Nieuwe rechtsorde van Indonesie nog niet op 1 Jan. 1949 voltooid? HET EINDE DER GELDZUIVERING HAAGS ADVOCAAT werd twee dagen directeur van Philips Voor Alkmaar en omgeving Uitblijven van volledigaccoord met de Republiek is de oorzaak Geeft Engeland „Marshall-gelcT aan de Arabieren? Optierekeningen voor houders van geblokkeerde tegoeden Overeenstemming te Londen over West-Duitsland Warhoofd vol fantasie, bluf en afpersersmanieren De Regering aan de Eerste Kamer Opbouw van de Unie gaat verder B Winkels in Joego-Slavie staatseigendom Zuiveringsactie op Midden-Java Nog dit jaar voorlopige regering Bedacht vredesplan voor West-Europa Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZATERDAG 22 MEI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11266 BUREAUX: 31 AUGUSTUS REGERINGSJUB ILEUM Wijziging L.O.-wet goedgekeurd 2 juni Huwelijk van ex-Koning Michael? In Djokja bevindt zich het ziekenhuis „Onder de Bogen". Ter be- veiliging tegen indringers is een prikkeldraadversperring aange- bracht Een groepje zusters van het ziekenhuis binnen de prik keldraadversperring. Kleine Joodse successen I liB a 11 Weizmann naar Truman Amerika stelt onderzoek in VERPLEEGSTER door gasverstikking om het leven gekomen REPUBLIEK MISBRUIKT GASTVRIJHEID Daarom conferentie verboden. Omstreeks September een Duits Parlement NlalMAMjj jstD I R1AN.U De Nederlandse Spoorwegen hebben een aantal electrische loco- motieven in Frankrijk besteld. Deze locomotieven, welke onder de thans geldende omstandigheden op korte termijn geleverd zullen worden, zijn van het type BB, d.w.z. voorzien van vier aangedreven assen. Deze machines zijn bestemd voor gemengd bedrijf en kunnen dus zowel de kolentreinen van Limburg uit, als de sneltreinen voor personenvervoer trekken. DE EERSTE NIEUWE HARING Vlaardingen genoot de primeur BERNADOTTE Kans van slagen is een op honderd Sovjet-vliegtuig in Korea geland Egyptenaren veroveren Hebron Nieuuu No ordhollands ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800, (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank De minister van binnenlandse za- ken heeft aan burgemeesters en wethouders der gemeenten mede- gedeeld, dat de ministerraad de datum voor de viering van het re- geringsjubileum van H.M. de Ko- ningin en van de 300-jarige onat- hankelijkheid van Nederland heeit vastgesteld op Dinsdag 31 Augustus 1948. DE REGERING deelt in de Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag van de Eerste Kamer betreffende de wetsont- werpen tot Grondwetsherziening mede, dat, al zal zij harerzijds alles doen wat in haar vermogen is om de vestiging der nieuwe rechts orde in Indonesie zo spoedig mo- geiijk te verwezcnlqken, zij desal- niettemin moet erkennen, dat het tengevolge van het uitblijven van het volledige accoord met de Re publiek, aan ernstige twijfel on- derhevig is. of de nieuwe rechts orde op 1 Januari 1949, genoemd in de overeenkomst van Linggad- jati, zal kunnen z|jn voltooid. De Regering herinnert er aan, dat 1 Januari 1949 in de overeenkomst van Linggadjati was opgenomen als de z.g. „streefdatum" voor het tot stand komen van de Unie en de Verenigde Staten van Indonesie. Wanneer men in aanmerking neemt welke constitutionele voorzieningen nog moeten worden getroffen voor ileze totstandkoming, spreekt het vanzelf, dat daarvoor een zeker tijdsverloop onmisbaar is. In de overeenkomst van Linggadjati was deze periode geraamd op 26 maan- den. Daarbij was er van uitgegaan, dat aan de positieve opbouw, ter- stond na de totstandkoming van deze overeenkomst, zou kunnen worden begonnen. De omstandig- heden hebben er toe geleid, dat deze