Joodse staat ^Israel" geproclameerd Voor Alkmaar en omgeving Politie verscheen in's lands vergaderzaal! Ver. Staten erkennen de facto de nieuwe Joodse staat M **rr r J Arabieren boeken eerste succes BRITSE MANDAAT TEN E1NDE Droom van de sinds 20 eeuwen dakloos wandelende Jood werkelijkheid De eerste consequentie Kamerverkiezing 7 Juli David Goerion premier van Jsrael Tijdelijk meer melk voor volwassenen Meer brood? De Bioscoopwet Communisten veroorzaakten tumult in de Tweede Kamer Tumult en verrassing in UNO-vergaderzaal Arabieren met stomheid geslagen Sabena-toestel n Congo neergestort GEBED voor Palestina Bericht v.. „Gemiste kans" was misverstand Het Joodse Kfar Etzion gevallen *it* Na 57 jaar Waarom ,,Het Dagblad" verdwijnt 32 Slachtoffers NEDERL. TUINBOUWER sfaat te Manchester terecht „Willem Barendsz" met rijke traanbuit thuisgevaren Betje Wery krijgt levenslang Q H333B2Q g Egyptische bataljons over Palestijnse grens Myron Taylor bij de H. Vader WEERBERICHT SKYMASTER ZAKT DOOR RECHTERWIEL 4 Nieuuu HoofdredacteurH. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum f 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. I Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 15 MEI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11261 BUREAUX: ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank DE JOODSE NATIONALE RAAD te Tel Aviv heeft Vrijdag- middag op een plechtige bijeenkomst de Joodse staat ..Israel" geproclameerd. De Raad was bijeengekomen als verte- genwoordiger van het Joodse volk in Palestina en van de Joodse beweging over de gehele wereld om in overeenstemming met de natuurlijke en historisceh rocntpn van het Joodse volk en de resolutie van de Algemene Vergadering der V.N. de stichting van een Joodse staat, ..Israel" genaamd, te proclameren. Silver, voorzitter van de Ameri- kaanse sectie van het joods bureau voor Palestina verklaarde na de proclamatie: „De joodse staat, de droom van de sinds 20 eeuwen dak loos wandelende jood, is thans wer kelijkheid geworden. Trouw aan het Handvest der V. N. zal de joodse staat streven naar wereldvrede en samenwerking." Totdat de te verkiezen lichamen gekozen zullen zijn, zal de raad als voorlopige regering van de Staat Israel optreden. De lichamen zullen gekozen worden volgens een Grond- wet, welke v66r 1 October 1948 door een constituante opgesteld zal moe- ten zijn. De Staat zal open staan, zo gaat de verklaring verder, voor alle MEN ZOU, na de ervaringen van de laatste maanden. en gelet op de ontwikkeling der gebeurtenissen sinds Mel 1946, hebben mogen ver- wachten, dat Nederland Katho- liek Nederland in het Jjijzonder de jongste verklaring van het Hoog- waardig Episcopaat betreffende de verkiezingen, zou hebben begrepen zoals ze moet worden worden ver- De Kerk in dit geval het Ker- kelijk Gezag, de Bisschoppen houdt zich buiten de partijstrijd en staat boven de politieke partljen. Maar als met de politiek de hoogste belangen van de Godsdienst en de Kerk zijn gemoeid, kan dit de Kerk niet onverschilllg laten en moet zij spreken. En de woorden herhalend, die de Paus sprak in verband met de Itall- aanse verkiezingen, zeggen de Bis schoppen, dat ook wlj in Nederland voor de dringende taak staan, de maatschappij in christelijke zin op te bouwen en daartoe het commu- nisme te bestrijden. Wij moeten een staatsbestuur krlj- gen, dat ..genoegzame waarborgen biedt voor de rechten van God en de zielen" en gelet op de godsdien- stige en staatkundige