligt een verzoek van het bestuur van de polder ..De Egmondermeer", gericht aan Ged. Staten dezer provincie en onthef- fing van de verbodsbepaling van artikel 25. le lid. letter e van het Wegenreglement Nrd.-Holland, voor de verlaging met 0.33 m. van de Kalkovenbrug. Gedurende deze tijd kunnen be- zwaren tegen inwilliging van bo- vengenoemd verzoek. gericht aan Ged. Staten dezer provincie, bij ons college worden ingezonden. Alkmaar, 3 Mei 1948. Het Lyceum kan trots zijn, aldus Rector Kiippers, op zijn leerlingen en oud-leerlingen. waar geen ver- raders of overlopers onder waren. Nadat de moderator, Rector Zijl- stra, was voorgegaan in een kort gebed voor de zielerust der over- leden leerlingen en oud-leerlingen, werd de laatste strophe van het Wilhelmus gezongen. De Rector spoorde daarna de leer lingen aan tot waakzaamheid, want de komende geslachten zijn nog niet gevrijwaard voor nieuwe catastro- phen; er moet gestreden worden tegen het nieuwe gevaar van het communisme en er moet mede-op- gebouwd worden aan het welzijn van ons vaderland. De genodigden begaven zich daar na met het curatorium naar de hall, waar door een zuster van Joris Ruyter de gedenkplaat werd ont huid en een krans ervoor werd neergelegd; tal van bloemen wer den hierna aan deze krans toege- voegd. De gedenksteen werd ontworpen door de leraar J. de Wolff en uit gevoerd door de fa. Swart, alhier. Na afloop dankte notaris Pinxter namens de ouders voor de wijze, waarop de nagedachtenis hunner zonen was geeerd. MAANDOVERZICHT NUTSSPAARBANK In de loop der maand April werd op de spaarbankboekjes ingelegd f 236.148.18 en terugbet. f 312.122.10, alzo minder ingelegd dan terugbe- taald f 75.973.92. Het aan de inleggers verschul- digde kapitaal bedraagt thans f 10.587.923.97. Het aantal in de loop van April nieuw uitgegeven boekjes bedraagt 120. Ingetrokken werden 96 boekjes. Ter vereenvoudiging van de admi nistratis werden voorts 159 reke- ningen van schoolspaarders, waarop sedert 1 Januari 1945 geen mutaties meer plaats voncfen, naar een ver- zamelrekening overgebracht. Het saldo van elk dezer 159 rekeningen bedroeg minder dan f L—Het aan tal in omloop ziinde boekjes be draagt thans 25771. Onder de in April nieuw uitge geven boekjes zijn begrepen 28 (v. j. 74) boekjes voor pasgeborenen (op deze boekjes plaafet de Spaar- bank een eerste inleg van f 1. In April bedroeg het aantal pos- ten van inleg 2062, dat van terug- betaling 2163, tezamen 4225. De lediging in de loop der maand April van 411 spaarbusje leverde een bedrag van f 5546.84 aan kleine besparingen op. Het aantal in om loop zijnde busjes bedraagt thans 3949 (v. j. 3717). Morgen, Hemelvaartsdag. opent de A.R. Z.V. officieel het seizoen met de traditionele tocht vanuit de Jachthaven te Akersloot naar Alk maar. Het geheel draagt dit jaar een feestelijk karakter. De roei- en motorbootafdelingen geven ook acte de presence en varen de vrolijk gepavoiseerde zeiljachten tegemoet. Om circa half twaalf zal de vloot Alkmaar bereiken en zullen stellig vele Alkmaarders de glanzende schepen en witte zeilen bewonderen. Een rustige ligplaats wordt uitge- kozen aan de Zaadmarkt. Om half twee zullen de zeilen weer worden gehesen om gezamenlijk de terug- tocht te ondernemen. Ter eventuele assistentie wordt de vloot begeleid door een sleep- boot, bemand met eigen leden. De dag zal worden