De 23ste Westf riezendag I 1 RADIO DE SPEURHOND Drie zetten Militair-politiek gezien is de situatie niet verbeterd Nieuwe taak voor historisch genootschap Zei U iets? Dr. Beel begroet repatrierende militairen Dr. Croin erkent tout te zijn geweest De bonnenlijst Voor onze zieken NIEUW NOORDHOLLANDS DACBLAD - Donderdag 20 Mei 1948 GENERAAL SPOOR VERKLAART PROGRAMMA Belangrijke diefstallen opgehelderd Van ,,in the mood" in de petoet Hoe de militairen bij volmacht moeten stemmen Amsterdam-West was zonder stroom M.O. -einddiploma's CuracaoNederland AGENT OLY VOOR RAAD VAN CASS AT IE Procureur-fiscaal vraagt psychiatrisch onderzoek De Spoorwegen met Pinksteren Ontheffing rooiverbod vroege aardappelen Een Rembrandt ontdekt? DE PRO-LEOPOLD- DEMONSTRATIES Minister-President antwoordt v. d. Coes PAG. 3 Weekstaat Ned. Bank Bankbiljettencirculatie weer gedaald Het 3000ste schip te Rotterdam Prins Bernhard ondergaat herkeuring Voortvluchtige veroordeeld FEUILLETON Begunstigd door zonnig weer en in de beste stemming hebben Woensdag ruiin tweehonderd le- den van het Historisch Genoot schap „Oud West-Friesland" in Alkmaar hun traditionele Weefc- Friezendag gehouden. Uit heel Noord-Holland boven het IJ, dat aoal niet tot West-Friesland be- horend, toch tot het werkgebied van het Genootschap gerekend kan worden, hadden zich de deel- nemers in de vroege morgen naar Alkmaar begeven, waar zij In de Harmonie, waar de vlag van West-Friesland In de koele wind wapperde, werden toegesproken door de voorzitter, de heer G. Nobel. Deze besprak het doel der West- Friezendagen in het algemeen, het onderhouden van het contact tus- sen bestuur en leden onderling, maar vooral het verstevigen van de in jarenlange samenwerkmg ge- groeide band tussen de werkers van het Genootschap. Er moet vol- gens de heer Nobel nog veel ge- werkt worden om het Genootschap te kunnen maken tot een machtige organisatie, waarvan de stem moet gehoord worden in alle provinciale organen. In dit verband vestigde de voorzitter de aandacht op en- kele nieuwe objecten, die aan de zorg van „Oud West-Friesland zullen worden toevertrouwd. Het zijn nl. de Wielen rond de ge- meente St. Maarten, die volgens een overeenkomst met het betrel- fende polderbestuur voor het land- schap behouden zullen blijven Het gaat hier om de dne Wie len bij Valkoog. twee bij St. Maar ten, een bij 't Stroet en een viertal langs de dijk naar Emgenburg. Men zal trachten deze plekjes door een passende beplanting nog te ver- fraaien. Ook de Wielen in Schagen, het Keinsmerwiel en het Schager- wiel zullen in samenwerkmg met de inwoners van Schagen tot een paar prachtige stukjes natuurreser- vaat worden omgetoverd. Het verheugde de heer Nobel, dat de belangstelling voor het werk van het genootschap zienderogen toeneemt. Dit bleek o.a. uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Th. P. H. Wortel, die er melding van maakte, dat het ledental de duizend met rasse schreden naderde. Voorts bleek dat er weer verscheidene grote werken op stapel staan zoals de opgravingen te Wervershoof. Het financieel verslag, uitgebracht door de heer R. Sasburg uit Hoorn, vermeldt een inkomen van f 7665.97, w.o. 2000.— voor de opgravingen te Egmond. De balans over 1947 was in evenwicht met een bezit van f 2094.20. De commissie voor lande- lijk schoon ontving in het verslag- jaar f 272.56. De uitgaven bedroe- gen f 170.32, zodat er een batig saldo was van f 102.24. Tijdens de bestuursverkiezing werden mej N. Blokker en de he- ren Noordeloos en R. Sasburg, die aan de beurt van aftreden waren, herkozen. Het bestuur werd voorts uitgebreid wegens het toenemend aantal leden, met de heren D. Bree- baart, burgemeester van Hoogwoud en J. L. Lutjeharms uit Schagen. In de commissie voor landelijk sciioon werden herkozen de heren Jac. Groot en C. Ruitenbeek, terwijl in de vacatui;e van de heer N. J. Groot nog door het bestuur zal worden voorzien. Nadat een aantal streekromans waren verloot, werd aandacht be- steed aan de viering van het a.s. vijf en twintig jarig jubileum. Be- sloten werd het feest in Hoorn, de bakermat van het genootschap, te vieren. Over verdere plannen zal het bestuur zich nog beraden. De rondvraag leverde enkele yra- gen en opmerkingen op, waarbij 'n voorstel om voor toeristen en an- dere belangstellenden een gids over West-Friesland, met de meeste be- zienswaardigheden en oude gebou- wen, te doen uitgeven. Ook gingen er stemmen op om de contributie te verhogen en