mm m Het moet zover komen, dat men trots is Europeaan te zijn Episcopaat opnieuw achter de Katholieke Volkspartij u Voor Alkmaor en omgeving i HW8 Henri de Greeve: Christus moet het middelpunt zijn van het Federalisme Haarlem's gelovigen huldigen Kardinaal de Jong f* Grootse manifestatie op de Dam Bisschoppelijk vermaan om de eenheid te bewaren Prettige verrassing op til? Kans gemist Indrukwekkend besluit van kerkelijke feest en - Vermaan tot de jeugd MA AND AG 10 MEI 1948 44e IAARGANG - NUMMER 11256 BUREAUX: ii jf de bijeenkomst van het Europees Congres op de dam. STERKE BEVOORRADING VAN DE TABAKSWINKELS Winston Churchill heelt Zaterdag, vergezeld door zijn echtgenote, een bezoek gebracht aan het KroOnprinselijk gezin op Soestdijk. Na de lunch onderhielden de heer en mevrouw Churchill zich met de prinsesjes. H.K.H. Prinses- Juliana toont Churchill de jongste prinses Marijke, terwijl Irene en Margriet er bij staan. Heide door brand verwoest EERSTE „MARSHALL-SCHIP" TE AMSTERDAM Vijf Ned. Schippers in Belgie aangehouden /Verdronken PARLEMENTSLEDEN uit Engeland teruggekeerd Nieuwe treinen Uitgeest Castricum Onder de trein geraakt Ceen audientie I Nieuw HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stutnpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. I A t s4 - - Noordhollands Buiten God is t nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE GEZAMENLIJKE BISSCHOPPEN hebben gisteren de Katho- lieken in het bijzonder, met het oog op de komende verkie- zingen, weer vermaand, de eenheid te bewaren. Zij deden dit in het bijzonder met het oog op het' communistische gevaar, en verklaren, dat de Katholieke Volkspartij ook nu, als in 1946, de beste waarborgen biedt voor een christelijk staatsbestuur. Het optreden van het Communis- me zowel buiten als blnnen onze landsgrenzen, geeft Ons aanleidlng alle stemgerechtigde katholieken v. Nederland andermaal te wijzen op de hoogst gewichtige taak, welke zij op staatkundlg gebied hebben te vervullen, teneinde iedere machts- vorming van het goddeloze bolsje- wisme te voorkomen. Het oog gericht op het communis- tisch gevaar in ItaliS, heeft Onze H. Vader de Paus op 10 Maart 1.1. ern- stige woorden gesproken tot de pas- toors en de vastenpredikers van Rome over het kiesrecht en de kies- plicht van de Italiaanse Katholie ken. (Van onze eigen redacteur) WAREN het in de Haagse Ridderzaal de kopstukken van het Federalisme, de economen, de juristen, diplomaten en poli- tici van onderscheidene landen, die confereerden over de een heid van Europa, gisteren, op een stralende Zondag, was het Congres gekomen naar de massa. Een duizendkoppige menigte vulde de Dam in onze hooidstad en het was nu duidelijk. dat het Europees Congres niet was een „onderonsje" voor de groten der aarde, zoals vroeger de machthebbers der wereld beslisten over het wel en wee der volkeren zonder deze er in te erkennen. Het Europees Congres was Zondag tot het volk gekomen om het te vertellen, dat alleen het Federalisme de vrede kan ver- overen en een blijvende welvaart kan winnen. De massale bij eenkomst op de Dam was de verwezenlijking van het reeds bij de opzet van het Congres vastgestelde plan, het gehele volk er bij te betrekken. 