DE NOTA'S VAN SMITH EN MOLOTOF RADIO REDT HET KIND DE SPEURHOND Wat men er we/ en niet in moet zien m Over een AMERIKAWIL GEEN TWEEDE MUNCHEN Smith's vier punten Nederland begint de actie voor UNAC n Zei U iets? De Prii5 van a,iin Javatabak op de beurs Handlanger van Van der Waals andere boeg Naar wij vernemen Voor Sacramentsdag N1EUW NOORDHOLLANDS DAGBLAD - Woensdqg 26 Mei 194o PAG. 3 PROGRAMMA Het Nederlands elftal, dat hedenavond te Oslo zal uitkomen tegen het Noorse voetbalelftal, is Dinsdagmiddag per extra vliegtuig van de K.L.M. van Schiphol naar Oslo vertrokken. UNAC. Binnen niet al te lange tijd zal ook in ons land de actie voor het kind in alle vorm en met alle mogelijke middelen los- barsten om ook in ons volk het besef levendig te doen worden, dat iets groots voor het lijdende kind van de wereld moet wor den gedaan. „God, laat anderen niet net zo hongerig zijn als ik was". Dit zinnetje schreef een ziekelijk Frans meisje, dat zich herinnerde wat het is honger te moeten lijden, op een stukje papier, dat een gift van ongeveer f 3.50 vergezelde. PAARD EN WAGEN DOOR TREIN GEGREPEN Voerman en paard gedflod Myron Taylor bij Z. H. de Paus GROTE BONNEN- ZWENDEL ONTDEKT Handelsovereenkomst met Italie Postambtenaar verduisterde f 13.000 Kardinaal van Roey naar Belgisch Congo ,,WilIem Ruys" als redder in de nood Sport om de Niwin Belgische matrozen bij de Marine Als men bovenstaand plaatje ziet zal bij menigeen de eerste indruk zijn te doen te hebben met de koning der gangsters. Gelukkig, dat Jac. Louis, de wereldkampioen zwaargewicht, wat hij is het, een eindje uit de buurt woont, anders zou hij ons waarschijnlijk met een van zijn gouden handschoenen wel tot andere gedachten brengen. hoort doodstraf tegen zich eisen BEZOEK UIT TUNIS Koffiesurrogaat vrij in prijs Mr. Ms. ,Batjan" naar Indie FEUILLETON ire (Van onze bijzondere medewerker) S&romen drukinkt z(jn verbruikt aan de melding van- en aan be- schouwingen over de gesprekken, die onlangs te Moskou plaats had- den tussen Bedell Smith en Mo- lotof. Men kent de geschledenis. De katholieke oud-stafchef van Eisenhower, generaal Bedell Smith nu ambassadeor der Verenlgde Staten bij de Sovjet-Unie, heeft een onderhoud aangevraagd met Molotof, dat op 4 Mei plaats had. Daarbtj heeft h(j In hoofdzaak vier punlen dnldeljjk trachten te maken. Vooreerst: er is nu een vast om- lijnde buiteplandse politiek der V.S., gericht op herstel en zelfverdedi- ging, die de steun heeft van de overgrote meerderheid van het Amerikaanse volk en met kracht zal worden doorgezet. Ten tweede: tinnenlandse politieke verwikke- lingen zoals de komende verkie- zingen zijn daarop niet van in- vloed. Vervolgens: de V.S. hebben geen vijandige of vechtlustige be- doellngen tegen de Sovjets; zij wil- len herstel en zelfverdediging der vrije landen; de V.S. zullen die lan- den niet alleen economische maar zo nodlg ook politieke steun verle- nen om te verhoeden, dat zij komen „onder de macht van communisti sche minderheden. di^r regeringen vestigen ondergeschikt aan buiten- landse (lees: Russische) belangen". En tenslotte: zelfs een economische crisis zou aan Amerika's industriele voortbrengingsvermogen geen af- *_reuk doen en zou ook de grondsla- gen der Amerikaanse buitenlandse politiek niet veranderen. Bedel1 Smith besloot zijn vertoog met de verzekering. dat zijn regering de hoop geenszins opgaf op verbetering der betrekkingen met de Sovjets en dat de deur open bleef voor af- doende bespreking en regeling van geschillen, die tot radicale opheffing der huidige spannlngen zouden moe ten voeren. Molotof interpreteert. Molotof sloeg in zijn antwoord van 9 Mei aan op die „open deur". Hij legde dit slot van Smith's uit- eenzetting uit als een Amerikaanse uitnodiging tot tweezijdige onder- handeling over de wereldproblemen die Oost en West verdeeld houden. Hij verklaarde zich daartoe bereid. Daarop liet hij echter een lang be- toog volgen, waaruit men de indruk krijgt, dat zelfs zulke tweezijdige onderhandelingen niets uit zouden halen. Wat Smith genoemd had „overheersing van vrije landen door communistische minderheden om er regeringen te vestigen. die onderge schikt zijn aan