DE NIEUWE BURGEMEESTER VAN ALKMAAR FILMS VAN DE WEEK Merkwaardig verschijnsel in de Nederlandse rechtspraak ALKMAAR EN OMSTREKEN Mr. dr. H. J. Wytema, van Beilen, benoemd mahonie huiskamer Motor-races te Alkmaar BETERDANOOIT VJ „BLIJDE DAGEN"voor SCHOLA PUBLICA Toneelavond als slot van het eerste seizoen Boerenleenbank te Egmond-Binnen vierde haar gouden jubileum Geld dat s+om is PAG NIEUW NOORDHOLLANDS PAGBLAD - Zaterdag 15 Mei 1948 ALS GOODWILL RECLAME Brahms concert DERDE PINKSTERDAG SCHOLA PUBUCA „BLIJDE DAGEN" Schoencremc Wrijfwas Poets-^x^fTrfl- Onze agenda K.A.B.-HOEKJE VERGADERING VAN DE V.V.V. Deze zomer weer groot vuurwerk Aanbesteding in de Wieringermeer TWEEDE BEETHOVEN-CONCERT Volgens nlet officiele berichten is tot burgemeester van Alkmaar benoemd mr. dr. Wytema, burge meester van Beilen. De heer Wy tema is lid van de Party van de Arbeid. In een onderhoud, dat wij met de nieuwe burgemeester hadden, ver- namen wij de volgende bijzonder- heden: De nieuwe functionaris werd 2 April 1906 te Haarlem geboren. Hij is gehuwd en vader van drie kin- deren. De benoeming is ingaande 1 Juni aanstaande. Mr dr H. J. Wytema studeerde te Leiden en promoveerde in 1931 in de rechtswetenschappen op het proefschrift: ..Opperbestuur en al- gemeen bestuur". Hierna was hij 3"> jaar sous-chef aan het kabinet van de burgemees ter van den Haag. Op 15 September 1936 werd hij benoemd tot burgemeester van Beilen. In 1942 werd hij door de bezetter ontslagen, omdat hij wei- gerde Joodse ingezetenen aan te geven. Na 2 maanden gevangenschap werd hij uit de provincies Gronin- gen en Drenthe verbannen. Op 12 April 1945 volgde de bevrijding van Beilen en de volgende dag was de burgemeester wederom in functie. Mr. Dr. Wytema is president-com- missaris van de N.V. Bouwkas Noordnederlandse Gemeenten voor- zitter van het bestuur van de Ge- brengen wij een subliem uitgevoerde in een naar kwalliteit uiterst lage prysKiasse DEZE AANBIEDING A L L E E N DEZE WEEK! Verdr.oord 46 Telefoon 4572 (Adv.) OPHALEN HUISVUIL De directeur van openbare wer- ken. afd. reiniging, verzoekt ons mede te delen, dat in de Dinsdagse wijk (3e Pinksterdagi het huisvuil voor 12 uur zal worden afgehaald. In de Maandagse wijk (2e Pink- sterdag). zal het huisvuil op Don- derdag 20 Mei worden afgehaald. Men wordt verzocht in deze wi.ik geen vuilnisbakken op Dinsdag 18 Mei buiten te zetten. DE NIEUWE TROEPEN KOMEN Na een korte onderbreking. waar- van gebruik werd gemaakt, de ver- blijven der militairen een goede beurt te geven. zullen op 21 Mei a s. de kwartiermakers der nieuwe troe- pen in onze stad verschijnen. Op 1 Juni zal dan het gros volgen. zodat van die datum af Alkmaar weer 'n echte garnizoensplaats zal zijn. HEROPENINC, SIGARENMAGAZIJN DE GRAND ALKMAAR. In een geheel ver- nieuwde en belangrijk vergrootte zaak gaat de heer C. de Grand zijn verkoop van rookartikelen voort- zetten. Daarnaast zal, zoals wij reeds meldden, de heer De Grand een postagentschap gaan houden, hetgeen voor de vele omwonenden een groot gerief betekent. De aan- nemer Th. Schouten heeft met be- hulp van de heer Ch. Wiedijk voor 't schilderwerk en de firma Buma en Dellevedove, die een nieuwe vloer legde, de oude zaak een ge heel nieuw aanschijn gegeven. In alle opzichten, zowel wat be- treft het postagentschap met de twee loketten en de geluidvrije telefoon- cel. als wat de goed ingerichte win- kel aangaat, voldoet de nieuwe zaak aan de eisen, die men aan een der- geljjk bedrijf kan stellen. Men schrijft ons: Dit concert, dat een volledig BTahms-programma wordt. belooft een genotvolle kunstavond te wor den. Door de R.K. Or atoriumvereni- ging wordt druk gerepeteerd onder leiding van de dirigent de heer Leo Pielage, zodat het koor een perfecte uitvoering ten gehore zal brengen. Het Brahms-programma, dat zeer veel melodieuse zang en muziek geeft, is een lust om te horen voor iedere liefhebber van zang en mu ziek. De R.K.O.V. heeft zich de mede- werking verzekerd van Maartje Kliffen, welke de sopraansolo's zal vervullen. Mevr. J. Frederikse en de heer Jan Couvee zullen de vier- handige pianobegeleiding verzorgen. Wij kunnen dan ook een ieder aanraden deze genotvolle Brahms- avond te komen beluisteren. deze avond wordt gegeven in Het Gul den Vlies op Dinsdag 25 Mei a s., savonds 8.15 uur precies. kaarten tegen populaire prijs kunt u ver- krijgen bij de leden en bij de fa. Klooster en Kiebert Wacht u daarom niet te lang met kaarten te kopen, voor deze Brahms avond zal zeer veel belangstelling