1 Feestelijk was het podium vobr het Koninklijk Paleis versierd met vlaggen en fleurige hortensja's, het politie-muziekkorps deed zich van zijn beste zijde kennen en boven alles waren er de duizenden Am- sterdammers, die zich de kans niet lieten ontglippen om in een klap beroemdheden als Winston Chur chill. Anthony Eden, Paul Rama- dier en Paul Reynauld te kunnen zien. Zij kregen daarbij tevens dan nog een serie redevoeirngen van vooraanstaande federalisten te ho- ren, die ditmaal alien met nadruk in hun woorden lieten uitkomen, dat de beweging voor het federa- tieve Europa geen binnenhuis-poli- tiek wil zijn. doch ook voor de kleine man de hoop op een betere, vreesloze toekomst. De Amsterdammers lieten het niet aan twijfel onderhevig naar wie van de vele hoge gasten het meest him sympathie uitgaat. Een donderend gejuich ging op, toen de open auto met een Churchill, zoals iedere Nederlander hem van de foto's kent, op de Dam stopte; een zangkoor zong zeer toepasse- ltJk „WU leven vrij" en vergpzeld van Eden begaf Winston zich naar het podium, waar de overige auto- riteiten hem wachtten. Een bou quet tulpen herinnerde de grote ooTlogsleider er aan, dat hij zich in Nederland bevond, doch na een erkentelijke bulging verwisselde Churchill de bloemen toch maar voor een sigaar. De burgervader van de hoofdstad, 'nr. a. J. d'Ailly, verwelkomde met niet geringe trots het hoge gezel- schap en de vele buitenlandse fe deralisten in zijn stede. Hij kon er op wijzen, dat deze meeting, tussen het Palejs en het Nationale monu ment, op een historische plek plaats vond en hij was niet de enige spre- ker uit de lange rij die er aan her innerde, dat het in het hart van Nederland was, waar nu de gedach-, te voor het ene Europa naar buiten werd gedragen. Een grondgedachte. Wat valt er in deze hoogtij-dagen van het federalisme nog aan nieuws te vertellen over de bedoeling van het Europa-congres? De vele spre- kers beseften het en zij legden er zich dan ook op toe, om nu alleen maar juist het volkse element van hun ideaal naar voren te dragen. Ieder deed dat daarbij op zijn ma- nier. Zo was er een rhetorische Re- madier die erop wees dat het oude Europa zich thans van zijn saam- horigheid bewust begint te worden en dat' een ieder aan deze her- schepping mede moet werken; voor zlchzelf, voor zijn kinderen en voor de mensheid. De Utrechtse theo- loog Berkelbach van Sprenkel, be- toogde dat het voor Europa toch niet zo moeilijk moest zijn om een te worden, wanneer men dacht aan de groei van de Zeven Nederlandse Provincien en de Belgische liberale oud-minister Hoste bekeek het pro- bleem vooral als een verdere uit- werking van de Benelux-gedachte. Dat deed ook dr. Brugmans, die handig de Holland-Belgie-wedstrij- den erbij haalde, om te bewijzen dat op de eerste plaats een stuwende volksbeweging nodig is, om een idee tot leven te brengen. Churchil spreekt. Een langdurig applaus kondigde aan, dat Churchill zijn jas uit trok en op zijn beurt het spreekgestoelte beklom. DUmaal was de kern van zijn speech „Het moet zover komen, dat ook de gewone man er trots op wordt te kunnen zeggen dat hij Europeaan is." Hij haalde de vele vriendschapsbanden tussen Engeland en Nederland aan, om aan te tonen wat internatioifale samenwerking kan zijn en verklaarde, dat hij niemand's vijand wil zijn, ook niet van de Duitsers of Russen; slechts van ebn begrip: tyranr^e. Ook in deze speech bracht de Britse staatsman het vaak zo be- narde lot van de kleine man naar voren. „Zal,hij nu dan kans krijgen zich weer op te richten, hersteld van de oorlogsellende? Of zal hij nooit vrij zijn van de angst voor het barsten van bommen en vijan- delijke struikroverij?" Met een be- roep op alien om de regeringen te helpen in hun