daaruit de kosten van de bundel te bestrijden, die intussen twee gulden duurder is geworden. De heer D. Breebaart hield een vurig pleidooi voor „De Speelwagen en een lid uit Oosthui- zen pleittte voor steun aan het kerkje aldaar, dat ernstig in ver bal is. Aantrekkelijk uiietapje Na de vergadering begaf het ge- zelschap zich naar de Voormeer, waar men zich op de passagiersboot van de Alkmaar Packet inscheepte voor een toch naar de Zaanstreek. De tijd werd tevens benut voor het gebruiken van een lunch en het zingen van enige West-Friese lie- deren. Via het Noord-Hollands ka- naal, waar het bedrijvig was als al- tijd, voer men over het Alkmaarder meer naar de Zaanstreek, waar de heer Honig de aandacht zijner tochtgenoten op de molens vestig- de, waarvan de meesten helaas in verval zijn. Het was wel een bij- zonder mooi uitzicht dat men had op de verre duinstreek, en de huis- jes van Marken-Binnen en Knol- lendam. Het aantrekkelijk uitstapje werd besloten met een gang naar de on- langs geheel gerestaureerde Grote Kerk te Alkmaar, waar de orga nist, de heer W. Kist, de fijne geste had de bezoekers te laten genieten van orgelspel dat in deze ruimte devoot aandeed. Het was rond vijf uur dat de deelnemers zich verspreiden en vol- daan de tocht huiswaarts onderna- men met een prettige ervaring ver- rijkt. De band tussen de vele wer kers is door deze goed geslaagde West-Friezendag, die wel wat vroeg in het seizoen lag en daardoor niet die belangstelling trok als gewoon- lijk, weer verstevigd. HET YVERELD- GEBEUREN De erkenning van de Joodse staat Israel door de Ver. Staten heeft overal een verrassende uitwerking gehad. Enkele uren na de Joodse proclamatie werd deze erkenning bekend gemaakt en noch de Ver. Naties noch de Engelse regering droegen van een dergelijke stap enige kennis. Door het erkennen van de Joodse staat hebben de Ver. Sta ten het duidelijk gemaakt, dat zij terug zijn gekomen bp hun laatste besluit in zake Palestina en het verdelingsplan weer zullen steunen. Zowel uit de verklaring van Marshall als de ontwerp-resolutie, die Warren Austin aan de Veilig- heidsraad heeft voorgelegd en waar- in de Arabische Stafen gedreigd worden met het afbreken der diplo- matieke betrekkingen, met econo- mische sancties en met militaire acties, indien de vijandelijkheden in Palestina niet onmiddellijk zul len ophouden, zou moeten blijken, dat Amerika's houding vo6r alles wordt bepaald door de behoefte aan vrede en door de noodzaak chaos te voorkomen. Aangezien deze Joodse staat als het ware een deel uitmaakt van 't UNO-verdelingsplan, is het niet de juiste weg geweest, dat Amerlka als lid van de UNO op eigen houtje de Joodse staat erkent, temeer daar het nog niet duidelijk is of deze staat met de grenzen, zoals die in^ het verdelingsplan werden vastge- steld ook inderdaad genoegen neemt. Aangezien we moeilijk de Ver. Staten van te- genwerking in het kader der Ver. Naties kun nen verdenken, moeten we een plausibele reden voor de houding van het State-department trachten te vinden, die waarschijnlijk door de belangrijkheid de erkenning zal rechtvaardigen. We moeten allereerst twee voor- name feiten niet uit het oog ver- liezen, nl. dat Rusland n a Amerika Israel erkende en vervolgens dat Amerika een resolutie in zake de Palestijnse kwestie In de Veilig- heidsraad indiende v66r Rusland in dezelfde geest kon nptreden. Het ziet er naar uit, dat Amerika dus heeft getracht (en met succes) de Russen te vlug af te zijn en slaan we nu de buitenlandse politiek een paar dagen terug en weten we ons de toenaderingszetten van Molotof te herinneren. dan is het duidelijk, dat de Ver. Staten inderdaad vlug moesten zijn, wilden ze niet het ge vaar lopen, dat Rusland het e e r s t met de erkenning en een soortge- lijke resolutie kwam, waardoor het zou lijken alsof inderdaad de Ver. Sitaten zwichtten voor de Russische druk. de Amerikaanse buitenlandse politiek te wijzigen. Bovendien zou Molotof in zijn eigen land, waar men het min of meer niet eens met hem schijnt te zijn, een goede noot maken. Stalin heeft zijn tegenzet goed overwogen en de open brief van Wallace, de candidaat voor het Amerikaanse presidentschap. die gematigde politiek t.o.v. Rusland voorstaat, verschafte hem een unleke gelegenheld. Op basis van het program Wallace verklaart Stalin zich bereid te on- dprhandelen met Amerika. Men kan Stalin niet zo naief veronderstellen dat hij maar 66n moment het aan- nemen van deze voorwaarde door de