verhoudingen in ons vaderland, herhalen de Bis schoppen, wat zij in 1946 hebben ge- zegd: „dat de Katholieke Volkspartij de beste waarborgen biedt voor de eerbiediging en de naleving van de zedelijke normen van het Christen dom op het terrein van wetgeving en bestuur. Dat alles is zo duidelijk, dat het geen commentaar behoeft. De eerste consequentie is dan ook, dat alle Katholieken, mdt de Bisschoppen, achter de K.V.P. dienen te staan. Dat alle Katholieken de K.V.P. mo- reel en financieel dienen te steunen. Dat alle Katholieken bij de komen- de verkiezingen op de lijst van de K.V.P. dienen te stemmen. Dat is eenvoudig en duidelijk. Daar be hoeft geen woord Frans bij. Temeer niet, waar de Bisschoppen daar in het slot van hun verklaring die uitvoeriger en breder gemo- tiveerd is dan die van 1946 nog aan toevoegen, dat „de meningsver- schillen onder de katholieken over staatkundige vraagstukken. hoe be.' langrijk ook op zichzelf, toch van ondergeschikte betekenis zijn, ver- geleken bij de hoge belangen, die op het spei staan bij de opbouw van een christelijke staat en maatschap pij en de afweer van het commu- nisme". Dat maakt de eerste consequentie uit de Bisschoppelijke verklaring nog duidelijker. Een duidelijkheid, die men goed doet, niet zo in te ..kapselen" in allerlei hoog-intellec- tualistisch geredeneer en getheore- tiseer, dat alleen maar geschikt is, om de kern de eerste consequen tie van de verklaring te verduis- teren, Dat die verklaring niet alleen verantwoordelijkheid meebrengt voor de Nederlandse katholieken voor alle Nederlandse katho lieken, maar ook voor de Katho lieke Volkspartij en haar leiding, spreekt natuurlijk vanzelf. Maar ook is het duidelijk. dat dit klare woord van het Kerkelijk Ge zag angstige zielen niet te snel be- zorgd behoeft te maken over gewe- tensconflicten. waartoe sommigen nu alweer hun toevlucht dreigen te nemen, om de consequentie van het Bisschoppelijk vermaan te kunnen ontlopen! Ten overvloede trouwens zeggen de Hoogwaardige Bisschoppen, dat ,.de staatkundige eenheid der katho lieken een machtig wapen is in de gemeenschappelijke en veelzijdige strijd tegen het communisme. ter- wijl zij (die eenheid) bij de maat- schappelijke en staatkundige op bouw van ons christelijk levens- ideaal een zeer waardevol goed is. welks verlies niet te overziene schade zou berokkenen aan de be langen van het Christendom en het welzijn van ons dierbaar vader- land". Deze duidelljke uitspraak maakt ieder commentaar feitelijk overbo- dig, de eerste consequentie ligt voL strekt glashelder voor de handl Joodse immigranten en zal ontwik keling van land en volk bevordercn, Hij zal gebaseerd zijn op vrijheid, rechtvaardigheid en vrede, zoals door de profeten is geleera en so- ciale en politieke gelijkheid van alle staatsburgers handhaven, zonder onderscheid van ras, geloof en sexe en garandeert volledige vrijheid van onderwijs en cultuur. Voorts wordt in de proclamatie de bescherming van de heilige plaatsen beloofd. De Staat zal zich aan de beginselen van het Handvest der Verenigde Naties houden. Er wordt een verzoek tot de V.N. gericht, het Joodse volk bij te staan bij de opbouw van zijn Staat en tot de Arabieren wordt verzocht terug te keren tot de vrede. Hun wordt gelijke rechten als staatsburgers en vertegenwoordiging in de staitsinstellingen gewaarborgd Eveneens biedt de proclamatie vrede aan de Arabische buurvolken. De verklaring is via de pas ge- opende omroep „Stem van Israel