buitenlandse belan gen", noemt Molotof ..versteviging van vriendschappelijke betrekkin gen met vredelievende landen. waarin zich democratische hervor- mingen hebben voltrokken. met geen ander doel, dagi hemleuwde Dultse aanvallen tegefn te gaan." Daarmee zal de Sovjet-TJnie doorgaan. zegt Molotof. Vervolgens valt hij het Marshall-plan aen. omdat dit bulten de U.N.O. om werd opgezet en uit- gevoerd. Dan verwljt Kij de V.S., dat zi.i de Sovjet-Unie ..omsingelen" hetzelfde woord dat Hitler placht te gebruiken door overal ter wereld militaire steunpunten in te richten. Hij valt dan met zoveel woor- den bet pact van Brussel aan, waarbij de Benelnx-landen. Enge- land en Frankrijk, zich verHonden niet alleen tegen DuI,Island maar zelfs ook tegen ..bondgenoten uit de tweede wereldoorlog". H11 venvijt de Amerlkanen dat zij dit bondgenootschap aanmoedigen. Hii vergeet er bij te zeggen, dat het pact van Brussel zich alleen richt tegen een aanvaller In Europa. Als een ..bondgenoot uit de tweede wereldoorlog" aanvaller zou wor den. zou dit verdrag zich inder- daad 6ok tegen hem richten. Maar het gedrag van zo'n aanvallende bondgenoot" zou dan op zijn zacbist weinig bondgenootschap- pelijk zijn! Een tweede ..Munchen"? Deze gedachtenwisseling, die als vertrouwelijk bedoeld was, is door radio-Moskou wereldkundig ge- maakt. De „gewone man in de straat", die geen kennis droeg van alle bljzonderheden, maar alleen op- ving „dat Rusland met Amerika over vrede wilde praten", voelde zich opgelucht. Als er nu niet tussen die twee over vrede gepraat zou wor den, zou dat dus, volgens die ge- wone man, wel de schuld zijn van die lelijke Amerikanen. Aldus bezien was de openbaar- making van de ontmoetingen Be dell SmithMolotof een knappe Russische propaganda-stunt en 'n staaltje temeer van de communistische volksmisleiding. gewone DONDERDAG 27 MEI HILVERSUM II: 7.45 Morgenge- bed; 8.15 Gram, platen; 8.30 Hoog- mis uit het Moederhuis v. d. Fraters van Tilburg; 9.45 Schoolradio; 11.00 De Zonnebloem; 11.30 „Het grote geheim van Jezus Liefde"; 11.45 Gram, platen; 12.03 Muziek van Schumann; 12.33 Lunchconcert; 13.00 Kath. nieuws; 13.45 Hors d'oeuvre voor het zwakke geslacht; 14.30 Gr. platen; 14.40 Voor de vrouw; 15.00 Omroeporkest; 16.45 „Hohe Messe" van J.' S. Bach; 17.00 Radio jeugd- journaal; 17.30 Pianoduetten; 18.15 Land- en tuinbouw; 18.30 Zang en pianorecital; 19.45 Beroepskeuze; 20.15 Concertgebouworkest; 23.15 Lichte avondklanken. HILVERSUM I: 7.30 Amusements- orkesten; 8.45 H8ndel-Bach concert; 9.15 Morgenwijding; 9.45 Arbeidsvi- taminen; 10.30 Voor de vrouw; 11.00 Bretonse liedjes; 11.45 Uit de we- reldpers; 12.00 Orgel door Pierre Palla; 12.30 The Skymasters; 13.45 Orkest van Victor Sylvester; 14.20 Kamerorkest; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 Van vier tot vijf; 17.20 Welk dier deze week; 17.30 Metropole-orkest; 18.30 Voor de Ned. Strijdkrachten; 19.00 Voor de KNAC; 19.15 Radio volksmuziek- school; 20.15 Concert Residentie Or kest; 22.15 The Romancers; 22.45 Onder vier ogen; 23.15 Gram, platen Maar daarmede was nog niet ver- klaard, waarom Amerika tot dit ge- sprek het initiatief had genomen. In Parijs en Londen fronste men aanvankelijk de wenkbrauwen en niet alleen daar. Zou Amerika toch zo vroeg men zich af als puntje bij paaltje komt, met de Russen willen praten, ook over ons, maar z o n d e r ons? Zou Amerika toch desnoods zo vreesden de meest angstigen met de Sovjets een tweede „Miinchen" willen sluiten? Wallace helpt Stalin een handje. Dit geheel kreeg nog meer na- druk. Immers, de vuurrode Heer Wallace, die zichzelf tot candidaat voor het Amerikaanse president- schap heeft gebombardeerd, maar geen schijn van kans maakt, wendde zich per open brief tot Stalin. Daar- in opnieuw zoals Wallace al jaar en dag doet bepleit hij een „vreedzaam accoord", dat neerkomt op inwilliging der Russische eisen. De Russische eisen van vandaag wel te verstaan en zonder de ge- ringste waarborg, dat de Sovjets morgen niet weer wat anders en wat meer zullen eisen. Het Is de politiek van krokodil- len te voederen met kanariepiet- jeszaad. Daarvan wordt de kroko- dil echter geen kanariepiet. In- tegendeel: het wekt zijn eetlust op, maar stilt zijn honger niet en hij eindigt, met de iieftallige voe- deraar in een forse, onverwachte hap, ineens met huid en haar op te slokken. Stalin heeft tot Wallace eigen verbazing prompt op diens open brief geantwoord. Hij was het eens met Wallace wat wonder! Maar hij voegde er voorzichtigheidshalve aan toe. dat Wallace's voorstel niet alles omvatte en niet overal ver ge- genoeg ging! In alle bescheidenheid merkte Stalin nog op, dat zijn ant woord aan Wallace „een belangrijk document was". Amerika is vastbesloten. Maar nog eens: wat heeft Ame rika bewogen tot deze stap van Be dell Smith? Truman zei: „De poli tiek der V.S. nog eens verduidelij- ken." Marshall zei: „Ter voorkoming van misverstand." Waartoe verdui- delijking? Welke misvattingen voor- komen? Er zjjn gegronde redenen, om aan te nemen, dat Amerika aan Rusland duidelijk heeft willen maken: nu is het genoeg; elke verdere ultbreiding der Sovjet- invloedssfeer betekent, dat zelfs het weinige dat er nog aan vrede over is nl. de afwezigheid van oorlog ook nog zal verdwijnen. In diplomaiieke taal heet dat „het krachtdadig doorzetten van een thans vastomlijnde buitenlandse politieke of economische invloe- den." 0 Ook diplomatieke taal kan echter gespierd zijn. Dit is g66n Miinchen-politiek. Juist het tegendeel. Ook het Nederlandse volk, onze Nederlandse jeugd weet wat het betekent armoede en honger te moe ten lijden en wie zal met de vrese- Hjke hongersnood van 1944'45 voor ogen nog zijn beurs gesloten kun- nen houden voor de kinderen, die over de gehele wereld op het ogen- blik, dat wij weer onze magen kun- nen vullen, ons weer naar behoren kunnen kleden. aan honger, armoe en ziekte dreigen onder te gaan. Onze katholieke. protestantse en socialistische vakbonden hebben reeds een beroep gedaan op hun leden om de actie van UNAC te steunen en vrijwillige bijdragen be- ginnen reeds in het pand Stadhou- derslaan 146. Den Haag. waar het hoofdkwartier van de Nederlandse UNAC-commissie met prof. R. Kra- nenburg aan het hoofd, is geves- tigd binnen te stromen. De Groninger Philharmonlsche Vereniging organiseerde een spe- ciaal concert, waarvan de opbrengst (f 10001 met een dag loon (f 470) aan UNAC werd overgemaakt. De Fordmaatschappij schonk f 1000, ter- wijl de arbeiders van een der groot- ste Nederlandse bierbrouwerijen 40 procent van een dag loon afston- den, waardoor een bedrag van f 2000 werd bijeengebracht. Heden 26 Mei zal Hare Konink- lijke Hoogheid, evenals vele hoge autoriteiten in het Koloniaal Insti- tuut te Amsterdam een gala-voor- stelling bijwonen. tijdens welke de Zwitserse UNAC-film ..Achter de wolken" zal worden vertoond. En dan zal het woord zijn aan het Nederlandse volk, om te tonen, dat het niet zal achterblijven bij de 39 landen, waar een UNAC-com missie in het leven is geroepen en waar de acties in allerlei vorm reeds een groot succes hebben geboekt. Op vele manieren wordt er voor de UNAC gewerkt. We noemen er enkele: In TSJECHO-SLOWAKIJE wordt in de Batafabrieken 1 pet. van een maand salaris voor UNAC gereser- veerd. In BELGIE steunt de radio-om- roep met twee uitzendingen per week het werk van de UNAC. In ENGELAND heeft de bekende orkestleider Hylton de opbrengst van een revue, die maandenlang zal lopen, aan UNAC beschikbaar ge- steld. In ZWITSERLAND staan boerin- nen het geld af, dat zij voor de eie- ren krijgen, die zij in een week ra- pen, terwijl brieven aan 20,000 rijke Zwitsers werden verzonden, met het verzoek, hun inkomen van 1 dag aan UNAC te schenken. In AUSTRALIA gaf een plaatselijk dagblad de opbrengst van 2 adver- tentiekolommen aan UNAC. In AMERIKA schreef een dame: ..Hierbij vijftien gulden, die ik eerst bestemd had voor een hoed van de laatste mode. Ik doe het nog wel met mijn oude". In FRANKRIJK stuurde een man f 150, die hij door niet meer te ro- ken had gespaard. Zo zijn er nog duizende voorbeel- den, hoe het geld voor UNAC wordt ingezameld. Doch de wijze van geld bijeenbrengen is niet het belang- rijkste. Het voornaamste is, dat de mensheid de zin voor de harde wer- kelijkheid nog niet verloren blijkt te hebben en zich bereid toont al het mogelijke in het