Spaak's partij ten prooi aan tweespalt -v-w DE NIEUWSTE AV0NTUREN VAN JAN KLAASSEN L terug te keren UIT DE KERMIS DER WERELD Vijf millioen gulden voetbalvlees In het zv/eet Uws aanschijns.... PINKSTERFEEST IN DE RADIO Zaandijk morgen 2e klasser? IT, Krijgt ook Belgie zijn Nenni's en Sarragats? Boudewijn weigerde naar Belgie Zei U iets? v__ J Dammen Resultaten, als aanwijzingen voor Olympische Spelen m m Grasshoppers naar de Germaan rru :7?ypi\ZoiNi6 ZONDEK^ m w t* PAG. Zaterdag 15 Mei 1948 DAGBLAD NOORDHOLLANDS NIEUW Komkommertijd! EEN WEEK-END ENGELSE SPORT I OVER VOLKSGEZONDHEID Epidemie te Loeboeklingen Het kermissnoepgoed PROMOTIE- EN BEKERWEDSTRIJD (AT IS opZiO(OPA6 R|JD6cs/.(25ak6A)- MAA*Zd ft OVEf? on'S LiEVE AV£;E uitXwE(?ME6/ •gwEi-GENl sL S DAT io Ooc>fZGAAf KoMT ■I? MO_6 EEN e p i. P- i 'l lis t sr. - a W (Van onze Brusselse correspondent) IN POLITIEKE KRINGEN te Brussel is men het er nog steeds niet over eens waarom de regering-Spaak nu eigenlijk gevallen is. De kwestie, waarover zij struikelde, bleek bij nader onderzoek gemakkelijk op te lossen. Desondanks is een nieuwe regering nog niet gevormd, al wordt het meer en meer waarschi;^- k ge- acht. dat de crisis deze week zal eindigen en dat Spaak niet enkel als minister van Buitenlandse Zaken, maar ook als minis ter-president zal terugkeren. lijk daarvan zekerheid te krijgen, al zijn er wel aanwijzingen in die richting. Enige weken geleden is gemeld, dat een oplossing der koningskwes- tie aanstaande zou zijn. Deze zou n.l. gevonen worden in een terug- keer van kroonprins Boudewijn naar Belgie. Uit de beste bron is mij intus- sen gebleken, dait de konings- kwestie op het ogenblik in een grotere impasse verkeert dan voorheen. Kroonprins Boudewijn heeft n.l. een brief gezonden aan Spaak, waarin hij deze mededeeit dat hij alleen dan naar Belgie kan terugkeren wanneer ook zjjn vader repatrieeri. Hij wenst niet, door alleen naar Belgie terug te keren, de indruk te wek- ken dat hi) zich van zjjn vader desolidariseert. Goed ingelichte kringen verze- keren. dat de beweerde terugkeer van Boudewijn verband houdt met de intervehtie van Amerika, dat een herstel van de Belgische mo narchic wenst. Leopolds antwoord op de Amerikaanse demarches zou zijn geweest, dat hij zich tegen een vertrek van Boudewijn naar Bel gie niet zou verzetten indien deze daartoe vrijwillig zou besluiten. De kroonprins heeft echter cate- gorisch geweigerd terug te keren, tenzij tevoren een herstel van zijn Velen beschouwen de regerings- crisis meer als een lnwendige crisis in de B.S.F., die slechts een sanleiding nodig had om tot uiting te komen. In het verloop der gebeurtenis- sen, welke tot de ontslagname van Spaak hebben geleid, vindt men inderdaad aanwijzingen genoeg welke deze opvatting steunen. Het is bijv. onbetwistbaar, dat Spaak het niet op een stemming heeft la- ten aankomen, omdat anders de tegenstellingen in de B.S.P. open- lijk aan de dag zouden zijn geko- men. Ook de ontwikkeling daarna heeft duidelijk genoeg aangetoond, dat de B.S.P. ten prooi is aan he- vige onderlinge tweespalt. Toen de twee partijen na het ontslag der regering gingen onderhandelen, was een vergelijk, dat beiden T5e- vredigde, vrij spoedig gevonden. Aangezien Buset in eigen persoon tot de onderhandelaars behoorde, leek de weg nu bevrijd van alle hinderlijke obstakels. Er blijken in de B.S.P. evenwel nog erger fanatici te bestaan dan Buset; de Kamerfractie heeft be- sloten, dat de partijraad onver- wijld moet samenkomen, ui de hoop, dat deze het modus vivendi weer zal verwerpen. Zulks betekent, dat de fractie niet alleen het partijbestuur, maar