zijn. westelijke Dienst Sociale Woning- commissie Drenthe, commissaris van de Waterleidingmaatschappij en Drentse Autobusonderneming en provinciaal vertegenwoordiger van de K.N.A.C. Hij vervult nog enige andere functie's. De burgemeester kent Alkmaar niet. hoewel hij wel enige keren een bezoek aan de stad heeft gebracht. De datum van installatie is nog niet bekend. De motorraces. welke op Dinsdag 18 Mei a.s. (Derde Pinksterdagi, des middags om 2.30 uur op de Sin- telbaan van Gem. Sportpark te Alk maar zullen worden gehouden, be- loven zeer spannend te worden. Een felle strijd, is te verwachten tussen de renners v. Aartsen, Hartman. Iesberts en Cordang. Ongetwijfeld zal de renner Bosman trachten het baanrecord weer op zijn naam te krijgen. Bij de races op de Tweede Paasdag verbeterde de renner Ies berts het baanrecord met 0.7 sec. Het prograrpma vermeldt deze maal ook een attractief nummer. hetwelk bij het publiek zeer in de smaak zal vallen. De sintelbaan van het Alk- maarse Sportpark, die de beste in den lande wordt genoemd. verkeert in uitstekende conditie. zodat weer snelle tijden gemaakt zullen worden In hun eigen belang worden de bezoekers aangeraden zoveel moge- lijk kaarten uit de voorverkoop te betrekken, opdat zij bij de ingang van het Sportpark niet behoeven te wachten. Langs aparte ingangen kunnen degenen, die in het bezit van kaarten zijn, de verschillende ran- gen bereiken. VRIJDAG 21 MEI, 8 uur, in 'T GULDEN VLIES door Toneelgroep ..Comedia" (dir. Cor Hermus) Entree: Voor donateurs en abonnees f2,voor ntet- leden f3, Kaartverkoop en plaats- bespreken in 't Giilden Vlies (voor leden en donateurs te gen inlevering van lidmaat- schapskaart op 19. 20 en 21 Mei van 111 uur. Leden van buiten Alkmaar kunnen het aantal plaatsen schriftelijk opgeven aan de Secretaris J. Dominicus, Roe- mer Visscherstraat la en 's avonds aan de zaal in ont- vangst nemen. (Zie verder stadsnieuws) (Adv.) OPLICHTERS-ECHTPAAR ALKMAAR. In een logement alhier werd een echtpaar aangehou- den, dat zich aan oplichting had schuldig gemaakt. Beiden gaven voor tot de Baptistengemeente te behoren en hadden zich tot verschillende in gezetenen gewend om financiele steun. Gebleken is dat zij dezelfde practijken reeds hadden toegepast in Leeuwarden, Ass^n en Utrecht, terwijl zij zich in Beverwijk aan verduistering hadden schuldig ge maakt. BONKAARTEN AFHALEN Dinsdag zijn aan de beurt voor het afhalen der nieuwe bonkaarten, extra-kaarten voor jonge moeders. e.d., zij, wier namen beginnen met de letters D en F. Cinema Americain Na een uitgebreid en interessant voorprogramma draait deze week in Cinema een Wild-West-film, waarin een struikrover, die veertig jaar ge- leden dood en begraven werd ge- waand, de hoofdrol speelt; zijn her- intrede in t' leven wekt de nodige sensatie, want voor zijn arrestatie ontving een sheriff 50.000 en nu tracht hij te verhinderen. dat zijn bedrog wordt gemerkt. Het wordt een strijd tussen cowboy's en de handlangers: ook een meisje, dat voor een ge'illustreerd tijdschrift de geschiedenis van Wildcat Kelley moet uitzoeken. speelt een grote rol in dit wildwestdrama, waarin, zo als in filke echt-Amerikaanse film, de nodige schietpartijen, zang- en dansnummers elkaar afwisselen. A.B.T. Spanning en lachsalvo's vieren in het ABT-Theater hoogtij. De eerste film is getiteld .,De Valstrik", waarin de hoofdrol wordt vertolkt door een van de oudere sterren, n.l. Buck Jones. In een streek in Ame- rika worden herhaaldelijk veedief- stallen gepleegd en door de bewo- ners kan hieraan geen paal en perk worden gesteld. daar zij op de ver- moedelijke daders geen houvast kunnen krijgen. Er valt niets te he- wijzen. Jones komt nu naar deze streek toe als staatspolitieSmbtenaar Hij geeft zich echter uit als de een of andere misdadiger, die door de politie wordt gezocht. Er wordt zelfs een beloning uitgeloofd voor degeen, die hem aanhoudt. Zodoende komt hij in aanraking met de veedieven en weet tezamen met een tweetal vrienden de hele bende op te rollen. In de tweede film, „Dikhuiden", met Oliver Hardy kunnen diegenen. die van lachen houden, hun hart ophalen. Van het begin tot het einde zit deze film vol komische verwik- kelingen, waarbij een olifant wel 'n zeer voorname rol speelt. Alles loopt echter goed af. Vooral heti laatste gedeelte van de film is lachwekkend. Harmonie Theater DWAALWEGEN Evenals meerdere films van de laatste tijd, wordt ook in Dwaal- wegen een zielkundige verwikke- ling behandeld. Een jonge vrouw kan de herinnering aan