Amerikacmse stap te Moskou betekent geen nieuwe koers EINAUDI GEKOZEN tot President von Italie Joodse Staat reeds werkelijkheid Voor Alkmaar en omgeving Russen moeten niet denken, dat de Ver. Staten nu zwakte tonen BEDELL SMITH in Frankrijk „om te vissen' Pensioenen worden verhoogd Arabieren door jaloezie verdeeld staan machteloos Verklaring van Truman Vooruitzichten op overeenstemming nog zeer klein Moskou schond diplomatiek vertrouwen Twee arbeiders bij val gedood Tegenstander van economische dwang Kardinaal Spellman naar Batavia H1 Bestaande toeslag is uitgangspunt voor de nieuwe regeling 25 percent tot 500 gulden Sociale Verzekering WOENSDAG 12 MEI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11258 BUREAUX: ren- Maandagavond werd in Hotel Kasteel Oud-Wassenaar het Ne- derlandsBelgische militaire pact ondertekend. Na de onder- tekening hield de Nederlandse minister van Oorlog, luitenant- kolonel A. H. J. L. Fievez, een rede, waarin hij de lOe Mei 1940 herdacht Links de Belgische minister van Landverdediging, kolonel R. de Fraiteur en Z.K.H. Prins Bemhard. Strijd in Jerusalem weer opgelaaid Een van zijn zonen is communist MASSA-STAKINGEN IN DU ITS LAND De Gasperi kabinetsformateur Hoge ambtenaren van de Europese naties en van de Verenigde Staten van Amerika vergaderden onder auspicien van de Ver enigde Naties. Zij bestudeerden de vooruitgang van het Europees herstel sinds de vorige economische conferentie in Juli en bespra- ken de maatregelen tot bespoediging van dit economisch herstel. Op de foto van links naar rechts: dr. A. B. Speekenbrink, Neder- land, mr./ Leo Tuominen, Finland, en M. Jean-Pierre Kremer, Luxemburg. Nieuwe executies in Griekenland MINISTERS NAAR INDIE Cyprus niet onafhankelijk In opdracht van een Ameri kaanse firma heeft de Neder landse beeldhouwer Geurt Brinkgreve een herinnerings- munt geboetseerd ter herden- king van wijlen president Roo sevelt. De herinneringsmunt wordt geslagen bij 's Rijks Munt te Utrecht. Voor- en keer- zijde van deze Amerikaanse in Nederland gemaakte munt Nieuuj Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteuri Fr. Otten. Directeur E. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Lapgestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draalsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGENMolenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank WASHINGTON, 11 Mel (A.P) President Truman heeft Dinsdag verklaard, dat de Amerikaanse stap bij de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, om tot behoorlijke en redelijke betrekkingen tussen de twee landen te komen, geen nieuwe koers In de Amerikaanse politiek vormt. een uitnodiging tot het houden van een „big two"-conferentie. De Amerikaanse autoriteiten wa- ren er evenwel kennelijk op uit deze interpretatie niet te ontmoedigen, maar even kennelijk wilden zij de Russen niet toestaan, deze houding als een teken van zwakheid uit te leggen. Experts van het State Department beweerden, dat de Russen norma- liter een overeenkomst als een te ken van zwakheid zouden interpre- teren en zich niet in de positie zou den laten brengen, waarin men van hen zou kunnen zeggen, dat zij avances maakten. Het doel van de Amerikaanse nota was het onmiskenbaar duide- lijk te maken, dat de Ver. Staten geen vijandlge of agressieve plan- nen, van welke aard ook, ten op- zichte van de Sovjet-Unie koeste- Uit de verkiezing van Truman viel niet op te maken, of de nota van Bedell Smith aan Molotof van 4 Mei gelnterpreteerd zou kunnen worden als een Amerikaans voor- stel tot het houden van besprekin- gen over de regeling van de be- staande Russisch-Amerikaanse ge- schillen. 