Een Engelse resolutie tot wapenstilstand in Palestina voor vier weken Hadji Agoes Salim en Sjahrir weten niets van overeenkomst met Moskou Voor Alkmoar en omgeving Britten zullen de wapenleveranties stopzetten bij uitvaardiging algemeen embargo Generaal Smut's parti] lijdt nederlaag bij de verkiezingen H KONING ABDOELLAH bezocht onverwachts Jeruzalem Rusland houdt vast aan de order: „Staakt het vuren" Zijn eigen district koos een ander Handelde Soeripno op eigen „houtje" of wilde Rusland weer reclame maken? Ook te Praag was men verrast 4* Spaanse voor de K.R.O. J Gebed bij het H. Graf om zegen voor de Arabische zaak VRIIDAG 28 MEI 1948 44e JAARGANG - NUMMER 11271 BUREAUX: Geen audientie Graaf Folke Bernadotte, voor zitter van het Zweedse Rode SACRAMENTS- PROCESS1ETE BUDAPEST Regering-Schumon weer in gevaar KARD. VON PREYSING TEGEN VOLKSCONGRES Een bus van de G.A.D.O. komende uit de richting Hogezand, reed nabij Groningen tegen een paal en vervolgens in het Win- schoterdiep. De bus in, het kanaaj tijdens de werkzaamheden om het voertuig weer op de wal te brengen. TRUMAN HOUDT SLAG OM DE ARM nog geen lenjng aan Israel delende rol( trachtte te spelen, toen Himmler bij de Duitse in- eenstorting het bevl ind van Hitler trachtte te redden, is thans aangewocen als bemid- delaar in het Palestijnse con flict. Een DC 3-toestel van de K.L.M. is deze vredestichter en zijn medewerkers ter beschik- king gesteld. Het toestel zal Nederland weer wat deviezes in het laadje brengen, want de huur bedraagt,- naar men zegt, 200 dollar per dag plus 250 dollar voor ieder vlieguur. Graaf Bernadotte te Athene NIEUWE BONNEN VOOR WERKKLEDING Grbof-Seminarie Bisdom Breda 150 jaar De Grondwetswijziging Het K.L.M.-vliegtuig, dot door de Verenigde Naties ter beschik"- king is gesteld van Graaf Bernadotte voor zijn reis naar Palestina, waar hij als bemiddelaar tussen Joden en Arabieren zal optre- den. Het vliegtuig, een DC 3, is geheel wit geschilderd. De be- manning bestaat uit gezagvoerder A. Viruly, tweede bestuurder B. A. A. van Berkum, telegrafist C. de Jong, boordwerktuigkun- dige A. Groenendijk en steward van Ommeren. REPUBLIKEINS PROTEST Bl] COMMISSIE VAN DRIE Tegen federale eonferentie van Bandoeng Zuid-Limburg heeft' volop plaats Benesj 64 jaar DE SPAANSE zangeres Maria de Los Angeles Morales, aan wie op het internationale zangcon- cours, in het Kurhaus te Scheveningen gehouden, de eerste prijs werd toe- gekend, is heden, Vrijdag- avond, te horen op Hil- versum II, als soliste bij het Residentie-orkest. Het programma wordt heden avond uitgezonden door K.R.O. van 20.12 tot de 21.45 uur. V. Treedt Japanse Keixer af? H.K.H Schadecommissie-wegen Prinses Juliana heeft Woensdagavond in het Indisch Instituut te Amsterdam als ere- voorzitster van het Nederland se Comite United Nations App eal for Children (UNAC) de premiere bijgewoond van de Zwitserse praesens-film „Ach- ter de wolken". In de hal van het Indisch Instituut bood Jetje van Oranje onze Prinses Re- gentes bloemen aan. PRIJSWINNAARS OOGSTEN SUCCES Hoofdprijzen Staatsloterij Voornaamste verzets- leiders op Bali fifaven zich over Handeisbesprekingen met de Bi-zone Spaak weer naar Koning Leopold? Majoor hield „zwarte" varkens Nieuuu Hoofdredacteur H. N. Smits, rayonredacteur: Fr. Otten. DirecteurE. J. M. Stumpel Abonnementsprijs f 3.75 per kwartaal; 1.30 per maand. Advertentie-prijs per editie 13 c. p. mm.; minimum 2.50; in alle edities 26 ct. per mm.; minimum 4.