opbouw voor een belangrijk deel heeft moeten wachten op de tot standkoming van het accoord, waar- over thans wordt onderhandeld. Voor wat betreft de vooruitzich- ten in zake het' tot stand komen van een politiek accoord met de Republiek Indonesie zij medegedeeld dat de onderhandelingen zover zijn gevorderd, dat van beide zijden over de meeste der te behandelen onder- werpen z.g. working-papers zijn in- gediend. Thans is derhalve een overzicht verkregen van de in be- spreking te brengen materie. De elgenlijke onderhandelingen zuiien binnenkort een aanvang nemen. Hoewel op vele punten nog verschil van mening is te voorzien, ziet de regering gener- lei reden om te veronderstellen, dat een accoord niet zou kunnen worden bereikt. Ten aanzien van de besprekingen met de andere deelstaten, vestigt de regering nogmaals de aandacht op de noodzaak, dat de opbouw van de Unie en van de Verenigde Sta ten van Indonesie niet een onder- werp is, dat uitsluitend of voor- namelijk overeenstemming met de Republiek zou behoeven. Het be- lang van de andere toekomstige deelstaten van de Indonesische fe derate mag niet worden opgeofferd aan een te lange onzekerheid om- De Tweede Kamer heeft Vrijdag het wetsontwerp tot wijziging van de Lager-Onderwijswet 1920 zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. ATHENE. 21 Mei (A.P.) Vol- gens Hofkringen zullen ex-koning Michael en Prinses Anne van Bour bon Parma waarschijnlijk trouwen te Athene, als de ex-koning 2 Juni een bezoek brengt aan zijn oom, Koning Paul. trent de afloop van de onderhande lingen met de Republiek. Om deze reden wordt dan ook binnenkort een conferentie belegd van verte- genwoordigers van de andere auto- nome gebieden te Bandoeng, waar- in met hen zal worden beraadslaagd. onder meer over de te scheppen nieuwe rechtsorde, waaraan zij deel zullen hebben. Verder zegt de regering. dat ook zij vreest, dat communistische in- vioeden het rechtmatig nationalisme in Indonesie misbruiken en dus dat nationalisme schaden. Betreffende de vorm van de te vestigen Unie is de regering van oordeel, dat er geen sprake van is, dat hieromtrent nog volstrekte on zekerheid zou heersen. Ook al krijgt de nieuwe organisatie haar uitein- delijke vorm eerst bij het gemeen overleg met de bevolkingen van de overzeese gebiedsdelen. De figuur, die de regering voor ogen staat, is voldoende omlijnd, biedt voldoende aanknopingspunten om in de rege- len. die volgens de regeringsvoor- stellen thans in de Grondwet zullen worden opgenomen, als doelwit van het overleg te worden gesteld. )IJ DE TWEEDE KAMER is In- gediend een wetsontwerp. houdende afwikkeling van de geldzuivering. Het ontwerp bevat bepalingen, te zamen vormende een afgerond complex van regelingen terzake van de afwikkeling der geldzuive ring. Wordt dit ontwerp tot wet verheven, dan zal derhalve de af wikkeling van de geldzuivering geheel worden geregeerd door be palingen welke by of krachtens de wet zijn, respectieveljjk zullen worden gegeven. In het gekozen stelsel blijven de overige bepalingen op het stuk van de geldzuivering, vastgesteld krachtens het tweemaal bij de wet verlengde machtigingsbesluit geldzuivering, welke niet betrek- king hebben op de afwikkeling der geldzuivering, buiten het sy- steem van de afwikkelingswet. Teneinde een bevredigende basis te scheppen voor het openen van een mogelijkheid een keuze te doen tussen de alternatieve aanwendings- mogelijkheden voor excedenten aan geblokkeerd tegoed is in de eerste plaats voor deze geblokkeerde te goeden een speciale status gescha- pen. Houders van geblokkeerde te goeden, die hun zekerheidsstellin- gen en