taak bij het wegban nen van de dreiging en het verze- keren van een welvarend Europa besloot Churchill zijn speech. De geschiedenis van Europa is 'n grote teleurstelling geweest. En wanneer misschien thans de een heid zal worden bereikt, dan heeft men er ruim elfhonderd jaar over gedaan en ten koste van een zee van ellende. Met nadruk beklem- toonde Henri de Greeve, dat de christenen door hun slecht beleefd Christendom eqn grote schuld op zich hebben geladen. Wij hebben Christus en Zijn leer ten schande gemaakt. Wanneer wij Europa wil- len verenigen, dan zullen wij dat moeten doen met Christus als mid delpunt. Thans is Christus uit de politiek nog gebannen. Het is nog altjjd: „Onze Lieve Heer op zolder." Europa is niet christelijk meer. Toen spreker daarop alle aanwe- zigen om een kort memorie aan alien die vielen voor de vrijheid, verzocht, hing er bbn minuut stilte over de Dam. En het is meer dan symbolisch als Henri de Greeve daarna aan Churchill, de grote oor- logsleider, vraagt om zijn V-teken ook in dienst te stellen van de vrede en Churchill daarop met omhoog gestoken vingers aan dat verlangen voldoet. Het is een gebaar dat even beklemmend werkt, een geste die misschien meer belooft dan schoon- klinkende resoluties. Het is een lichtbaken van de nieuwe tijd. En de spontane bijval van de duizen den op de Dam bewijst, dat alleen daardoor reeds deze federalisten- manifestatie de roos getroffen heeft. „Zonder twijfel" aldus de H. Vader ,.zal de Kerk zich buiten de partijstrijd houden en boven de politieke partijen staan. Maar hoe kan zij onverschillig blijven t.a.v. de samenstelling van een parlement, waaraan de grondwet wetgevende macht toekent in zaken, die zo rechtstreeks de hoogste godsdien- stige belangen en .- de levensvoor- waarden van de Kerk zelf in Italie betreffen?" Uit deze feitelijke afhankelijkheid van Kerk en godsdienst van de po litieke machthebbers leidt Z. H. de Paus af, dat het voor alle katholie ken een strikte gewetensplicht is deel te nemen aan de verkiezlngen en dat zij zich bij het uitbrengen van hun stem moeten laten leiden door de uitspraak van het gqweten „Iedereen moet stemmen volgens de uitspraak van zijn geweten", zo zegt de Paus letterlijk en Hij ver- volgt dan: ..Welnu. het is duidelijk. dat de stem van het geweten iedere ern- stige Katholiek oplegt zijn stem te geven aan die candidaten of die lijsten van candidaten, die genoeg- zame waarborgen bieden voor de bescherming van de rechten van God en de zielen, voor het ware welzijn, zowel van de enkeling als van het gezin en de samenleving. overeenkomstig de Goddelijke gebo— den en de christelijke moraal". Ook in ons land zijn wederom verkiezingen in uitzicht gesteld. En Van welingelichte zijde vernemen wij, dat de tabakswinkeliers deze week van de grossiers een vijfvou- dige bevoorracbng zullen ontvangen hetgeen dus neerkomt op een sur plus van viermaal de normale afle- vering. Onze zegsman zeide van een bevoegde instantie de mondelin- ge mededeling te hebben ontvan gen, dat in Juli de rookartikelen vrij in de verkoop zouden komen, hetgeen overigens volgens zijn zeggen diverse moeilijkheden zou opleveren. Dit laatste publiceren wij vanzelfsnrekend onder het nodige voorbehoud. Afwachten is de boodschaji. De mogelijkheid is niet uitgeslo- ten. dat het Marshallplan hierbij be- trokken is. Met een eventuele rant- soenverhoging zou rokend Neder land inmiddels al in zijn nopjes zijn! (Van onze speciale verslaggever) ENKELE