besloten met een verblijf op het Alkmaarder Meer, gevolgd door een gezellig samen- zijn in het clubhuis in de Jacht haven te Akersloot. R.K. HANDBALCLTJB „A. O. G." Hiermede maken wij onze leden er op attent, dat de training van hedenavond, in verband met de nationale feestdag, niet doorgaat. Het bestuur i I Dezer dagen zal in Alkmaar een cursus voor volksdans worden ge opend, waaraan katholieke jonge- ren boven 18 jaar kunnen deelne- men en die. georganiseerd door 't Katholiek Volksdans-instituut „In- voda" te Haarlem, drie maanden zal duren. Het is een verblijdend teken, dat vele katholieke jongeren hun nor- male en gezonde uitingen van geest steeds meer gaan zoeken in de volksdans. Per slot van zaken we ten zij, dat de uitwassen, die zeker de laatste jaren in de moderne dansen te vinden zijn. langzaam maar zeker een verkeerde invloed gaan uitoefenen op de beoefenaars en juist daarom is een goede re- actie in de volksdans gevonden. die er op gericht is lichaam en geest gezond te houden en tevens een uit- stekende en gewaardeerde ontspan- ning te geven. Katholieke jongeren, die nog aan deze cursus willen deelnemen kunnen zich v6or 10 Mei opgeven bij mej. T. Smit, Laat 79, Alkmaar Cursusgeld bedraagt f 0,75 per week Er is al zoveel over de danswoe- de gesproken en geschreven, maar een werkelijke daad om die tegen te gaan kon moeilijk worden ge- steld. De volksdansen zullen een natuurlijke afweer vormen tegen deze danswoede, omdat daarin op prettige manier de zin van het dan- sen zelf tot uiting wordt gebracht. Hier is dus voor katholieke jon geren een uitstekende gelegenheid om een daad te stellen tegen de danswoede. „GASLICHT" IN T GULDEN VLIES Dinsdag 11 Mei. des avonds 8 uur. wordt in 't Gulden Vlies door het Rotterdams Toneel (dir. Ko Arnoldi), het boeiende toneelspel ..Gaslicht" van Patrick Hamelton ten tonele gebracht. Dit is tevens de laatste abonnementsvoorstelling van Serie C. De regie hiervan is van Cruys Voorbergh, terwijl de volgende medewerkenden u een prachtige toneelavond garanderen: Willy Haak, Ko van Dijk, Ko Arnoldi, Georgette Reyevski. Lise Servaes. Jaap Koster en T. Oorthuis. Parool schreef o.m ,.Het is best te begrij- pen, dat Rotterdams Toneel het stuk op het repertoire genomen heeft. Het is knap gemaakt en sterk speelstuk". De Maasbode: „Een stampvolle schouwburg bewees Za terdag- en Zondagavond, dat het Rotterdams publiek deze keus op prijs stelt. Willy Haak speelt weder om op voortreffelijke wijze de rol van Bella Manningham". Het Vrije Volk: „Een betere vertolking dan die van het Rotterdams Toneel kan men zich niet denken. Cruys Voor bergh regisseerde met fijn gevoel de sfeer. Ko van Dijk's Manning- ham was zodanig, dat men naar ieder van zijn bewegingen gefasci- neerd keek. Een knap geschreven stuk. dat gelegenheid gaf tot for- midabel mooi toneelspel. Vrijdag gaat de Alkmaarse kaas markt weer in. voile glorie be- ginnen. De Bond van Zuivelfabrie- ken heeft zijn voile medewerking toegezegd, om voor een behoor- Hjke aanvoer te zorgen, in de verwachting, dat minister Mans- holt gunstig zal bcschikken op het advies van het Bedrijfschap Zuivel. om de marktonkosten ook voor dit jaar. tot een bedrag van f 35.000 majkimtlm, te vergoeden, gebaseerd op een wekelijljse aan voer van 50.000 kg. Het vorig jaar rfverd deze aanvoer gemiddeld niet behaald de .aanvoer