DE K.A.B. GROEIT DUITSE VOLKSRAAD ONTWIKKELT EEN ZEER GROTE ACTIVITEIT Hoge rijksbelastingen een sta-in-de-weg voor plaatselijk belastinggebied PASTOOR P. C. BOTTELIER IN HET ZILVER naar een sterke toekomst DE SPEURHOND en „spontane" manifestaties De noodvoorziening Gemeentefinancien Voorgestelde regeling biedt gewenste armslag onder de huidige omstandigheden Ml mm Opbouw jaar 1947 prachtig geslaagd! Ruim zestigduizend leden in het bisdom Wapperende vanen, mu Wat is de Zondag? NI.EUW NOORDHOLLANOS DACBLAD - Zojterdog 29 Mei 1948 PAG. 3 Gemeentelijke kapitaal- investeringen wettelijk aan banden? GROOTEBROEK In het Noordelijk duingebied van Zandvoort wordt een autoweg aangelegd. Met behulp van bulldozers werd de weg geeffend en nu werken dag-in dag-uit twee zware walsen op de rlieuwe weg, die nog voor het zomerseizoen aanbreekt gereed zal zijn en Zandvoort een nieuwe attractie zal verschaffen. Zweeds eskader in de hoofdstad De Indo-Chinese generaal Ngoeyen Van Xaran, die tot president der voorlopige cen- trale regering van Vietnam ge- kozen werd. Zoals men weet verkeert Frankrijk ongeveer in dezelfde positie als Nederland tegenover Indonesie, wat be treft de moeilijkheden met de voormalige kolonie Indo-China. n. Martin bormann in Rusland? De geest van. Hitler Aardippelen voor Bitse zone Werktledingbonnen. A, B *1 C ongeldig Maximum geldboete voor „xWartbouw" Zonder een kneusje FEUILLETON IN DE MEMORIE VAN ANTWOORD op he^ Voorlopig Verskxg van de Tweede Kamer over het wetsontwerp ..noodvoorziening gemeentefinancien" zeggen de ministers van Financien en van Binnenlandse Zaken, dat alhoewel ook zij van mening zijn, dat de noodregeling zo spoedig mogelijk zal moeten worden vervan- gen door meer definitive voorzieningen, de verwachtingen in- tussen niet al te hoog mogen worden gespannen. De ministers achten het nauwelijks mogelijk. dat het geprojecteerde tijdvak van drie jaren, waarvoor de regeling gedacht is, ingekort zal kunnen worden. Dit sluit echter niet uit, de mogelijkheid, dat op bepaalde onderdelenreeds eerder verbeteringen worden aan- gebracht Het Bijdrage-stelsel alleen kan niet de oplossing van het vraag- stuk der gemeente-financien geven. Een eigen belastinggebied voor de gemeenten blijft nodig. De minis ters achten het van belang, dat het belastinggebied de mogelijkheid moet bevatten een zo groot moge lijk deel van de bevolking te be- trekken in de gemeentelijke hef- iingen, opdat ook langs deze weg de belangsfelling van een brede laag van ae bevolking voor het financiele wel en wee van de ge- meente levendig blijft. De Ministers achten het dan ook van eminent belang, dat ernstig wordt gezocht naar de mogelijkheid van een algemeen werkende belas- ting, welke niet alleen ten behoeve van, doch ook rechtstreeks door de gemeente wordt geheven, doch zo- danig, dat daarvoor gemeentelijke apparaten van grote omvang niet nodig zijn. Een grote moeilijkheid hierby is, dat de belastingen, welke door het Rijk worden geheven, ten top zijn of worden gevoerd. Hoezeer de ministers van het belang van een individueel belastinggebied voor de gemeenten zijn doordrongen, voor de bittere noodzaak, dat het Rijk de belastingen opvoert tot vroeger ongekende hoogten, kun nen zij de ogen niet sluiten. Niet alleen nu, maar waarschijnlijk ge- durende een reeks ,van jaren zal .dit het geval zijn. Met deze werke- lijkheid, die steeds een sta-in-de- weg zal blijken te zijn, zal men rekening moeten houden. Een be- roep op de historische rechten van de gemeenten kan, als men alleen reeds let op de enorme lasten, waarvoor het Rijk staat als gevolg van de oorlog, naar de mening van de ministers nauwelijks reeel wor den genoemd. De ministers meneiv. dat de noodvoorziening de mogelijkheid biedt, dat bij de gemeenten evenwicht tussen de^e en uitgaven ontstaat en blijft. De ministers pretenderen