1 Truman noerade de volgende voornaamste punten van de verkla- rirng van Bedell Smith: 1. De politiek van de Amerikaan se regering in Internationale aan- gelegenheden is de afgelopen maan- den en weken voldoende duidelijk geweest. Deze politiek heeft de steun van de overgrote meerderheid van het Amerikaanse volk. Deze politiek zal krachtig door- gezet worden. 2. Anderzijds wenst de Ameri kaanse regering duidelijk te laten uitkomen, dat de Verenigde Staten geen vijandige of agressieve aspi- raties van welke aard dan ook te- genover de Sovjet-Unie heeft. Amerikaanse autoriteiten hebben heden verklaard, dat er eerst dan bespreklngen tussen de Ame rikaanse en Russische regeringen zullen plaats vtnden, indien de Russen met bepaalde voorstellen komen ter regeling van hun pro- blemen met de Ver. Staten. Hebben de Russen die niet, aldus verrreemt Joh. Hightower, diploma- tiek correspondent van A.P., van hooggeplaatste zegslieden. dan ziet het er niet naar uit, dat er een basis voOr besprekingen zal zijn. Of zoals een hunner het uit- drukte: de Ver. Staten zijn niet van plan in de stratosfeer te gaan zitten en dan over schoon klin- kende algemeenheden te gaan pra- ten. Groot belang moet gehecht wor den aan de verschillende punten, waarop vandaag in de verklari'ngen van het Witte Huis en van het State Department de nadruk werd gelegd. In geen van beide werd gewag ge- maakt van de oorspronkelijke woor- den die Generaal Smith te Moskou heeft gebruikt, nl., dat de deur al- tijd open staat wanneer de Russen een schikking willen treffen. Wat er wel in stond was echter, dat het Generaal Smith's voornaam ste doel was ..misvattingen en ver- warring" op te helderen, die er, naar President Truman verklaarde, over de Amerikaanse buitenlandse politiek mochten bestaan. Het wordt ook van groot belang geacht, dat de Russen zich onmid- dellijk vastklampten aan de passage waarin Smith zei, dat de weg te alien tljde voor besprekingen open lag en dat zij dit interpreteerden als Als een klein bewljs er van, dat sommige Sovjet-autoriteiten nu denken, dat de Ver. Staten zwakte tonen, wordt een krantenbericht uit de Berlijnse Sovjet-zone aan- gehaald, waarin het van de Ame rikaanse nota heetbetekent dat de Ver. Staten hun buik vol heb ben van de koude oorlog. In Washington wordt nu verklaard, dat wanneer de Russen uit deze veronderstelllng handelen, de vooruitzichten op overeenstem ming inderdaad mager zijn. Hebben de Russen echter speciale gedachten over wat er met het ge- hele complex van problemen moet gebeuren, zoals het Europees her- stel, de Duitse vrede, de Oosten- rijk'se onafhankelijkheid, de Kore- aanse onafhankelijkheid, de vrijheid voor de landen in Oost-Europa en soortgelijke, dan kan wellicht een grondslag voor besprekingen ge- vonden worden. Men hoopt, dat er thans een uit- gebreidere nota-wisseling tussen Moskou en Washington gaat volgen, onder de dip.lomatieke autoriteiten te Washington is men echter nog niet erg enthousiast gestemd voor een ontmoeting tussen Truman en Stalin. Het gevoelen schijnt te zijn, dat, zo er een big two-bespreking wordt gehouden, dit zal moeten ge beuren tussen Marshall, en Molotof en niet eer dan nadat er uitgebreide inleidende onderhandelingen zijn gevfeest. Hoge autoriteiten wijzen er ten- slotte nog op, dat noch de Ver. Sta ten, noch Rusland in de notawisse- ling ook maar 4en stap gedaan heb ben om op enig belangrijk punt de grondslagen van hun politiek te her- zien of te verzachten. Met andere woorden. een reSle basis voor een conferentie is er nog niet. PARIJS, 11 Mei (A.P.) De Amerikaanse ambassadeur te Mos kou. Bedel Smith, is vandaag uit Moskou te Partjs aangekomen. Bij zijn aankomst verklaarde hij na- drukkelijk, dat htj naar