haar vroeg gestorven vader niet uit haar ge- voelsleven wissen. Zij is zwaar ze- riuwziek en leeft als 't ware buiten haar omgeving. De toeschouwer ziet dan het genezingsproces en maakt tevens kennis met de levensgeschie- denis van de tweede moeder, die door het meisje ten onrechte wordt verafschuwd. Maar het is ten slotte deze moeder. die het meisje de waarheid vertelt omtrent de verafgode vader en haar daardoor van haar complex afhelpt. Een film voor personen boven 18 jaar; het aanzien zeker waard en waarin June Alyson van het hypernerveuse meisje een prachtige creatie geeft. Claudette Colbert is voor de rol van liefdevolle en toch kordate jonge stiefmoeder als geknipt. De muziek speelt in dit ziels- conflict, evenals in de ..Zevende Sluier", een belangrijke rol. Het voorprogramma was goed ver- zorgd. Victoria-Theater ALKMAAR. 't Victoria-Theater brengt deze week, na een goed en actueel journaal uit binnen- en bui- tenland. de spannende film ..Gehei- me opdracht", waarin de bekende James Mason, in de rol van Frans- man. met zijn geallieerde kameraden een raid op de bezette Franse kust onderneemt om spionnagewerk te verrichten. Er doen zich vele moei- lijkheden voor, alvorens het doel bereikt wordt en de held van het verhaal offert zijn leven voor zijn vaderland op. Te midden der Duitse patrouilles weten de spionnen tot tweemaal toe in een Duits hoofd- kwartier door te dringen en een gevangene te bevrijden. De vrolijke noot in de vorm van een Duitse muziekwagen en het bekende En- gelse flair kruiden deze aardige spionnage-affaire. Op Donderdag 20 Mei a.s. geeft de Haarlemse Orkest Vereniging haar tweede Beethoven-concert in ,,'t Gulden Vlies'' te Alkmaar. Dirigent is ditmaal Kees Hartvelt, terwijl als solist zal meewerken de jonge Aerdenhoutse pianist Sas Bunge, die een uitvoering zal geven van Beethoven's Eerste Pianocon- cert. Sas Bunge, hoewel in Alkmaar wellicht nog niet bekend, is een van onze meest talentvolle, jonge pianisten, die zowel met de H.O.V. als met andere orkesten zijn sporen op solistisch gebied reeds heeft verdiend. Behalve pianist is hij ook een verdienstelijk componist. waar- van hij op een der winterconcerten te Haarlem nog blijk heeft gegeven, toen hjj met de H.O.V. zjjn Concer tino voor piano en orkest ten gehore bracht. In de Beethoven Cyclus te Haarlem speelde hjj onlangs even- eens het Eerste pianoconcert. Als omlijsting van jit concert brengt het orkest voorts uitvoerin- gen van de Ouverture ..Coriolan" en de Derde Symphonie „EroIca". AUTO IN BRAND ALKMAAR. Gisteravond om 7 uur geraakte op de Nieuwesloot een luxe auto van de heer J. Koster uit Bergen vermoedelijk door kort- sluiting in brand. De auto stond spoedig in lichte laaien, zelfs de voorbanden begonnen te branden. De politie moest vijf totab-appa- raten leegspuiten, voordat de brand in de auto, die zwaar beschadigd werd, kon worden geblust. KAASMARKT no. 2 De tweede marktdag van het sei- zoen bracht geen grotere aanvoer van kaas; eerder nog minder. De aanvoer was ca. 25.000 kg. De notering was voor fabriekskaas f 1 hoger dan vorige week, n.l. f 75.— voor boerekaas f 1.50 hoger, n.l. f 74.—. Veel vreemdelingen waren er niet al mag V.V.V. over het bezoek te- vreden zijn. Voor de buitenlanders was het een teleurstelling, dat zij nog niet zoals in het vooruitzicht was gesteld in kaasje voor hun buitenlandse valuta konden kopen. Ter elfder ure had het ministerie van landbouw weer bezwaar ge maakt tegen de maatregel, die door econ. zaken was goedgekeurd. Het schijnt, dat men wel geneigd is. be halve dollars, ook ponden, kronen en Zwitserse francen als betaalmid- del te accepteren. doch wat huive- rig is, om ook tegen Franse en Bel- gische francs kaas beschikbaar te stellen. Wij hopen, dat V.V.V. het er niet bij laat zitten en zal weten te be reiken, dat deze attractie de vol gende week doorgang kan vinden. De beschuitjes met kaas vonden gretig aftrek. Voorts hingen er weer veel vlaggen en wimpels in de bin- nenstad. VEERTIG JAAR IN GEMEENTEDIENST „Piet van de Markt" gehuldigd Vrijdagmorgen, toen de grootste drukte op de kaasmarkt voorbij was. heeft in het Waaggebouw de huldiging plaats gehad van de heer P. Poeze, in de wandeling ..Piet van de markt" geheten, wegens veertig jarige dienst bij de gemeente. Te midden van zijn familie en tal van collega's gezeten, werd de heer Poeze allereerjt toegesproken door de loco-burgemeester van Alkmaar, de heer G. van Slingerland, die de viering van veertigjarige trouwe dienst een bijzondere