ook de onderhandelaars der B.S.P. Buset incluis een uitbrander heeft bezorgd. Spaak is te „braaf" Maar weinigen kunnen nog wijs worden uit deze warboel. De Ka- mervoorzitter v. Cauwelaert heeft het niet onder stoelen of banken gestoken, dat hij van de houding der socialisten niets meer snapt. Hun bureau zegt ja, na van de so- cialistische onderhandelaars no- ta bene juist de extremisten in die geest advies te hebben gekre- gen, en dan komt de Kamerfractie vertellen, dat de Partijraad moet beslissen, er aan toevoegend dat de meerderheid van deze raad bij voorbaat tegen het modus vivendi is gekant! Ondertussen zijn de partijbestu- ren van CVP en BSP het er over eens geworden, dat de nieuwe re gering weer door Spaak geleid zal worden. Dat kan weer nieu we moeilijkheden geven met een aantal fanatieke links-socialisten, voor wie Spaak te „braaf" ge worden is en te veel het vertrou- wen heeft van de CVP. Hij heeft de vermoede anti-cleri- calen bovendien zopas weer tegen zich ingenomen door toestemming te geven voor het kerkelijk huwe- lijk van zijn dochter met de En- felsman Michael Palliser, dat op 15 uni zal worden voltrokken. Te voorzien valt, dat de latente crisis in de schoot der BSP vroeg of laat zal leiden tot een scheu- ring. De ene vleugel is Westers, de andere leeft nog aldoor in het Mar- xistische dromenland, inclusief de wereldrevolutie en wat er verder nog meer bij hoort. De ene groep ziet in, dat er met de CVP moet samengewerkt worden, de andere kan de bloedverwantschap met het communisme maar niet vergeten alle lessen en ervaringen ten spijt. Het perspectief daarvan is, dat ook Belgie na verloop van tijd mis schien zijn Nenni's en Saragats zal krijgen. Koningskwestie weer In het slop Hier en daar is het vermoeden uitgesproken, dat ook de konings kwestie weer een rol speelde in de huidige moeilijkheden. Het is moei- vader op de troon plaats vindt, zij het ook als symbolisch gebaar. Aan minister-president Spaak wordt de uitlating toegeschreven, dat de kwestie weer is vastgelopen De commentaar der socialisten op de brief van Boudewijn is kort en bondig: goed, dan blijft hij maar weg, terwijl men in kringen van de C. V. P. voor het ogenblik in 't geheel geen oplossing meer ziet. Elisabeth en Karel. In koningsgezinde kringen heerst algemeen een weinig welgezinde stemming tegen prins Karel en bij- zonder tegen de oude koningin Elisabeth. De koele verhouding van laatstgenoemde tot haar oudste zoon en diens tweede echtgenote is niemand onbekend. Evenmin haar wens dat Karel op de troon zal plaats nemen. Niet zonder wrevel slaan de vu- rige Leopoldisten gade, hoe de ex- koningin er in slaagt de monarcha- le gedachte in binnen- en buiten- land te ondermijnen door zich din- gen te veroorloven, die men het best kan kwalificeren als politiek- onbetamelijk. J£o bezocht zfj oniangs net door de vrlenden van de Sovjet- Unie te Brussel belegde feest der bevrtyding van Berljjn door de Russeii en onderhield zich daar zeer geammoerd met de kussi- sche ambassadeur en enige be- kende Belgische communistische kopstukken. Er zjjn daarvan fo- to's gepubliceerd. Aan de Belgi sche hogere ambtenaren was een bezoek aan bedoelde herden- kingsbjjeenkomst op last van ho- gerhand verboden: Dergelijke dingen geven voet aan allerlei kwaadaardige geruchten, die het prestige van de monarchie niet ten goede komen. Ook daar- om moet men hopen. dat Spaak, die zich kennelijk beijvert om een oplossing te vinden, daarin zo spoe dig mogelijk zal slagen. (Hoewel de moeilijkheden in Bel- gife voorlopig weer zijn opgelost, is deze beschouwing van onze corres pondent voor het begrip