Dr. van Mook opent federale conferentie te Bandoeng Geen onvoorwaardelijke opvolging order „Staakt het vuren" Bedenkelijk compromis in Finland u Voor Alkmaar en omgeving Wij moeten niet tegen de stroom ingaan BARON VAN HARINXMA blijft ambassadeur te Brussel Kilpi toch opvolger van Leino MEVR. LEINO MINISTER VAN STAAT Djogja ziet toetreding tot federatie nog steeds als een nederlaag „Wij zijn gestadig vooruitgegaan" Minister-president over de Indische reconstructie Minister van Boetzelaer verenigt zich met rapport commissie-Donner RUSLAND EN DE REPUBLIEK ARABISCHEUGA BESLUIT: Drie eisen aan de Veiligheidsraad Stakingen afgelast DONDERDAG 27 MEI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11270 BUREAUX: mmill Rondom de Kalioerang-confe- rentie. De Nederlandse en Re publikeinse delegaties verga- deren weer in Kalioerang op niet verre afstand van de- be- roemde Boroboedoer. Zal de symbolische voorstelling van de Boroboedoer werkelijkheid worden in deze onderhandelin- gen? De Boroboedoer is in feite een voorstelling van deze lan- ge weg via verschillende gaan- derijen omhoog. De foto toont een doorkijkje van een der la- ge aardse trappen naar de hoogste stiipa. VRIJHEID WAS VAN KORTE DUUR Directeur Wagon-Lits opnieuw in arrest DE VERKIEZINGEN iN ZUID-AFRIKA Voorsprong voor Smuts Ex-burgemeester Plekker op vrije voeten VOOROORLOGS JAVA-BAN KPAPIER Weer wettig betaalmiddel „Groote Beer" gedebarkeerd Frans vlooteskader te Soerabaja De Speaker van het Engelse Lagerhuis, Colonel Clifton Prown, heeft Woensdag de „eerste steen" gelegd..van het nieuwe Lager huis, dat hersteld wordt van de schade in de luchtoorlog boven Engeland geleden. Dit is een nieuwe luchtfoto van de Engelse pcrrlementsgebouweh. Links in het midden ziet men het steiger- werk, waar het nieuwe Lagerhuis gebouwd wordt. Men ziet links de beroemde Big-Ben en rechts de Victoria Tower. NED. DELEGATIE VRAAGT OPHELDERING EN OFFICIEEL DEMENTI KALIOERANG, 27 Mei (Aneta) Aneta's speciale correspondent te Kalioerang verneemt van gezaghebbende zijde, dat de Nederlandse delegatie morgen in de vergadering van de po litieke commissie aan de Repu blikeinse delegatie zal verzoe- ken om aan haar regering op- heldering te vragen betreffende de uitwisseling van consuls tussen de Sovjet-Unie en de Republiek. Er zal een officieel dementi van de Republikeinse regering gevraagd worden. Reorganisatie St. Radboudsfichting Dossiers oorlogsmisdadigers ERKENNINGSEISEN BLOEMENHANDEL Weer van kracht Bank voor Ned. Gemeenten geeft 5 pCt. dividend Bankbiljettencirculatie weer gedaald PIANOPRIJZEN TE SCHEVENINGEN Door de bliksem gedood Het stafvliegtuig van Bernadotte WEERSVERWACHTINC Nieuw Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteuF Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam-ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct Noonfliollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.). 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingel 59, Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank: Noorderbank Dr. van Mook heeft bij de ope ning van de federale conferentie te Bandoeng een rede uitgespro- ken, waarin hij zeide, dat de con ferentie weer een belangHjke stap kan zijn op de weg naar de orga- nisatie van de vrije souvereine Verenigde Statcn van Indonesie en naar de bevestiging van een duurzaam voortgezette samenwer- king van Indonesie en Nederland als gelijkwaardige deeigenoten in de Nederlands-Indonesische Unie. De landvoogd betreurde, dat niet vertegenwoordigers van geheel In donesia rond de tafel zaten. „Dit is jammer, omdat met iedere dag uit- stel het land als geheel benadeeld wordt en zijn volledig herstel wordt vertraagd. Maar het leek ons niet mogelijk te blijven wachten op het ogenblik, waarop de republiek zich met ons zou samenvoegen: de vraag- stukken, die wij behandelen moe- ten