-; Fam.ber. 20 c. p. mm.; in alle edities 30 ct. Noordhollands Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ALKMAAR: Langestraat 42 A, Tel. 2046 (adm.), 2047 (red.) K 2200. HOORN: Draafsingei 59. Tel. 4243 (K 2290) 2 lijnen. DEN HELDER: Keizerstraat 89 Tel. 2800 (K 2230). SCHAGEN Molenstraat 52, Tel. 459 (K 2240). Bank1 Noorderbank DE VEILIGHEIDSRAAD heeft zich gisteren opnieuw bezig ge- houden met de toestand in Palestina. Tijdens de debatten werden een tweetal rosoluties ingediend. Een door Sir Cadogan, de Britse algevaardigde, waarin een beroep rp beide partijen wordt gedaan om alle viiandelijke acties gedurende Tper weken te staken. De andere resolutie kwam van Russische zijde. Hierin wordt gevraagd, dat de Veiligheidsraad het bevel geeft zowel aan Joden als aan Arabieren om het vuren binnen 36 uur te staken. Feitelijk was het Russische voorstel hetzelfde als het Amerikaanse, dat de Veiligheidsraad de vorige week heeft ver- worpen. Gedurende de vier weken wapen stilstand. als door Engeland voorge- steld, zou geen militair personeel of mannen van weerbare leeftijd in Palestina mogen komen, evenmin oorlogsmateriaal. Voorts zouden alle mogelijke voorzorgsmaatregelen moeten worden genomen ter be- scherming van de heilige plaatsen en de stad Jeruzalem. Sir Cadogan deelde vervolgens mede, dat Groot-Brittannie be- reid was de wapenleveranties aan Egypte, Irak en Transjordanie op te schorten, mits de Veiligheids raad besioot een algemeen embar go te leggen op levering van mi- litaire goederen aan Arabieren en Joden. Voorts deelde htj mede, dat de 21 Britse officieren, die dienst doen in het Transjordaanse leger, zouden worden tei%ggeroepen uit de dienst van het Arabische le- gioen, dat thans de aanval op Jeruzalem leidt. Een verdere mededeling van Ca dogan luidde, dat de eerstkomende termijn van de overeenkomstig het bestaande verdrag aan de Trans jordaanse regering te betalen sub- sidie op 12 Juli vervalt en dat deze financiele verplichting herzien zal worden in het licht van de door de Ver. Naties genomen beslissingen. Cadogan noemde de verklaringen van Russische en Joodse zijde. er op neer komende, dat de buitenlandse politiek van koning Abdoellah door de Britse regering gecontroleerd zou worden, onjuist en sprak ook de bewering tegen van Mosje Sjertok, dat de opperbevelhebber van het Transjordaanse leger door de Britse regering zou worden aangewezen. In totaal dienden 37 Britse officie ren bij het Arabische legioen. van wie 21 door Britse diensten zijn ge- detacheerd. De overige 16 zijn in- dividueel bij de Transjordaanse regering in dienst. Cadogan verklaarde: „In de ge- wijzigde omstandigheden van de laatste dagen heeft mijn regering ook gepoogd de Arabische regerin- gen over te halen toe te stemmen in een staken van het vuren, doch, in tegenstelling met wat somrnige vertegenwoordigers schijnen te ge- loven, is de invloed van mijn rege ring bij die Arabische regeringen niet onbegrensd". Cadogan zeide, te delen in de teleurstelling van de overige leden van de Raad over het niet gehoor geven door de Arabi sche staten aan de oproep tot sta ken van het vuren, doch het scheen hem toe, dat het antwoord der Ara bieren in verzoenende termen ge- steld was en zorgvuldige bestude- ring verdiende. Warren Austin, de Amerikaanse afgevaardigde, herinnerde er aan, dat de Ver. Staten op 17 Mei had- den voorgesteld, dat de Raad een einde aan de strijd zoumaken, maar dat dit voorstel verworpen was. Het standpunt van Amerika is nu. dat het wfl zien wat andere landen aan te bieden hebben. In- dien het initiatief door een ander wordt genomen, hebben wij mis- schien meer succes. De Raad ging om 17.45 plaatse- lijke tijd weer ulteen, hoewel noch over het Russische, noch over het Britse voorstel was gestemd. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem zal Dinsdag 1 Juni geen audien tie verlenen. 