De maatregelen tot versterking van het Gezagsapparaat k HOE WORDT EUROPA EEN Mi Bijzonderheden over aanmelding, medewerking van bestaande organisaties MEIMAAND EH MOEDERDAG Over uw kinderenouders! De betekenis van het komende Europees Congres DE SPEURHOND Feiten en cijfers Voor de Vrouw Loopt men te hard van stapel? Het begon in een apothekerswinkel N1EUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Woensdgg 5 Mei 1948 PAG. 3 ©E ARABISCHE LIGA TITO NEEMT GEEN HALVE MAATREGELEN 70.000 boeren in kampen son.dergebracht'" :'Z~ Maandagmiddag werd lt.-generaal Charles Foulkes geinstalieerd als ere-burger van Wageningen. Na de installatie tekende gene- raal Foulkes op dezelfde plaats, waar hij in Mei 1945, de capitu- latie-oorkonde van de Duitsers mede ondertekende, het gasten- boek van de gemeente Wageningen als ere-burger van de gemeente. 5 MEI-PRIJZEN aan toneelspelers toegekend ONDERWIJS EN OPVOEDING Bisschop van Gent naar Haarlem Berucht S.S.-er gearresteerd JAMFABRIKANT WERD ERE-BURGER VAN ELST Niet alleen de menselijke sa- mertleving heeft te kampen met een nijpend tekort aan woonruimten, zelfs in de vogel- wereld moet men zich weten te behelpen. Deze ooievaar heeft zich veel initiatief ge instalieerd op een hoge tele- graafpaal, waar hij zich blijk- baar beter op zijn gemak voelt. Naar men ons verzekert, heeft hij zich echter nu reeds in laten schrijven voor een comfortabe- ler woning, want zelfs een ooievaar denkt vooruit. I:-.' Het Arabische front FEUILLETON IkylET BETREKKING tot de maatregelen, welke door de regering tot versterking van het gezagsapparaat der overheid wor- den genomen, zijn door vefschil- lende Instantles communique's verstrekt. Teneinde de bevolking een duidelijk beeld van het gehele complex van maatregelen te ge- ven en eventuele misverstanden weg te nemen, volgt hler in aan- sluiting op de radiorede van de minister van binnenlandse zaken een samenvatting dezer maatre gelen. Bij de bestaande formaties van politie en leger wordt de mogelijk- heid geopend om individueel als vrijwilliger in reserveverband toe te treden. Reserve formaties. Bij dienstneming als vrijwilliger heeft men de keuze uit vier moge- lijkheden, t.w. toetreding tot a. de reserve gemeentepolitie in gemeenten, waar gemeentepolitie optreedt; b. de reserve rijkspolitie, in ge meenten waar rijkspolitie optreedt; c. de nationale reserve van de koninklijke landmacht; d. de reserve grensbewaking van het wapen der koninklijke mare- chaussee in een strook van ongeveer 30 km landinwaarts van 's rijks landgrenzen, in de havengebieden en bij de vliegvelden. Uiteraard komen voor aanneming bij een der reserves van de vier ge- noemde formaties uitsluitend in aanmerking personen, wier vader- landse en democratische gezindheid boven alle twijfel verheven blijkt te zijn. Voor de reserve gemeentepolitie kan men zich aanmelden bij de burgemeester. Hetzelfde geldt voor de reserve rijkspolitie en voor de reserve grensbewaking, met dien verstande, dat men zich ook kan vervoegen bij de groeps- of dis tricts-commandant der rijkspolitie of de dichtstbijzijnde brigadecom- mandant der koninklijke mare- chaussee. Voor de nationale reserve dient men zich eveneens bij de burge meester te melden. De toegelaten vrijwilligers wor- den individueel opgenomen in het normale verband van de politie en het leger. Er heeft zich met instemming van de regering een instituut gevormd, dat zich ten doel stelt, de toetreding te bevorderen van vrijwilligers tot en het voortdurend verlenen van medewerking aan door de rege ring te vormen organen tot steun van het wettig gezag door het geven van militaire-, polltionele- en eco- nomische bijstand. Het instituut draagt de naam van ..Instituut steun wettig gezag" en