Oberst Fullriede voerde order van Christiansen gedeeltelijk uit Denemarken en Noorweger vragen wapens aan Amerikt Het spinneweb van de Lager Onderwijswet in de parlementaire schoonmaak IS 2 Voor Alkmaar en omgeving De schoolgeldregeling voor de grote gezinnen Prinses Juliana vroeg de familieportretten te redden Arabieren maken vorderingen in Jeruzalem - HET DRAMA VAN PUTTEN Burgemeester van zwaar getroffen dorp geeft sprekende cijfers Vijf jaar geeist Verdediging moet worden versterkt Wordt schoolartsendienst wespennest? West-Europa V.S. verlangen nog geen devaluate Huis aanvaardt anti- communistenwet Sjeik-Djarrah-wijk door Joden opregeven Hevige strijd in Noord-Palestina DONDERDAG 20 MEI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11264 BUREAUX; Op 1 Mei j.l. trok door de straten van Djokja een 1 Mei-optocht. President Soekarno zag van het hordes van zijn paleis de stoet voorbijtrekkeif. Een lid van de Pesindo (Socialistische Indonesi- sche Jongeren) ziet men op deze foto voorafgaan met zijn rode vlag met witte ster. Daarachter wordt de communistische vlag meegevoerd en het portret van Marx. Handelsbesprekingen met Russische zone s De brand in het paleis Noord- einde. Hoe groot de verwoestin- tingen zijn, aangericht door de brand, die Dinsdagmiddag in het Paleis Noordeinde woedde, blijkt wel uit deze foto's, geno men in de grote en kleine bal- zaaL De grijze koning Gustaaf van Zweden, omtrent wiens gezond- heid kort geleden ernstige ge- ruchten de ronde 'deden, is de ze week van een verblijf van 2 maanden aan de Franse Ri viera in Stockholm terugge- keerd. Koning "Gustaaf in ge- sprek met de minister-president Tage Erlander op het station in Stockholm. Sluit U militair aancen! ZIJN KINDEREN GERED en daarna zelf de dood gevonden Prinses-Regentes ontving ministers Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur- Fr. Otten. DirecteurK. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; f 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. NoorcUiollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank - M nm'rln Vl H jlrtAr CoVt F 1 f t pi HET BIJZONDERE GERECHTSHOF te Arnhem heeft zich giste- ren de gehele dag bezig gehouden met het onderzoek naar de mate van schuld van de „oberst" T. W. H. Fullriede aan het drama, dat zich te Putten afspeelde op 1 en 2 October 1944. Aan F. werd ten laste gelegd, dat hii op deze dagen in zijn functie van „oberst" van de Duitse weermacht als vergeldings- maatrdgelen wegens de nabij Putten in de nacht van 30 Sep tember op 1 October gepleegde aanslag op Duitse militairen enige honderden mannen gevangen heeft doen nemen en doen overleveren aan de S.S., vrouwen, kinderen en ouden van dagen uit hun huizen heeft doen drijven en ongeveer honderd huizen in brand heeft doen steken. Als eerste getuige werd gehoord de gewezen Opperluitenant bij de motorpolitie, toen gestationneerd te Putten. M. G. Otten. Met deze po- litieman pleegde F. overleg over de huizen, die in brand zouden worden gestoken. O. verschafte een lijstje met 15 krotten, maar een deskun- dige van de Weermacht was van mening, dat dan heel Putten in vlammen zou opgaan. Er werden om 5 uur op Maandagmiddag 1 Oct. 15 20 huizen aan de buitenkant van Putten in brand gestoken. Het had echter volgens O. tot 1 uur gebrand, daar jonge S.S.-troepen op eigen houtje, tegen de bevelen van F. in. aan het brandstichten gingen. F. heeft ook overleg gepleegd met O. ten aanzien van het wegvoeren van de mannelijke bevolking van 18 tot 50 jaar. O. heeft gedaan we- ten te krijgen, dat een aantal zieken naar huis mocht en liet tot de vrou wen zeggen, dat het beyel van Christiansen niet woordelijk zou worden uitgevoerd. F. had, volgens deze getuige, alles gedaan, om de maatregelen te ver- zachten. Als een andere Duitser het bevel had moeten uitvoeren, zou den de gevolgen veel ernstiger zijn geweest", zeide O. Jhr. M. Ij. van Geen, Burge meester van Putten, ten tijde van het drama, In