was het vorig seizoen ruim 700.000 kg, hetgeen al belangrjjk meer was dan het voorafgaande jaar. Dit jaar wordt weer een belangrijke stijging van de aanvoer verwacht, omdat de productie van kaas toe- nemende is. Dank zij de bemoeiingen van het Marktwezen, zullen vanaf Vrijdag a.s. weer de heerlijke beschuitjes met kaas beschikbaar worden ge- steld en geserveerd worden door een tiental meisjes in Westfries cos- tuum. De voorgenomen beschik- baarstelling van hele kaasjes aan buitenlandse bezoekers schijnt niet volgens het oorspronkelijke plan door te gaan, daar het B.Z. heeft doen weten. dat deze alleen tegen dollars verstrekt kunnen worden, zodat vreemdelingen van andere nationalitelt dan de Amerikaanse daar geen gebruik van zouden kun- r.dn maken. Het bestuur van VVV acht dit onbillijk tegenover de an dere buitenlanders en zal dan ook trachten dit onsympathieke voor- schrift ongedaan te maken. Voor de verstrekking van de be schuitjes met kaas en de costumes voor de verkoopstertjes daarvan heeft het Centraal Distributiekan- toor extra toewijzingen en textiel- punten beschikbaar gesteld. In ver band hiermee komen enkele hoofd- ambtenaren van het CDK Vrijdag de kaasmarkt bezoeken. Ook wor den Vrijdag verwacht de chef van de Lonaense politie en de hoofd- rechercheur van Scotland Yard, be- nevens Baron van Asch van Wijck, hoofd van het Nederlands politie- wezen en diens secretaris, mr. Goossens. Aan de Waagpleinkant zal het Waaggebouw met talrijke vlaggen van verschillende naties worden •versierd; overwogen wordt om de vreemdelingen om het uur via een geluidsinstallatie welkom te heten in hun eigen taal, doch het bestuur van VVV moest van dit plan nog even afzien, wegens gebrek aan geldmiddelen. Het is nl. nog steeds zo, dat de Alkmaarse middenstand nog niet voldoende beseft, welk een bron van inkomen de Alkmaarse kaasmarkt voor hem betekent, al- thans dit niet toont door een royale financiele steun aan de VW. De Alkmaarse kaasmarkt is op de eerste plaats echter een reclame voor het Nederlandse product bij uitstek, de 40-f kaas en het is daar om. dat het B.Z. de minister ge adviseerd heeft een bijdrage te ver- lenen voor de instandhouding door de marktonkosten van de aanvoer- ders te vergoeden. De kaasdragers zullen weer in hun zomercostuum verschijnen; de hoeden zijn extra opgelakt en van nieuwe linten voorzien. Daar de kaasvader Lutjeharms wegens ziek- te niet in functie kan zijn, zal de heer W. Joosten, lid van het kaas- dragersgilde, voor het eerst als kaasvader fungeren. En nu is het aan de burgerij, om haar medeleven in dit feestelijk gebeuren te tonen door in grote getale de kaaswimpel uit te steken. Wij vernamen van de fa. Kofa, dat de laatste weken ruim 125 nieu we kaaswimpels werden verkocht, terwijl er nog "tientallen in bestel- ling zijn. Wij zouden graag zien, dat vanaf het station de weg aan weerskanten gepavoiseerd was met kaaswimpels. hetgeen ongetwijfeld een effectvolle indruk op de bezoe kers zou maken. Wie geen wimpel heeft. steke desnoods de vlag uit, vooral in het centrum van de stad en de straten, die op de Langestraat uitkomen. Vooral op deze openingsdag van de Alkmaarse kaasmarkt moet het centrum van de kaasstad ££n kaas wimpel, £en vlag zijn. Werknemende Middenstanders, Weest meer dan alleenstaande be- roepsmensen. Organiseert U. Als ge georganiseerd zijt in uw