zal optreden In landelijk, gewestelijk en plaatselijk verband. De organisaties, welke zich tot dusverre op dit gebied hebben be- wogen, te weten: de Bijzondere Vrij- willige Landstorm, Volksweerbaar- heid, de V. M. Binnenlandse Strijd- krachten, Nationale Bijstand, Orga- nisatle Nationale Hulp en de Ver- EGYPTt:. Qd. Ar.bl.cti. CARTO-47152 De Arabische Uga ^jeprojecteerd op Ewropo /tIBAN MIDDELLANDSE TRANS- Subiirf JORDANIE 7 NECEB T.H .1 Hk>M> i r ap to471 5 Arabische eniging van Vrijwillig Politieperso- neel, zullen erkennende de nood- zaak, geen activiteit te voeren in af- zonderlijke organen hun werkkracht en ervaring tezamen met andere groepen uit de bevolking ter be- schikking van het Instituut stellen De oefening van de vrijwilligers bij de rijks- en gemeentepolitie zal gedurende ongeveer drie maanden een avond of middag per week be- dragen, terwijl bovendien schiet- oefenlngen enexercities zullen worden gehouden. De oefening van de vrijwilligers van de nationale reserve zal ge- schieden gedurende twee avonden of een avond en Zaterdagmiddag per week, terwijl bovendien enige dagen per jaar oefeningen in groter verband zullen worden gehouden. De oefening van de vrijwilligers van de reserve grensbewaking zal geschieden gedurende maximaal twee avonden per week. De oefe ning van vrijwilligers van de natio nale reserve en van de reserve grensbewaking zal per jaar 200 uur niet te boven gaan. Tot de felfcte tegenstanders van 't Tito-bewind behoren de Joegoslatvi- sche boeren. die zo zij al niet recht- streeks deelnemen aan de activiteit van de in de wouden en bergen opererende verzetsgroepen, ffeze over het algemeen met alle hun nog ter beschikking staande middelen ondersteunen. Anderzijds zien deze verzetsgroepen zich soms genood- zaakt, om bevreesde boeren te dwin- gen tot hulpverlening. Dat Tito geen halve maatregelen neemt. blijkt hieruit, dat hij onge veer drie maanden geleden de ge- hele boerenbevolking van de hoog- vlakte van Kozarara nabij Banja Luka in Bosnie binnen de 24 uur uur liet evacueren, omdat zij al dan niet vrijwillig steun verleenden aan de ..Kruisdragers", die zich in dit ge bied gewapend verzetten tegen het rode bewind. De 70.000 betrokkenen mochten slechts meenemen wat zij konden dragep en werden onderge- bracht in kampen in de onmiddel- li.ike nabijheid van Banja Luka. Tal- rijke van deze boeren stierven er reeds van ontbering. Van 3 tot en met 8 Mei gaan de medewerkers van de Stichting 1940- 1945 weer op pad om gelden in te zamelen voor de nabestaanden van de slachtoffers van het verzet. In. de laatste 9 maanden van 1947 bood de Stichting 1940-1945 onge veer 130.000 kwitanties aan contri- buanten aan tot een bedrag van ruim f 400.000.Ruim 45 van de toegezegde bedragen werd niet betaald!' Een ieder zal het met ohs eens zijn behalve zij, op wie dit van toepassing is dat het niet op gaat je handtekening te zetten voor 'n bepaald bedrag of bedragje en .ie aldus gegeven belofte later niet na te komen! Wanneer men zijn handtekening zet, belooft men iets! Men weet dat en moet het dus nakomen! Dus: Gij, die reeds contribuant was, betaalt uw vrijwillig vastge- stelde bijdrage, als de Stichting er om komt! De stichting van Nederlandse to neelspelers reikt ieder jaar aan 3 jonge actrices en 3 jonge acteurs, die nog geen vijf jaar aan het to- neel zijn en niet meer verdienan dan f 4000.een „5 Mei-prijs", groot f 250.uit. Dit jaar zijn de prijzen toege kend aan mevr. EllenVogel (Co- media); Lily Meulman (Nederlands Volkstoneel); mej. Henni Orri (Vrije Toneel); Raymond Oosthout ("Amsterdams Toneelgezelschap); Eli Blom (Rotterdams Toneelgezel schap) en Bob Goedhart (Neder lands Volkstoneel). De prijzen worden uitgereikt op 7 Mei a.s. in de grote foyer