van de achtergrond der crisis nog vol- doende actueel. Red.) Een tandarts in Leiden leidde een tandheelkundige kliniek in de oorlog. Hij kreeg opdracht, de tanden van 12-000 Duitsers te verzorqen. Maar de man had haar op zijn tanden, beschouwde dit als hulp aan de vijand en weigerde. Hij werd „dus" ont- slagen. Hij kon uiteraard op rechtsherstel rekenen, maar had buiten de ministeriele waard gerekend: zijn verzoek om rechtsherstel werd geweigerd. Zulke dingen gebeuren in Ne- derland! Maar Nederland is een democratische rechtsstaat. Er zijn dus nog „rechters in den Haag" en deze, (het Ambtena- rengerecht) vernietigden de be- slissing van de minister, die verplicht werd, de betrokkene een gelijkwaardige nieuwe posi- tie te verschaffen, met schade- loosstelling en regeling van de rechtspositie. Ook dat gebeurt in Nederland. Wa,nt in Neder land heerst de democratie, die waakt tegen verkeerde en onge- lukkige beslissingen van een mi nister. Kom daar nou 'ns om achter het ijzeren gordijn! Bijna 10.000 lange dunne groene komkommers, tezamen ong. 7 ton wegend. werden Donderdag onder het Westlandse vlakglas wegge- haald en op transport gesteld naar Schiphol. Des avonds ging de hele partij met een KLM-skymaster naar Londen. De Engelsen kunnen dus tijdens de Pinksterdagen verse Ne- derlandse komkommers eten. v K.N.V.B. KAMPIOENSCHAP Programma PSV—EDO HaarlemBVV Overzicht Maandag gaat het tussen de Zuidelijke en Westelijke kam- pioenen. GoAhead en Heerenveen kij- ken het goede spul af. De laatste natuurlijk met meer belangstelling dan de eerste. want BVV moet naar Haarlem en dat is, ondanks dat de roodbroeken de onder- ste plaats bezetten (mogelijk cok juist omdat ze de laatste plaats bezetten) nog niet ge- wonnen. EDO zal werkelijk een goede beun maken wanneer ze in Eindhoven weet te winnen. Dan immers is de derde plaats bereikt. HANDBAL HANDBALPROGRAMMA VOOR 17 MEI (Tweede Pinksterdag) Dames: Demi-finale om de Bisschopsbeker. P.V.C.B.—Ambon Competitie: VidoAbec TheclaNas 2 D.S.O.—T.Y.B.B. 1 Bl. Zwart 2 P.S.C.K. Heren: Beker: Wilskracht 1D.T.S. JongLevenK.D.O. 1 Competitie: Wilskracht 2—K.D.O. 2 ZATERDAG 15 MEI 1948 Correspondentie en oplossingen onder het motto ..Damrubriek" in te zenden aan het bureau van dit blad. Oplossingen van de problemen no. 172 tot en met no. 197 kunnen wor den ingezonden tot uiterlijk 14 Juni a.s. PROBLEEM No. 172 van A Pernet (Frankrijk). HET ERGSTE Het ergste wat ze op het ogenblik tegen je kunnen zeggen is: „Ik denk over jou als over de wereld." We weten nu eenmaal hoe men momenteel over de we reld denkt. GOEDE FILMS De bekende filmregis- seur Hogwash heeft op de toenemende protes- ten tegen slechte films gereageerd. Hij laat ons thans zien, dat on- deugd nooit goed ein- digt, De moordenaar, die chantage pleegt op de echtgenote van zijn verloofde, wordt geld afgeperst door allebei zijn vrouwen, De vrouw, die haar broer levend verbrandt, wordt door haar eigen doch ter neergeslagen en be- roofd, terwijl de po- gingen van haar jong- ste zoontje om zijn bedlegerige grootva- der te vergiftigen door een valse munter, die van haar houdt, wordt voorkomen. „Op deze manier," zegt Hogwash „wordt het kwaad tel- kens verslagen." Wat zullen we nu goede films krijgen. OPWEKKEND Uit Amerika komt het opwekkend bericht, dat de atoombom reeds een ouderwets wapen is ge worden. De oorlog kan voortaan gevoerd wor den door het gebruik van bacillen, die ver- anderingen in't dieren- en plantenleven te- weegbrengen. STERK VERHAAL Ted Millichamp was spoorbeambte op het Engelse station van Shrewsbury Station. Hij werd verliefd op de meisjesstem, die