wereldkundig gemaakt, acht uren v6or de officiele beeindiging van het mandaat, daar Zaterdag Sab bat is. David Ben Goerion is Premier van de nieuwe Joodse staat Israel geword'en. Ben Goerion zal tevens de porte- feuille van Defensie houden in de Joodse Nationale Raad, die zal fun- geren als voorlopige Ministerraad voor de nieuwe staat. Er zijn 12 ministers, waaronder Mosje Sjertok, die Buitenlandse Zaken zal beheren De gunstige ontwikkeling van de melkproductie, welke in de komen- de weken het hoogtepunt zal berei- ken, maakt het mogelijk het melk- rantsoen voor volwassenen tijdelijk. d.w.z. zo mogelijk gedurende 6 of 8 weken te verhogen tot 6 liter per twee weken. Reeds voor de volgen- de week kan een extra-bon voor een halve liter melk voor personen boven de 21 jaar worden aangewg- zen. Met ingang van 15 Mei 1948 geeft bon 362 melk recht op het kopen van een halve liter gestan- daardiseerde melk. Naar wij vernemen zal het brood- rantsoen binnenkort iets groter worden. Bovendien zal de kwaliteit worden verbeterd. Reeds enige tijd maakte de grootte van het rantsoen een punt vafl bespreking op het Ministerie van \*oedselvoorziening uit. Nu de graanpositie, als gevolg van de Marshallhulp. veilig is ge- steld, durft het Ministerie de ver- antwoording van een groter rant soen op zich te nemen. CANDID A ATSTELLIN G OP 4 JUNI De Minister van Binnenland- se Zaken heeft thans aan de gemeentebesturen medegedeeld dat de regering er naar streeft, de eventuele verkiezing van de leden van de Tweede Kamer, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, te doen plaats hebben op Woensdag 7 Juli. In dat geval zal de candidaat- stelling kunnen plaats hebben op 4 Juni. THANS is bij de Tweede Kamer ingediend het ontwerp vaq wet tot wijziging en aanvulling van enige artikelen van de Bioscoopwet. De strekking der wijziging is, gelijk al eerder in het kort werd aange- kondigd. om te voorkomen. dat films, welke niet voor openbare vertoning waren toegelaten, ver- toond zullen worden in publieke bijeenkomsten. waaraan slechts naar de uiterlijke vorm het karakter van besloten gezelschap werd gegeven. Van deze wetswijziging wordt ge- bruik gemaakt, om een nadere re- geling te geven voor de gevallen, waarin een eenmaal toegelaten film aan een nieuwe keuring kan wor den onderworpen. Nog enkele an- dere wijzigingen worden in het ont werp voorgesteld. De abonn£'s van „Het Dagblad ontvingen Vrijdag een door de heren M. Koot, directeur en H. A. Lunshof, hoofdredacteur. uitgegeven circulaire, waarin zij mededelen, dat zij op grond van financiSle overwe- gingen zijn genoodzaakt, de uitgave van ..Het Dagblad" te staken. Dit besluit is ons. aldus de circulaire. zeer hard gevallen, temeer daar „Het Dagblad" geen zuiver com- merciele onderneming was, doch naar een ideaal streefde, verbonden aan een politieke doelstelling. „Het stelde ons teleur", zo wordt verder gezegd, „uit de kringen voor wier idealen wij in het strijdperk zijn getreden, niet die steun te heb ben ontvangen, waarop wij gemeend hadden te mogen rekenen." i In het klooster der Paters Augustijnen te Culemborg vertoeven sinds enige weken 7 professoren en 43 studenten, die uit de Ukraine gevlucht zijn. Nadat zij enige tijd in het slot Hirschberg bij Miinchen hadden doorgebracht, zijn zij naar Nederland ge- komen om hier hun studie te voltooien. In het klooster krijgen zij een Groot-Seminarie-opleiding. Na de voltooiing van hun studie zullen zij naar alle delen van Europa