zijn te dringend en voor ons alien van te groot belang om deze conferentie langer op te schorten". Dr. van Mook memoreerde, dat de ontwikkelingsgang, die. tot deze conferentie heeft geleid, bijna twee jaar geleden in de bescheiden vorm van de Malino-conferentie begon, waar wij voor het eerst vrij over de staatkundige toekomst van Indo nesie van gedachten konden wis- seien. „Als men terugzlet op die pe- riode, dan is er gelukkig een ver- schijnsel, dat vrtjwel alles over- h eerst. Wij zijn, niet zonder moei- lijkheden en vergissingen, gesta dig vooruitgegaan". Dr. v. Mook noemde in dit verband het wor- telschieten en groeien van de ge dachten van de federatieve staat in Indonesie, het ontstaan van Daerahs, Negaras, en de voortdu- rende verbetering van de veilig- heid „die noodzakclijk is, wil een volk zijn productieve arbeid kun- nen verrichten, zijn politieke wensen onbelemmerd kunnen ont- wikkelen." Het op gang komen van de pro- ductie: „Overal kwamen wij uit de sfeer van plannen en voornemens in die van de arbeid en de weder- opbouw, Overal herleefde ook eco- nomisch initiatief. zonder hetwelk Indonesie niet anders zou kunnen zijn dan een achterlijk armoedig land. Ongetwijfeld ziin wij op deze weg nog niet ver gekomen en het is begrijpelijk, dat dit velen met ongeduld vervult." „Wij moeten er naar streven In deze Conferentie tevens door dui- delijke uitspraken een poging te doen de hereniging van geheel In donesie te bevorderen en de ge- schillen, die het nog verdeeld hou- den, te verminderen ofuit de weg te ruimen. Ten onrechte heeft men aan republikeinse kant de zaak wel eens zo voorgesteld, dat een eigen- lijke overeenstemming tussen de Nederlandse en Republikeinse rege- ringen alleen nodig was voor de oplossing van de staatkundige vraagstukken. Dit is natuurlijk on- juist, daar een overeenstemming met de gebieden, die zijn vertegen- woordigd, van minstens even grote betekenis moet worden geacht. Maar even onjuist zou het zijn om het overleg met de Republiek nu maar verder terzijde te scfiuivenen met de wenselijkheid en de nood- zakelijkheid van een hereniging van geheel Indonesie verder geen reke- ning te houden." „Nog altijd ziet men de toetreding tot het federale gezelschap in Djokja als een soort nederlaag en nog altijd maakt men zich geen voorstelling van een overwinning, die eendrachtig samengaan op grondslagen van democratic, fede- ralisme en samenwerking voor ons alien zou betekenen. Het is inder- daad niet zo, dat dit samengaan vol- ledige afbraak zou betekenen van republikeinse organisatie, integen- deel, httgeen daadin levend en doel- treffend is, zal dankbaar als ver- sterking van het geheel worden aanvaard." De directeur van de Wagon-Lits, de 64-jarige H. Hansen uit Over- veen, was Dlnsdagmiddag uit de voorlopige hechtenis ontslagen maar werd onmiddelltjk daarop weer In verzekerde bewaring ge- steld, doordat nieuwe bezwarende feiten voor verdachte aan het licht waren gekomen, die nog niet bij het vooronderzoek waren behan- deid. De Raadkamer van de rechtbank had verdachte op verzoek van de rechtercommisaris in vrijheid ge- steld omdat deze laatste van oordeel was, dat de gepleegde overtredingen verdere gevangennemlng niet wet. tigden. Nauwelijks had H. echter zijn eel verlaten of hij werd weer gegre- pen door enkele rechercheurs, die hem opnieuw arresteerden op grond van een bevel van de officier van justitie. Woensdagmlddag werd Hansen voor de economische rech- ter geleid waarbij de officier van justitie onmiddellijke gevangenne- ming vroeg, welk verzoek de pre sident van de rechtbank inwilligde. Zijn zaak is vervolgens voor onbe- paalde tijd aangehouden. A DE OPMERKINGEN in de Se- naat over het Grondwetsvoor- stel dat verband hield met de re constructie van ons Koninkrijk en de aanpassing van de grondwet aan de nieuwe status voor de Overzeese