respectie- velijke vakorganisatie trekt dan de lijn door, en komt de gelederen versterken van de Standsorganisatie waartoe ge behoort, van de Moeder- organisatie voor de Werknemende Middenstand. Waarom Moederorganisatie? Waarom Standsorganisatie? Omdat ge niet alleen solidair zijt met uw vak- of beroepigenoten, maar tevens met uw standgenoten. Omdat ge pas georganiseerd, met uw vakgenoten, gezamenlijk, uw vakbelangen en beroepsbelangen behoorlijk kunt behartigen, uw so- ciale rechten verkrijgen en uw so- ciale plichten vervullenomdat ge slechts georganiseerd, met uw standgenoten gezamenlijk, uw socia- le rechten verkrijgen en uw sociale plichten vervullen kunt als leden van uw stand, d.w.z. op veel breder terrein dan dat van uw vak of be- roep. Wie zijn uw standgenoten? Wie behoren tot uw stand? Alle niet-arbeiders, niet-boeren, niet-zelfstandige middenstanders (handel en bedrijf), niet-Sint Adel- berters (hogere of leidende stan- den). Gij zijt een heel grote groep van beambten en ambtenaren, onderwij- zers, handelsreizigers, opzichters, etc. die van cultureel standpunt be- schouwd, een stand vormen, d.w.z. ongeveer gelijksoortig van levens- en arbeidsmilieu, met gemeenschap- pelijke, stoffelijke en zedelijke be- langen, door ongeveer gelijke be- staansmogelijkheden, beschaving, behoeften, aspiraties, gevaren, no- den en capaciteiten, van nature 66n moreel geheel uitmaken. Wij scheppen uw stand niet. Hij bestaat. Wij organiseren uw stand, om uw sociale groep te ontwikkelen en te leiden op de weg naar vruchtbare en verstandige samenwerking. Komt daarom alien op de oprich- tingsvergadering welke gehouden wordt op Dinsdag 11 Mei a.s. te 8 uur 's avonds in de Van Teylingen- zaal van Victory Hotel (ingang v. d. Boschstraat). HERDENKINGSAVOND Pater Meyer sprak te Andjjk In de Gereform. Kerk te 'Andijk werd gisteravond een i stemmige herdenkingsbijeenkomst gehouden, waarop de zeereerw. P. Hierony- mus Meyer O.P. uit Alkmaar de doden herdacht, hierbij uitgaande van de tekst. genomen uit de Kerst- rede van H. M. de Koningin in 1942 ..Gemeenschappelijk lijden heeft u hecht aaneengesmeed als waart gij leden van £en groot gezin!" Spr. betoogde dat de geestelijke vrijheid waarvoor de gevallenen hun leven geofferd hebben door ons moet verdedigd worden. De rede, die op de toehoorders in de tot de uiterste hoeken gevulde kerk een zeer diepe indruk maakte, werd omlijst door toepasselijke mu ziek en deciamatie. R.K. A.F.C. OUDESLUIS In het kader van de wedstrijden om de KNVB-beker staat voor R.K. A.F.C. morgen een aardige ontmoeting op het program, n.l. die tegen Oudesluis. Voor de velen, die ongetwijfeld een kijkje zullen gaan nemen, delen wij mede. dat deze wedstrijd op het Boys-terrein wordt gespeeld. W-FRIESE DAG TE ALKMAAR Op 19 Mei a.s. zal te Alkmaar de W.-Friese dag van 't Hist. Genoot- schap Oud-W. Friesland worden gehouden. Na de vergadering in de Harmonie staat op het programma de boottocht naar de Zaan en een bezoek aan de Grote kerk. E. J. Scheffer, Heiloo; uitspraak lste Kamer bevestigd, hetgeen neer- komt bp internering tot 7 Mei '49. A. J. Sack. Den Haag; internering verlengd van 8 mnd. tot 1 jaar en vier maanden, waarvan 6 mnd. voorw. met een proeftijd van 3 jaar. W. Buter, Den Helder; internering gelijk aan detentie en ontzetting uit de rechten; einde beheer 1 Sept. '48. KOLVEN