aanslagen in achterstallige belastingen en heffingen hebben voldaan, kunnen daarom van de ontvanger der directe belastingen een machtiging ontvangen, op grond waarvan hun excedenten geblok keerd tegoed worden overgeboekt naar een optierekening. Aan de houder van een excedent aan ge blokkeerd tegoed, hetwelk is om- gezet in een tegoed op optierekening staat daarna de gelegenheid open binnen het kader van de verschil- lende keuzemogelijkheden of opties een bestemming voor dit excedent te zoeken. De houder van een tegoed op op tierekening, ontstaan door de blok- kering van gelden die ten voile het karakter van spaargelden dragen. zal dit tegoed bij voorkeur laten staan bij de spaarinstelling, waaraan hij zijn spaargeld destijds toever- trouwde. Het verwerven van onroe- rend goed of effecten is een hande- ling welke in het algemeen buiten de gedachtensfeer van een kleine spaarder ligt. Daarom is voor hem de optie der beleggingsrekening ge- opend. Aangezien de tegoeden op beleggingsrekening, zij het geleide- lijk, rechtstreeks worden vrijge- maakt, draagt deze optie indien en voor zover zij tot ontsparing aanleiding zou geven een infla- toir karakter. Alleen al om deze reden was het noodzakelijk. deze optie te beperken tot een bedrag van ten hoogste f3500.per optie rekening. Eveneens om sociale redenen is aan de houder van een excedent aan geblokkeerd tegoed de moge lijkheid geboden de optie der ver- regelen heeft getroffen. werving van een lijfrente, levens- of spaarverzekering te kiezen. Voor zover houders van optiereke ningen geen der vorenbedoelde op- ties hebben gekozen, dan wel daar- van niet tot het voile bedrag van het tegoed op optierekening gebruik hebben gemaakt, bestaat voor hen de mogelijkheid om tei> laste van hun optiedekking 3% investerings- certificaten dan wel 314 beleg- gingscertificaten te verwerven. TEL AVIV, 22 Mei (A.P.) De Joodse troepen zijn Vrijdag het Ara- bische dorp Beit Safafa aan de zuidelijke rand van Jeruzalem binnengedrongen en hebben enige huizen in de lucht laten vliegen, meldt een Haganah-communique Vrijdagavond. In de sector Sheik Jarach zijn ettelijke Arabische pant- serauto's b' iten gevecht gesteld. BELGRADO, 22 Mei (AP) Vrijwel alle winkels in particulier bezit in Belgrado waren Vrijdag gesloten met een kennisgeving aan de deur, dat de zaak thans aan Belgrado toebehoorde. Regerings- beambten namen de inventarls op. De veiligheidspolitie begon vroeg in de morgen met de sluiting. Men is te Belgrado van oordeel, dat dit de laatste stap van de rege ring is, om de gehele handel in Joe- goslavie te nationaliseren. Het is nog niet bekend, of men in geheel Joegoslavie dergelijke maat- offen. De rege- ringsambtenaren weigerden com- mentaar te geven over de maatregel, die tevoren niet aangekondigd was. Volgens de wet op de nationalisa- tie zullen de winkeliers compensa- tie krijgen in de vorm van obliga- ties. Bekend is, dat de regering steeds scherper maatregelen treft tegen speculanten, zwarte handela- ren en o.w.'ers. Er zijn ook wetten aangenomen, waardoor de tussenhandel en parti- culiere groothandelaars volkomen uitgeschakeld zijn. WASHINGTON, 21 Mei (A.P.) Dr. Chaim Weizmann, president van Israel, zal Maandag naar Washing ton gaan als gast van de Ameri kaanse regering. Op het Witte Huis werd verklaard dat hij naar Washington komt op uitnodiging van Truman. WASHINGTON, 21 Mei (Renter) De regering der V.S. heeft biy- kens een bekendmaking, het plan een onderzoek door het congres te laten instellen naar de vraag, of Groot-Brittannie de Ameri- kaanse financiele hulp al dan niet gebruikt om de arabische legers in Palestina