met thans een afdoende oplossing van het vraagstuk der gemeente-finan cien aan de hand te hebben ge daan. V. J Het belang van de overheidsfl- nancien in het algemeen eist, dat zo spoedig m'ogelijk evenwicht ont staat tussen de inkomsten en uit gaven. Men zal dit niet kunnen vinden door alleen de inkomsten op te voeren. Oo^ aan de uitgaven moet aandacht worden besteed en het minste wat gedaan kan worden is er naar te streven, dat zij in to- taliteit niet toenemen. Wat de inkomsten betreft, wordt er van uitgegaan, dat de belastin- ge* worden gefieven, welke door noodlijdende gemeenten geheven dienen te worden. Mogelijkheden, welke nog aanwezig zijn door ver- hoging van retributies e.d. worden, tenzij cfe heffingen abnormaal laag waren, niet i11 aanmerking geno- men, evenmin als de mogelijkheid tot verhoging der vermakelijkhe- denbelasting. De meerdere op- brengst, welke eventueel verkre- gen kan worden, vormt een re serve voor de gemeente om hogere uitgaven voor 1948 op te vangen. Het spreekt intussen vanzelf, dat niet volstaan kan worden met ge- heel op de basis van 1947 te wer- ken. De Ministers zijn van oordeel, dat de voorgestelde regeling, in- dien de omstandigheden zich met ten ongunste wijzigen, de gewenste armslag biedt, voor zover dit in deze tyd mogelijk en verantwoord is. Zij verklaren zich bereid, Jaier- aan voor elke gemeente afzonder- lijk, de Colleges van Gedepueerde Staten gehoord, nog byzondere aandacht te doen schenken. Daar tegenover moeten zij echter stellen, dat zij het bepalen van deze arm slag niet aan de gemeenten alleen het inkomsten behouden kunnen overlaten en met name dus niet zonder meer reeds opgemaak- te gemeentebegrotingen voor 1948 tot grondslag van de bijzondere uitkering kunnen nemen. Dat ten -aanzien van de ontvang- sten de bestaande afhankelijkheid der gemeenten nog zou worden verscherpt, moeten de ministers ontkennen. De gemeenten blijven in de belastingheffing vrij. Omtrent de tot dusver bekende cijfers kan het volgende worden medegedeeld: De algemene uitkering zal ver. moedelijk bedragen fl59.816.000. de belasting f35.810,000, de garantie f9.327.000, voorlopig gereserv^rd voor bijz. uitkeringen f79.57*00. Totaal f284.528.000. Hoewel de Ministers aanvankelijk van oordeel zijn, dat het aantal van 448 gemeenten met een bijzon dere uitkering een te ongunstige indruk geeft, staat het echter, zelfs bij de beste verwachtingen, wel vast, dat het door de commissie- Oud genoemde aantal van 300 ge meenten ten slotte niet onbelang- rijk zal worden overschreden. Dientengevolge houden de Mi nisters er ook reHening mede, dat het boverivermelde bedrag ad f79.575.000 voor de bijzondere uit keringen niet geheel toereikend zal blijken te zijn. Een garantie, dat het gestelde doel der financiele zelfstandigheid bereikt zal worden, kunnen de Ministers niet geven, zelfs niet in- dien zij zich hetgeen zij doen overtuigd houden van de ernstige wil der gemeentebesturen om hun volledige medewerking aan het bereiken van dit doel te geven. De Regering vraagt aan de ge- i meenten een offer als prijs voor het herstel der financiele zelfstan digheid, in deze zin, dat de grens der uitgaven verlegd wordt van het noodzakelijke naar het finan cial mogelijke. Nieuwe uitgaven, voorzover geen belastlngmogelyk- heden meer aanwezig zijn en even min andere uitgaven wegvallen, kunnen slechts gedaan worden, indien zij rendabel zijn en zullen anders voorshands achterwege moeten blijven. Dat dit onder de werking der nieuwe regeling zal •voorkomen, achten de Ministers niet uitgesloten. maar dat er geen enkele ruimte voor nieuwe uitga ven zal zijn, moeten zij bestrijden. Zij menen er overigens In dit verband de aandacht op te moe ten vestigen, dat by nieuwe ka- pitaalinvesteringen de eerste ja ren de uiterste beperking in acht zal moeten worden genomen, in het byzonder wat die