Euwe's terugtocht door Reshevsky benut Rauter hoort zijn doodvonnis uiterlijk onbewogen aan MINISTER FIEVEZ SPRAK OP DE GREBBEBERG A.R.K.A.-Congres debatteert over de salarissen Botwinnik blijft ongenaakbaar I „Ons volk was de Duitse bezetter geen gehoorzaamheid verschuldigd" Verzet was natuur- lijke reactie Zei U iets? Progressieve kinderbijslag eerste eis De bonnenlijst V/ereldkampioenschap schaken Feiten van vandaag Hemelvaart NIEUW NOORPHOLLANDS DACBLAD - Woensdag 5 Mei 1948 PAC. OP DE DAG, waarop geheel Nederland met weemoed eerbie- dige hulde brengt aan hen, die in de striid voor onze vrijheid zijn gevallen en waaronder duizenden zijn, die hun leven moesten geven door de moordenaarshand en de bevelen van Rauter, heeft bet Bijzondere Gerechtshoi te Den Haag het enige vonnis, dat rechtvaardig genoemd kan worden, uitgesproken over deze dienaar van Satan, de vroegere Hohere S.S.- und Polizei-fuhrer, de Duitse beul der eerste klasse in Nederland tiidens de besetting Wij beijveren ons tegenwoor- dig weer voor allerlei „ismen". Om van al die oude systemen als liberalisme, socialisme, commu- nisme e.d. maar te zwijgen, had- den we na de bevrijding het per- sonalisme, dat de persoonlijke verantwoordelijkheid propageer- de, toen kwam het existentia- lisme, dat naar de zin van het leven zocht, en nu worden we overstroomd met federalisme, dat de landen tot federatieve samenwerking wil brengen, met prijsgeving van eigen souverei- niteit. En er zijn allerlei hoogge- leerde lieden, die over al die ismen zo diep nadenken en zo hoog redeneren, dat ze het doel voorbij dreigen te streven. Als we nou es teruggingen naar de bronnen van het katholicisme, het Christendom, zou de oplos- sing van tal van kwalen dan niet heel wat eenvoudiger zijnDe Goddelijke Openbaring wist ons alles al te vertellen, wat men in zoveel diepzinnig zoeken ge- openbaard wil zien in allerlei nieuwigheden De Aonmkiijke Landmacht had op de Grebbeberg een herden- kingsplechtigheid georganiseerd. De plechtigheid werd bijge- woond door Schout bij Nacht N. A. Rost van Tonningen, chef van het Militaire Huis van H.M. de Koningin, als vertegenwoor- diger van Hare Majesteit, en vele andere autoriteiten. De Minister van Oorlog, Fievez, sprak de herdenkingsrede uit en er werden kransen op de graven gelegd. Daama werd twee minuten stilte in acht genomen. NATIONALE SPAARRAAD BENOEMD DELEGATIES TERUG TE BATAVIA Fie Carelsen geopereerd MINISTER WITTEMAN onthulde monument te Heemstede Vacantietoeslag Bakkersbedrijf Kippenvoer blijft nog gedistribueerd Uitbreiding grensverkeer met Duitsland? Amerikaans vliegtuig in Beieren verongelukt RADAR WAS EEN 1 OORLOGSWAPEN De vrijspraak van de Duitse deskundigen Kloosterklok terug JX- Maandag is een De MavJland i'jgei moui, te.. militaire vliegschool te Woensdrecht, even over de Belgische grens neergestort. De beide inzittenden hebben bij dit ongeluk het leven gelaten. Een foto van het wrak van het vliegtuig. HET CONGRES, dat de Algemene R.K. Ambtenarenbond dezer in het Kurhaus te Scheveningen houdt, mag terecht een sala- ris-congres worden genoemd. Maandagmiddag en ook Dinsdag morgen kwam een groot aantal afgevaardigden aan het wootd, die in meer of mindere mate critiek leverden op het beleid van het Hoofdbestuur. In het algemeen richtte zich de critiek tegen de omstandigheid, dat omtrent de acties die door het Hoofdbe stuur zijn gevoerd, aan de afdelingen slechts de resultcrten be kend zijn. Deze resultaten, door de voorzitter in zijn openings- rede bevredigend genoemd, werden door sommige afgevaardig den gekwalificeerd als niet te zijn wat men ervan verwacht had. Hoofdbestuur tegen staking GISTERENAVOND werd de 20ste ronde van