ZUID-SCHARWOUDE Voor de leden van de kolfsocieteit „Gezellig Samenzijn" werd Zaterdagmiddag een onderlinge kolfwedstrijd gehou den in de baan van de heer N. Rijper. De uitslag was: le klasse: le pr. D. Rijper Jr. 149 p. 2e pr. Jb. Beers 147 p. 3e pr. D. Rijper Sr. 146 p. 4e pr. G. Mettes 137 p. 5e pr. L. Schrijver 136 p. 2e klasse: le pr. C. Bruin Jr. 127 p. 2e pr. J. Bergen Az. 122 p. 3e pr. N. Bruin Jr. 122 p. 4e pr. J. Schuit 119 p. 5e pr. F. Hink 116 p. 3e klasse: le pr. Jn. Koopman 127 p. 2e pr. Jn. Komen 119 p. 3e pr. Jn. Hink 112 p. 4e pr. Kl. Schuit Jzn. 108 p. 5e pr. Jn. Bekker Pz. 107 p. KOLVEN LANGEDIJK Zondag werden de wedstrijden van de Langedijker Kolfbond voortgezet en werd de 3e wedstrijd gespeeld in de baan van Concordia en van v. Liempt. De uitslagen luiden: le klasse: C. Langedijk Pz. 131 p. G'. Deutekom 149 p. G. Hop 125 p. C. Langedijk Cz. 116 p. G. Lange dijk 116 p. D. Rijper Jr. 149 p. G. Mettes 151 p. D. Rijper Sr. 131 p. Jn. Snijders 91 p. P. Molenaar 162 p. G. Keuken 133 p. P. Kat 144 p. P. Langedijk 130 p. J. Bakker 126 p. C. Vlug 146 p. P. Gelder 136 p. C. Plakman 85 p. 2e klasse: W. Glas 131 p. L. Dek ker 126 p. Jb. Beers 103 p. K. Schuit Kz. 125 p. P. Bergen Az. 129 p. L. Schrijver 150 p. Jn. Bergen 143 p. Jb. van Twuijver 95 p. T. Mienes 115 p. K. de Boer 129 p. L. Leeuwe- rik 136 p. K. de Bakker 123 p. P. Jes 127 p. H. Bekker 136 p. D. Plak man 107 p. P. Goet 118 p. C. Hop- man 130 p. 3e klasse: St. de Rijke 123 p. C. Jongsma 123 p. P. Wijdenes 69 p. N. Bruin 114 p. Jo Schuit 115 p. Jn. v. d. Ham 105 p. F. Hink Pz. 136 p. Jn. Hink Pz. 60 p. A. Jonker 83 p. Jn. Koopman 103 p. C. Hink 100 p. G. Jacet 95 p. W. Kuin 101 p. P. Glas 103 p. P. Toepoel 82 p. M. Langedijk 93 p. Kl. Jes 102 p. F. Moeijes 112 p. Kl. Dekker 109 p. Kl. Kooij 100 p. Jn. Kant 85 p. Jn. Hink Jzn. 79 p. T. Blaauw 110 p. Th. Commandeur 100 p. D. Klaver 98 p. A. v. d. Veen 73 p. Js. Glas 67. p. en Jn. Waijboer 102 p. INTOCHT NIEUWE PASTOOR EGMOND AAN DE HOEF. Vrijdag jl. werd de nieuw benoem- de pastoor, de Z.Eerw. Heer J. J. Kooy, zoals gebruikelijk is, op plech tige wijze ingehaald. Het eerste welkom werd. uit naam der gehele gemeente, nabij de v.m. tankgracht aan de Zeeweg toegesproken door de loco-burgemeester, F. M. van de Reep, waarna men. onder vrolijke fanfareklanken, in feestelijke op tocht van versierde ruiters, fietsen enz., en omstuwd door vele belang- stellenden, naar de met vlaggen ge- tooide dorpskom toog. Op het kerk- plein, waar een stoet van witte bruidjes de nieuwe pastoor inhaal- de, sprak dr. £j. Moons een wel- komstwoord namens de parochie. De plechtigheid der installatie in de kerk door de H.E. Deken van Alk maar, in wiens handen onder eer biedige stilte de voorgeschreven eden werden afgelegd, werd door een bijna voile kerk bijgewoond. De Deken besloot de avond met een toespraak, waarmede de nieuwe herder bij zijn parochianen werd ingeleid. Na afloop van het kerke- lijke gedeelte volgde in de pastorie de eerste kennismaking met Kerk en Armbestuur. HEILOO De uit het Willibror- dus gesticht ontvluchte C. L. R. had van zijn vrijheid misbruik gemaakt door te Amersfoort een damesrij- wiel dat voor de R.K. Kerk aldaar stond, weg te nemen. Te Nibbix- woud hiad hij voorts offerblokken Uit de R.K. Kerk van Zwaagdijk ge- licht. Voor de arrondissementsrecht- bank te Alkmaar, waar hij