Een sterk betoog en een scherpe vraag van mr. Kropman i I legale actie of moord op zeven mensen Finse crisis duurt voort Bevin speelt „stommetje in het Lagerhuis HOGERE TABAKSACCIJNS en uitbreiding van de weeldebelasting Voor Aikmaar en omgeving De Senaatsvoorzitter doet mee aan het debat! Minister Lieftinck vraagt: Indie in de Senaat - De kronkelwegen van de Christelijk Historischen en de liberalen K.P.'ers voor het gerecht Leino's opvolger geroyeerd als lid der sociaal-democratische partij Stakingen breiden Huidige besprekingen laten geen verklaringen toe zich uit Zwaardere ondernemingsbelasting voor de jaren 1948 en 1949 Moskou sluit overeenkomst met Repubiiek Tsjechische priesters geen candidaat Jeruzalem gebombardeerd President Weizman bij Truman WOENSDAG 26 MEI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11269 BUREAUX: Het m.s. ..Beatrix" van de Stoomvaart Mij. ,,Zeeland" is bij de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" weer geheel gerestau- reerd. Het gepavoiseerde schip wordt van de werf naar de sluis versleept Tsjechische generaal gearresteerd Auto's en motorfietsen ook weeldegoederen CONSUMPTIE-IJS OOK BELAST De bombardementen op Jeru- zalem kunnen de geestdrift van de Joodse krantenmensen niet doven. Hier wordt de krant „opgemaakt" in de portiek, nu de zetterij zelf verwoest is. Dat kan een fris en zonnig nummer worden. Halifax getuigt ten gunste van Von Weiszacker Grote brand te Stockholm Joden opgeroepen voor militaire dienst PARIJS 26 Mei (A.F.P.) - Radio Moskou heeft, zo meldt A.F.P., zojuist bekend gemaakt) dat de Sovjet-Unie en de repubiiek Indonesia een overeenkomst gesloten hebben, strekkende tot vestiging van diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen en de uitwisseling van consuls. De onderhandelingen werden gevoerd door de Sovjet-Russi- sche ambassadeur te Praag en de bij de Tsjecho-Slowaakse regering geaccrediteerde Indo nesische gezant BEZOEK WAS „BEVREDIGEND" Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smite, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementeprijs f 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum /4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in, alle edities 30 ct. No ordhoUands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ADKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200 HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank van ons land zou kunnen zijn onder zulke omstandigheden van de repu- bliek afscheid te nemen. Dergelijke onderhandelingen moeten niet met de repulbiek gevoerd worden, die nog niet eens gereed blijkt te zijn ter rijksconferentie te verschijnen. Dit alles klonk inderdaad weer heel anders dan de woorden, die prof. Kranenburg liet horen over de doelbewuste toepassing van het federalistisch beginsel, het ideaal van Abraham Lincoln en Roosevelt, dat hij in het huidige wetsvoorstel gelncorporeerd zag. Het klonk met zijn waarderende woorden voor het werk van onze regering ook weer heel anders dan de oppositionele Rlanken, die prof. Anema namens de A.R. had laten horen, in begin- selvaste trouw hamerend op het aambeeld van gezag en het gemis aan een goede rechtstoestand, waar- op de A.R.'s. blj alle waardering voor de goede trouw der regering, NADAT DE EERSTE KAMER gisterenmiddag een aantal minder belangrijke wetsontwerpen zonder discussie en stemming had aangenomen en de communisten hun motie hadden inge- diend strekkende tot de erkenning. van de staat Israel, die in een volgende vergadering behandeld zal worden, is het wets- ontwerp