SPORT Zaandijk bijna tweede klasser RADIO FORWARD OR HAAR BEST IN BROKJES Hulde van Katholiek Haarlem aan Kardinaal de Jong "TejLejjf) DESPEURHOND Zei U iets? Aan N.N. NIEUW NOORDHOLLANPS DACBLAD - Vrijdag 7 Mej 1948 PAG. 3 Zilvermeeuwen promoveert Forward in de 1e ronde E.D.O.-P.S.V. werd een. puntloos gelijk spel Vier voltreffers van Abe Lenstra PROGRAMMA Wolverh. Wanderers naar ons land R.K.A.F.C.—Oudesluis 4-3 Vitesse-Alkm. Boys wederom gelijk spel Schagen bekerde goed Verzending van zeepost Recept onjuist klaar gemaakt Het vliegongeluk te St. Niklaas Tegelen komt zijn gelofte no 1 In tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard, generaal Foulkes en de Canadese gezant Dupuy heeft Woensdagmiddag te Hblten een plechtige herdenking van de overgave van de Duitse troepen aan het Canadese leger plaats gehad. De plechtigheid geschied- de op de Canadese begraafplaats. Z.K.H. Prins Bernhard, de Canadese gezant en generaal Foulkes arriveren bij het monu ment op de begraafplaats. Bankier met clienten naar de gevangenis De J.A.P.I. is een groot succes Amerikaanse kolen voor ons land Capitulatiezaal voor publiek heropend HET GOUDEN FEEST VAN DE ST. BAVO CHRISTIANSEN eerst in Juli voor FEUILLETON UITSLAGEN PROMOTIE-COMPETITIE Naar de Ze klasse De MeteoorZaandijk 13 VitesseAlkm. Boys 11 Naar de 3e klasse e. Monnikendam-Zilverm. 23 K.N.V.B.-Beker VSVVolewijckers 04 HMS—Allen Weerbaar 5—2 ForwardVelsen j 32 Purmerend TYBB 2—3 E.T.O.—Holland 1—3 Swift—QSC 2—1 ZFCBaarn 70 Oranje ZwartOFC 41 OVERZICHT Groot was het programme, dat gisteren werd afgewerkt, niet, doch de diverse uitslagen maakte ze toch wel belangrijk. Zo kreeg in haar streven om de 2e klasse te bereiken Zaandijk een goede voorsprong, nl. met zelf de lastige uitwedstrijd in Tuindorp Oostzaan te winnen en het gelijke spel in VitesseAlkm. Boys Nog 66n winstpuntje op Vitesse en Zaandijk is na zes vergeefse pogin- gen uiteindelijk 2e klasser ten koste van onze Alkmaarse 2e klasser De Boys, die er in dit tournooi inder- daad nog steeds ongeslagen zijn, doch het al te veel met gelijke spe- len te doen heeft. Men zie de stand: Zaandijk 5 3 2 0 8 10—4 Alkm. Boys 5 1 4 0 6 6—5 Vitesse 5 1 2 2 4 7—11 Meteoor 5 1 0 4 2 710 Het enige, dat enigszins voldoe- ning schonk. was de spanning en speciaal in de tweede helft, toen de Haarlemmers zich extra inspanden om een doelpunt te maken. Zou dat gelukt zijn, dan was het verdiend, want EDO was over het algemeen het meest in de aanval. Schutters ontbraken aan beide zijden. De spelers spanden zich goed in, dotfh zij slaagden er niet in een behoorlijk schot te lossen. De Haar lemmers .gaven voor rust de toon aan. Het meeste gevaar dreigde aan de rechterzijde, waar Spek goed op dreef was. Kwamen er voorzetten van zijn voet, dan was het steeds een speler van P.S.V., die de bal wegwerkte. Steendam kreeg de mooiste kansen,, maar hlj schoot te nonchalant in de richting van het doel. Spil Trines had niet veel moeite met Roodselaar. die af' en toe in actie kwam, doch weinig succes kon boeken. Scholtens trok zich eventueel ook voor het doel terug en onderbrak enkele aanvallen De Eindhovense voorhoede moest haar meerderheid in Schijvenaar en Lasschuit erkennen. Beiden speel- den vrij rustig en hadden niet zo- veel moeite met de aanval als de verdedigers aan de andere zijde. Aanvankelijk ging het meest van Bloemsma uit, later ook van d'Hooghe en Dumoulin. Nog minder dan bij EDO losten de spelers harde schoten en doelman Wille had niet veel te doen. Het wordt langzamerhand haast eentonig te melden, hoe het in de kampioenscompetitie keer op keer het voetbalwonder Lenstra Is, die op technisch beter spelende tegenstan- ders de overwinning voor Heeren- veen uit het vuur weet te slepen. Haarlem heeft dat pu in een tijds- bestek van vijf dagen tweemaal moeten ondervinden. Viermaal werd keeper Verkaayk geslagen alle vier maal door schoten van Abe's voet. Haarlem's papieren stonden na de rust zo gunstig. Technjsch verre su- perieur, heer en meester op het ge- hele middenveld, waar een zich in zijn element gevoelende Kick Smit zijn voorhoede vakkundig voedde, hadden de roodbroeken een 31 