dag noemde. De heer v. Slingerland gaf een kort overzicht van de jaren, gedurende welke de jubilaris zijn krachten aan de stad had gegeven en prees hem als een trouwe werker, die tot voile tevredenheid van zijn superieuren zijn vele en gevarieerde werkzaam- heden had verricht. Als blijk van waardering bood de burgemeester de jubilaris de zilveren medaille aan voor 40 jaar trouwe dienst. Ir Knol, directeur van openbare werken. herinnerde aan de jaren, waarin de jubilaris in nauw contact met zijn dienst had gewerkt, waar- aan hij de beste herinneringen be- waarde. Als feestgave overhandigde deze spreker een enveloppe met in- houd. Daarna was het woord aan de directeur van het marktwezen, de heer W. Voorthuizen, die sprak over de goede verstandhouding, die er tussen hem en de heer Poeze altijd had geheerst. De jubilaris deed altijd meer dan van hem verwacht werd en met leedwezen zag deze functionaris de tijd naderen, waarin Piet afscheid van de markt zal gaan nemen. Ook deze spreker reikte de feesteling een enveloppe met in- houd over. Namens de kaasdragers was het woord aan de heer Joosten, waar- nemend kaasvader, en de president, waagmeester, de heer A. Keizer, die beide bloemstukken aanboden. Geroerd door al deze blijken van belangstelling en medeleven dankte de heer Poeze, waarna men nog enige ogenblikken gezellig bijeen bleef. Bioscopen AMERICAIN: Don't fence me in, 14 jaar. VICTORIA: Geheime opdracht 14 jaar. HARMONIE: Dwaalwegen, 18 jaar. A.B.T.: Dikhuiden, alle leef- tijden. APOTHEKEN: Dr. H. Har- tong van Ark, Langestr. L ZATERDAG: NACHTDIENST TAXI's: Adr. Louwe, Geestersingel 26, telef. 2290. ZONDAG: D. de Leeuw, Stuartstraat 90, telef. 2288 In de loop van deze week hebben al onze leden hun brief aan, Z.H. de Paus kunnen verzenden om'dank te betuigen aan de Heilige Vader ter gelegenheid van de herdenking van de uitvaardiging van de grote so ciale Encyclieken, Rerum Novarum en Quadragesimo Anno. In deze brief beloofde ieder lid persoonlijk. dat hij de richtlijnen in de Pauselijke zendbrieven neerge- legd, aanvaardde, dat hij wilde bid den voor troost en bijstand van de H. Geest voor de Paus, welke zovele zorgen van wereldformaat heeft. De brief hield ook een belofte in om te bidden voor de talrijke kame raden, die ljjden omwille van het geloof, maar vooral om van de he mei af te smeken, de komst van een nieuwe wereld, waarin alle men- sen zich als broeders en zusters we ten in Christus. Op de Eerste Pinksterdag wordt in geheel Nederland een H. Mis op- gedragen in iedere parochiekerk, waar een KAB-afdeling bestaat, om tijdens die Mis de beloften in te lossen. Wij vragen onze leden, dat ook zij tijdens de Pausmis, zoals we die noemen, vooral ook bidden voor de priesters, die een machtig aan- deel hebben gehad in de emancipa te, de vrijmaking van de arbeiders- stand. Door het massale dank- en smeek- gebed van de K.A.B. tonen wij dat de roepstem van Paus Leo XIII en Pius XI niet tevergeefs geklonken heeft. RIJWlfiLDIEFSTAL ALKMAAR. Door de recherche werd te Amsterdam een hoofdste- deling aangehouden. die zich aan verschillende rijwieldiefstallen in Alkmaar had .schuldig gemaakt. Hij heeft bekend een viertal fietsen, die onbeheerd langs de openbare weg stond, te hebben gestolen. Twee rij- wielen werden in beslag genomen. K.A.V. Voor degene die het misschien nog niet gelezen hebben, geven wij nogmaals een overzicht van het werk, dat door de K.A.V. op sociaal gebied verricht wordt Vele dames verenigen zich Donderdag s' avonds, °51 "l3" acht in de Zusterschool aan ,.de Laat"; hier wordt genaaid. Van oud wordt nieuw gemaakt, om dit uit te delen aan degene, die hier- voor in aanmerking komen. Moe ders, die door ziekte of anderszins hun was niet kunnen naaien, kun- nen dit bij ons laten doen, mits zij lid zijn der K.A.V. zo mogelyk tegen een kleine vergoeding. Ook kunnen wy haar ter zijde staan door het maken van n patroon voor 'n japon enz. Wie thuis naait en hulp behoeft met kraag of mouwen kan gerust om half acht Donderdagavonds naar de Laat komen. U is van harte wel- kom; twee goede coupeuses staan ons ten dienste. Wie dus voor het een of ander hulp behoeft, kan zich wenden tot de volgende dames, die U op aller- lei gebied inlichtingen kunnen ver- strekken. Mevr. Raaijmakers, Bruinvisstr. 