het wereldschaak- touraooi te Moakou gespeeld met de partijen EuweReahev- sky en BotwinnikKeres. Beide partijen werden afgebroken. maar de steliing was voor Botwinnik en Reshevsky gunstiger. Krentenbrood op komst De „Conada" weer vlof MINDER GROENTEN NAAR ENGELAND TABAK VAN SUMATRA Een Mei op het Elysee. Ook Frankrijk kent tradities. Ieder jaar begeven zich de ..koningin der hallen" (de groentehallen wel te verstaan) en de koningin van het eerste (Parijse) arrondissement naar het Elysee, w«ar de president der Republidk resideert en bieden hem een mand vergeet-mij-nietjes aan. De dames zijn vergezeld van enige markt-arbeiders met speciale hoeden van enorme omvang. Radio-luisterwedstrijd voor Stiehting 1940-1945 In Maart daalden de spaarsaldi |_|ET zijn de christelijke feest- dagen, de jeesten van het liturgisch jaar die het stempel drukken op ons leven en aan ons katholiek-zijn dat geheel eigen, bizondere karakter geven. Het is altijd zd geweest, dat het hei- dendom, de god-loosheid pro- beert, de godsdienstige jeesten af te schaffen en te doen ver- dwijuen. Het was zo in Duits land in de Nazi-tijd, het is zo in Rusland onder het Communis- me. De christelijke jeesten wor den ook door de moderne gods- haters aangevuld als het heilig- ste bezit van de mensen. Wij moeten er daarom aan vasthou- den, en aan gehecht zijn. Een levendig bewustzijn van wat de ze feestdagen zijn en betekenen moet ons doordringen. Vooral, wij moeten ze werkelijk „vie- ren". Vieren zoals dat inderdaad past. Als mensen die bij de mys teries van Christus betrokken zijn. Leef mee met de Kerk! MARCUS Uiterlijk onbewogen hoorde Rau ter het vonnis aan, dat het slot was van de sententie, waarvan de voor- lezing een uur duurde en onder doodse stilte door de voile rechts- zaal werd gevolgd. Enkele minuten na half twee opende de president, jhr. v. Meeu- wen, de zitting. Hij ving aan met 'h beschouwing over de bevoegdheid van het hof, waarbij het beroep van Rauter en diens verdediger mr. van Rijckevorsel op verschifiende uit- spraken van andere gerechtshoven en verdragen bestreden werd. Vastgesteld werd dat het hof in deze zaak bevoegd is vonnis te wij- zen. „Het hof acht met eenparigheid van stemmen het tenlastegelegde bewezen, behalve de invoering van de tweede distributiestamkaart wat het hof niet bewezen acht". Vervolgens werden de verschil lende punten van de tenlastelegging stuk voor stuk besproken. De pre sident verklaarde, dat het hof niet kon aannemen, dat Rauter onbe- kend zou zijn met het lot, dat de joden na een deportatie naar Duits land wachtte. Gezien zijn leidende positie en. nauw contact met hoge Duitse functionarissen moet hij daarvan op de hoogte geweest zijn. Verdachte heeft tijdens de te- rechtzitting aangevoerd, dat jeug- dige Nederlanders om militaire re- denen naar Duitsland gedeporteerd moesten worden. Maar het hof zag deze deportatie in het kader van de maatregelen om Nederlandse arbeiders voor de Duitse oorlogs- industrie te laten werken, militaire redenen waren daar grotendeels vreemd aan. Vervolgens werd nog nader be- schouwt, of de bewezen verklafir- de feiten onrechtmatig zijn in de zin van het internationale recht. Daarbij werd voorop gesteld, dat het landoorlogreglement de strek- king heeft beperkingen op te leg- gen aan de bezetter en niet om aan de bezetter ruimere bevoegdheden te geven jegens de bevolking van het bezette gebied. Rauter heeft zich, zo vervolgde de president, herhaaldelijk be- roepen op het internationale recht, om te bewijzen, dat hij gerechtigd was tot het nemen van de maatre gelen, die hij getroffen heeft. Tij dens de bezetting heeft hij zich echter nooit hierom bekommerd. Altijd ging hij uit van de