door de luidsprekers het vertrek der treinen aan- kondigde. Na jaren elke dag naar de mooie stem geluisterd te heb ben, schoot hij zijn stoutste schoenen aan en werd aan de eige- naresse Beatrix Jones voorgesteld. Verleden week heeft hij ze ge- trouwd. Als hij nu de stem maar mooi blijft vinden, zo zonder luid- spreker. SPULBAAS We hebben een voorproefje gehad van de zomer in de voorbije dagen dat de zon werkelijk beliefde te schijnen. En al heeft niemand het me verteld, toch durf ik te zeggen, dat er al de eerste conflicten zijn geweest tussen bezorgde ouders en kinderen, misschien ook tussen ech- telieden, over het overmatig drin- ken. Begrxjp me goed, ik denk hier niet aan het overmatig gebruik van geestrijk vocht, maar aan het tot zich nemen van grote hoeveelheden vloeistof, om werkelijk de dorst te lessen. De mensen, die hiertegen bezwaar hebben, draaien dan ge- woonlijk de zaak om: ze vinden sterk transpireren niet mooi, en schrijven dit dan toe aan het vele drinken. Gewoonlijk ligt de zaak EERSTE PINKSTERDAG HILVERSUM n. 8,15 Vioolsonate; 8,30 Hoogmis uit het Cistercienserklooster te Nieuw- kuijk; 9,30 Nieuwsberichten; 11,30 gram, platen; 12,15 Apologie; 12,30 Lunchconcert; 13,00 Katholiek Nieuws; 13,40 Bariton en piano; 14.00 Mtizikale tombola; 14.40 Ne- derlands Kamerkoor; 15.15 Stichts Kamerorkest; 16.25 Tweede Ves pers; 18.40 Pinksterliederen; 19.00 Bach-cantate; 19.45 Gramofoonpla- ten; 19.50 In 't Boeckhuys; 20.12 Klein orkest met vocaal k\yartet; 21.00 Luisterspel over de Dom van Utrecht; 21.35 Madame Butterfly; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Avond- gebed 23.15 Gramofoonplaten. HILVERSUM I. 8.18 ..Wilhelm Tell"; 8.40 Intermezzo 9.15 Men vraagt en wij draaien; 10.00 Pinkster-cantate; 10.3Q Briefgeheim; 11.00 Kunst na arbeid; 12.00 Lunch- pakket; 12.40 Mannenkoor; 13.15 Les Gars de Paris; 14.00 Polka no. 4 in Bes van Smetana; 14.05 Boeken- halfuur; 14.30 Radio Philharmonisch Orkest; 16.15 Zang en piano; 16.35 Sportflitsen; 17.20 Kleine instru mental soli; 17.50 Turnwedstrijden; 18.15 In gesprek met de lezer; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 20.15 Zondagavondconcert; 21.30 Waltz- time; 22.00 Hoorspel; 22.30 Amster- dams Trio; 23.15 The Skymasters. TWEEDE PINKSTERDAG HILVERSUM II. 8.15 Symphonie van Haydn; 9.45 Bachmuziek; 10.00 Hoogmis uit de Kathedraal van Chartres (Fr.) ter gelegenheid van de intern. Studen- tenbedevaart; 11.30 K.R.O.-trio; 12,03 Piano; 12.15 Geestelijke liederen; 13.15 Kon. Mil. Kapel; 14.15 Muziek voor de jeugd; 15.30 Pinkstervertel- ling voor de jeugd; 16.00 Sweelinck- kwartet; 17.00 Richard Crooks zingt; 17.45 Populaire orgelbespeling: 18.15 Kamerorkest; 19.15 Boekbespreking; 19.45 Gram.platen; 20.15 Utrechts Stedelijk Orkest; 21.30 Zang en de- clamatie; 22.00 Busch' Strijkorkest; 22.30 Orgelspel; 22.45 Avondover- denking; 23.15 Symphonie Pathe- tique. HILVERSUM I. 8.18 Gram.platen; 9.30 Barcarole; 12.00 Internationalfi sterrenregen; 12.30 Ensemble Jean Presto; 13.20 Metropole-orkest; 14.00 Voordracht; 14.15 Paul Godwin-trio; 14.50 Gram. platen; 15.40 Luisterspel; 17.00 Gra mofoonplaten 17.30 Pinkstersport; 18.15 Kwartet Jan Corduwener; 18.30 Ned. Strijdkrachten; 19.25 Zang en piano; 20.15 Weekend-orkest; 21.10 Kleinkunst-cabaret o.l.v. Willy van Hemert; 21.40 De West Europese Unie; 21.55 Malando en zijn orkest; 22.35 Opera-programma; 23.15 Rus- tige avondklanken. DINSDAG 18 MEI HILVERSUM II. 7.15 Gram.