„JA"! NEEN" op Molotof's Raffinaderij-capaciteit der Bataafse te Pernis wordt verdrievoudigd r I f 1,1 Tealefij) DE SPEURHOND Een nieuwe stop op de weg naar industrialisatie van ons land r Na het Haags congres - De Russisch-Amerikaanse verhouding - J5 Mei is er De Nationale Omroep Een week buitenland J EPISCOPAAT VRAAGT GEBEDEN VOOR PALESTINA Zondags-rust WIJ GAAN MET DE NIEUWE MODE MEE Een praatje over de lange rok PAG. Zaterdag 15 Mei 1948 NIEUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD In het WeBtland en andere „druiven-centra" in ons land is men nu bezig met het z.g. „druivenkrenten", d.w.z. het uitdunnen van de druiven, hetgeen nodig is voor de goede ontwikkeling van de druiven. Door het vroege en over het algemeen warme voorjaar kon men dit jaar hiermee reeds vroeg beginnen. Leiders valse bonnen- centrale gevonnisd Krantenknipsels in plaats van geld MAKERS VAN VALSE BANKBILJETTEN GEARRESTEERD ONDER DAGTEKENING van 1 Mei 1948 heeft de H. Vo der in de encycliek „Auspicia quaedam" zijn emstige bezorgdheid uitgedrukt over de huidige wereldtoestand. Want hoewel er troostvolle aanwijzingen zijn, die hoop geven op betere tijden, zijn er toch vele gebeurtenissen, die het hart van de H. Vader verontrusten. En in het bewustzijn, dat uitsluitend menselijke middelen niet bij machte zijn om de donkere dreigingen af te weren, zoekt Hij voor alles bij God zijn steun, en spoort al zijn kinderen, over de hele wereld verspreid, aan, om zich in gebed met Hem te verenigen, en vooral in deze maand Mei de machtige voorspraak in te roepen van de H. Maagd Maria. De Hoogwaardige Bisschoppen van Nederland willen niets liever, dan aan deze wens van de H. Vader tegemoet ko men, en wenden zich langs deze weg tot al hun onder- horige gelovigen, met het dringend verzoek om in vereni- ging met de Vader der Christenheid hun smeekbeden te richten tot de H. Maagd, teneinde door haar tussenkomst van God te verkrijgen eendracht onder de volkeren, de aan de godsdienst verschuldigde vrijheid, en de vreedzame arbeid voor alle mensen. Als bijzondere intentie beveelt de H. Vader aan de H.H. Plaatsen in Palestina, waar zulk een wanorde heerst en welk land iedere dag meer verwoest wordt en overdekt met ru'ines. Moge het gezamenlijk gebed van alle gelovi gen tot Maria verkrijgen, dat de toestand in Palestina op dusdanige rechtvaardige wijze worde opgelost, dat een dracht en vrede er een gelukkige triomf mogen beleven. Grote verwachtingen koestert de H. Vader van het gebed der kleinen. En de Hoogwaardige Bisschoppen geven gaar- n^ gehoor aan Zijn wens vooral de kinderen te willen aan- sporen om vertrouwvol en vurig te bidden tot Maria voor de intenties van de H. Vader. Maar tevens wekken zij de ouders op in deze hun kinderen voor te gaan, en in geza menlijk gebed neer te knielen voor het beeld van de Moe- dermaagd, opdat de goedertierendste Moeder van God, die in alle moeilijke tijden stees een krachtige hulp is ge- weest, opk nu door haar tussenkomst bewerke de terug- keer van rust en orde, van vrede en vrijheid voor Kerk en volkerengemeenschap. DE BISSCHOPPEN VAN NEDERLAND Verloren gewaand schip keert terug Hr. Ms. „Batjan" naar Indie FEUILLETON De Economische Politierechter te Amsterdam veroordeelde de leiders van een valse bonnencentrale tot zware straffen. De 47-jarige schilder J. C Spijks- ma uit Eindhoven, die het geld, be- nodigd om de materialen aan te schaffen, had gefourneerd, en de 24- jarige banketbakker H. C. v. d. Riet, eveneens uit Eindhoven, die de bon- nen had gemaakt, werden elk ver- oordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf plus 1 jaar Rijkswerkinrichting met aftrek van de preventieve hechtenis en verbeurdverklaring van de in be- slag genomen goederen. Elisabeth C. Groes—Oort, uit Am sterdam, die valse bonnen had ver-. kocht, werd veroordeeld tot een straf gelijk aan de preventieve hech tenis van 2 maanden. Haar