17 Mevr. Kingma Papaverstraat 10 Mevr. de Munk, Sint Josephstraat Mevr. Leek, Zeglis 37. Het was een goede gedachte van het bestuur van Schola Publica, °m zij het bij wijze van proef het goed-geslaagde Schola-sei- zoen te besluiten met een toneel- stuk door de bekende toneelgroep Comedia uit Amsterdam. De keuze viel op het aardige katholieke Amerikaanse stuk ..Bljjde Dagen" (The Joyous Season) van Philip Barry, in de vertaling van Marie Sophie Teulings. Zowel de aard van dit stuk, als de loffeljjke cri- tieken, die Comedia er mee oogstte, waren voor het bestuur aanleiding dit stuk, dat ook voor Geloof en YVetenschap te Haarlem uitverkochte zalen trok, voor de Schola te doen opvoeren. Wat de inhoud betreft: Een dood- gewoon nonnetje loopt op Kerst- avond het nogal wereldse milieu van haar grote familie binnen en vormt daar een blij contrast met haar broers en zusters, die behept zijn met de ondeugden en de typi- sche zorgen van een wereld, waarin men zich verveelt. Een blij en ver- standig nonnetje, (prachtige creatie van Mimi Boesnach) tegenover figu- ren als een idealistische communist, een intellectueel, een mondain vrou.wtje en verstokte vrijgezel. Het nonnetje, blij in haar geloof en met een warm hart, komt hier tegenover problemen te staan, waarin de toe schouwer, ieder voor zich, een stuk- je leven herkent: een ontspoord hu- weljjk. een door zijn business gevan- gen zakenman, een verliefde bakvis en een verwend en zij weet de zwakke familieband in een uiteen- gevallen gezin op tactische wijze te herstellen en het quasi-ehique mi lieu tot zijn ware proporties terug te brengen, in tijdelijke, zowel als in eeuwige zin. Het is een toneelstuk met een fond, met een diepere inhoud, maar daarom nog niet zonder humor, dat ons leert, dat het materialistische leven in de wereld wfel zou varen bij een beetje meer bezinning op eeuwige waarden. Behalve Mimi Boesnach spelen o.a. mee: Han Bentz van den Berg j Ellen Vogel, Guus Oster, Henk Rig- ters en Lous Hensen. De Volkskrant schreef erover: Een daad van Comedia, goed gespeeld door een stel bezielde mensen pnder Johan de Meester's regie. Dit is ka- tholiek toneel, in katholiciteit zowel als in toneel van de bovenste beste soort. De Maasbode: Mimi Boesnach vertolkte het nonnetje: een illuster nonnetje, gaaf en nooit overdreven, vroom; een genoegen de hele voor- stelling lang. Barry heeft haar reeel getekend, maar haar tegelijkertijd nog zoveel reeel begrip voor de we reld buiten het klooster meegegeven dat zij niet onaannemelijk wordt. Wij twijfelen er niet aan of "t Gulden Vlies raakt ultverkocht. ZO GEEN LUILAK Om half twee vannacht was de lieve jeugd al in de weer in de om geving van de Tienewal, terwijl om twee uur op de Kennemerstraat- weg de tuinmeubelen uit diverse tuinen op straat werden gezet, maar de surveillerende politie stak hier toch een stokje voor. Verder werd op de Boezemsingel in het nachte- lijk donker een lantaarn vernield. terwijl voorts het feest gecomple- teerd werd met slierten bussen en blikrommel, die door de politie ijve- rig werd verzameld. K.A.B.-PAUSMIS HEILOO. Op Zondag, le Pink sterdag om 8 uur wordt er een H. Mis opgedragen tot intentie van on ze H. Vader Paus Pius XII. Al onze ledSn worden verzocht deze H. Mis bij te wonen en te communiceren. Tijdens de H. Mis zullen wij ook onze belofte aan Z.H. inlossen. wel ke wij Hem in onze brief deden toekomen. Mocht u genoemde brief nog niet verzonden hebben, doe het vanavond alsnog! Heel de K.A.B. moet hierin als een man staan. Het zal voor de H. Vader een steun en troost zijn, te weten dat zovele dui- zenden Nederlanders Hem trouw zijn en helpen. In de verkiezingsstrijd stonden wij Hem en 't Italiaanse volk bij. U weet alien wat de uit- slag was. Steunt onze H. Vader ook nu! GESLAAGD HEILOO. Aan de gemeente- universiteit te Amsterdam slaagde voor het candidaatsexamen rechten onze plaatsgenoot, dhr. J. Schuijt. ZONDAGSDIENST DOKTOREN LANGEDIJK - ST. PANCRAS Voor de beide Pinksterdagen wordt de praktijk der doktoren in Lange- dijk en St. Pancras waargenomen door Dr. J. de Wit te Oudkarspel. GEVONDEN ZIJDEWIND Vulpenhouder, blauw-zwart gevlamd, 14 karaats gouden pen. Inlichtingen bij de Rijkspolitieagent te Zijdewind 161 a. OCHTENDCONCERT De muziekvereniging ..Excelsior" :al de traditie hervatten. die des- tijds verdween door opheffing van het Stedelijk Orkest, door op 2de Pinksterdag een concert in de Mu- ziektuin te geven. Dit populair och- tendconcert dat gratis voor iedereen toegankelijk is, zal op Pinkster- maandag van 89 uur worden ge houden. Het programma vermeldt o.a. het Faustballet, „Le Grande" mars uit Tannhauser. „Als ik koning was", ens. Men rekent erop, dat vele Alk- maarders dit morgenconcert zullen bijwonen. Over