vertrekken om de duizenden gevluchte Ukrainers bij te staan. Wij zien hier de studenten tijdens een les in een der zalen van het klooster. DE TWEEDE KAMER heeft gisteren, na uitvoerige obstructie- redevoeringen van de communisten in de middag- en avond- zitting. met 61 stemmen voor en.... geen enkele tegen. aange- nomen het initiatiefvoorstel-Romme c.s. tot wijziging van de Grondwet en wel in die zin, dat door toevoeging van artikel 195a de mogelijkheid wordt geschapen in bepaalde gevallen bevoegd- heden van organen van burgerlijk gezag te doen overgaan op andere organen van burgerlijk gezag. Er waren geen tegenstemmers. omdat de communisten de zaal had den verlaten. Dit gebeurde echter niet, dan nadat-de C.T.N.-leden een tumult hadden verwekt, zoals in de parlementaire geschiedenis van ons land wel nooit zal zijn voorgekomen De Communisten hadden des mid- dags al pogingen gedaan. om de be- handeling van deze wet (die zich duidelijk richt tegen hen, en tegen de mogelijkheid dat zij illegaal het gezag in handen zouden nemen, terwijl het voorstel-Romme nu de mogelijkheid wil scheppen, dat het legale gezag zich dan zal kunnen handhaven) aan te houden. Toen de Kamer daartoe niet ge- neigd bleek, heeft de voorzitter der C.P.N.-fractie des middags een rede TRUMAN heeft gisterenavond medegedeeld, dat de Verenigde Staten de voorlopige regering als de autoritett de facto van de nieuwe staat Israel erkennen. Het was even na 17 uur plaatse- lijke tijd middernacht in Pales tina toen Charles Ross, de secre- DE ALOUDE SINT WALBURGS- KERK te Arnhem, die door het oorlogsgeweld vrijwel geheel werd verwoest, sal thans gerestaureerd worden. Dat deze restauratie ook een rui- mere aandacht heeft gekregen van de kunsthistorici bewijst de mening van dr. E. H. ter Kuile, die over de architectuur van de St. Walburgs- kerk o.m. schreef: „De kerk is een bijzonder merkwaardig specimen van middeleeuswe bouwkunst. Een blind baseliekale, geheel in steen overwelfd gedachte kerk, die met haar twee torens, dwarsschip en vlak gesloten koor oorspronkelijk bi plattegrond een xuivete rocht- hoek vormde, is een voistreki uni- cum in ons land. Het is een eis, dat bij het herbouwen van de kerk de oorspronkelijke gedaante zoveel mogelijk wordt gerespecteerd". Dit oordeel van een uiterst deskundige laadt echter tegelijkertijd op onze generatie, die zich voor de taak ge- steld ziet, dit in de loop der histo- rie danig mishandelde bouwwerk te herstellen, de verantwoordelijkheid aan de oorspronkelijke bouwmees- ters recht te doen wedervaren. Het actie-comit4, dat de opbouw van de St. Walburg financieel moet moge lijk maken, doet een beroep op katholiek Nederland, om Arnhem hierin terzijde te staan. Het corres- pondentie-adres van het comity is: I Hoornestraat 20, Amhsm. I taris van Truman, het nieuws be- kend maakte. Dr. Abraham Silver, de president van de Amerikaanse afdeling van het Joodse agentschap, vernam de erkenning van de staat Israel door de Ver. Staten met de armen ten hemel geheven. Hij was niet in staat een woord uit te brengen. Charles'Ross legde op het Witte Huis een tweedeverklaring af, waarin gezegd werd: „De Ver. Staten koesteren de wens een wapenstilstand in Palesti na te verkrijgen. Wij hopen dat de nieuwe Joodse staat met de wapenstilstandscom- missie van de Veiligheidsraad zal samenwerken om de pogingen, een eind te maken aan de gevechten, te verdubbelen. Bij de behandeling van het Palestijnse probleem in de Ver. Naties heeft de