achterstand weten in te lopen en streden nu, met nog 20 min. te spe- len, voor een overwinning en een revanche op een wat gedesillusion- neerde tegenstander, die het hoofd dreigde kwijt te raken onder de Haarlemse stormlopen. In deze pe- riode verdienden de westelijke kam- pioenen te zegevieren, maar zij 6choten in productivitelt te kort. Zes minuten voor het einde, bij da stand 3—3, liet de weer schitte- rend spelende Abe zien hoe het moet. Juist toen iedereen een Haar- lem-doelpunt verwachtte, kreeg hij bij een Friese uitval de bal goed aangegeven jvan Ploegh, wist zich op onnavolj$are wijze vrij te ma ken en scoorde met een onhoudbare kogel. juist binnen het strafschop- gebied gelost, zijn vierde doelpunt (4—3). N6g was de Friese zege niet veilig en Abe trok zich terug in de ver- dediging, waar hij de resterende minuten enkele malen meesterlijk rdeding wist te brengen. ZATERDAG 8 MEI HILVERSUM II. 7.15 Maria ter ere, 7.45 Morgengebed, 8.15 Pluk de dag, 9.00 Voor de vrouw, 9.35 Bos- ton-orkest, 11.00 De Zonnebloem, 11.45 Schoolradio, 12.33 Zang-orgel, 13.20 Klaas van Beek en zijn or- kest, 13.50 Film en toneel, 14.20 En- gelse les voor beginners, 15.50 Concert der jongeren, 15.45 K.R.O.- kiosk, 16.20 „De Vliegende Hollan der", 17.00 De Wigwan, 18.15 Con- gres van Europa, 18.40 Spineuza, 19.15 Klaas van Beek-klanken, 19.45 Kampvuren langs de evenaar, 20.20 Lichtbaken, 20.50 Klein-orkest, 21.25 Pluvier knapthet op, 22.00 Week- end-serenade, 22.45 Avondgebed, 23.15 Kroningsmis van Mozart. HILVERSUM I. 7.30 Gram. pi.. 8.18 Lichte morgenklanken, 9.15 Russische orkestwerken, 10.00 Mor- genwijding, 10.20 Radio-feuilleton „Ik verkoos de vrijheid", 11.00 or- gelspel door Joh. Jong, 11.30 Olie uit eigen bodem, 12.00 Lichte or- kestmuziek, 12.33 Vaudevllle-orkest, 14.15 Harmonie-orkesten, 15.15 Laat de mensen zingen, 16.15 Binnen zonder kloppen, 17.15 Radio Phil- harmonisch Orkest, 18.30 Nedderl. Strijdkrachten, 19.00 Artistieke Staalkaart, 20.15 En nuoke, 2130 Weekend-orkest, 22.00 Hoor- ■pel, 22.30 Omroep-operettekoor, 23.15 Hobby-hoek. Naar de 3e klasse. In afdeling A is Zilvermeeuwen er in geslaagd een stevige zege op Monnikendam te behalen, waarmede ze voor .deze en voor Ripperda onbe- reikbaar is geworden. Zaandam is dus plots twee 3e klassers rijker, nl. Zilvermeeuwen en het gedegradeer- de Z.V.V. De stand is hier: Zilvermeeuwen 4 2 2 0 6 15-10 Ripperda 3 1113 7-7 Monnikendam 3 0 12 1 5-10 In de strijd om de K.N.V.B.-beker is de le klasser V.S.V. gesneuveld. Forward klopte de 2e klasser Vel sen, terwijl Purmerend door de 3e klasser T.IJ.B.B. werd uitgescha- keld. Ook Q.S.C. zullen we niet meer terugzien, terwijl ZFC in Baarn een 70 zege boekte. Naar wij vernemen zullen de Wolverhampton Wanderers een tweetal wedstrijden spelen tegen bondsploegen en wel op 12 Mei in het Feijenoord-stadion te Rotterdam des avonds om half 7 en op 14 Mei te Amsterdam in het Olympisch Stadion, met eenzelfde aanvangsuur. Naar men weet zullen Aston Villa en. Arsenal in geen geval een tour door Nederland maken. K.N.V.B. KAMPIOENSCHAP Uitslagen BW—GoAhead 5—2 EDO—PSV 0—0 HeerenyeenHaarlem 43 Overiicht Mogelijk dat onze westelijke vertegenwoprdigers in de gis teren door hen gespeelde wed strijden van de kampioens- ronde wat meer hadden ver diend, een feit is echter, dat ze het samen tot slechts een winstpunt brachten, wat ten goede kwam aan EDO, dat met PSV een puntloos ver- lopen wedstrijd speelde. Haarlem dacht in Heeren- veen revanche te nemen op de in Amsterdam geleden ne- derlaag. 