-muziek; 7.45 Morgenge- bed; 8.15 Pluk de dag, 9.00 Herha- ling lichtbaken; 10.00 Voor de kleu- ters; 10.15 Opera-duetten, 10.40 Voordracht uit werken van Marie Koenen; 10.50 Hongaarse melodieen; 11.30 Als de ziele luistert, 11.40 Mu ziek van Fritz Kreisler; 12.33 Lunch- concert; 13.00 Katholiek nieuws; 13.45 Uit het boek der boeken, 14.00 R.K. Amsterdams Kinderkoor; 14,30 Meimaand-Mariamaand; 15.00 Twee maal de wereld rond; 16.00 De Zon- nebloem; 16.30 Ziekenlof, 17.00 Na schooltijd; 17.30 Felicitatie's uit de wigwam; 18.20 Sportpraatje, 19.45 Alle hens aan dek; 20.12 Omroep- orkest; 21.00 Gabriel Smit over jongste dichtkunst: 21.45 Fluit en piano, 22.25 Orgelmuziek; 22.45 Avondgebed; 23.15 Utrechts Stede lijk orkest. HILVERSUM I. 7.30 Amusementsorkesten; 8.15 Aubade; 9.15 Morgenwijding; 9.46 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.50 Kleutertje luister, 11.45 Uit de wereldpers; 12.33 Gp- leiding van blinden; 12.43 Piano ro- mantique; 14.00 Met naald en schaar 14.30 Radio matinee; 16.00 Londens Philh. orkest; 16.40 De schoolbel; 17.00 Muziek voor de jeugd, 17,30 Gram.platen; 18.15 Piano potpourri; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.15 Beroemde liederenreeksen: 19.50 Rubriek wederopbouw; 21.30 De gramofoonplaat van de luiste- raar; 22.30 Viool en piano; 23.15 Olympische overpeinzingen; 23.30 Gramofoonmuziek. anders: er zijn nu eenmaal mensen, die in de warmte sterk transpire ren, die dus langs die weg veel vocht verliezen, en dat vochtver- lies aanvullen door te drinken. Het lichaam van zulke mensen krijgt behoefte aan meer vocht, met als gevolg dat dorst optreedt. Men kan van mening verschillen over het al of niet mooi zijn van transpiratie, daar kunnen we het hier niet over hebben: een felt is, dat het een natuurlijke reactie van het "lichaam is om de lichaamstem- peratuur te regelen. De hoeveelheid zweet, die een normaal gezond mens afscheidt, is alleen afhankelljk van het onbewuste mechanisme van het lichaam en van de buitentempera- tuur. Veel of weinig drinken ver- andert daaraan weinig. Maar te weinig drinken, is niet zonder ge- vaar. Het belemmert de nierfunctie en kan aanleiding geven tot storin- gen van die kant Het verdient dus aanbeveling om, binnen de grenzen van het redelijke." bij hoge tempe- raturen te drinken naar de dorst die men gevoelt. Verstandig is ech ter, dat men niet te veel drinkt kort voor de maaltijd, en, vooral bij kin deren, niet te kort voor het ingaan van de nachtrust. Overigens zal men natuurlijk zijn dorst bij voorkeur lessen met ge- wone onschuldige dranken: water, vruchtensap, thee, karnemelk en dergelijke. Een enkel glas bier zal niemand kwaad doen, maar of het nu onschadelijk is om liters bier te verzwelgen om een fraaie zomer- dorst er onder te houden, is twij- felachtig. En dorst lessen met n6g sterker vocht, is natuurlijk dwaas- heid. Meent men nu, dat bij volwasse- nen of kinderen het drinken de spuigaten uitloopt, dan dient men waakzaam te zijn, daar natuurlijk een abnormaal verhoogde dorst kan wijzen op ziekteverschijnselen. Maar om deze te constateren is er de arts, en niet de goede smaak van ma, of de bezorgdheid van de dienstmaagd, die het geloop naar de kraan en het gesjouw met glazen niet wenst. PALEMBANG, 14 Mei (Aneta). Naar van officiele zijde wordt mede- gedeeld, zijn op verzoek van de President der Republiek enige mili- taire waarnemers met een hoeveel heid emitine naar Loeboeklingau gezonden, in verband met een ern- stige dysenterie-epidemie aldaar. Een nieuwe hoeveelheid emitine is te Batavia aangevraagd. Zoals wij reeds meldden, zal bin- nenkort het kermissnoepgoed zonder bon verkocht mogen worden. De ondervakgroep banket en chocola- terie deelt mede, dat dit alleen op kermissen mag geschiedenl Deze zelfde artikelen moeten echter