echtge- noot, de 32-jarige A. Groes, bij wie in huis een installatie was gevonden voor het fotograferen en vergroten van bonnen, werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken. De centrale had in totaal 2000 bo- terbonnen en 1000 melkbonnen ver- vaardigd. De ..Bataafse Petroleum Maat- schappU" (Kon. Shell-gTOep) is voomemens haar raffinaderii te R'dam-Pemis (tegenover Vlaar- dingen) zeer belangrijk uit te breiden. De verwerkingscapaciteit dezer raffinaderij bedraagt thans een millioen ton ruwe aardolie per jaar; deze capaciteit zal in 1953, wanneer het gehele uitbrei- dingsplan zal zyn voltooid, ver- pleidooi omroep VAN EEN elgenaardig voor een nationale maakt professor Kors O.P. melding in de K.R.O.-gids van deze week, Het betreft een artikel van pater dr Jos. Smits van Waesberghe S.J., in het Mededelingenblad van de Stichting „Comit6 Nationale Om roep". Dit artikel van de geleerde Je- zuiet richt zich o.a. tegen een arti kel van de gelperde Dominicaan, dat voorkwam in de K.R.O.-gids van 17 Maart 1946. Zal de Nederlandse omroep nooit gezond worden?, vraagt pater van Waesberghe. wiens argumenten noch haar bestrijding door pater Kors, wij op de voet zullen vol- gen. Op enkele punten. die overigens riet geheel nieuw zijn, gaan we even in, ook omdat ze bevestigen wat voorheen te dezer plaatse meer- malen is geschreven. Niet a 1 1 e s wat zich in het men- seliik leven voordoet, staat onder de katholieke levensvisie; er zijn za- ken, die op zichzelf onverschillig zijn. Nu meent de Jezuietenpater. dat wat betreft de uitingen. die wil on der katholieke levensvisie staan. dat „geen ontwikkeld andersdenkende er aanstoot aan zal nemen. wanneer men als katholiek de afbakening van dat terrein ovcrlaat aan zijn kerkelijk gezag, het Nederlands Episcopaat". Maar het Episcopaat heeft zich daarover reeds uitgesproken! Pater Kors kan terecht herinneren aan de uitspraak van 25 October 1945, waarbij de Bisschoppen als hun uit- drukkelijke wens te kennen gaven. dat er met alle krachten naar moet worden gestreefd om de autonome werkzaamheid van de K.R.O. ge- waarborgd te krijgen overeenkom- stig zijn doelstelling. dit is het uit- dragen der katholieke levensbe- schouwing op alle gebied; en dit met de daartoe nodige zendtijd, zo- als dit in het verleden het geval was. Pater van Waesberghe wil het ri- sico aanvaarden. dat onder de al- gemene uitzendingen over ,.neu- trale" onderwerpen er zeker zullen zijn. ..die met een zeker risico voor katholieken door de aether zullen gaan". Dit wil hlj aanvaarden. ter- wille van de voordelen van een Ne derlandse omroep. die meer econo- misch kan zijn, meer de cultuur zou bevorderen en meer ethisch-vor- mend zijn zou. Pater Kors spreekt dat natuurlijk tegen. Inderdaad moet het befaamde economisch-voordelige van een ge- concentreerde omroep als twijfel- achtig worden beschouwd. Dat hij beter de cultuur zou bevorderen, is misschien mogeliik, maar staat nog allerminst vast. En zouden we het risico van een beetje minder dan maar liever niet aanvaarden ter- wille van het grote goed van een principiele omroep? Wanneer het ethisch vormende is gelegen „in het gemeenschappelijk verzorgen van een uitzending, waar- tegen niemand principiele bezwaren kaii hebben, waarbij de nadruk valt op het gemeenschappelijke der uit zending", dan is daarvoor geen nieu we nationale omroep nodig, want dat gemeenschappelijk verzorgen is dagelijks aan de orde. Volmaakt is dat niet, dat hebben we pas gezien. maar zit de fout ook niet in he ambtelijke karakter van de huidige Radioregeling en maakt juist dit ons niet huiverig voor de beoogde concentratie in een of an dere „nationale" zin? Bovendien om tot pater Kors terug te keren: deze is terecht van mening. dat er weinig ethische vor- ming uitgaat van een ..gezamenlijk uitzenden van onverschillige onder werpen onder gemeenschappelijke verantwoordelijkheid op e£n zen- der". Inderdaad, op