Amerikaanse regering voor mo- geliik zou hebben gehouden. Wallace en zijn ..derde partij" zijn ntet populair in Amerika en vrij zwak In verhouding tot de Republi- k'einen en Democraten. Doch Stalin heeft andere bedoe- lipgen gehad. Allereerst kan hij Marshall en Truman oorlogophitsers noemen, daar zij zijn „vredes- aanbod" weigeren te accepteren. Bovendien tracht hij de presidents- verkiezingen in Amerika. waar de bevolking ook naar een duurzame vrede snakt. te be'invloeden en ten- slotte is het (misschien) eindelijk weer eens een succesvolle poging zijn door de verschillende neder- iagen in de koude oorlog van de laatste maanden verloren prestige voor zijn eigen volk te herstellen. Ook al drijft de schljn van toe- naderingszin aan de oppervlakte. *t- is zonneklaar, dat we nog altijd met een diep scheidingswater tussen de twee grootmachten te maken heb ben en dat de ..koude oorlog" nog verre van beSindigd is. SIC TRANSIT Onze collega's van het A.N.P. hebben het er natuurlijk niet bij laten zitten. Zij rekenen ons voor, dat het verslag van de be- faamde rede van minister Mans- holt te Markelo de tegen- spraak goed gelezen practisch alleen verschilt over de cijfers met betrekking tot de boterex- port en een lichte nuancering v ertoont ten aanzien van de mededeling over de verplichte vee-levering. Andere verslagen stemden in grote lijnen met het verslag van het A.N.P. overeen! Dus wordt het nu de vraag toch blijkbaar niet, wat de minister zegt, maar wat hij van plan is te doen. Wij moeten hard werken en sober leven, heeft de minister nadrukkelijk gezegd. Maar het A.N.P. vindt terecht, dat dit geen nieuws is. Dat kan men in redevoeringen wel dikwijls her- halen, maar de kranten hebben geen ruimte, om deze exclama- ties altijd maar weer op te ne- men. Ook wat van waar. En ook ministers moeten hard werken, wat ze natuurlijk doen. Maar ze moeten ook een beetje sober praien, wat ze niet altijd doen Te Den Burg (Texel) werd de eerste van de zes grote lammer- markten gehouden. Als het schapeneiland van ons land heeft Texel de grootste lammerenmarkt. Loven en bieden op de markt. DE REDACTEUR van het A.N.P. bij de groep Nederlandse journa- listen, die na een verblijf van zes weken in Indonesie, Vrijdag naar Nederland is vertrokken, brengt verslag van een rede, die gene- raal Spoor heeft gehouden aan een lunch, die deze op de laatste dag van het verblijf der jouma- listen hen heeft aangeboden en waarin de generaal, wat de mili taire situatie betrelt, opmerkte, dat strikt militair genomen deze sedert I Januari J.I. als gevolg van de Bestandsovereenkomst wel verbeterd is maar militair- politiek gesproken echter niet. De situatie dreigt af te glijden, aldus generaal Spoor. Wat vroeger bovengronds gebeurde, geschiedt thans ondergronds. Er is een toe- name van incidenten en als gevolg daarvan een toename van het aan tal slachtoffers, zo sterk zelfs. dat in de dagen van Mei het is van- daag de dertiende meer slacht offers gevallen zijn, dan over de gehele maand April. Dezer dagen is zelfs een ver- pleegster van een mobiel team van het Rode Kruis dood geschoten. Bezret men de gebieden afzon- derlijk dan kan men constateren, dat het in Oost-Sumatra rustig is, evenals in het gebied rond Padang. Rond Palembang is wat activiteit te bespeuren en in West-Java wordt de toestand slechter. Zo zelfs dat besloten moest worden een bepaald gebied bijzondere beveili- ging te verlenen. Hier bevinden zich ongeregelde troepen onder aanvoering van een veertigtal Ja- panners. VRIJDAG 21 MEI HILVERSUM II 7.15 Reveille; 8.00 Nieuwsberichten; 8.30 Opgewekte muziek; 9.15 Och. tendbezoek bij de jonge zieken; 9.35 Symphonisch morgenconcert; 11.00 Pianorecital; 11.30 Harmonie-orkes- ten; 12.33 Blaaskwintet met piano; 14.00 Don Kozakkenkoor; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 15.10 Gr. platen; 15.30 Holanda sextet; 16.20 Pianomuziek van Maurice Ravel; 16.40 Omroeporkest; 17.30 Neder- lands Kamerkoor; 18.00 Sans Souci; 19.00 Nieuwsberichten en Ameri- kaans nieuws; 20.15 Orgelconcert; 20.45 Luisterspel; 21.30 De Vananten 22.30 Negro Spirituals; 22.45 Avond- overdenking; 23.15 Orgel en piano. HILVERSUM I 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Mu ziek bij het -ontbijt; 8.18 Opera-pro- gramma; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.30 Mendelssohn-programma10.20 Gram.