te steunen. De commissie voor de toewijzin- gen. zal het onderzoek in handen nemen. Senator Owen Brewster (rep.) heeft in dd Senaat verklaard, dat Britse officieren plus acht mill, nond sterling per jaar door Groot- Brittannie werden afgestaan aan de Transjordaanse grenswacht, op kos- ten ..van de Amerikaanse belasting- betalers". Dr Stephen Wise, voorzitter van het Amerikaanse Joodse Congres, heeft in een telegram aan Truman en Marshall verzocht om onmiddel- lijke stopzetting van Amerikaanse financiele hulp aan Engeland, „tot- dat dit land ophoudt, arabische le gers te steunen." Te Lake Success zijn er tekenen, die er op wijzen, dat de Verenigde Staten zich openlijk zullen verzet- ten tegen het standpunt, dat En geland in de U.N.O. inneemt ten opziclrte van de oorlog in Pale stina. Men verneemt, dat de Ameri kaanse gedelegeerde, Warren Austin, zich opmaakt een drin- gende oproep te laten horen voor een krachtige U.N.O.-politiek, nu de Veiligheidsraad die Zater- dag om 15.30 weer bijeenkomt nader komt tot 'n stemming over de maatregelen, die men moet ne men ten opzichte van de gevech- ten in Palestina. Engeland heeft zich tot nog toe tegen een dergelijke politiek verzet en kan zelfs gebruik maken van zijn veto-recht, om elke stap in die richting onmogelijk te maken. De kwestie of het voorstel van de Verenigde Staten de noodzakelijke 7 stemmen zal halen afgezien van een eventueel veto wordt hier Zaterdag druk besproken. Een 24-jarige verpleegster uit Am sterdam, mej. H. V., die voor prac- tische ervaringen enige tijd in enke- le Heerlense gezinnen werkte, zou, omdat haar werk in Heerlen was voltooid, naar Amsterdam vertrek- ken en had Donderdagmiddag af- scheid genomen van de verschillen- de gezinnen waar zij had gewerkt. In haar pension nam zij daarna 'n bad. Op een gegeven ogenblik hoor- de men gekreun. Daar de deur van de badkamer gesloten was. moest men via een balcon een ruit stuk- slaan om zo in de kamer te komen. Het meisje bleek bewusteloos te zijn geraakt door het uit een defec- te geyser gestroomde gas. Genees- kundige en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse. Het meisje werd overgebracht naar het St. Jo- sephziekenhuis. waar nog kunstma- tige ademhaling werd toegepast, echter zonder resultaat, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is zij overleden. BATAVIA, 21 Mei (AP) In een iegercommunique van de Ne- derlands-Indische regering wordt vandaag gezegd, dat Nederlandse troepen met een zuiveringsactie" tegen ..terroristische benden" in de bergen rond Tasikmalaja op Midden Java bezig zijn. Volgens het communique onder- nemen de benden rooftochten tegen de bevolking. Voorts wordt gezegd, dat 1 Neder- lands soldaat gedood en 1 gewond werd tijdens deze nog niet beein- digde operatie. „Enige dozijnen" bandieten werden gedood en gevan- gen genomen. De benden bestaan uit de resten der republikeinse troepen. die niet aan de evacuatie van Nederlands gebied op grond van de Renville overeenkomst hebben voldaan, en die versterking hebben gekregen van ..bandieten die zich langs sluip- wegen bij hen hadden gevoegd". Voorts werd gezegd. dat een van de voornaamste broeinesten van dit banditisme, het dorp Goenoeng Tjapoe, door Nederlandse troepen in weerwil van zware tegen§tand is gezuiverd. Zoals wij gisteren nog konden meedelen heeft de Ned.