in de Stadsschouwburg des middags. om 4 uur. Het is een schone gedachte ge- weest om ook hier in Nederland een Moederdag in te voeren. Voor ons katholieken moest de idee van Moederdagviering een diepere be- tekenis hebben. Men zou kunnen zeggen, dat de moederliefde is zo- als de gouden zonnestralen, die op een blijde lentemorgen vielen door de vensters van uw huis, alle lieve dingen in de kamer beplonsend en plekkend op het kleed, dat de vloer bedekt. Uw handen kunt ge slaan door die zonnestralen heen, zonder ze te schenden. Toch zullen ze gouden "weelde blijven schenken aan uw leven en aan alles wat u lief en dierbaar daarin is. Zo is het ook met de moeder. Wanneer een verloren zoon het hart van de moe der treft en wondt, dan lijdt de moeder, omdat de liefde lijdt die in haar is, dan lijdt zij, omdat haar kind lijdt, en zelfs in zulk een leed, al treft het de dood, blijft toch haar liefde, omdat de moederliefde eeu- wig is en onvergankelijk. Denkt u nog wel eens aan de plaats in huis waar moeder zat, hoe zij u ver- zorgde en beminde, hoe blij zij was met uw blijheid, hoe zij eenvoudig en onbewust zich liet leiden door haar liefde? - Weet u nog hoe moe der met u speelde, toen u nog zo'n kleine dreumes was, maar weet u ook hoe zij woorden van ernst en wijsheid tot u gesproken heeft, toen u groter werd en de kinderschoenen ontwassen ging. Neen. dat alles kunt u niet vergeten, want hoe kunnen herinneringen vervagen, die zijn als parelen op de bodem der zee. Zie neer in de diepste diepte van uw kinderleven, dan zult ge ze vinden, die parelen, sommige klaar en hel- VI. Er was eens een tyran Met zijn voornaam heette hij EXAMEN en met zijn achternaam DWANG. Zijn familie is gelukkig aan het uitsterven, maar de laatste telgen uit het geslacht EXAMEN-DWANG leggen toch nog een ware dwang op de school. Wat toch is het geval. ouders? De omstandigheden zijn er bij- voorbeeld naar. dat Uw zoon naar ■de H.B.S. zal gaan. Maar dat gaat zo niet. De leerkrachten van de H.B.S. zien in het ver verschiet het eind- examen. Ja, ja, daar komt heel wat voor kijken. Daarvoor moeten de candidaten heel wat kennen. En misschien wel terecht. Maar wat zeggen de heren nu: hoe meer ze weten,- als ze bij ons komen des te beter. Daarom.... ja, mijn beste jongen, je kunt wel komen, maaar, je moet dat en dat en dat (gaat U zelf maar door) kennen. Dan en dan kun je toelatings-examen maken. (Van onze bijzondere medewerker) DEZE WEEK wordt in Den Haag onder Churchill's leiding het z.g. Europees Congres gehouden. De bloem van Europa zal men in de Residentie en ook een dag in's lands hooidstad aantreffen. Redenaars van naam Churchill zeli. Pater de Greeve. Koos Vorrink, Anton van Duinkerken, Henk Brugmans e.a. zullen er het woord voeren. Het zal een grootse manifes- tatie zijn. Maar de politieke betekenis ervcm zal zeker niet gelijk zijn aan het demonstratieve knaleffect doelbewuste en positieve vredes- organisatie van Amerika, West- Europa en van met hen verbonden gebiedsdelen overzee denk aan Canada, aan Afrika en aan het Ver- re Oosten zal dit teweeg kunnen brengen. En als wij hier spreken van een vredesorganisatie, bedoelen wij daarmede de organisatie van een evenwichtige orde, zoals St. Tho mas van Aquino de Vrede verstond. Deze evenwichtige orde zal m6er moeten omvatten dan Europa al leen. Zij zal tot stand moeten komen deels door west-Europa, oeeis door krachten buiten Europa. Centraal- en Oofrt-Europa zullen er voorlopig niets toe kunnen bij- dragen; zij zullen er naar wjj hopen en bidden in een mo- gelvjk niet te ver verwjjderde toe- komst de vruchten mede van kunnen plukken en dan ook, maar niet eerder, hun krachten er aan geven. Als wij dit alles overwegen. rijst wel de vraag, of de opzet