Amerikaanse rege ring voortdunend de beeindiging van de gevechten als essentieel doel voor ogen gehad." Truman's bekendmaking stichtte groot tumult in de vergaderzaal van de Assemblee der Ver. Naties. De journalisten renden door de gangen en de gedelegeerden haastten zich naar de bureaux van de nieuws- agentschappen om bevestiging van het nieuws te verkrijgen. Trygve Lie vroeg om een afschrift van de verklaring. De Britse ge- delegeerde. Sir Alexander Cadogan, weigerde commentaar en verwees naar Londen. De Amerikaanse de- legatie was volkomen verrast. In de vergaderzaal moest gestemd worden over bepaalde delen van het plan tot bescherming van Jeruzalem, maar de meeste afgevaardigden toonden in het geheel geen belang- stelling meer, toen zij het nieuws vernomen hadden. De discussies werden geheel en al veronachtzaamd, iedereen holde en aanvankelijk waren er weinigen die het bericht geloofden. De Arabieren waren met stom heid geslagen. Somber vertrokken hun gazichten, toen zij het nieuws hoorden. Eerst zeiden zij, dat het een true was, een zet door de voor- standers van het verdelingsplan om stemmen te winnen. Toen zij ein- delijk overtuigd waren, weigerden zij commentaar te leveren. van bijna twee uur gehouden. In de avondvergadering werd de spreektijd gerantsoeneerd en werden tevens een drietal amendementen behandeld, een van de heer Vonk (V.V.D.) en twee van de zijde der C.P.N. Nadat deze drie amendementen verworpen waren, begaven de leden der communistische fractie zich naar de uitgang der zaal en hieven een aantal hunner de Internationale aan. Staande bij de uitgang zongen zij twee coupletten van dat lied. De voorzitter, mr. v. Schaik. trachtte het gezang te onderdrukken door geroffel met zijn hamer. Verscheidene Kamerleden begon- nen met hun mappen op de lesse- naars te slaan. zodat een oorverdo- vend lawaai ontstond, hetgeen o.a. tot gevolg had. dat op een gegeven moment een brigadier van politie in de zaal verscheen. Toen de commu nisten de zaal verlaten hadden, heeft de Kamer het wetsvoorstel aange- nomen. Er waren geen tegenstem mers. Zoals gezegd is een dergelijk tu mult vermoedelijk nooit in de Ka- mervergadering voorgekomen. Wel is eens, onder presidium van Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, het Ka- merlid L. de Visser verwijderd. om dat hij zich niet naar de orde wilde voegen. Jhr. mr. Ruys de Beeren brouck schorste toen de vergade ring. waarna een politieman ver scheen, die de heer De Visser uit- nodigde de zaal te verlaten, waar aan deze gevolg gaf. Een Hjntoestel van de Sabena is Donderdagavond even na midder nacht op ongeveer 32 KM van Libenge in de Belgische Congo, neergestort. Het toestel had 25 passagiers en een bemanning van zeven leden aan boord. Het vliegtuig was Do 'derdagmor- gen uit Leopoldstad naar Brussel vertrokken en werfi sedert Donder- dagmorgen elf uur vermist. Het wrak van het vliegtuig werd door een der op onderioek uitgetogen machines gesignaleerd nabij het dorp Magazini, 25 KM ten Zuiden van Libenge, in de buurt van Oebangi, een zijrivier van de Congo. Het vliegtuig is geheel uitgebrand. Het staat bijna vast, dat alle 25 pas sagiers en de bemanning van zeven bij deze ramp om het leven zijn gekomen. Onder de passagiers be- vonden zich een baby van negen maanden en twee neger-missiona- rissen, die zich wegens hun 25-jarig jubileum bij de Congolese Missie naar Belgie zouden begeven. De Nederlandse tuinbouwer Wil- lem Zandbergen uit Oostvoorne verscheen