Gebiedsdelen, heeft de Minister- President zijn visie nog eens gege- ven, welke hierop neerkwam, dat de ontwaking van Azie inderdaad een stroom is als een bandjir zo sterk, waartegen men niet in star conservatisme in moet gaan, alsof er nlets gebeurt maar die men als de polsslag van zijn tijd moet leren verstaan. Kuyper en Colijn hebben destijds meer blijk gegeven dat vermogen te bezitten dan de huidi- ge leden van hun partij, die de op- positie als laatste der Mohikanen onwrikbaar blijft volhouden. Daar men daarbij de onjuiste opvatting propageert, dat het kabinet in zich- zelf verdeeld is en dus ook geen ho- mogene politiek kan voeren, heeft De laatste uitslagen van de giste- ren gehouden algemene verkiezingen in Zuid-Afrika tonen aan, dat Gene- raal Smuts' verenigde partij met 49 zetels een grote voorsprong heeft op de andere partijen. De nationalis- ten behaalden tot dusver 11 en de Arbeiderspartij 4 zetels. De commu- nistische groeperingen behaalden geen enkele zetel. De eerste kamer van het Haarlems Tribunaal heeft aan S. L. A. Plek ker, in de bezettingsjaren burge- meester van Haarlem, een detentle opgelegd van vijf jaar waarvan 3 jaar en 7 mnd voorwaardelijk, het- geen betekent, dat de onvoorwaar- delijke gevangenistraf gelijk Is aan de tijd die hij in voor-internering reeds heeft doorgebracht. P. die op Dolle Dinsdag naar Duitsland was gegaan. heeft zich in September 1945 bij de Nederlandse autoriteiten gemeld waarna hij is gearresteerd. Om gezondheidsredenen is hij in Fe- bruari 1947 op vrije voeten gesteld. BAT A VIA, 26 Mei (Aneta). Bij besluit van de Staatssecretaris voor Financien, de heer W. Alons, is met ingang van Woensdag (dus heden) een wettelijke regeling vastgesteld, waarbij het voor-oorlogse Javabank- papier en de voor-oorlogse munt- biljetten van de Javase Bank we- derom tof wettig betaalmiddel zijn verklaard en dus tot de voile nomi- nale waarde naast de na de oorlog uitgegeven bank- en mUntbiljetten als algemeen betaalmiddel geldig zullen zijn. 1100 gedemobiliseerden, afgekeur- den en verlofgangers van de Kon. Landmacht, Kon. Marine en het K.N.I.L., hebben Woensdagmorgen weer voet gezet op vaderlandse bo- dem, toen het troepenschip de ..Groote Beer", dat gisternacht in Amsterdam is aangekomen, «an de kade was gemeerd. Er waren ook 60 patl^nten aan boord, gewonden en zieken, onder wie 25, die in een ziekenhuis moes- ten worden opgenomen. De troepen werden namens de Prinses-Regentes verwelkomd door Lt. ter Zee le klasse C. W. T. Baron van Boetzelaer en namens de rege- ring door de Minister van Oorlog, Lt.-Kol. A. H. J. L. Fievez. DE COMMISSIE, lngesteld door de minister van buitenlandse zaken en beataande uit de heren mr. dr. J. Donner, president van de Hoge Raad, dr. ir. J. A. Rin gers, oud-minister en kolonel A. C. de Ruyter van Steveninck, die tot taak had op grond van de rapporten van de commissie-Cle- veringa en de commissie-Vorrink, vast te stellen of de grieven over het beieid en het optreden gedu- rende de oorlog van de heer Ba rt-on van Harinxma thoe Siooten enige grond geven tot het trek- ken van consequenties ten aan- zien van zfjn huldige functie als ambassadeur te Brussel, heeft rapport ultgebracht. Betreffende de werkzaamheden van de heer van Harinxma te Lis- sabon luidt de conclusie, dat van gegronde redenen voor ernstige klachten niet is gebleken. De heer van Harinxma heeft in uiterst moei- lijke omstandigheden stellig werk verricht, dat gewaardeerd dient te worden. De commissie heeft beves tiging gevonden van hetgeen de commissie-Cleveringa vermeldt op het punt van het gedrag van som- mige uitgewekenen, nl. dat dit niet altijd vlekkeloos is geweest en dit bij de maatregelen ten aanzien van de Engelandvaarders in het alge meen een belemmerende factor is geweest. Ten aanzien van de conclusie van het rapport-Vorrink, volgens welke niet voldoende