't Mocht niet geluk- ken. In de laatste minuten bracht Abe Lenstra, die ook de drie vorige doelpunten voor zijn rekening had genomen, de stand op 43 en daarmede was het pleit beslecht. Inmiddels houdt BW er flink de gang in en heeft nog steeds de leiding, mede door haar zege van gisteren op GoAhead. De stand is nu: B W 5 4 1*0 9 Heerenveen 6 4 119 GoAhead 6 3 12 7 EDO 5 12 2 4 PSV 6 114 3 Haarlem 6 10 5 2 Van de drie grote ontmoetingen. ForwardHollandia, Grasshop persV.V.W. en die van gistermiddag ForwardVelsen, welke binnen elf dagen op het Forward-terrein plaats vonden, was de laatste ongetwijfeld de meest snelle, emotievolle en best ge speelde ontmoeting. De thuisclub heeft een uitstekende wedstrijd gespeeld, zoals we in maanden niet mochten aanschouwen. Ondanks een weliswaar niet verdiende 20 achterstand met de rust, versaagden de zwart-witten geen moment en slaagden er in deze achterstand in een boeiende kamp om te zetten in een 32 overwinning. Een zege, welke haar, de goede kwaliteiten van de bezoekers ten spijt, volledig toekwam. Ook voor deze ontmoeting be- stond, zij het vrij wat minder dan bij de vorige wedstrijden, een flinke belangstelling. Meer dan bij de vo rige ontmoetingen moet men dit keer genoten hebben van deze wed strijd die behalve op zeer goed peil staande, vol spanning was en tal van adembenemende momenten telde. Toen Forward met de wind in de rug bij rust een 20achterstand had in te halen waren er maar wei- nigen die nog aan een Forward-zege durfden denken. Inderdaad het veldspel van de zwart witten was uitstakend en de meeste keren wa ren zij het die het initiatief hadden, ja het eenmaal zelfs tot een doel punt brachten doch deze niet toe- gekend zagen. Hiertegenover stond echter het constant goede spel van de gasten met haar voorhoede waar- in elke speler goed was voor een doelpunt. De manier waarop beide doelpunten tot stand kwamen deed vermoeden dat de gasten het niet bij deze twee zouden laten. 't Is echter anders verlopen en toen de zwart witten reeds direct na rust de stand op 21 wisten te brengen waren zij het die evenals voor rust het beste van het spel hadden. Heel Forward gierde om de gelijkmaker en toen deze kwam werden de zwart-witten opgezwiept tot de overwinning. En toen inder daad van der Pol onder geweldi'g enthousiasme nummer drie van dichtbij keihard had ingeknald keek al wat Forward was angstig op de diverse tijdaanwijzers en was het alleen nog maar een enkele heel brutale die om de vierde goal vroeg. De strijd begon vrij gelijk opgaand doch wanneer Velsen goed opgezette aanvallen onderneemt wordt tel- kens weer met forse trappen de bal gedirigeerd naar de Velsen helft. Forward heeft dan ook al spoedig gesteund door de wind een zeker overwicht en zo zien we menige bal langs gaan of in de veilige handen van de Velsen doelman terecht ko- men tot plots de Velsenaren er tus- sen uit trekken, een stevige aanval ondernemen en haar rechtsblrinen met een formidabel hard schot via de lat zien scoren (01). Dat was keurig aanvalswerk. Forward reageert hierop met felle aanvallen en weet na enige ver geefse pogingen onder groot en thousiasme te scoren. Doch men had te vroeg gejuicht. Nog heviger valt Forward aan en telkens weer is het Velsen-doel in gevaar, schoten vlie. gen naast en over. Dan zou toch het doelpunt komen. Hart is door- gebroken, een tikje te ver speelt hij de bal voor zich uit. Dit ontging de geroutineerde Velsen doelman niet en snel is hij er bij om Hart de bal van zijn schoen te pikken. Dan Werken de gastheren zich los, aan gevaar dachten we niet doch toen Baas ietwat onhandig ging doen waren de gasten er als de kippen bij en was het hun mid- voor die de voorsprong vergrootte (0—2). Toen kort daarop de rust kwam was een ieder het er wel over eens dat een 20 voorsprong voor de gasten ietwat geflatteerd was. Het waren echter beiden zuivere doel punten en die geven nu eenmaal de AI was< de belangstelling voor deze wedstrijd niet zo heel groot, toch waren nog talrijke voetballief- hebbers opgekojnen om R.K. AFC tegen Oudesluis aan 't werk te zien. Oudesluis is een potige ploeg met een goede verdediging en een voor hoede, die het met snelle, open aan vallen probeerde. In de middenlinie speelde de linkshalf een goede partij Bij AFC was de verdediging goed op dreef; alleen liep de doelman wat veel en wat te ver uit, wat het derde doelpunt tot gevolg had. In de middenlinie speelden de spil en de rectitshalf een goede wedstrijd. Er dient echter meer aandacht be- steed te worden aan 't plaatsen. Het afgeven van de bal was soms zeer slordig en vaak juist voor de voe- ten van de tegenpartij. De voor hoede hield het spel te kort en men zocht 't teveel in de breedte. Voor de rust nam Oudesluis twee maal de leiding en tweemaal