tot verandering van de Grondwet in verband met de nieuwe rechtsorde voor de Overzeese Gebiedsdelen punt van uitvoerige discussies geworden, die in een avondvergadering zijnvoortgezet Het meest opvallende in dit debat is geweest, dat prof. Kranenburg op een gegeven ogenblik van zijn voor- zittersstoel afdaalde en een poli- tieke rede hield ter verdediging van het standpunt van zijn partij, de PvdA, een betoog, dat niet naliet indruk te maken in de Senaat. Prof. Anema, zijn tegenstander van de anti-revolutionnaire partij, nam de voorzittershamer over en heeft rus- tig toegeluisterd, ook toen prof. Kranenburg een enorme aanloop nam om tot het onderwerp, dat aan de orde was, te komen, nl. de grond- wetswijziging, waarbij hij via de beginselen waarop de democratiscne staatsorde der Ver. Staten is ge- bouwd terecht kwam op de huidige politieke situatie in ons land, waar- oij een minderheid nog altijd fel tegen de Indonesische politiek van onze regering blijft sputteren.. Er liepen bepaalde parellelle lijnen tussen dat wat prof. Kranenburg betoogde en wat senator Kropman tevoren namens de KVP had ver- klaard. Met name was er een gelijke opinie ten aanzien van het feit, dat er in de huidige situatie niet te veel met dogmatische stellingen gema- noeuvreerd moet worden en dat men in de baaierd van moeilijk- heden, die de reconstructie van het Koninkrijk nog steeds oplevert, allereerst een basisplan moet leg- gen, enkel grote lijnen moet aan- geven. Dan komen de fijne kantjes later vanzelf wel terecht. Wij jeven in een grote tijd, zo heeft onze Koningin ons nog onlangs voorge- houden, aldus de heer Kropman. Tientallen jaren reeds is dit enorme wereldgebeuren hier in dezelfde Kamer door senatoren voorzien, maar de reactie van hun woorden op het Nederlandse volk is steeds uitgebleven. Nu staat men voor be- slissingen, die terzake bij de ver- kiezingen aan de orde komen en zal men moeten inzien, dat het on- gezonde romantiek zou zijn zich te verzetten tegen een regenngsbeleid, waarvan het nageslacht mogelijk eerst zal Inzien dat het, ondanks de fouten die er gemaakt zijn, grote lof verdient. Laten wij het aan de geleerden overlaten om zich te verdiepen in de vraag, welke staatsrechtaliike begrippen men in de Indonesische staten wil gaan onderbrengen, maar laten wij een staatsrechtelijke struc. tuur in grondtrekken neerleggen en niet langer talmen. Er moet een brug worden gebouwd over een bandjir en niet over een gezapig Indisch riviertje. Onder zulke omstandigheden pakt men aan en men schept geen nieuwe moeilijkhedcn. Dit vooruitstrevend strategisch beeld van de situatie belette senator Kropman echter niet de regering de vraag te stellen, of het juist is dat er onderhandelingen tussen Nederlandse en Republi- keinse delegaties gevoerd gaan worden over de structuur van de Ned.-Indonesische Unie en de Ver. Staten van Indonesia, zoals de laat- ste tijd bij geruchte verluidt. Hij atelde het zelfs zo scherp, dat, wanneer dit Juist mocht blij- ken, men zich gaat afvragen of geduld nu een zo rekbaar be grip is, dat men de»e dingen toe kan laten. Er z()n voor degenen, die erkennen, dat ook thans in Indie lets groots verricht wordt men denke eens aan de staten buiten de repubiiek gelegen! ook op dit punt grenzen. Wat de heer Kropman gehoord had bracht hem op de gedaehte, dat het werkelijk wel eens in het belang toch spreken van een wrak beleid, dat gemis aan besef voor de reali- teit bevat. Het klonk ook volmaakt anders dan de. lange kronkelxede, die de heer Pollema nodig had, om te be- togen, dat