van uit Europees Congres niet wat erg eng- Europees is. Wij zijn geneigd daar „ja" op te zeggen. Men wil te veel en te vlug Er rijzen evenwel nog meer vra- gen rond dit Congres. Het politieke rapport wil aansturen op instelling van „een buitengewone raad voor Europa"; van een permanent secre- tariaat voor die raad, in vier sec- ties verdeeld (voor politieke en economische zaken, voor defensie en voor overzeese gebieden); van een Europees burgerschap- 'n Europees leger (waarom geen vloot en lucht- macht?) en een Europees parlement. Men verwjjt de democratieeq wel eens, dat zjj te weinig doen en te laat. Maar als men deze toekomst- plannen leest, vraagt men zich at, of de samenstellers van dit rap port niet in een ander uiterste zijn vervallen; of zij niet te veel willen en te vlug? Herhaaldelijk hebben wij op de ze plaats gevleit voor de opbouw van een groter internationaal al gemeen welzijn; voor de bouw van internationale rechtsgemeenschap- pen. Maar als men dit op democrati sche wijze wil doen, dan zal daar- toe eerst nodig zijn, dat de volken die dit aangaat, de overtuiging heb ben, dat dit grotere algemene wel zijn. die internationale rechtsge- meenschap ook ben werkelijke waarde heeft, waarvoor het waard is offers te brengen. Tot versterking dier overtuiging kan dit congres bijdragen. Maar het lijkt ons on- juist. dit alles alleen te beperken tot Europa en het lijkt ons ook on- juist, het voor te stellen, alsof dit, alles alleen een zaak van organisa tie is van het instellen van een aah- tal organen. MET Comite, dat dit Congres 11 voorbereidt, heeft n.l. een politiek rapport samengestield, dat uitvoerig in de pers is bespro- ken. Het geeft een grondslag en richtljjnen van de eenwording van Europa. Het geeft de klem- mende gronden, waarom Europa e£n moet worden. Het geeft een opzet voor de organisatie van het ene Europa. Maar het zegt niet, hoe Europa ben zal kunnen worden. Toch is dat niet onbe- langrljk. Wij stemmen er gaarne mede in, dat het IJzeren Gordijn weg moet; dat wij onze medemensen in Cen traal- en Oost-Europa niet zo maar mogen ..afschrijven", dat wij de vreedzame hereniging van Europa moeten nastreven met alle geoor- loofde en dienstige middelen; dat wij ons niet berustend en zuchtend mogen neerleggen bij de scheuring van ons werelddeel, dat wij Oost- Europa evenzeer nodig hebben, als Oost-Europa ons; dat het herstel en de feitelijke waarborging van de waardigheid van de mens, in Oost- bn West-Europa beide van funda- mentele betekenis zijn. Te eng-Europees opgezet Maar wij vinden in dit politieke rapport geen antwoord op de vraag hoe dit alles verwezenlijkbaar zal zijn. Ook het Europese Congres, on- danks de schittering van talent en welsprekendheid die het te zien zal geven, zal die vraag niet beant- woorden. Alleen een voorzichtig, geduldig, vasthoudend, krachtig en verenigd practisch staatsmanschap van hen die werkelijk de wereld leiden, zal daartoe kunnen voeren. Alleen een actieve, nuchtere maar Wie principiele staatkunde nood- zakelijk acht in de nationale sa- menwerking, zal haar ook In in ternationale gemeenschappen wil len eisen. Het gaat dan niet al leen om de vraag welke orga nen, maar ook om het waartoe om doel en taak dier internatio nale gemeenschap. Het belangrijkste punt Er zijn nog meer vragen. Een Willen wij hier nog aanroeren. Dit congres staat zeker in het teken van Churchill. Het politieke rap port eist inschakeling van Enge- land en Duitsland bij de wederop- bouw van Europa. Het spreekt niet van Rusland. Maar ook ten aanzien van Engeland is het niet volstrekt duidelijk. En dat is toch nodig. Een der belangrijkste puntert van dit Congres zal zijn, of Churchill (wat hij nog nooit gedaan heeft), duidelijk zal uitspreken, dat Enge land hoort bij West-Europa of niet! of Engeland, op gelijke wijze als de andere West-Europese Staten, zal deelnemen aan de opbouw ener vredesorde, die bijv. het pact van Brussel voorziet. Zelfs als hij dat volkomen buiten twijfel zou stellen, is het nog de vraag. wat de Britse regering dan op dit punt doen zal. Wij willen het Europees Congres niet onderschatten. Maar men over- schatte het ook niet. De Bischop van Gent, Z. H. Exc. Mgr. K. J. Calewaert, zal op He- melvaartsdag. ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de Kathe- drale Kerk Sta Bavo te Haarlem een pontificale H. Mis opdragen. Zoals men weet is de Bisschop van Haarlem ere-kanunnik van Gent. Op school weet de onderwijzer dat ook enhij zal hem wel even klaar maken. Uw dochter wil naar een Middel- bare Meisjesschool. En ik hoor het de directrice al zeggen: Fijn, zeg, dat je bij ons komt. Maar.... het eind-examen is moeilijk, hoor. Hoe meer je al vast weet, als je komt des te beter. Daarom.... ja. beste meid, toelatjngs-examen maken en dat en dat en dat kennen. Uw zoon wil naar de MULO. Het is in mindere mate. Maar ook daar is het programma zwaar en het is de mensen niet eens kwalijk te ne men, dat ze de leerlingen nemen, die al het verst zijn. Uw zoon wil.... Uw dochter wil En het hoofd der school heeft een stuk of wat van dergelijke klantjes in de klas. Nu kan hij zon der meer zeggen: ik heb mijn pro- grajnma en dat zal ik voor alle kinderen zo goed mogelijk afwerken (en dat zou verreweg het verstan- digst zijn); maar.misschien wor den het dan wel heel flinke, zelf- standige, vlotte, handige jongens en meisjes, doch de gevraagde hoeveel- heid kennis voor het toelatingsexa- men zullen ze wel niet in de bol hebben. Ze zullen zakkende school zal een slechte naam krij- gensommige ouders zullen hun kinderen naar een andere school sturen.... de afbraak is begonnen. Nee, dan weet het hoofd een be- tere oplossing. In de loop der jaren zoekt hij zo wat het gemiddelde, wat op de verschillende examens wordt gevraagden dan maar pompenvan buiten lerenen de kinderen zullen bijna altijd sla- genen de school zal een goede naam krijgenen En daarnaast zit een groot aantal kinder I r, (gemiddeld in Nederland 70%) die aan al die geleerdigheid niets hebben. Die andere hebben er ook wel niets aan, maar die komen tenminste op een andere school er- door. Dat grootste deel der kinde ren, ouders, krijgt het een en ander te leren, dat ze straks zo gauw mo gelijk vergeten. Wat hadden ze die tijd beter kunnen gebruiken, door wat minder te leren. maar dat min dere beter. Wat hadden ze die tijd beter kunnen gebruiken, om zelf- standigheid te leren, om stof onder de knie te krijgen, die hen zo prachtig van pas zou komen in hun verdere leven. De tyran.wat zal er al °P Se_ vloekt zijn. Zou het dan niet moge lijk zijn op een andere manier uit te zoeken of de leerlingen geschikt zijn voor verder onderwijs? Dan kan de Lagere School zijn etgen taak afmaken: d.w.z. het kind een opvoeding geven, die voor alle kin deren pas is.mensen er van ma ken flinke kerelsbrave moedersdie zich als Christenen door het leven weten te slaan.... En laat dan het verder onderwijs daarop voort bouwen. Tussen haakjes, heeft U er al eens over nagedacht, of Uw kind verder onderwijs zal genieten? En welk onderwijs? En waarom juist d£t on derwijs? Dat is nog wel van enig belang, ouders! der als blijde moederogen. andere zacht en glanzend als't zijdige dons van een moederhart. Doch misschien hebt u te weinig aan uw moeder gedacht, hebt ge haar beeld niet helder in uw hart bewaard, dan is de wereld heen- gevallen over u en uw kinderliefde, dan is er iets, al is het nog zo weinig, gekomen tussen uw moedef en u. dat de intimiteit van uw beider