vraag: hoe hij de Duitse zaak het beste zou kunnen dienen. In onze ogen had de onrechtma- tige bezettende macht slechts een feiteiyk, doch geen legitiem ge- zag en was het Nederlandse volk noch in ethisch noch fn Jurldlsch opzicht de Duitse bezetter gehoor zaamheid verschuldigd. Het ge- volg hiervan is, dat ondergj-ondse verzetsbeweging tegen een vijand in bezet gebied een geoorloofd strijdmiddel kan zfln, aldus de president. Qok het beroep op de capitula- tie-overeenkomst werd door het hof verworpen. Het hof zag echter in de gesloten overeenkomst alleen een capitula- tie-overeenkomst, zonder politieke strekking, die dus geen verplich- tingen oplegde aan de Nederlandse regering noch aan de bevolking van het bezette Nederland. Het verzet werd verder „een na- tuurlijke en noodzakelijke en mits- dien ook gerechtvaardigde reactie tegen handelingen van de bezetter". Onder doodse stilte verklaarde de president, dat het hof de bewe zen feiten zo ernstig achtte, dat het de doodstraf geboden acht. Uiterlijk onbewogen hoorde Rau ter dit vonnis aan. In de voile zaal verbrak een luid geroezemoes de gespannen aandacht waarmee men een uur lang de voorlezing van de sententie gevolgd had. Midden daarin viel de klop van des president? hamer, als teken, dat de zitting gesloten was. Rauter veriiet, na nog het recht van cassatie verkregen te hebben met een buiging naar het publiek de zaal. Bij een beschikking van de minis ter van Financien, gepubliceerd in de Nederl. Staatscourant van 3 Mei 1948. zijn de leden van de Nationale Spaarraad, bedoeld In de Spaarwet 1947, benoemd. De installatie van Nationale Spaarraad is op korte ter- mijn te verwachten. Tot voorzltter is benoemd mr. Am. J. d'Ailly. Tot leden van de Nationale Spaarraad, tevens zijnde vertegen- woordigers van de minister van Fi nancien in deze Raad, zijn benoemd dr. A. Treep te Wassenaar, drs. G. L. Popken te 's Gravenhage. De Nationale Spaarraad zal tot taak hebben ons volk te doordrin- gen van de noodzakelijkheid spaar- zaamheid te betrachten. Bovendien heeft de raad tot taak voor de toe- komst voorstellen te beoordelen welke voor de bevordering van het sparen dienstig kunnen zijn. Dien- overeenkomstig zal hij de bevoegde instanties adviseren. Na een rels van 13V. uur van Djok.la naar Batavla, arriveerde de „delegatietreln" Maandagavond aan het station Koningsplein. De trein werd opgewacht door een groot aantal leger- en enkele ma rine autoriteiten, aangezien de be langstelling voornameHjk uitging naar de zes Ned. krljgsgevangenen die met deze trein naar Batavia werden vervoerd. Uit Poerwokerto (vanuit de de- legatietrein) seinde de correspon dent van Aneta, dat de reis zeer or- delijk verliep. Tot Remit gingen Rep. militairen als geleide mede en voorbij de gedemilitariseerde zone werd te Gombong de trein overge- geven aan Ned. militairen. De zes ex-krijgsgevangenen genoten een grote belangstelling van de zijde der passagiers. die alles omtrent hun bevindingen wilden weten. Fie Carelsen, die kort geleden haar 40-jarig toneeljubileum vierde, is Dinsdagmorgen onverwachts voor spoedoperatie in een der Haagse ziekenhuizen opgenomen. „Moge dit offer ons sterken in onze vaste en onwrikbare wil om de vrijheid tot het uiterste te ver- dedigen tegen een mogelijke nieu- we agressor; moge deze dan te- zamen zijn met alle volkeren, die de vrijheid liefhebben, doch bidden wij God, dat dit niet meer nodlg zal zijn". Zo sprak de mi nister van oorlog, A. H. J. L. Flivez, Dinsdagmorgen onder de stoere beukenbomen van het na tionale soldatenkerkhof op de Grebbeberg, waar velen van ons volk, die daar in 1940 vielen, hun laatste rustplaats hebben. In alle eenvoud en rust werden de gevallenen