maak te AFC gelijk, zodat de rust inging' met 22, Na de pauze hernam Oudesluis weer de leiding, toen de AFC-doel- man te ver uitgelopen was. Eerst tegen het einde slaagde AFC er in gelijk te maken, terwijl uit een vrije sclmp zowaar nog het winnende doelpunt gescoord werd. Scheidsrechter Hoek leidde cor rect. maat aan. Inmiddels hoopte men dat Forward na de thee ietwat ge- lukkiger zou zijn dan daarvoor en inderdaad nauwelijks was begonnen en heeft Forward de eerste aanval afgeslagen of daar komt Forward's eerste goal. Hoog voor doel zweeft plots de bal. De Velsen doelman wil uitlopend keren doch plots springt hoog boven hem uit Eken en via diens hoofd gaat de bal over de doelman heen (12). Hard wordt er nu om het volgen- de doelpuntje gestreden. Eenmaal suist de bal voorlangs het Forward doel. De Velsen aanvallen houden aan tot de bal bij een hoog schot van uit het midden ineens voor het Velsen doel zweeft. Snel toeschie- tende spelers springen op om de bal langs de Velsen doelman te ja- gen doch tevergeefs, plots nog een hoofd, (was het dat van Eeken?) en nu lag de bal in de touwen, zij het dan onder heftig protest van de Velsenaren voor buitenspel (22). Nu ruikt Forward de overwinning en aangemoedigd door al wat For ward was rollen de aanvallen her- haaldelijk op het Velserstrand aan. Menige bal weet de Velsen doelman te keren. Eenmaal reeds is hij ge- passeerd doch wordt de bal hoog door Eeken ingezet door een der backs uit doel gekopt. Doch dan is het raak. Weer een Forward aanval over rechts, laag komt de bal voor doel, van de Pol schiet toe en knalt onhoudbaar in (32). Velsen wil gelijk maken. Eenmaal bleef de bal minuten lang angstig voor het Forward doel hangen doch uiteindelijk ruimt Cor Qroot met een verre trap op. De laatste minuten verstrijken onder de grootste spanning doch gescoord wordt er niet meer. Een enthousiaste Forward aan- hang kon haar spelers, waaronder we Pieterse, die het lang niet slecht deed, weer eens zagen, toejuichen. Voor de tweede maal is de strijd van Vitesse tegen Alkmaarse Boys in een gelijk spel geeindigd. Dit geeft ook de werkelijke verhouding weer. Als V. aftrapt zit A. al meteen voor het V doel. En de wijze waarop dit gebeurde beloofde voor Vitesse niet veel goeds. Allengs echter wist Vitesse uit de greep van Alkm. Boys te gerakqn. Bij een van hun aan vallen miste Kramer lelijk, doch het onheil kon net voorkomen wor den ten koste van een corner. Daar- na bleef het spel heen en weer gaan, maar beide voorhoeden maakten het de verdedigingen met hun aan vallen niet erg lastig. De wedstrijd leek eerder een vriendschappelijk partijtje dan een promotie-degrada- tie wedstrijd. Zo verstreek. de tijd met doelloos heen en weer getrap en kon geen der beide partijen het voor de rust tot een doelpunt bren gen. Na de rust zit Vitesse meteen voor het doel van Alkm. Boys en uit een scrimage weet A. v. d. Valk te doelpunten. Na dit doelpunt werd het Alkm. Boys duidelijk, dat het zo niet langer kon gaan. Alles trok nu ten aanval maar de Vitesse verdediging bleek weinig moeite met de doorzichtige aanvallen te hebben. Bakker, de links-binnen van Alkm. Boys, die met hoofd en schouders boven zijn medespelers uitstak, schiep menige kans, maar deze werden keer op keer om hals gebracht. Bij een van de Vitesse uit- vallen krijgt Eickhof in buitenspel- pofitie de bal en op 30 meter lost hij een schot. Keeper Kramer, die tegen een doelpaal geleund zat, sprong op en kon met zijn vuist de bal nog even raken wat niet kon verhinderen, dat de bal in het doel belandde. Iedereen juichte reeds, maar de scheidsrechter liet een vrije schop nemen. Steeds kwamen de Alkm. Boys te rug. Eenmaal was keeper Zonneveld die een- uitstekende wedstrijd speel de, al gepasseerd; maar van Velzen redde de situatie door op het laatste moment nog weg te trappen. Een goal, het was te zien, kon op de duur niet uitblijven. Bij een van de vele corners die genomen werden op de V.