1 Op Sacramentsdag is te Boeda- pest de traditionele Sacramentspro- cessie gehouden waaraan door on- geveer zeventigduizend katholieken werd de'el genomen. Voor deze pro- cessie werd grote belangstelling ge- toond in verband met de huidige spanning tussen kerk en staat naar aanleiding van de voorgestelde na- tionalisatie van de bijzondere scho- len. De regering heeft offlcieel een aan radio Vaticana toegeschreven be richt tegengesproken. volgens het- welk tweehonderd katholieke pries- ters in Hongarije in concentratie- kampen zouden zijn opgesloten. Te middernacht was de Franse nationale vergadering nog steeds verdeeld van mening over het wets- ontwerp tot bezuiniging door mas- saal ontslag van ambtenaren. Kort voor middernacht had de minister van financien. Mayer, verklaard dat hij zou aftreden wanneer de wet niet werd aanvaard. Tenzij nog een compromis wordt gevonden zal er ernstig gevaar voor de regering-Schuman ontstaan. Het debat in de nationale vergade ring werd te middernacht verdaagd tot de volgende middag. Kardinaal Graaf von Preysing, Kruis, die destijds een bemid- I Bisschop van Berlijn, heeft de ka tholieken van zijn Bisdom verbo- President Truman* heeft Donder- dag ontkend zich op enigerlei wijze verbonden te hebben ten aanzien van het verstrekken van een lening aan de staat Israel. Hij deed ver- staan, dat een dergelijke lening niet verstrekt zou worden voordat de nieuwe staat ..volledig bestond". Truman, klaarblijkelijk de ver klaringen van dr. Chaim Weizman corrigerende, zeide, dat hij op Weizman's verzoek om een lening had geantwoord, dat een lening, wanneer deze noodzakelijk zou zijn, nadat de staat volledig bestond, langs de gebruikelijke wegen zou moeten gaan. Truman omschreef de ..gebruikelijke wegen" als zijnde de export- en importbank, bij welke elk verzoek om een lening zou moe ten worden ingediend. Truman verklaarde verder dat. voorzover hij wist, nog geen ver zoek om een lening was ingediend. den het Volkscongres en het door het Volkscongres georganiseerde referendum te steunen. Dit is ver- vat in een herderlijke brief aan de Berlijnse priesters. ATHENE, 27 Mei (AP). Graaf Bernadotte, de bemiddelaar van de UNO in het Palestijnse conflict, is hedenavond met het speciale KLM- vliegtuig in Athene aangekomen op weg naar Cairo. De leden van zijn secretariaat, drie in getal en 8 leden van het se cretariaat van de UNO vergezellen hem. Hij zal morgenochtend uit Athene vertrekken. Thans zijn ook de bonnen voor werkkleding H4 en L4 tot nader order geldig voor het kopen van werkkleding. Op de bonnen H4 kan men kopen: een overall, een werk- pak van drill, keper of satijn, een' lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouw- schort. Op de bonnen L4 kan men kopen: een werkbroek of werkjasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Manchester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H5 t. m. 12 en L5 t. m. 12 zijn nog niet geldig. ADJI AGOES SALIM, de Republikeinse minister van buiten- landse zaken, heeft tegenover de speciale correspondent van Aneta te Kalioerang verklaard, dat hij niets afwist van het vestigen van diplomatieke betrekkingen tussen de Republiek Indonesia en de Sovjet-Unie. Er is geen republikeins vertegen- woordiger gemachtigd een dergelijke overeenkomst tot stand te brengen, aldus Salim. Sjahrir deelde te Batavia aan Reuter mede, dat het bericht van het vestigen van diplomatieke betrekkingen met Rusland „een volkomen verrassing" voor hem was. menteel op non-actief in het ka- binet opheldering vragen. Volgens het A. F. P. heeft Agoes Salim aan Aneta nog medegedeeld dat de republiek niet voornemetls is, het aantal harer diplomatieke betrekkingen met het buitenland verder uit te breiden. Salim zeide verder. dat de repu bliek de staat Israel, die naar de mening der republiek, ..Palestina heeft overweldigd" niet zal erken- nen. Met betrekking tot de binnenland- se politiek acht Salijn de ideale op- lossing voor de gehele Indische Ar- chipel een staatkundige structuur, analoog aan die van de Zwitserse In diplomatieke kringen te Praag heeft men eveneens met grote ver- bazing vernomen, aldus Reuter, dat de Sowjet-ambassade te Praag met de Indonesische vertegenwoordiger aldaar, dr. Soeripno, onderhandeld heeft omtrent de uitwisseling van consulaire functionarissen tussen de republiek Indonesie en de Sowjet- Unie. Het bericht van Tass over de uit wisseling van consuls tussen Rus land en de Indonesische republiek was zowel voor de republikeinse als de Nederlandse delegatie te Ka lioerang een verrassing. Mohammed