der over- heid betreft. De Minister van Financibn overweegt zelfs, hoe ongaarne hy dit ult een oogpunt van zelfstandigheid der lagere overheidsorganen ook zou doen,. een voorstel in te dienen om de kapitaalsinvesteringen door deze organen wettelijk aan banden te leggen. Een nieuw ontwerp van wet tot regeling van de bydragen voor de wederopbouw aan publiekrechte- lijke lichamen is aan de Raad van State om advies gezonden. De ge- dachte om een deel van de midde- len van het gemeentefonds vooraf te bestemmen voor de getroffen gemeenten achten de Ministers niet voor verwezenlijking vatbaar. Verdere herziening van salaris- sen dan die, welke op het ogenblik door de regering worden aanbevo- len, c.q. aanvaard, zal evenmin als een verdere verhoging van het prijspeil op de bijzbndere uitke ring invloed kunnen hebben. Zou- den salarisverhoging of prijssty ging niet worden opgevangen door verhoogde inkomsten, dan dwingt de noodzaak tot inkrimping van het overheidsapparaat en beper- king van de voorzieningen. Van een verhoging van de bij zondere uitkeringen voor 1949 en 1950 kan geen sprake zijn. De fac tor wordt voor eenmaal vastge- steld. Indien echter vrijwel vast- staat, dat de behoefte voor 1949 en 1950 aanzienlijk zal afwijken van die voor 1948 kan daarmede aan- stonds bij de vaststelling der uitke ring rekening worden gehouden mits concrete gegevens aanwezig zijn. (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG, 29 MeL Hedenmorgen is de K.A.B. van het bis dom Haarlem in gebouw Custodla hier in de Residentie bijeen- gekomen voor de Bondsraad-vergadering. Nadat om 9 uur een H. Mis tot intentie van het instituut van de K.A.B. was opgedra- gen, trokken de afgevaardigden van de vele afdelingen naar het vergaderlokaal, om daar onder voorzitterschap van bondsvoor- zitter J. W. v. d. Akker aan een agenda te beginnen, waarbiS de grote bloei en de sterke opbouw tot uiting kwam in alle afde lingen van deze R.K. Werknemersgrganisatie. Daar getuigden de overzichten van, die de secretaris en de penningmeester gaven van de werkzaamheden in 1947 en daarvan getuigde tevens de aanwas van leden, die met een vermeerdering van 5776 steeg tot ruim %0.000. Een xeden om de vergadering in verheugde en prettige stemming te doen verlopen. Het jaarverslag van de secretaris, Joh. de Lange, spreekt hierover letterlijk en figuurlijk boekdelen. Geen wonder, als hij met dergelijke cijfers voor het front der afdelingen kan komen. Het eerste voile bestuursjaar in (Van onze Berlijnse correspondent) DE BESPREKINGEN over het Duitslandprobleem, die te Londen tussen de vertegenwoordigers van Amerika, Engeland, Frankrijk en de Benelux-staten werden gehouden, hebben in de Sovjet-zone van Duitsland een sterke echo gevonden. In politieke kringen is men zich bewust geworden, dat de Westelijke ge- allieerden vastbesloten zijn hun eigen weg te gaan bij de oplos sing van het Duitse vraagstuk en zij niet meer bereid zijn aan de vertragingstactiek der Russen goedkope successen te ver schaffen. Men is hierover gedeeltelijk te. leurgesteld, gedeeltelijk verbitterd. De gehele op het terrein der buiten- landse politiek gelijkgeschakelde pers valt de Westelijke geallieerden heftig aan voor wat zij de Londense „scheurlngspolitiek" gelieft te noe- men, terwijl zij tegelijkertijd de voile klemtoon legt op de vastbera- den houding der Sovjet-Unie de Duitse eenheid met alle haar ten dienste staande mlddelen te verde- digen. De Duitse volksraad, het executief orgaan van hej op Rus- sisch initiatief gestichte volkscon- gres, is in spoedzitting bijeengeko- men om over de maatregelen te be- raadslagen, die met het oog op het dreigende gevaar van een verdeling van Duitsland genomen moeten worden. In een resolutie aan het Duitse volk verklaarde de volks raad. vanzelfsprek'end met algemene stemmen: „De acute bedreiglng van de