-veste kwam de bal tenslotte hoog voor het doel. Het leek' dat niemand de bal kon bereiken, maar de links- buiten de Grand maakte van de ge- legenheid gebruik door de bal keu rig in de uiterste hoek te deponeren 1—1. In angstige spanning verstreek de tijd. Bij een aanval van A. Boys werd een der spelers gehaakt. De vrije schop werd evenwel naast ge- schoten en direct hierna floot de scheidsrechter 't einde. De elftallen hadden gekregen wat hun volgens hun gepresteerde spel toekwam. Voorzet op het GoAhead-doel, die door doelverdediger Brand wordt weggewerkt. Foto ANPdHn. Met het oog op de belangrijke promotiewedstrijden, die het eerste voor de boeg heeft, werd in overleg tussen bestuur en elftalcommissie besloten om voor de bekerwedstrijd de reserve's aan te laten treden, versterkt met doelverdediger Jc. Slikker en Dirk Schoorl, die nu linksbuiten speelde. Na ongeveer 20 min. wordt een vlot samenspel te zien gegeven van de voorhoede. Nadat de bal eventjes van links naar rechts had gelaveerd kreeg Ipey hem onder controle, snelde naar binnen en had met een welgericht schot meteen succes 10 Ongeveer 10 min. voor het ver strijken der eerste helft kwam na goed samenspel D. Schoorl in het bezit van de bal, ondernam een soloren, passeerde de backs en schoot onhoudbaar in 20. Na de thee werd Schagen aan vankelijk teruggedrongen, maar weer gaf de achterhoede geen krimp In deze periode verzetten Peetoom en Jb. Dekker bergen werk. Het spel bleef hierna beperkt tot het middenveld met af en toe eens een doorbraak van een der partijen. On geveer een kwartier voor het eind bemachtigde Dekker het lede'r, rende naar voren, verwisselde met D. Schoorl van plaats en wist na het omspelen van HCSV's rechts- back, feilloos door te geven aan Ipey, die het derde en laatste doel punt fabriceerde. De le etappe van de Ronde van Luxemburg voor amateurs werd ge- wonnen door de Luxemburger Ern- zer. De Haarlemmers Peters en Voorting waren resp. tiende en der- tiende. Het resultaat van de tweede halve etappe van de Tour de Romandie was: 1. Goldschmitt; 2. Janssen (Ned.). In het algemeen klassement staat Janssen derde, Sijen vijfde en Lambrichs zevende. Op de Internationale Sprintwed- strijden te Brussel sloeg van Vliet al zijn mededingers, terwijl Derksen tweede werd. De Ronde van Apeldoorn voor amateurs werd gewonnen door de Amsterdammer Harmans. Naar Nederlands Oost-Indie kan zeepost worden verzonden met het m.s. „Indrapoera", dat op 13 Mei a.s. vertrekt. Het verdient aanbeveling de cor- respondentie twee dagen te voren ter post te bezorgen. In Tel Aviv is iemand wakker geworden, na twaalf jaar te hebben geslapen! Die man leef- de onbewust. Dat staat in de krant als iets bizonders. Maar hoeveel mensen leven er in de wereld onbewust, terwijl ze me- nen wakker te zijn? De hele we reld wordt door het gevaar van het communisme bedreigd, maar nu in een land als ltali'e de goe de elementen met zoveel doods- verachting hebben gestreden, dat ze de machten van het kwaad er onder hielden, menen de slapers, dat het ergste alweer voorbij is en zij dutten weer in. Maar in Tsjecho Slowakije ma- noeuvreerden de communisten met hun handlangers bij de can- didaatstelling z6, dat ze nu al weten, bij de verkiezingen op 30 Mei 87% van de zetels te zul len b emachtigen. Daar slapen ze niet. Romme zou zeggen: de kinderen van het licht zijn toch nog weer stommer dan de kin deren van de duisternis Voor de Leeuwarder Rechtbank stonden terecht een apothekeres te Harlingen en haar leerlinge. Deze laatste had een haar ter hand ge- steld recept niet juist behandeld, met het droeve gevolg, dat het pa- tientje, dat de aldus verkeerd afge- leverde geneesmiddelen gebruikte, overleed. De apothekeres werd veroordeeld tot een maand voorw. hechtenis met een jaar proeftijd en f 750.boete of 25 dagen hechtenis. De leerlinge werd gestraft met 'ri maand voorw. hechtenis en f 100. boete of 35 dagen hechtenis. Na een plechtige Uitvaart in de St. Corneliskerk te Roosendaal is op het R.K. Kerkhof Woensdag met militaire eer het stoffelijk overschot ter aarde besteld van sergeant-vlie- ger A. A. Snoeyers, die nabij St. Niklaas in Belgie met zijn toestel neerstortte. Onder de vele kransen was er ook den van het Belgische Ministerie van Luchtvaart. In tegenstelling tot hetgeen daar- omtrent aanvankelijk werd bericbt, laat de bij