hij zijn oud verschimmeld oppositiestokpaard voorlopig aan kant wilde zetten, om er mogelijk straks, wanneer de verkiezingen ge. houden zijn, wel weer eens op te kruipen. Dit laatste vooral ontlokte heftige kritiek aan prof. Kranenburg, die een dergelijk optreden eenvoudig- weg inconstitutioneel vond, onder welke qualificatie ook do overeen- komstige houding der VVD werd gerangschikt. Zijn redenering kwam in het kort hierop neer, dat de kiezers van beide op de wip blij- vende partijen geen enkel houvast hebben bij het uitBrengen van hun oordeel over deze grondwetsherzie- ning, waar het toch straks om gaat, zolang de partij zegt niet te weten wat zij na de verkiezingen zal doen. Overigens is de teerling geworpen, aldus de voorzittcr van de Eerste Kamer, die zich biermede wel mid den m het strijdgewoel heeft ge worpen. De PvdA ziet in de houding van deze kleine minderheid in op posite slechts „politieke ellende en machteloosheid" en ziet geen enkel heil meer in samenwerking met dergelijke politic!, die geen haring of kuit willen. In de avondzitting verdedigde prof. Molenaar de „kronkelhouding" van de WD en de heer v. Santen van de CPN kon zich met de voor- gestelde wijziging niet verenigen, omdat ze hem niet ver genoeg ging. Heden zou de regering aan 't woord komen. BEVIN heeft gisteren tjjdens het debat, dat volgde op het ant- woord van de minister op de vraag van Winston Churchill om een verklaring inzake Falestina, ..stommetje" gespeeld. Bevin werd overstelpt met vragen, doch ont- week de pogingen om hem te doen verklaren, wat er precies ge- daan moet worden om een eind te maken aan de strijd in het hei- lige land. Een volledige verkla ring, aldus Bevin, zou nadelig kunnen z(jn voor de belangrijke besprekingen, die thans plants vinden. Een paar uur tevoren had Bevin voor de derde keer in vier dagen een onderhoud gehad met de Ame- rikaanse ambassadeur om te trach- ten overeenstemming te bereiken over de methode om vrede in Pa- lestina te brengen. Het enige waartoe Bevin bereid was in antwoord op de vraag van Churchill was de verklaring, dat de Britse pogingen waren gericht op 't aannemen van een resolutie door de Veiligheidsraad, welke voldoende objectief en onpartijdig zou zijn om een goede kans te maken door beide partijen aanvaard te worden, met een gelijktijdig bevel het vuren te staken en vervolgens deze resolutie te doen aanvaarden door beide par tijen. Het Labouriid Segal stelde de vraag: ,.Is het niet vreemd, wan neer wi) een beroep doen op de Arabische staten om het vuren tie staken, terwijl wt) het zijn die hun de wapens geleverd hebben? Bevin had hier slechts dit te ant- woorden: „Ik verzoek de Kamer de zaken niet dooreen te halen. Ik neem toch aan. dat de heer Segal de vrede wenst. Hij geve ons dus de gelegenheld onze taak in deze zin te vervullen." Een woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken deelde mede, dat de positie van de ongeveer 40 officieren, die bij het Transjordaanse legioen van koning Abdoellah dienden, door het mini sterie wordt bestudeerd. Het Ara- bisch legioen, dat ongeveer 12.000 man telt, wordt gefinancierd met 'n jaarlijkse toelage van 2 mill, pond sterling uit de Britse schatkist, in- gevolge het Anglo-Transjordaanse alliantie-verdrag. Bevin verklaarde. dat hij de kwestie vandaag in het Lagerhuis zou behandelen. QE REGERINGSCRISIS in Fin. land is nog niet opgelost. Het Kabinet ging Dinsdagavond uit- eenk zonder dat men succes had bereikt. Hedenmiddag zullen de ministers opnieuw bijeenkomen. De conservatieven, die de motie tegen