-Indische regering het houden van een Re publikeinse Conferentie te Batavia als tegenhanger van de komende Federale Conferentie te Bandoeng, verboden De overwegingen van dit verbod zijn, dat uit de opzet, het karakter en de leiding van de voorbereidende vergadering duidelijk blijkt, dat het initiatief uitgaat van personen, die tot de republikeinse regeringsorgani- satie behoren of daarmede nauw verbonden zijn en die dus de in Ba tavia verleende gastvrijheid mis bruiken voor politieke agitatie in 't door Nederland gecontroleerd gebied Engeland, Frankrijk, de Bene- luxlanden en Amerika zijn tot een overeenkomst gekomen betretlcn- de de vestiging dit jaar van een voorlopige regering voor West- Duitsland, aldus werd door ver- antwoordelijke diplomatieke krin- gen meegedeeld. Alleen nog technische details zou- den een formeel communique, dat in het begin van de volgende week verwacht wordt, in de weg staan. Er zijn nog enige details te rege len over de procedure die gevolgd zal worden voor de vestiging van de Duitse regering. Voorlopig is echter beslist, een constituerende vergadering op of omstreeks 1 September bijeen te roepen. Aan deze vergadering zou- den grote bevoegdheden toegekend worclen voor de opstelling van een grondwet voor West-Duitsland. De bezettende mogendheden de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk zouden voornamelijk het recht van veto houden over aan- gelegenheden betreffende de ex- porthandel, het muntwezen en de buitenlandse politiek. De bezwaren van technische aard DE NIEUWE ZOMERZEGELS <uvl:llfU •RAWftC-J.STAPMORtT :25 s KLCUR: ft r oca •RAVURDW.VAN OUR NLCURtORANJCROOO 6RAVURC C A.NCCHELSE KLCUR: OLA UW 6RAVURC:W.VAN OUR OCfcAAVUACS ZUMNAAR rOTO&RAriSCHE OPNAHCN VAN IR.VAN NOORDWIJK Druk; PL A AT DRUK 2Rg»lgr:30x3fl.6mm AESTETISCHE VERZORGING S.L.HARTZ TEKST EN WAA RDEAANDUIDING J r.KRJMPEN ■^PlV.PCLT Voor het Trlbunaal te Den Haag stond de advocaat mr. Th. Bodde terecht, die tijdens de bezetting met alle mogeljjke middelen ge- poogd zou hebben om directeur- generaal bij Philips te Eindhoven te worden en in zoverre slaagde, dat hy deze functie twee dagen vervulde. Voorts had hij door mid- del van allerlei politieke intriges getracht tydens de bezetting een vooraanstaande positie in te ne men, om na Mussert de Neder landse leider te worden. Tensiotte kreeg hij de beschuldiging te ho ren, dat hij zich bezig had ge- houden met eenvoudig-misdadige oplichting en afpersing van Joden en personen, die gevaar liepen te worden weggehaald of gearres- teerd. Een groot aantal getuigen, o.m. dr. F. J. Philips en enige leidende figuren uit het Philipsbedrijf wer den gehoord in een zitting, die tot ver in de avond duurde en die vol met verrassingen en openbaringen was. Mr. B. erkende zijn relatie met de Duitse minister Frank, later pro- tektor in Polen, die v66r de oorlog zijn juridisch correspondent was. Hij erkende eveneens de oprichter te zijn van de nationaal-socialistlsch gerichte stichting Volksgroep der Geuzen, welke groep in Februari 1940 door de Nederlandse regering verboden werd, alsook dat hij ge- poogd heeft deze organisatie tijdens de bezetting nieuw leven in te blazen. Negen uur duurden de getuigen- verhoren tegen verdachte. die zich verder moest verantwoorden we- gens aanklachten over verduistering van gelden. die hem ter hand wer den gesteld om slachtoffers uit Duitse handen te halen, samen- spanning met Duitsers om direc- teur-generaal van Philips te worden en enige zonderling lijkende poli tieke manipulates om een leidende rol in het Nederlandse volksleven te spelen. Dlrecteursfunctie geSist In 1940 en 1941, zo bleek uit deze getuigenverhoren, heeft mr. B. con tact gehad met vooraanstaande figu ren uit het Philipsconcern. In 1940 kwam hij. via een employe, met een procuratiehouder van dit bedrijf in contact. Deze bracht hem in kennis met een der directeuren, de Vries. Mr. B. beweerde, dat