Frankrijk was gekomen „om te vissen". „Eventuele diplomatieke bespre kingen, waaraan ik deelneem, blij- ven vertrouwelijk, totdat zij door de regering worden vrijgegeven", deel- de hij verslaggevers op het vliegveld Orly mede. Op zijn reis naar de Franse hoofd- stad heeft Bedell Smith te Berlijn verklaard, dat er tijdens zijn onder- houd met Molotof geen besprekin gen hadden plaats gevonden over tijd en plaats voor de nieuwe Ame- rikaans-Russische diplomatieke bij- eenkomsten. Bedell Smith zei, dat hij de Sowjet-versie van zijn besprekin gen met Molotof niet had gezien en dat hij ..verrast" was te horen, dat de vertrouwelijke diploma tieke procedure geschonden was door het bekend maken ervan. „Het verbaast mij, dat de Rus sen dit gedaan hebben", zei hij. „ZU hebben nooit eerder zo iets gedaan. Als iemand het diploma tieke vertrouwen schendt zal ik het niet zijn." Verschillende Amerikaanse perso- Te middernacht is te Jeruzalem het vuren weer begonnen. In de voorstad Mekor Hayim in het Zuid- Westen van de stad werd met zwaar geschut geschoten. Na vier dagen rust is de stad weer opge- schrikt door het geluid van scho- ten uit lichte wapens en mortieren. Volgens Joodse kringen zouden de Arabieren een aanval begonnen zijn nen in Berlijn zeiden, dat zij de indruk hadden, dat de Russen „een propagandastunt gestolen hadden" door hun versie ervan voor de ra dio bekend te maken. De onder Russisch toezicht staan- de Berlijnse radio begon haar nieuwsuitzending van vanmiddag met het verslag uit Moskou. Hiermee werd de nadruk gelegd op de Sow- jet-verklaring, dat Rusland bespre- king van de geschillen met Amerika toejuicht. Er werd ook een speciale middag- uitzending gegeven om de Duitsers de volledige tekst van de diploma tieke nota's tezamen met de com- mentaren van de door de Russen gecontroleerde dagbladen te laten horen. Tijdens werkzaamheden in een chemische fabriek te Rotterdam brak een stelling, met het gevolg, dat vier arbeiders van een grote hoogte naar beneden stortten. De gevolgen waren verschrikkelijk. Twee hunner waren er het ergste aan toe. Zij liepen een schedelbasis- fractuur op en overleden nog voor- dat zij in een ziekenhuis konden worden opgenomen; een derde liep ernstige hoofd- en lichaamskwets- suren op. Het gebeurde verwekte in de fa briek begrijpelijkerwijze grote ver- slagenheid. De bouwpolitie stelt 'n onderzoek naar de deugdelijkheid van de gebruikte stelling. EINAUDI is gisterenavond met 508 stemmen tegen 320 voor Orlando en 28 bianco stemmen ge- kozen tot president van Italie. De verkiezing had plaats bij de vier- de stemming, waarvoor slechts een gewone meerderheid voldoen de was, nadat ook bii de derde stemming geen enkele candidaat de vereiste twee derden voor zich had veroverd. De nieuwe president van Italie, die 74 jaar oud is. is een bekende econoom. Hij is liberaal vice-pre mier en minister van financien ge weest in het kabinet van de Gasperi. Einaudi is geboortig uit Cuneo. Ge- ruime tijd was hij hoogleraar in de economie te Turijn. hetgeen hij ge- durende het bewind van Mussolini gebleven is ..ondanks .zijn critiek op totalitaire economische theorien". In 1945 werd hij gouverneur van de Italiaanse Bank, hoewel hij ten- gevolge van een val kreupel was geworden, liep hij in 1943 naar Zwitserland. op de vlucht voor de Duitsers. In 1945 is Einaudi door ko- ning Victor Emanuel tot senator be- noemd. Gedurende het fascistische regiem bleef hij in functie „en stemde geregeld tegen de fascisti sche wetgeving". Einaudi is tegen prijzen-controle maar acht controle op disconto-tarieven noodzakelijk. Gedurende 'zijn bewind zijn de Ita liaanse Industrie en het Jtaliaanse geldwezen zo veel mogelijk vrij