Dinsdag te recht stond gaf hij het hem ten laste geiegde toe. Er bleek een psychiatrisch rap port over hem te zijn uitgebracht dat onder toezichtstelling van de Regering nodig achtte. De Officier van Justitie, mr. Hol- steijn, merkte op, dat de jongeman weinig inzicht heeft in zijn ver keerde daden. Hij vindt allies maar heel gewoon. De Officier eiste onder toezicht stelling van de Regering zonder ver dere toepassing van straf, waarmee de verdediger, mr. Thijs, zich kon verenigen. HERDENKING GEVALLENEN EGMOND AAN ZEE Gister avond om kwart voor acht had een stille tocht plaats naar het monu ment voor de gevallenen in deze gemeente. Ook de schoolkinderen namen hieraan deel o.l.v. hun leer- krachten en legden bloemen voor het monument. Tevens werden er bij het monument bloemen gelegd ter nagedachtenis van de in de vorige oorlog omgekomen vissers uit deze gemeente; het graf van de hier begraven Engelse vlieger, dat keurig verzorgd was, werd evenmin vergeten en ook hier werd de na gedachtenis van de gevallen sol- daat met bloemen geeerd. HERDENKING GEVALLENEN LANGEDIJK Zeer vele Lange- dijkers hebben aan de vooravond van de bevrijdingsfeesten een stille groet gebracht bij het monument van de gevallenen aan het kruis- punt van de nieuwe weg te Noord- Scharwoude. Het Chr. Muziekgezel- schap Advendo gaf gewijde muziek ten gehore en tijdens het defile werden vele bloemen bij het monu ment gedeponeerd. Nadat burge meester Schelhaas de namen der gevallenen had afgelezen, had het defije, waaraan ook door vele jeugd- verenigingen met hun vaandels werd deelgenomen, plaats. D. R. E. O.-NIEUWS r 5IJP- Het was alleen Dreo I, dat Zondag in het veld moest. Zij speelde n.l. in de derde ronde om het Gouden Kruis tegen Con Zelo I. Ofschoon DREO tegen wind start, weten zetal spoedig de leiding te nemen en door haar rechtsbinnen tot 20 te vergroten. Wanneer ze kort daarop een pe nalty krijgen toegewezen, dachten we aan een derde goal, doch de DREO-midvoor schiet naast. Con Zelo neemt nu het initiatief over en brengt de stand op 2—1. Ofschoon DREO na rust sterk aanvallend is, duurt het tot 15 min. voor het einde, eer ze dit in doel- punten weet uit te drukken. Vlak voor het einde werd het 41. 19DE VERANTWOORDING HONGARIJE Vorig totaal f 786,65 Mevr. F. (O.-Hong.) 10,— N. N. 10,— J. de H., v. d. huish. Missieh., Steyl Tegelen 5,— N. N. io,_ N. N. 2,50 Sch., Alkmaar 1, Wed. W. K., Alkmaar 1, N. W. voor Oostenrijk 2,50 N- N- 6,— Fam. B. 2,50 N. B. te W. 2,50 Aan Marcus gezonden 2,50 f 842,15 1 pak tarwe van N. N. 10 kg. bruine bonen van A. D. te Heerhugowaard. 1-zak citroenbonen van N. N. 1 pracht collectie gortmout, havermout, Meliorine, peul- vruchten etc., N. N. 1 pak kleding N. N. 1 blauw damesjasje N. N, Sch., Alkmaar, 2 pr. nieuwe schoenen en 1 pak kleding en sokken Fam. B. uitgebreide collectie levensmiddelen. K. J. B. HEILOO HEILOO. Woensdag 5 Mei geen officiele bijeenkomst in verband met d# bevrijdingsfeesten. Ons ge bouw wordt echter voor ontspan- ning opengesteld. Vrijdag 7 Mei biljartwedstrijd tussen onze club en die uit Lim- men. De vorige ontmoetingen wer den een nederlaag voor de onzen. Deze keer zal het spannen, daar Heiloo alles in het werk zal stellen de punten in eigen huis te houden. Degenen, die zich onlangs hebben opgegeven voor medewerking aan de bonte avond, worden verzocht iedere Dinsdagavond om 8 uur aan- wezig te zijn. Zondag 9 Mel a.s. algemene bede- vaart voor de kath. jonge mannen organisaties boven het Y. Leest de laatste bijzonderheden in ons pa- rochieblad. Wij rekenen op een uit stekende opkomst, vootral s mor gens in de Hoogmis. 