dezelfde gronden, ■waarop wij een eigen pers wensen en een eigen school enz., „blijven wij strijden voor een eigen radio". Aldus prof. Kors. En wij strijden met hem mee. En a propos: hoe staat de leiding van de K.V.P. met de op de jongste Partijraad toegezegde „nadere over- weglng" van de radio-paragraaf Jn het program, waartegen op Partijraad zoveel verzet rees? drievoudigd zUn en dug verwer- klng van 3.000.000 ton olie 'sjaars mogeiyk maken. Deze uitbreiding kan als een lo- gisch gevolg worden beschouwd van de na de oorlog zo .gterk vergrote vraag naar aardolieproducjen, een vraag, waaraan momenteel niet ge heel kan worden voldaan door het gebrek aan raffinaderij-capaciteit. Men ziet daartoe dat allerwegen nieuwe raffinaderijen worden ge- bouwd of bestaande uitgebreid. Deze belangrijke uitbreiding be- tekent een verdere schrede op de weg tot industrialisatie van Neder land, waartoe de Koninklijke Shell door de reeds vorig jaar aangekon- digde bouw van chemische neven- industrieSn bij de raffinaderij te Pernis een eerste bijdrage leverde. Deze uitbreiding der raffinaderij- capaciteit heeft tengevolge. dat be- halve de bouw van verschillende fabrieken en installaties ook de hulp- en nevenbedrijven moeten worden vergroot. Zo zal. naar wij verder vernemen. het tankpark met een opslagcapaciteit moeten wor den uitgebreid. welke 400.000 ton nabij komt. Minstens drie nieuwe steigers worden gebouwd voor het aanleggen van zeetankers en bin- nenvaartlichters. Het personeel zal aanzienlijk in aantal stijgen. Na vol- tooilng van alle plannen zal het uit ruim 300 technische en administra- tieve employe's en 2200 arbeiders bestaan. De bouw van twee can- tines (elk voor 750 man), plannen tot aanleg van een sportpark met clubhuis voor het personeel. zomede Een handelsreiziger te Deventer moest vanuit Den Helder een aan- getekende brief met f 500.verzen- den aan zijn werkgever te Leeuwar- den, die echter bij opening van de brief slechts knipsels van kranten aantrof. De rijksrecherche zocht het geval uit en kwam tot de ontdek- king, dat de handelsreiziger het had willen doen voorkomen, dat de brief op zijn reis naar Leeuwarden ont- daan was van het geld. Hijzelf had echter slechts de knip sels verzonden. De man is gear- resteerd. de bouw van woningen voor het personeel (o.m. te Vlaardingen) zijn ter hand genomen. De komende vier jaren zullen dus een uitgebreide bouwactiviteit op de terreinen van Pernis te zien geven. Zij zal tot resultaat hebben, dat Rotterdam in 1953 de beschik- king heeft over een moderne raffi naderij van grote capaciteit, waar- van het belang niet alleen evident is voor Rotterdam, maar voor ons gehele land. Sinds geruime tijd kwamen bij de recherche te Den Haag en die der randgemeenten druppelsgewijs aan- giften binnen van het in omloop zijn van valse bankbiljetten van f 100.—. Rechercheurs stelden onmiddellijk an uitgebreid onderzoek in, waar bij het spoor leidde via andere per- sonen naar zekere P. B. te Dex> Haag, tegen wie reeds eerder ver- moedens waren gerezen, dat hij meer wist van valse bankbiljetten van f 100. B. werd 'snachts met zijn vrouw van het bed gelicht. Nauwkeurige huiszoeking volgde. Ondanks hardnekkige ontkennin gen stapelden de bewijzen zich op tegen B. Na urenlange strenge ver- horen en confrontaties, kwamen bij stukjes en brokjes de bijzonderhe- den los. Uit het ingestelde deskundig on. derzoek bleek, dat er meer personen betrokken moesten zijn bij de ver- vaardiging van de bankbiljetten, zo- dat ook werden aangehouden de militair G. te Utrecht en nog enkele mensen, die zljdelings bij de zaak betrokken bleken te zijn. Het bleek. dat hiermede het cqmplot practisch geheel compleet was. Tegen het bijeengebrachte bewijs- materiaal baatte ontkennen dan ook niet. Allen legden een volledige be- kentenis af. De bankbiljetten maakten op het eerste gezicht een goede indruk, maar bij vergelijking kon men toch duidelijk afwijkingen constateren. Het bleek, dat aanvankelijk B. de bankbiljetten uitgaf voor G. Nadat laatstgenoemde met de vervaardi- ging was opgehouden, heeft B. alleen het bedrijf voortgezet. de biljetten vervaardigd en ook uitgegeven. In totaal was voor pl.m. f 7000.