deze hem de functie van directeur van de juri- dische afdeling beloofde. indien hij de verhouding tussen Philipscon cern en Verwaltung wist te verbe- teren. Volgens verdachte zou de heer de V. hem gevraagd hebben zijn benoeming tot directeur-gene- raal te bevorderen met voorbijgaan van ir. F. J. Philips, die later direc- teur-generaal geworden is. De heer de V. ontkende zulks ten stelligste. Mr. B. had zulks gesuggereerd, doch hierop was hij niet ingegaan. Een jaar later bracht van T. mr. B. met ir. Philips in contact, omdat deze het verdwijnen van de Verwalters en een reis naar Portugal zou kun nen bewerkstelligen. Opnieuw heeft mr. B„ thans volgens ir. Philips, die als ge- tuige werd gehoord, toen een dl recteursfunctie geeist. Mr. B. wenste echter een benoeming be- krachtigd te zien door dr. Philips en ir. Otten, weshalve hij mee naar Portugal wilde. Deze rels naar Portugal zou contact met dr. Philips en ir. Otten, die tydens de oorlog in Amerika vertoefden, mogelijk maken. Volgens sommige getuigen heeft het werk van mr. B„ die bedragen tot f 25.000 toucheerde, niets uitge- haald. De verdachte beweerde het tegengestelde. Ir. Phiilps vertelde, dat mr. B.. kort voor het intrekken van de briefjes van duizend, ge tracht heeft hem in een klein caf4 te Eindhoven te overreden voor een aanzienlijk bedrag aan deze biljet- ten terug te nemen. Ir. Philips heeft dit geweigerd. Tijdens de verhoren liet mr. B. zich enige malen smalend uit over de familie Philips en beweerde, dat dr. Philips tijdens de oorlog aan Berlijn heeft gevraagd om naar Eindhoven te mogen terugkomen. Politieke ambities De ..Stichting Volksgroep der Geuzen" werd in Februari 1940 door de Nederlandse regering, als zijnde van nationaal-socialistische strek- king, verboden. De leider ervan, mr. B. en een medewerker, de in- formateur T., hebben by Seys In- quart tot tweemaal toe gepoogd deze stichting nieuw leven in te blazen. Zij verklaarden, dat deze volks groep alleen economisch pro-Duits en stellig anti-NSB was. Men heeft gepoogd via vooraanstaande Neder landse oud-hoofdofficieren een zo- genaamde legale beweging te stich- ten, die in werkelijkheid strijdbaar moest zijn bij het uitdrijven van de vijand, aldus werd verklaard. Hier- toe moesten z.g. honderdschappen. groepen van honderd onder leiding van een bekwaam en vertrouwd man, worden gevormd. Dit ging ten siotte niet door bij gebrek aan de- zulken voor de plannen van mr. B., aldus werd ter zitting verklaard. Ook kwam een „vredesplan" ter sprake, waarbq een hauptmann Ahrens en diverse andere Duitsers betrokken waren. Toen men inzag, dat Duitsland de oorlog verliezen ging, werd in 1944 besloten een groep te vormen om te bemidde- len. Mr. B. zou naar Londen gaan en A. naar Berlyn. Mr. B. wilde Nederland en Beigie doen ontrui- men en bezetten door Zweedse troepen met een geallieerd-Duitse controle-commissie. Al deze plannen liepen op niets uit, hoewel ook de illegaliteit in het ontruimingsplan betrokken zou zijn geweest. Dolle Dinsdag schijnt er een eind aan te hebben gemaakt. Ondertussen was mr. B. er eind Augustus 1944 in geslaagd om zich tot directeur-generaal van Philips te laten benoemen. Hij stelde dit voor als een daad van zelfopoffe- ring. Ir. Philips was in die tijd ondergedoken en een vrij groot aantal leidende Philipsmensen zat in Vught. ..Ik heb die functie aan- vaard onder voorwaarde, dat zij alien zouden worden bevrijd", zo verklaarde de verdachte. Te Vught werd bij notariele acte deze vrij- lating bevestigd en verwezenlijkt. Een der bevrijden werd tot secre- taris van mr. B. benoemd. De nieu we directeur-generaal is echter