ge- steld van controle en bestona er in Italie ,.een betrekkelijk vrije markt in vreemde valuta om buitenlandse handel aan te moedlgen". Een van Einaudi's drie zonen, Giulio Einaudi, is communist en staat aan het hoofd van een uitge- verij. Het Volksfront en de Italiaanse Sociale Beweging, uiterst links en uiterst rechts, hebben Orlando ge- steund, de 87-jarige oud-premier en vader" van de constituerende ver- gadering. De oppositie van het Volksfront tegen Einaudi was geba- seerd op Einaudi's economische in- zichten: hij is voorstander van de particuliere ondernemingen en te genstander van staatseigendom. Hoewel uiterst links en uiterst rechts voor Orlando hadden ge stemd namen zij toch deel aan het applaus voor Einaudi, toen het re- sultaat van de verkiezing bekend werd gemaakt. Einaudi, Italie's eerste constitutio- nele president, zal vanmiddSg voor het parlement zijn ambtseed afleg- gen. Deze gebeurtenis zal door ge- heel Italie als een nationale feest- dag worden gevierd. BATAVIA, 11 Mei (AP). Francis kardinaal Spellman, aartsbisschop van New York, zal op 19 en 20 Mei imet een gezelschap van 14 perso- nen een bezoek van 36 nnr aan Ba tavia brengen. Volgens Nederlands-Indische re- geringskringen, zal het bezoek niet een officieel karakter dragen en er is dan ook geen officieel program- ma .opgesteld. De kardinaal zal de gast zijn van de Pauselijk delegaat mgr. G. de Jonghe d'Ardoye De overige leden van zijn gezelschap zullen logeren bij Nederlands-Indische autoriteiten, daar in het overbevolkte Batavia geen hotel-accomodatie te vinden is. Verwacht wordt, dat de kardinaal op 19 Mei zal aankomen in de late namiddag per speciaal vliegtuig uit Australie zal aankomen, en dat hij in de vroege morgenuren van 21 Mei via Singapore naar Manila en China zal vertrekken. Kardinaal Spellman zal de hoge kerkelijke en regeringsautoriteiten ontmoeten aan een diner ten pa- leize van de Pauselijke delegaat. Er bestaan geen plannen voor andere bijeenkomsten. Radio Hamburg heeft medege- deeld, dat thans ongeveer honderd zestigduizend Duitse arbeiders in Beneden-Saksen in staking zijn uit protest tegen de lage rantsoenen. Men eist het aftreden van August Block, de minister van voedselvoor- ziening. In Muenchen staken 3233 dui- zend arbeiders. Het bestuur van de Bizone heeft medegedeeld, aldus de radio, dat 't broodrantsoen in Beieren spoedig verhoogd zal worden en dat .men groenten zal invoeren uit Italie. 5000 arbeiders in de Beierse por- celeinindustrie hebben zich aange- sloten bij de stakingen in de Engelse-Amerikaanse zone van Duitsland. Een van de fabrieken, waar het personeel in staking is gegaan, is die van Rosenthal, we- reldberoemd om het fijne China- porcelein. ROME, 11 Mei (AP). De nieu we Italiaanse president Luigi Einau di heeft vanavond laten weten, dat hij de Italiaanse premier. Alcide de Gasperi, zal verzoeken de nieuwe Italiaanse regering te vormen. BIJ HET BEPALEN van haar standpunt in zake de verhoging der pensioenen heeft de regering als uitgangspunt genomen de extra uitkering van 25 met een maximum van f 500.—, zoals deze bij de wet van 28 Febraari 1947 over de jaren 1945 en 1946 op de pensioenen is verleend, daarbij rekening houdend met de aandrang, welke bii de parlementaire behandeling van deze uitkering is uitgeoefend in de richting van een verdergaand gedifferentieerde regeling met grotere tegemoetkoming voor de lagere pensioenen tot een maximum-toeslag van 100 dier pensioenen. Aldus deelt de Regering mede in de toelichting op het thans inge- diende wetsontwerp in zake de ver hoging der pensioenen. De Regering heeft overwogen dat een zodanige regeling niet moet lei- den tot een principiele aantasting van