zijn eigen gemeente ondergedoken, deelde als volgende getuige mede, dat 499 mannen naar Amersfoort waren ge- transporteerd. Daar werden er 30 vrijgelaten en 11 mannen spron- gen uit de treln. Naar Neuen- gamme werden 458 mannen gede- porteerd. Hiervan kwamen er slechts 32 terug. Drie hunner zijn later nog overleden. Bij de razzia van 1 October werden nog 6 man nen doodgeschoten. Als gevolg van de ramp zijn er thans 254 wedu- wen en 573 vaderloze kinderen in Putten. Er werden, 85 woningen verbrand, 4 winkelhuizen, een bakkerij, 4 ca fe's een bezembinderij, 2 garages en een bioscoop. Er waren 2000 hui zen en het inwonertal bedroeg 10.000 Er kwamen 3500 5 4000 mannen in aanmerking om te worden gede- porteerd. Velen konden zich ver- borgen houden. In een uitgestrekte gemeente als Putten was het uiter- aard moeilijk om hen te pakken, aldus de burgemeester. Dat F. ernstige bezwaren had te gen de maatregelen jegens de Put- tense bevolking, bleek uit de getui- genverklaringen van mevr. Goede- wagen, die op de bewuste Maandag middag in contact kwam met de ..Oberst", toen deze een oude vrouw trachtte gerust te stellen, maar zich niet verstaanbaar kon maken. F. zeide, dat ouden van dagen zich niet ongerust hoefden te maken. Mevr. G. vertelde hierop, dat zij thuis een oude moeder had. F. ging met haar mee naar huis en in de woning van de Puttense dames zag hij foto's hangen van familieleden in marine- uniform en foto's van alle leden van het koninklijk huis. F. zeide, op het portret van de koningin wij- zend: „Eine vorzuegliche frau". Hij zeide de kliek van Hitler te haten. „Schei er dan mee uit", zeide de dame, „u krijgt van mij burger- kleren". Fullriede ging hier niet op in. doch enkele dagen later kwam hij terug en zeide in ernstige moeilijk- heden te verkeren, daar hij de op- dracht, om heel Putten te verbran- den. slechts voor een deel had uit gevoerd. Dit kon hem de kop kos- ten, zeide hij en hij yroeg mevrouw Goedewagen aan zijn vrouw en kinderen in Afrika te schrijvdn, on- der geen beding naar Europa te komen. Aangaande het bevel voor de mannen, zeide Fullriede, dat met hen niets zou gebeuren. Zij zouden in Amersfoort blijven, of in Duits land worden te werk gesteld. Het verhoor van verdachte Het verhoor van Fullriede was zeer intensief: de president en de raadsheer, prof, van Eck, stelden hem om beurten scherpe vragen. F. zeide Zondagmorgen aan gene ral von Wuehlisch de aanslag op de Duitse officieren te Putten te heb- ben gemeld. Hij omsingelde Putten, om de daders te kunnen opsporen. Hierop ontving hij telefonisch het bevel de schuldigen te straffen, de mannelijke bevolking van 18—50 jaar te arresteren en het dorp Put ten in de as te leggen. Hij won tijd, zo zeide hij, door schriftelijke be- vestiging te vragen en daarna door te vragen waarheen en door wie de mannen zouden worden vervoerd. daar hij zelf geen troepen noch materiaal ter beschikking had. Von Wuehlisch zond hem Maandagmor- gen de trein, waarmede de mannen naar Amersfoort zijn vervoerd. Hij heeft de opdracht tot ver- branden van Putten slechts ge deeltelijk uitgevoerd. Het bevel was van de .Duitse bevelhebber in Nederland'. Of Christiansen het zelf heeft ondertekend, kon Fullriede zich niet meer herin- neren. Verdachte zeide toe te ge- ven, dat het bevel onmenselijk was, maar de hele oorlog is on menselijk, zo zeide hij, onwettig achtte hij de maatregel echter niet. De procureur-fiscaal. mr. J. Fik- kert, zei, dat Fullriede slechts een rad is van de machine, die al die angst' en ellende veroorzaakte. Christiansen is stellig mede schuldig, alsook von Wuehlisch, Rauter en Schoengardt. Daar de Duitse bezet- ters dag in dag uit het oorlogsrecht met voeten traden, was het verzet der Nederlanders geoorloofd. Full riede kon niet weten, welk een verschrikkelijke dood de gevangen Puttenaren wachtte. Maar hij wist hoe „ruecksichtlos" de S.S. was en verdachte moet hebben geweten, dat de mannen als slaven naar