en met hen. zoals minister Fievez zeide, alien die vie len voor de vrijheid van ons volk herdacht. Dat waren de mannen, die in Mei 1940 aan de Grebbe en el ders vielen; dat waren zij, die in Indie het leven gaven of in de wereldzeeen "het zeemansgraf von- den; dat waren zij, die bij het ver zet tegen blanke en gele onderaruk- kers het offer van hun leven brach- ten. In 1940 streden de mannen van land- en zeemacht van ons op de oorlog geestelijk onvoorbereide volk tegen de overweldiger. Zij betoon- den zich het devies: „Je Maintien- drai" niet onwaardTg. Al kon toen het vaderland niet gered worden, de eer werd wel gered en daarmee ontwaakte de kracht van het ver zet; daarmee werd het bloed der gevallenen tot het zaad der be vrijding. Een diepe stilte viel nadat de minister met heldere, rustige stem zijn toespraak had gehouden.Roer- loos stonden daar de deputaties van het leger voor 1940, van het nieuwe leger, de Irenebrigade, de lucht- macht, stoottroepen, zeemacht, bin- nenlandse strijdkrachten en mari- niers. Vogels zongen onbezorgd hun lied in het met zonneschijn over- goten jonge groen. Oranjetulpen Onder grote belangstelling werd Dinsdag een oorlogsmonument voor de gevallenen op een der mooiste plaatsen van het wandelbos Groe- nendaal te Heemstede ohthuld. Zeer vele autoriteiten, o.a. minis ter Witteman, B. en W. van Heem stede, de heer L. T. Bouman, lid van Ged. Staten en mr. B. W. Stomps, namens de organisatie van oud-ille- galen, Kapitein J. C. Buhrmann, als vertegenwoordiger van H.M. de Ko ningin. alsmede de schepper van 't monument Arie Andriessen, waren aanwezig. Minister Witteman trok de vader- landse driekleur, waarmede het beeld bedekt was. omhoog, zodat het gedenkteken, een vrouw voorstel- lend. die zich van haar boeien be- vriidt, zichtbaar werd. De minister hield vervolgens een toespraak. waarin hij de jaren 1940- 1945 de zwartste bladzijden noemde uit de geschiedenis, gekenmerkt door het laacste verraad om iudas- loon. Gode zij dank, zo ging de mi nister voort, toonden deze bladzij den ook schonere dingen. Want eerst aarzelend. maar langzamer- hand toenemend in sterkte ging het verzet groeien. Vele offers zijn ge- bracht. Vervolgens legde Kanitein Buhr mann namens H.M. de Koningin een kran?" met de nationale kleuren bij het monument, de heer L. Bouman namens het provinciaal bestuur van Noord-Holland en de burgemeester van Heemstede namens het gemeen- tebestuur. Met het zingen van het Wilhelmus werd de plechtigheid besloten. op de graven wuifden in de zachte lucht. Een krans van Hare Majesteit de Koningin werd aan de voet van het eenyoudige houten herdenkingskruis gelegd door Haar vertegenwoordi ger. schout bij nacht N. A. Rost van Tonningen, chef van het militair huis. Vervolgens werden kransen gelegd namens de Stichting Natio- naal Legermonument Grebbeberg en de Stichting Ereschuld en Dank- baarheid. De Kon. Militaire Kapel speelde tot slot dezer plechtigheid het Wil helmus. De aanwezige deputaties stonden onder leiding van hun bevelheb- bers of oud-bevelhebbers. Luitenant- generaal mr. H. J. Kruls leidde de afvaardiging van het huidige leger Aan het hoofd van de deputatie der Kon. Landmacht voor 1940 storid generaal B. D. H. G. Winkelman. De commandanten aeestrijdkrachten en zeemacht Nederland werden ver- tegenwoordigd. door kapitein ter zee Numan. Na de plechtigheden begaven ve len zich met bloemen naar de gra ven om hun dierbare doden een groet te brengen. De samenwerkende organisaties van werkgevers in het bakkersbee drijf, hebben, gezien de beschikking van het College van Rijksbemidde- laars d.d. 19 April 1948 betreffende toekenning van event, gratificaties in het jaar 1948, besloten evenals