in de winkels op bonnen worden verkocht (Van onze Engelse sportredacteur) Het is nu reeds weer ruim een week geleden, dat het Engelse voet- balseizoen ten einrde was. Alle clubs in de 4e divisie hadden hun 42 wedstrijden gespeeld en het was Arsenal, dat twee records op haar naam bracht. De laatste wedstrijd bracht een 80 overwinning op Grimsby, de hoogste score van het seizoen. Bovendien werd slechts 32 maal tegen Arsenal gescoord, het laagste aantal doelpunten in een seizoen tot nu toe. Het einde van het voetbalseizoen betekent nog niet, dat de spelers hun voetbalschoenen rustig kunnen opbergen en van een rustige zo- mervacantie kunnen gaan, genieten. Integendeel. Allereerst staan de buitenlandse tournee's op het pro gramma en Arsenal heeft onmid- dellijk de rij geopend met naar Lis- sabon te vliegen, om daar de beste Portugese ploeg Benfica met 40 te leren, wat voetbal is en hoe het gespeeld moet worden. Het werd een gemakkelijke zege voor het kampioenselftal van Tommy Whit- taker. Zoals in de Nederlandse pers reeds bekend is gemaakt, zal het elftal van Wolverhampton Wande rers naar Nederland reizen om tweemaal tegen een bondselftal uit te komen. Deze profs hebben in de eerste divisie de vijfde plaats be reikt en behaalden 47 punten uit 42 wedstrijden, wat voor Engeland een flink gemiddelde betekent. Ook het Engelse elftal blijft bij deze tournee's niet achter en Dins- dag j.l. stapte voor een waarde van 5 millioen gulden aan voetbalspe- lers in het vliegtuig naar Milaan, waarna men in auto's over de ber- gen naar Stresa reisde, ten'einde aan het Italiaanse klimaat te kun nen wennen. Zondag a.s. zal dan de grote strijd in Turijn beginnen tussen de twee oude rivalen Italie en Engeland, waarvan het niet mo gelijk is ons aan enige prognose te wagen. Hierna volgt op 19 en 23 Mei de wedstrijden tegen de Zwit- serse ploegen Tessin en Schaffhau- sen. Maar zoals in alle landen gaan de zomersporten ook in Engeland de lege voetbalplaats innemen en speciaal met het oog op de komen- de Olympische Spelen is de belang stelling voor de Engelse sportbe- oefenaars niet gering. Het is een opluchting geweest voor de Engelse wielrenwereld, dat de 28jarige wereldkampioen sprint- amateurs, Reg. Harris, weer geheel opgeknapt is van zijn ruggegraat- kneuzing, die hij zes weken gele den bij een auto-ongeval opliep. Hij won Zondag j.l. de zgn. ..Victory Cup" in Herne Hill en men heeft op hem de hoop gevestigd voor een Olympische overwinning. Het zou een mooie bekroning zijn van Har ris' wielrenloopbaan, die elf jaar geleden in Bury een aanvang nam. Maar ook bij de zwemmers heb ben de Engelsen pijlen op hun Olympische boog. Het breken van twee Engelse records door Roy Ro- main op de 220 yards borstslag en 440 yards vrije slag zijn de eerste symptomen van een ernstige po- ging, die deze Europese tgJrstslag- kampioen zal ondernemen, om ook in deze tak van sport de Union Jack aan de hoogste overwinnings- mast te doen hij sen. In de Whitlock-familie blijken eveneens Olympische aspiraties te bestaan. Niet op de vorige Olympi sche kampioen Harold, die de 50 kilometer snelwandelen op z'n naam bracht. Hij is nu 44 jaar, een leef- tijd waarvoor een Olympische strijd wel iets te veeleisend is. Maar zijn jongere broer G. B. R. Whitlocks traint hard om de titel in de familie te houden. Hij won het 50 kilome ter kampioenschap snelwandelen in Sudbury Hill en de tijd van 2 uur 52 min. 7 sec. is een teken, dat hij aardig op weg is wederom een gou- den medaille naar het Whitlock- huis van Wembley mee te brengen Deze enkele resultaten van het afgelopen weekend zijn de eerste aanwijzingen voor de' a.s. Olympi sche Spelen en zij zullen ongetwij- feld door nog meerdere gevolgd worden, die misschien ons voor flinke verrassingen zullen stellen. Londen 9 Mei 1948 BILL BERRY PROGRAMMA PROMOTIECOMPETITIE Naar de le klasse District III: HengeloPEC Vitesse—TEC District IV: DoskoDESK District V: VeendamFriesland Lagere afdellngen Naar de 2e klasse District I: Alkm. Boys—De Meteoor ZaandijkVitesse Naar de 3e klasse GermaanGrasshoppers OM DE K.N.V.B.