werk te stel- len, de ramp van een verzwakte jeugd. die een te gemakkelijke prooi Vandaag, bijna vier jaar na de echte, is er een nieuwe inva- sie begonnen. De invasie n.l. van de propaganda-affiches van de Katholieke Volkspartij. Gezond gezin, gezond volk, K.V.P.. de gezinspartij, staat er op in veel- kleurigheid. In heel het land zijn ze vandaag uitgekomen, langs de wegen, op de ramen, op de aanplakborden, op alle moge lijke en onmogelijke plaatsen. De K.V.P. verovert met deze in vasie het straatbeeld. En zodoen- de hoopt zij straks het vertrou- wen van anderhalf millioen kie- zers te veroveren. Et komt nog meer. men zal er meer van ho- ren. Is het gezin gezond, dan is het volk gezond en praktijk en ervaring hebben in elk geval be- wezen, dat men voor de practi- sche doorvoering van die ge- dachte bij de K.V.P. moet zijn. De grote interesse, welke voor dit aspect van de hedendaagse pdlitiek wordt gewekt, zal „van- zelf" de K.V.P. n$g meer door- dringen van het besef, dat dit alles niet alleen bedoeld is voor de leuzen van de propaganda en voor het straatbeeld, maar dat werkelijk het staatsbeleid van een warme, actieve gezinspoli- tiek doortrokken moet zijn! Op de onbewaakte overweg nabij de Plaggeweg te Nunspeet is de 54- jarige J. Rens uit Doornspijk onder de sneltrein AmsterdamGroningen geraakt. Het slachtoffer zag de snel trein niet naderen, doordat het uit- zicht werd belemmerd door een vuilnistrein, die op een zijspoor op de sneltrein wachtte. Rens, die met paard en wagen de overweg wilde passeren, werd zeer zwaar gewond, het paard werd gedood, de wagen versplinterd. Bij het vervoer naar het ziekenhuis te Zwolle overleed Rens. De sneltrein had ruim een half uur vertraging. VATICAANSTAD, 25 Mei (AP) Z. H. de Paus heeft Dinsdag Myron Taylor, de persoonlijke vertegen- woordiger van president Truman bij de Heilige Stoel, in particuliere audientie ontvangen. De C.C.D. te Assen is in samen- werking met de Gemeentepolitie te Hoogeveen een omvangrljke bonnenzwendel op het spoor ge- komen, welke zich uitstrekt van Hoogeveen naar de Zuid-Oost- hoek van Drenthe, alsmede naar Amsterdam, Amhem en het Gooi. Tal van arrestaties werden ver- richt. De vorige week wist de politle de gebrs. S. te Beilen te arresteren, terwijl zij per trein op weg naar Amsterdam waren om hun bonnen aan de markt te brengen. Dit was de aanleiding. dat de politie een omvangrijk onderzoek instelde. Zo werden tal van opkopers in Rotter dam, Amsterdam en Hilversum, die deze bonnen van de gebrs. S. koch- ten gearresteerd. Met deze bonnen zwendel zijn o.m. duizenden vlees- bonnen gemoeid. Een tiental perso- nen werd in de omgeving van Em- men gearresteerd, waaronder de lei- der van de P.T.C. (Plaatselijke Toe- wijzingscommissie)Het onderzoek is in voile gang. Zo worden nog on geveer een vijftigtal personen ver- dacht, die nog nader verhoord zul len worden. Nog tal van arrestaties zullen volgen. Naar wij nader vernemen zijn met deze bonnenzwendel naar schatting o.m. 10 a 12 duizend vleesbonnen gemoeid. Voor het eerst na de oorlog zal te Amsterdam weer een inschrijving worden gehouden van tabak en wel op 'Vrijdag 4 Juni a.s., in het lokaal ..Frascati". Het betreft 4928 pakken Java-tabak, aangevoerd per diverse stoom/motorschepen door de Cen- trale Verkooporganisatie van On- In de nieuwe prijzenverordening gistingsazijn 1948 zijn thans alge- meen geldende prijzen opgenomen voor kruiden- en dragonazijn. Voor de consument zijn deze prij zen 7 cent per fles hoger dan die voor gewone azijn, welke ongewij- zigd zijn gebleven (35 cent per fles van 750 cm3). Te Rome is gisteren de Italiaans- Nederlandse handelsovereenkomst ondertekend door de Italiaanse mi nister van buitenlandse zaken en door de Nederlandse gezant te Ro me. Deze overeenkomst vervangt de per einde October 1947 geeindigde overeenkomst, welke tot einde April j.l. voorlopig was verlengd. De wnd.-directeur van het Post- kantoor te Hellevoetsluis. de 46-jar. adjunct-commies E. van H„ had zich voor de Rotterdamse Rechtbank te verantwoorden voor het feit, dat hij in de jaren 1946'48 een bedrag van f 13.000.had verduisterd. Geregeld had hij zich geldbedragen, die hij uit hoofde van zijn ambt onder zich had. toegeeigend. De Officier van Justitie eiste tegen verd. 1 jaar ge- vangenisstraf met aftrek. waarvan 4 maanden voorwaardelijk. BRUSSEL. 