harten heeft beroerd, maar waarbij uw kinderliefde geleden heeft. Dat moest niet zijn, dat mag niet zijn, de gedachte aan uw moe der zal u staande houden, blijder en gemakkelijker op de ongelijke levensweg. Zo gaarne zou ik de Moederdag willen zien in echt ka- tholieke geest. Hoe komt het, dat deze viering zo weinig ingang heeft gevonden? Het is geen gebrek aan moederliefde, maar een bewijs, dat er voor zuiver geestelijke liefde en materiele dingen geen punt van aanraking en samenkomst is. Hoe zou het dan moeten zijn? Het doel van een Moederdag voor ons katholieken mqest zijn, om hem of haar, over wie nog woeden de stormen des levens, ieder jaar weer opnieuw dat liefelijke moederbeeld in te scherpen, zodat het voor hen zal staan. stralend en glanzend, de ziel verwarmend. het hart verruk- kend, opdat zij door het beeTd van moeder weer beter tegen de levens- stormen bestand zullen zijn. Zou het geen pracht idee zijn, wanneer alle kinderen, grote en kleine, op Moederdag de H. Mis zouden bij- wonen? Allen tezamen zouden ko men om in kerken en vergader- zalen op zo'n dag vanaf de preek- stoel en de katheder in de meest verheven producten onzer letter- kunde te horen gewagen van de grootheid en verhevenheid der moe derliefde, die de huizen van de zielen harer kinderen omringt, als een bloeiende tuin. Op Moederdag zou de vingerslag weer eens gelegd kunnen worden in het trilhart van de zielelier, men zou weer eens weten, dat dat de klank is die bekoort, de klank der moederliefde. Op Moederdag zet de jonge man bloemen voor de foto van zijn over- leden moeder. Toch zijn er zovelen, die moeten erkennen: daar is een moeder die mij lief had en ik wist het niet; moeder heeft mij over laden met de giften van haar hart en ik heb 't niet gemerkt; moeder heeft geleden om mijn geboorte, zij heeft geleden om mijn onsterfelijke ziel en ik heb het niet gevoeld. Voor dezulken zal de Moederdag een openbaring zijn, voor dezulken zal hij hen weer terugvoeren op het pad van eer en deugd. Moge de actie voor zo'n Moederdagviering een zegen worden voor al onze jongens en meisjes. voor groten en kleinen. Z6 opgevat zullen we beter gaan begrijpen die woorden, die op dat eenvoudige schilderijtje geschreven staan: ,.Het is een wonderbaar iets een moeder. Anderen mogen ons liefhebben, Moeder alleen werkt voor ons, Zij bemiflt ons, bidt voor ons, Zorgt voor ons, Moeder vergeeft ons alles wat wij misdaan hebben. Doch het enigste kwaad, wat zij ons ooit aandoet, is te sterven en ons te verlaten." M. E. STEYGER-ASPERSLAGH. Leiden, 1 Mei 1948. Door de koninklijke marechaus- see te Ter Apel is dezer dagen een beruchte S.S.-er gearresteerd, die poogde illegaal de grens te over- schrijden. Het is de 26-jarige J. B. V. te Munnikmoer. Bij het hoofd van de politieke recherche te Gou- da werd de opsporing verzocht. Hij wordt er o.a. van verdacht op de bevrijdingsdag 5 Mei 1945 in de Ouderkerk aan de IJsel een moord te hebben gepleegd met de bedoe- ling zich de papieren van zijn slachtoffer toe te eigenen. Hij wist naar Duitsland te ontvluchten, al- waar hij lange tijd bij een boer ge- werkt heeft. Een jubileum geeft naast veel redenen tot feestviering er ook, welke tot nadenken stemmen. Dat van de N.V. Taminiau te Elst (Over-Betuwe), maar algemeen bekend als TE.O., is er zo een. Het leert, wat inzicht en wils- kracht vermag. We zouden er snorkende ..headlines" uit kunnen distilleren, welke echter niet veel meer zouden zeggen dan dat het Amerikaans zou zijn, wat een ondernemende Nederlander nu na vijftig jaren als een bekroonde levensstaat ziet: een hyper-mo- derne industrie ter verwerking van vruchten en vruchtensappen, waarvan de oorsprong ligt in een apotheek. Het was op het einde van de 19e eeuw in