in 1947 hun leden te adviseren aan de werknemers in het bakkersbedrijf die recht hebben op 12 dagen va- cantie, bij de vacantie een toeslag te geven gelijk aan het loon over 'n week, zoals dit is vermeld achter de desbetreffende functie in de regeling van arbeidsvoorwaarden voor het bakkersbedrijf en aan werknemers die minder dan 12 dagen vacantie hebben een toeslag naar rato. Een dezer dagen is een bericht verschenen, als zou ir. J. P. Tukker, directeur van het bedrijfschap voor pluimvee en eieren, op een te De- venter, gehouden lezing hebben ge- zegd, dat het artikel kippenvoer binnenkort zal worden vrijgesteld van distribute. Met nadruk wordt er door het mi- nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening op gewezen, dat dit vooralsnog zeker niet in het voornemen ligt. Naar het ANP verneemt zijn met de Britse bezettingsautoriteiten in Duitsland onderhandelingen gaande om het z.g. kleine grensverkeer op korte termijn zodanig uit te brei- den. dat ook grenspassen zullen worden verstrekt aan aan weerszij- den van de grens wonende familie- leden. Verwacht wordt, dat in de loop van de aanstaande zomer een zoda- nige regeling tot stand zal kunnen komen. Maandagavond laat is in Beieren een Amerikaans superfort neerge- stort en in brand geraakt op 2 Km. van het vliegveld waarvan het startte. Van de bemanning van 12 koppen werd 1 lid gedood en de 11 anderen ernstig gewond. Het vlieg tuig rqaakte deel uit van een eska- der, dat gestart was voor een „ge- wone nachtelijke oefenvlucht" naar Port Said en terug. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend ge- maakt. Zoals gemeld. heeft het Bijzonder Gerechtshof te 's Hertogenbosch de beide Duitse radardeskundigen prof, dr. A. R. Esau en dr. A. R. Boett- scher, dezer dagen vrijgesproken en hun onmiddellijke invrijheidsstel- ling gelast. De ten laste legging vermeldde o.a. het zich opzettelijk schuldig maken aan plundering van eigendommen der Philipsbedrijven te Eindhoven. Het Bijzonder Hof overwoog bij zijn uitspraak. dat radar in de laat ste oorlog wel een oorlogswapen was en de wegvoering derhalve ge oorloofd. Er bestaat n.l. een oor- logsreglement, dat het wegvoeren van krijgsmateriaal toestaat. Bo vendien hebben de betrokkenen voldaan aan alle wettelijke voor- schriften in dit oorlogsreglement gencemd. Zo hebben zij o.m. voor het mee- aevoerde quitanties afgegeven. In Duitsland schijnen de apparaten in Russische handen gekomen. Het is Philips nog niet gelukt ze terug te krijgen. Dezer dagen brachten vroegere medewerkers van Radio-omroep ..Herrijzend Nederland" thans me dewerkers van Radio Omroepen de Nederlandse Radiounie. de drie en half jaar geleden geleende kloos terklok der Zusters van de Gast- huisstraat te Eindhoven met enige plechtigheid terug. De bim-bam klok had van October 1944 af. eerst voor ..Herrijzend Nederland" te Eindhoven, later te Hilversum. het tijdsein gegeven. De commissie sprak hartelijke woorden tot de Moeder-Overste en bood als tegen- prestatie een fraaie stola aan. voor het tijdvak van 9 t.m. 22 Mei 1948. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: BONKAARTEN KA. KB, KC 806 361 melk 5 liter melk 363 melk 7 liter melk 366 vices 100 gram vlees 367 vlees 300 gram vlees 368 369 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 388 algemeen 250 gram kaas of 312"/, gram korstloze kaas 386 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen pudding- poeder/vermicelli e.d 384 algemeen 1600 gram brood (geldig t.m. 15 Mei> 373 reserve 800 gram brood (geldig t.m. 15 Mei) 374 reserve 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 376 reserve 400 gram brood (geldig t.m. 15 Mei) BONKAARTEN KD, KE 806 863 melk 12 liter melk 866, 867 vlees 100 gram vlees 868 boter 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 869 boter 125 gram boter of margarine of 100 gram vet 888 algemeen 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 886 algemeen 400 gram brood of 1 rantsoen pudding- poeder/vermicelli e.d. 884 algemeen 400 gram brood (geldig t.m. 15 Mei) 873 reserve 400 gram brood (geldig t.m. 15 Mei) BONKAARTEN ZA, ZB. ZC, ZD. ZE, MD, MF, MG, MH 806 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van de strook E. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Mei worden ge- bruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 10 Mei mag worden ge- kocht. Een door de'afdeling Utrecht in- gediende motie. waarbij het hoofd bestuur werd uitgenodigd de nodige stappen te nemen om ook voor het overheidspersoneel een gratifieatie van 2 pet. te verkrijgen, werd over- genomen. Speciaal de afgevaardigde van Utrecht, de heer W. v. d. Meer. ge- tuigde van weinig vertrouwen in de gang van zaken. Hij was van mening dat ook van de technische salaris- herziening weinig te verwachten is. In verband hiermede diende de voorzitter van de Utrechtse af deling een motie in, waarbij hij stappen be- pleitte om voor de gesalarieerden beneden f 3000 eeri 5 pet. duurte- toeslag te verkrijgen. Deze motie werd door de lande- lijke voorzitter overbodig geacht. De motie ter zake van een 2 pet. grati fieatie werd door het hoofdbestuur overgenomen. Enkele afgevaardigden meenden. dat de vorm. waarin thans het Ge organiseerd Overleg" plaats vindt. een handicap voor ARKA vormt om de billijke eisen van de leden tot verwezenlijking te brengen. Zij ad- viseerden het hoofdbestuur daarom uit het ..Georganiseerd Overlqg" te treden. Dit zou ons. aldus de voor zitter. alleen nadeel berokkenen. De heer v. Elk wees erop, dat de strijdpositie van de personeelsorga- nisatie in de loop der jaren is gewij- zigd in een overlegpositie. Speciaal ten opzichte van het overheidsperso neel heeft dit consequenties, in ver band met de bijzondere positie die dit personeel inneemt. Dit brengt tevens mede, dat stakingen. waarop 2 afdelingen hadden aangedrongen, voor het overheidspersoneel een wa- pen is, hetwelk nooit mag worden gehanteerd. ,Spr. wees tevens op de omstandigheid, dat uit het georgani seerd overleg in de toekomst mede- zeggenschap zal groeien. Algemene salarisactie. Die afgevaardigden, die bij het hoofdbestuur aandrongen op een al gemene salarisverhoging voor de ambtenaren. vonden in de leiders der A.R.K.A. in zoverre medestan- ders. dat ook deze van mening zijn, dat er voor het overheidspersoneel nog veel zal moeten worden gedaan. In de party Euwe—Reshevsky werd al spoedig, nl. bU de 15e zei, tot koninginneruil overgegaan. Daar- na geheel onverwacht, zette Reshevs ky een scherpe pion-aanval in het centrum en op de koningsvleugel op en bracht op het juiste moment ook zyn koning in de strijd. Euwe werd hierdoof gedwongen zijn stukken ver terug te trekken en een yerde- digingsgordel op de tweede lijn op te zetten. Reshevsky kon /zijn beide kastelen echter op strategisch be- langrijke punten opstellen en daar- na zijn koning in- uitstekende cen- trale positie plaatsen. De verdedi- ging, die Euwe rond zyn koning had opgezet, stortte daarna ineen en met de zwarte kastelen op de hielen werd hij gedwongen zich op de ko- ninginnevleugel in veiligheid te brengen. Zo overhaast was deze vlucht, dat verscheidene witte pion- nen ongedekt kwamen te staan. De party werd ten slotte afgebroken in een voor Euwe ernstige positie. Met intense belangstelling werd de partij BotwinnikKeres geyolgd. In de drie vorige partyen van Keres tegen Botwinnik had Keres zelfs geen halve