eenheid van Duitsland door de maatregelen van de drie Weste lijke bezettende mogendheden, ge nomen om een onafhankelijke West-Duitse staat in het leven te roepen, en de aansluiting. van deze staat aan het door Engeland, Frankryk en de Benelux-staten gestichte Westelijk hlok vervullen alle werkeiyk democratische Duit- sers met ontzetting en dlepste droefenis." Heftige propaganda Deze resolutie wordt als uit- gangspunt genomen voor een hef tige propaganda-campagne ten gunste van een volksstemming over de vraag, of de Duitse staat- kundige eenheid al dan niet dient te worden gehandhaafd. De Wes telijke geallieerden hebben het houden van deze volksstemming in hun zones verboden, daar zij noch het volkscongres. noch de volksraad als democratische orga nen wensen te erkennen. De Sov- jet-Russische autoriteiten hebben een aantal niet-communistische po- litici in hun volkscongres gedwon- gen om de democratische schijn te redden. Wie echter weigerde aan de Russische druk gevolg te geven, werd zoals Kaiser, de voorzitter der CDU, politiek geliquideerd. De Westelijke geallieerden wensen deze methodes niet te aanvaarden, terwijl zij zich tevens verzetten tegen het houden van volksstem- mingen over algemene vragen, die •ontdaan van hun werkelijke as- pecten. overal instemming moeten ontvangen. Met veel muziek In" de 'Sovjef-zone zelf bereidt men zich ondertussen voor de volksstemming over het vraagstuk der Duitse gebieden in een zo fees- telijk mogelijk kleed te hullen. Er wordt extra voedsel ver- strekt, men mag optochten houden met de zwart-rood-gele banieren der ..democratische Duitse repu- bliek", terwyi in de fabrieken „spontane" manifestaties kunnen worden georganiseerd, die met een bonloze Kotikow-maaltyd worden besloten. In de Sovjet- zone gaat alles in naam van het volk. Dit zelfde volk weet echter, dat zich onder de schijn van deze poli tieke klucht een ernstig drama vol- trekt, hetwelk zijn cliiftax zal vin den in de aansluiting van Oost- Duitsland bij de volksdemocratische republiek'en van het Oosten. Het be- seft tevens, dat de Duitslandconfe- rentie te Londen een logische con- sequentie was van de Russische ob- structie-politiek en het enige juiste antwoord op de vertragingstactiek van maarschalk Sokolowsky en zijn politieke adviseurs. "Verheugd is het hierover echter niet. Ook Oost- Duitsland wil de aansluiting aan de Westelijke wereld niet verliezen! De Duitse S.S.-generaal Gottlob Berger, die te Neurenfeerg terecht staat voor oorlogsmisdrijven, be- weert, dat Hitler's vermiste plaats- vervanger, Martin Bormann, zich in Rusland bevindt. Berger zei, dat Bormann altijd al een geheime Russische agent ge- weest is en hij voorspelde, dat Bor mann naar Duitsland zal komen als Russisch commissaris, wanneer de Russen ooit bezit nemen van ge heel Duitsland. De geallieerde autoriteiten hebben I Bormann nooit officieel als dood ge- noteeTd. Men zoekt hem nog steeds. De oude vraag, of Hitler nog in leven zou kunnen zijn. is Woensdag tijdens een persconferentie van ge neraal Lucius D. Clay weer opge- doken. Generaal Clay antwoordde: ..Zelfs al zou hij nog in leven zijn, dan kon hij toch niet meer dood zijn, dan hq nu is." Een verslaggever vroeg hem, of hij meende, dat de geest van Hitler in Duitsland verdwenen was. ..Die geest leeft altyd nog wel ergens ter wereld," antwoordde ge neraal Clay. Denazificati^autoriteiten te Mun- chen hebben verklaard. dat zij van Ter weerszyden van de oude Hol- land-Amerikaloods aan het stenen hoofd in de Amsterdamse haven meerden Vrijda'gochtend eenheden van het Zweedse eskader, dat tot Woensdag 2 Juni in de hoofdstad zal verbiyven. Het eskader bestaat uit de 4310 ton metende kruiser „Fylgia" en de tor- pedobootjagers ..Stockholm" en „Norrkoping". Geen van deze drie schepen is ocit in een gewapende actie gewifcteld geweest, daar Zweden sinds 