apothekerskringeri gemeen- goed, om de kwalijke smaak van velerlei drankjes te verbergen door de toevoeging van vruchtensappen. Het aanwenden van dit echte „huis- middeltje" stemde enerzijds een jong gymnasiast tot ernstig naden ken, anderzijds inspireerde het hem tot gedurfde daden. Tegenwerking en moeilijkheden van allerlei aard ten spijt het museum in de direc- teurskamer spreekt een niet mis te verstane taal zette de jonge Ta miniau door an begon in 1898 op zeer bescheiden schaal met de ver- vaardiging van vruchtensappen. In Elst. het hart van de fruitcultuur, oordeelde hij zijn doel beter |te kunnen bereiken en stichtte dapr een fabriek, welke in de loop der jaren vele uitbreidingen en verbe- teringen onderging en nu gevoe- gelijk gerangschikt kan worden onder de meest moderne in zijn genre. Een vaste arbeiderskem van ruim 300 man, in het seizoen aangevuld met circa 600 losse arbeidskrachten, onder leiding van deskundig perso- neel, besteden de grootste zorg aan een ver over de grenzen bekend en gewaardeerd kwaliteitsproduct. Het was de oorlog, welke de Ne derlandse productie van jam enorm deed stijgen en wel tot niet minder dan 33 millioen' kg per jaar, een kwantum, dat na invoering van de keuzebon (jam en suiker) is ver- minderd tot het altijd nog zeer aan- zienlijke gewicht van 18 millioen kg, De vraag, welke vele huisvrou- wen zich wel stellen, nl. of de jam binnenkort van de bon zal komen, laat zich nog niet beantwoorden: de internationale suikersituatie spreekt hier een hartig woordje mee. Met het oog op de seizoendrukte heeft de viering van het gouden bestaan der T.E.O.-fabrieken reeds einde der vorige week plaats gehad. De heer Taminiau Sr., heeft daarbij mogen ondervinden, dat niet alleen zijn onverdroten werken hoge waar- dering ontmoet hij werd nl. be- noemd tot ridder in de Qrde van Oranje Nassau maar ook, dat zijn persoon in de Betuwe in hoog aanzien staat; de gemeenteraad van Elst toch benoemde hem tot ere- burger dier gemeente. s Met het front in Arabie is het ok niet alles goud wat er blinkt. Volgens berichten van A.P. is de Arabische bevolking in verschillen de Palestijnse plaatsen wanhopig. De Joodse weermacht is sterker en beter georganiseerd. de Arabieren zijn te laat. zeggen de mensen. Men heeft geen hoge muts op van het Arabische bevrijdingsleger en be- weert ook, dat achter het Arabische scherm een onderlinge strijd woedt tussen Koning Abdoellah en Koning Ibn Saoed, die beiden op annexatie belust zijn. En de steun van Irak? Dit land heeft zelf met een econo mische crisis te kampen! Egypte zit tot aan zijn oren in de politieke moeilijkheden. Syrie voelt niet veel voor de strijd en de Libanon ten slotte is militair niet van het minste belang! OorspronkeHJke ronton uit het Russiache spionnenleven 28. „Laten we ons gemak er bij ne men," zei hen tot de twee mannen, die bij zijn binnenkomst waren op- gesprongen, „en weer gaan zitten. Hoe staat 't met uw rapport, mijn- heerRimond?" „Het is gereed, heer." ..Goed, ik luister.. Menshoff zal onderwijl thee schenken en'n kopje vooraf drinken, niet waar, Menshoff? Steek ook eerst even n sigaret op." Toen dit gebeurd was, raakte Tegleff z'n eigen kopje aan. De lezing van het rapport duur- de lang en schonk hem telkens een grote verrassing. Maar hij liet dit niet blijken. Somber bleef hij voor zich uit kijken-, hetgeen het zeker- ste bewijs was, dat het hem zeer naar de zin ging. 