— in circulatie gebracht. De meningen zijn verdeeld over de belangrijk- heid van het Congres voor een Verenigd Europa, dat in de afgelopen week in Den Haag gehouden werd. Speciaal de vergelijking met het Weens Congres werd algemeen verworpen. Wij zijn het met dit laatste volkomen eens. Het Congres van Wenen had geheel andere oogmerken en voldeed slechts ten dele aan de hoog gespannen ver- wachtingen. Het herstelde noch de door het Napoleontische regime verstoorde toestand, noch vestigde een nieuwe, als levenskrachtig gevoelde orde van zaken. Het Haagse Congres daaren- tegen is niet bedoeld als antwoord op de na- oorlogse ellende, doch wil herhaling van de afgelopen jaren voor het nageslacht voorkomen. Bovendien waren het in Wenen regeringen, die zich aaneensloten. terwijl in Den Haag slechts bekende persoonlijkheden uit de internationale politiek bijeenkwamen, om met hun grote in- vloed op de publieke opinie de geest voor een Verenigd Europa te vestigen, die een bestaans- zekerheid moet bezitten voor de betreffewde regeriyigen aan de verwezenlijking van het idee te kunnen gaan werken.'De culturele en econo mische commissies slaagden erin binnen het zeer korte tijdsbestek van het vierdaags congres de voortzetting van hun werk te verzekeren. De politieke commissie had meer moeite om tot een resolutie te komen, die als een dringende maat- regel de vorming van eon Europees parlement aangeeft, dat gekozen moet worden door de resp. parlementen van de deelnemende landen. Boven dien kwam men in deze commissie overeen, dat Duitsland in een federatief Europa dient te wor den opgenomen. We moeten afwachten wat de resultaten van het Haags Congres zullen zijn. Vele leegten wa ren er inderdaad. Wat is b.v. Spanje's positie? Maar we mogen niet uit het oog verliezen, dat ondanks de verschillen. die er op cultureel, eco- nomisch en vooral politiek gebied vielen waar te nemen er ook overeenkomsten waren te con stateren, die als bases kunnen dienen voor de samenbundeling van belangen in een Verenigd Europa. Een grote les hebben we in Den Haag kunnen leren, nl. dat men voorzichtig en be- hoedzaam tewerk moet gaan. Slechts stap voor stap kan men de goede richting opgaan, wil men het ideaal van een Verenigd Europa kunnen be- reiken. En is deze les niet belangrijk genoeg om het Haags Congres niet tot een show van staats- lieden te kunnen degraderen? De over alles dominerende gebeurtenis in de buitenlandse politiek van de afgelopen week was ongetwijfeld het publiceren van een nota-wisse- Iing tussen Amerika en Engeland. Zoals we reeds in een afzonderlijk overzicht hebben be- toogd, heeft Molotof de Amerikaanse nota, die een week geleden in Moskou werd overhandigd, en zuiver en alleen een bevestiging was van de niet voor wijziging vatbare buitenlandse politiek van de Ver. Staten. gebruikt om het te doen voorkomen, dat de U.S.A. uit vrees voor de grote macht van de Sovjets een voorstel tot nieuwe besprekingen heeft gedaan. Hierop heeft Amerika geantwoord en het Engelse dagblad ..Daily Ex press" typeerde dit antwoord zo voortreffelijk. dat we menen het niet aan onze lezers te mogen onthouden. Het nieuws zelf wordt aangekondigd onder de sprekende headline: ,,No To Molotof's yes", terwijl het commentaar luidt: „De hoop- volle vreugde, die het nieuws veroorzaakte, dat die Molotof bereid was met Amerika besprekingen te beginnep over problemen, die deze twee grootmachten verdelen, heeft een ijskoude dou che gekregen. Het State Department beschul- digt Rusland van politieke manoeuvres door de Moskouse radio te gebruiken om de Amerikaan se bedoelingen verkeerd uit te leggen." Ondanks deze teleurstelling