1815 geen oorlog ge- kend heeft. Om kwart 7oor twee meerde ook i de Nederlancfce lichte kruiser ..Ja cob van Heenskerck" aan de Engel- se boei tegerover het stenen hoofd, waar zij gedirende het gehele ver- biyf van hel Zweedse smaldeel ge- meerd zal bljven. In de havn van Harlingen wor den op het igenblik ongeveer 2500 ton aardappden verscheept naar de Engelse beattlngszone in Duits land. Deze oeveelheid is een ge- deelte van e 100.000 ton, die En geland van Nederland heeft ge- kocht. De ardappelen worden ver- voerd naar iremen en Hamburg. Het Cential Distributiekantoor deelt mede. dat de werkkleding- bonnen A, I en C na 12 Juni a.s niet meer gldig zijn. het nieuwe bondsgebouw te Den Haag kenmerkte zich voor de orga- nisatie als een jaar van (hernieuw- de) opbouw. In November 1946 werd met niets begonnen in het hoofd- kantoor. Archief en documentatie ontbraken bijna geheel en daarom juist verdienen de medewerkers van dit gebouw een woord van hulde voor het werk, dat in het afgelopen jaar verricht is. Het werk werd bovendien nog bemoeilijkt (zij het dan met prettige gezichten), door- dat steeds meer nieuwe afdelingen werden opgericht en nieuwe leden zich kwamen aanmelden. Zo groeide de Credo Pugno uit tot een machtig orgaan, werden ont- wiiiteciingscursussen opgesteld en uitgezonden en kwam de K.A.V. naar voren. Nieuwe afdelingen. In 1947 werden acht nieuwe afde lingen opgericht, voornameiyk in de kop van Noord-Holland, t.w. Burgerbrug, Hoogwoud, Nibbix- woud, Obdam, Spanbroek en Wie- ringermeer, zodat het aantal afde lingen steeg tot 177. In de loop van 1947 zijn de kader- leden voor het bespreken van het winterprogramma bijeengeweest, terwijl voor de grote steden^speciale maatregelen werden opgesteld en uitgevoerd. Met waardering werd in dit jaar verslag gesproken over de bede- vaart naar He(loo, die z6 in omvang gaat toenemen, dat voor dit jaar reeds twee Zondagen nodig zijn. Voorts heeft men in overweging genomenr deze bedevaart en die van Brielle algemeen voor het Bisdom te maken. 51 afdelingen hebben hleraan reeds deelgenomen en merk- waardige wijze niet alleen die van Noordholland boven het IJ. Ook het Feest van de Arbeid zal een jaarlijks terugkerend feest blij ven voor de K.A.B.-leden. 205 leden hebben zich tot nog toe opgegeven voor de driejaarlijkse ontwikkelingscursus, bevattende o. m. godsdienst, sociologie en ecobo- mie, terwijl aan de tweejaariykse 360cursisten deelnemen. Wat de driejarige cursus betreft was het bondsbestuur van mening, dat hier bij wellicht te hoog gegrepen werd, maar het bestuur was tevens van mening. ,dat niet tot vereenvoudi- ging moest worden overgegaan, om op deze wiize een goed onderlegd kader te krijgen. Tot op het ogenblik telt de KAB in het Bisdom Haarlem 54 plaatse- lijke culturele commissies, -waarby GROOTEBROEK m&akt zich op tot een waardige herdenkiug van het zilvercn Priesterfeest van haar Herder, de Zeereerw. Ileer P. C. Bottelier. Zaterdagavond zal de Zeereerw. Jubilaris op plechti- ge wijze voor de tweede maal zyn feesieiyke intrede hi zijn parochie doen. Ruim drie jaar geleden, 16 Maart 1945, was het de dag, waarop de nieuwe Herdor als opvolger van Pastoor A. Rattd z.g., werd begroet, aanvaard'end zijn eerste Pastoraat, na zovele jaren medegewerkt te hebben aan de voorbereiding van onze jonge Priesterstudenten te Ha- geveld. De taak, welke de nieuwe Pastoor van Grootebroek op de schouders werd gelegd, was niet licht. Immers, vyf jaren van bezet- ting hadden scherpe sporen achter- gelaten; sporen van morele inzin- king, een teveel van ongebonden- heid der jeugd, doordat de jeugdor- ganisaties verlamd terneer lagen; het bloeiende parochiele vereni- gingsleven was verkwijnd; de ken- tekenen van ontredderingwaren ook ten plattelande merkbaar. Opbouw, over de hele linie, gees- telijk, zedelijk en in sociaal opzicht, daarbij