25 Mei (AP). Kar dinaal van Roey. de primaat van Belgig, zal binnenkort een bezoek aan de Belgische Congo brengen. De Kardinaal zal op 12 Juni aan boord van de ..Albertville" uit Ant- werpen vertrekken en op 27 Juni in Matadi in de Congo aankomen. De Kardinaal zal daar de feestelijkhe- den bijwonen ter gelegenheid van het vijftigjarige bestaan van een spoorweg, die Matadi met de hoofd- stad Leopoldville verbindt. Toen de ..Willem Ruys" van de Kon. Rott. Lloyd op haar laatste reis in Singapore kwam. bleken voor een deel van de stad de verduiste- ringsdagen uit de oorlog als het ware teruggekeerd te zijn. Een stoomturbine van het Gem. Electri- citeitsbedrijf nl. was dermate defect geraakt, dat zij ter plaatse niet ge- repareerd kon worden. Dit had tot gevolg, dat een deel van de licht- voorziening moest worden uitge- schakeld. Het werd aldus geregeld, dat om beurten een wijk in het duister werd gezet. Het enige dat helpen kon was: de rotor naar de fabriek in Engeland zenden. Maar geen Luchtvaartmaatsohappij durfde het aan een zo zware en omvang- rijke vracht over te brengen. Als reddende engel verscheen de ..Wil lem Ruys" in de haven. Een over eenkomst was spoedig gemaakt. de rotor werd aan boord gehesen en werd verleden week ZatercTng te Southampton aan wal gezet, waar een speciale lorrie gereed stond om de turbine naar de fabriek te Glas gow te vervoeren. Daar is men in- tussen met bekwame spoed aan de reparatie begonnen en wanneer de „Willem Ruys" Zondag op haar reis naar Indonesie Southampton aan- doet. zal zo goed als zeker de her- stelde rotor gereed staan om de ver,re reis naar Singapore terug te maken en er de bevolking weer aan licht te helpen. is voor de bleke sfrijparmen van de dernemingslandbouwproducten, Ba tuberculosebacillen, af te wenden. ta^a Ook wij Nederlanders hebben ons deel bij te dragen aan de actie van de Ver. Naties. De komende weken, die in het teken van UNAC zullen staan. moeten bewijzen, dat we de kinderen niet vergeten zijn, dat we hun honger willen stillen, hen wil len kleden en hun zielen en licha- men resp. voor een geestelijke en lichamelijke ondergang willen be- hoeden. Velen kunnen e6n helpen, waar 66n voor velen niet kans be- reiken. v. E. Onder de leuze „In 1948 elke ver eniging 6en wedstrijd voor de Ni win" is de landelijke sportcommis- sie van de Niwin erin geslaagd, de Nederlandse sportwereld unaniem te doen deelnemen aan de welzijns- verzorging van de militairen in de overzeese gebiedsdelen, Niet alleen om bekendheid te geven aan 6/ al- gemene doelstelling van de sport- commissie van de Niwin, maar voor- al ook om te dienen van advies, hoe hoe men zich op een, de sport die- nende manier voor deze militairen ten nutte kan maken, besloot de sportcommissie tot de uitgave van een even beknopte als aantrekkelij- ke handleiding. welke op miime schaal onder de Nederlandse sport- verenigingen verspreid werd. Het boekje bevat rijkelijk foto's op sportgebied en is op zeer smaak- volle wijze uitgegeven. zodat het zeer zeker aan zijn doel zal beant- woorden. Maandag kwamen aan het Marine- opkomst-centrum te Voorschoten 13 Belgische marine-schepelingen aan, die, nadat zij daar de keurings- en selectie-procedure hebben doorlopen zoals die ook voorgeschreven is voor de Nederlandse marine-schepelin gen, de Nederlandse marine-oplei- dingen zullen volgen. Later zullen nog meer van zulke groepen in Nederland worden opge- feld. In Rotterdam, waar reeds op 23 Januari j.l. een tabaksinschrijving plaats vond, wordt op Vrijdag 11 Juni a.s. een tweede inschrijving gehouden en wel voor 6785 pakken Java-tabak, in de Grote Beurs van Koophandel in het Beursgebouw. Zowel in Amsterdam als Rotter dam betreft het in hoofdzaak Be- soeki-blad en Besoeki hangcrossok. Het Bij zonder Gerechtshof te Den Haag zette gisteren de behan- deling voort van de zaak tegen de 38-]arige Haagae boekhouder A. Breed, die van 1944 tot het einde van de oorlog als tweede werktuig en handlanger van de bernchte Schreieder is werkzaam