de communistische minister Leino hadden ingediend, verkla ren thans, dat zjj niet tegen een communistische minister van bin- nenlandse zaken zijn, mits deze minister niet Leido is. Kflpi. die Leino als minister van binnenlandse zaken is opgevolgd, heeft gisterenavond verklaard, dat hij- deze post niet zal blijven bekle- den. De sociaal-democratische partij heeft eveneens gisterenavond mede- gedeeld. dat Kilpi zijn lidmaatschap van die partij heeft verloren, daar hij zich candidaat heeft gesteld voor de Volksdemocratische partij. In de loop van Dinsdag kwamen steeds meer berichten binnen over de ongeregeldheden in verschillende streken van Finland. De pogingen van de Volksdemocraten om een algemene staking te forceren, heb ben tot heden toe echter gefaald. Nieuwe stakingen braken uit in 86 fabrieken te Helsinki. 71 te Turku, 30 te Lathi en 10 te Tampere. Het aantal stakers in de verschillende fabrieken verschilt aanzienlijk, doch in 19 fabrieken te Lahti is de sta king algeheel. In Helsinki hebben communisten de brug gebarricadeerd, welke het centrum van de Finse hoofdstad verbindt met de industriewijk om zo de arbeiders te weerhouden naar hun werk te gaan. Elders in de stad reden auto's rond met communisten, die riepen: ..Paasikivi is een kapita- listenknecht", „de regering is een troep fascistische samenzweerders", ..Paasikivi manipuleert met de Grondwet, wij kunnen het met ma- cfiinegeweren". De regeringsgebouwen worden door de politie bewaajct. In heel het land heerst nog steeds de staking onder de havenarbeiders. De procu- reur-generaal heeft medegedeeld, dat hij veschillende personen we- gens belediging van president Paasi kivi zal vervolgen. PRAAG, 25 Mei (AP). Gen. Karel Janousek, tijdens de oorlog inspecteur van de Tsjechische lucht- macht bij de R.A.F. werd drie we- ken geleden gearresteerd bij een poging te voet uit het land te ont- snappen. Gen. Janousek droeg in 1945 het commando van de luchtmacht over, maar hij bleef in actieve dienst. Voor de Haagse rechtbank is een opzienbarend proces begonnen tegen een vroegere illegale wer- ker, die met zijn groep zeven bur gers in Den Haag tijdens acties heeft neergeschoten en die reeds voor de krijgsraad was gedaagd, omdat zijn groep niet als erkend onderdeel van de Binnenlandse Strijdkrachten werd beschouwd. De krijgsraad had zich in deze zaak onbevoegd verklaard en ver- dachte verwezen naar de civiele rechtspraak. Verdrachte. die reeds 3''> jaar in voorarrest zit, droeg de majoors. uniform van het regiment „Oranje- Nassau", welk regiment eveneens niet door de krijgsraad werd erkend- Vele getuigen waren in dit sensa- tionele proces gedagvaard en nog eens te meer kwam de grote tegen- stelling tot uiting die heeft be-, staan tussen de erkende verzets- organisaties en de z.g. wilde groe- pen, die op eigen gezag en dikwijls tot eigen voordeel opereerden. Een zekere Jesko, die zeer pro-Duits was, werd door verdachte J. van Kicken in een muurkast doodge- schoten, omdat hij volgens hem een beweging maakte. die op verweer leek. In het huis had de groep ver schillende waardevolle voorwerpen gevonden en meegenomen. Ergens anders overvielen de man- nen van K. een huis. waar 'n wehr- machtsinkoopster woonde. Om niet te worden verraden, namen ze de vrouw na afloop een eind mee en K. schoot haar ergens dp een stil plekje neer „omdat zij een verdach te beweging naar haar tasje maak te". Vervolgens kwam de geschiedenis aan het licht over het neerschieten van vier personen te Den Haag, waar eveneens een overval werd gepleegd, om levensmiddelen