het systeem der huidige pen- sioenwetgeving, waarbij de factoren grondslag en diensttijd bepalend zijn voor het bedrag van het pensioen, en dat de regeling voorts eenvoudig JERUZALEM, XI Mei (A.P.). De dreigende oorlog tussen een joodse staat en de arabische we- rcld ziet er vandaag meer dan ooit uit als een geklapte propa ganda-ballon. Ondanks bet „di- plomatieke gewauwel" in Lake Success en de op juridische gron- den gebaseerde prolongatie van 't Britse mandaat tot Zaterdag 15 Mei is de joodse staat werkelijk- heid geworden. Zij heeft een leger, dat een ge- brekkig geleide arabische troepen- macht van enkele duizenden vrij- willigers, die voor het merendeel van buiten Palestina kwamen, op beslissende wijze heeft verslagen. Dit leger domineert thans in vele arabische districten, die buiten de door de U:N:0. uitgestippelde gren- zen van de joodse staat liggen. Deze joodse staat is volkomen ge- mobiliseerd voor militaire actie. De Palestijnse arabieren zijn op mi- litair gebied een vrijwel te ver- waarlozen factor en de naburige arabische staten krakelen in de re- spectieve hoge raden inplaats van zich aaneen te sluiten. In de afgelopen week is duidelijk aan het licht gekomen, dat wat „als het soliede front van de arabische wereld tegen het zionisme" uitgeba- zuind werd, diepe scheuringen ver- toond. De arabische regeringen zijn nog steeds niet in staat geweest tot over eenstemming te komen ten aanzien van hun afzonderlijke militaire ver- plichtingen ingeval men Palestina zou binnenvallen. Dezelfde onbe- kwaamheid om tot overeenstem ming te geraken is er ten aanzien van het opperbevel, zonder hetwelk samenwerking onmogelijk zou zijn, en de vraag. hoe eventueel territo- riale veroveringen verdeeld zouden moeten worden. En als er geen invasie in Palesti na zal plaats vinden, dan staan deze monarchen voor de bittere vraag hoe hun figuur te redden voor hun eigen volk, dat zij aan een miracu- leuze redding van de Palestijnse arabieren te elfder ure hebben doen geloven. Ondanks de in bloemnjke be- woordingen gestelde communique s dia na elke conferentie der ara bische regeringen zijn uitgegeven, wijst alles erop, dat de oude jalou- zie en argwaan onder de arabische heersers en premiers onverminderd voortduurt. Militaire waarnemers zeggen, dat de arabische regeringen nog niet besloten hebben hoe zij de oorlog zullen voeren. Het schijnt inmiddels onvermij- delijk. dat Palestina voor de eerst- volgende tijd het toneel van vele moeilijkheden zal zijn. Ongeorgani- seerde opStanden, ondergrondse terreur en bandieterij, niet een mo- derne oorlog, zullen Palestina gaan beheersen. De leiders van de Palestijnse ara- hieren bevinden zich thans overal, behalve in Palestina zelf. Hun ver- trek naar resp. Beyroeth, Damas cus. Cairo en andere veilige steden in het buitenland heeft de arabische bevolking in een chaotische, hope- loze gemoedsgesteldheid achterge- laten. De joden hebben geen strook gronds aan de arabieren verloren. De arabieren daarentegen hebben Haifa, Jaffa. Safad en tientallen kleinere nederzettingen moeten prijsgeven, bovendien waren zij in Jeruzalem aan de verliezende hand, toen zij de wapenstilstand aan- vaardden. In het gehele midden-oosten heeft de arabische trots een gevoelige klap gekregen. In de hoogste ara bische kringen wordt thans niet meer gesproken over de vernietl- ging van het zionisme, maar over de vraag, hoe het in toom te houden. Te Saloniki zijn zeven personen ter dood gebracht en te Trirkala drie wegens deelneming aan de op- stand in 1944. De Franse gezant te Athene heeft op last van zijn regering bij de Griekse minister van Buitenlandse Zaken en waarnemend minister van Justitie. Tsaldaris, geprotesteerd