het vliegongeval nabij St. Niklaas om het leven gekomen Eerste Luitenant-vlieger-waarnemer C. van Eimeren een zoontje van 16 maanden na. In de bange front- en hongerwin- ter 194445 deld Tegelen de gelofte mits de bewoners niet behoefden te evacueren, om 5 jaar geen carna- vals-optocht te houden, maar een processie te ondernemen naar een Maria-oord en een Maria-gelofte beeld te plaatsen. Hoewel vanaf het Zuiden van Roermond tot Gennep alle inwoners met geweld verdreven werden, bleef Tegelen gespaard voor evacSatie. Zondag 9 Mei zal het Maria-ge- loftebeeld worden ingezegend. Het beeld, dat 4 M. hoog is, is geplaatst temidden van het Raadhuisplantsoen Mgr. prof. dr. Frans Feron zal de inzegening verrichten en de feest- rede uitspreken. 7*- sji De directeur van het bijkantoor van een grote bankinstelling te Sassenheim is wegens geknoei met deviezen door de economische poli- tierechter veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf met aftrek van 3i/j maand voorarrest, 20.000 gulden boete en verbeurdverklaring van in beslag genomen dollars, ponden ster ling en winsten. Deze bankier werkt'e samen met enige bollen- handelaren, die van hun gunstige positie in de internationale handel gebruik maakten om deviezenwin- sten ten eigen bate aan te wenden. De knoeierijen werden begaan met ponden, dollars en effecten. Bij deze uiteraard zwarte transacties was de bankier behulpzaam. Drie bollen- exporteurs werden tot 2 maanden gevangenisstraf en boetes van 2000 tot 5000 gulden veroordeeld. Zij werden ter zitting gearresteerd. Een der handelaren viel flauw toen hij zijn vonnis hoorde uitspreken. Ook andere bloembollenhandelaren zul len zich Wegens geknoei met devie zen voor de rechter moeten verant- woorden. Dat de Nederlandse jeugd een steentje bijdraagt tot de deviezen- besparing en dus tot het herstel van ons land moge blijken uit de vol- gende resultaten. welke door de Jeugd-Actie Papierlnzameling (JA PI) over de maanden November en December 1947 en Januari 1948 wer den bereikt. Ingezameld werd in deze drie maanden in totaal 753.540 kg papier. Aan de inzameling namen deel 4797 scholen met 738.990 leerlingen. Over deze periode werd aan de scholen een bedrag uitgekeerd van f 125.978.60, welk bedrag wordt be- tteed aan ontspanningsdoeleinden. De door de vakgroep ..Papierindus- trie" over bovengenoemd tijdvak ter beschikking gestelde prijzen werden toegewezen aan: de Open- bare Lagere School te Tietjerkster- adeel, de Openbare Lagere School te Loosdrecht en de Chr. U.L.O. te Putten. Deze drie scholen hebben in deze drie maanden gemiddeld per leer- ling rond 60 kg papier ingezameld, een resultaat, dat er zijn mag. Het Amerikaanse Ministerie van Handel heeft medegedeeld, dat het kolenexport-quotum voor Neder land voor elk van de maanden Mei, Juni en Juli is vastgesteld op 63.000 •ton. De V.V.V. te Wageningen heeft voor de tijd van zes maanden de Capitulatiezaal van de eigenaar van hotel „De Wereld" gehuurd. Zij zal gedurende deze tijd weer. evenals vorig jaar, voor het publiek tegen een geringe entreeprijs worden opengesteld. De eerste bezoeker van het nieuwe seizoen was generaal Foulkes, die met zijn handtekening als eerste het nieuwe gastenboek inwijdde. Op speciaal verzoek werd de Canadese legerchef ontvangen in een „kale" zaal, dus zoals zii was ongeveer op 5 Mei 1945. Inmiddels is echter weer op de capitulatie betrekking hebbend fotomateriaal en andere oorlogsdocumentatie aan- gebracht, zodat de Capitulatiezaal wederom het aspect heeft van een oorlogsmuseum. DE MECHANISCHE MENS 1948. Op een tcntoonstelling te Londen, gewijd aan de gezondheid van de mens, vormt dit model van de mechanische mens de hoofd-attrac- tie. Hij heeft zelfs al een naam: Godfried. De verschillende proces- sen in het imenselijk wezen, als denken en spijsvertering, zijn in deze „doorgezaagde vveesjongen" op de voet te volgen en hij beschrijft ze zelf aan de toeschouwer, want hij kan ook spreken. Een voormalig ingemieur van de B.B.C., Lynton Fletchen. is zijn geestelijke vader. Men ziet deze knappe bol links op de foto. Ter gelegenheid van het gouden jubileum der Kathadrale Basiliek van Sint