-platen; 11.00 Voordracht; 11.20 Licht orkestconcert; 12.00 Andre de Raaff en Jacques Schutte piano-orgel; 12.33 Sportagenda; 12.38 Viool en piano 13.15 Vaudeville- strijkorkest; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Ons volk in zijn dichters; 16.00 Orgelspel door Joh. Jong; 17.00 Ken tucky Minstrels; 18.15 Accordeon- orkest; 18.30 Voor de Ned. Strijd- krachten; 19.15 Kwartet Jan Cordu- wener; 21.00 Men vraagt en wij draaien; 21.35 Buitenlands overzicht; 24.50 Concertgebouw-orkest; 23.15 Swing en Sweet. Uitvoerig sprak de generaal ook over de situatie in de republiek, welke sedert de bestandsovereen komst, vooral sinds de terugkeer der uit onze gebieden geevacueerde republikeinse strijdkrachten, tame- lijk moeilijk is geworden. De ge evacueerde TNI-soldaten zijn bijna niet tot normale arbeid te krijgen, zij zijn een te gemakkelijk leven gewend en bovendien te zeer ge- woon als ..strijders" gehuldigd te worden. Hierdoor is in de republiek een sociaal probleem geschapen, dat de veiligheid aantast. De oplos- sing welke generaal Spoor voor dit probleem zag was: het vormen van arbeidsbataljons, om zodoende de mensen weer in verband aan het werk te krijgen. Sprekende over het incident in Zuid-Celebes verwees generaal Spoor naar het rapport, dat hier- over is uitgebracht en thans in Ne derland ter beschikking van de Staten-Generaal is gesteld. Wel merkte hij op dat een van de zelf- bestuurders in Zuid-Celebes de op- merking had gemaakt: „Over de duizenden onderdanen die ik heb verloren als gevolg van het optre- den der rampokkers, zijn nooit vra- gen gesteld". Generaal Spoor verklaarde na drukkelijk, dat indien door het op- treden der troepen ongelukken ge- beuren en bepaalde soldaten of of- ficieren zich misdragen, dit zonder pardon streng gestraft wordt. Spre kende over de Nederlandse soldaat verklaarde generaal Spoor: „de Nederlandse soldaat is prima". De politie hield Vrijdagnacht te Rotterdam de 21-jarige monteur A. H. M. aan. die een rol van 60 meter vitrage bij zich had, gestolen door een chauffeur en een besteller bij hun patroon, een expeditiefirma. De dieven wilden hun buit liever niet in eigen huis hebben en daarom zou de monteur de gordijnstof bij zijn verloofde thuis opbergen. Maar de aanhouding had tot gevolg dat er huiszoeking bij hem werd gedaan. De politie vond toen een complete bioscoop en in een filmdoos een be- drag van fl7.500.—Na een kort ver- hoor gaf de man toe, dat het geld afkomstig was uit een aangetekende brief met f24.500—die hij op 16 October van het vorig jaar, toen hij bij de P.T.T. werkte, uit het spoor- wegpostkantoor had meegenomen. Hij had zich goed in de kleren ge- stoken, een projector gekocht en ook nog een motorrijwiel. Op 9 Maart miste een notaris in het Westelijk stadsdeel van Rotter dam zowel een bedrag van f3500 als zijn dienstbode. Na vijf weken is zij in gezelschap van haar ver loofde in Amsterdam gearresteerd. De verloofde gaf zich uit voor de zoon van een Rotterdams bankier en beiden hadden zij zich in die tijd te goed gedaan aan met wijn versierde dinertjes van 50 tot 60 gulden. In het restaurant hadden zij reeds een gereserveerde plaats en de band moest iedere avond hun lijflied „In the mood" spelen. Bei den zijn nu van ,.the mood" naar de petoet verhuisd. Aan de komende verkiezing voor de Tweede Kamer kan ditmaal worden deelgenomen door militai ren van de Landmacht en de Ma rine, die zich buiten Nederland bevinden. Zij moeten hiertoe voldoen aan de volgende eisen: a. op 31 Decem ber 1947 de Nederlandse nationali- teit bezitten; b. op die datum min- stens 23 jaar oud zijn; c. niet van het kiesrecht zijn uitgesloten en d. op of na 10 Mei 1940 in een Neder- lands bevolkingsregister staan m- geschreven. Over het algemeen zullen deze eisen geen moeilijkheden opleve- ren. Het stemmen bij volmacht moet echter plaats hebben in de laatste gemeente, waar de militair tussen 10 Mei 1940 en 31 December 1947 stond ingeschreven. Ook dit is gemakkelijk na te gaan. (Zo nodig informeert de familie.) Bij de militaire administrate van het onderdeel, waar de militair thuishoort, haalt de stemgerechtig- de militair een volmacht-formulier. Hierop vult hij volledig en nauw- keurig de gegevens in van de per- soon, die in zijn plaats de stem gaat uitbrengen. Deze gemachtigde moet zelf bevoegd zijn om te stem- men en in dezelfde gemeente zijn ingeschreven als waarin de mili tair moet stemmen. Het ingevulde formulier moet uiterlijk twintig dagen voor de verkiezing in het bezit zijn van de burgemeester der „stem-gemeente dus om aan de veilige kant