geweest bij de S.D., in welke functle hij dezelfde soort arbeid verrichtte als Van der Waals. Ook was Breed gemengd geweest in het „England- Spiel". Veertien dagen geleden toen de ze zaak in eerste instantie werd be- handeld was getuige Schreieder niet aanwezig. reden waarom gisteren de behandeling werd voortgezet. Getuige Schreieder deelde mede, dat verdachte was ingezet bij een actie in Noord-Brabant nabij Hel- voirt, waar wapens waren neerge- worpen. Hierbij is een illegale wer- ker gedood en een zwaar gewond. Schreieder deelde verder mede, dat Breed aanvankelijk deel uitmaakte van de dienst-Frank en later als V- man in dienst van getuige stond. Breed zou zich zo beweerde ge tuige nooit tegen een opdracht hebben verzet. De procureur-fiscaal, Mr. de Gruy- ter, was van oordeel, dat verdachte voor de illegaliteit een zeer ge- vaarlijke en voor de S.D. een zeer bruikbare kracht is geweest. Slechts door het feit. dat zijn activltelt zich over een veel kortere tijd uitstrekte, heeft hij minder slachtoffers ge maakt. Verdachte heeft zich vrij- willig in dienst gesteld van verra- derswerk van het ergste soort, waardoor tientallen Nederlanders hun inzet voor de vaderlandse zaak met de dood hebben moeten beko- pen. Spr. vorderde de doodstraf. De verdediger meende, dat de ten laste gelegde feiten, gezien de om- standigheden, de doodstraf niet wet- tigen. Spr. wees er op, dat verdachte belangrijk werk voor de illegaliteit heeft gedaan en er toen een omme- keer in zijn leven is gekomen. Met het K.L.M.-toestel uit Tunis- arriveerde op Schiphol een achttal Tunesische autoriteiten en journalis- ten, dat op Zaterdag a.s. als gast van de K.L.M. in ons land zal verblijven. In het gezelschap bevinden zich de Tunesische Minister van Handel en Nijverheid de heer de heer Marli. de president van de Kv.K. te Tunis Badra en de president van de K.v.K. in Frankrijk Couderc. De prijs voor koffiesurrogaat is met ingang van heden vrij gelaten. PaasikivJ, Finland's president, heeft zijn Communistische Minister van Binnenlandse Zaken, Leino, ontslagen, nadat deze in het parle- ment een nederlaag had geleden. De Sociaal-Democraat Kilpt werd be- noemd. Dit is ongetwijfeld een maatregel van verstrekkende betekenis. De Finse communisten verliezen aller- eerst hlerdoor hun coptrole op de geheime- en de geuniformeerde po litie. Een controle, die voor hen on- ontbeerltjk is wanneer ze van plan zijn een staatsgreep op touw te zetten voor de Finse kiezers in Juli bij de algemene verkiezingen zich overweldigend anti-communlstisch dus anti-Russisch zullen tonen. Het ontslag van Leino is daarom een directe uitdaging tegen het Kremlin gericht, dat er net zo zeer op ge steld is van Finland voor de ver kiezingen zeker te zijn als dit het geval was in Tsjecho-Slowakije. Het allerbelangrijkste van het ontslag is echter bovenal het tijd- stip, dat Paasikivi koos. In Maart had hij Stalin's uitnodiging tot een verdrag kunnen afwijzen. Maar Paasikivi gaf de voorkeur zijn kans af te wachten. Hij sloot een verdrag met Rusland dat lang niet zo ver- strekkbnd was als Stalin het wel wenste. Hierna wachtte hij op de reactie van de wereld op de Praagse staatsgreep. Deze reactie was zoda- nig, dat de lie- is Prof. Dr. Ir. Gelissen, gisteren per K.L.M.-vliegtuig naar Karachi vertrokken. als vdorzitter van onze delegatie bij de economische confe- rentie voor Azie en het Verre Oos- ten; if kan binnenkort een Kon. Besluit worden verwacht, waarbij gelijk- stelling wordt verleend van som- mige Belgische met Nederlandse Academische graden; werd Maandagavond nabij IJzen- aijke aan de Belgische grens een Belgische chauffeur van een smok- kelauto, toen deze weigerde op sommatie van de douane te stoppen, door een schot van een der kommie- zen dodelijk getroffen. De tweede inzittende, die eveneens een schot kreeg, wist echter te ontsnappen; heeft de U.N.O. een K.L.M.