Roem, de voorzitter van de republikeinse delegatie, zei er zeker van te zijn, dat het kabi- net Sjarifoeddin. dat voor het hui dige zitting had, Soeripno absoluut geen instructies gegeven had om besprekingen te openen en een over eenkomst te sluiten met de Russisch ambassadeur in Praag. Het Groot-Seminarie van het Bis dom Brede te Hoeven zal op 1 Juni a.s. 150 jaar bestaan. Op die dag wordt een Pontificale H. Mis opge- dragen op het Seminarie. Daarna zal een herdenkingsvergadering worden gehouden. Des middags zal een uitvoering worden gegeven door de Seminaristen. Donderdag zijn afgekondigd drie wetten betreffende het in overwe- ging nemen van voorstellen tot ver- anderingen in de Grondwet, nl. die betreffende de nieuwe rechtsorde (Staatsblad 207), invoering van het Instituut van Staatssecretarissen (Staatsblad 208) en bepalingen no- pens het inkomen van een Koning of Koningin, die afstand van de Kroon heeft gedaan (Staatsbl. 209). Salim zeide, dat het bericht van Radio Moskou mogelijk betekent, dat de Sowjet-Unie misschien de republiek als zelfstandig erkende, hetgeen door Salim zou worden toegejuicht. Hij verklaarde, dat de positie van Soerjpno hem niet ge- heel duidelijk was. Soeripno was destijds met Setiadjid naar Praag gegaan voor de jeugdconferentie aldaar. Daarna was hij door Salim gemachtigd een voorlichtingskan- toor in Praag op te zetten. Hij heeft echter in geen geval mach- tiging om een overeenkomst te te- kenen, aldus Salim. die toevoegde de handelingen van Soeripno niet te erkennen. Vandaag" zal de vervanger van Salim wegens ziekte is deze mo- Aneta meldt, dat volgens „An- tara" de republikeinse regering bij de Commissie voor Goede Diensten een protest heeft inge diend tegen het houden van de eonferentie te Bandoeng. Een communique van het Repu blikeinse ministerie van Voorlich- ting bestempelt de eonferentie van Bandoeng als zijnde tegen letter en geest van de Renville overeenkomst Het communique zegt, dat de Repu blikeinse regering ten aanzien van de eonferentie het standpunt in- neemt, dat dit de tweede poging is om de Republiek voor een fait ac compli te stellen, terwijl de onder - handelingen gaande zijn. Destijds geschiedde hetzelfde bij de instel- ling van de federale regering. De eonferentie te Bandoeng betekent het passeren en negeren van de Commissie voor Goede Diensten, al dus het communique. De party van generaal Smuts heeft bij de verkiezingen in Zuid- Afrika haar meerderheid in het parlement verloren. i Afgezien van een zetel, die heden- morgen nog verdeeld moest wor den, hebben de nationalisten (dr. Malan) negen en zestig zetels ver- worven. Negen Afrikaanse leden zullen samengaan met de nationa listen. De verenigde partij (Smuts) heeft vijf en zestig zetels; zij zal gesteund worden door de drie Zuid- Afirkaanse negerleden en de zes labour-vertegenwoordigers. (De ver- houding tussen de „verbonden" groepen wordt volgens deze cijfers dus: acht-en-zeventig onder lei- ding van Malan tegen vier-en- zeventig onder leiding van Smuts) Reuter voegt er aan toe, dat men verwacht, dat de nog te verdelen zetel voor de nationalisten zal zijn. In verband met het feit. dat Gene raal Jan Smuts' partij haar meer derheid in het Zuidafrikaanse Par lement heeft verloren aan de Natio- nalistische partij van Dr. Daniel Malan, wordt verwacht, dat Smuts Zaterdag het ontslag van zijn r^e- ring zal aanbieden aan de Gouver- neur-Generaal, Gideon van Zijl. Deze zal vermoedelijk dr. Malan be- lasten met de vorming van een nieuwe regering. Volgens Zuidafrikaanse politieke waarnemers wijst de nederlaag van Generaal Smuts uit. dat het land een regeringswijziging wil, ten goede of ten kwade. Als oorzaken van het overscha- kelen der sympathieen naar de Nationalisten worden genoemd: de afkeer van de ook na de oorlog ge- handhaafde contrfile-maatregelen en het feit, dat de 'waarschuwing van de ^Nationalisten voor,„het zwarte gevaar" niet alleen bij de Afrika ners, doch ook bij een