te blijven v66r 15 Juni. Wat de militair echter nu reeds moet doen is dit: beslissen wie bij de verkiezing als zijn gemachtigde moet optreden en informeren naar de juiste naam, voornamen, ge- boortedatum en -plaats van deze gemachtigde. Wat de verwanten en vrienden hier te lande kunnen doen, is dit stukje uit de krant knippen en het naar de militair-overzee opsturen. Indien reeds afspraken omtrent de machtiging zijn gemaakt, dan vast de volledige gegevens van de ge machtigde (naam. voornamen enz.) aan de militair sturen. En.... niet wachten, hoe eerder het gebeurt, hoe beter het is! Om tien minuten over twee raakte Woensdagmiddag in 't onderstation Westerpark van het Amsterdamse energiebedrijf een transformator de fect, ten gevolge waarvan een groot gedeelte van Amsterdam-West van electrische stroom verstoken bleef. Het tramverkeer ondervond daar van uiteraard nadelige gevolgen. Ook de Haarlemse tram kon het eindpunt in de Spuistraat niet be- reiken. Tegen half vier waren techmci van het energiebedrijf erin geslaagd de storing op het lichtnet op te heffen, zodat de tramwagens van de lijnen 1. 2, 7, 13, alsmede de Haar lemse tram na ruipa een uur stil stand weer in beweging konden worden gebracht en de electrische motoren in de fabrieken weer kon den draaien. Naar wij vernemen is een alge- mene maatregel van bestuur te ver- wachten, waarbij het diploma van de algemene middelbare school in Curagao gelijkgesteld wordt met dat van de Nederlandse Hogere Burgerschool A. Voordat de debarkatie van de militairen aan boord van het m.s. Johan v. Oldenbarnevelt Woens- dagmorgen begon, werden de manschappen toegesproken door luit ter zee eerste klasse C. W. T. Baron van Boetzelaer, die namens de prinses-regemtes de mannen dankte voor hun plichtsbesef en vervolgens door de minister-pre sident dr. L. J. M. Beel. die o.a. zeide dat de regering ten zeerste de houding en de plichtsbetrach- ting van de teruggekeerden waar- deeirt. De minister-president besloot zijn korte toespraak met de woorden: leve de Koningin, leve de prinses- regentes. Een donderend driewerf hoera was het antwoord van de soldaten, die zich langs de reling geschaard hadden. De minister-pre sident werd aan boord rondgeleid door de directeur van het Ver- keerswezen, generaal A. H. Nijhoff. De Johan van Oldenbarnevelt bracht ruim 2100 personen terug naar het vaderland. voor het groot ste gedeelte bestaande uit „af- zwaaiers" van 1-8 R.I. en 2-6 R.I., samengesteld uit oorlogsvrijwilli- gers. De gezagvoerder, kapitein G A. Man, heeft zijn laatste reis in dienst van de Mij. Nederland vol- bracht Voor de bijzondere raad van cas- satie verscheen Woensdagmorgen de Amsterdamse politieman Simon Paulus Oly, die in beroep was ge komen tegen de hem door het bij- zonder gerechtshof te Amsterdam opgelegae doodstraf. O., eens een bij de Amsterdam- mers populaire straatagent, bekend om zijn boksprestaties, werkte tij dens de oorlog bij de „Zentralstelle fur judische auswanderung" en heeft in die functie tal van joden aangehouden, gearresteerd en ter beschikking van de Duitsers gesteld. Vele van zijn slachtoffers zijn om- gekomen. De raadsman, mr J. Heil, ver- zocht een lichtere straf. De procureur-fiscaal vestigde de aandacht op een onderschepte brief van requirant, waarin deze aan zijn vrouw schreef over plannen om chantage te plegen. Spreker achtte het psychologisch verklaarbaar, dat bij requirant, die ook anderen. zij het in mlndere mate, met de vijand zag meewerken, de morele rem- men verslapt waren en wilde daarom geen doodstraf eisen. De houding, die requirant o.a. ter te- rechtzitting aannam, deed hem tot een psychiatrisch onderzoek con- cluderen. Uitspraak 4 Juni. Het reizigersvervoer dat de N.S. met de Pinksteren te verwerken kreeg, was dit jaar buitengewoon groot. Mede door het constante mooie weer, is het over het alge meen drukker geweest dan het vorig jaar. Zowel de treinen van de normale dienst, als de vele extra-treinen hebben zonder ver- traging gelopen. Zandvoort en Scheveningen wer den de grote trekpleisters. 