na de aanvanke lijk grote vreugde moeten voor het belang van de wereldorde deze besprekingen worden ge houden, ook al is het nog verre van zeker dat Molotof er veel voor voelt, nu Truman het dui delijk heeft gemaakt, dat de Ver. Staten onder geen enkele voorwaarde van de tot nu toe ge- voerde buitenlandse politiek zullen afwijken. We moeten in het kader van deze rubriek van een diepgaande beschouwing afzien, doch we mogen niet nalaten er de nadruk op te leggen, dat het de hoop van de wereld is, dat de wijs- heid die aan de ene kant de boventoon voert ook aan de andere zijde vaardig moge worden, om alsnog een stabielere vrede te verkrijgen dan waarmee we tot voor kort door Rusland s ggressieve houding genoegen meenden te moe ten nemen. De versterking van de Westerse Unie gaat rus- tig door temidden van de politieke stormen. Tussen Belgie en Nederland werd een militaire overeenkomst getekend, terwijl de Amerikaanse regering de senaat aanbevolen heeft een reso lutie goed te keuren, die formeel collectieve de- fensieregelingen als de West-Europse Unie steunt en de V. S. ermede in verband brengt. De resolutie zou ook de mogelljkheid inhou- den dat de V.S. toetreden tot een soort Atlanti- sche Unie van Noord-Amerikaanse en West- Europeese landen. Dat een dergelljke ontwikke ling pas na jaren en nog eens jaren mogelijk U dienen we niet te vergeten. Een van Europa's beste economen. de 74-jarige Luigi Einandi is tot president van Italie geko zen, nadat Sforza zich had teruggetrokken. De Gasperi is onmiddellijk opdracht gegeven een nieuw kabinet te vormen. waarvan de samen- stelling niet veel zal afwijken van het huidige, hoewel enkele portefeuilles, die thans in libe- rale handen zijn vermoedelijk zullen overgaan naar de socialistische partij van Saragat. Nog steeds is er geen overeenstemming in Belgie De besprekingen tussen de katholieken en socialisten over de onderwijsproblemen vlot- ten nog niet te zeer. De Waalse socialistische fe- deraties weigeren enigerlei concessies te doen wat de toelagen ten behoeve van het technisch onderwijs betreft. De besprekingen baseren zich nog steeds op de terugkeer van Spaak, doch deze schijnt weinig voor het premierschap te voelen en zou zich als minister van Buitenland se Zaken geheel voor de belangen van de Bene lux willen inzetten. Inmiddels kan aangenomen worden, dat de regeringscrisis in Belgie nog enkele dagen zal voortduren. Frankrijk heeft te kennen gegeven, dat zij verdere besprekingen over het Duitse vraagstuk doelloos acht en heeft om een schorsing van de besprekingen in Londen gevraagd, teneinde de kwestie in Parijs nog eens te kunnen bestude- ren Het geschilpunt is, naar we reeds vreesden, het Ruhrgebied. waarover Frankrijk een inter nationale Controle commissie met de superviste wil belasten op de productie en distributie van steenkool, cokes en staal voor de industrieen van het Ruhrgebied. Amerika en Engeland wil len niet verder gaan dan de vorming van een dergelijke commissie met zeer beperkte en in feite slechts adviserende bevoegdheid. Dat wij- ciging van standpunt van Anglo-Amerikaanse zijde moet komen lijkt ons redelijk, daar Frank rijk een herhaling van 1919 wil voorkomen. Mocht Amerika een militaire garantie aan de Westerse Unie toevoegen dan wordt Frankrijk op een andere wijze tegen Duitse agressie be- schermd en zouden de Franse politici kunnen blijken genegen te zijn water in de Ruhrwijn te doen. 15 Mei. Engeland heft zijn mandaat over Palestina op. Jeruzalem zal als open stad non- cambattante burgers kunnen opnemen. Het Arabische bevrijdingsleger vecht nabij Bab el Wad Een Joodse staat zal worden geprocla- meerd en., intussen praat men in Lake Succes door en gaat het erop lijken, dat men terug wil komen op het oorspronkelijk verdelingsplan omdat de verdeling in feite reeds bestaat en 'n grote internationale macht nodig is het onge- daan te maken. Bovendien betekent