Duits- land werden vervoerd. De repre- sailles waren niet in verhouding tot de aanslag. Verdachte heeft misda- den tegen de menselijkheid ge pleegd. Erkend moet worden, dat hij het bevel heeft verzacht. Putten is nog een dorp en geen hoop puin. Zijn strafbaarheid is derhalve ge- ringer dan die van Christiansen en consorten. De procureur-fiscaal requireerde tenslotte een gevangenisstraf van 5 jaren. Mr. A. A. H. M. Plogch verdedig- de Fullriede. Pleiter verzocht op- legging van een straf gelijk aan de ondergane twee en een half jaar detentie. Uitspraak over veertien dagen. Te Berlijn zullen op 31 Mei a.s. besprekingen beginnen tussen een Nederlandse delegatie en het Rus sische militaire bestuur over de verlenging en uitbreiding van de bestaande handelsovereenkomst tussen Nederland en de Russische zone van Duitsland. De Nederlandse delegatie staat onder leiding van dr. M. van Blankestein. Denemarken en Noorwegen hebben een beroep gedaan op de V. S. om wapenen en munttie ten einde hun verdediging te verster- ken, aldus verneemt Reuter van Amerikaanse regeringsambtena- ren. De Amerikaanse regering zou hlertegenover niet onwelwillend staan. De beide Scandinavische landen zouden mitrailleurs, geweren, anti- tankgeschut en luchtafweergeschut hebben gevraagd. De Noorse onder- minister van landsverdediging, Dag Bryn, heeft in geheime bijeenkom- sten te Washington de verlangens van zijn regering meegedeeld. Reuter meldt, dat er aanhoudend berichten zijn verschenen, dat de Sowjet-Unie Noorwegen verzocht heeft een verdrag van wederzijdse bijstand te tekenen, overeenkomstig het verdrag tussen de S.U. en Fin land. Noorse functionarissen echter hebben deze berichten tegengespro- ken. Deze berichten zouden door Moskou geinspireerd zijn, aldus Reuter, en een onderdeel vormen van de „zenuwoorlog, die de Sow jet-Unie tegen haar buren voert". Enkele maanden geleden is Noor wegen een lening van 12 millioen dollar toegestaan voor de koop van militaire goederen. Dit is echter on- voldende om de gehele behoefte te dekken. zo ziet men in de V.S. in. Functionarissen van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zijn van oordeel, dat er een wettelijke regeling nodig is, om Truman toe te staan, militaire uit- rustingen aan bevriende landen te DE TWEEDE KAMER heeft gisteren een wet onder de loupe ge- nomen, die volgens het oordeel van vele Kamerleden, (een oordeel dat niemand tegensprak), tot de meest onleesbare behoort van ons wetboek. Ook na de door minister Gielen voorgestelde wijzigingen is de Lager Onderwijswet 1920 nog een spinneweb, zoals de heer Peters opmerkte. Trekt men ergens aan een draadje dan krult alles in elkaar. Minister Gielen heeft dan het kunst- stuk toch uitgehaald, om aan meerdere draadjes te pulken en iets tot stand te brengen, dat de Kamer in vele opzichten nog kon waarderen, al heeft men een hele serie amendeme/iten in behandeling genomen. principe aanvaard, maar nog niet practisch doorgevoerd is. Al kwam deze kwestie in de debatten weer ter sprake, daarover ging het toch ditmaal niet. Het ontwerp van deze wetswijziging had slechts ten doel allerlei technische retouches, die noodzakelijk zijn. aan te brengen en voorts een reeks besluiten, die onder de bezetting zijn genomen, buiten werking te stellen, na het bruikbare daarvan in deze wet te hebben ge'incorporeerd. Zeker is, dat de Lageronderwijs- wet te zijner tijd een definitieve en meer algehele herziening zal moe ten ondergaan. Men zal daarhij o.a. moeten komen tot een algehele ge- lijkstelling van bijzonder en open- baar onderwijs, dat thans wel in zijnde uniformen konden in veilig- heid worden gebracht. Als merkwaardige omstandigheid kwam door de brand een aantal oude balken voor de dag, waarop schilderwerk uit vroeger tijden Jhr. Ir. P. F. O, R. Slcklnghe, intendant drr Kon. Paleizen te 's Gravenhage, en de heer R. van Zinnicq Bergmann, waarnemend Hofmaarschalk hebben over de brand In het Paleis nog enige