10.000 bezoekers werden per trein naar deze badplaatsen vervoerd. Van 15 tot en met 17 Mei werden te Zand voort 29.985 plaatsbewijzen ingeza- meld. Velen trokken ook naar bos en heide, terwijl de grote steden ook druk bezocht werden. Van 14 tot en met 18 Mei werden op het Amster damse Centraal Station 350.607 plaatsbewijzen ingezameld en 144.584 afgegeven. De stations Den Haag S.S. en Hollandse Spoor za- melden van 15 tot en met 17 Mei .362 plaatsbewijzen in en gaven er over dezelfde periode 52.756 af. Voor Rotterdam Maas bedroegen deze cijfers resp. 27.498 en 15.608, voor station Rotterdam D.P. 92.607 en 40.174. De cijfers voor Utrecht C.S. van 14 tot en met 17 Mei waren: ingeza meld 123.000 en afgegeven 63.865. De gymnastiekfeesten te Arnhem brachten een buitengewone drukte met zich mede. 33.228 plaatsbewijzen werden ingezameld. Evenals in de voorafgaande jaren verleent het bedrijfschap voor groenten en fruit wederom algehe- le ontheffing van het rooiverbod, gesteld in de rooi-verordemng vroege aardappelen. De ontheffing gaat in op 19 Mei van dit jaar. Het Nieuwsbureau Rador bericht, dat men een onbekend werk van Rembrandt heeft ontdekt tijdens herstellingswerken in het stedelijk museum van Boekarest. Op de vragen van het Tweede Kamerlid Van der Goes van Naters betreffende de demonstraties bij de aankomst van Koning Leopold te Rotterdam, heeft de Minister-Pre sident bevestigd. dat moet worden voorkomen, dat op Nederlands grondgebied door buitenlanders demonstraties worden gehouden, welke betrekking hebben op hun binnenlandse politieke aangelegen- heden. De minister zegt verder van oor- deel te zijn, dat de verantwoorde- lijke autoriteiten de maatregelen hebben genomen. die door de om- standigheden werden vereist. Hij is van mening, dat het mogelijke ge- daan is, om demonstraties te y°or- komen,zonder daarbij krachtdadig op te treden tegen een aantal per sonen, die op enige afstand van het schip luidkeels uiting gaven aan hun gevoelens ten opzichte van de Koning. Zodanig krachtdadig optre den had ongewenste gevolgen met zich kunnen brengen. Toen het publiek dreigde de auto van de Koning het voortgaan te be- letten, is de politie inderdaad op- getreden, zonder dat daarbij echter van gummistok of andere wapens gebruik behoefde te worden ge maakt. Het s.s. „Eemdijk" is door de Rijkspolitie te water en door de rivierpolitie vanaf Hoek van Holland tot Rotterdam begeleid, met de be- doeling mogelijke demonstranten op vaartuigen op een afstand te hou- den. Een 5-tal boten van de haven- rondvaartdienst, met ong. 500 Bel- gen aan boord, is de Koning tot Vlaardingen tegemoet gevaren. doch werd op voldoende afstand gehou den. Dc thans 55-jarige Haagse arts C. Ch. A. Croin, tijdens de be- zetfing voorzitter van de „Artsen- kamer", plaatsvervangend leider van „Medisch Front", gemach tigde van Mussert voor de „Art- senkamer" en leider van de Ver- eniging van Ziekenfondsartsen, stond voor het Haags Tribunaal terecht. Dr. C. erkende ruiterlijk dat hij fouten heeft gemaakt door het we- tenschappelijk pad op politiek kom- pas te willen bewandelen. Zijn doel is geweest gunstiger voorwaarden voor het Ziekenfondswezen te scheppen. De uit een redevoering voorgelezen passages over „natio- naal-socialisme is biologie. omdat het gebaseerd is op erfelijkheids- leer" en „de arts is een sibbe-arts en dient op die grond gezondheids- leider te zijn", noemde hij zelf bom bast rond zijn eigenlijke doeleinden. Hoewel lid van de N.S.B. en enige tijd lid van de S.S., zag dr. C. naar zijn zeggen reeds in 1943 in, dat hij op het verkeerde pad was. Hij hield op met publicaties en toespraken. Dr. Croin zeide, tegen geen enkele arts maatregelen te hebben geno men, toen geweigerd werd contri butie voor de Artsenkamer te beta- len, hoewel met deurwaarders ge dreigd werd. Tegen artsen genomen maatregelen kwamen van Duitse zijde. Enige getuigen bevestigden in hoofdzaken de verklaringen van dr. C. Het Tribunaal brengt op 31 Mei advies. Voor het tijdvak van 23 Mel t®. 5 Juni 1948 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopep van. Bonkaarten KA, KB, KC 806 362 melk liter melk (reeds aan- gewezen, geldig t.m. 22 Mei) 391 melk 6 liter melk 393 melk 7 liter melk 396 vlees 100 gram vlees 397 vlees 300 gram vlees 398 399 boter 250 gram boter W margarine of 200 gram vet 412 alg. 400 gram brood of 1 rant- soen vermicelli e.d. 414 alg. 200 gram brood (geldig t.m. 29-Mei) J 416 alg. 1600 gram brood (geldig t.m. 29 Mei) 417 alg. 50 gram thee 418 alg. 200 gram kaas of 230 gr. korstloze kaas 419 alg. 125 gram koffie 403 res. 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas 404 res. 800 gram brood (geldig t.m. 29 Mei) 406 res. 400 gram brood (geldig t.m. 29 Mei) Bonkaarten KD, KE 806 893* melk 12 liter melk 896, 897 vlees 100 gram vlees 898 boter 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 899 boter 125 gram boter of mar garine of 100 gram vet 912 alg. 400 gram brood of 1 rant- soen vermicelli e.d. 914 alg. 200 gram brood (geldig t.m. 29 Mei) 916 alg. 400 gram brood (geldig t.m. 29 Mei) 918 alg. 