in be- slag te nemen, alsmede geld en kle- ding. Op een gegeven ogenblik wa ren twee vrouwen los gebroken en begonnen om hulp te roepen. Hier op schoten K. en zijn medewerker M. man en vrouw neer, vluchtten en tijdens het wegrennen werden eveneens een andere vrouw en de dienstbode doodgeschoten. Later liet DE MINISTER VAN FINANCIeN heeft bij de Tweede Kamer ingediend een wetsontwerp tot verhoging van de opbrengst Dece foto geeft een schrijnend beeld van de verwoestingen, die Paleetlna thans tot een grote puinhoop dreigen te maken. De man in hemdsmouwen draagt een bord met spreuk uit de Koran, door hem uit een Arabisch gebouw gered. van enkele belastingen ter dekking van de toeslagen ten be- hoeve van de landbouwbedrijven op lichte gronden, welke toe slagen in totaal 85 millioen van de schatkist vragen in de jaren 1947 en 1948. De minister stelt voor een blijvende verhoging van de tabaksaccijns en van de uitbreiding van de weeldebelasting. Verhoging van de ondernemingsbelasting, die door de minister ook wordt voorgesteld, sal echter beperkt blijven tot de jaren 1948 en 1949. Uit de voorgestelde verhoging van de tabaksaccijns hoopt de mi nister per jaar een opbrengst van 20 millioen gulden te verkrijgen. Bij de voorgestelde verhoging van de tabaksaccijns heeft de minister ook rekening gehouden met moge- lijke unificatie van 4e tabaksaccijns met de Belgisch-Luxemburgse eco- nomische Unie. Daarom stelt de minister voor de tabaksaccijns te heffen naar de volgende maatstaven: sigaren met dichtgewerkte kop, we- gende per 1000 stuks 3»/i kg of meer, 27 pet. Thans bedraagt dit percen tage 26. Andere sigaren zullen be- last worden met 33 pet., thans 32. De accijns voor sigaretten zal meer worden verhoogd, nl. van 58.3 pet. op 62 pet. Voor rooktabak, snuif en pruimtabak wordt voorgesteld een heffing van 40 pet.' thans 37.5 pet. De accijns voor de sigaretten zal in ietwat sterkere mate stijgen dan die voor sigaren. Hiertegen kunnen naar het oordeel van de minister geen bedenkingen bestaan, aangezien de sigarettenindustrie zich in een gunstiger positie bevindt dan de sigarehindustrie, alleen reeds ten- gevolge van het feit, dat de vraag van het publiek naar sigaretten groter is dan die naar sigaren. De voorgestelde accijnsverhoging zal voor de goedkopere sigaren niet tot een verhoging van de kleinhandels- prijs behoeven te leiden. Voor siga retten zal de accijnsverhoging een stijging van de kleinhandelsprijs tengevolge hebben. De prijs van een pakje van 20 sigaretten, dat thans 42 cent kost, zal nu 45 cent worden. De kerftabak zal eveneens "iets in prijs stijgen. De thans bestaande goedkoopste prijsklasse van 39»/« ct. per half-onspakje zal b.v. stijgen tot minstens 42 cent. Voorts bestaat er naar de me- ning van de minister aanleiding tot enige uitbreiding van de weeldebelasting, waarbij met de in Belgie ten aanzien van de weeldetaxe bestaande toestand zoveel mogelijk zal kunnen wor den rekening gehouden. Deze maatregel zal een bate van om- streeks f 10.000.000 per jaar op- leveren. De vorenbedoelde verhoglngen dragen in verband met het boven- staande een bljjvend karakter. Deze meer-opbrengst dient te worden verkregen door uitbreiding van het aantal aan weeldebelasting onderworpen goederen en niet door een verhoging van het bestaande weeldetarief van vijftien procent voor een gedeelte van de thans reeds aangewezen weeldegoederen. De minister is van mening, dat, nu de tabel van weeldegoederen opnieuw met tal van goederen moet worden uitgebreid, consump- tie-ijs daaronder niet mag