te gen de executies. Gevangen genomen guerillastrij- ders verklaren, dat de veertig kin- deren.die men gewurgd op de berg Ghiona heeft gevonden, door hun eigen ouders zijn vermoord. Een groep medici is in de streek een onderzoek begonnen. Maandagochtend zijn te Volo 15 eommunisten, onder wie een vrouw terechtgesteld, door de militaire rechtbank veroordeeld wegens hulp aan de partisanen. De ministers mr. P. Lieftinck en L. Gotzen zullen zich onmiddellijk na Pinksteren naar Nederl. Oost Indie begeven, teneinde met de autoriteiten aldaar financiele be sprekingen te voeren. moet zijn. overzichtelijk en prac- tisch bruikbaar voor de diverse soorten en groepen van pensioenen. Voor verdergaaride maatregelen, als waarvoor bij de parlementaire behandeling van de uitkering in eens de aandacht is gevraagd, ko men in aanmerking de pensioenen, welke berusten op grondslagen nog daterende van voor het einde van de eerste wereldoorlog. Deze grond slagen zijn in vergelijldng met het thans geldende salarispeil zodanig achterop geraakt. dat ten aanzien van de daarop berustende pensi oenen een verhoging met maximaal 100 pet. te verdedigen is. Voor een zeer grote groep van pensioenen, berustende op grondsla gen daterende van na de aanpassing aan de levensstandaard na de eerste wereldoorlog tot v66r de aanpassing aan de levensstandaard na de tweede wereldoorlog. acht de regering een gelijk toeslagpercentage van 25 redelijk. Als laatste groep blijven over de pensioenen. die na de tweede wereld oorlog zijn of worden toegekend en in steedS meerdere mate komen te berusten op pensioensgrondslagen, welke afgeleid zijn van de thans geldende. salarisregelingen. Voor- zover zij daarop reeds geheel be rusten, is het duidelijk, dat voor het verlenen van een toeslag geen grond meer bestaat, terwijl voor de overige pensioenen uit de aard der zaak de toeslag verhoudingsgewijs dient af te nemen van 25 tot 0 pet. Voorgesteld wordt om de toeslag te verlenen te rekenen van 1 Jan. 1947. zulks in aansluiting aan de uitkering in eens, welke over de jaren 1945 en 1946 is toegekend. De Minister van Financien stelt zich voor te bevorderen, dat in af- wachting van het advies der com- missie aan hen, die een rijks-emeri- taatspensioen of een rijkspredikants- weduwenpensioen genieten, over 't jaar 1947 een uitkering ineens zal l worden toegekend ten bedrage van een vierde gedeelte van het pen sioen, waarop over dat jaar aan- spraak bestond, met dien verstande. dat de uitkering niet overschrijdt het bedrag van f 500. De Britse regering heeft gewei- gerd aan het eiland Cyprus zijn on afhankelijkheid te verlenen. Hierom was verzocht door de lin- kervleugel van de adviserende ver- gadering in December j.l. Het Britse besluit is bekend gemaakt aan de vergadering, die vandaag bijeen zal komen, om de door de Britse regering voorgestelde grond- wet te behandelen. ST STREVEN om de sociale verzekering uit te breiden tot een alles omvattende zorg voor vrij wel alle burgers dateert in ons land reeds van voor de oorlog. Kort na het optreden van het ministerie-de Geer werd de Staats-commissie-van Bruggen ingesteld. die aan dit stre- ven een eerste vorm gaf. De grote worsteling drong andere noodzake- lijkheden naar de voorgrond, maar temidden van het krijgsrumoer kreeg de idee toch onnieuw gestalte in het Engelse plan Beveridf- zeer de massa naar een nieuwe we reld met betere sociale verhoudin- gen hunkerde, bleek wel heel dui delijk uit de enorme belangstelling voor dit plan. Op de dag van ver- schijnen werden reeds 70.000 exem- plaren vefkocht. Op onze Londense regering is veel critiek geoefend map toch is het ongetwijfeld een verdienste van de toenmalige minister van