een beheer- schap slechts uitstel van executie. Het is 15 Mel en de wereld kijkt ontzet toe en vraagt zich af in hoeverre de rampen, die Palestina gaan tref- fen tot dit land beperkt kunnen blijven. SIC TRANSIT 4Vi jaar heeft de „Midas", een 3000 ton metend schip van de K.N.S.M. dat in 1943 ten gevolge van een Geallieerde bomtreffer in de baai van Brest zonk, op de bodem der zee gelegen, zonder dat men er in Nederland enig vermoeden van had waar het vaartuig was gebleven. Dezer dagen is het schip, waarvan de machinekamer ogenschijnlijk geen ernstige schade heeft opgelo- pen, maar dat volkomen onbestuur- baar is, achter de zeesleepboot ..Ganges" van L. Smit's Interna tionale Sleepdienst te Rotterdam uit Brest naar Amsterdam vertrokken. Men acht het mogelijk het vaartuig weer zo te repareren, dat het de ver gelijking met de andere „Liners" kunnen doorstaan. van de K.N.S.M. als vroeger zal Hr. Ms. patrouillevaartuig ,.Bat- jan", dat zoals men zich zal herin neren als eerste Nederlands korvet op 19 November 1947 uit Indie thuisvoer, zal 28 Mei de haven van Den Helder wederom verlaten voor de reis naar de Oost, waar het schip 13 Juli te Tandjong Priok wordt verwacht. HE ZONDAG heeft ook deze betekenis, dat hij de dag is, waarop wij onze arbeid van de andere weekdagen onder bre- ken. Wij zijn geen machinesAls mens zijn wij niet gemaakt voor het stoffelijke alleen. Wij heb ben een ziel, een geest. De rust- dag is die, waarop de mens zich keert naar God om te erkennen dat Hij de Meester is, dat wij in alles van Hem afhankelijk zijn. De grootheidswaanzin, de zelf- verheerlijking en hoogmoed van de moderne, heidense mens ver- werpt deze idee, maar verlaagt hem daardoor juist tot slavernij, onderwerping en gebondenheid aan het stoffelijke. Terwijl vol- gens onze Christelijke opvatting de Zondag als rustdag een dag van vrijheid is, van blijheid en vreugde, van waarheid en schoonheid. Het Zondags-kind is een gelukkig kind. MARCUS VOOR DE VROUW Nu de voorjaarsmode haar in- trede gedaan heeft, zullen we in dit eerste praatje beginnen met de nieuwelinge onder de loupe te ne men en eens zien welke verrassin- gen en veranderingen zich aan ons voordoen en vervolgens of nu wer- kelijk, zoals op't eerste gezicht lijkt, onze garderobe eensklaps ouder- wets geworden is. Allereerst wordt dan onze aan- dacht gevraagd voor de meest op- valfende verandering.de lange rok. Er is veel te doen geweest over deze lange rok. Een Amerikaans predikant heeft betoogd, dat het onverantwoordelijk zou zijn, in deze tijd van goederenschaarste. bij het nijpende kledingtekort. ook nog, naar zijn mening nodeloos, de vraag naar textiel te vergroten door de damesrok te verlengen; er zijn man- nen geweest, die bij wijze van pro test de lengte van hun broeks- pijpen met een kwart verminderden en hun soortgenoten trachtten te bewegen hetzelfde te doen, teneinde aldus de vraag naar textiel op het oude peil te houden. Zij hadden geen succes en ondanks het feit, dat ook vele vrouwen de langere rok maar matig kunnen apprecieren, wordt zij door alle modehuizen ge bracht en al is de mode grillig. de 1 ok zal nog wel enige tijd lang blijven. Maar lang en lang is twee en de rok is dan ook niet altijd even lang. Bij de normale, daagse dracht reikt zij tot even onder de kuit en de rokzoom is dan iets minder dan dertig centimeter boven de grond, bij de namiddag-japonnen is de rok echter nog langer en de geklede japon blijft niet ver meer boven de enkel, terwijl de rokzoom niet over- al even laag hangt en daardoor doet 't geheel ietwat onevenwichtig aan. De rok is echter niet alleen langer geworden maar ook ruimer, zij doet aan de crinoline denken: in- gehouden taille, ronde heupen en wijd uitklokkend. Terwijl men nu eensgezind de lange rok gebracht heeft, valt er rond de hals een grote verschei- denheid te bespeuren. Naast de hooggesloten hals ziet men de laag en vierkant uitgesneden