me- dedelingen gedaan. Jhr. Sickinghe wees bij dit ge- sprek op het grote aandeel, dat het eigen personeel naast de assistentie van vrijwilligers heeft gehad bij het in veiligheid brengen van de ver- schillende kostbaarheden. Wat de familieportretten betreft. deze zijn vrijwel alle gered en hebben weinig schade opgelopen. Toen Hare Ko- ninklijke Hoogheid Prinses Juliana het bericht van de brand ontving, gaf zij als haar wens te kennen, dat indien mogelijk, allereerst de fami lieportretten gered zouden worden, benevens de inboedels van de en kele families leden van het per soneel die in het paleis woon- achtig zijn. De serviezen welke door personeel en vrijwilligers werden gered, zouden indien zij verloren waren gegaan, nooit meer te ver- vangen zijn geweest. De Indische zaal is ook in haar geheel gered, maar geevacueerd. Alle in gebruik zichtbaar is. Het paleis, dat een rijksgeboUw is, waarvan de Konin gin het gebruik heeft, heeft wel zeer veel waterschade opgelopen en het lekt dan ook overal door de plafonds terwijl de hall nog blank staat. Maatregelen zullen worden getroffen om het gebouw zo spoedig mogelijk af te dekken. waardoor verdere schade wordt voorkomen. Bij de algemene beschouwingen heeft de heer Peters (KVP) de aandacht gevraagd voor de school - geldregeling, die voor de grote gezinnen nog altijd een financiele achterstelling betekent. Men neemt daarbjj de inkomstenbelas- ting als maatstaf, maar de incon- sequentie daarvan voor de gezin nen met veel kinderen is duide- lijk. Als de minister nog sprekender bewijzen wil hebben, laat hij dan maar eens de eerste de beste lagere school binnenwandelen in een stads- gedeelte waai; de financien niet erg ruim stromen. De heer Peters maakte zich sterk, dat de minister de kinderen, die van deze onrecht- vaardige regeling de nadelen on- dervinden, er zo tussenuit zou kun nen halen. Daarom zit deze kwestie de KVP- fractie zo hoog en is men geenszins tevreden met wat het wetsontwerp aan voorlopige plannen in een meer menselijke richting bevat. Ook de heer van Sjeen (PvdA) sprak hier- over en stelde de zaak nog scher- per door te betogen, dat algemene kosteloosheid van het onderwijs thans meer dan ooit logisch zou zijn. Dit zou de eruditie van ons yolk nl. ten goede komen en de niet- kinderrijke gezinnen hebben daar per saldo evenveel pleizier van als de gezinnen waar men zich 't hoofd breekt hoe de kinderen behoorlijk onderwijs te geven. Tenslotte werd het denkbeeld nog onderstSund door de communistische afgevaardigde mevr. van de Muizenberg, die ech ter van de minister ten antwoord kreeg. dat de gang zaken in de Sovjet-Unie, waar men op de koste loosheid van middelbaar en hoger onderwijs weer is teruggekomen, een bewijs is, dat er toch ook wel grote bezwaren aan vast moeten zitten. Mevrouw voelde zich blijk- baar sterk in haar overtuiging, dat het wel een praatje voor de vaak zou zija. waar de minister mee aankwam, of een boos gerucht om de communisten te lijf te gaan, en zij vroeg waar de minister deze wijsheid wel vandaan had. De be- windsman kwam onmiddellijk met twee deugdelijke bronnen aan en bood alle medewerking aan om van een en ander inzage te geven. Dat wij binnenkort van het schoolgeld helemaal af zijn, lijkt dus wel niet voor de hand liggend. De schoolartsen Een andere kwestie, die uit de grabbelton van de lageronderwijs- problemen naar voren kwam en nogal de aandacht trok, was de regeling van de schoolartsen. De heer Peters hield de minister voor ogen, dat wanneer een patient een dokter opzoekt die dezelfde geestes- richting heeft als hijzelf, ook het schoolkind niet behandeld moet worden door een gemeentelijke functionaris, waarvan men maar af moet wachten welke filosofie hij er op na houdt. Er zijn al schoolartsendiensten. die uitgroeien op het terrein van de beroepskeuze en de psychologie en het kwam ,deze afgevaardigde alleszins noodzakelijk voor, dat de minister van onderwijs hier eens met zijn ambtgenoot