Sociale Zaken dr. v. d. Tempel, dat hij1 een poging heeft gedaan. om ook voor Nederland de gedachten van het plan Beveridge te concretiseren. dat in die dagen in de vrije wereld als een soort sociaal charter opgang maakte. Het rapport van de daar- toe ingestelde commissie-van Rhijn, is in het herrezen Nederland echter met heel wat meer reserve ontvan- gen dan zijn hooggeprezen voor- ganger. Door de bevrijding ontdaan van het aureool. dat het iuist voor een strijdende wereld had bezeten. werd het nu meer nucht»r eetneM aan de in Nederland reeds lang ge- croeide verhoudingen. Daarbij bleek. dat in dit rapport van Rhiin een beduidende plaats was inge- ruimd aan een zorg van bovenaf. terwij onze verzekeringswetgeving in de loon der jaren juist steeds meer de klemtoon was gaan leggen op het ontwikkelen van eigen ver- antwdbrdeliikheidsgevoel. op de verzekerinasgedachte dus. Hier kwamen bii de discussies de ook op ander terrein bekende tesenstellin- <*en tot uitdrukking: De Staat doet" het of de Staat heeft slechts een aanvullende en ordenende taak. Hangende deze uitwisseling van inzichten heeft Aienigeen misschien wel eens de vrees bekropen. dat met het als schadeliik afgewezen water van teveel Staatsbemoei'ing nu ook weer het kind van een zo uitge- breid mogeliike verzekering zou worden weggeworpen. Ook na de eerste wereldoorlog was er om het zo eens te zeggen een sociale haus- se. "maar tot een doorwerking van b.v. de gedaehte der bedriifsorgani- saties. die aanvankelijk toch al ste^k opgeld deed is het ook toen n!-' kunnen komen. Het huidige regeringsbeleid he-" echter een uitgesproken progressief karakter en deze vrees Is dan ook ditmaal gelukkig ongegrond geble- ken. Een tweede commissie-van Rhijn. bestaande uit ambtenaren van Sociale Zaken en vertegen- woordigers van de Stichting van de Arbeid. heeft het onderwerp van de sociale verzekering opnieuw in stu- die gekregen en andermaal ligt dan nu een rapport ,voor ons. waarop. laten wii dit direct vaststellen. thans ongetwiifeld verder kan worden gebouwd. De verzekeringsgedachte is over de gehele liin aanvaard. de bestuursbevoegdheid komt bii de afmnderliike bedriifsverenigingen te liggen. hetgeen intussen niet zeg gen wil, dat ook in dit ontwerp de overkoepelende Centrale Sociale Verzekeringsraad zowel als de mi nister toch wel bepaalde bevoegd- heden hebben, die als een te sterke bemoeiing van bovenaf kunnen wor den uitgelegd. Wii komen hierop echter nog in volgende artikelen terug. Als inleiding op een gedetail- leerder bespreking willen wij ech ter voor vandaag volstaan met nog even het grote protect waarom het gaat. te omlijnen. Er is een tiid geweest. dat er voor de arbeider geen enkele sociale voorziening be stond. Naarmate het sociaal besef meer doorbrak zijn ook de sociale wetten. eerder en later en weer aan- gevuld. tot stand gekomen. Het rapport van Rhijn heeft thans als zodanig de ziekteverzekering. de ongevallen-, invaliditeits-, ouder- doms-. weduwen en wezen-. en kin- derbijslagverzekering in haar onder zoek betrokken. Het gaat erom al deze verzekeringen aan de heer- sende verlangens aan te passen. alsmede om de noodzakelijke en reeds lang gewenste samenbunde- ling te verkrijgen. Bedenkt men hierbij, dat nog een aparte com- •missie bezig is het ziekenfondswe- zen te bestuderen en dat een wets ontwerp inzake wachtgeld- en werkloosheidsvoorfziening reeds bii de Kairter werd ingediend, dan wordt het duidelijk. dat wij ook in deze voor de verwerkelijking staan van een belangrijk stuk sociale wet geving. Onderwijl is het wenselijk. dat iedere burger zich mee beraadt en alsnog van zijn wensen doet blijken.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1