ont- breken, te meer, daar de toepas sing van het verhoogde tarief ten aanzien van dat artlkel een be langrijke bate voor de schatkist zal betekenen. Voorts heeft de minister gemeend het opnemen in de tabel van alle personenautomobielen en motorrij- wielen te moeten voorstellen, daar anders tal van huishoudelijke ge- bruiksvoorwerpen onder het ver hoogde tarief zouden moeten wor den gebracht. De tUdelijke verzwaring van de druk van de ondernemingsbelas ting is technisch slechts te ver- wezenlijken door het heffen van opcenten. Dit betekent, dat ook het bedrijfskapitaal in de verho ging wordt betrokken. De dientengevolge optredende be- lastingverhoging zal echter, nu een heffing van 40 ten honderd van het samengestelde grondbedrag wordt voorgesteld, niet meer bedragen aan 0 08 pet. van het bedrijfskapitaal. Voor wat de bedrijfsopbrengst be- treft betekent de heffing van deze opcenten een extra-belasting ter grootte van 2 pet. van de bedrijfs opbrengst. Bij kleine ondernemingen van natuurlijke personen zal de ver zwaring van druk evenwel in de regel aanmerkelijk minder zijn, doordat de eerste f 3000 bedrijfs opbrengst van ondernemingen van natuurlijke personen is vrijgesteld en de volgende f 1000 voor een la ger percentage in de grondslag wordt betrokken. Hoewel de verzwaring van druk betrekkelijk matig en van tijdelijke aard is, ziet de minister de bezwa- ren, welke niettemin aan deze ver hoging van de op het bedrijfsleven drukkende lasten verbonden zijn, ten voile in. Hij acht het evenwel gerechtvaardigd en verantwoord, dat voor de aan een bepaalde sector van het bedrijfsleven te verlenen steun, waartoe het onderhavige wetsontwerp de middelen zal leve- ren, een speciale bijdrage van de in gunstiger omstandigheden verke- rende ondernemingen wordt ge- vraagd. De bate van de verhoging van de ondernemingsbelasting wordt over 1948 geraamd na aftrek van de daling in de opbrengsten van an dere belastingen, welke tengevolge van deze heffing zal optreden op f 13.000.000. De totale op vorengeschetste wijze te verkrijgen baten belopen der- halve f 43.000.000. In een te Neurenberg gevoerd proces tegen de voormalige Duitse ambassadeur bij het Vaticaan, von Weiszacker, is een beedigde verkla ring van de voormalige Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, lord Halifax, voorgelezen. waarin deze verklaart, dat Von Weiszacker hem bekend was als anti-nationaal socia list. Hij zou zijn positie gebruikt hebben om de buitenlandse politiek van Von Ribbentrop tegen te wer- ken. Diverse getuigen a dfecharge leg- den soortgelijke verklaringen af. Von Weiszacker staat met twintig andere hoge functionarissen terecht wegens ..medeplichtigheid aan oor- logsmisdaden". Von Weiszacker wordt verdedigd door een Amerikaanse advocaat. Een brand, die als de grootste se- dert het begin der eeuw in de Zweedse hoofdstad werd aange- merkt. heeft in de Noordelijke wijk van Stockholm een geheel blok ge- bouwen in de as gelegd. In enkele uren tijds werden een tiental industriele gebouwen en <5p- slagplaatsen vernield. De van hout opgetrokken gebouwen bevatten on der meer aanzienlijke voorraden benzine, die ontploft zijn. De scha- de wordt op 7 millioen kronen ge- schat. In alle kampen voor ontheem- den in de Amerikaanse bezettings- zone van Duitsland is een mobilisa- tiebevel opgehangen voor alle jood se mannen en vrouwen van 17 tot. 35 jaar. Wie aan deze oproep tot het doen van militaire dienst in Palestina geen gehoor geeft ver- liest het recht tot vestiging in de staat IsraSl. Tot op heden zijn on geveer