van sociale zaken voeling hield, voordat deze 1 kwestie een eenzijdige behandeling krijgt. De minister kon mededelen, dat op dit punt reeds contact bestaat tussen de beide departementen. Men behoeft rtiet te vrezen, dat de belangrijke rol, die de particuliere organisaties hierin spelen, door de overheid zal worden overgenomen. Binnenkort komt het wetsontwerp uit de bus en dan kan de zaak nader bezien worden. Een, ook volgens de minister, zeer juiste opmerking was ook die, welke de heer Peters maakte over de achteruitstelling van onderwij- zers t.o.v. ambtenaren bij de ziekte- verlofregeling. Men moet ons met komen vertellen, dat dit zoveel- geld kost, want dat bewijst alleen maar, dat er ten aanzien van de onder- wijzers ook heel veel onrecht ge- schiedt, aldus eert snedige opmer king van deze afgevaardigde, waar op de minister niet zo heel veel wist te antwoorden. In principe was hij het er mee eens, maar het spinneweb van deze wet verdraagt niet, dat er nu aan tientallen draadjes tegelijk getrokken wordt. In de avondvergadering is de wet artikel-voor-artikel behandeld en er kwamen nog heel wat detail pi(nten naar voren. Zo deed de PvdA-fractie een poging om een amendement aan te brengen, waar door het esperanto zo maar als facultatief vak op de lagere school kan worden onderwezen. De minis ter had wel de mogelijkheid open- gelaten, maar daaraan de voor- waarde verbonden, dat hij eerst eens kan onderzoeken, of de school, die daaraan wil beginnen, wel in staat is deze taal deugdelijk te doceren. De Kamer was het daar algemeen mee eens en men was voor een goed deel ook niet zo erg gebrand op de invoering van deze taal voor kinderen, die hun eigen moedertaal nog niet eens beheer- sen. zodat het amendement maar werd ingetrokken. De heer van Sleen, die het had ingediend, kwam daarna met een pleidooi voor het voortgezet lager onderwijs, dat heel wat reeeler klonk. De Amerikaanse Senaatscommis- sie voor Buitenlandse betrekkingen heeft met algemene stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt voorgesteld, dat de naties van West- Europa regionale militaire verbon den sluiten „om hun veiligheid te waarborgen". De resolutie voorziet ook in het geval, dat de Ver. Staten zich bij zulke regionale pacten zou den aansluiten. Zij moedigt de „niet-communistische landen in Europa" aan, een gezamenlijke ver dediging op te bouwen „binnen het kader van de Verenigde Naties". schenken of te lenen. Met het c; op de aanstaande verkiezingsactu waarvoor 3e congreszitting ver daagd zal worden, menen sommigi regeringsfunctionarissen, dat het congres wellicht aan Truman een „interim-volmacht" zou kunnen ver- lenen zolang het congres op reces is, om gewone militaire uitrustin- gen te schenken te lenen of te ver- kopen tegen gereduceerde prijs, in gevallen die hij nodig acht ter be- scherming van bevriende landen. Na de wederbijeenroeping van t congres zou het vraagstuk van de leen- en pachtwet op lange termijn nauwkeurig overwogen kunnen worden. WASHINGTON, 19 Mei (Reuter) De Amerikaanse minister van fi nancien, John Snyder, heeft van- daag verklaard, dat het niet in de naaste toekomst te verwachten is, dat de V.S. van bepaalde aan het plan-Marshall deelnemende landen devaluatie hunner valuta zullen verlangen. De devaluatie-kwestie zal in de loop van het programma voor va- luta-stabilisatie aan de orde komen. Het rapport van de nationale ad- viesraad, waarin devaluatie van de betaalmiddelen van sommige Mar- shall-landen werd aanbevolen, diende, aldus Snyder, zorgvuldig bestudeerd te worden. Het rapport, I zo zeide Snyder, was veelomvattend I en passages eruit moesten in het algemeen verband beschouwd wor den. Woensdag is te Nijmegen een woonkeet in brand geraakt. Bij aankomst van de brandweer stond de keet reeds in lichter laaie. De bewoner K. Helmers werd bij de redding van zijn beide kinderen le- vensgevaarlijk gewond. De keet en inboedel gingen verloren. De schade wordt geschat op f 