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 903 res. 400 gram brood (geldig t.m. 29 Mei) Bonkaarten ZA. ZB ZC, ZD. ZE, MD, MF. MG, MH 896 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook F. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Mei worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 24 Mei a.s. mag wor den gekocht. Een rantsoen vermicelli e.d. be- draagt: 300 gram vermicelli, maca roni, spaghetti, noedels, mie, tar- wegriesmeel en met tarwegries- meel samengestelde puddingpoe- der of 400 gram vermicellisoep (d.i. droge soep. waarvan tenminste 75 pet. uit vermicelli bestaat of de vermicellivorm heeft. De weekstaat van de Ned. Bank vertoont ditmaal geen belangrijke wijzigingen. De bankbiljettencircu latie is voor de tweede maal sinds de ultimo gedaald en wel wederom met 20 millioen gulden, zodat van de ultimo-stijging in totatil 40 mil lioen gulden is afgegaan, en nog 20 millioen resteren. De bankbiljetten- omloop is hiermede weer beland op het peil van 12 April j.l. De geldmarkt is ruim van mid- delen voorzien en daggeld noteert procent. Volgens voorzichtige ramingen zou in de tweede helft van Mei nog circa 250 millioen gul den schatkistpapier komen te ver- vallen, nadat in de eerste helft circa 650 millioen tot aflossing kwam, dat niet geheel en al in jaarspapier is omgezet. De goudvoorraad bleef met 481.8 millioen gulden onveranderd. De deviezenpositie is iets verbeterd, doordat het papier op het buiten- land met circa 12 en de correspon- denten in het buitenland met circa 3 millioen toenamen, waardoor de totale vorderingen op het buiten land aangroeiden van 451.5 tot 467,1 millioen gulden. Het rekening-cou- rant saldo scbatkist is met circa 34 millioen gulden gestegen. Het 3000ste schip is dit jaar, ruim twee maanden vroeger dan in 1947, toen dit op 23 Juli plaats vond, de Rotterdamse haven binnengeiopen. De eer viel ditmaal de Ned. tanker „Perna" van de ..Shell" te beurt, die met een lading olie uit Las Piedras in de petroleumhaven van Pernis arriveerde. Z. H. H. Prins Bernhard heeft Woensdag een periodieke vliegme- "dische herkeuring ondergaan bij de vliegmedische dienst aan de Bras- serskade te Delft. Overeenkomstig de eis heeft de Drentse Kamer van het Bijzonder Gerechtshof te Leeuwarden de 20- jarige H. Holties uit Weyerswold, gemeente Coevorden, tot levens- lange gevangenisstraf veroordeeld. H. heeft als jong landwachter hij was nauwelijks 17 jaar zich niet ontzien zijn arrestanten te mishandelen en te pijnigen. Hij is voortvluchtig. TOT de meest trouwe lezers van onze krant behoort ze- ker gij, die daar op uw bed of stoel in de kamer, in het tentje buiten ligt. Onze krant is u elke dag een welkome bezoeker, die u enkele ogenblikken afleiding en ontspanning komt brengen. Want de dagen, en misschien ook de nachten, zijn lang voor u. Gij telt de uren, de dagen en weken of jaren wellicht van uw gedwongen rust en machteloos- heid. Toch zijt ge vol moed'en lust om te leven. Bewaart die wil, behoudt dat verlangen om beter te worden! Dat is van veel waarde en betekenis. Want dit houdt uw geest fris en ongebro ken en heeft vanzelf zijn weer- slag op uw lichamelijke toe- stand. Eens gaf Christus Zijn Apostelen de macht om zieken te genezen. Leest eens de Mis van deze morgen. Vertrouwt op Hem! Hij zal het ook voor u maken! Oorspronkelijke roman uit het Russische spionnenleven 39. Al z'n lede- maten trilden toen ie de wentel- trap beklom en meermalen bleef ie stilstaan. om adem te scheppen. ,,'t Wordt tijd, dat je gaat trou- wen, Tegleff", zei ie. ..Anders ben je het trouwgeld niet meer waard". En toen. tot Michael, die verwon- derd was een vreemdsoortige leer- ling op dit uur bij hem te zien: „Ik kom je zeggen, dat ik morgen geen les kan nemen wegens familieaan- gelegenheden. Maar m'n woordjes ken ik al. Overhoor me maar: J'accuse, tu ac cuses, il accuseen ik heb vijf in plaats van twee thema's gemaakt Laat ons nu het gesprek in het Frans eens voortzetten." Michael gehoorzaamde, en, hoe wel Tegleff slechts sedert 'n kleine week met de lessen was begonnen, mocht er nu al van succes gespro ken worden. Tegleff wilde Frans leren en daarom zou het hem ook gelukken, had ie gezegd. Zacht ra- telde het telefoon-schelletje: „Zus- ter Alexandra is zo