het algemeen levert een zit ting van de rechtbank. behalve de steeds weerkerende conclusie dat het kwaad zichzelf straft, geen ge- zichtspunten op die aanleiding ge ven tot een nadere beschouwing over de wiize waarop in Nederland recht wordt gesproken. Men kan bij de beoordeling van '■equisitoir en vonnis een afwijken- de mening bezitten, maar nooit komt het voor dat. de integriteit van cie balie in twiifel wordt getrokken. evenmin als bij de uitspraak de on- oartiidige toeschouwer van gevoe- len is dat voor de handhaving van het recht lichtvaardif wordt omge- snrongen met wettelijke beoalingen. welke voor alle Nederlanders van kraoht zijn. Met verbazine hebben wii daarom tndens een zitting van de Alkmaar- se Biizondere Politierechter kennis genomen van gebeurtenissen in ons vaderland. die ons tot nu toe on- wankelbaar vertrouwen In het Ne derlandse recht. een gevoelige schok hehben gegeven. Wat was namelijk aan de orde? Een Helderse hotelier had zich te verantwoorden voor het feit dat hij varkens clandestien had laten slachten om 'zijn eetgrage klanten net nodige te kunnen voorzetten Zijn verdedlger merkte op dat zwarte aankopen bij de wet verbo- den zijn. maar dat in Amsterdamse hotels jaarlijks voor honderdduizen- den guldens clandestien aangekocht -es wordt omgezet. ..Hoe is het te ^rklaren", aldus de verdediger. dat tegen de eigenaars dezer eet- gelegenheden wel proces-verbaal wordt opgemaakt. maar dat van iedere rechtsvervolging wordt af- gez.ien?" De Politierechter had kunnen vol- staan met te antwoorden dat zulks hier niet aan de orde was. Maar hij gaf een openhartige verklaring van het Amsterdamse raadsel. En deze 'mhtte een tiDie op van de sluier die blukbaar de Nederlandse rechtsple. ging bedekt. De Politierechter ver- telde zonder blikken of blozen dat Amsterdamse hoteliers bij elande- stiene aankopen niet worden ver- yolgd omdat dan de moge- Utkheid voor buitenlan ders om hier te lande hun deviezen te besteden in beiangriike mate zou wor den verkleind. In <5ntstellende duidelijkheid openbaarde zich hier een euvel dat hoognodig als zodanig moet worden gebrandmerkt. Immers. dan wordt bij de Nederlandse rechtspraak met twee maten gemeten! De mammon is ook hier de ooper- machtige, waarvoor Vrouwe Justi- tia deemoedig de knie buigt. Zij die wikt en weegt om overtredingen, grote zowel als kleine, op hun juiste omvang te toetsen aan de strenge regelen welke ter handhaving van het recht zijn vastgesteld. bezwijkt voor het lokkende geld. De blind- doek moest haar immuun maken voor ongewenste invloeden, maar de verleidelijke goudflonkering is verterend. Van de blinddoek blijft geen draad. Justitia is zichzelf niet meer. Nu kan men zich laten we ons tot het voorbeeld beperken af- vragen of deze onbevredigende si- tuatie tenminste nog enige grond van redelijkheid bevat. En dan kan met worden ontkend dat het voor ons aan lager wal geraakte vader land van groot belang is. dat bui tenlanders bij voorkeur die met de vetste en degelijkste portemonnaie hmr voor korte of lange tijd willen verblijven en dat hun alle gerief wordt verschaft om het hen zo aan- genaam mogelijk te maken. Maar mag in dit geval de hand worden gelicht met voorschriften die voor iedereen zijn vastge steld en waaraan dus ook ieder een zich heeft te onderwerpen? We weten uiteraard niet door wel. ke instantie de justitie wordt be- lemmerd om recht te doen gelden zonder onderscheid des persoons. De achtergrond is in ieder geval de betekenis welke voor land en volk aan het vreemdelingencontact moet worden gehecht. Maar dat is op de eerste plaats een geldelijk belang. En al weegt dit nog zo zwaar, nooit mag worden teruggekomen op de onverbiddelijke consequentie van recht voor alien, ongeacht de plaat- selijke omstandigheden waarin ieder afzonderlijk verkeert. De Helderse hotelier werd ver- oordeeld. Bij het uitspreken ran het vonnis waarschuwde de Politie rechter voor herhaling, maar hij had er het advies aan kunnen ver- binden om te trachten een vesti- gingsvergunning voor Amster dam te bemachtigen! Dan zou hij immers vrij uit gaan! J. T. De Coop. Boerenleenbank w.a. vierde 12 Mei j.l. haar 5U-jarig bestaan. Om 3 uur kwamen de be- stuursleden en de leden van de Raad van Toezicht met hun dames in feestelijke vergadering bijeen. De voorzitter, S. Hopman, dankte in zijn openingswoord alien voor het vele, vaak belangeloze werk; waarop secretaris C. Schotvanger enige waarderende woorden richt- te tot de voorzitter. Hierop volgde de receptie, die