-BEKER Tweede Ror.de VVAWMS DWSRKVVA IVV—ZFC Oranje-ZwartWest-Frisia Holland— Patria DWVTYBB APGSVriendenschaar WatergraafsmeerUVS Nu in het Westen het pleit be- slecht is, gaat de voile belangstel ling uit naar de provincie. In District III kan Maandag de strijd zodanig verlopen, dat alle 4 clubs met evenveel winstpunten eindigen. We geloven echter niet dat het zover komt, en dat PEC in Hengelo van de club van die naam gaat winnen. Vitesse ontvangt TEC, dat met Hengelo gelijk staat. De vraag is nu maar of Vitesse haar theoretisch kansje zal uitbuiten. Het lijkt ons toe dat fen Hengelo fen TEC gaan winnen en dan mogen ze samen in een beslissingswedstrijd uitknobbelen, wie zal promoveren. In District IV staat DOSKO—DESK in de belangstelling De verwachtin- gen zijn voor de laatste, zodat dan in HelmondDESK wordt uitge- vochten wie in de le klasse zal blij- ven resp. komen. In District V staat Veendam—Friesland op het programma. De eerste die reeds uitgeschakeld is, zal nu de beide 2e klasse-kampioenen de zaak wel laten uitknobbelen. LAGERE AFDELINGEN DISTRICT I Naar de 2e klasse Morgen gaat in ons gewest de finale met, naar de algemene ver- wachting is, een promotie voor Zaandijk. Eerst echter zal ze daarvoor in ZaandijkVitessir hebben te winnen. Dat de boys uit Castricum zich ten voile zullen ge ven, staat wel als een paal boven water, zodat men in Alkmaar er wel van op aan kan dat de ont- moeting Alkm. BoysDe Meteoor meer zal zijn dan een toegift en daar voor de voile 100 %om de pun- ten zal worden gestreden. Naar de 3e klasse Hier gaat Grasshoppers naar Am sterdam om de oude Amsterdamse 3e klasser De Germaan te bezoeken. We hebben in de afgelopen com petitie de Germaan aan het werk gezien en ze maakte toen een goede indruk. Dus Grasshoppers, let op uw saeck Een nederlaag betekent practisch dat de pogingen om de 3e klasse te bereiken, gefaald hebben. In een competitie van drie kan het niet veel lijden. Dus opgepast en zie althans wat winst mee te brengen. De KNVB-Beker 't Ziet er naar uit, dat Maandag de nog enfge le klasser DWS en de diverse 2e klassers, w.o. West-Frisia die n.l. niet tegen elkaar geloot hebben, weer gaan winnen. Stand: Zwart 12 schijven op 2, 8, 7, 9, 12 tot 18 en 36. Wit 13 schijven op 20, 24, 26, 27, 29, 31, 32. 33, 38, 40, 44, 46 en 47. Wit speelt en wint. BIJ DE PROBLEMEN Probleem no. 172. Een probleem met een sleutel- ontknoping, die men niet gemak kelijk vooraf van het bord zal kun nen vaststellen. De problemist Per net te Vienne woonachtig, is dam- redacteur van enkele Franse dag- bladen geweest, heeft als officeir in de eerste wereldoorlog van 1914 '18 zware verwondingen opgelopen, en is enkele jaren nadien aan de gevolgen overleden. Een verdienste- lijke specialiteit op damspelgebied is hiermede heengegaan. Probleem no. 173. Om de winst in dit probleem- stukje er uit te zoeken, moet men feitelijk maar op het juiste idee ko men. Ook hier zijn de contouren van de originele winstafwikkeling vooraf moeilijk zichtbaar. Is men echter zo ver, dan is het op drie verschillende manieren .altijd raak Op het laatst blijft nog een eenvou- en aardig slotmotief over. ZWERFTOCHTEN