zorg is gedragen, dat de politieke gevangenen pakketten hebben ontvangen en dat andere nationaliteiten op dit puqt betere resultaten hebben bereikt, merkt de commissie-Donner op, dat wil men hier een parallel trekken, een ver- gelijking met de arbeid van uit Nederland meer voor de hand zou liggen. De Nederlandse illegaliteit is tegenover de gedeporteerden vol- komen in gebreke gebleven. Grote bezwaren stonden een verzorging vanuit Londen van de politieke ge vangenen in de weg. Eerst in 1944, toen de geallieerde voorschriften omtrent de financiering van bui ten de blokkade niet meer werden gehandhaafd, was het mogelijk pak ketten aan politieke gevangenen te zenden. Tot haar conclusie komende, maakt de commissie-Donner als haar gevoeien aan de minister bekend, dat de grieven over de werkzaamheden tiidens de oorlog van Baron Harinxma thoe Sioo ten geen grond geven hem niet in ziin tegenwoordige positie van Hr. Ms. Ambassadeur bii de Bel- gische regertng te handhaven. Naar aanleiding van dit rapport heeft de minister van buitenlandse zaken aan de heer van Harinxma thoe Siooten medegedeeld. dat hij zich geheel met de conclusies van het rapport-Donner kan verenlgen en dat er voor hem geen enkele aanleiding bestaat om uit het beieid en het optreden tijdens de oorlog van de heer van Harinxma thoe Siooten enige consequenties te trek ken ten aanzien van zijn huidlge functie. Het op het optreden van de heer Harinxma thoe Siooten be- trekking hebbende onderzoek is hiermede afgesloten. Dinsdag is een Frans vlooteska der te Soerabaja aangekomen. De commandant van het eskader werd ontvangen door de chef staf marine, overste Quanjer en door de rege- ringscommissaris voor Oost-Java, dr. Ch. O. van der Plas. Op het pro- gramma staan verschillende feeste- lijkheden en sportwedstrijden. Het eskader zal Zaterdag a.s. vertrek- ken. dr. Beel nog eens te kennen gege ven, dat de politiek van dit kabinet berust op een tevoren duidelijk uit- gestippeld beieid, met het volgen waarvan men niet de minste moei- lijkheden ondervindt. Meer was de premier het eens met de katholieke senator mr. Kropman, die de zaak in zijn juist verband het internationale wereldgebeuren, ziet. Dat de heer Kropman zich be- zorgd maakt over onderhandelingen tussen de Nederlandse en Republi keinse delegaties over de tot stand te brengen Unie erj Federatie was volgens de Minister' een overdreven bezorgdheid. De Republiek zal nu eenmaal een plaats moeten innemen in deze Federatie van Indonesische staten en het is dus niets bijzonders wanneer thans de hoofdtrekken daarvan met dit komende lid wor den .besproken. Na korte replieken werd met het aannemen van dit ontwerp ook in de Senaat de constitutionele basis gelegd voor de regeling, die wan neer het van Nederland afhangt per 1 Januari 1949 een feit zal worden: de reconstructie van het Koninkrijk waarbij aan de gerechtvaardige ver- langens tot beschikking over eigen lot van de Indonesische volkeren zal worden voldaan. Alleen de anti- revolutionnairen en communisten stemden er tegen. Het ontwerp dat de instelling van het ambt van staatssecretaris (on- derminister) invoert en dat in ver band staat met deze nieuwe rege ling werd zelfs zonder hoofdelijke stemming aanvaard. Over de grond- wetswijziging. welke de invoering van een burgerlijke staat van beleg is vooral van communistische zijde nogal wat soraakwater losgeknmen, al liet men het in de Eerste Kamer bii twee srirekers en bleven herin- neringen aan de obstruetienogingen in de Tweede Kamer achterwege. Maar de initiatiefnemer van de wet. nrof. Romme. die z'm zaken in de Senaat kwam verdedleen. wi't wel weg met deze opoossanten, die zich in de nevelen van hun ge- scharrel met termen als democratie en volksvriiheid hulden. Met 33 tegen 3 stemmen ging ook ^eze wi'ziging van de Orondw»t er- door. die ..en passant" met de Tn- dische