gevoegd de zware finan ciele zorgen van de Kerk, ziedaar in 't kort gezegd, voor welke moei lijkheden de nieuwe Herder zich zag geplaatst. Ruim drie jaar zyn nu gepasseerd. Al kunnen geen denderende feiten gemeld worden, met voldoening mag een gestadige opbloei van het parochieleven geconstateerd worden en de parochie Grootebroek telt ge- noeg in idealisme volhardende man- nen en vrouwen, die hun Herder krachtig willen bijstaan. Was net fiancieel beheer van de kerk het grootste zorge'nkind, dit nam nog toe door het vervallen van het financieel vyfjarenplan. Nieuwe bronnen van inkomsten moesten ge zocht worden en de succesvolle V(oort O(onze) K(erk) fancy-fair deed het gelaat van de Pastoor stra- len. April 1948, een nieuwe actie: de kerkebollenveiling, welke boven verwachting slaagde. De bezetter had onze torenklok- ken weggesleept, de toren stood ,.ar, maar zonder leven, zonder ziel. kapitaal was nodig voor de aaofeira5 van een nieuwe klok. Pastoor Ba tcher smaakt thens de voldoeoti^K. dat juist op de dag van zijn zil- veren Priesterfeest de eerste nieuye klok arriveert en ingewijd zal wor den. Deze klok zal met haar bron- zen geluid a.s. Zaterdagavond b^ySen luide getui^en van de feestvrezigoe der parochianen. Schenke God de jubiler.eiwie Her- dei* overvloedi-g ae(aen, kza bijstand, om nog vele jaijen tot 2 eer en glorie, tot hat eeuwig r"' en heil" van hem zelf en de toevertrouwde paroehienen. taak als Priester en Herder te vullen. Pastoor P. C. Bottelier weyd boren te Haarlem 31 Juli 1900; d Z. H. Exc, Mgr. J. J. Callier Praesti gewijd 26 Mei 1923, waarna noeming volgde tot kspglaan te Wa- teringen, waar nog velen terog#«»i- Een exportfirma van textiel, de N.V de V. en B. te Amsterdam, heeft zonder ryksgoedkeuring haar kantoren in de panden Waterloo- plein 113 en Jodenbreestraat 8— 14 laten verbouwen en verfraaien. Deze verbouwing ter waarde van ongeveer f 200.000 werd bij stukjes en beetjes uitgevoerd om te ver- mijden, dat de aandacht der auto riteiten op deze „zwartbouw" ge- vestigd zou worden. Dit is echter toch gebeurd en een dezer dagen werd een der directeuren veroor- deeld tot de maximumgeldboete van f 10.000.Dit is de eerste maal, dat de jnaximum"8eldboete werd opge- legd. Afbraak van de nieuwbouw Is niet mogelijk, aangezieh het gebouw dan ineen zou storten. het bestuur aanstreepte, dat dit ge- tal moet worden opgevoerd, gezien Wet aantal van 177 afdelingen. Het wees nogmaals op de grote opvoe- dende taak, die het culturele werk in de KAB vervult. Een prachtig streven noemde het bestuur ook de kinderuitzending, die tot doel heeft kinderen uit de grote steden onder te brengen bij KAB-leden op het platteland. of in kleinere plaatsen. VerschiJJenden hebben zich hiervoor spontaan ge meld en het bondsbestuur was daar voor de medewerkers dan ook ten zeerste dankbaar, met de wens, dat dit ideale streven nog meer voort- gang zal kunnen vinden. Ook de K.A.J, groelt Voor de Kajottersgeldt hetzelfde motto, 1947 was hier eveneens ken- merkend voor de groei naar een sterke toekomst. Sinds de grote ver gadering in Februari 1947, waar reglement en statuten werden opge steld; gaan ook de jongeren in de KAB gelijke tred houden wat be treft kadervorming. ontwikkeling en ledenwervingen. Het jaar werd afgesloten met 10.000 leden in het Bisdom Haarlem. De Credo Pugno is uitgegroeid tot 128 clubs met 1902 leden in 90 af delingen van het bisdom, terwijl in 87 afdelingen geen C.P.