DOOR DE SENSATIONELE SLOTSTAND VAN LEYGUCS II. Afgaande van de stelling, is deze slotstand van Zwart: 4 schijven op 4, 5, 15 en 16 en Wit: 1 schijf op 50 en 1 dam op 12, met evenveel tekst- zetten in vier hoofdvarianten te verdelen. Daar de hoofdvarianten no. 1 en 2 voor ervaren spelers niet zozeer moeilijk spel opleveren, zijn deze bijgevolg gauw bekeken. Bij hoofdvariant no. 1 speelt Zw. als inleidingszet 410 en bij hoofd variant no. 2 speelt Zwart 510. In beide gevallen speelt Wit 123 en sluit de diagonaallijn 325 af. Zw. is dan dadelijk al tot offeren ver plicht. Ook kan Wit na 510 van Zwart bij hoofdvariant no. 2 dade lijk 1223 spelen, waarbij Zwart dadelijk ook alreeds een schijf ver liest. Bij enig bedachtzaam spel le vert de verdere winst in hoofdva riant no. 1 en 2, die zich even wel eveneens nog rijkelijk vertak- ken in varianten en subvarianten niet zulke onoverwinnelijke bezwa- ren meer op. Alleen dient men hier- bij nog goed op zijn tellen te pas- sen, daar het spelverloop bij enig nonchalant spel, door enkele slui- merende finesses, in verband o.a. met de Zwarte oppositieschijf op 15 toch nog remise kan worden. Wat hoofdvarianten no. 1 en 2 betreft, volstaan we hier dan ook. mee, te- nieer daar hier een zeer gemakke lijke en zelf uit te zoeken studie voor de lezers overblijft. Men zal hierdoor tevens een beter denkbeeld kunnen vormen aangaan- de nog resterende hoofdvarianten no. 3 en 4 waarvan no. 4 verre- weg de moeiiykste is. Met in som- mige gevallen 1 schijf meer op het bord (men zie hoofdvariant no. 3) en een veel gunstiger opstelling zijnde onverwachts te voorschijn tredende finesses voor Zwart om nog remise te forceren nog weer veel talrijker. Met de hoofdvari ant no. 3 speelt Zwart 49 en nu Wit eveneens 123! Een vrijwel on- verwachte zet. Zwart 913 (gedw.) en nu Wit 314!! Neemt de Maxim- stelling in, d.w.z. houdt het maxi mum van 3 zwarte schijven op en voor de lange lijn in bedwang. Maar het spel is nu echter nog geenszins zo gemakkelijk te winnen voor Wit. Door 1520 en vervolgens 510 te spelen kan Zwart de Maximstelling verbreken, maar dit is niet de sterkste voortzetting voor Zwart. (Wordt vervolgd.) PROBLEEM no. 173 van P. v. d. Straat te Amersfoort pEljTjeS OrTGEZdNDEPp) (UD\jS Op OIU2.E. SCHAAPS6 gfNZlME PAT ooK 0(02E 2jLJ'T>)£ opZPWAG NAAtfHAlZTELUSf QM-Zg 'T(S op, INI 9' ■is »- Mi Stand: Zwart 9 schijven op: 4, 8, 9, 15, 17, 18,19, 26 en 27. Wit 9 schijven op: 25, 29, 30, 34, 37, 38, 39, 42 en 43. Wit speelt en wint. 29. Jan Klaassen genoot en hij at voor twee. Hij was over zijn nieuwe kosthuis best te- vree. Sinds hij in Zaandam had ontbeten, had hij heel de lange dag nog niets gegeten. Hij at drie broodjeS met spek en vier met kaas en keek met dankbare ogen af en toe naar de baas. De boerin schonk hem voile melk in een beker en die liet Jan Klaassen langzaam maar zeker leeg lopen in zijn dor- stige keel; de boer zei: me knecht. wat eet jai veel. Dat komt, baas, zei Jan. je mag 't wel weten. omdat ik in jaren niet zo fijn heb gegeten. Ik krijg anders op mijn brood maar een likkie margarien en spek heb ik in geen zeven jaren gezien. Na het eten zei de vrouw, ik zou wel graag willen. dat jij voor mij wat aardappelen ging schillen. Den doe je tenminste nog wat voor de kost; je wete aars toch niet, wat je doen most. Je kenne wel op de dars gaan zitten, maar denk er om, de piepers goed pitten. Olreit, zei Jan Klaassen, laat dat maar over aan mijn; u zult over me tevreden zijn. En terwijl de boerin de kopjes ging wassen, zat Jan Klaas sen op de dars piepers te jassen.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 7