- vliegtuig gecharterd voor graaf Ber- nadotte, die als bemiddelaar voor voor de Ver. Naties naar Pa- lestina zal vertrekken. Het vlieg tuig blijft voor onbeperkte tijd ter beschikking van de graaf; zjjn Maandag 126.000 eieren. ver- pakt in 35 kisten plus de vracht- auto waarmede zij vervoerd werden van de Oude Zijds Voorburgwal te Amsterdam gestolen. Alleen de auto werd DinSdag teruggevonden; heeft het Amsterdamse Gerechts hof besloten, dat een onderzoek moet worden ingesteld naar de geestvermogens van de 23-jarige Haagse koopman W. J. L., die vorig jaar Augustus te Halfweg een over- val pleegde op een Amsterdamse taxichauffeur en die voor dit feit door de Haarlemse rechtbank was veroordeeld tot vier jaar gevange- nisstraf; is Dinsdag aan de afdeling Am sterdam van de Stichting 19401945 een bedrag van f 32.800,overhan- digd als resultaat van de tramkaar- ten-actie. den op het L Kremlin besef- ten, dat de we- CFBFTTREN reldmenlng hen GEBEUREN zeer vyan(Jig gezind was. Daarom werd een periode ingeluld van toenade- ringspogingen en ..zoete koekjes bakken" politiek. Over geheel Europa begonnen de diplomaten van Rusland en haar satellieten vriendelijke besprekin- gen en kondigden vredelievende maatregelen van Moskou aan. Het ging zelfs zover. dat eeij hoge auto- riteit van de Kominform verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat Rusland na Truman's nederlaag bij de a.s. presidents-verkiezingen Marshall- hulp voor Oost-Europa zou vragen en een compromis met Amerika zou voorstellen, niet in de Oost-Euro- pese landen te intervenieren. Na Molotofs besprekingen met Bedell Smith is het ..vredes-offensief" pas goed begonnen. En op dit ogenblik heeft Paasivi- ki met een meesterlijke zet het Kremlin door middel van haar eigen ..zachtaardige" politiek in het nauw gedreven. Op dit moment, nu Stalin er op uit is, met Washington op goede voet te blijven en hun gezamenlijk voogdijschap ovSr de Joodse staat Israel hiervoor een vruchtbaar aaan- knopingspunt blijkt te zijn. nu ver- schijnt Paasiviki op het podium en smijt een steen in Goliath's oog. We behoeven niet verbaasd - te staan, wanneer Paasiviki succes heeft. Want o.i. wil het Kremlin zich zo goed mogelijk gedragen. En het zou Amerika niet al te gunstig voor Rusland stemmen, wanneer het be gint met Finland onvriendelijk te behandelen. Sic transit Het vertrek van Hr. Ms. korvet ..Batjan" naar Indie is nader vast- gesteld op Vrijdag 28 Mei a.s., des middags om 2 uur uit de haven van Nieuwediep. De commandant der zeemacht in Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge, zal 's mor- gens om 10.30 aan boord gaan voor een inspectie en een toespraak tot de bemanning. ZIJN HET van jongsaf ge- wend en we zijn er mee ver- trouwd geraakt, maar toch er- varen we het elke keer opnieuw als een wonder, dat we te Com- munie gaan. Dat is en blijft een hoogtij, zoals men vroeger zei. Morgen, Donderdag, zou iedere katholiek, voor zover het hem mogelijk is (en met een beetje goede wiis altijd heel veel mogelijk, zelfs een kwartier eerder uit bed 's mor- gens!), de H. Mis moeten bij wonen en deelnemen aan het Offer. Het is Sacraments-dag. De H. Eucharistie, dat is Chris- tus onder ons tegenwoordig. Wij geloven daar aan. Maar la- ten we dat morgen eens heel bizonder blijken door voor een voile kerk te zorgen! Het is toch een feestdag! Ook voor U! MARCUS 44. Oorspronkelllke roman uit het Russische spionnenieven ver die man. Ik sta tegenover de „Aha, dan begrijp ik meteen b( stemming van m'n brochure". „Hij is de duivel in persoon. Met opzet schildert hii het commums- me veel gruwelijker af dan het in werkeiijkheia al is om dap later te kunnen doen zien: „Zulke onzinnige en valse geruchten verspreiden nu onze viianH'.n". „Maar, als hij naar Parijs gaat, zijt ge toch van hem verlost, Alexandra", zei hij hoopvol en nam haar hand in de zijne. Ze sloeg de ogen neer: „Hij wil dat ik met hem heenga, als z'n vrouw. O, 't is monsterachtig!" En snikkend leunde ze met het hoofd tegen z'n schouder. Zacht klonk z'n vraag: „Ge hebt een ander lief Alexandra?" Ze ant- woordde niet, daarom herhaalde hij zijn vraag en toen zei ze aarzelend: „Ik heb iemand in m'n leven ont- moet, die me eerbied afdwingt door z'n karakter, z'n moed en z'n edele levensopvatting. Heel m'n leven heb ik niet anders rond me gezien dan egoisme, knoeierij en karakterloos- heid, is het dan wonder, dat ik die man lief heb gekregen?" „Wat belet u naar die man toe te gaan en met hem te vluchten?" „Niets belet me dat, want ik sta MichaerGorocha! Mpt 'n kreet van vreugde liep Michael op haar toe en sloot haar in zijn armen: „Nu is dan toch het geluk gekomen. 