zeer druk bezocht werd. Alle verenigin- gen uit de beide Egmonden boden gelukwensen aan, hetgeen overdui- delijk het aanzien demonstreert, dat de leenbank geniet. Ook werden ge lukwensen aangeboden van boeren- leenbanken uit de omliggendege meenten, van bankrelaties uit Alk maar, van geestelijkheid en de ge meente. Er werden vele, waaronder zeer fraaie, bloemstukken aange boden. Even voor de aanvang van de al- gemene ledenvergadering bracht 't fanfarekorps ..Eensgezindheid" zijn muzikale felicitaties. Een aardige attentie, die zeer op prijs werd ge steld. Om 8 uur werd de vergadering geopend. Allereerst werden de be- stuursleden C. v. Duin en W. Schot vanger en de leden P. Orij en W. Dekker, die de vereniging ontval- len waren, staande herdacht. Hierna betrad, door zijn zoon on- dersteund, de oude Jn Kramer het podium die als enigst overgeblevene het genoegen mocht sn\aken, gelijk met de bank zijn gouden jubileum als lid te mogen vieren. Onder da- verend applaus werd hem een prachtig bloemstuk aangeboden. Na de feestrede van de voorzitter werden verslagen voorgelezen door de secretaris en penningmeester, waaruit wij de navolgende gegevens putten: De oprichters waren: P. J. Brou- wers. voorz.; C. Ruiter, v.v.; Joh. de Wit, secretaris; W. J. Apeldoorn en P. Groen, leden. Kassier was J. Groot, terwijl pastoor Loyaard, en kapelaan Binnenwierts, G. Ooster- meijer, H. Liefting, Jn Apeldoorn Gzn., Jb Apeldoorn, P. Koper, Jn Alleman, Andr. Zentveld, G. Apel- dTOrn Gzn, Jn Swart, W. Dekker, P. Liefting en Jn Kramer medeleden waren, waarvan alleen nog de laat ste in leven was. Voor de overigt ontvallen oprichters werd staande 1 minuut stilte verzocht om hun na- gedachtenis te gedenken. Het ver- loop van het aantal leden was: 1898: 27; 1908: 80, 1918: 90, 1928: 145, 1938: 160, 1948: 219. Op dezelfde data's be- droeg het aantal uitgegeven spaar- bankboekjes resp. 27, 100, 164, 288, 345 en 31 Dec. 1947: 657. 1898: f 1300.34Vi; 1908: f 49.837.56; jekeningen sloten als volgt: 1918: f 134.105.13; 1928: f 212.72094; 1938 f 130.375.43; 1947: f 1.612.150.44. Thans bedraagt de wekelijkse om- zet ongeveer f 30.000.— hetgeen voor f.®n kleine gemeente zeer aanzien- lijk is. Behalve voorspoed heeft de bank ook tegenslagen gekend. Ge- dacht wordt hier aan de tijd. dat re ?,^nk nog bii de Centrale Bank J® Alkmaar was aangesloten, die in 1923 zijn betalingen staakte, tenge- y°l»e waarvan Egmond-Binnen f 11.900.in het verlies had bij te dragen. Hierdoor geraakte de re serve geheel uitgeput en kreeg de bank een verliespost van f 8395.38. Dat de bank dit op eigen kracht te boven is gekomen, pleit voor het goede beleid en haar gezonde be- staanskracht. In 1929 boekte zij weer haar eerste winst van f 514.05, dat in het reservefonds werd gestort en dat thans f 15.366,bedraagt. Ook borlogsjaren brachten hun moei- Ujkheden. Toen was er veel geld in omloop. dat geplaatst moest wor den. Zo gebeurde het, dat op aan- drang van het ministerie van fi- nancien 3 of 4 schatkistpromessen van f 100.000.moesten worden aangekocht. Na de oorlog gaf de sanering weer zijn bijzondere zor- een. Al deze moeilijkheden hebben de vooruitgang van de bank niet kunnen stuiten, die intussen is uit- gegroeid tot 'n instelling, die waard is het voile vertrouwen van alle in gezetenen te genieten. Wy zijn onze oprichters grote dank verscftuldigd, die wij het beste tot uitdrukking kunnen brengen door met vereende krachten aan de bank te blijven bouwen. maar vooral door hem uit te bouwen. Intussen werden er gebak en si- garen gepresenteerd en werden door ljverige handen glazen en glaasjes volgeschonken. zodat in feestelijke sfeer het nuttige met het aange- name werd verenigd. In de korte pauze werd een kleine verloting met aardige prijzen ge houden. Aan het slot dankte de voorzitter de feestcommissie voor hun vele werk. Het was voor de bank een mooie, onvergeteljike dag. die met een bijzonder geslaagde avondver- gadenng werd bekroond. Over het zakelijke van de eigen- lijk gezegde vergadering een vol gende maal in het kort iets meer. EGMOND AAN ZEE De V.V.V. hield dezer dagen haar voorjaarsvergadering ter bespreking van de plannen voor het a.s bad- seizoen. Uit het jaarverslag van de secre taris bleek, dat de feesten in het afgelopen jaar een groot succes wa ren. Het vuurwerk. dat tweemaal ge geven werd, trok ongeveer 20.000 bezoekers. Het bestuur stelde dan ook voor dit jaar weer een groot vuurwerk te laten afsteken. Verder zullen er in de maanden Juni, Juli en Augustus