aanzienlijk deel van de Engels sprekende be- volking weerklank heeft gevonden. Generaal Smuts, de Zuid-Afri- kaanse Minister-President, is bij de algemene verkiezingen in zijn eigen district, Standerton. verslagen met 224 stemmen, door een Nationalisti- sche tegenstander, W. C. du Plessis. Smuts heeft Standerton 24 jaar vertegenwoordigd sedert zijn ne derlaag in het district Pretoria in 1924. De stemmen-aantallen waren 3759 tegen 3535. Zowel in het Westen als in het Noorden van ons-Jand lopen hard- nekkige geruchten omtrent de vrij- wel totale bezetting der logiesgele- genheden in Zuid-Limburg, en in 't bijzonder in Valkenburg (L.). Van de zijde van de Limburgse Federatie van Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer deelt men ons mede. dat deze geruchten abso luut onjuist zijn. Nu en in de maand Juni is er vol op plaats in geheel Zuid-Limburg. ook in Valkenburg. en dit geldt eveneens voor de drukke seizoen- maanden Juli en Augustus. Wei verdient het aanbeveling tijdig plaatsen te bespreken. President Benesj van Tsjecho- Slowakije \frerd gisteren 64 jaar. Volgens de Praagse radio hebben alle openbare gebouwen gevlagd, terwijl grote menigten, die het bui- tenverblijf van de president te Se- simovo Usti hebben opgezocht. hem luid hebben toegejuicht, toen hij in de tuin verscheen. Te Praag en in andere steden hebben ter ere van president Benesj Dopdardagavond galavoorstellingen in de -nationale theaters plaats ge- had. Bij de voorstelling te Praag waren premier Gottwald en andere leden der regering aanwezig. Te Tokio doen geruchten de ronde dat keizer Hirohito op vijftien Augustus zou aftreden. Er is ech ter geen bevestiging van deze ge ruchten te verkrijgen sinds het be- zoek van de keizer aan de militatre opperbevelhebber voor Japan, gene raal Mac Arthur, zijn de geruchten in omloop. Zij zijn toegenomen na de critiek, door de staatsman Mat- soemoto op de keizer uitgeoefend. JERUZALEM, 27 Mei (A.P.) Koning Abdoellah van Transjor danie heeft vandaag gebeden op het heilig graf, de Calvarieberg en de moskee van Omar voor een overwinning en vrede in het hei lig land. De koning bracht een plotseling bezoek aan Jeruzalem. waarbjj hij toegejuicht werd door 25.000 arabieren. Terwijl zijn kleine bewapende lijfwacht achteruit ging, bad koning Abdoellah in het bijzijn van Mo- hammedaanse en christelijke pries ters. Hij smeekte zegen af voor de arabische zaak, en bad om de ne derlaag der „indringers" en het weerkeren van vrede in de heilige plsstscn Hij sloeg geen acht op het voort- durende artillerievuur, het geratel van kleinere wapens en veelvoor- komende granaatontploffingen in de joodse wijk. De koning reed naar het oude deel van Jeruzalem langs de Jeri- choweg, waarbij hij een stukje van 45 M. over de helling van de Olijf- berg ging, die even te voren door joodse machinegeweren beschoten was. De koninklijke stoet ging vervol gens de kruisweg langs naar de in- gang van de moskee van Omar bij de Rawda Minaret. Koning Abdoellah betrad, gekleed in een keurige khaki battledress met rijen militaire onderscheidin- gen en met een wit zijden arabische hoofdbedekking. 't mohammedaan- se heiligdom: de koepel van de rots in het midden van de binnen- plaats van de moskee. Daarna ging de koning, verge- zeld van mohammedaanse notabe- len, naar de kapel in de muren van de binnenplaats, waar zijn vader, de beroemde koning Hus sein, begraven ligt. Er verzamelde zich snel een me- nigte van ongeveer 1006 mensen, die de koning volgde na zijn bezoek aan de moskee door de oude, nauwe straat, de weg van de kruisstaties, op weg naar het heilige graf. Bij de kleine ingang van de kerk van het heilig graf hielden arabi sche vrijwilligers de menigte op 'n afstand, terwijl de koning, begroet door orthodoxe en rooms-katholie- ke priesters, naar binnentrad. Hij passeerde een mohammedaanse burger, de traditionele bewaarder van de kerksleutel krachtens een overeenkomst met de christenen. In de marmeren kapel onder 