25 JAAR DIRECTEUR HEERHUGOWAARD. De heer J. Biersteker herdenkt 10 Mei a.s. de dag, waarop hij 25 jaar als di recteur van de Coop. Aankoopver- eniging en Malerij „De Goede Ver wachting" in functie zal zijn. Het zal deze sympathieke jubite- ns, die met zijn grote werkkracht en goed zakeninzicht, wel zeer veel tot de bloei en huidige omvang der vereniging heeft bijgedragen, op de jubileumdag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. MARKTOVERZICHT BEVERWIJK. De afgelopen week is wel de massa van de spi- nazie aangevoerd. De aanvoer is vergeleken bij het voorgaande jaar! heel wat minder. De prijzen waren wel met best, maar toch hebben we i treimge verschijn- sel, dat er een groot gedeelte van dit product vernietigd moest worden Van rabarber was er een flink aanbod. Met dit product ging het heel wat beter dan vorige week, en gmg dan ook voor behoorlijke prij zen van de hand. Witlof is schaars en bracht enorme prijzen op; het- zelfde kan gezegd worden van uien en sjalotten. De aanvoer van sla is nog wel niet groot, maar begint van betekenis te worden. Voor dit arti- kel was veel animo en goede prijzen werden genoteerd. Postelein en bloemkool zijn nog primeurs en vonden voor goede prij zen hun weg. De animo voor prei was weer iets groter. Enkele par- tyen werderi voor export naar Bel- gie aangekocht. Voor radijs was niet veel belang stelling. De prjjzen waren aan de lage kant. Het aanbod van asperge was iets groter, maar heeft evenwel niet veel te betekenen. De opbrengsten waren lang niet slecht. Voor bospeen werden goede prij zen besteed. De aanvoer van dit product is nog zeer gering. •N DUBIEUS GEVAL Zo noemde de verdediger van L. Liefhebber uit Medemblik het ge- val van zijn client, wie ten laste was gelegd het blijk geven van in- genomenheid met de vijand door leden van de Duitse politie in zijn woning te ontvangen. Dit heeft hij indertijd dan oOk gedaan, doch besch. verklaarde thans voor het tribunaal. dat het uit hoofde van zijn functie van sluiswachter was, dat hij de Duitsers in zijn woning te woord stond. De verdediger achtte de persoonlijke schuld van besch. niet zo zwaar en het is volgens hem niet juist, dat deze beschuldigde ook worjit aangerekend, dat zijn doch- ters omgang hadden met Duitsers. PI. betwijfelde, of ingenomenheid met de vijand wel houdbaar ten laste kan worden gelegd. Uitspraak 10 Mei. AVONTUURLIJKE S.S.-ER Nog maar 16 jaar was de Enkhui- zenaar Thijs de Jager, toen hij zich in '41 meldde voor het S.S.-legioen Ne.derland; via Hamburg vertrok hij naar het Eront in Rusland, waar hij gewond werd, zodat hij in Oos tenrijk verzeild raakte, waar hij tot de bevrijding bleef; toen werd hij door de Gepeoe gearresteerd en aan de Engelsen overgeleverd; als krijgsgevangene kwam hij nog in het Zuiden van Italie terecht, om in November '45 in Holland te worden uitgeleverd. Daags voor Kerstmis zag hij in 1946 kans uit Erfprins te ontvluchten en naar Belgie uit te wijken, waar hij 6 Febr. '£8 door de Belgische politie werd aangehouden; na tien weken wegens valse papie- ren in hechtenis te hebben vertoefd, werd hjj weer aan Nederland uit geleverd, om naar Crailoo te ver- huizen. Met de braceletjes aan kwam hij in het Tribunaalgebouw aan. Besch, gaf het hem ten laste gelegde toe en zijn verdediger, Mr. Berkhouwer had een gemakkelijke taak door de jeugd van zijn client, diens opvoeding en zijn avontuur- lijke gezindheid aan te voeren als verzachtende omstandigheden. De vader van de beschuldigde was al in '35 n.s.b.