regeling kan worden aanee- nomen en dm eron gerieht ons 'and te beveilig«n teeon d= a-ivtii. Von van zekere heren. die in Tcjecho Cinwafciio v>#nvezen hebben hno ver- nuftig zii ziin in het organiseren In het bestuur der St. Radboud- stichting, die de R. K. Universiteit te Nijmegen beheert, is tot een in- grijpende interne bestuursreorgani- satie besloten. Dit bestuur bestaat uit de bisschoppen van Nederland en ten minste nog vijf andere per- sonen. Er is nu uit hun midden een bestuursraad gevormd, bestaande uit die leden van het bestuur, die geen bisschop zijn, benevens een hoogleraar van Nijmegen. Deze raad zal alle bevoegdheden van het vol- tallig bestuur bezitten met uitzon- dering van de benoeming en het ontslag van docenten, welke als voorheen het episcopaat blijven voorbehouden. De bestuursraad is thans samen- gesteld als volgt: prof. dr. R. R. Post, Nijmegen, voorzitter. mr. A. Baron van Oldeneel tot Oldenzeel, Ooster- hout N.Br., mr. F. C. A. M. Tilman, 's-Hertogenbosch, A. C. de Bruyn, Utrecht, mr. dr. J. R. M. van An- geren Wassenaar, mr. H. W. J. M. de Jong, Scheveningen, secretaris, mgr. D. Huurdeman, Utrecht, mr. P. W. H. Truyen, Roermond. van een koude politieke oorlog. Het voorstel tot regeling van het inkomen van een Koning of Ko- ningin die aftreedt, waardoor de laatste wijziging van de Grondwet aan de orde moest worden gesteld, ondervond, zelfs van de communis tische diehards, geen oppositie. A.S. Dinsdag komt hun motie om da staat Israel officieel te erkennen in behandeling. Op 1 Juli a.s. zullen alle door het Bureau aOorlogsmisdadigers samen- gestelde dossiers van de hier te lande gedetineerde oorlogsmisdadi gers in handen zijn gesteld van de betreffende Procureurs-fiscaal. Nu de staking in de bloemenhan- del ten einde is en door alle daar- toe gerechtigde handelaren weder- om normaal op de bloemenveilingen wordt gekocht. heeft het geen zin meer de tijdelijke buitenwerking- stelling der erkenningseisen voor detailhandel en binnenlandse groot- handel in bloemisterijproducten te handhaven. Het bestuur van het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten heeft dan ook besloten het desbetreffende be sluit, hetwelk werd bekendgemaakt op 20 Mei j.l„ in te trekken met in gang van Donderdag 27 Mei 1948. In de gehouden algemene verga dering van aande£lhouders der V.N. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd het dividend bepaald op 5% Tot commissaris werd herbenoemd de heer A. E. Hannema en benoemd de heren mr. H, A. M. T. Kolfscho- ten, burgemeester van Eindhoven en dr. J. de Nooy, wethouder te Utrecht. DE ARABISCHE DELEGATIES te Lake Success hebben gisteren medegedeeld, dat zii van hun regeringen opdracht hebben ontvangen het bevel van de Veiligheidsraad „het vuren in Pa- lestina te staken" niet onvoorwaardelijk op te volgen. De Arabi- sche Liga heeft drie voorwaarden gesteld, waaraan moet wor den voldaan, voordat men zich aan de wens van de Veiligheids raad zal onderwerpen. Naar gemeld wordt zouden deze drie voorwaarden zijn: 1. stopzet- ting van het bewapenen van de Haganah; 2. geen erkenning van de Joodse staat; 3. beperking van de Joodse staat. A.P. meldt uit Lake Success, dat de Arabische Liga twee telegram- men aan de Veiligheidsraad heeft gezonden. In het eerste wordt ver klaard, dat de politieke commissie van de Liga bereid is een onder- houd te hebben met de Amerikaans. Frans-Belgische consulaire commis sie betreffende een wapenstilstand in het bijzonder voor Jeruzalem. Het tweede telegram wijst de eis van de Veiligheidsraad om het vu ren te staken van de hand. PAASIKIVI, de Finse president, heeft Eino Kilpi, die als sociaal- democraat tot opvolger van de communist Leino werd aan- gewezen als minister van Binnenlandse Zaken, doch van wie later werd bericht dat hii deze post niet wilde blijven bekleden en dat hij zijn