punt weten te bemach- tigen. Het was daarom te verwach ten dat Keres dltmaal alles in het werk zou stellen om revanche te kunnen .nemen. Botwinnik's openin/; getuigde schier ook van veel strijd- lust. Keres vermeed de bekende theoretische voortzetting. Bij de 5e zet offerde hy dapper een pion, om een aanval te kunnen opzetten. Bot winnik bleef echter voorzichtig en verwierp het edelmoedige maar verraderiyke offer. Hij koos een voortzetting, waarmee hij een ze- kere druk op zwart's koninginne- vleugel ontwikkelde. Door een zeer orlginele manoeuvre met zyn pion- nen trachtte Keres de gunstige po sitie van zijn paard te consolideren. maar Botwinnik mobiliseerde al zyn stukken, met het gevolg, dat zwart's paard de voordelige en ongenaak- bare positie niet kon bereiken. Reeds by de 27e zet was het duide- lyk, dat het initiatief van Keres slechts van korte duur zou blijken, terwijl Botwinnik's voordeel steeds meer zichtbaar werd. Keres trachtte nu door vereenvoudiging van zijn steliing de steeds groter wordende dreiging af te weren. Hij ruilde beide kastelen en de koninginnen af, maar in het eindspel, toen beiden nog ieder een paard en zes pionnen bezaten, behield Botwinnik zyn voordelige positie. Hierna werd de party afgebroken. Heden worden de afgebroken par- tyen uit de 19e en 20e ronde ge speeld. De stand is nu: Botwinnik 10 en 2 afgebr. partijen uit 16; Smyslov 8'/« uit 16; Reshevsky 7'/. en 2 afgebr. partijen uit 16; Keres 7'/» en 1 afgebr. partij uit 16; Euwe 3'/« en 1 afgebroken partij uit 16. De hoeveelheid krenten en rozij- nen, welke voor het bakken van krentenbrood aan de bakkers be- schikbaar wordt gesteld. komt over- een met 75 gram per hoofd. Dit be- tekent, dat de bevolking ong. 200 gram krentenbrood per hoofd kan betrekken, indien de bakker kren tenbrood levert, waarin de helft van de grondstof bioem door krenten en rozijnen is vervangen. Zelfverzorgers voor brood kunnen geen recht doen gelden op het be trekken van krentenbrood. Met hulp van vijf sleepboten is Dinsdagmiddag het Zweedse s.s. ..Canada"-, dat bij Walsoorden aan de grond gelopen was, vlot geko men. Het heeft de reis naar Ant- werpen voortgezet. Het schip was' geladen met 8800 ton rogge voor Antwerpen. Echter, de tijd is nog niet rijp om iedere wens met vervulling be- kroond te zien. In de eerste plaats vraagt de actie voor een progessieve kinderbijslag alle aandacht. Hiervan zullen juist zij, die thans het zwaarst onder de prijs- en loonpolitiek ge- bukt gaan. de voordelen trekken. Voorzitter v. Elk zegde het con- gres toe, dat het hoofdbestuur met koppigheid aan deze eisen zal vast- houden. Zij weet zich hierbij verze- kerd van de medewerking van de K A B en de K V P. Maandagmiddag werden de con- gressisten in het Haags Gemeente- museum ontvangen door het bestuur der Residentie. Namens de burge meester werden de afgevaardigden verwelkomd door de Wethouder van Financien. de heer Th. Dresme. Des avonds trad de jubilerende Haagse afdeling van de A.R.K.A. als gastvrouw op. In de Kurzaal bood zij de congressisten een zeer goede op- voering aan van Moliere's blijsoel De Vrek" in de vertaling van Pie- ter v. d. Valk ten tonele gebracht door het Bernardustoneel ,.De Spe- lewaghe" Dinsdagmorgen droeg de lande- liike adviseur van de A.R.K.A., rec tor Kraakman. in de Kerk van O.L.Vr. van Lourdes te Schevenin gen een plechtige H. Mis op. Met ingang van 1 Mei j.l. is de export van een aantal soorten groen- ten uit ons land naar Engeland en Wales. Schotland en Noord-Ierland verboden. Wortelgroenten vrij van loof„ asperges, verse bonen, verse erwten. uien en sjalotten. tomaten, aubergines en pimento's echter kun nen vergezeld van een colorado- kever-certificaat