'n Z6 geraffineer- de, geheime manier om berichten in te winnen en over de grens te smokkelen zou zelfs niet in het brein als dat van Tegleff zijn op- gekomen: ,.Ik heb respect voor u. werkelijk mijnheerehhoe is uw ware naam ook weer?" ..Arthur d'Artillac." ..Juist. Ik heb respect voor u, mijnheer d'Artillac. Uw betrekking moet 'n goudmijn voor u geworden zijn." „Dat ■■'as t ook, heer," zei d- tillac, die de onzalige gedachte kjesterne, dat openhartighe'd en eerlijkheid een monster als Tegleff tot barmhartigheid zouden stem- men. „U hebt geeist, dat ik in dit rapport, onvoorwaardelijk, zonder enige terughouding, de waarheid zou zeggen. Ik heb dat gedaan, zo als u ziet." „Ja, jahmwe zullen die waarheid toetsen. Vertel me eens: hebt ge nog familie?" „Neeh, heer, ik ben alleen on de wereld. anders zou ik zo'n doodsge- vaarlijke functie nooit hebben aan- vaard." „Hm! 'n Tikje gevaarlijk is ze in- derdaad. Hebt ge eigendommen in Parijs?" „Ja, heer 'n rentenierswoning, waarin ik 's winters enkele maan den doorbracKt." „Waar staat die woning?" ..In de Rue de 'Etoile nummer 26" „Wordt die bewoond?" ..Alleen door 'n oude concierge." „Zo." Tegleff keek heel nijdig. Z'n linkerooglid knipperde: ..Zonde van dat pandtien maanden van het jaar leeg staan." Hij wreef zich in gedachten langs het voorhoofd, ging toen verder: „Dus, je had in Riga drie adressen, waarheen de brieven per auto wer den verzonden. De namen van die adressen staan duidelijk in het rap port, niet waar?' „Ja, heer. ik vraag genade voor die mensen." ..Natuuriljk, natuurlijk, ik ben tegenwoordig bonk genade, ha, ha, ha, ha!" ..En ook voor Kondratieff, mijn secretaris!" „Dat spreekt vanzelf." „We hebben niet verzwegen en gij hebt beloofd...." „0, we leven hler in het Land van Beloften! Maar, eer we over genade beginnen, moeten we nog enkele andere dringende zaken be- handelen. Geef mij dat rapport maar eens, zo dank je wel. Drink eerst je kopje thee eens leeg. Jij ook, vnendmnetje Kondratieff, ik zal Menshoff schellen om nog eens in te schenken." Mensdorff kwam en schonk thee onder 'n doodse stilte, die de beide gevangenen intenser martelde, naar mate ze langer duurde. Tegleff be- nutte dgze stilte om z'n gedachten te laten gaan over de maatregelen, die hij onmiddellijk moest nemen. Unverwacht stond hij op en zei, terwijl hij de armen over de borst kruiste: ..Schrijf nu, daar aan die tafel, in je geheimschrift. 'n paar regels aan al je medewerkenden uit de onmiddellijke omtrek. Ik zie er staan hier veertien namen van personen, die voor het grootste deel op de burelen van de ministeries werkzaam zijn." Schrijf dat ze zich vannacht om twaalf uur klokslag, moeten bevin- den in de twee kelders van het sousterrain onder de oude gezant- schapswoning. Daar hielden jullie immers om de veertien dagen, zoals het rapport vermeldt, jullie bijeen- komsten?" „Ja, Heer, zo is het." „Ha. ha, ha", schaterde Tegleff „en die goedige Roemjanzow heeft me, bij hoog en bij laag bezworen, dat ie zes weken aan e£n stuk de oude concierge van dat gebouw ge- controleerd heeft." „De oude concierge weet niets van onze geheime vergaderingen", zei d'Artillac. „We zullen zien. Schrijf." dit Heer." „M'n secretaris deed altijd, .Best, dan je lieve secretaresse." Kondratief nam aan de tafel plaats en, hoewel ie sterk beefde. waren de 14 biljetten snel gereed. „Zo", zei Tegleff, „en hoe kan ik nu verze- kerd zijn, dat er niets meer of min der opstaat dan wat ik heb opgege- ven?" ,.In de koffer zult u onze Code vinden. Vergelijk ze met dat er op deze briefjes staat." ..Prachtig. we worden het ten laatste gloeiend eens. En, hoe ge- schiedde de verzending?" ,.Een van hen is de portier van 't ministerie." „0, wat aardig, wat vernuftig!" lachte Tegleff, ,,'t portiershokje moeten ze allemaal elke morgen en elke avond passeren! Jullie hadt daar dus 'n eigen postkantoortje! H441 aardig!" En Tegleff lachte z6 hartelijk, dat d'Artillac z'n secretaris hoopvol aankeek: zou het toch gunstig met hen aflopen? (Wordt vervdgdtt

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3