't Geluk, zo groot, dat het m'n hart zal doen breken! Alexandra, hoe groot en edel moet uw gevoelens zijn nu ge mij zelf die bekentenis doet! Zo ziet ge: het ge luk kent geen hinderpalen. het gaat daar, waar het wil zijn. Zonder zich te bekommeren om kerkermuren en bewakers! Alexandra, ook ik heb u lief, tot in de dood. Zeg nu. wat ge van me eist? Willen we vluchten?" „Het huis wordt bewaakt Er is misschien edn kans: langs mijn slaapkamer."- ..Ik durf alles trotseren." „In de schrijftafellade op mijn vaders werkkamer ligt een geladen browning en ik kan al 't geld mee- nemen dat ik bezit." „Kunt ge over uw auto beschik- ken?" „Ja. maar dan moeten we over de binnenplaats langs de militaire wacht. Dat is gevaarlijk. Tegleff heeft me gewaarschuwd, dat heel het gebouw dag en nacht door zijn detectives bewaakt wordt. Ik ver- jnoed, dat de wagen buiten het ge bouw onmiddellijk aangehouden zal worden. We moeten, een voor een, langs het venster van m'n kamer het huis trachten te verlaten en af- spreken, waar we elkaar zullen ontmoeten." ,.Goed", besloot MichaSl, „we zul len in de woning van onze vroegere vriend Jewssje te samen komen. Ge weet, dat de oude Petroff, die zijn zolder aan Jewssje verhuurde, ons niet verraden zal. Hij is een ver- woed tegenstander van de bloed- honden, die z'n twee zoons gefusil- leerd hebben. We zullen daar op el kaar wachten. Geef me 'n kus Alexandra, het is wellicht de laat ste. Ik wacht u bij Petroff en, al zou het jaren moeten duren.. zon der u verlaat ik Rusland niet!" „Ik heb u lief Michael", zei ze nogmaais met ontroerde stem, „kom nu, geef me uw hand, ik zal u ge- leiden." Ze draaide het licht uit, gingeft naar de wenteltrap, duwde zacht de deur dicht en daalden de trap af, zeer zacht en voorzichtig. Beneden voor de kleine deur fluisterde zij: „Wacht hier in deze nis en verroer u niet". Hij hoorde haar geruisloos ver dwijnen, hield de adem in. Geen ge- luid werd gehoord. 't Bleef stil als in een kelder. Dit donkere, plompe gebouw, hoewel in 't midden van de hoofdstad, lag toch afgezonderd ge noeg van het drukke verkeer. De nacht was donker en de verlichting schaarser dan tijdens de oorlog. De kans om te ontvluchten was niet ongunstig. Teggleff's waakzaamheid was 66n ogenblik afgeleid, want, geen seconde had hij kunnen den- ken, dat Alexandra de sleutel van de torenkamer bemachtigen zou. Zelfs Krylow had er groot belang bij, dat de jonge man. die zo fel de pen hanteren kon en hun regerings- beleid zo fel wist te geselen, in hun macht zou blijven. Tegleff's voorne- men was, de volgende morgen Kry low weer te gaan opzoeken en hem de hand tot verzoening te reiken. steeds indachtig de door hem ge- volgde taktiek, tot bondgenoot ma ken wie uw vijand is. Immers, als hij in Parijs zou zitten moest hij geen vijanden in de rug in het va- derland hebben achter gelaten. Ook Krylow had zijn aanhangers. Weinig vermoedde Tegleff op dit ogenblik. dat de zwakheid der vrouw meer vermocht dan de kracht van de man Michael voelde zich bij de arm gegrepen en hoorde: „Kom, ik heb van vader afscheid genomen. Hij slaapt vast en heeft niet bemerkt, dat ik zijn kamer binnen kwam. Steek deze zaklantaarn bij je. Hier, draag dit ook, het is een lang, dik koora. De vensters liggen hoog bo- ven de begane grond. Steek' deze bankbiljetten en deze browning in je binnenzak. De schildwachten wor den afgelost. Hoor, de honden blaf- fen. Pas op. nu gaan we een kleine gang door, 'n trap af, dan over de brede gang van de eerste verdie- ping. Als we 'n nis voorbijgaan moet ge bukken, want de schild- wacht kan onze schaduwen langs dc rulten zien schuiven." Hand in hand, achter elkaar. dicht langs de wanden schoven ze vooruit. Alexandra had de leiding, die kende elke hoek van het grote gebouw. Ze voelde hoegenaamd geen spijt over haar besluit. Aan het respect tegenover haar vadep. had zij niets te kort gedaan, doch de mi nister haatte zij in hem. (Wordt vervolgd.)

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3