-er en het was voor besch. vrijwel onontkoombaar, dat hij in het verkeerde kamp terecht kwam. PI. betwijfelde of bij een knaap van 16 jaar wel van desbe- wustheid gesproken kan worden en drong aan op een clemente straf, mede met het oog op de oude, zieke moeder van besch. Uitspraak 10 Mei. EIGENAARDIGE VERHOUDINGEN Dat men in de wereld rare ver- houdingen kunt hebben, blijkt wel uit onderstaande situatie: Ik ben zelf spoorweg-ambtenaar en geniet een salaris bruto van f 2400 per jaar, hiervan moet be- taald worden aan pensioenstorting f 206,28 per jaar en aan loonbelas- ting f 89.16 ook jaarlijks. Nu is mijn vrouw October i944 wegens invaliditeit gepensioneerd en geniet.. schrik niet lezers, een pensioen van f 23,93 per maand. Hiervoor heeft zij 32 jaren van 's morgens zes uur tot 's avonds achttien uur dienst gedaan met alle consequenties van dien, als regen en wind, mist, sneeuw en vorst, steeds nauwkeurig oplettend, dat het P"- bliek wat de spoorwegovergang moest passeren, zonder ongelukken kon voortgaan. Gevoeglijk kan men zeggen, nu ja, maar daar heeft ze toch ook haar loon voor genoten, ja zeker, in de eerste jaren f 0,35 per dag en later na veel actie en lange jaren is dit opgelopen tot f 9,80 per week. Maar laten we dit nu eens buiten beschouwing laten, de arbeid van de vrouw is zeker niet meer waard? Echter nu komt de ontgoocheling, n.l. wordt nu van de inkomstenbe- lasting zo gerekend: de man heeft een netto loon f 2110,92 en zijn vrouw een netto pensioen van f 287,16 en dit te samen geteld, moet een inkomsten belasting worden af- gedragen van f 92,98 plus f 89,16 loonbelasting, dus een derde van het pensioen n.l. f 92,98 moet aan belasting worden voldaan. Nu weet ik wel belasting moet nu eenmaal worden betaald, want ze kunnen dat leger van ambtena ren niet met steentjes betalen, maar daarover zullen we het nu niet heb ben. Ik wil echter hiermede eens de- monstreren hoe nuttig het is wan neer men jong is, zich een dusdanige positie te veroveren, dat men op de oude dag een rustig leven kan heb ben, bovendien wordt door onze hoogste instanties er op aangedron- gen te sparen (om het dan aan be lasting te kunnen offeren). Vooral in deze zeer economische ontwrich- ting- Het zal wel zo zijn, dat het mis- schien van schrijver dezes verkeerd wordt beoordeeld, maar toch heb ik dit aan de vergetelheid willen ont- trekken, misschien dat deze uiteen- zetting enige lering kan zijn, om dergelijke gevallen door het Minis- terie van Financien toch eens door een andere bril te bezien. Sch. w. D. Noot van de Redactie: Uw gegevens zijn te vaag om een juiste conclusie te kunnen trekken. Wij vermoeden echter stellig dat de samenstelling van Uw gezin wijzi- ging heeft ondergaan, waardoor ook de loonbelastinggroep werd gewij- zigd. Overigens kunt U zich ten al ien tijde tot belastingambtenaren wenden. die U alle inlichtingen zul len verstrekken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2