'n baldakijn van veelkleurig kaars- licht die beschouwd wordt als de plaats van Jezus' graflegging boog koning Abdoellah het hoofd in gebed. Vandaar besteeg hij de uitgesleten stenen traptreden naar de top der Calvarienberg. waar de kruisiging plaats vond. Alle aanwe- zigen in ae kerk van het, heilig graf bewaarden een eerbiedig stilzwij- gen totdat de koning vertrokken was. Minister van Oorlog heeft een commissie ingesteld, welke zal na- gaan en advies zal geven in hoe- verre het ministerie van Oorlog aansprakelijk is voor de schade,, toegebracht aan wegen door mili taire voertuigen. Zoals te verwachten was, bestond er Donderdagavond overgrote be langstelling voor het eerste gala- concert van het residentie-orkest, onder leiding van Frits Schuurman in de Kurzaal te Scheveningen, dat gepaard ging met het optreden van de beide eerste-prijswinnaars voor viool op het internationaal muziek- concours, de 14-jarige Fransman Christian Ferras en de 28-jarige Pool, Michal Szwalbe. Onder de vele autoriteiten wer den opgemerkt de minister van O., K. en W., dr. Jos Gielen, de minis ter van buitenlandse zaken, mr dr C. W. G. H. baron van Boetzelaer van Oosterhout, de Franse ambassa deur, de heer Jean Riviere, de Haagse wethouder voor kunstzaken J. van Zwijndregt, dr A. Plesman, directeur der KLM, tal van leden van het corps diplomatique en le den van de jury van het interna tionaal muziekconcours. 's GRAVENHAGE, 27 Mei. Hoofd- prijzen: f 2000: 18874. i 1500: 7045, f 1000: 14447 en 15909. BANDOENG, 28 Met. Aneta'i correspondent te Bandoeng ver- neemt van de zijde van de Oost- Indonesische regering, dat de drie voornaamste verzetsleiders op Ball zich aan het zelfbestuurscollege al daar hebben overgegeven. Tot nu toe hebben zich tevens twintig volgelingen overgegeven en naar men verwacht, zullen nog meer volgen. De leiders van de verzets- beweging verklaarden bij de over- gave te willen meewerken aan de wederopbouw en erkenden, dat zij verkeerd gehandeld hebben. Thans is de laatste rest van het georgani- seerd verzet in Oost-Indonesie ver- dwenen, aldus Aneta's zegsman. Op 21 Juni a.s. zal een Neder landse delegatie in Frankfurt be sprekingen openen met de autoritei ten van de Brits-Amerikaanse z6ne van Duitsland, teneinde te komen tot het sluiten van een handelsover- eenkomst tussen Nederland en de Bi-zone. „La Derniere Heure" meent te weten dat Eerste minister Spaak door het secretariaat des konings is uitgenodigd zich naar Pregny in Zwitserland te begeven teneinde koning Lepold te ontmoeten. Van dit gerucht is te bevoegder plaatse geen enkele bevestiging verkregen. Voor de Krijgsraad te Assen moest zich verantwoorden de voormalige garnizoenscommandant te Zuid-La- ren, de majoor W. G. Bakker te Tilburg, wegens een overtreding der varkensverordening. Om een afscheidsfeest van naar IndiS ver- trekkende militairen enigszins te ..spekken" werd een varken aange- schaft tegen de verordening in. Wei werd de auditeur-militair van de krijgsraad te Assen gewaarschuw;d en deze liet de krulstaart ooglui- kend in de stal staan, maar gaf daarbij het bevel, dat onmiddellijk de CCD moest worden gewaaT- schuwd indien het varken geslacht zou worden. Dit heeft de garni zoenscommandant, tevens mess-pre sident, „te goeder trouw" zo ver klaarde deze, nagelaten. Toen CCD- ambtenaren na het feest nog eens kwamen kijken, ontdekten zij liefst 2 varkens in het hok. Ook hiervan wist majoor B., die echter ook des tijds de CCD verzuimde te waar- schuwen. Als verantwoordelijk hoofdoffi- cier stond hij Donderdag wederom terecht. Tijdens deze zitting ver klaarde de verbalisant, dat de vaT- kens boven het toegestane gewicht van 25 kg waren geweest. De auditeur-militair persisteerde bij zijn vorige eis, n.l. een boete van f 250, waarna de krijgsraad B. veroordeeide tot een geldboete van f 100 of 25 dagen hechtenis met ver- beurdverklaring der inbeslaggeno- men varkens. I

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 1