van de Planten- ziefttenkundigen Dienst in deze lan den worden ingevoerd. Vermoedelijk tot begin Juni is ook voor bospeen een uitzondering gemaakt, mits de lengte van het loof niet meer dan 5 inches be- draagt. Zonder certificaat mogen nog worden ingevoerd: komkom- mers, meloenen, pompoenen en champignons. Dezer dagen werden te Belawan Vbor de eerste maal ruim 3000 ton producten van de nieuwe oogst in- gescheept op het m.s. ..Celebes" van de S. M. N., welk schip omstreeks half Juni in Nederland wordt ver wacht. Behalve grote partijen rub ber en vezel nam de .Celebes" de eerste van een serie palmolie-ver- schepingen mede, welke thans weer rechtstreeks via de tankparken van het Deli tankbedrijf en de Medanse machinefabriek in het schip werden gepompt. Het schip laadde tevens de eerste Deli-tabak. welke na de oorlog naar de Amsterdamse veiling werd ver- scheept.Het zal helaas de enige ta- bak van dit jaar blijven, doch hoe- wel de hoeveelheid klein is, is deze party, die aan de rand van het de- marcatiegebied is geteeld, een sym- bool van de geleidelyke vooruit- gang van Sumatra's Oostkust. HET 290 TON metende Ned. schip „Coen" uit IJmuiden heeft giste- renavond op 20 kilometer uit de Engelse kust om assistentie ver- zocht. Men gelooft, dat het schip averij aan de machines heeft op- gelopen. IN JERUZALEM is de stemming optimistisch ten opzichte van de mogeiykheid van permanente vrede voor deze stad. De order staakt het vuren in de voorstad Katamon, die Maandag afgelopen zou zijn, is voor onbepaalde tyd verlengd. VERSCHILLENDE Belgische steden zullen heden zonder brood zijn als gevolg van een staking van de arbeiders in de meelfabrieken. Gisterenavond konden de bakkers van Antwerpen, Luik en Gent voor het laatst bakken. DINSDAG zijn er in geheel Grle- keniand 152 personen, die van moord beschuldigd waren, te- rechtgesteld. AH» gratieverzoeken waren afgewezen. BERICHTEN UIT LONDEN mel- den, dat Bidault, de Franse mi nister van buitenlandse zaken, pogingen in het werk steft om te komen tot een spoedige by een- komst met Bevin en Marshall teneinde te spreken over de vei ligheid van Frankrijk in ruil voor Franse concessies t.o.v. Duitsland IN JAPAN wordt momfnteel een groot Amerikaans vliegveld aan- gelegd op ongeveer 1000 kilome ter van Wladiwostock, de voor- naamste haven van Rusland aan de Stille Oceaan. De startbanen zijn 3000 meter lang. 4000 Japanse mannen en vrouwen leggen het vliegveld aan, dat 13 mlllioen dollar kost. DE STAKING bU de Parijse Metro duurt voort. Het ve'rkeer met de ondergrondse was Dinsdag slechts voor de helft normaal. DE GRENZEN van de Amerikaanse bezettingszone in Beieren zijn door Tsjechische politie en Russi sche soldaten geschonden. Tsjechi sche grenspolitie heeft op ver schillende personen in Beieren geschoten. Heden, 5 Mei, zal om 21 en 22 uur voor de radio een luisterwedstrijd worden gehouden door de Stichting '4045. voor geluiden uit de bezet- tingstijd. De prijzen zijn: een ameu- blement, Bruynzeelkeuken, radio, rywielen. Totaal f 20.000.Goedge- keurd door de Minister van Justitie, 3 Mei. 2 A 1711. In de maand Maart 1948 werd bij de algemene Spaarbanken ingelegd f 26.135.550 en terugbetaald totaal 29.941.320. Het spaarbedrag ver- minderde dus met f 3.805.770. In de eerste drie maanden van 1948 belie- pen inleg en terugbetalingen resp. f 92 596.796 en f 83.940.198, hetgeen voor deze periode een vermeerde- ring van de spaargelden met 8.656.598 betekent. Bij de bank- spaarbanken waren inleg en terug- betaling in Maart '48 resp. 2.346.791 en f 2.359.669 en in eerste drie maan den van 1948 resp. f 9.062.178 en f 6.871.679. i

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5