drieduizend vrijwilligers uit de Amerikaanse zone naar Palesti na overgebracht. K. een hem verdacht persoon door zijn koerierster uit zijn huis lokken en bij het schaduwen kreeg K. de kans deze man neer te knallen. Tijdens de verhoren vertelde verdachte, dat de rechercheurs die het onderzoek hadden geleid, zoveel mogelijk bezwarende uitlatingen van hemzelf en anderen hadden ge. noteerd en dat zij veranderingen, die in de processen-verbaal moesten worden aangebracht niet hadden uitgevoerd. Met vele vragen viel hij de getuigen aan en ook zijn verde- digster nam stuk voor stuk de ge tuigen onder de loupe. Bijzonder pijnlijk was het. toen de Comman dant van de K. P. in Zuidholland, als getuige gehoord, vertelde dat er verschillende wilde groepen ope reerden, die in beslag genomen goe deren en waardevolle voorwerpen ten eigen bate aanwenden. Op deze uitlating werd de K. P. comihan- dant vanaf de publieke tribune hef- tig aangevallen. De rechtzaak zal worden voortgezet. VATICAANSTAD, 25 Mei (AP) Welingelichte kringen van Vati- caanstad maken bekend, dat Mgr. Joseph Beran, de Aartsbisschop van Praag, de Tsjechische regering er- van op de hoogte heeft gesteld) dat de katholieke priesters geen vol- macht zullen krijgen om zich candi daat te stellen tijdens de komende Tsjechische verkiezingen. Deze beslissing betreft met name de Eerw. Heer Plohjar, lid van het kabinet van Klement Gottwald, deze zegt men in dezelfde kringen, zal zich aan dit bisschoppelijk voor- schrift moeten onderwerpen, of ..definitief met de kerk moeten oreken", TEL AVIV, 26 Mei (AP). Dins- dagmiddag is volgens het avond- communiqu4 van Haganah Jeruza lem uit de lucht gebomhardeerd. Vliegtuigen, welker nationaliteit niet kon worden vastgesteld, zijn op grote hoogte over de stad gevlo- gen en hebben zwaar explosieve bommen laten vallen. Bijzonderhe- den zijn niet bekend. Haganah wijst er op, dat Jeruza lem voor de eerste maal uit de lucht gebombardeerd is. Het bombarderen van de Heilige Stad ligt geheel in de lijn van de met alle mogelijke middelen onder- nomen aanval der Arabieren, om tastbare resultaten te bereiken aan het Jeruzalemse front gedurende de 48 uur uitstel van het „staakt het vuren". Volgens in Tel Aviv binnengeko- men berichen heeft het Arabische legioen zich bij de Egyptische en Syrische strijdkrachten aangesloten om een grootscheepse poging te on- dernemen spoedig een beslissing in de slag om Jeruzalem af te dwin- gen. DR. CHAIM WEIZMAN, de pre sident van Israel, heeft na een conference van een half uur met Truman op het Witte Huis, ver klaard, dat zijn bezoek „bevredi- gend" was geweest. Truman had voorlopig ingestemd met een le- ning van negentig a honderd mil lioen dollar aan Israel. Weizman heeft voorts bij Truman aangedrongen op onmiddellijke op- heffing van het embargo op wa- penverzending naar Israil. Hij koes- terde thans enige hoop ten aanzien van deze kwestie. waarvan Truman had toegegeven dat zij dringend was. Hij critiseerde de Britse re gering, dat zij „het werk van Ri chard Leeuwenhart te niet deed door de Arabische legers te Jeruza lem binnen te leiden". Een lening van de Ver. Staten zou gebruikt worden voor het aanko- pen van wapenen, aanvangen van algemene heropbouw en het flnan- ciSren van de immigtatie van onge veer vijftienduizend ontheemden uit Europa per maand. Voorts had Weizman met Truman gesproken over de formele erken ning van Israel en de uitwiaseling van diplomatieke missies. „Dat zal natuurlijk komen", zeide Vreizman.

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1