-club op gericht Is. Wat de financien betreft deelde de bondspenningmeester W. Stein- metz in zijn overzicht mede, dat de balans sloot in activa en passiva met een totaal van f 98.023.71 en de rekening in baten en lasten over 1947 met f 401.713 90, met een batig saldo *van f 6.369.03. De begroting 1948 werd geraamd op f 374.000, waarvoor voor voor- schotten contributie werd geraamd f 267.000. voor vergaderingen f 4.500. voor bestuur en personeel f 63.850, ontjvikkeling enz. f 17.500. bonds- en districtskantoren f 21.150. (De vergadering duurt voort.) ken aan de dagen van missie-aetie en de grootse Missie-optocht. In 1925 werd de jeugdige kapelaan als zodanig benoemd te Amsterdam, parochie O. L. Vr. van Lourdes. Na twee jaren volgde de geheel on- verwachte benoeming tot leraar aan het SeminaTie Hageveld, om, na eerst Latijn en Grleks gedoceerd te hebben, de bekende franse Prof t» worden. Tijdens de bezetting van Hageveld moesten ook de leraren een heenkomen zoeken. Prof. Botte lier vond zijn „thuis" bij zijn Moe- der te Haarlem, vanwaar Z. Eerw. met de ktudenten, die te Noordwij- kerhout waren ondergebracht, con tact onderhield. Een Nederlandse gecharterde Da kota is Woensdag op het vliegveld van Belgrado aangekomen met een lading van 30.000 gesorteerde be- vruchte eieren uit Nederland. Dit was het eerste transport van in totaal 150.000 eieren, die aan Joe- go-Slavie geleverd worden om de door de oorlog zwaar getroffen pluimveestapel van Joego-Slavig te herstellen. De piloten verklaarden. dat dank zij perfect vliegweer. goede omstan digheden om te landen en een zorg- vuldige verpakking geen enkel ei gebroken was. QE ZONDAG heejt een twee- voudig karakter. Op de eerste plaats is het de rust-dag. Wij houden op met onze werk zaamheden van elke andere dag. Wij leggen de arbeid neer. Wij rusten. Dit is de natuurlijke betekenis van de Zondag. Het is geheel overeenkomstig de natuur van de mens, dat hij op een geregelde, gezette tijd, op de Zondag, uit-rust van zijn werk. Het vloekt, als men op Zondag moet werken. Dat voelt eenieder aan. Het is juist een van de grote jouten van de jnoderne tijd, dat men dit aller- eerste, natuurlijke beginsel van de Zondags-rust niet geeerbie- digd heejt. Wil men de mensen inderdaad ophejfen uit de grau- we misefie van de werkdag, dan moet men de Zondag. als rustdag herstellen en ook als zodanig houden. Geendeprole- tarisatie zonder Zondag. leder- een, ook de arbeider, de grote massa heeft van nature recht op de Zondag als rustdag. MARCUS Oorsprakelijke roman uit het Russische spionnenlevea 47. Na enkele .inuten was de oude man terug emeiden reikten elkaar de hand bij h spaarzame licht vsfn een petroleuramp. die laag boven een wankele fel hing. „Zijt gij uit e dood herrezen, Mi chael Goroch' Jewssje heeft me, enkele uren tor z'n sterven ver- teld, dat ge gevangen genomen waart en datverbannen of gefu- silleerd zou vrden." „Ik ben geucht, Petroff." „Maar, blij dan hier geen mi- nuut langer, ant als ge wist, wat ik uitgestaan eb, toen ze die laat- ste brochure in Jewssje verspreid haddene zyn op m'n zolder geweest en z hebben de handpers van Jewssje t het venster op "de stenen gegoo ze hebben me vast gebonden en geseld, omdat ik zo'n venijnige vijri van de Republiek onder mijn cc had. Zie je die strepen overiijn gezicht? Dat zijn het Bureau Oorlogsmisdaden te Neu verse litteko. Ze hebben me met renbere voldoende documentair be- I een sabel dthppen gekliefd." kTni. in traHnu »/\i l\Ti wijsmateriaal hebben verkregen om volgens de regels van het recht te kunnen vaststellen, dat Hitler dood is. Het bewijsmateriaal zou voor 'n Duits gerechtshof gebracht worden, om de regering van Beieren in staat te stellen, Hitler's eigendommen in Beieren in beslag te nemen. „Net als ijn vader", zei Michael het is of ilhet hoofd van mijn va der terug s. Arme Petroff. Ja, de namen demachtshebbers verande- ren wel. Mr de macht en het mis- bruik daaan blijven bestaan, of de regeerrs Nero, Catharina of Teglefi hei". „Maar, dat is nog niet alles. Ze hebben me naar de Peter- en Pauls- gevangenis gebracht en me gezegd, dat ik dood geschoten ging worden. Twaalf geweerlopen heb ik op m'n borst gericht gezien, telkens vier dagen achtereen, Menig ander zou, als hij in