Bavo te Haarlem, heeft Z.H. Exc. Mgr. K. Calewaert, Bis- schop van Gent, in aanwezigheid van Mgr. Huibers, Bisschop van Haarlem die ere-kanunnik is van het Kapittel van Sint Bavo te Gent, op Hemelvaartsdag een pontificale H. Mis opgedragen. Na een bezoek aan het Seminarie Hageveld, is Mgr. Calewaert weer naar Gent vertrokken. Tot besluit van de viering zal Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers Zondag 9 Mei een pontificale Hoogmis opdra- gen, met assistentie van Kardinaal J. de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. Des middags om half twee zal katholiek Haarlem in de gelegen heid worden gesteld de Kardinaal te huldigen. Op het plein achter de kerk is een tribune opgesteld, waar de gasfibn zullen plaats nemen. Ver- wacht worden mr. dr. P. J. Witte- raan, minister van binnenlandse zaken, prof. C. P. M. Romme, voor- zitter van de Tweede Kamerfractie der K.V.P., leden van de Tweede Kamer, vertegenwoordigers van het provinciaal bestuur van Noord-Hol- land, mr. P. O. F. M. Cremers, bur- gemeester van Haarlem en enkele wethouders. Een erewacht van militairen zal worden opgesteld, als de Kardinaal zich van de tuin naar de tribune begeeft. Nadat de harmonie ,.Eupho- nia" uit Overveen zich heeft laten horen, zal het koor van de kathe- draal onder leiding van dr. W. Kat Naar wij vernemen zal de open- bare behandeling van de aanklacht tegen de voormalige ..General der Flieger" Christiansen door het Bij- zonder Gerechtshof te Arnhem op zijn vroegst in Juli geschieden. Aan vankelijk was gemeld, dat deze zaak reeds in Mei aan'de orde zou komen het Ave Maria van Hubert Cuypers zingen. De plebaan der kerk, Mgr. F. Filbry, zal een welkomstwoord spreken, waarna de bezoekers een speciaal voor deze gelegenheid door emeritus-pastoor J. van der Meer geschreven huldelied zullen zingen. Aan het defil£ zullen 4500 dames en heren deglnemen. Van iedere organisatie en school mogen dertig leden of scholieren deelnemen. Om half drie zal de Kardinaal vertrek- ken. U bent, wat U doet, waar U woont, weet ik niet. V hebt zich helemaal onbekend willen houdenUw naam zal niet voluit staan in de krant noch zullen zelfs de beginletters er van vermeld worden. Alleen maar het naamloze N.N. zal men lezen in de verantwoording van de giften, die bij onze bureaux binnenkomen ten bate van onze Hongaarse hulp-actie. U droeg uw steentje bij, niet om gezien en geprezen te worden door de mensen. U deed het in stilte. Maar er staat dit in het Evange- lie en dit is helemaal voor V persoonlijk gezegd, dat ,,de Va der die ziet in het verborgene, het U zal teruggeven". U had medelijden met de nood-lijdende kinderen. Zij zijn de oog-appel van God. Wat is Uw stille, ver- borgen daad mooi! En hoe moogt ge U overtuigd weten van de dankbaarheid van vele Oosten- rijkse en Hongaarse kleinen je- gens U, onbekende gever en geefster uit Nederland! Oorspronkelijke roman uit het Russische spionuenleven 29. Het antwoord op deze vraag werd diezelfde dag gegeven. Zij werden beiden overgebracht naar twee der meest afgelegen cellen der vesting- gevangenis, waar Tegleff hen. door de commandant der gevangenis. z'n kort besluit deed voorlezen: ..Arthur d'Artillac en z'n medeRlichtige Kondratieff zouden, in afwachting van hun ter dood-brenging, hun ge- wone bezigheden voortzetten. Ze zouden de inlichtingen voor het bui- tenland bestemd. en hun door Teg leff gedicteerd, op de gewone wijze via Riga, doen verzenden. De datum der terechtstelling: de straf met 't koord. werd nog niet bepaald. Zo- lang zij zouden blijken te zijn: bruikbaar materiaal, zo laag zou hun het leven gelaten worden. De veertien medewerkers in dienst van Georges Rimond zouden diezelfde nacht het loon voor hun verraad ont vangen. Tegleff telefoneerde vanuit de Pe ter- en Paulsgevangenis naar de Wiborgse bakkerij en een kwartier later had een sectie soldaten het be vel ontvangen, zich die avond, na 't appdl. gereed te houden, om zich onder commando van een onder- officier naar de Wiborgse bakkerij te begeven en daar de nodige orders af te wachten. Misschien valt er uit dit geval voor mij iets te leren", had Tegleff tot zichzelf