juist van de Stichting thuis gekomen." ,.Dan moet ik u verlaten. heer professor, maar. voor ik het ver- geet: Hier zijn enkele gegevens, werk die eens tot 'n pittige Franse brochure uit. Uw overtuiging zal zich daar niet aan stoten, want ze gaan lijnrecht tegen onze regering in. Maak ze zo fel en hatelijk als uw eigen manifest. Die brochure moet in de boekhandel te Parijs verkrijgbaar gesteld worden. Zoals ge zult zien moet er in komen, dat wij aansporen tot massamoord op de groot-kapitalisten, dat we zelfs hun kinderen in de wieg willen doen uitmoorden. Is dat geen kolfje naar je hand? Hoe gemener je die brochure aankleedt, hoe liever ik het heb. De slotwoorjien moeten luiden: „Dood aan de onderdruk- kers, dood aan het communisme! Ik zal morgenavond om het manuscript sturen. Je hebt er dus 'n voile dag tijd mee. Dat is meer dan genoeg voor 'n bruchure van tien bladzij- den." Tegleff verliet de torenkamer, maar, bij de deur staande draaide hij zich om: ,,'t Wordt tijd, dat ge eens 'n nieuw costuum bestelt. Ik zal de kleermaker met de stalen sturen." Michael kon 'n gevoel van wal- ging niet onderdrukken. Wat voor strik werd hem nu weer gespannen? Een brochure tegen de volksonder- drukkers, die in Parijs verspreid moest worden. Je werd niet wijs uit die witte satan. De duivel in-per- soon keek je door die groenige pu- pillen in het gezicht. En, als hij dat half-dicht-gezakte linkeroog geheel opende, leek het monsterachtig groot. Maar, hij zou moeten gehoor- zamen. Er zat niet anders op. Waar bleef Alexandra? In weken had hij geen spoor van haar gezien. Ja. toch heel in de verte, op de Anitsjkow- brug, onder een der bronzen paar- den, had hij plots 'n oploop van volk gezien. Er scheen iets met 'n auto gebeurd te zijn, want de poli tie drong het volk terug, en toen zag ie twee auto's dicht bij elkaar staan. Er stapte iemand uit. 't Was 'n dame in 't withelder wit, 't was een verpleegster.Alexandra! Geheel alleen stond deze grote witte figuur in 'n kring van volk, door de politie op 'n afstand gehouden. Had ze dit express gedaan, om zijn aan dacht te trekken? Ze wist natuurlijk hoever men vanirit deze torenkamer kijken kon. Wilde ze hem. door deze demonstratie bewijzen, dat ze hem niet vergat? Of was het louter toe- val geweest? In elk geval: ze was nu thuis. Tegleff antwoordde immers in de telefoon: „Zeg tegen de juf- frouw. dat ze even in de huiskamer wacht." Zij was de enige, die niet uit Michael's gedachten weg wilde. Telkens, als ie zat na te denken over wat er van hem worden zou. over het hopeloze van z'n strijd en z'n toestand, rees haar figuur bemoedi- gend en als troostend voor hem op. Als zij hem niet zo dringend ge- vraagd had, de moed niet te verlie- zen, als zij hem niet de hand ge- reikt had met de belofte, voortaan met hem te zullen samenwerken nooit zou ie de moed en de kracht gevonden hebben, om te blijven le ven, om de strijd opnieuw te begin- nen tegen de beulen van zijn volk „Waar komt die kracht, die hoop, die moed vandaan?" vroeg hij zich af. En, 'n innerlijke stem zei hem, klaar en duidelijk verstaanbaar: „Je hebt haar lief, Michael, je hebt haar lief gekregen, om haar moedig en nobel karakter. Zonder haar zul je niets vermogen en met haar, hand in hand zult ge u in staat voelen de hemel te bestormen. XI. Ja of Nee. Tegleff was naar beneden, gegaan, opende met de sleutel de werkka- mer van de Minister van Justitie, Krylow, lag daar nog op de vloer bewusteloos uitgestrekt. De Speur- hond stak een nieuwe cigaret op, schelde en zei tot de bediende; „Zeg aan juffrouw Alexandra dat haar vader haar wacht". In het volgende ogenblik klonken vlugge schreden op de parketvloer van de gang en werd er op de deur van de werkkamer getikt. Tegleff, wijdbeens, te midden van de over de grond verspreide papieren en snuisterijen. met de cigaret achte- loos tussen de lippen, riep: ..Binnen" Alexandra deed van schrik een stap zijwaarts. keek met strakke blik naar het lichaam van haar vader en toen naar Tegleff, die zacht grinnik- te: „Tje„wat zegt u er van? En dat voor iemand als ik, die zo op orde en gezelligheid gesteld is. Kijk me die mooie schildery eens „Nacht op de Dnjester", daar heeft ie me met m'n hoofd tegen geslingerd. Nog wel een schilderij van de groot- vorstin-zaliger-nagedachtenis." Alexandra begreep, wat hier had plaats gehad en ze vroeg met hese stem: „U hebt met m'n vader ge- vochten?" (Wordt vervolgd.I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3