lidmaatschap van de sociaal-democratische partij had verloren door zich candidaat te stellen voor de volksdemo- cratische partij, thans als yolksdemocraat opnieuw tot minister van Binnenlandse Zaken benoemd. r De sociaal-democraat Onni Pel- De minister-president maakte het volgende bekend: Kilpi (democra- tische volkspartij)minister van openbaar onderwijs, wordt opvolger van Leino, minister van binnen- lande zaken; mevr. Herta Kuusi- nen, leidster van de fractie der democratische volkspartij en echt- genote van Leino, is tot minister van staat benoemd. Hellias, minis ter van sociale zaken, wordt minis ter van openbaar onderwijs ter ver- vanging van Kilpi. De tonen, voorzitter van de parlements- commissie voor buitenlandse zaken, wordt minister van sociale zaken. Deze kabinetswijziging is het re- sultaat van een compromis, waar- mede alle partijen accoord zouden gaan. Het blijkt niet gemakkelijk te zijn geweest de sociaal-democra- ten te overtuigen, maar tenslotte zouden zij hebben toegestemd om dat een van hun grote leiders mi nister wordt. De communistische partij, die in de democratische unie is vertegenwoordigd, krijgt voldoe- ning op zekere punten, maar heeft haar eisen betreffende de keuze van Leino's opvolger moeten intrek- ken. Zij had geSist. dat deze opvol ger communist was. Kilpi is wel lid van de democratische volksunie, doch niet bij de communistische partij aangesloten. Bij deze kabinetswijziging valt vooral aan te stippen, dat Herta Kuusinen minister wordt; zij is de dochter van Otto Villo Kuusi nen, president der Sovjet-repu- bliek van Karelie. Zij zal zich wel niet rechtstreeks bemoeien met het bestuur van het land, daar zij minister zonder portefeuille is, maar haar aanwezigheid zal de vertegenwobrdigers der volks- democraten in de regering onge twijfeld meer gezag verlenen. Op deze wijze zal ook haar benoe ming de communistische partij voldoening schenken. Uit de eesrte commentaren in politieke kringen te Helsinki kan worden afgeleid, dat dit compromis een einde maakt aan de crisis der jongste dagen en dat de toestand ongewijzigd zal kunnen blijven tot 1 Juli: de datum van de algemene verkiezingen. Het Finse actie-comite, opge- rlcht nadat president Paasikivi de communistische minister van binnenlandse zaken Leino had ontslagen, heeSt Woensdagavond besloten de stakingen in het ge- hele land af te gelasten, nu zij van Kilpi, de nieuwe volksdemo- cratische minister van binnen landse zaken, en mevrouw Herta Kuusinen, echtgenote van Leino, de verzekering hadden gekregen, dat zij hun functies zouden aan- vaarden. In een gemeenschappelijk uitge geven order hebben de volksdemo- cratische en communistische partij de stakers aangespoord weer aan het werk te gaan, „nu de regerings- crisis tot een bevredigende oplos sing is gekomen". Kusti Kule, voorzitter van de democratische volksunie, heeft zich Woensdagavond via de radio tot de stakende arbeiders gerieht. In zijn toespraak verklaarde Kusti Kule. dat het evenwicht onder de regeringspartij door de kabinets wijziging is hersteld en hij ver- heugde zich over de keuze van mevr. Kuusinen. „het meest voor- aanstaande lid van de parlements- fractie van de democratische volks unie". Volgens Kusti Kule heeft de pre sident der republiek Paasikivi de verzekering gegeven, dat geen tucht- maatregelen zullen genomen wor den tegen de arbeiders, die aan de stakingen hebben deelgenomen. De bankbiljettenomloop is, blij- kens de verkorte balans van de Nederlandse. Bank, afgesloten op 24 Mei, met 71/2 millioen gulden ge daald tot 2892,0 millioen. De Arabieren verzoeken echter aan de Veiligheidsraad ten spoe- digste te verklaren of de Raad aannemeliJke voorwaarden kan stellen voor een politieke regeling, waardoor een einde gemaakt kan worden aan de oorlog met Israel. De Arabische landen hebben ieder voor zich verklaard, dat ze geen