gezegd. toen de convocatiebiljetten naar de por- tier verzonden warep. Drie sleutels van het oude gezantschapsgebouw had hij bemachtigd, en, aan de hand van de gegevens in het rapport zou het hem heel gemakkelijk vallen de onderaardse vergaderzaal te vinden. Hij had een taxi genomen, liet zich door de sierlijke straten Morskaja, de Millionaja en het Liteiny-pros- pect, langs de Newa-oever. naar de voormalige keizerlijke bibliotheek brengen. de schitterende bibliotheek waarvan een deel tijdens de revolu- tie verwoest werd. Hij nam aan een der tafeltjes plaats en begon te le zen, links en rechts rondspiedend naar de weinige bezoekers, die er op dit uur zaten. Tweemaal veran- derde hij van plaats. dan klopte hij aan een klein deurtje waarop stond: ..Inlichtingen" en verdween daar- achter. Hier was een van vele pieds-a- terre, die Tegleff er op na hield. Achter dit kantoortje was een gang met aan het einde 'n kamer, die.hij ondergronds en zo nodig langs een brandtrap verlaten kon. Het was een soort torenkamer, die uitzicht bood over de stad. Hier had-ie alles wat-ie maar wenste, tot zijn beschikking, de te- lefoon, een keuken, waarin een kok te zijner beschikking bleef, de no dige wapenen, 'n grote diepe muur- kast met de meest verschillende vermommingen. Hier kon-ie over- nachten, hier kon-ie als deftig ge- kleed heertje binnen gaan en ver- trekken als bedelaar. De man, die in het kantoortje zat om „inlichtin- gen aan 't lezend publiek te geven" was hem met lijf en ziel verknocht en zelfs tegenover deze, had hij zijn geheime maatregelen genomen. Teg leff fungeerde hier tegenover het personeel, als de inspecteur, die be- last was met het toezicht op het bi- bliotheekwezen. Hij was nauwelijks binnen, of de telefoon ging: ..Mijn- heer, er wordt hier zo juist 'n hand- koffer voor u gebracht." „Zet maar in de lift." In 't volgend ogenblik stond de handkoffer met al de kleren van de gearresteerde d'Artillac op z'n tafel. Hij pakte ze uit, bekeek ze, trok ze aan. monsterde zich in de spiegel aan de binnenzijde van de kleerkast. ..Wel, wel, wel", knikte hij goedkeu- rend, „als ik mezelf niet zo goed kende, zou ik mezelf arresteren. Ik ben razend nieuwsgierig naar wat de heren ..medewerkers" vannacht zullen zeggen. Hij schreef enkele brieven, beide toen de Catharina-Stichting op „Hallo, de Directrice?" „U spreekt met de Directrice." „Ik ben Tegleff. Is zuster Alexan dra aan de arbeid?" „Jawel, wil ik haar roepen?" „Neen. In welke afdeling heeft ze dienst?" „In't paviljoen der betalenden." ..Dank u". Toen kwam de kazer- ne aan de beurt: „De onderofficier, die de gewapende sectie comman- deert moet 'n uur vroeger dan oor- spronkelijk gelast was, zich aan de Wiborgse bakkerij melden om in- structies. Ziezo, zei-ie dat is een welbestede dag en de nacht zal niet minder welbesteed worden. Hij liet zich wat gebraden schapenvlees brengen, sterk gekruid met uien en knoflook en een portie pqddenstoelen. Hierbij dronk-ie 'n beker „kwas", z'n ge- liefkoosde drank die de kok be- reidde door zemelen en meel in wa ter te laten gisten. Voor hij echter zijn lippen aan deze beker zette nam hij een tweede uit de kast, bei de de man. die beneden bij het kan toortje zat, en zei: ..Joerji, he^ is vandaag jouw naamdag, ik wens je veel geluk. Drink eens". ferwijl hij dit zei goot hij de helft van zijn voile beker in de ledige over, reikte dez^ aan Joerji. Maar de man ant- woordde verbaasd: „U vergist zich, mijnheer, 't is vandaag mijn feesl niet". „Drink zeg ik, ik houd zoveel van jou, dat ik elke dag op "jouw ge zondheid zou willen drinken." Joerji gehoorzaamde en wilde heengaan .maar Tegleff hield hem terug. ..Neen, neen, niet weggaan, je kletst veel te gezellig." En hij schoof een stuk schapenvlees met wat champignons op een bord naar Joerji: .Als ik alleen moet eten, smaakt het me niet." Nu begreep Joerji: 't Ging weer als de vorige keer, meneer was bang vergiftigd te zullen worden. Tegleff ging rusten. Hij was een van die mensen, die hun zenuwen absoluut in bedwang hebben en wanneer ze zich neerleggen, onmid- dellijk rustig en vast inslapen. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3