zgn. „Sweetheart-neckline"; alles, wat er te bedenken valt binnen de grenzen dezer beide uitersten, kan men aantreffen, bijvoorbeeld de ronde hals. de V-hals, de ovale en de ..bootjes-hals". Wat de schouders betreft, hier volgt men over de gehele linie de natuurlijke lijn en we zien dus meest de rond onopgevulde schou ders, terwijl zeer vele modellen een zeer korte mouw vertonen. Bij de producten der toonaange- vende Franse ateliers kan men waarnemen, dat deze de nadruk leggen op bedrukte wollen stoffen: wollen mousseline, en crfipe, zelfs jersey, dat met het oog op de elasticiteit 'n bijzonder drukpro- cede vraagt. De kleuren doen veel denken aan die van de afgelopen winter, maar er zijn bijna geen uitbundige tinten bij. Het zijn de pasteltinten en wel: grijs, beige en zandkleur; het geel van stro. ci- troenen en bananen; de zon:war- me kleur van rijpe abrikozen; het zachte bruin van koffie, tabak of walnoten; ook veel zwart, maar weinig blauw en wel alleen mari- neblauw; het groen van de olijf en turquoise; rose en paars. Het zijn de kleuren van vrucht en bloem door een warme zon tot bloei en rijpheid gebracht De nieuwe mode is er dus een van ingrijpende veranderingen naar lengte, snit en kleur. Toch willen we proberen ook onze oudere ja- ponnen in overeenstemming te brengen met de nieuwe eisen. Wij gaan niet bij de pakken neerzitten! Bekijken we bijvoorbeeld een zwart jurkje van verleden jaar, dan zien we dus, dat de rok wel tien centimeter langer mag zijn en dat de verdere snit heel wat te wensen overlaat. En nu gaan we aan de slag! We proberen in een of andere modezaak een mooie lap moiri-zijde (of velours-chiffon) te bemachtigen of misschien hebben we nog een oudere japon, die we niet meer dragen en hiervoor wel willen opofferen. Dan nemen we het „ouderwetse" japonnetje. dat weer nieuwmodisch moet worden en we tornen de mouwen eruit die we veranderen in een driekwart- mouw en daaraan bevestigen we een manchette van moire-zijde. De rok verlengen we eveneens met moire en nu zult u. versteld staan van het cachet, dat de rok hier- door verwerft. Ook het kraagje gaat eraf en hiervoor in de plaats komt een boordje (gewone schui- ne bies). Houden we echter niet van hoog gesloten japonnen, dan kunnen we ook de bovengenoemde „sweet- heart-neckline" toepassen en er 'n klein biesje moire uit laten komen. Van de rest van de moir§ maken we een mooie brede ceintuur met een grote strik of draperie en ik geloof, dat wij trots zullen kunnen zijn op het resultaat dat we berei- ken. ANNEMIEKE Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven 36. „Goede middag, vriend Gorocha!" Hij stak Michael de hand toe en deze, na 'n korte hevige strijd met zichzelf, nam die aan: „Prachtig, zei Tegleff, „da's verstandig. Dus, we zijn het eens geworden?" »Ja." „En, we gaan samen werken? „Ja." ..Komaan, dan gaan we samen ns een praatje maken. gezellig." Hij ging naar de boekenwand, nam er twee dikke delen uit en toen kwam 'n klein telefoontoestel zicht- baar: ..Breng twee hele kwast en 'n doos sigaretten." beval hij en toen, zich weer tot Michael wendend: „Je bent hier voorzien van alle gemakken. Kijk achter deze blauwe banden. zit het deurtje van de lift. Daar kan 'n mens in op en af. maar zo wilde ik hier niet verschijnen, dat zou je zenuwen te veel hebben aangepakt. Je zult zien: binnen een halve minuut komt de consumptie naar boven. Hij had het nauwelijks gezegd, of 'n zacht belletje weer- klonk: ..Asjeblieft, twee dampende bekers. Op je gezondheid, Michael Gorocha!" En, Michael, indachtig zijn belofte aan Alexandra ant- woordde: „Op uw gezondheid mijn- heer!" X. Vertwyfeling „Mijn waarde vriend, begon de Speurhond, „ik zal u de overgang naar ons kamp niet al te zwaar ma ken. Ge krijgt het in de eerste we- ken al heel gemakkelijk. Gij zijt leraar in het Frans, niet waar? Ik heb vernomen dat ge indertijd, ten huize van Generaal Soewarow, voor de indiening