maar zeer kort in functie geweest. Om half negen 's avonds vond de president het en schorste de zaak tot Zaterdag. waardoor de conferentie deze week niet ten einde kan worden gebracht, belreff m hoofdzakelijk een ophel- dering van de eisen van Frank rijk en de Benelux-landed, die de garantie willen hebben, dat de Duit se oorlogsindustrie niet weer het punt zal bereiken, dat een basis zou kunnen zijn voor een nieuwe over- val op hun landen. Volgens de genoemde diplomatie ke bronnen hebben de zes landen echter fundamentele overeenstem ming bereikt wat betreft de instel- ling van een internationale autori- teit voor het toezicht op de produc- tie van steenkool, cokes en yzer- erts in het Ruhrgebied. Krachtens het huidige plan zou den de drie westelijke mogendhe den elk twee stemmen krijgen in de beraadslagingen van de raad en de Beneluxlanden, elk een, terwijl Duitsland een stem zou krijgen in de eindbesluiten. Dat zal dan het eind zijn van de tweede conferentie der westelijke mogendheden ter vaststelling van de economische en politieke toe- komst van Duitsland. De eerste conferentie is in het begin van 1948 gesloten' met een opmerking van-de Amerikaanse ambassadeur Lewis Douglas, dat men in tien dagen meer had tot stand gebracht dan in welke andere conferentie ook sinds het eind van de oorlog. Ze zijn er weer, de eerste Hol- landse Nieuwe Harlngen. Precles om 1 uur gisterenmiddag voer de stoomlogger Vlaardingen 80, de Gesina, schipper C. van Oosten, van de Vlaardingse Stoomvissery, de Koningin Wilhelminahaven binnen, en onmirtHellijk werd dp historische jagerijvlag op het handelsgebouw gehesen. Er was veel belangstelling by deze eerste binnenkomst. Schipper van Oosten won vorig jaar de be- drijfswimpel voor de best verzorgde haring. Hij deelde mee. de haring te hebben gevangen op 56 graden en vier minuten N.B. en drie graden O.L., waar hij Woensdagavond om half negen aan schot is gegaan. De eerste 3 kantjes ..Hollandse Nieuwe" te Vlaardingen aangevoerd werden afgemijnd op f 401, waarna het vierde niet minder dan 414 opbracht. De volgende gingen wat goedkoper, zodat de prijzen voor deze eerste 35 kantjes varieerden van 414 tot f 338, alles per ton gerekend. De kwaliteit vap deze primeurs was v'oor de tijd vah het jaar uitstekend te noemen, terwyi elk kantje circa 900950 stuks be- vatte. Dezelfde middag liep de eerste Scheveninger, de Sch. 32 de haven binnen. De vangst bestaat uit 43 kantjes nieuwe Hollandse haring van twee schepen. STOCKHOLM. 21 Mel (A.P.). Graaf Bernadotte, die gekozen is tot bemiddelaar voor Palestina, heeft vandaag gezegd, dat de kans dat hij zal slagen een op honderd is, doch dat die kans aangevat moet worden. Bernadotte verklaarde, dat hij in een telefoongesprek met Trygve Lie, de Secretaris-Generaal van de Ver. Naties, de functie van bemiddelaar der Ver. Naties in het Palestijnse conflict had aanvaard. SAOUL (Korea), 21 Mei (A.P.) Een Sowjet-vliegtuig is bij Taejon, in het door de Amerikanen bezette zuidelijk deel van Korea geland. De piloot stak het toestel in brand. Hy zal ter beschikking van de Sowjet- autoriteiten worden gesteld. De piloot vertelde. dat hy de weg was kwqt geraakt en ten slotte door benzinegebrek moest dalen. CAIRO. 22 Mei (A.P.) Volgens het Vrijdagavond gepubliceerde communique van het Egyptische Ministerie van Defensie, zyn de mo- biele Egyptische troepen Vrydag Hebron binnengetrokken, dat nog geen 32 K.M. ten Zuiden van Jeru zalem ligt. Egyptische vliegtuigen hebben staalfabrieken in Tel Aviv gebombardeerd en een aanval ge- daan op het vliegveld Ramleh.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1