DUIZENDEN GELOVIGEN zijn Zondag getuige geweest van de gTootse en eerbiedige hulde, die het Nederlands Epis copaat in de persoon van Zijn Eminentie Joannes Kardinaal de Jong en Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers ten deel is gevallen. Deze huldiging was een grandioos besluit van de kerkelijke plechtig heden ter gelegenheid van het gouden feest van Haarlems kathedraal, nu basiliek St. Bavo. Vooral de opgroeiende en rijpe jeugd had hier een groot aandeel in en het zal bij het Hoog- waardig Episcopaat ook zeker een bijzondere indruk hebben gemaakt, te weten, dat er nog tienduizenden jongeren zijn, die hun bezieling uit willen dragen over de brede mass a van Ne derlandse Katholieken. iJl Henri de Greeve. Het was al tien minuten over half zes toen de laatste spreker, Henri de Greeve, het spreekge stoelte beklom. Na met daverend applaus begroet te zijn, wees hi] er op, dat men toch af en toe1 wel een vreemde indruk moet krijgen van de mensheid. Wat zijn wij thans broederlijk bij elkaar en wat heb ben we vroeger niet gevochten. Wij Nederlanders hebben oorlog gehad met de Belgen, Fransen en Engel- sen. En wanneer het zo uitkwam, dan verbonden w ijons met de vroe- gere vijand om weer tegen een vroegere vriend ten strijde te trek- ken. De politieke opportuniteit heeft altijd een grote rol gespeeld. Churchill wordt hier thans in Nederland altjjd met eindeloze ovaties ontvangen, aldus ging de gewijde spreker verder. Maar ik verzeker u, dat wanneer Chur chill een of andere Engelse Admi- raal van enkele eejiwen terug zou zijn geweest, wij hem met het- zelfde enthousiasme een gloeiend salvo lood in het lijf zouden heb ben gejaagd. Het was een indrukwekkend ge- zicht voor de duizenden, opgesteld op het terrein van de St. Bavo. al de prachtige kleureh van het kardi- naals-rood en bisschoppelijk paars, het zwart van de vele geestelijken, het wit der koorknapen en daar- overheen tot hoog op de transen van de basiliek de Nederlandse drie- kleur en het Pauselijk geel-wit, dat alles vermengd met een diep gevoel van eerbied en kinderlijke aanhan- kelijkheid, waarmede de Prinsen der Kerk werden .ontvangen. 's Morgens reeds tljdens de Ponti ficate Hoogmis. opgedragen door Z. H. Exc. J. P. Huibers en bijge- woond door Zijne Eminentie Kardi naal de Jong en hunne Hoogw. Exc. Mgr. N. Stam. oud-Apostolisch Vi- caris van Kisumu en Mgr. W. Bou- ter, bisschop van Nellore, hadden duizenden gelovigen zich verzameld onder de ontroerend-mooi versierde gewelven van de St. Bavo. Tot voor het Priesterkoor stonden zij, rijen dik opgesteld. terwijl de Hoogwaar- digheidsbekleders, voorafgegaan door een lange stoet levieten. theo- loganten. geestelijken en plebanen zegenend naar het altaar schreden. Er viel een grote stilte in het monu- 1 -mentale kerkgebouw, welke bleef heers'en gedurende de lange en in- drukwekkende plechigheden, onder de predicatie van Mgr. Huibers zelf, toen Hij Zijn gelovigen opriep. om het voorbeeld van de kathedraal voor ogen te houden. waarbij steen na steen was gevoegd en gebeiteld tot het vormen van een schoon ge- heel. Als de hoeksteen. En zij alien luisterden naar hun Herder, toen Hij, omgeven doof zijn assistenten, vanaf de preekstoel het vermaan richtte, zich in voile over- gave te laten vormen en bewerken tot een gaaf kind van God. Tijdens de plechtigheden zong het Kathedrale koor o.l.v. Dr. Kat de ..Missa Christus Rex" van Andries- sen, terwijl de Schola Cantorum van het Groot-Seminarie te War- mond