van uw „eervol ont- slag", aan tafel geregeld Frans sprak Wel nu, ge moet mij binnen de korst mogelijke tijd, die schone taal leren. Beschouw me meer als een leerling van tien of twaalf jaar. Latpn we van meet af beginnen en ge zult eens zien. wat een dankbare discipel ik ben. We kunnen onmid dellijk beginnen. Ziet ge nu, dat die vervloekte Sovjet-mannen nog zo slecht niet zijn. Ge wilt ons, in uw pamfletten. te vuur en te zwaard vemietigen, ge hitst het volk tegen ons op, ge steunt de graan- boeren in hun osptand, schiet een ambtenaar in dienst neer en. wat is uw straf daarvoor? Ge krijgt een fijne kamer met een schitterend uitzicht, 'n kamer, waarin ge wer ken kunt, 'n kamer met telefoon en lift. Wat ge wenst hebt ge maar te bestellen, enge moet een paar uurtjes per dag Franse les geven. Waarachtig, ik zou wel met je wil len ruilen. Neem nu je studieboe- ken en begin. Ik luister. Michael had moeite zijn verba- zing over deze nieuwe wending te verbergen. Tegleff Frans leren als 'n kleine jongen? Wat stak daar nu weer achter? Maar, Tegleff wist wel, wat hij deed. Die was niet ge- woon, zijn tijd aan beuzelarijen te verspillen. Hij was, telkens weer, als hij zich naar de Peter en Pauls- gevangenis begaf, om aan de onge- lukkige d'Artillac zijn ..inlichtin- gen" te dicteren. getroffen gewor den door de wonderbare gelijkenis, die deze met hem vertoonde. En, in het ene, korte ogenblik, waarin hij met Roemjanzow zo over Frankrijk sprak en over de man, die daar Rusland moest vertegenwoordigen, was hem plots 'n plan door 't brein geschoten. Roemjanzow had in hdm de man gezien, die in staat zou zijn 'n land bezaaid met mensenlevens te doorploegenwelnu, waarom zou hij die man niet worden? Frankrijk had de officiele betrek- kingen met de Sovjet-republiek ver- broken. maar het had er niet tegen op gezien. een geheime gezant naar Leningrad te zenden. Waarom zou Rusland niet precies hetzelfde doen? Maar. slimmer, veel slimmer, en, vooral veel vruchtdragender. Teg leff had bij zichzelf geredeneerd: Als die d'Artillac eens niet gear- resteerd was geworden. en om een of andere reden laat ons zeg- gen: om z'n gezondheid eens naar Frankrijk terugkeerde, wat zou die daar met een eer ontvangen wor den. En, wat 'n interessante ge- sprekken zou die daar dan kunnen voeren met de hooggeplaatste heren aan de ministeries. Parijs is een mooi stadje! Prettiger dan Lenin grad, waar de massa je, ondanks je verdiensten, dagelijks duizendmaal naar de hel wenst. Als hij eens naar Parijs ging, alsGezant, als de Gezant des Doods? Viel er op die manier niet prachtig munt te slaan uit die wonderbare gelijkenis? Hij zat met de taal. Maar ook dit was geen bezwaar. Hij bezat om het eens aardig te zeggen twee lijf- leraren. Niemann was zo keurig in de gelegenheid om conversatie-les- sen te nemen als hij. 'n Mens met 'n wil kan veel. En, al zou later, in Parijs, z'n Frans niet onberispelijk zijn, wel, dat hoefde niemand te verwonderen 'n Fransman, die. twaalf achtereen- volgende jaren in Rusland heeft doorgebracht zoals d'Artillac! Het avontuur was niet van ge- vaar ontbloot.' Daarom verbond Tegleff dit grootse plan aan een tweede. aan een meer idyllisch voor- uitzicht. Hij zou Alexandra als z'n jonge vrouw daarheen voeren. Een huwelijksreis onder zeer bijzonde re omstandigheden. Een woning wachtte hem reeds in de Franse hoofdstad: de comfortable woning van d'Artillac. in de rue de l'Etoile 26. Hij zou de sleutels even opvra- gen in het magazijn van de Peter- en Paulsgevangens. waar alle in be- slag genomen bewijsstukken werden opgeiegd en dan zou hij iemand met die sleutels naar Parijs sturen om eens poolshoogte te gaan ne men. Dat was 'n mooi vacantie- reisje voor Roemjazow. die had wel een paar weken vacantie verdiend. En die moest dan die foei-lelijke dochter van hem meenemen. Ka- tinka had vaak, veel smaak. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 5