12.000. De man redde zijn twee kinderen uit de vlammen en toen hij zich voor de tweede maal in het vuur waagde, werd hij zo ernstig met brandwonden overdekt, dat hij meer dood dan levend naar buiten kwam. De Gemeentelijke Geneesk. Dienst, welke tegelijk met de brand weer ter plaatse kwam, bracht de zwaar gewonde onmiddellijk naar het Canisiusziekenhuis, waar de man des middags is bezweken. Het Amerikaanse Huis van Af- gevaardigden heeft de wet tegen rebelse activiteit, bedoeld om de operaties van de Amerikaanse communistische parttj tegen te gaan" thans aanvaard. Het Russische persbureau Tass noemt enige leden die tegen het wetsontwerp hebben gestemd. net democratische lid Mary Norton uit New Yersey verklaarde, dat zij vreesde, dat de wet „te ver fitng en dat ze buitengewoon gevaarlijk voor de Amerikaanse arbeiders is. Het democratische lid Hellen Douglas uit Californie achtte het wetsontwerp in strijd met de grond- wet Een ander democratisch lid verklaarde, dat het ontwerp een verkiezingsstunt is. Voor het wetsontwerp stemde o. m. het democratische lid Cox (uit de Zuidelijke staat Californie), die verklaarde, dat de paus het met eens zou zijn met die Amerikaanse katholieken, die tegen deze wet waren. Naar wij thans vernemen heeft de prinses-regentes Vrijdag de minis ter-president en de minister van buitenlandse zaken en Dinsdag de minister van sociale zaken en de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening in audientie i ontvangen. DE HAGANAH, de joodse vroegere verzetsorganiBatie, heeft erkend, dait het Transjor- daanse legioen er In geslaagd is de S jeik-D jarrah-wijk van Jeru zalem, te veroveren, waardoor de joodse universiteit en het Hadas- sah-ziekenhuis ge'isoleerd zijn en de weg naar Ramoellah voor de arabieren open staat. Het arabische legioen heeft be- kend gemaakt, dat het met zware wapenen de Noordelijke wijken van Jeruzalem is binnengedrongen en dat de joden in paniek en met zwa- Te verliezen de oude stad ontvluch- ten Even voor de middag begon het arabische legioen gisteren onder het bevel van de Emir met de aanval op Jeruzalem. Om twee uur was de Scopusberg. waarop zich de joodse universiteit en het grme ziekenhuis Hadassan bevinden, in- genomen. De Katamonwijk, be- staande uit moderne villa's, die met tuinen zijn omringd, viel vrij spoe dig in arabische handen, doch de stevige gebouwen van de joodse universiteit hebben de soldaten van de Haganah meter voor meter ver- dedigd. Volgens de arabieren hebben de joden het' hospitium van Onze Lieve Vrouw nabij de Jaffapoort opgebla- zen. De Franciscanen moesten het klooster in de oude stad verlater. daar het in de vuurlinie lag. In Tel Aviv zijn berichten bin- nengekomen over'hevige strijd in het Noord-Oosten van Palestina waar een groep grote en belang rijke joodse naderzettingen aan de Zuidelijke oever van het meer van Tiberias Woensdag de gehele dag door de arabieren werden be- stookt. Het vissersdorp Samakh were door de arabieren heroverd, D< oudste nederzetting in Palestina Daganya, gelegen in een vlakt zonder natuurlijke bescherming werd door opeenvolgende eskader: van 6 vliegtuigen gisteren de ge hele dag gebombardeerd en gemi- trailleerd. Hetzelfde lot onderging de nederzetting Affikin, 15 km ter Zuiden van Daganya, De nederzet ting Gescher aan de Westelijkf oever van de Jordaan werd voort- durend door Iraakse artillerie of de Oostelijke oever beschoten. De stad Tiberias, die drie weken ge leden door de joden op de arabie ren werd veroverd, werd door vlieg tuigen van de Syrische luchtmaoht herh'aaldelijk gebombardeerd. Joodse strijdkrachten uit Beisaan zouden zich naar het Noorden be- geven om de toenemende druk op de nederzettingen aan de Jordaan te verlichten. Joodse nederzettingen in de Negev-woestijn, die door de Egyptische troepen bij hun opmars langs de kust werden gepasseerd, hebben nu zware artillerie-bombar- dementen te verduren. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1