de wisselende gezangen zon- gen. Na afloop beierde de deze week plechtig gewijde St. Salvator de blijde feestklanken uit over Haar lem en de gelovigen, die de ganse week de basiliek tot het uiterste hadden gevuld, toen vanaf 1 Mei de kerkelijke plechtigheden dagelijks terugkeerden tot op deze sluitings- dag toe. Des middags hadden zich duizen den leden van jeugdbeweging, scho- len en organisatie's rond de basiliek verzameld om de kardinaal een grootse hulde te brengen. Om half twee schreed de stoet met aan het hoofd Z. E. Kardinaal Joannes en de Bisschop van Haar lem, onder luid gebeier van de St. Salvator naar de tribune, nadat de Kardinaal de aldaar opgestelde ere- wacht van militairen had ge'inspec- teerd, Op de tribune hadden, behalve verschillende Kerkelijke Hoogwaar- digheidsbekleders plaats genomen Z Exc. Mr. Dr. P. J, Witteman,. mi nister van Binnenlandse Zaken, mr, P. D. F. M. Cremers. burgemeester van Haarlem en Prof, Mr, C. P. M. Romme met hun echtgenoten. De plebaan van de St. Bavo Mgr. F. Filbry sprak ^n een magistrale rede de dank der gelovigen uit voor de bezielende leiding. die het Ne derlandse Episcopaat, met aan het hoofd, Kardinaal, toen nog Mgr. de Jong in de oorlogsjaren aan Katho liek Nederland gegeven heeft. Spr. roemde de eerbied en gezag afdwin- gende publicatie's, die ten getale van bijna honderd in die verschrik- kelijke jaren het licht zagen. waar aan katholiek en niet-katholiek Ne derland zich gebonden achtten en waarin de enige en juiste weg kon worden gevonden om het goede te doen. En namens Katholiek Haar lem legde Mgr. Filbry de gelofte van een kinderlijk en dankbaar ge- bed af en van de. verknochtheid aan Rome. Hierna bood de plebaan aan Kardinaal de Jong een oorkon- de aan. vermeldend het heugelijk kerkelijk feest en het Hoogheilig Misoffer, waarbij Zijn Eminentie te- genwoordig was. Ontroerd dankte de kardinaal voor de spontane en kinderlijke hulde en Hij riep de jeugd op. om zich te weer te stellen tegen de god- loosheid van het Communisme door een bezielende. principiele houding. gebaseerd op de idealen van het katholieke geloof en het kindschap Gods. Tenslotte defileerden duizenden verkenners, gidsen. scholieren, ka- jotters en vertegenwoordigers van Ho katholieke organisatie's langs de Kardinaal en de Bisschoppen Mgr. Huibers, Mgr. Bouter en Mgr. Stam, waarna de Kardinaal alien Zijn zegen gaf. Om ongeveer drie uur vertrokken de Kerkprinsen, uitgeleide gedaan door het enthousiast gejuich der ge lovigen en het gelui der klokken. alhoewel de .toestand in ons vader- land niet zo ernstig is. als in Italie, staan ook wij voor de dringende taak de maatschappij in christelijke zin op te bouwen en daartoe het communisme te bestrijden. E4n van de middelen daartoe, dat in het bereik ligt van iederen stem- gerechtigden katholiek. is het goed gebruik maken van zijn kiesrecht, teneinde een staatsbestuur te krij gen. dat ..genoegzame waarborgen biedt voor de rechten van God en de jielen", en dat bij machte is die positieve maatregelen tot stand te brengen, welke voor het ware wel zijn van individu, gezin en samen leving het meest doeltreffend zijn en dus ter bestrijding van het com munisme hel? meest geeigend. Hoe maken wij dan het beste ge bruik van ons stemrecht, gelet op de godsdienstige en staatkundige verhoudingen in ons vaderland? Bij de verkiezingen in 1946 heb ben wij verklaard, dat de Katho lieke Volkspartij naar onze overtui- ging de beste waarborgen biedt voor de