eind aan de strijd zouden maken, zolang Israel aanspraak deed gel- den op ziin bestaan als afzonder- lijke staat De Liga heeft de Veiligheids raad tevens medegedeeld, dat zij hereid is binnen 48 uur de voor waarden in studie te nemen, wel ke de Veiligheidsraad eventueel zal stellen. Reuter meldt uit Lake Success, dat de Veiligheidsraad zich thans voor de vraag gesteld ziet of er moet verklaard worden. dat agres- sie heeft plaats gevonden en dien- overeenkomstig maatregelen geno- De planiste Germaine Deveze. Frankrijk, heeft de pianosectie van het internationale muziekconcours te Scheveningen gewonnen. Zij ver- wierf 8 van de 11 stemmen in de jury. Op het galaconcert van Zater dag a.s. zal zij het pianoconcert van Tsjaikpwsky ten gehore brengen. De tweede prijs was voor Pierre Jean Claude Barbizet, Frankrijk. met 7 van de 11 jurystemmen. Er werden 2 zilveren medailles uitge- loofd, n.l. aan Maria Heroyorgou, Griekenland, 7 van de 11 stemmen. en de Hongaar Robert Weiss, 6 van de 11 stemmen. De twee bronzen medailles waren voor Pettr Walfish. Palestina, 8 van de 11 stemmen, en de Engelsman Ronald Smith, met 7 van de 11 st. Germaine Deveze werd 6 Febru- ari 1921 geboren. Op 3-jarige leeftijd begon zij haar pianostudie Wj haar moeder. die beroepspianiste was. Vijf jaar oud speelde zij voor het eerst in het openbaar. Enkele jaren later werd zij leerlinge van het ..Conservatoire National" te Parijs en verwierf verscheidene medailles en prijzen. De eerste prijswinnares heeft reeds vele concerten gegeven te Parijs, in de provincie en met verschillende radio-orkesten. men moeten worden. De Egyptische vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad deelde mede, dat staken van het vuren geen einde zou maken aan de stroom van „mi- litair geoefende immigranten, die zich bij de Zionistische benden" voegen. Hij betoogde, dat een ge- vechtspauze de Joden in staat zou stellen hulp van buiten te krijgen. Schepen met wapens en munitie zijn, zo zei hij, in Palestina aange komen en andere zijn onderewg. Het onweer, dat Woensdagmiddag om kwart voor vijf boven Rotter dam woedde, heeft een slachtoffer geeist. Twee mannen, die op dat ogenblik gezamenlijk op de Zuid- westhoek bij de Waalhaven liepen, werden plotseling door een bliksem- straal op de grond geworpen en ble ven bewusteloos liggen. Een spoedig ontboden geneesheer constateerde, dat een der mannen, de 44-jarige W. Koekendal, op slag was gedood. De ander had niet ernstige kwetsuren opgelopen en kon na in het Zuider- ziekenhuis verbonden te zijn, naar huis worden vervoerd. Het vliegtuig. dat de Verenigde Naties van de KLM hebben gechar- terd ten behoeve van de reis van graaf Bernadotte. is de PH-TCT. een tweemotorig Douglastoestel van het type DC 3. Het vliegtuig is ge heel wit geschilderd. Aan weerszij- den van de romp en op onder- en bovenkant van de vleugels bevindt zich een rood kruis met rechts hier- van de woorden ..Nations Unies" en links er van de woorden ..United Nations". De bemanning bestaat uit- gezagvoerder A. Viruly, tweede be- stuurder B. A. A. van Berkum, te- legrafist C. de Jong, boordwerktuig- kundige A. Groenendijk en Ste ward van Ommeren. Het vliegtuig vertrekt Donderdag 27 Mei uit Pa rijs en zal dan via Rome naar Athe ne vliegen waar de nacht wordt doorgebracht. De volgende dag wordt naar Cairo vertrokken waar men voor onbe- paalde tijd zal blijven. Het ligt in de bedoeling, dat graaf Bernadotte met zijn staf van 15 persdnen naar alle landen van het Nabije Oosten vliegt. Medegedeeld door het K. N. M. I. tf De Bilt, geldig tot Vrijdagavond. PLAATSELIJK OCHTENDMIST Koude nacht en ochtend me' plaatselijk mist en welnle wind. Morgen overdag weer toenemende bewolking, doch droog weer met zwakke tot matlge wind uit ZuideHJke richtingen en lets hogere tem- peraturen. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1