Vrijdag voor het gerecht te Manchester, beschuldigd van overtreding der douane-voorschrif- ten. Hij werd gearresteerd op het moment, waarop hij klaar stond een vrachtauto met bloemzaden ter waarde van 11.000 pd.st. af te leve ren. Verdachte voerde tot zijn ver- dediging aan. dat hij niet wist, dat voor dit soort koopwaar invoerrech- ten moesten worden betaald. Aan- staande Dinsdag wordt het proces voortgezet. HET HOOG1V. EPISCOPAAT roept de katholieken van Ne derland op. te bidden voor de vrede en voor de bescher ming van het Heilige Land, in verband met de tragische ontwikkeling van de gebeur tenissen in Palestina. Deze oproep is in zijn geheel op- genomen op pagina 5 van dit nummer. DIT NUMMER bestaat uit acht pagina's. In verband met het Hoogfeest van Pinksteren, zal het N.H.D., a.s. Maandag niet verschonen. De tweede Nederlandse walvis- vaartexpeditie is ten einde, want de drijvende traanfabriek ..Willem Ba rendsz" is in IJmuiden binnenge- lopen. De vangst is bevredigend: 1300 walvissen, waaruit 14.150 ton traan is gekookt, dat is 2000 ton meer dan vorig jaar. De gehele ex pedite is verlopen zonder een en- kel ongeval, terwijl ook geen ern- stige ziektegevallen zijn voorgeko men Het weer is niet gunstig ge- weest en heeft de vangst ongunstig be'invloed. Dat desondanks een be- ter resultaat is bereikt dan bij de eerste expeditie, is te danken aan de grotere ervaring. waarmede ee bemanning deze tweede tocht kon aanvaarden. Het Amsterdamse Bijz. Gerechts- hof heeft hedenmorgen, uitspraak doende. de 27-jarige Betje Wery, door wier verraad de persoonsbe- wijzencentrale van de groep Ba- driaans in 1944 in de val liep, ver- oordeeld tot levenslange gevangems- straf. Veertien dagen geleden was de doodstraf geeist. IN VERBAND met onze critiek op de onderbroken uitzending van de betoging voor de eenheid van Europa op de Dam te Amsterdam, maken wij gaarne melding van een mededeling van het hoofdbestuur van de VARA, dat deze manifestatie langer duurde dan men zich aan vankelijk had voorgesteld; door een misverstand tussen de dienstdoende omroepers werd de uitzending afge- broken, voordat alle aangekondigde sprekers hun rede hadden uitgespro- ken. Het hoofdbestuur van de Vara heeft aan deze feiten een bespreking gewijd en betreurt het, dat hier- door de redevoeringen van de Bel gische socialist Bohy en van Pater I'.enri de Greeve. niet rechtstreeks werden uitgezonden. Laten wij hopen, dat ook voor n goed fuqetioneren van de algemene omroep dergelijke misverstanden in den vervolge voorkomen kunnen worden. v njaag is de Nederlandse walvisvaarder „Willem Barentsz van zijn tweede reis naar de Zuidpool-gebieden teruggekeerd. Vroeg in de ochtend liep het traanschip in IJmuiden binnen. Gromyko, de Russische afge- vaardigde, verklaarde in de As semblee, dat Rusland het bestaan van de nieuwe staat erkent, maar bU maakte geen gewag van for- mele diplomatieke erkenning. (Tel Aviv 14 Mei AP) Haga- nah heeft Donderdagavond in een communique verklaard, dat Kfar Etzion, een nederzetting van Jood se religieuze arbeiders ten Zuiden van Bethlehem gevallen is. na een ononderbroken aanval van het Arabische legioen, waarbij gebruik werd gemaakt van tanks, artille- rie, en infanterie en die 48 uur heeft geduurd. Dit is de eerste nederzetting. die de joden in de strijd in Palestina verloren hebben. Volgens de laatste berichten In Tel Aviv houden de verdedigers zich althans in enkele gedeelten van de drie andere kleine nederzet- tingen