eerbiediging en de naleving van de zedelijke. normen van het Chris tendom op het terrein van wetge- ving en bestuur. Welnu Wij zijn van mening deze verklaring ook nu nog te moeten handhaven. Tenslotte aarzelen Wij niet U krachtig aan te sporen om de een heid op staatkundig gebied hecht te bewaren. Vergeleken bij de hoge belangen, die op het spel staan bij de opbouw van een Christelijke Staat en Maat schappij en de afweer van het com. munisme. zijn de meningsverschillen onder de katholieken over staatkun dige vraagstukken, hoe belangrijk ook op zich zelf, toch van onderge- schikte betekenis. Reeds het ver- lies van weinige stemmen kan in ons kiesstelsel ernstige gevolgen hebben. En die staatkundige een heid der katholieken is een machtig wapen in de gemeenschappelijke en veelzijdige strijd tegen het commu nisme. terwijl zij bij de mdatschap- pelijke en staatkiindige opbouw van ons christelijk levensideaal een zeer waardevol goed is, welks verlies niet te overziene schade zou berok- kenen aan de belangen van het Christendom en het welzijn van ons ■dierbaar vaderland. Gegeven te Utrecht, de 27ste April 1948. t JOH. KARDINAAL DE JONG Aartsbisschop van Utrecht, t P. A. W. HOPMANS, Bisschop van Breda, t Dr. J. H. G. LEMMENS, Bisschop van Roermond. t J P. HUIBERS, Bisschop van Haarlem, t W. P. A. M. MUTSAERTS, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Zondagmiddag heeft een brand gewoed op de heide tussen kamp Milligen en Garderen, waardoor een oppervlakte van ongeveer 12 HA heide en vliegdennen verloren ging. Een midden op dit terrein staande boerderij kon, dank zij het krachtig ingrijpen van de Apel- doornse brandweer, die speciaal met een tankwagen ter plaatse kwam. behouden blijven. Daar de brand vlak langs het rijwielpad was .is het waarschijnliik dat ook dit maal. onachtzaamheid van bezoekers oorzaak is geweest van een nieuw verlies aan natuurschoon. E DEMONSTRATIE op de Dam te Amsterdam, waar grote politici en andere figuren van wereldformaat het woord voerden in het kader van het grote Haagse Congres voor de eenheid van Europa, was een wereldgebeurtenis. Dus was de radio present, om de uitzending te verzorgen. Niet iedereen kan naar Amsterdam gaan en men wilde toch wel graag iets ho- ren. Dus zaten velen met span ning aan de luidspreker. Men had al verschillende sprekers gehoord en na de Belg Hoby zou onze Henri de Greeye komen, Neerlands meest-gevierde spreker. Maar toen kwam plotseling de om- roeper er tussen en deelde me de, dat de uitzending moest worden gestaakt. De zendtijd van! de V.P.R.O., die met de K.R.O. samen deze uitzending verzorgde, was om. het schema was de V.A.E.A. weer aan de beurt en Ome Keesje is natuurlijk veel be- langrijker dan het ideaal van een Verenigd Europa, waar- voor zo velen hun leven heb ben gegeven En nu kan men natuurlgk al- lerlei argumenten, ook wel houdbare aanbrenqen, om de situatie voor het schema te redden, maar wij menen, dat de radio wie dan ook de kans qemist heeft, juist teqen- over de roepers om een qefor- ceerde nationale omroep, om te bewijzen, dat de particuliere omroeoen ook qrote alqemene belanqen dat zijn de na tionale toch! kunnen verzor- qen" En dat was hier het qeval. Ambtelijke reqelinqen, onvol- doende samenwerkinq en wat al niet, had niet moqen verhin- deren, dat deze uitzendinq van dit unieke qebeuren vollediq tot haar recht qekomen was. Wij zoeken er niet qraaq wat achter. Vraqen dus niet, of er van de zijde van de Vara meer medewerkinq