mijn plaats gestaan had, krankzinnig van geworden zijn. Heb dus meelij met me Gorocha, stel me niet bloot aan een tweede straf. Ik smeek je: ga heen." „Arme brave Petroff!" ..Beklaag me niet. Wees barmhar- tlg en ga. Ik zegen je voor al het goede dat je ons gedaan hebt, ik zegen je uit naam van mijn brave vrouw, maar ga, o God, ga toch!" „Ik zal heengaan, Petroff, maar onder 4£n voorwaarde. Er zal hier een tweede vluchteling, 'n vrouw,- aankloppen, vannacht, morgen, overmorgen. Ik kan niet met zeker- heid zeggen wanneer...." „Wie is die vluchtelinge?" ,,'n Verpleegster." „Is zij die jonge vrouw, die Jews sje is komen opzoeken?" ..Dezelfde." Petroff deed 'n stap achteruit, sloeg de handen ineen: ..Als zij het is..., laat haar komen. Zy was "n engel. Toen ze ma bijna dood ge- ranseld hebben ben Ik naar de zaal voor de gestraften in de Catharina- Stichting gevoerd. Daar heeft ze me verpleegd en getroost. En. toen ik naar de gevangenis gesleept ben heeft ze gezegd: „Ik heb diep me- delijden met je. vadertje, ik zal de minister van justitie om verzachting van straf voor je smeken. En daar om zie je me nu hier, want zonder haar *„Welm£ zij is het." „Zuster Alexandra werd ze ge noemd' „Ja, zuster Alexandra., die naam doet de hemel opengaan voor alle ongeiukkigen." ..Blijf dan. Michael Gorocha en wacht haar komst af. Hoe heet ze?" ..Alexandra Krylow Ze is de eni- ge dochter van de minister." „Maar, dan is ze 'n contra-revo- lutionnaire, dan is ze vogelvry.'" „Ja." Petroff hief de ogen ten hemel: „Wat is God toch groot en ondoor- grondelijk!" XIII Langs nieuwe wegen Michael wachtte, tevergeefs, tot aan het aanbreken van de dag op de komst van Alexandra. Verbor- gen in een zplderhoek. waar eens zijn ongelukkige makker op 'n ma. tras. zovele nachten had doorwaakt zat hij te luisteren naar het min ste gerucht in de Basilieksteeg. Het bleef stil en met het vorderen van de uren, verminderde zijn hoop. Alexandra moest dus gewond zijn en haar vlucht mislukt. De angst en de smart vooral, doorvlijmde hem de ziel. Radeloos wierp hij zich op 'n matras en zuchtte: „Wat zal er nu van haar worden?" Alleen hij, die die nacht uit een auto stapte voor het lokaal, waarin een onderofficier en zes manschap- pen verblijf hielden. om het grote gebouw, waarin de Volkscommls- saris van justitie woonde te twwa- ken .alleen Tegleff kon hierop ant woord geven. De kleine telefoon- schel, die boven zijn rustbed in zijn nachtverblijf boven de openbare bi- bllotheek hing, had die nacht plots gerateld: ..Met de ryksveiligheids- dienst?" „Ja, ik ben een van de.agenten". „Deel het hoofd van de spionna- gedienst mede, dat er een ongeluk heeft plaats gehad. Menende 'n in- sluiper voor zich te zien, heeft een mijner schildwachten. na behoor- lijke sommatie, 'n schot gelost op een donkere figuur, die tussen het kreupelhout naar de tuinmuur sloop." ,.Eh, moet jullie daarvoor de Chef ujt zijn slaap houden?" '..Die donkere figuur die aan de voet gewond werd, isde doch ter van de volkscommisiaris van ju stitie." ..Stommeling," vloekte Tegleff. „Ik zal het de Chef gaan zeggen." In 'n oogwenk had ie z'n kleren aan en verliet, langs de brandtrap buiten zijn kamer. het gebouw. Hy maakte de garagedeur open, sprong in z'n auto en reed zo snel hij kon, naar de grote Newabrug. De vle- gel, die die stommiteit had begaan, zou ie, zou ieHij glimlachte met opeengeperste lippen. Maaf. toen de wachtcommandant hem de toedracht van dit ..ongeluk" uitlegde en hem op het open tralievenster wees, waaruit een koord tot even boven de grond hing, begon Tegleff zacht- jes te grinniken: ,.Wat 'n amusant schimmenspel! Die donkere figuur schijnt haast gehad te hebben. an ders had die wel 'n gemakkelljker weg gekozdft. En. waar is die merk- waardige donkere figuur?"

Nieuw Noordhollandsch Dagblad : voor Alkmaar en omgeving | 1948 | | pagina 3