in de Kfar Etzion-commune nog staande. doch men heeft weinig hoop voor hen. De verliezen zijn zwaar men spreekt zelfs van ettelijke honder- den. De aanval tegen de nederzet- tingen werd Donderdagmorgen in- gezet door pantserauto's die Etzion de grootste der nederzettingen omsingelden. Tegen de middag zegt het communique drongen de tanks van het Arabische lfegioen in de nederzetting binnen. „D« laatste berichten luidden" zegt Haganah .,dat er grote schade is aangericht en dat er geveclten van man tegen man gaande zijn." A.P. meldde gisteren uit Jeruza lem dat het Arabische legioen van Transjordanie gesteund door 2000 Arabieren uit de streek der Hebron heuvels, vier Joodse kolonies in de Judeische heuvels, ten Zuiden van Jeruzalem, heeft verwoest. aldus werd Vrijdag uit Arabische, Joodse en neutrale bron gemeld. Het aantal gesneuvelde Joden be- droeg ongeveer 200. De nederzettingen maken deel uit van de groep der Kfar Etzion. Zij moesten zich Donderdagavond, na een gevecht van twee dagen over- geven. Het hoofd van het Internationale Rode Kruis. Jacques Dereynier, heeft zich Vrijdag naar Kfar Etzion begeven om te trachten, een wapen stilstand tot stand .te brengen. Al Assas, het blad van de Egypti sche premier, meldt Donderdag avond, dat twee colonnes van het gewone Egyptische leger de grens zijn overgetrokken en Palestina zijn binnengevallen. Beide collones waren het Heilige Land binnengetrokken vanuit het schiereiland Sinai. De ene colonne was binnengerukt vanuit Rafa, bij de kust, en de an dere vanuit El Auga, iets meer naar het Zuiden. VATICAANSTAD. 14 Mei (A.P.) Myron C. Taylor, de speciale afge- zant van Truman bij de Heilige Stoel, is vanmorgen door Z. H. de Paus in audientie ontvangen. Medegedeeld voor het K.N.M.l te De Bilt. geldig tot Zondagavond. ZONNIG WEER Gedurende de nacht slechts op enkele plaatsen tijdelijk vor- ming van mist of lage wolken- banken. Overdag zonnig droog en tamelijk warm weer, met een matige, in de namiddag nu en dan vrjj krachtige Oostelijke wind. Om 5 uur Vrijdagmiddag heeft zich een ongeval voorgedaan met het KLM-vliegtuig van de lijn Ge neveMadridLissabon, dat op Schiphol een landing uitvoerde. Bij de uitloop van deze landing is het toestel. een Skymaster, door zijn rechterwiel gezakt. tengevolge waarvan de propellers tegen de grond sloegen en beschadigd wer den. Geen der passagiers of leden der bemanning liep verwondingen op. ZEVEN-EN-VIJFTIG JAAR is het vandaag geleden, dat Paus Leo XIII roemrijker gedachtenis zijn befaamde encycilek ..Rerum Nova- rum" uitvaardigde. Een daad van wijsheid en van durf was deze encycliek, want zij sprak klare en duidelijke taal tegen- over de heersende liberale opvattin- gen en stelde de juiste beginselen voor het sociale leven in het licht tegen het liberalismc enerzijds en het socialisme anderzijds. Vandaag zou inderdaad de vraag mogen worden gesteld, of de sociale leer van de Kerk, gelijk Leo XIII die poneerde. en gelijk de latere Pausen die bevestigden en uit- breidden, wel als voldoende ge- meengoed geworden is van de grote massa der katholieken. In verband met die vraag is de herdenking van heden een dag van dankbaarheid zeker, maar ook een van bezinning en.gewetens- onderzoek! Want, na 57 jaar zijn de idealen van Rerum Novarum", hoe- veel er zonder twijfel ook verbeterd is, nog niet verwezenlQkt! En toch moet het daartoe komen, wil de wereld zo worden, als ze zijn moek

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1