strandfees- ten georganiseerd worden. Uit de aard der zaak zullen in de maand Juni hoofdzakelijk nog niet school- gaande kinderen hier verblijven. In deze maand zal dan een ballonwed- strijd worden gehouden. Verder bestaan er plannen om deze zomer op het Pompplein een groot lunapark te houden De leider van de kunsttentoon- stelling bracht verslag uit over da tentoonstelling. Deze werd bezocht door 4021 personen en was een groot succes. De heer Wijker mocht har- telijke woorden van dank in ont. vangst nemen. Op een vraag van de heer Jonker betreffende de geruchten over de nieuwe politieverordening, deelde de voorzitter mede, dat de nieuwe politieverordening geen enkele be- paling bevat, die de badpi'aats zou schaden. Al die geruchten zjjn vals. Niets zal in de weg worden gelegd om Egmond aan Zee tot een rustige pension-badplaats te doen worden. De voorzitter sloot de vergadering onder dankzegging voor de geani- meerde wijze, waarop de besprekin- gen hadden plaats gehad. HET WITTE KERKJE SINT PANCRAS. Dezer dagen kwamen er enige heren in een mooie auto naar het Witte Kerkja gereden. Er werden ladders ge plaatst en er werd gemeten en be- keken. Wat is hier de bedoeling van? De kerk wordt opgeknapt. Het kerkbestuur heeft gemeend dat dit tijd werd, maar waar zouden zij het geld vandaan halen? Er werd een subsidie aangevraagd, daar zij het Witte Kerkje als een natuurmonu- ment beschouwden, nu en hier is ook wel wat voor te zeggen. Maar een subsidie van hoger hand krijg je niet zo maar, dat moet eerst alle- maal eens bekeken en bepraat wor den. Nu is het zover en het zal dan ook niet lang meer duren of het Witte Kerkje zal zijn oude kleur weer terugkrijgen, want momenteel is het maar een grijs kerkje. De toren, die gemeente-eigendom is, zal, zoals wij vernamen ook spoedig opgenkapt worden. Verder zal er van gemeentewege een nieuwe klok aangebracht worden en ook de wij- zerplaten zullen verlicht worden. GELUIDEN UIT EIGEN LAND HEERHUGOWAARD NOORD Donderdagavond j.l. kwamen in de zaal van de heer Jac. Groenland de ouders, broers, zusters en verloof- den bijeen om hun groeten te laten vastleggen op de gramofoonplaat. Deze actie ging uit van het Kath. Thuisfront. De platen zullen dan opgezonden worden naar de jon- gens in Indie. Om de plaat vol ta maken, stelden enkele ingezetenen zich beschikbaar, om die met mu ziek en zang te vullen. Na afloop werden de platen allemaal nog eens gedraaid; er was er niet 6en bij die mislukt was. Het Kath. Thuisfront mag hier terugzien op een zeer ge- slaagde actie, die een grote steun zal zijn voor onze jongens in Indie. KATHOLIEK THUISFRONT ANNA PAULOWNA Het be stuur van Katholiek Thuisfront ver zoekt Uw aller aandacht voor een te houden brievenactie. Het is vol- doende bekend dat brie\#m uit eigen plaats en omgeving de belang- rijkste factor zijn, die in het leven der militairen in Indie een grote en voorname rol spelen. Deze week zal een ieder thuis een enveloppe ontvangen waarop een naam van een der militairen die in Indie ver- toeven. Sluit U daarin een hartelijk schrijven met nieuws en belevenis- sen uit eigen omgeving. Ook al is de geadresseerde U niet zo bekend, toch zal hij Uw brief zeer zeker gaarne ontvangen en weten te waarderen. Vormt alien een waar Thuisfront voor Uw eigen parochia- nen en verzendt nog deze week Uw bijdrage in deze actie. De ver- zendkosten zijn slechts f0.10, dus geen bezwaar. Doet alien mee voor dit schone doel. er is toch niets te veel voor onze eigen jongens. Laat Uw devies zijn: Wel uit het oog, maar niet u/t het hart. Uw gedach- ten steeds bij de jongens in Indie. A ANBE STEDIN G WIERINGEN Op Dinsdag 25 Mei a.s. zal worden aanbesteed het aanbrengen van verhardingen van grof asphaltbeton en van klinkers op gewalste fundering met bijko- mende werken op het gedeelte Mid- denmeer-Wieringerwerf van weg no. 7 van het Rijkswegenplan 1948, onder de gemeente Wieringermeer. Door de Dienst Wederopbouw Wieringermeer te Wieringerwerf werd Vrijdagmorgen aanbesteed: het herstellen van 14 boerderijen in de omgeving Medemblik. In totaal werd ingeschreven door 20 aannemefs, waarvan enigen voor alles. de meesten echter voor een of enkele der drie percelen, t.w. resp. 4, 5 en 5 boerderijen. Laagste inschrijver voor de per celen 1 en 2, totaal 9 boerderijen, was de fa. P. Ofringa te Hallewijk (Fr.) voor f 193.143.—. Laagste in schrijver voor perceel 3 de fa J. Geuzebroek te Medemblik voor f 101.500. De gunning is aangehouden.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 2