qeweest zou zijn, als deze omroep niet zo verpolitiekt was - de P.v.d.A. loopt niet zo hooq met dit Conares! maar Neder land had na de overdaad van vreemde talen en na het aan- horen van de twee Nederland se seekers, de domiree en d° socialist recht qehad, ook de wereldvermaarde stem van pater de Greeve te horen. Jammer, dat dit niet qebeurd is. En te honen is. dat SDoecha epti ofdoende reaeimq voor de radiaaanaet°aenheden afkomt. die dorqeliike in de arond van de zaak schandaliqe tekortkominqen voorkomt! Het was wel niet zo'n grootse ontvangst als bij de ..Noordam" in Rotterdam, maar toch ging "t bin- nenkomen van het eerste „Mars- hall-scip" met graan, de Prins Willem II" in de Amsterdamse haven niet onopgemerkt voorbij. Het feestelijk gepavoiseerde schip werd vanaf de Hembrug begeleid door een aantal bootjes, waarop of- ficiele personen, familie, vrienden en kennissen van de bemanning plaats hadden genomen. Toen de ..Prins Willem II" op de boeien bij de graansilo's lag, ging de loco-burgemeester van Amsterdam, de heer B. C. Franke als eerste aan boord. Hij overhandigde de kapi- tein namens het gemeentebestuur een exemplaar van ..Pictorial Hol land". Kapitein W. van den Boo- gaard vertelde in zijn dankwoord. dat hij eigenlijk de eerste werkelij- ke lading ..Marshall-graan" naar Nederland had gebracht. De ..Noor- dam" was al geladen. toen het Mars hall-plan bekrachtigd werd. De dag na de bekrachtiging werd de „Prins Willem II" geladen. bracht 9500 De politie van Doornik heeft vijf schippers aangehouden. die tijdens hun verblijf te Doornik in Decern- ..Prins .Wilton II ber j.l. ledergoed en kledingstuk- I t°n ®raan mee. dat te beginnen ken hebben gestolen en voor 25.000 francs' tapijten hebben ontvreemd uit de kapel der kloosterzusters op de Quai Vifquin. Verscheidene dezer voorwerpen werden in het bezit der schippers aangetroffen. Zaterdagmiddag is in het Veen onder de gemeente Laren (Gelder- landl de landbouwer B. J. Esselink te Water geraakt en verdronken, B. was lijdende aan vallende ziekte en is waarschijnlijk tijdens een aanval in het water terecht gekomen. Het slachtoffer was 29 jaren en onge- huwd. Zaterdagmiddag zijn een aantal parlementsleden, onder wie prof, mr. dr. R. Kranenburg. voorzitter der Eerste Kamer en mr. J. R. H. v. Schaik, voorzitter van de Twee- de Kamer, die enige tijd op uitno- diging van beide Huizen van het Britse Parlement in Engeland heb ben vertoefd, op Schiphol terugge keerd. Prof. Kranenburg vertelde bij zijn aankomst, dat het in de be doeling ligt, dat enige Engelse par lementsleden een tegenbezoek aan ons land zullen brengen. met Maandagochtend, in binnen- schepen overgeslagen wordt en naar de meelfabrieken gebracht zal wor den. Ingaande heden. Maandag 10 Mei, worden alleen op werkdagen behal ve des Zaterdags voor doorvoer van reizigers via Uitgeest naar Castricum en omgekeerd, onder- staande treinen ingelegd: Uitgeest vertrek 17.28, 18.17; Castricum aan komst 17.32, 18.21: Castricum ver trek 17.41 en 18.27: Uitgeest aan komst 17.45. 18.31. De 50-jarige horlogemaker W. de Goede uit Haarlem is Zaterdagmor- gen bp het Haarlemse station onder een trein geraakt en gedood. De man wilde in de voorste wagon van een reeds rijdende trein naar Am sterdam springen. Hij viel tussen het perron en de trein en was bijna op slag dood. De Bisschop van Haarlem, Z. H. E. Mgr. J. Huibers. zal Woensdag 12 Mei geen audientie verlenen. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1